ieidóe Sou/tont Personeel Elisabeth Gasthuishof eist beter beleid van directie Gruwelen van de huisdieren van Fred Flintstone STAD OMGEVING/RTV Dat zal de echte rigitte Kaandorp el niet zijn" Steun voor Leidse versie van sociale vernieuwing J Uit eten DINSDAG 26 IUNI 1990 PAGINA 11 Ite Kaandorp met haar nachtcluborkest voor Chez Antoine. FOTO: WIM VAN NOORT CHTCLUB CHEZ ANTOINE IN lONIUSCLUBHUIS DEN De betrokke- zijn het er niet over of de tijdelijke Leidse htclub Chez Antoine een uit de hand gelo- grap of een voorstel- moet worden ge- md. Nee, een voorstel is het niet, volgens Klunder, ,,meer een euren". Inderdaad had [itte Kaandorp hem al rgesteld als de Ted ost van het spul. ider is in het dagelijks le- regisseur van Brigitte ndorp. Hij speelt Tony On- rater, van wie de harte- in vervulling gaat: hij een week lang zijn eigen itclub. Daar speelt een ge- nheidsbandje, dat hele- bestaat uit familie. De dames die er een gastop- n verzorgen zijn Brigitte idorp. Tot en met zondag u elke avond sfeervol ge- n in Chez Antoine, geves in het Antoniusclubhuis de Lange Mare. Ion, een week lang Brigit- [aandorp in Leiden? Die e vijf avonden om de hoek e schouwburg staat al een nd van tevoren is uitver- it? Zomaar, voor twaalf ig, kaarten aan de zaal? nder: „Veel mensen gelo- het niet. Die bellen op lat ze veronderstellen dat de echte Kaandorp wel zal zijn. Daarom is het rschijnlijk nog niet uitver- ït. Dat komt ook doordat niet alleen begonnen is als grap, maar ook zo gepre- eerd is. Het moet natuur- ook wel een grap blijven, is geen voorstelling met rig genummerde rijen, ir het moet natuurlijk wel illig druk worden." uba is dit allemaal zo geko- Klunder was met Kaan- en een technicus op de tillen voor een aantal op tredens: „Op Aruba zaten we in het duurste en beslist ook vervelendste hotel. Gelukkig ontmoetten we daar de band van de drummer van Seth Gaaikema. Het klikte onmid dellijk, vooral omdat het daar zo verschrikkelijk naar was en wij natuurlijk zo leuk waren. De band moest optreden voor de meest vreselijke mensen totdat die eindelijk weg waren. Daarna, vaak pas om vijf uur was de nachtclub en de witte vleugel die daar stond voor ons. Daar hebben we ontzet tend veel plezier gemaakt." „We hebben er zelfs een speel film op video gemaakt. Omdat we elkaar onder die zware omstandigheden hebben ge vonden en het vakantie was, kwam al snel het idee van een reünie op. We moesten nog wat met elkaar gaan doen. Eerst hadden we alleen maar het plan om in een café met de band te gaan spelen met Bri gitte als zangeres. Die wilde dit graag tussendoor doen, hoewel ze heel druk is met haar nieuwe programma. We zochten een goede gelegen heid, maar het is allemaal wat uit de hand gelopen. Plotseling spelen we in deze zaal voor driehonderd mensen, met licht en kostuums en alles erop en eraan. Toch moet het een grap blijven. Chez Antoine is alleen in Leiden te zien, hoewel er vast en zeker mensen zullen komen die vragen of dat ook ergens anders kan. Nee dus. We spelen een week hier en gaan dan op vakantie." Leuk Brigitte Kaandorp kwam daar zondag van terug. Tijd om te praten heeft ze daarom nau welijks, er moet gerepeteerd worden. Ze verzekert wel dat ze het heel leuk en gezellig vindt en dat ze altijd al met een bandje heeft willen zin gen. Iedereen moet nog even op de foto met karakteristieke attributen en dan snel het po dium weer op. Want 's avonds gaat Chez Antoine voor de eerste keer open. iet alleen greatest hits n kn usse familienach tclub Antoine. Met Tony Onderwa- Thekla Paard, Dolly Overhead, Silte Kaandorp en de Bojo's. Ge- op 25 juni in het Antoniusclub- Herhalingen daar tot en met ig. Aanvang 21.30 uur. Antoniusclubhuis is op al een sfeervolle gelegen- d, deze week ziet het er he iaal prachtig uit. Grote kro- met rode lampjes verlich- er nachtclub Chez Antoine in het midden zo'n glitter- Langs het podium lopen ngen met verspringende itjes in verschillende kleu- Vanaf het toneel loopt soort pier de zaal in zodat ptredende sterren zich tus- het publiek kunnen bege- die wereld van licht, kleu- glim en ruches is het de doeling dat we even onze gen vergeten. Tony Onder- "er heeft in zijn nachtclub artiesten ongeveer z'n hele lilie uitgenodigd. Het or- >tje De Bojo's, met opvallend ;1 Leidse hoofden, wordt ge- door zwager en/of half- °er Huub die zingt, danst en fd overweg kan met een lmpet. Voor imitaties van nes Brown en een stevige Jes kun je bij hem terecht, je dames zijn te gast bij het kest, allemaal goede kennis- van Onderwater. Thekla >ard vierde al successen op enige bingoavond. Gisteren te de show met vaderlands cultuurgoed als Telkens weer, Mi cocodrilo verde en Mexico. Dolly Overhead heeft zich toe gelegd op het Engelstalige re pertoire, durft eigenlijk niet, maar wordt met geweld en sterke drank voor de lef het podium opgeduwd. Tenslotte, waar iedereen op heeft gewacht, Brigitte Kaan dorp met haar successen. Een verre nicht van Onderwater. De diva, even klein als haar voorgangsters, begint gelukkig met „Was ik maar jouw radio grafisch bestuurbare zeilboot". Dan volgen „Koeien op zater dagmiddag", „Supermarkt", „Blijf altijd bij mij" en als toe gift „Het was in jouw bolide". Echt een show met alle grea test hits wordt het niet. Het publiek roept om Lellebel, maar die is (nog) niet gerepe teerd. Ook Sonja van Veen laat verstek gaan, en graag had ik het lied over een tra gisch uit de hand gelopen pic nic nog eens gehoord. Mis schien komt dat nog, de voor bereidingstijd was erg kort. De rollen zullen in de loop van de week beter worden uitge werkt, er zal wel wat meer vaart in het programma ko men en wat meer soepelheid in de nummers, maar nacht club Chez Antoine draait. Vanaf half tien kunt u er de hele week terecht voor preten tieloos amusement, bijvoor beeld als u moeilijke tijden hebt gehad en er net weer bo venop bent. DICK VAN TEYLINGEN LEIDEN De nieuwe gemeentelijke commissie sociale vernieuwing is gis teravond unaniem ak koord gegaan met de zo geheten Raamnota sociale vernieuwing zoals die door het college van B en W is vastgesteld. De ge meente gaat nog voor de zomervakantie een over eenkomst (convenant) met het kabinet sluiten. Leiden is een van de gemeen ten waarvoor de door de rege ring uitgedachte sociale ver nieuwing is opgesteld; het ver helpen van achterstandsitua ties van burgers en wijken. Over de uitwerking heerst landelijk nog onduidelijkheid. Toch heeft Leiden, om een be gin te kunnen maken met de vernieuwing, een door de Ne derlandse Vereniging van Ge meenten opgestelde eerste aanzet vertaald naar de stad. In Leiden is namelijk in de af gelopen jaren een aantal stap pen gezet waarop de sociale, en de daarmee samenhangen de bestuurlijke, vernieuwing voortbouwt. In Leiden zijn drie wijken aangewezen als proefgebied: Pancras-Oost, Slaagwijk en Noord. Door middel van in spraak en zelfs een kleine be slissingsbevoegdheid mogen wijkorganisaties meebepalen hoe de kwaliteit van de leef omgeving kan worden verbe terd. Het CDA-raadslid D. van Duijn wilde zelfs een symposi um of congres over de wensen van de wijkbewoners organi seren. Doordat de nota, met als on dertitel „Een eerste verken ning" nog op veel punten on duidelijk is, werden de verant woordelijke wethouders J. Walenkamp en H. van Dongen gisteravond bestookt met vra gen. „In hoeverre staat de ge meente centraal bij het nemen van beslissingen", wilde het D66 raadslid E. Coremans we ten. „En in hoeverre is sociale vernieuwing meer dan alleen een bundeling van geldstro men", aldus T. van Houten van de SP. Het VVD-raadslid P. Vonk wilde weten of het bij die drie wijken zou blijven. Van Dongen antwoordde dat uiteraard andere wijken ook van de voordelen van sociale vernieuwing kunnen profite ren. Over de finaciën heerste nog onduidelijkheid: „De vraag blijft waar voegen we welke pot samen en wat komt aan welke wijk ten goede", al dus Van Dongen die wel wees op de 400.000 gulden die het college al heeft uitgetrokken. Unaniem gaven de fracties van de zes partijen in de raad hun instemming: „Of het nou verandering of vernieuwing is, het is in ieder geval een verbe tering", aldus Van Houten. Inbrekers aangehouden LEIDEN De Leidse politie heeft gisteravond rond kwart over zes twee Rotterdammers aangehouden. De twee, 33 en 40 jaar oud, probeerden eerst in de Bouwelouwensteeg de deur van een woning open te breken. Toen dat mislukte braken ze een auto open en stalen een portemonnee. Het tweetal werd vervolgens door de ingeschakelde politie op de Hooigraacht aangehouden. Ze bleken twee tableaus met hor loges bij zich te hebben die ze „in een winkel in Leiden" hadden gestolen. Ook waren ze in het bezit van een handtas die ze uit een auto hadden ge stolen. GEEN INKOMEN INLEVEREN VOOR OUDE FOUTEN LEIDEN De perso neelscommissie van het Elisabeth Gasthuishof weigert inkomen in te leveren voor bestuurlijke fouten die in het verle den bij het verzorgings huis zijn gemaakt. Daar naast heeft de commissie drie eisen gesteld die de onaanvaardbare werk druk moeten verminde ren. Als maatregelen uit blijven worden vakbond, arbeidsinspectie en de inspecteur van de volks gezondheid ingescha keld. Het personeel van het gast huishof is ongerust en boos over het gevoerde beleid. Dat zou gekenmerkt worden door inefficiëntie en het ontbre ken van toekomstbeleid: „Er worden alleen ad hoe beslis singen genomen als een pro bleem zich voordoet", aldus de opstellers van de brief. Verder wordt de werkdruk, waarvan landelijk al is vast gesteld dat deze te hoog is bij verzorgingshuizen, nog eens verzwaard doordat bij ziekte verzuim ook taken van civie le aard zoals receptioniste of voedingsassistente door het verzorgend personeel moeten worden opgevuld. Dat komt omdat deze tekorten slechts mondjesmaat wordt aange vuld. „Het Elisabeth Gast huishof is een klein maar sfeervol verbouwd verpleeg huis in de binnenstad met 73 bewoners. De onderlinge band tussen het personeel is goed en dat houdt de boel staande. Ze geven 200 pro cent inzet om de bewoners een écht huis te geven", vol gens de brief. De commissie, bestaande uit vijf personeelsleden met steun van de ondernemings raad, zegt verder al jaren de aanwezige vicieuze cirkel van ziekteverzuim-extra werkdruk-ziekteverzuim be spreekbaar te willen maken, maar bestuur en directie ne men de verzorgers niet se rieus. „Aan het begeleiden van leerlingen kom je nog nauwelijks toe", geeft de commissie als een van de ge volgen. „Een onacceptabele situatie", vindt men. Als het bestuur niet naar het personeel luistert heeft men een drietal troeven, bestaan de uit het inschakelen van vakbond en de diverse in specties. Een bestuurslid van het Elisabeth Gasthuishof wilde niet op de brief reage ren maar eerst een vergade ring afwachten om met een gezamenlijk standpunt naar voren te kunnen komen. FOTO: WIM VAN NOORT Een onverschrokken medewerker schept nog wat zand onder een van de levensgrote dinosauriërs. LAATSTE HAND GELEGD AAN UNIEKE TENTOONSTELLING LEIDEN Enkele tien tallen werklui en organi satoren waren gistermid dag nog koortsachtig bezig met het leggen van de laatste hand aan de dino sauriërs-tentoonstelling in het Leidse Pesthuis. De bijzondere expositie, die naar verwachting alle be zoekersrecords van mu- seumstad Leiden gaat bre ken, is vanaf aanstaande donderdag te bezichtigen. Toeristische winkels en bedrijven in de binnen stad en de gemeente ho pen een graantje mee te pikken. „Normaal heb je voor het op zetten van zo'n project negen maanden voorbereiding nodig maar er was maar drie maan den tijd. Toch gaat het ons lukken al moeten we morgen de hele nacht door", aldus Th. van Hove, die speciaal voor de organisatie door het Nationaal Natuurhistorisch Museum (NNM) is aangetrokken om op die korte termijn de tentoon stelling op poten te zetten. Over de ongetwijfeld hoge be dragen die het NNM in dit project heeft gestoken wil hij het niet hebben. Niemand twijfelt er echter aan dat door middel van de kaartverkoop een groot deel terug wordt verdiend of zelfs winst wordt gemaakt. In een tot hoofdkwartier om getoverde ruimte op de eerste verdieping van het Pesthuis heerste gistermiddag nog grote drukte. Timmerlui, fotografen, electriciëns, schilders, cate raars en mensen van de orga nisatie waren allemaal naar iets of iemand op zoek. PR- functionaris D. Wagenaar houdt het hoofd koel als zij voor de lastige taak wordt ge steld de algeheel organisator Van Hove op te sporen. „Mor gen komt het Jeugdjournaal opnames maken", vertelt ze terwijl ze loopt langs de reeds opgestelde, imposante sauriërs die oorverdovende oerkreten slaken en wiens onvoorspelba re bewegingen al een slachtof fer hebben geëist: „Er kwam een vrouw binnen met een blad met koffie net toen we de dino's hadden aangezet. Die koffie lag dus over de vloer. Ik ben er al aan gewend, maar als je voor het eerst komt is het dus even schrikken", aldus Wagenaar. Als Van Hove ge vonden is, heeft hij weinig tijd maar twintig minutjes kunnen er wel vanaf. Nachtwerk Hij is van huis uit bouwkundi ge en museoloog, en verdiende in organisatorisch opzicht zijn strepen als initiator van het Nautisch Kwartier in Amster dam. Als hij eenmaal zit op de Zuid-Europees aandoende bin nenplaats van het Pesthuis, wordt hij nog regelmatig on derbroken door werkers met vragen die Van Hove op zijn beurt geduldig delegeert: „Je kan nu naar huis maar als het morgen niet af is, wordt het nachtwerk heren", houdt hij twee geluidsmannen voor. Het NNM had grote plannen met het Pesthuis toen eenmaal bekend werd dat het museum uit de binnenstad naar dit vroegere onderkomen van het Legermuseum zou verhuizen. Het definitieve besluit daar over moet het kabinet nog be krachtigen. Na een tip contact werd con tact gelegd met de Amerikaan se firma Dynamation die in ternationaal succes boekte met bewegende en geluid maken de, rubberen dinosauriërs. De dieren zijn op bijna ware af metingen vervaardigd op grond van de meest recente wetenschappelijke gegevens. De expositie van de giganten werd gezien als een prima aanloop voor de vestiging van het NNM in het Pesthuis: Lei den is ook de enige stad in Ne derland waar de de sauriërs te zien zijn. De gemeente wil hierop in springen en heeft besloten alle bezoekers een kortingskaart te geven. Hierop kan in de stad bij diverse horeca-instellingen, musea en toeristische attracties korting worden geboden. Een bedrag van 10.000 gulden had de directie economische zaken hiervoor over. Inzet „Het Pesthuis leent zich goed voor de dino's. Het is rustiek en heeft grote ruimtes. Toch is het niet zomaar neerzetten, spotje erop, klaar", aldus Van Hove. Vormgever W. Gerte- naar moest eraan te pas ko men om speciale sokkels te ontwerpen en lichtval te bere kenen. „Daarnaast speelde nog dat het Pesthuis slechts in ruwbouw is gerestaureerd. Dat betekent dat alleen dat dak en de muren dicht zijn. Er was geen elektriciteit, sanitair en zelfs geen brug over de gracht", iets waar Van Hove nu om kan lachen. „Ook moesten er voorzienin gen komen voor de bezoekers zoals een restaurant, een win kel en toiletten. Er was nog personeel nodig. Kassières, be heersters, conciërges en een parkeerwachter. Het Acade misch Ziekenhuis heeft een deel van haar parkeerplaats aan ons afgestaan en de ge meente heeft door de hele stad bordjes met de route voor ons gemaakt". De Leidse firma's die zijn ingehuurd en verschil lende instanties hebben een grote inzet en betrokkenheid getoond om alles op tijd klaar te krijgen", complimenteert Van Hove. Een eerste indicatie hoe popu lair de prehistorische dieren worden, kwam afgelopen zon dag aan het licht. Door een foute vermelding van de ope ningsdatum op de kabelkrant kwamen enkele tientallen be zoekers tevergeefs naar de Pesthuislaan. Vanaf overmor gen is de tentoonstelling tot 28 oktober dagelijks geopend. Er bestaat zelfs de mogelijkheid om 's avonds ontvangsten en recepties te geven temidden van de sauriërs. LOMAN LEEFMANS Verbouwing panden Nieuwstraat mag LEIDEN/DEN HAAG Het is toegestaan om be staande panden aan de Nieuwstraat zonder ver gunning geschikt te ma ken voor horeca, groot handel, opslag, garagebe drijven, kamerverhuur, stalling van auto's en re creatieve doeleinden. Dat heeft de de afdeling recht spraak van de Raad van State besloten. Aanleiding was een beroep tegen een raadsbesluit van 1 februari 1988. In het besluit kondigde de ge meente aan dat een herziening werd voorbereid van het be stemmingsplan Pancras-West. Daarbij werd gesteld dat het zonder schriftelijke vergun ning van Burgemeester en Wethouders niet was toege staan panden voor genoemde functies geschikt te maken. Het ging daarbij om het stuk van de Nieuwstraat tussen Be schuitsteeg en Burgsteeg. Volgens de Raad van State was het voorbereidingsbesluit van de gemeente „een besluit van algemene strekking". Om dat het besluit geen betrek king heeft op een bepaald bouwplan en daarop betrek king hebbende grond, zijn ex tra voorwaarden zoals die ge steld werden ten onrechte. Kritiek van oud wethouder op college LEIDEN „Van het huidige college valt weinig goeds te verwachten op verkeersge bied. Met de Breestraat blijft het aanmodderen, de vierde parkeergarage is praktisch ge sneuveld en het college heeft zich uitgesproken tegen de noodzakelijke verbreding van de A-4", dat schrijft het VVD- raadslid en voormalig wethou der T. van der Nat in het juni- nummer van het Leids Libe raal Bulletin (LLB). Van der Nat heeft ook kritiek op het beleid om meer vrou wen aan te stellen in hogere functies bij de gemeente. In de laatste weken van de vorige raadsperiode besloot het colle ge waar de VVD'er toen nog deel van uitmaakte dat beleid zo af te zwakken dat mannen die al in dienst zijn van de ge meente ook naar hogere func ties kunnen solliciteren. De huidige CDA-wethouder W. Hettinga zou dit willen terug draaien, stelt Van der Nat. „Dat zou weer een stap terug zijn". De oud-wethouder meent dat in dat geval „vrij wel alle carrièrekansen voor mannen afgesneden worden. Dat past niet in een goed per soneelsbeleid". Deze handige mini picnic-set, ver pakt in een etui, wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Noteer als nieuwe abonnee ingaande J Naam: Voorl: I Adres: I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J C maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f 75,10 I Stuur als dank de mini picnic-set naar: J Naam: Adres: Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar ^leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. ScidóeSouAO/nt

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11