Onroerend goedbelasting Leiden sterkst [gestegen ALLER LEI(DS) Ongeregeldheden na voetbalwedstrijd STAD OMGEVING/RTV Verkoop plaatsen kinderopvang loopt fantastisch Oude Singel-Vestival is een succes Russisch De dag- en avondscholenge meenschap Boerhaave begint met een avondcursus Rus sisch. Morgen wordt een voorlichtingsbijeenkomst ge houden. Dan wordt informa tie gegeven over de lessen, het cursusmateriaal en de in schrijving. Ook kan kennis worden gemaakt met de do cente. Belangstellenden kun nen van 20.00 tot 21.00 uur terecht in de Louise de Colig- ny Scholengemeenschap aan de Kagerstraat 7. Polders Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie houdt een korte cursus bestaande uit een excursie en een cur susavond over het ontstaan van landschap en bodem in de omgeving van Leiden. De ongeveer twee uur durende cursusavond wordt woensdag gehouden. De excursie wordt op zondag 1 juli gehouden in Zoeterwoude. Voor informa tie: 071-143726. Afrika .Djenné, Afrikaanse bouw kunst in Leem". Dat is de ti tel van een tentoonstelling in het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat die van donderdag tot 7 okto ber te zien is. Djenné is een stad in Mali, beroemd om haar architectuur. De leem- bouw heeft daar eeuwen doorstaan en een deel is be stempeld tot Unesco-wereld monument. Fietsen Een fietstocht voor actieve ouderen, dat organiseert Wij- kouderenraad Meren wijk op woensdag De tocht heeft een lengte van 30 kilometer. De aanvang van de fietstocht is 10.00 uur. Er wordt gestart vanuit Dienstencentrum Me ren wijk, Rosmolen 6. Frans orkest Het Franse l'Orchestre U verzorgt woensdag een optre den in De Lakenhal. Dit or kest van de universiteit van Straatsburg is de gast van het Leidse universitaire gezel schap Sempre Crescendo. l'Orchestre U brengt een te genbezoek aan Leiden nadat Sempre Crescendo vorig jaar in Straatsburg verbleef en optrad. Het concert in De La kenhal begint om 20.15 uur en heeft een gevarieerd pro gramma. Kaarten zijn ver krijgbaar aan de zaal en bij muziekhandel Servaas aan de Nieuwe Rijn 20. Jongen gewond na ontploffing LEIDEN Een 15-jarige jon gen uit Leiden is gistermiddag licht gewond geraakt toen een zogeheten knalsein ontplofte. Samen met een evenoud vriendje bracht hij de bij werkzaamheden aan de Vink- brug gevonden explosieven tot ontploffing door een blok be ton erop te gooien. De enorme dreun alarmeerde de politie. Een van de jongens werd overgebracht naar een zieken huis voor behandeling. Hij had een splinter in zijn onderarm. Politie en brandweer vonden na een korte speurtocht nog, t?en derde knalsein. LEIDEN/REGIO In verschillende plaatsen zijn gisteravond direct na de verloren voetbalwedstrijd van het Nederlands elftal ongeregeldheden voorge komen. Duitsers Nog tijdens de wedstrijd werd een 21-jarige Noordwijker in de Hoofdstraat door twee Duitsers afgetuigd. De Noord- wijker zou de Duitsers met een paraplu te lijf zijn gegaan. Zij lieten dat niet over hun kant Noordwijker. Het slachtoffer is met een bloedend gezicht door de politie naar huis is ge bracht. De Alphense politie had gis teravond tot ongeveer kwart over twaalf de handen vol met groepen jongeren die vernie lingen aanrichtten in het cen trum. De politie dreef de groepen jongeren soms met harde hand uiteen. Volgens de politie zijn er in de omgeving van winkel centrum De Aarhof vernielin gen aangericht. Ook zijn hek werken bij de Alphese brug neergehaald. De omvang van de schade was vanmorgen nog niet bekend. Ook in de omgeving van de Katwijkse Prinsestraat was het onrustig. Woede Groepen teleurgestelde jonge ren koelden hun woede op ge parkeerde auto's. In de Sperwerhorst in Leiden moest een speciaal voor het wereldkampioenschap oranje geverfde auto het ontgelden. Het voertuig werd in brand gestoken. De watten brandde geheel uit. MAANDAG 25 JUNI 1990 PAGINA 7 teekpartij en wraakactie >p Jacques Urlusplantsoen lEIDEN Een 26-jarige Leidenaar en zijn 58-jarige va- er zijn vrijdagavond na een steekpartij aangehouden op et Jacques Urlusplantsoen. en aantal bewoners van deze straat sprak de 26-jarige n op zijn rijgedrag. Hij zou met zijn auto te hard rijden de omgeving van spelende kinderen in de buurt, i man reageerde door met een wapenstok om zich heen jn vader kwam hem te hulp en stak een 16-jarige jon- ;n tweemaal in de rug en een 21-jarige in de arm. Bei- ;n moesten worden overgebracht naar het Elisabeth iekenhuis in Leiderdorp. Vier familieleden van de achtoffers ondernamen gisteravond een wraakactie. Zij obeerden het huis van de daders binnen te dringen, loor snel optreden van de politie bleef het bij een kapot •ukenraam. Het viertal is aangehouden. Vader en zoon jn inmiddels op vrije voeten. Motorrijder en passagier gewond na voorrangsfout OEGSTGEEST Een 34-jarige motorrijder uit Leiden en zijn 27-jarige passagier uit Amsterdam zijn gisteravond gewond geraakt bij een aanrij ding op de kruising Laan van Oude Poel geest/Warmonderweg. Zij zijn met onbekend letsel naar het Acade misch Ziekenhuis Lei den gebracht. De twee kregen omstreeks kwart voor twaalf op de krui sing geen voorrang van een 40-jarige automobi list uit Katwijk. Zakkenrollers actief in Leidse binnenstad LEIDEN Zakkenrollers zijn afge lopen zaterdag, in ieder geval vier maal succesvol geweest in de omge ving van de Haarlemmerstraat. Een 71-jarige Leidenaar miste uit zijn boodschappentas een bedrag van 80 gulden en enkele passen. Een 32-jari- ge vrouw werd om ongeveer kwart voor drie beroofd van een beurs met bankpas en zilveren ketting. Ook een 51-jarige vrouw uit Oegstgeest werd op de Vismarkt ontdaan van haar portemonnee. Zij raakte slechts 30 gulden en enkele passen kwijt. Ten slotte werd om vier uur in de Don- kersteeg 375 gulden gehaald uit de handtas van een 24-jarige Leidse Tien mille weg bij Zoeterwouds bedrijf ZOETERWOUDE Een geldcassette met 10.500 gulden is vrijdagmiddag gestolen bij een bedrijf aan de Energieweg in Zoeterwoude. Een werknemer legde om kwart over vijf 's middags de cassette in zijn kantoor met de bedoeling het later naar de bank te brengen. Toen de man een uurtje later terugkwam was de cassette weg. Op het moment dat de diefstal werd gepleegd, werd in het bedrijf nog gewerkt. Automobilist botst tegen vier auto's NOORDWIJKERHOUT De politie van Noord wijkerhout heeft gisteren een man uit die plaats aangehouden voor het ver nielen van vier auto's. De Noord- wijkerhouter ramde in de nacht van zaterdag op zondag de auto's die stonden geparkeerd op de Victoriberg. Twee daarvan raak ten zwaar beschadigd, evenals de aiito van de dader zelf. Na de botsingen ging hij er vandoor. Getuigen zagen dat het ging om een Opel Kadett, die gistermid dag om twaalf uur zwaar toegeta keld door de politie in Noord wij kerhout werd aangetroffen. De dader heeft bekend. 500 handtekeningen voor betere oversteekplaatsen LEIDEN Een actie voor verbete ring van van enkele oversteekplaat sen in Leiden Zuid-West heeft ruim 500 handtekeingen opgeleverd. Het gaat hier om de oversteekplaatsen Corn. Schuytlaan/Telderskade, Vijf Meilaan en Noachstraat. De bewoners vinden dat deze, vooral voor school kinderen belangrijke oversteekplaat sen, veilig moeten worden en dat de verkeerslichten beter moeten worden afgesteld. De handtekeningen wor den donderdagavond, aan het begin van dé vergadering van de commissie verkeer, aangeboden aan wethouder J. Walenkamp. Auto schept bromfietser VOORHOUT Een 17-ja- rige bromfietser uit Noordwijkerhout is gister morgen door een 35-jarige automobiliste uit Sassen- heim geschept. De jongen reed over de 's Graven- damseweg richting Voor hout toen de Sassenheimse onverwacht een oprit in reed. Zij zag daarbij de bromfietser over het hoofd. De jongen is met een gebroken been ovege- bracht naar het Acade misch Ziekenhuis in Lei den. LEIDEN De stijging van de onroerend goed belasting voor 1990 is in it Leiden de hoogste van e Nederland. Eigenaren van huizen zijn 24,1 pro- cent meer gaan betalen en huurders 11,6 procent g meer. De tarieven kwa- g< men respectievelijk op n 6,95 gulden voor gebrui- ,.z kers en 8,59 gulden voor eigenaren per 3.000 gul- g den waarde van een huis. De tarieven die in Leiden worden gehan- ir teerd horen daarmee tot de hoogste van het land. gj Dat blijkt uit een onderzoek van de Consumentenbond H naar de stijging van deze be lasting op huizen. De Leidse gemeenteraad besloot vorige week juist de onroerend goedbelasting opnieuw te verhogen. Daardoor moet de opbrengst met elf procent toenemen. )ag van urchi tec tuur i de Pieterskerk EIDEN Met een manifes- tie in de Pieterskerk wordt 1 juli in Leiden de Interna- Driale Dag van de Architec- lur gevierd. De manifestatie eeft als thema „Leiden, het inzien in 2000" en wordt van 1.00 tot 16.00 uur gehouden, an worden zeven plannen ipresenteerd die aanhaken het thema. Een forum gaat aarna in op het thema en de ipresenteerde plannen. In et forum nemen zitting de urnalist Max van Rooy, de Dormalige Leidse wethouder arietje van der Molen, ihouwburgdirecteur Frans oelen en Auke Mulder, direc- iur van de Woningbouwver- ïiging Leiden. Voorzitter van et forum is de. journaliste anneke Groenteman. Na het ficiële einde kan de bijeen- omst eventueel uitlopen. Met et oog daarop worden grote ideoschermen geplaatst om et WK-voetbal te kunnen ölgen. Het is de vijfde keer at deze dag wordt gehouden. ijftien bekeuringen lij alcoholcontrole EIDEN Bij een alcohol- introle zijn in het afgelopen eekeinde vijftien personen p de bon geslingerd. Daar- aast moesten zestien automo- ilisten hun wagen tijdelijk la- en staan. De controles hadden laats in de nacht van vrijdag p zaterdag en zaterdag op andag. Beide keren werd tus- in elf en vijf uur op de Leid- e uitvalswegen gecontroleerd. De Consumentenbond onder zoekt ieder jaar de tarieven die gemeenten met 20.000 of meer bewoners hanteren voor deze belasting. De bond concludeert dat de onroerend goedbelasting over het alge meen flink stijgt. Die stijging is gemiddeld groter dan de inflatie. De tarieven voor de gebruikers bewoners van huurhuizén worden daar bij sterker aangepakt dan die voor eigenaren. Mensen die in een eigen huis wonen be talen het totaal van beide ta rieven. Koploper bij de heffing van onroerend goedbelasting bleef Amsterdam. Daar beta len gebruikers weliswaar 5,08 gulden, maar eigenaren moeten 12,73 gulden opbren gen per 3.000 gulden waarde van een pand. In Amsterdam daalden de tarieven overi gens wel iets. Maar dat was het gevolg van het invoeren van een aparte rioolbelasting. Behalve Amsterdam is overi gens maar eeh handjevol ge meenten duurder dan Lei- LEIDEN De verkoop van plaatsen in instellin gen voor kinderopvang aan bedrijven loopt vol gens J. Dingemanse „fan tastisch". Op 28 maart werd een campagne ge start en sindsdien heeft ze namens de Centrale Orga nisatie Kinderopvang Lei den (COKL) vijftien con tracten met bedrijven af gesloten. Toch is het afsluiten van de contracten maar een deel van de verklaring waarom Dinge manse vindt dat de campagne prima loopt. „We hebben in maart een brief gestuurd naar 180 bedrijven in Leiden en de regio. De contacten die naar aanleiding daarvan ontstonden maakten duidelijk dat de be drijven niet langer afwijzend staan tegenover kinderopvang via bedrijven", vertelt Dinge manse. „Een paar jaar geleden was dat wel anders. Nu echter vragen de bedrijven informa tie aan. En er wordt binnen de bedrijven, via de onderne mingsraad of de personeelsor ganisatie onderzocht of er be hoefte is aan opvang en er den. In Enschede moeten ge bruikers 7,30 gulden en eige naren 9,15 gulden betalen per 3.000 gulden waarde. Zaan stad vraagt van een gebrui ker 6,70 gulden en van een eigenaar 9,15 gulden. Daar mee komt het tarief voor be woners van een eigen huis iets boven het Leidse uit. Nij megen zit met 6,55 gulden en 8,15 gulden net onder Lei- Twee gemeenten in de regio horen met hun tarieven tot de goedkoperen. Wassenaar wil dat gebruikers de ge meentekas spekken met 1,32 gulden en eigenaren met 1,65. In Katwijk moeten de gebruikers 1,46 gulden en de eigenaren 2,65 gulden steeds weer per 3.000 gulden waarde bijdragen. Wasse naar krijgt overigens ook een veeg uit de pan van de Con sumentenbond. Hettarief voor huurders hoe laag het ook mag zijn steeg er met 16,3 procent. Eigenaren betalen er vanaf dit jaar juist 7,3 procent minder. wordt bekeken hoe de opvang betaald kan worden". Volgens Dingemanse wordt de campagne nu, in de beginfase, gekarakteriseert door het ge ven van informatie. „Later kun je dan de oogst gaan la den. Kinderopvang moet een onderdeel van de bedrijfscul tuur worden. De bedrijven die nu een contract afsluiten doen het voorzichtig aan. Ze probe ren het een jaar met één plaats en kijken hoe het loopt". De campagne van de COKL krijgt in het voorjaar van 1991 een vervolg. „Dan worden de ouders benaderd. Doel is onder de aandacht brengen van de mogelijkheid van kinderop vang en het uitleggen welke vormen van kinderopvang er zijn. Om ervoor te zorgen dat er voldoende plaatsen zijn waar kinderén kunnen worden op gevangen, staan er enkele uit breidingen op stapel. Op 1 sep tember komen in twee nieuwe centra, in de Opaalstraat en de Sumastrastraat, 34 -plaatsen ter beschikking. Ook zijn be staande centra voor kinderop vang uitgebreid en wordt er in 1991 begonnen met nieuw bouw aan het Schuttersveld en in de Stevenshof. Lease-bedrijf als autodief ALPHEN AAN DEN RIJN Een bewoner van de Gerestein in Alphen zag zaterdagmiddag rond tien voor zes tot zijn ver bazing onbekenden met zijn auto wegrijden. De man alar meerde direct de politie, die ook korpsen uit de omgeving inschakelde om de auto te on derscheppen. Vrijwel direct daarna stapten drie mannen het Alphense politiebureau binnen met de mededeling dat zij de auto in opdracht van een leasemaatschappij hadden weggehaald. De Alphenaar zou zijn betalingsverplichtin gen niet zijn nagekomen. Het drietal is door de politie onder houden over dit naar hun zeg gen onder leasemaatschappijen niet ongebruikelijke optreden. Volgens de politie was dat niet zonder risico. Er werd op vrij grote schaal uitgekeken naar de auto. Bovendien brengt het alarmeren van het apparaat kosten met zich mee. Motorrijder breekt been LANGERAAR Een 24-jari- ge inwoner van Leimuiden brak in de nacht van zaterdag op zondag zijn bovenbeen toen hij met zijn motor ten val kwam in Langeraar. De man reed om kwart over een over de Langeraarseweg richting Nieuw veen en heeft, vlak voordat hij de bebouwde kom uitreed, in een flauwe bocht vermoedelijk een stoeprand garaakt. De motor schoot door en de man belandde tegen een paal. De motorrijder is met een ambulance naar het zie kenhuis gebracht. Daar con stateerde men behalve de beenbreuk ook dat de man te veel alcohol had genuttigd. Inbraak tijdens vakantie LISSE Uit een woning aan het Burgemeester Berends- plantsoen zijn een televisie, videorecorder, geluidsappara tuur, magnetron en cd's gesto len. De inbraak werd dit weekeinde ontdekt toen men de bloemetjes water kwam ge ven. De bewoners zijn op va kantie. Het hele huis werd doorzocht en vermoed wordt dat er veel meer is verdwenen. Aan de achterzijde werd een raam geforceerd. Bijval voor behoud Ico-Athibupanden LEIDEN De Stichting Industrieel Erfgoed Lei den (STIEL) krijgt bijval in haar pleidooi voor het behoud van de Ico-Athi bupanden aan de Lam mermarkt. De stichting wil de Parmen- tierpanden op de monumen tenlijst geplaatst zien. De Ver eniging van Eigenaars Rijns- burgersingel/Nieuwe Mare sluit zich hier „nadrukkelijk" bij aan. Zo blijkt uit een brief aan de gemeenteraad naar aanleiding van de bouwplan nen voor het terrein. De vereniging wordt gevormd door 53 bewoners van de flat aan de Marepoortkade. „Wij zijn ons bewust van de histori sche waarde van de huidige bebouwing: hoewel over een andere bestemming van het monument uiteraard gespro ken kan worden. De argumen ten van de Stichting Indus trieel Erfgoed Leiden spreken ons aan. Ze getuigen van res pect voor de omgeving", aldus de briefschrijvers. Ze zijn klein en wilden een dagje iemnand anders zijn. Dat kon, bij de grimeurs van K&O. FOTO'S: WIM VAN NOORT onder meer Mary Dresselhuys in de première van Harold Maud in de Leidse Schouw burg). Heel bijzonder was ook de bijdrage van Ernst Jansz Rien ne va plus, de afsluiting van het festivalprogramma van de Leidse Schouwburg. Bij de directe buurman, K O, was er ook veel te beleven. Kinderen en volwassenen konden zich voor het K O- gebouw laten grimeren, bin nen kon je onder deskundige begeleiding portret- en model tekenen. Daarnaast was er, om nog maar eens te wijzen op het concertaanbod van het ko mend seizoen, de pianist Pa trick Hopper die een Chopin- recital ten beste gaf. Het 'Bossa Nova'-Ricardo Insunsatrio liet er een aangenaam soort Brazi liaanse lichte jazz horen. Stoelkunst Op het pleintje voor De La kenhal wijdden de twee Leid se kunstenaars Annie Goddijn en Trees Klijn zich met over gave aan de 'stoelkunst', het versieren van stoelen met prachtige kleuren en buitelen de figuurtjes. In het museum werden kleine groepjes op een leuke, informele manier rond geleid langs de vaste collectie en de tentoonstellingen 'Plan ten in beeld. Tekenaars en ge leerden in de Hortus Botanicus 1700-1800' en 'Floris Verster en zijn kunstenaarsvrienden'. Gedurende de hele dag, tot 's avonds negen uur, zorgden de diverse optredens voor de Droomfabriek en het café In Den Ouden Marenpoort voor veel gezelligheid. Bij de Ma renpoort viel er te genieten van rock 'n' roll-bandjes en voor de Droomfabriek waren er, behalve de acts van de al lerlei aanstekelijke musiceren de bands, presentaties van deelnemers aan de cursussen van het afgelopen seizoen. Zo werd er salsa en tango gedanst en geïmproviseerd op toneel teksten van Gerrit Komrij en Harold Pinter. Uiteraard werden er op ruime schaal programmaboekjes met het aanbod voor het komend seizoen uitgedeeld. Degenen die het Oude Singel-Vestival gemist hebben, kunnen bij de diverse instellingen nog te recht voor programmaboekjes, inschrijvingen en abonnemen ten. PETER VAN VEEN Het amateurtoneel op het podium voor de Droomfabriek en het zonnetje trokken een vol terras. festival van start na een kort openingswoord van cultuur wethouder H. van Dongen vanaf de brug bij de Lange Mare. De opening kreeg een feestelijk tintje door het 'wa terconcert' van een aantal bla zers van de Streekmuziek- school Leiden, die in een voor de gelegenheid gemotoriseerd roeibootje waren gekropen. Direct na de opening werd er her en der nog snel de laatste hand gelegd aan de opbouw van de verschillende podia en het inrichten van de diverse stands. De publieke belangstel ling viel in het begin nogal te gen, maar naarmate de middag vorderde en zeker toen de zon definitief doorbrak was op de Oude Vest en de Oude Singel een drukte van belang. Niet alleen bij de vele bezoe kers van het festival maar ook bij de artiesten werd er al toe- geleefd naar de belangrijke voetbalkraker West-Duits- land-Nederland. Treffend was in dit verband de opkomst van de cabaretier Marcel Boon, winnaar van de publieksprijs in het laatste Leidse Cabaret festival in de Leidse Schouw burg. Het eerste wat hij zei, was: „Ik ben zenuwachtig", om vervolgens na een korte stilte daaraan toe te voegen, „voor vanavond". Verbluffend Het aanbod van de deelne mende instellingen was ver bluffend groot. In de Leidse Schouwburg waren er de hele dag door optredens. Naast Marcel Boon was ook de win naar van het afgelopen Leidse Cabaretfestival, André Manuel aanwezig. Bovendien was ook de Leidse Balletschool weer van de partij. Druk bezocht waren ook weer de technische shows (licht-, geluid- en thea tereffecten) en rondleidingen door de schouwburg. Een ieder die wilde, kon een kijkje ne men in de artiestenfoyer en de verschillende kleedkamers. De waarschijnlijk vertrekkende directeur Frans Boelen hield vraaggesprekken met acteurs en actrices die volgend seizoen op de planken van de Leidse Schouwburg zullen staan. Een teleurstelling voor velen was de afzegging van Mary Dres selhuys die vanwege een keel- onsteking verstek moest laten gaan. Wel aanwezig waren bij voorbeeld Huub Stapel (vol gend seizoen met Ton Lensink samen te zien in 'Moordspel') en Henriëtte Tol (samen met LEIDEN De weerman nen hadden met hun weersvoorspelling van de afgelopen dagen het gelijk eens helemaal aan hun kant. Dit tot groot genoe gen van de organisatoren van het Oude Singel-Ves tival. Na het voorspelde slechte weer van vrijdag en zaterdag durfden zij toch nog nauwelijks op de beloofde weeromslag te rekenen. Maar de weergo den bezorgden hen een zonovergoten derde editie van het Leidse Oude Sin- gel-Vestival. Alle deelne mers aan het festijn, De Leidse Schouwburg, K O, Rijksmuseum De La kenhal, De Droomfabriek, café In Den Ouden Ma renpoort en de Leidse Balletschool presenteer den de talrijke bezoekers epn aantrekkelijk pro gramma en lieten zich daarmee in positieve zin in de kaart kijken. Rond het middaguur ging het

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7