^ao-plan werkgevers koel intvangen door CDA /PvdA „Schuldenlast Oost- Europa kwijtschelden voor milieu Meerderheid Nederlanders: DDR is welkom in de EG Overvallers van AH-winkel worden gezocht in Utrecht [NENLAND Ceidae Commit MAANDAG 25 JUNI 1990 PAGINA 3 ïgen (16) bekent fschennis in Oss De politie van Oss een 16-jarige jongen uit jlaats aangehouden. De achte heeft na een eer- erhoor bekend dat hij de open maanden twee grafschennis heeft ge- at »d op het kerkhof van ni erardus Majellaparochie id is. In maart werden der- graven vernield, een Sj,geleden veertien. De in heeft tegen de politie |d dat hij in beide geval- ot zijn daad is gekomen it hij ergens woedend was, en dat wilde afrea- Veel meer aanvragen oorlogs-uitkering HEERLEN Alleen al in de maand mei hebben 831 mensen bii de Raad uitkerin gen burger-oorlogsslachtoffers (Rubo) een verzoek ingediend om als burger-oorlogs slachtoffer voor een uitkering in aanmer king te komen. Over het hele jaar 1989 kreeg de RUBO 1.528 aanvragen. De enor me toeloop is volgens de raad veroorzaakt door een advertentie van het ministerie van welzijn op 2 mei in vrijwel alle kran ten. In die advertentie werd een wijziging van de Wet uitkeringen burger-oorlogs slachtoffers (Wubo) bekendgemaakt. In de advertentie werden mensen wier aanvra gen in het verleden waren afgewezen erop gewezen dat na de wetswijziging, een ver ruiming, het eenvoudiger is voor een uit kering in aanmerking te komen. Demonstratie Sledehonden trekken een wagen over het gras. Deze sterke beesten zijn het bewijs dat vele handen (po ten) licht werk maken. In het koude Alaska zijn deze dieren erg belangrijk voor het da gelijkse vervoer. Deze honden zijn goed be stand tegen de kou en bezitten een enorm uithoudingsvermogen. Tijdens een demon stratie op de nationale puppie- en kittenda- gen op de Flevohof lie ten ze zien hoe snel ze Zijn. foto: anp Trump verkoopt scheepswerf Amels MAKKUM De Newyorkse zakenman Donald Trump heeft scheepswerf Amels in het Friese Makkum alweer verkocht. Vol gens woordvoerder A. Bosma van Amels zijn de aandelen overgenomen door een Amerikaans bedrijf. Trump kocht de scheepswerf anderhalve maand geleden. De werf was bezig met een enorm jacht voor Trump. Het schip, de Trump Princess II, wordt nu niet afgebouwd. Het zou 400 mil joen gulden gaan kosten. „Misschien worden er andere gegadigden voor gevonden", aldus Bosma. Volgens hem hing de verkoop van de werf al geruime tijd in de lucht. Trump heeft twee jaar samengewerkt met Amels. In 1988 liet hij zijn eerste Trump Princess verbouwen. Volgens Bosma heeft de ver koop van de werf geen nadelige gevolgen voor de 85 werknemers. (Van onze k|ial-economische redactie) HAAG Het CDA vraagtekens bij het van de werkgever- Janisaties voor een tische aanpak van de idsongeschiktheid. •fractieleider Brinkman het op zich positief dat ziirieus naar de problema- wordt gekeken. „Maar de n van de wao moeten we ifwentelen op de gemeen- aldus Brinkman. „Dat oi irt wel als arbeidsonge- ten na verloop van tijd in de bijstand belanden". Volgens het plan is het bedrijfsleven in principe bereid alle arbeidson geschikte werknemers in dienst te houden. Maar dan moet de wao-uitkering wel stapsgewijs worden verlaagd. Over het Voorjaarsoverleg tus sen kabinet en sociale part ners, dat vrijdagavond plaats had, is het CDA verheugd. Volgens Brinkman is de grote winst van het Voorjaarsover leg dat alle partijen bereid zijn verder te onderhandelen over de wao. De PvdA staat niet te juichen over het wao-plan en is „treu rig" omdat de werkgevers niet bereid zijn harde afspraken te maken over de bestrijding van langdurige werkloosheid. De PvdA vindt het de hoogste tijd dat werkgevers worden ver plicht een bepaald percentage werklozen en moeilijk plaats bare werknemers in dienst te nemen. De VVD legt de schuld rond uit bij het kabinet, dat volgens woordvoerder Linschoten veel te passief is. „Premier Lubbers heeft verwachtingen gewekt die niet zijn uitgekomen", al dus Linschoten. De VVD meent dat voor echte arbeids ongeschikten de wao moet blij ven bestaan. Groen Links zal morgen mi nister De Vries (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) in de Tweede Kamer vragen stellen over het Voorjaarsoverleg. Volgens woordvoerder Rosen- möller heeft het kabinet vrij dag een „onbeduidende" rol gespeeld. Rosenmöller wil dat het kabinet het voortouw neemt om de problemen op so ciaal-economisch terrein aan te pakken. Als De Vries geen bevredigend antwoord geeft, zal Groen Links een spoedde bat aanvragen. Bestuurder Westerlaken van de christelijke vakcentrale CNV vindt de kritiek overdre ven. Het CNV is in tegenstel ling tot de FNV tevreden over het Voorjaarsoverleg en ziet wel brood in het wao-plan. „Dit plan heeft nog de nodige haken en ogen, maar is een doorbraak in het denken van de werkgevers", aldus Wester laken. „Eindelijk ziin zij bereid een nieuw sociaal beleid te voeren". Uit gegevens van het Neder lands Instituut voor Arbeids omstandigheden blijkt dat het ziekteverzuim in het eerste kwartaal van dit jaar tot stil stand is gebracht. Het bedroeg 9,4%, evenveel als in het laat ste kwartaal van vorig jaar. Dit percentage komt uit een steekproef onder bedrijven met meer dan vijftig werkne mers. Koknschip Actievoeders van het platform 'Geen Zuidafrikaanse kolen in Nederland' voerden zaterdag op de Maasvl&te actie tegen de komst van een Noors schip, met aan boord Zuidafrikaanse kolen, be doeld v>or Shell Coal. Ze slaagden er niet in het schip tegen te houden. foto: anp lisr, niet in een >iorlijk geluid Duitse h interhoorn te n. ndanks werd valse noot 1 vat als het nële iejeksein. wieringa itie: onderzoek de remlicht HAAG De Centrale ie Verkeerscommissie 7C) heeft minister Maij keer en Waterstaat) ge- ,(^gd om een onderzoek de voor- en nadelen een derde recmlicht auto's, dat ter hoogte de hoedenplank is aan dacht. laaruit blijkt dat dit derde 'n icht inderdaad meer voor nadelen heeft, dan zou dit denplanklicht" verplicht ten worden gesteld. Aan- ng voor het verzoek zijn "esultaten van een onder- ir een grootscheepse ngbotsing op de Moerdijk- M vorig jaar. Belangrijkste lak voor dat ongeval zou warring bij de automobi- zijn geweest over de achterlichten van hun [angers. De automobilis- /erkeerden vaak ten on- te in de veronderstelling ir geremd werd en omge- d. Ook recent Amerikaan- iderzoek speelt in de over- ngen van de CPVC een BRINKHORST PLEK VOOR OOSTEUROPESE KERNENERGIE (Van onze parlementaire redactie) HOENDERLOO Het Westen moet een deel van de Schuldenlast van Oost- Europa kwijtschelden, zo dat deze landen het vrij komende geld kunnen be nutten voor investeringen ten behoeve van het mi lieu. Tot deze conclusie kwam gis teren in Hoenderloo een inter nationale Oost-West-conferen- tie, die werd gehouden door D66. Aan het vierdaagse con gres namen politieke partijen deel uit Europa en de Verenig de Staten. „We noeten Oost-Europa mi- lieu-irvesteringen afdwin gen", aldus fractieleider Van Mierli van D66. „Er is voor Oost-luropa momenteel geen belangijker probleem dan de milieikwestie". Van Mierlo wil dit premier Lubbers en de miniiers Van den Broek (Bui- tenlaidse Zaken) en Kok (Fi- nancën) het standpunt van de conferentie overbrengen tij dens hun contacten met bui tenlandse collega's. Volgens Van Mierlo heeft het Westen groot belang bij een goed milieubeleid in het oos ten. Dat vindt ook Laurens Jan Brinkhorst, directeur-ge neraal milieuzaken bij de Eu ropese Commissie. Brinkhorst meent daarbij echter dat de kerncentrales in Oost-Europa niet moeten worden afgetuigd. De centrales moeten daarente gen een forse opknapbeurt hebben, zodat optimale veilig heid wordt bereikt. „Momen teel zijn de Oosteuropese kern centrales pure tijdbommen", aldus het D66-lid Brinkhorst. Minister Van den Broek waar schuwt voor een „ongerichte" hulp aan Oost-Europa, met name de Sovjetunie. „Dat le vert geen bijdrage aan de op lossing van de economische problemen", aldus Van den Broek. Volgens Van den Broek moet de Europese Com missie onderzoek doen naar de situatie in de Sovjetunie. „Er moet met de Sovjets een ge sprek worden aangegaan. We (ADVERTENTIE) LEURKOPIEËN a. f 1m (ex. btw) HE PRINTER DEN HAAG Iets meer dan de helft van de Nederlandse be volking (57 procent) vindt dat de DDR bij de Europese Gemeen schap (EG) kan komen. Een derde (34 procent) wijst dit echter af. Een en ander blijkt uit een enquete die het bureau NSS heeft gehouden in opdracht van de Tros. Een redelijke meerderheid (61 procent) vindt dat de EG de her vormingen in Oost-Europa flink moet steunen. Volgens 47 pro cent van de ondervraagden mag Nederland daarvoor geld ge bruiken uit de pot voor ontwikkelingssamenwerking. Bijna 70 procent noemt het lidmaatschap van Nederland van de EG een goede zaak. Nog niet de helft (43 procent) vindt de ver dere uitbouw van de EG-samenwerking noodzakelijk. Door de Europese integratie zal de functie van het Nederlandse parle ment niet worden uitgehold, aldus 61 procent. Bijna de helft van de ondervraagden vindt het Europees parle ment belangrijk. Maar nog altijd 36 procent ziet niets in deze volksvertegenwoordiging. Nederlandse Europarlementariërs zijn nog steeds nauwelijks bekend bij de bevolking. De bekendste Euro-politicus is staatssecretaris van buitenlandse zaken Dan- kert (zeven procent). Dan komt er een hele tijd niets. Vervol gens worden de Europarlementariërs De Vries (VVD), Penders (CDA), Woltjer (PvdA) en Van der Waal (kleine christelijke partijen) genoemd. Hun naamsbekendheid is echter bijna te ver waarlozen. Het Tweede-Kamerlid Hennekam (CDA), die binnenkort een topfunctie krijgt bij de Benelux, vindt dat nationale parlementa riërs ook in het Europarlement moeten kunnen zitten, zoals voorheen het geval was. Op die manier zou de wisselwerking tussen de EG-landen en het Europarlement groter worden. Vlootdagen door WILLEM RITSTIER Het was vrijdag, zaterdag en gisteren in Den Helder een drukte van belang, maar toch hebben de 33e Nationale Vlootdagen van de Koninklijke Marine dit jaar minder bezoekers getrokken dan andere jaren. Het waren er zo'n 121.000, tegen 150.000 in ande re jaren. Het lagere bezoekcijfer is waarschijnlijk te wijten aan het slechte weer van afgelopen vrijdag. Toen kwamen er maar zesduizend belangstellenden; gisteren waren dat er bij mooi weer ruim 75.000. Grcte publiekstrekkers waren deze keer twee NAVO-eskaders besaande uit een grote verscheidenheid aan buitenlandse schepen waaronder voor het eerst in de ge schiedenis van de vlootdajen een Spaanse oorlogsbodem. Ook was er veel aandacht voir reddingsdemonstraties en een de monstratie opruimen van ilieverontreiniging op zee. foto: anp Auto meer gebruikt om boodschappen te doen DEN HAAG De gemid delde Nederlandse automobi list heeft de auto vorig jaar minder gebruikt voor woon werkverkeer dan in 1988. Maar voor ritten voor sociale doeleinden, boodschappen, sport en ontspanning kroop hij vaker achter het stuur dan in het voorgaande jaar. Al met al is het gebruik van de auto vorig jaar iets ge daald, zo blijkt uit gegevens van de Stichting Weg. In 1988 reed de Nederlandse au tomobilist gemiddeld 16.560 kilometer. Vorig jaar wasdat 16.430 kilometer. Het ge bruik van de auto 'oor woon-werkverkeer daJde met 310 kilometer tot 4420 kilometer, maar het sodale en recreatievè gebruik lam flink toe: van 7.660 kilorreter in 1988 tot 7.940 kilomete in 1989. Dat is 280 kilomter meer. In het zakelijk verleer daalde het jaargemiddlde met 90 kilometer tot 2760. Het aantal in vakanties gre- der kilometers bleef pak- tisch gelijk met ruim 1.300 kilometer. In de 'Kerncijfers Mobiliteit', een jaarlijkse uitgave van de Stichting Weg, staat verder dat het aantal door de Politie Verkeerscentrale gemelde fi les in 1989 is toegenomen tot 5.858. In 1988 waren het er 5.567 en het jaar daarvoor 5.380. De belangrijkste oor zaak van de files waren vol gens de Stichting Weg de structurele knelpunten in het wegennet. moeten precies weten wat de grootste problemen zijn. En de Sovjets moeten maar eens dui delijk maken hoe het met hun hervormingen is gesteld". Van den Broek zal dit standpunt ook naar voren brengen tij dens de Europese top, vandaag en morgen in Dublin. Oud-minister van financiën Ruding, toekomstig voorzitter van het christelijk werkge versverbond NCW, meent dat het Westen voorlopig geen kredieten moet verlenen aan de Sovjetunie. „Een blanco cheque zonder voorwaarden is weggegooid geld", aldus Ru- ding. „Eerst moet de Sovjetu nie maar eens economische en politieke hervormingen door- OOSTERBEEK Het re cherche-bijstandsteam dat zich bezighoudt met het onderzoek naar de over val op een AH-filiaal in Oosterbeek op 14 mei, denkt dat de twee daders gezocht moeten worden in Midden-Nederland en met name in de provincie Utrecht. Dat heeft een woordvoerder gistermiddag bekend gemaakt. Bij de overval werden twee werknemers van het filiaal doodgeschoten, terwijl een der de zwaargewond raakte. De po litie zoekt in Utrecht, omdat daar op 19 oktober 1989 een vergelijkbare overval plaats vond op een AH-filiaal in Baarn. Ook deze overval is nooit opgelost. De winkel in Baarn werd ook op een maan dagmorgen rond zeven uur overvallen door twee mannen, die eveneens een riotgun en een pistool bij zich hadden. Ook in Baarn werd geschoten maar niet op mensen. Voor de vlucht maakten de overvallers in Baarn eveneens gebruik van twee auto's die later gestolen bleken in Apeldoorn en Die- men. Eén van de auto's werd teruggevonden in Eemnes. De auto's die gebruikt werden voor de vlucht vanuit Ooster beek zijn gestolen uit Lex- mond en Nieuwegein. Eén auto werd teruggevonden in Ede. Volgens de politie heeft het team inmiddels verschil lende mensen uit criminele circuits in Nederland aan de tand gevoeld, maar dat heeft nog niet tot aanhoudingen ge leid.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3