Oranje klampt zich vast aan strohalm Brazilië blij met Turijnse afkeer jegens Maradona Leo Beenhakker is weer boos Nu geen koppensnellen Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! L| PORT SaidóeQowuvnt ZATERDAG 23 JUNI 1990 PAGINA 9 [.miiüj.'.M.ium.iiffn De literator Kees Fens schreef dezer dagen dat hij voor de Ieren was. Dat ben ik ook, maar om een andere reden dan Fens. Hij is pro-Iers omdat heel lang geleden (in 1155) de van Engelse afkomst zijnde paus Adrianus IV de Engelse koning Hendrik II toestemming gaf Ierland te veroveren. De Ieren, schrijft Fens, zijn geboren verliezers „en voetballen kunnen ze ook niet, al is hun groene eiland een groot voetbalveld. Maar tegen het Calvinistische Nederland onder leiding van de op Cromwell lijkende Michels, hielden ze het op het Europees kampioenschap van 1988 bijna de hele wedstrijd op 0-0. Eindelijk rechtvaardigheid! Toen Nederland tenslotte toch scoorde verviel ik in een diepe depressie". Nu het recente duel onbeslist is afgelopen en beide ploegen daar baat bij hadden, kan ook Kees Fens vermoedelijk het voetballeven weer even aan. Ik ben eveneens voor de Ieren, maar nog iets meer voor de Oranje-klanten, want het bloed is dikker dan water. De Ieren moeten naar mijn mening verdedigd worden, aangezien velen in de internationale voetballerij minachtend hun neus ophalen voor dit stelletje ongeregeld. Dat is het namelijk: een stelletje ongeregeld. Maar van dat zwoegende groepje ontechnische spelers, geleid door een Britse 'giraffe' die zelf een speler van een bedenkelijk alooi was, heeft Oranje eenmaal met veel geluk met een goal verschil gewonnen en eergisteren met dichtgeknepen billen van angst remise gemaakt. Ik spreek daar geen schande van. De goal van Gullit was mooi en zonder het blundertje van Hans van Breukelen zou Oranje gewonnen hebben. Wij dienen echter in te zien, dat die gekke Ieren bar gevaarlijk zijn in hun stormlopen. In theorie moet je het complete stelletje binnen de kortste keren kunnen overvallen en met boter en suiker inmaken, maar in de praktijk komt daar geen moer van terecht. Internationaal is, vooral in West-Europa, het professionele voetbal dermate afgestemd op automatismen, dat een wilskrachtige troep avonturiers die zich van de door anderen al lang geaccepteerde voetbalwetten niets aantrekt, de opbouw op het middenveld overslaat en via de harde wreef van keeper Donner in minder dan geen tijd in het vijandelijk schafschopgebied opduikt, altijd nieuw gevaar kan stichten. Intussen kijkt Nederland nu tegen de komende zondagavondontmoeting met de West-Duitsers aan. Het land is verdeeld in zijn oordeel over het blij moeten zijn met de Germanen. Tweemaal hebben zij gemponeerd en negen treffers tot stand gebracht in 180 minuten. De derde keer, toen zij zich reeds geplaatst hadden voor de achtste finales, ging het minder. Dat laatste is geen bewijs dat de vorm bij hen wegvloeit. Zeer waarschijnlijk zullen zij even opgeladen naar de match in Milaan toeleven als Nederland. Bij ons kan dit felle vertrouwen lichtjes zijn toegenomen, zeker bij Gullit, misschien zelfs bij Koeman. Ons voordeel kan zijn dat we als underdog aan de aftrap komen. Het zou kunnen, dat de Duitsers in hun pogen Oranje weg te spelen (althans te verslaan) te gehaast te werk gaan en - zoals koning Saul in het bijbelverhaal - in hun eigen zwaard vallen. Maar dat valt niet te verwachten, indien ons elftal verdedigend zoveel fouten maakt als in de vorige duels in Italië, terwijl Gullit in zijn eentje bezwaarlijk de hele ploeg kan dragen. Het wordt de hoogste tijd dat Marco van Basten al zijn potentiele bekwaamheden uitstalt. Merkwaardig komt intussen de rol van het weekblad V.I. bij mij over. Nog voordat de ontmoeting met de Ieren was gespeeld trok het blad Beenhakker al door het toilet. „Leo Beenhakker is te licht voor WK-klus. Hij praat erg veel en trapt voortdurend open deuren in, maar hij doet niets". Misschien is het waar, maar het moment van jkt mij slecht geki 1 intussen door de voorronden MILAAN Het Neder lands elftal lijkt in alle opzichten in een nadelige positie te verkeren voor het duel van morgen met West-Duitsland, de her leving van de klassieke kraker met de vele histo rische achtergronden. De Mannschaft heeft tot dusver tijdens de Mondi ale indruk gemaakt, waar Oranje eerder de lachlust opwekte. Met monsterscores stelde de formatie van Franz Bec- kenbauer een plaats in de tweede ronde al na twee duels veilig en kon het zich veroorloven er in het laatste duel met Colombia enigszins met de pet naar te gooien. Nederland moest tot tien mi nuten voor het einde van de laatste partij strijd leveren om zich na een tweetal kwakkel-optredens contra Ierland alsnog van een plaats in de achtste finales te verze keren. „Door een achterdeur tje", gaf ook coach Leo Been hakker toe. Maar er zijn meer nadelen, waardoor de kansen van het vaderlandse voetbalgezelschap op voor hand als niet hoog moeten worden ingeschat. Nog los van de mentale aspecten, de Duitsers hebben zich immer grote toernooistrijders ge toond, stuit Oranje op een aantal feitelijke bezwaren. Daar is bijvoorbeeld de reis, die moest worden gemaakt van het ook gisteren weer bloedhete Palermo naar Mi laan. Een vluchtje van welis waar nog geen anderhalf uur, maar alles bijeen kost dat toch een kleine dag. Een et maal dat Oranje beter had kunnen gebruiken. Bijvoor beeld om te rusten en lichte kwetsuren te laten behande len. Die gelegenheid hebben de spelers van Beckenbauer wel gekregen. Ze werkten hun laatste wedstrijd uit de eerste ronde al vier dagen geleden af en hebben volop de gelegenheid gekregen om te herstellen en zich voor te bereiden op het historisch be laden duel met Nederland, dat overigens de naar Juven- tus vertrekkende Tomas Hëssler morgen wegens een zware blessure niet zal mee maken. Meer voordelen De Duitsers hebben meer voordelen. Ze behoefden niet te verhuizen en hebben de Door onze verslaggever in Italië Onze fotograaf in Italië Niet naar Milanello MILAAN Het Nederlands elftal bereidt zich voor de confrontatie met de Westduitsers niet voor op Milanello, het luxe trainingscomplex van AC Milan. Aanvankelijk was het wel de bedoeling dat Oranje gebruik zou maken van de faciliteiten van de club van Frank Rijkaard, Ruud Gullit en Marco van Basten. Om praktische redenen kan dit echter niet doorgaan. Wegens herstelwerkzaamheden aan ondermeer de velden en de douches is het complex momenteel buiten dienst. Het Nederlands elftal heeft daar om zijn intrek genomen in hotel Jolly Due, te Milaan. Bij winst blijft de ploeg in Milaan. In San Siro zal Oranje dan, op zondag 1 juli, ook de kwartfinale spelen. voorbije tijd in een klimaat vertoefd, dat ze beter ligt dan de hitte van Sicilië en Sardi nië de Nederlanders is beval len. Ook wat dat betreft bete kent de verplaatsing naar het noorden van het Apenijnse schiereiland voor de brigade van Leo Beenhakker dus een niet gering nadeel. Toch ontdekken de spelers van het Nederlands elftal ook lichtpuntjes. Zij het klei ne. Berry van Aerle: „De Duitsers zijn bang voor ons. Ik denk dat het feit dat we ze bij het EK hebben verslagen en ook in de voorronde naar dit WK tweemaal in be dwang hielden bij West- Duitsland toch tot enige zorg zal leiden. Ik heb er wel ver trouwen in. We hebben ons elke wedstrijd hier steeds een stukje verbeterd. Waarom zouden we die lijn niet voort zetten?" Het is een strohalm, waaraan Oranje zich lijkt vast te klampen. Immers, het optre den tegen de Ieren van don derdagavond was opnieuw verre van imponerend. Slechts een kort deel van de eerste helft kon Oranje de Ie ren de wil opleggen, waarna het initiatief de vaderlandse brigade volstrekt uit handen gleed. Geen buitenspel „We hebben ze te veel de ge legenheid gegeven ons onder druk te zetten", kijkt Frank Rijkaard nog even terug. „Dat had te maken met het feit dat we de buitenspelval niet durfden te hanteren. Dat is doorgaans een probaat middel om de vaart en druk bij zo'n Engelse tegenstander weg te halen. Maar dat ge bruikten we niet, omdat we er domweg te weinig op had den geoefend. Dan is het een veel te groot risico om het dan toch te proberen". Het geeft de wankelmoedig heid van ook het Oranjeteam van donderdagavond ten vol le aan. „Het was inderdaad nog steeds niet goed" ver volgt Rijkaard. „Maar we kunnen ons alleen maar ver der verbeteren. Duitsland is een uitdaging, een nieuw hoogtepunt voor ons in dit toernooi. We hebben die las tige Engelse ploegen nu ach ter ons gelaten. Nu kunnen we ons richten op een nieu we krachtmeting tegen de Duitsers, tegen wie we on danks alles niet kansloos zijn. We hadden overigens geen slechtere tegenstander kun nen treffen. Of we tijd ge noeg hebben om ons te her stellen van de slijtageslag te gen de Ieren? Natuurlijk. Het vooruitzicht tegen de Duit sers te moeten spelen geeft je wel voldoende stimulans". Een ruggesteun, die de spe lers in een ander opzicht donderdagavond niet was vergund. Na de uitputtings slag tegen de Ieren wachtten de echtgenotes en vriendin nen de voetballers op om zich naar de een of andere party te begeven aan boord van een cruiseschip. De ploegleiding maakte zich er niet populairder op door de spelers naar het hotel te diri geren, waar Pieter van Vol lenhoven op hen wachtte. De KNVB-bobo's achtten een ontmoeting met dit lid van het vorstenhuis belangrijker dan enige ontspanning voor de selectie. Thuishaven Spelers, die dus gisteren aan het eind van de middag in de buurt van Milaan neerstre- Leo Beenhakker kon er gisteren tegenover de pers niet onderuit: „We zijn door een achter deurtje binnen gekomen". ken. De noord-Italiaanse stad is zoals bekend de thuishaven van twee vooraanstaande clubs in het Italiaanse voet bal, AC en Inter Milan. Het pikante van het treffen tus sen Nederland en West- Duitsland van morgenavond MILAAN Met het ge zicht op onweer heeft bondscoach Leo Been hakker Palermo verruild voor Milaan. De oefen- meester voelt zich zwaar miskend. Voorzichtig liet hij gisteren echter door schemeren, dat hij niet de enige schuldige is in het drama dat Oranje tot nu toe opvoert. „Maar zelfs als een speler van dichtbij naast schiet", beet hij zijn kritische volgers toe, „heb ik het nog gedaan". De bondscoach ontkende daarentegen kwaad te zijn. Hij voerde een act op in de trant van „Papa is niet boos, wel verdrietig". „Op het fenomeen vorm heeft een coach weinig grip. Dat is ontastbaar", zei Been hakker. „Natuurlijk is het slecht dat we nu nog bezig zijn om spelers in vorm te krijgen". Beenhakker: „Het is echter wel zo, dat de coach onmiddellijk de rekening krijgt gepresenteerd als een speler niet draait. Dat de Ie ren zo gemakkelijk voetbal len, komt omdat die jongens precies hetzelfde doen als bij hun club. Bij ons ligt dat wat gecompliceerder. Wij hadden te maken met AC Milan dat nog de finale van de Europa Cup speelde, met veel „bui tenlanders" in de groep". „Van de eerste dag dat ik aan deze zaligmakende klus be gon, heb ik gezegd dat de ploeg nog niet aan alle voor waarden voldeed. De basis moet zijn dat iedereen in vorm is, daarna moet er een elftal ontstaan. Wil je we reldkampioen worden, dan zullen er ook nog eens extra krachten moeten worden vrijgemaakt. Onze voorberei ding was door tal van facto ren te kort om dat alles te re aliseren. We zijn nog steeds bezig dat proces te voltooi en". Heeft Beenhakker spijt dat hij aan de klus begon? „Als je me vraagt of ik veel heb ge lachen de laatste tijd, nee. In dat opzicht beleef ik weinig genoegen. Maar als prof heb ik het naar m'n zin. Ik ben met m'n vak bezig. Daar leef ik van". Slechts met de randver schijnselen, waar hij normaal toch zo goed mee weet om te gaan, heeft Beenhakker pro blemen. „De Beenhakker op de persconferentie is een an dere dan de Beenhakker die, voor de groep staat. Sommige mensen maken mij hier per dag een uurtje mee. Op basis daarvan concluderen ze dat ik alles fout doe, m'n werk niet aankan en vreselijk ner veus ben. Ik geloof dat men dat verkeerd ziet. Maar nog- maal, ik veroordeel het niet, ik beoordeel het alleen is dat er dan zes spelers in het veld staan, die hun thuis- optredens in het Meazza-sta- dion plegen te verzorgen. Bij Nederland Van Basten, Rijk aard en Gullit; bij de Duitsers Matthöus, Klinsmann en Brehme. Hans van Breukelen gewaag de donderdagavond wat overmoedig van de grote steun die het AC Milan-trio te wachten staat, maar vol gens de laatste berichten is er voor Nederlandse supporters een aanzienlijk kleiner aan tal kaarten beschikbaar dan voor Duitse fans. Oranje zal het dan grotendeels van Itali aanse aanhang moeten heb ben. Maar ook die heeft de voorbije weken kunnen vast stellen dat het 't Nederlands elftal bepaald niet voor de wind is gegaan. Mogelijk dat de vertrouwde omgeving met name Van Basten en Gullit nieuwe impulsen zal geven om ineens voor een stunt te zorgen. Want niet anders dan zo zal een eventuele zege van Oranje op West-Duitsland worden beschouwd. TURIJN Diego Arman do Maradona wacht een moeilijke opgave. In Noord-Italië, ver van de Napolitaanse supporters die van hem houden, hoopt de vedette van de vorige wereldtitelstrijd op rehabilitatie. In Turijn wacht morgen de confron tatie met aartsrivaal Bra zilië. Een wervelend op treden van de tot dusver re tegenvallende vedette zou alle ellende van de miserabele groepswed strijden weer doen verge ten. De vroegtijdige ontmoeting tussen beide Latijnsameri- kaanse voetbalreuzen is ge heel te wijten aan een ge brek aan vorm bij de wereld kampioen. Na de nederlaag De Braziliaanse aanvallers Careca (links) en Muller gaven elkaar op de training geen duimbreed toe tijdens de voorbereiding op het duel tegen Argentinië. foto: epa tegen Cameroun, een geluk kige overwinning op de Sov jetunie en het gelijke spel te gen Roemenië restte de ploeg niet meer dan de derde plaats. Brazilië daarentegen won alle wedstrijden, al kon den die overwinningen ook niet als sprankelend worden omschreven. De Braziliaanse bondscoach Sebastiao Lazaroni krijgt veel kritiek op zijn taktiek te verduren. In plaats van door te gaan met het artistieke Braziliaanse aanvalsspel heeft Lazaroni het accent verschoven naar de defensie. Vooral oud-international Pelé verhief zijn stem meer dere malen misprijzend over het voor de Braziliaanse lief hebbers ongewone' spelpa- troon. „Ik stap alleen over op een systeem met drie spitsen als het echt nodig is", rea geerde de 39-jarige Lazaroni kortaf op de kritische bena dering van de oud-voetbal ler. Romario wissel TURIJN De Braziliaan se aanvaller Müller krijgt voor het duel in de achtste finales tegen Argentinië zijn plaats in de basis te rug. PSV'er Romario moet wijken voor de maker van het enige doelpunt in de groepswedstrijd tegen Schotland. Respect Brazilië zal zijn spel ook niet aanpassen. Respect is er voor de Argentijnen, angst niet. De Brazilianen gaan uit van de eigen mogelijkheden. „Als we tijdens de eindronde ver liezen, laat het dan niet te gen Argentinië gebeuren". Daarmee verwoordt libero Galvao de gedachtengang binnen het elftal, dat tegen Argentinië een negatieve ba lans heeft. De balkunste naars hebben echter een „thuisvoordeel" en zijn ver heugd omdat er in Noord- Italië een antistemming heerst tegen Maradona. „Brazilië is favoriet, maar tij dens een wedstrijd kan veel gebeuren", stelt de Argen tijnse aanvoerder. „We we ten waar onze problemen lig gen. Deze confrontatie heb ben we aan ons zelf te dan ken". Maradona weet maar al te goed dat juist hij een be slissende factor kan vormen in het nog niet al te sterke Argentijnse collectief. De Argentijnse dribbelaar, kampend met een enkelbles sure die hij overhield aan het duel met Roemenië, doet af en toe zelfs voorkomen dat hij de ontmoeting met Brazi lië aan zich voorbij moet la ten gaan. De drager van het nummer tien zal echter ge woon opdraven om de hoop op een tweede achtereenvol gende titel levend te houden. „Het zal moeilijk worden. Ik weet dat ik in het noorden van Italië niet geliefd ben". lil ial We hebben Palermo achter ons gelaten. Zonder weemoed, hetgeen overigens totaal niets heeft te maken met de resultaten van het Nederlands elftal aldaar of met de kwaliteit van het hotel, dat bijna veertien dagen ons tehuis was. Waarom dan vertrokken uit de Siciliaanse hoofdstad zonder al te veel gevoelens van spijt? Daar is een aantal redenen voor. Het was vooral te heet in Palermo. Vanaf het moment van arriveren, de zevende juli teisterde de koperen ploert vrijwel onafgebroken de doorgaans niet op zo veel warmte ingestelde Nederlanders. Rond het middaguur was het zelfs vlak aan de kust en met een windje om het hoofd aan het water niet te harden. Palermo was ook niet gastvrij genoeg. Toegegeven, aan het gedrag van de mensen mankeerde vrijwel niets. Bijna alle bij de organisatie betrokken figuren en anderen bleken tot het laatst de vriendelijkheid en behulpzaamheid zelve. Het lag aan de stad zelf. Tussen de eeuwenoude, monumentale gebouwen uit alle mogelijke tijdperken was domweg te weinig vertier mogelijk. Terrasjes ontbraken vrijwel geheel en aan de haven, in andere plaatsen doorgaans de plek waar het gezelligheid troef is, overheersten de rommel en sfeerloosheid. Smerig, stoffig en stikheet dus. Ook, zoals aangeduid, vriendelijk. Vooral bij de beide hostesses van Italia '90 die in ons hotel waren gestationeerd en elkaar aflosten in een ploegendienst van acht uur. Alessandra Criscuoli (21) en Marguerita Pericone (22) waren schatten en niets was hen te veel. De eerste studeert rechten en deed dat net als haar collega, die vreemde talen doet, ook aan haar wrakke tafeltje in de hal van hotel Centrale. Ze moesten immers tussen alle bedrijven door nog een paar examens afleggen, waarover ze zich vantevoren niet altijd even zeker toonden. Bij terugkeer bleken ze opgetogen: de examens waren niet alleen goed verlopen, ze hadden zelfs het hoogst mogelijke cijfer behaald. Reden voor vrolijkheid, maar geen aanleiding tot een feestdrankje; de instructies vooraf waren wat betreft duidelijk. Afgelopen dinsdag hadden ze een feestje, al die stewards en hostesses. Een voorproefje voor het afscheid, dat voor menige gedienstige jongere in Palermo het begin betekent van het normale leven. Waarin Alessandra advocate wil worden en Marguerita tolk. Die beide, goedlachse meiden zullen we missen. Hen wel. FRANK WERKMAN Prog ramma VANDAAG Napels, 17.00 uur: Cameroun- Colombia. Bari, 21.00 uur: Tsjechoslowa- kije-Costa Rica. MORGEN Turijn, 17.00 uur: Brazilië-Ar- gentinië. Milaan, 21.00 uur: West-Duits- land-Nederland. MAANDAG Genua, 17.00 uur: lerland-Roe- menië. Rome, 21.00 uur: Itallë-Uru- guay.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9