Het wachten is nu op Shamir EG-top richt aandacht op steun aan Gorbats joi De Maizière wil Berlijn als hoofdstad Duitsland Hulpverleners overal aan de sla Blanke extremisten slaan handen ineen zo JUIN! 199u pagina 5 BINNENLAND ÊöidócSomont maandag 25 juni 1990 pagii Historicus ontdekt graf koning Arthur LONDEN Een Ameri kaanse historicus heeft de begraafplaats van de le gendarische Britse koning Arthur gevonden in de buurt van de grens tussen Engeland en Schotland. Volgens Norma Goodrich, professor aan de Colum- bia-universiteit in New York, is de koning begra ven in het plaatsje Arthu- ret in het noorden van En geland, en niet in Wales zoals tot nu toe werd aan genomen. Het gebied maakte ooit deel uit van Schotland en ligt in de buurt van Camboglana waar Arthur zijn laatste gevecht zou hebben gele verd. Arthuret (wat vol gens Goodrich „het hoofd van Arthur" betekent) ligt iets benoorden de Muur van Hadrianus (Hadrian Wall), de stenen grens die de Romeinen in het jaar 122 bouwden als verdedi ging tegen 'wilden' uit het noorden. Een verhoogd stuk land bij de Kerk van St. Michael en alle engelen in het dorp Arthuret is gewijde grond, zo heeft Goodrich vastge steld. De bestaande kerk is in 1150 gebouwd op een kerk die er al stond in de tijd waarin Arthur geleefd moet hebben. „De ontdekking van de begraafplaats van de be roemdste koning van En geland maakt een nieuw hoofdstuk in de geschiede nisboeken van dit land noodzakelijk", vindt Ha rold Brooks-Baker, die uit gever is van Burke's Peer age. Geleerden doen al eeuwen hun best om de waarheid te achterhalen over Koning Arthur en diens Ridders van de Ron de Tafel, die voorkomen in een reeks middeleeuwse vertellingen die in de zes de eeuw gesitueerd zijn. Brooks-Baker meent dat de legende niet louter my the is en dat er een koning bestaan heeft die veel leek op koning Arthur. Japan geeft meeste ontwikkelingshulp PARIJS Japan is in 1989 de VS voor bijgestreefd als de grootste donor van ontwikkelingshulp aan de Derde We reld. Dit heeft het comité voor ontwik kelingshulp van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ont wikkeling (OESO) gisteren bekend ge maakt. De Japanse regering verleende de landen van de Derde Wereld het af gelopen jaar voor 17,1 miljard gulden hulp. De Amerikaanse ontwikkelings hulp bedroeg verleden jaar 14,6 miljard gulden, een reële daling van 27 procent in vergelijking met 1988. De omvang van de Amerikaanse hulp afgezet tegen het bruto nationaal produkt daalde daarmee van 0,21 naar 0,15 procent, een percentage waar vrijwel alle rijke OESO-landen boven zitten. Eerste kritiek Mandela in VS WASHINGTON Kort na zijn aan komst gisteren in Washington heeft de zwarte Zuidafrikaanse leider Nel son Mandela de Amerikaanse steun aan de anti-regeringsbeweging UNI- TA in Angola veroordeeld. Het is de eerste kritische noot van de vice-voor- zitter van het ANC op zijn triomfante lijke toer door de Verenigde Staten. „De Verenigde Staten en Zuid-Afrika zijn de belangrijkste landen die UNI- TA-leider Jonas Savimba steunen", zei Mandela op een persconferentie voor zwarte journalisten. „Wij veroor delen dit ten stelligste, omdat onaf hankelijke staten de politieke soeve reiniteit en territoriale integriteit van Angola moeten erkennen". OOST-SRI LANKA IN HANDEN VAN LEGER COLOMBO Het Srilankaanse regeringsleger is van- laag de oostelijke kuststad Batticaloa binnengetrokken, vaar twee weken geleden gevechten uitbraken die een ónde maakten aan een 13 maanden oude wapenstilstand Ussen de regering en de guerrillabeweging LTTE (Be- n-ijdingstijgers van Tamil Eelam). De Tamil-Tijgers tokken zich begin vorige week al uit de stad terug in de onliggende rimboe. De 200.000 leden tellende bevolking Tan Batticaloa is voor 85 procent Tamil en voor de rest noslim. Veel inwoners zijn beducht voor vergeldingsac- tes van het leger, dat overwegend uit Singalezen bestaat. Tot dusver zijn echter geen wraakoefeningen gemeld, het regeringsleger zou ook in de districten rond Battica- l<a, 220 kilometer ten oosten van de hoofdstad Colombo, toestand onder controle hebben. In het noordelijke dstrict Jaffna lijken echter de rebellen te heersen. De opstandelingen belegeren al twee weken het vliegveld ei het fort van Jaffna. Het regeringsleger heeft gisteren onwonenden van het fort gewaarschuwd te evacueren. Betrekkingen Libië en Jordanië hersteld AMMAN Jordanië heeft de diplomatieke betrekkingen met Libië hersteld en gisteren een ambassadeur naar de Libische hoofd stad Tripoli gestuurd. Met het herstel van de betrekkingen komt een einde aan de zes jaar durende diplomatieke breuk tussen de twee landen. Premier Mudar Badran van Jordanië benoemde Hisham Muheisen tot ambassadeur in Tripoli. Muheisen leidde in april een hoge Jordaanse delegatie die de ambassade in Tripoli opnieuw openstelde. De twee Arabische landen verbraken de di plomatieke betrekkingen in 1984. Jordanië sloot de ambassade toen uit protest tegen aanvallen van Libische studenten, die het gebouw belaagden omdat Jordanië pogingen in het werk zou stellen om over vrede te onderhandelen met Israël. Stalin veranderde zijn geboortedatum MOSKOU Josef Stalin, de vroegere president en partijleider van de Sovjetunie, is geboren op 6 december 1878 en niet op 21 de cember 1879. Volgens de rege ringskrant Izvestija schreef Sta lin al in 1921 en 1922 in partijdo cumenten dat hij in 1879 geboren was. Dit jaar is daarna in al zijn biografieën opgenomen. De enige verklaring voor de verandering van de geboortedatum is, volgens de krant, dat Stalin jonger wilde overkomen dan hij feitelijk was. Stalin, die met zijn volle naam Josif Vissarionovitsj Dzjoegasjvili heette, werd geboren in de stad Gori in de huidige Sovjetrepu bliek Georgië. Castro wil VS helpen met proces-Noriega MIAMI De Cubaanse leider Fide stro is bereid medewerking te verl aan de Verenigde Staten bij de be ting van de van drugsmisdrijven dachte ex-leider van Panama, M; Noriega. Castro is bereid om bandt men ter beschikking te stellen vai sprekken die hij met de door de Ai kaanse invasie afgezette sterke mar Panama heeft gehad. Aangem wordt overigens niet dat de banden belastend materiaal bevatten voor riega. In justitiële kringen in d( wordt ook Castro verdacht van be kenheid bij de Zuidamerikaanse c nehandel. Met het ter beschikking len van de banden wil hij, zo denkt daar, kennelijk bewijzen dat die vei king ongegrond is. JERUZALEM WIL NIET DIRECT REAGEREN OP VOORSTELLEN BAKER DUBLIN Steun voor Sovjetleider Michail Gor- batsjov, in ruil voor diens instemming met het 300 kilometer in oostelijke richting opschuiven van het NAVO-gebied, lijkt het voornaamste onder werp van gesprek van de EG-top die vandaag in Dublin is begonnen. Bondskanselier Helmut Kohl en president Frangois Mitter rand hebben opnieuw het the ma bepaald door hun partners enkele dagen voor het begin van het overleg met de neus op de politieke activiteiten te drukken. De bondskanselier, in een brief aan de andere re geringsleiders, en de president in een interview met Le Mon de, hebben gepleit voor econo mische hulp aan de Sovjetunie, waar Gorbatsjovs perestrojka in gevaar dreigt te komen. Aanvankelijk werd verwacht dat de top in Dublin in het te ken zou komen te staan van de vorming van een politieke unie in het Europa van de twaalf, een onderwerp dat Kohl en Mitterrand enkele da gen voor de vorige top, eind april eveneens in Dublin, aan de orde stelden. De twaalf staats- en regeringsleiders zul- Michail Gorbatsjov. FOTO: AP len vrijwel zeker in Dublin be sluiten dat de regeringsconfe rentie die moet leiden tot de vorming van deze unie halver wege december in Rome aan vangt. Emu Dan beginnen ook de onder handelingen over de vorming van een economische en mo netaire unie (emu). De voorbe reiding van deze emu is al vrij ver gevorderd, die van de poli tieke unie is nog nauw# van de grond gekomen, politieke unie beoogt del- ming van een Europa gemeenschappelijk lands- en veiligheidsbeleid Minister Hans van den is de eerste die de Sovjetlp ring op de hoogte zal van het verloop van Woensdag voert hij in besprekingen met zijn collega Edoeard Al eerder heeft over „het beter inspelênl tot nog toe" op de economh. problemen van de Sovjeta daarbij bewust de term je vermijdend. Het is vraag of hij delijkheid schaffen over de tot bijstand. Die hangt ke mate af van wat wordtj sloten in de groep van rijke westerse landen die binnenkort kaanse Houston bijeenkoA Het is de bedoeling dat ming van een politieke een economische en unie samenvalt met de ing van de interne markt| januari 1993. Maar hoogst twijfelachtig of lukken. Tegen de emu nog steeds veel verzet ei Britse zijde. DE KLENE POSTRUITER SUSKE EN WISKE BONN Berlijn, en niet Bonn, moet de hoofdstad wor den van een verenigd Duits land. Dit heeft premier Lothar de Maizière van de DDR giste ren als wens uitgesproken. Met Berlijn als hoofdstad en regeringszetel van Duitsland heeft de DDR een betere kans om in het westen te integre ren. Ook zal de keus van Ber lijn de betrokkenheid van Oost-Europa bij het proces van Europese eenwording stimule ren, aldus de Oostduitse pre mier voor de Westduitse radio. Het laatste woord over de nieuwe hoofdstad is nog niet gezegd want Bonn, dat sinds 1949 de „voorlopige" hoofdstad van de Bondsrepubliek is, heeft intussen een tegencam- pagne ontwikkeld. Gisteren werd bekend dat de eerste begroting van het vere nigd Duitsland in 1991 een te kort zal vertonen van ruim 45 miljard mark. Zo'n 14 miljard mark van het tekort komen voort uit overschrijdingen op de Oostduitse begroting. Daar naast moet de Bondsrepubliek grote uitgaven verrichten voor de sociaal-economische inte gratie, aldus de Westduitse deskundigen die de financiële aspecten van de eenwording hebben becijferd. Op 1 juli gaat de monetaire unie in en wordt de D-mark in de DDR het betaalmiddel. De volledige eenwording van Duitsland is mogelijk over een half jaaF"ïil een feit. De Oost duitse sociaaldemocratische SPD heeft voorgesteld op 16 december van dit jaar geza menlijke verkiezingen te hou den. De SPD heeft eerder steeds gezegd gezamenlijke verkiezingen en volledige een wording niet eerder wenselijk te achten dan eind volgend jaar. De conservatieve rege ring in Bonn wil overigens dat de gezamenlijke verkiezingen al op 9 december worden ge houden. Het besluit van de SPD volgde daags nadat de vier geallieerde mogendheden die Duitsland na de Tweede Wereldoorlog hebben verdeeld, hadden laten weten hun onderhandelingen over de eenwording voor het eind van het jaar te zullen af ronden. (Vervolg van voorpagina) JERUZALEM Premier Yitzhak Shamir zou naar verluidt Washington bin nen enkele dagen laten weten dat Israël en de Verenigde Staten eerst hun bilaterale betrekkin gen moeten bespreken voordat Jeruzalem op de voorstellen van James Ba ker kan reageren. Als Shamir echter niets laat horen, zullen de Amerikanen het ditmaal niet laten bij di plomatieke uitingen van spijt, meldt de Jerusalem Post. „Ze zullen wegen vinden om hun ongenoegen te uiten", aldus de krant. Shamir heeft nog altijd niet gereageerd op de bemidde lingsvoorstellen van minister James Baker die in februari dit jaar zijn gedaan. De voor stellen spreken over een ont moeting tussen een Israëlische en een Palestijnse delegatie in de Egyptische hoofdstad Cairo, over verkiezingen in de bezet te gebieden. Aan die verkie zingen zouden volgens de Amerikanen ook Palestijnen uit Oost-Jeruzalem (geanne xeerd door Israël in 1967) moeten deelnemen, zowel als Palestijnen die door Israël zijn gedeporteerd. Over deze voorstellen is de Is raëlische reg^-ing van natio nale eenheid half maart geval len, omdat premier Shamir zich er fel tegen verzette. Sindsdien staan de Israëlisch- Amerikaanse betrekkingen onder grote spanning. De Egyptische ambassadeur in Tel Aviv, Mohammed Bassiou- ny, zei gisteren dat er geen Is- raëlisch-Palestijnse dialoog in Cairo kan zijn, zolang de Ame rikaanse politieke dialoog met de PLO is verbroken. „Hoe kan Amerika verwachten dat Egypte PLO-toestemming krijgt voor vredesbesprekin gen zolang Washington zijn ei gen contacten met de ILO op schort", zei ambassadeir Bas- siouny. Mislukte aanval De Islamitische Groqjering, een soennitische fundanenta- listische moslim-organisatie, heeft gisteren de verantwoor delijkheid opgeëist voor een mislukte aanval op de Israëli sche kust waarbij zaterdag nacht twee Palestijnse guerril la's omkwamen. De guerrilla's werden rond middernacht opgemerkt door Israëlische patrouilleboten. Ze voeren in een rubberboot voor de Zuidlibanese kust, even buiten de havenstad Tyrus in de richting van de grensplaats Nakoura. Volgens een Israëli sche politiefunctionaris opende de patrouille het vuur, waar door de rubberbdot zonk en de opvarenden de dood vonden. Welk doel de guerrilla's op het oog hadden is niet bekend. De Libanese politie in Tyrus zei dat Israëlische militairen gisteren de stad met artillerie onder vuur hadden genomen om de mislukte aanval te wre ken. Er werd geen melding ge maakt van gewonden, wel zouden verscheidene huizen zijn beschadigd. Vorige maand onderschepten Israëlische soldaten ook al Palestijnse guerrillastrijders die een aanval op de Israëli sche kust wilden ondernemen. Die aanval werd opgeëist door het Palestijnse Bevrijdings front, een factie van de PLO. De weigering van de PLO om die aanval te veroordelen was voor de VS reden om deze week de dialoog met de PLO af te breken. Voor de Israëlische minister van defensie Moshe Arens was de mislukte aanval reden om het optreden tegen Palestijnse activisten te verscherpen. Arens gaf gisteren zijn goed keuring aan joodse kolonisten in bezet gebied om zich door middel van gewapende bur gerwachten teweer te stellen tegen aanvallen van Palestij nen. Tegen Arens' beslissing is onmiddellijk verzet gerezen bij linkse partijen in de Knesset die vrezen dat het geweld in bezet gebied door de activitei ten van de burgerwachten nog verder zal escaleren. In het Iraanse dorpje Manji halen reddingswerkers een klein meisje levend uit het puin. (Vervolg van voorpagina) TEHERAN De hulp verlening van het Neder landse Rode Kruis, Artsen zonder Grenzen en Unicef in Iran komt goed op gang, zo stellen de organi saties zelf. Het Nederlandse Rode Kruis heeft tot nu toe drie vliegtui gen naar Teheran gezonden met een totale waarde aan goederen van 900.000 gulden. De organisatie stuurde bloed- zakken, medicamenten, de kens, tenten, hospitaaltenten en kooksets. Met het eerste toestel reisde ook een logistiek medewerker mee. De Iraanse zusterorganisatie, de Rode Halve Maan, coördineert ter plekke de internationale hulp aan het door de aarbeving ge troffen gebied. Daarvoor be schikt zij over reddingsteams, rijdend materieel, twee heli copters en een aantal rampen magazijnen. Artsen zonder Grenzen heeft in totaal 45 ton hulpgoederen en 20 hulpverleners naar Iran gestuurd. In het zwaarst ge troffen gebied, de driehoek Zanjan-Rasht-Manjil, worden kliniekjes ingericht in tenten. Een chirurgisch team assis teert in de stad Zanjan, logis- Bootvluchtelingen Met spanning kijken deze Vietnamese bootvluchtelingen uit naar de negentig vluchtelingen op 19 juni van de verdrinkingsdood in het moment waarop ze in de Filipijnse hoofdstad Manila aan val de Zuidchinese Zee mogen. Een bevoorradingsschip van da Canadese marine recde foto: epa JOHANNESBURG Twee groepen van rechts- extremistische blanken in Zuid-Afrika, de Boeren W eerstandsbe weging (BWB) en de Boeren Staatspartij (BSP), hebben gisteren aangekondigd dat zij nauw met elkaar zullen gaan samenwerken in hun strijd tegen de regering- De Klerk. Beide groepen lieten in het midden in welke vorm zij hun strijd tegen de door De Klerk in fang gezette afschaffing van het apartheidsbeleid wil len fieten. Maar terreur en ge- welc lijken niet uitgesloten, getuge het verleden week onthulde moordcomplot van een andere rechtse groep blan ken de Afrikaner Weer- stardsbeweging (AWB), tegen Nelson Mandela, De Klerk en minsters uit diens regering. Bij tanslagen met explosieven op tvee kantoren van de rege ren te Nasionale Party in en ronl Johannesburg werd in de nacit van vrijdag op zaterdag aan;ienlijke schade aange richt. De directeur van Shell in Zuid-Afrika, John K. Kilroe, heeft gisteren zijnblanke landgenoten een spiegel voor gehouden. In een paginagrote advertentie in de Sunday Ti mes doet hij een emotionele oproep voorzichtig om te gaan met de toekomst van Zuid- Afrika. Hij citeert gedichten van gevangenen en getuigt van zijn geloof in "De Macht van het Individu". „We moeten de erfenis van ra cisme en vooroordelen oprui men", aldus Kilroe. Daarbij probeert hij de blanke burgers gerust te stellen. „Angst is de verkeerde leidraad. Gematig de mensen verliezen het over zicht en vluchten in de oude stellingen. Het is voor velen een verbazingwekkend, be angstigend en onbehaaglijk tijdsgewricht. Een blik op onze politieke leiders biedt geen op lossing. Als individuen moeten we elkaar vertrouwen en in elkaar geloven. In de nabije toekomst kunnen onderwijs, lonen en behuizing niet voor iedereen op hetzelfde niveau blijven. Shell heeft dat onder kend en daarom geld beschik baar gesteld voor verbetering van onderwijsprogramma's". tieke medewerkers bev den ziekenhuizen in dri den en brengen de daklozen in kaart. De samenwerkende h ganisaties stelden vrijda gironummer 800.800 te Haag open voor giften, tiviteiten van de organi worden gefinancierd uit brengst van de landelijke melingsactie. De orga Mensen, in Nood heeft ee drag van 100.000 gulden gemaakt, terwijl de Eu Gemeenschap en de landse regering aan zonder Grenzen en het landse Rode Kruis 3,7 m gulden beschikbaar steld

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4