HELP IRAN ^orbatsjov vraagt EG-hulp Is steun voor perestrojka GIRO 800.800 Aids-onderzoek is industrie geworden Quebec-akkoord dreigt alsnog te stranden Zuid-Afrika hield al rekening met coup noemt aardbeving goddelijke beproeving" IADVERTENTIE HELP DE SLACHTOFFERS VAN DE AARDBEVING DEN HAAG DE GEZAMENLIJKE HULPORGANISATIES JITENLAND QeidoaQowuvnt Warschau akkoord met iits-Pools verdrag ,RSCHAU Polen is tevreden over de aring van de Oost- en Westduitse parle- iten, waarin zij de Poolse westgrens er- inen. Het is tevens bereid een grensver- g met het verenigde Duitsland te tekenen, niet met de twee afzonderlijke Duitse sta- De twee Duitse parlementen hebben gis- >n voor het eerst onomwonden de Oder- sse-lijn erkend, en daarmee het Poolse ge- over gebieden die tot de Tweede Wereld- log deel uitmaakten van Duitsland. Westduitse Bondsraad (Eerste Kamer) irde gisteren ook het monetaire en econo- che verdrag goed, waarmee de laatste hin- nis is genomen voor het samengaan van economieën van de DDR en de Bondsre- iliek per 1 juli. Burgemeester Luik nam smeergeld aan BRUSSEL De burgemeester van Luik, Edouard Close, is in staat van beschuldi ging gesteld wegens corruptie, zo is door de Luikse procureur des konings, Anne Bour- guignon gisteren bekendgemaakt. Close zou omgerekend circa 55.000 gulden smeergeld nebben aanvaard van een bedrijf dat in ruil daarvoor een contract in de wacht sleepte voor levering en beheer van parkeermeters aan Luik. Tegen de kabinetschef van Close en een voormalig wethouder was al eerder dezelfde aanklacht ingediend. Zij hebben inmiddels bekend. Close zelf beweert dat er „verscheidene fouten" zijn begaan bij het aanschaffen van de parkeermeters en dat hij is „misbruikt". MONTREAL Het constitutio nele akkoord in Canada over de speciale positie van de Fransta lige provincie Quebec dreigt alsnog te stranden. Na een week van intensief overleg met federaal premier Mulroney be gin deze maand in Ottawa leken de premiers van alle tien provincies in te stemmen met het zogenoemde akkoord van Meech Lake uit 1987, waarin Quebec als een „afzonderlij ke taal- en cultuurgemeenschap" wordt erkend. Maar twee provin cies, Manitoba en Newfoundland, blijken zoveel bedenkingen te heb ben, dat het onwaarschijnlijk lijkt dat zij het akkoord vandaag teke nen, waardoor het helemaal komt te vervallen. De grootste weerstand komt van de indiaanse parlementariër Elijah Harper in Manitoba. Hij houdt het debat daar al een week lang op, omdat hij een akkoord wil waarin ook rekening wordt gehouden met de bijzondere positie van de oor spronkelijke eskimo- en indianen bevolking. Mulroney is naar beide rebelse provincies gereisd in een laatste, verwoede poging om het akkoord te redden. Door het uitblijven van een ak koord heeft Quebec geweigerd de in 1982 opgestelde Canadese grond wet te onderschrijven. Als de impasse niet wordt doorbro ken is de kans groot dat Quebec zich van Canada zal afscheiden. Een recente opiniepeiling wijst uit dat 57 procent van de inwoners voor een onafhankelijke staat zijn. OHL WIL HULP AAN DE ORDE STELLEN OP DUBLIN - TOP i onze correspondent Jo Wijnen) De topont- Beting van de regerings- jjlers van de twaalf EG- Tden, die maandag en w)sdag in Dublin wordt bo houden, zal hoogstwaar- Wjijnlijk worden gedomi- Merd door een discussie m èr mogelijk groot- 5J ieepse westerse hulp 20 a de Sovjetunie. DO daartoe vormt een 00 ef die de Westduitse bonds- ^iselier Helmut Kohl aan de 50 se premier Haughey, die de 501 voorzit, heeft geschreven. Bovendien hield de bondskan selier gisteren nogmaals met de Franse president Mitterand een pleidooi voor economische steun. Dat gebeurde tijdens de reguliere Frans-Duitse bespre kingen. Volgens Kohl en Mit terand is hulp „zeer dringend" geboden. Kohl suggereert in zijn brief aan Haughey dat Sovjet-presi dent Gorbatsjov om westerse lange-termijnhulp heeft ge vraagd teneinde de in een de plorabele toestand verkerende Sovjet-economie op de been te houden. „President Gorbatsjov heeft mij op de hoogte gesteld van het feit dat het succes van de Sovyetunie op weg naar de rea lisering van de perestrojka, niet alleen van vitaal belang is voor de Sovjetunie, maar voor heel Europa. Als gevolg daar van heeft hij om hulp ge vraagd van de westerse part- nerlanden bij het realiseren van de veranderingen in de Sovjetunie, waarbij steun in de vorm van lange-termijn kre dieten is inbegrepen", schrijft Kohl. De bondskanselier gaat nu „alle aspecten van de situatie in de Sovjetunie" tijdens de Dublin-top aan de orde stellen. In zijn brief aan de Ierse pre mier zegt Kohl dat hij ervan overtuigd is „dat steun aan president Gorbatsjov ons geza menlijk belang dient". West-Duitsland heeft donder dag al bekend gemaakt dat het de Sovjetunie met maar liefst 5 miljard DM te hulp wil schie ten. Ook Frankrijk heeft al la ten weten dat het zich voorbe reid op het geven van groot scheepse kredieten aan Mos kou. Gorbatsjov zelf heeft tijdens zijn jongste bezoek aan Was hington de Amerikaanse presi dent Bush uitvoerig geïnfor meerd over de erbarmelijk toestand waarin de Sovjet-eco nomie verkeert. Het is even wel niet bekend of hij Bush rechtstreeks om hulp heeft ge vraagd. Overigens nemen de Amerikanen tot dusver een zeer afwachtende houding. De voorzitter van de Europese Commissie, Jacques Delors, zei gisteren niet te weten of de Sovjetunie rechtstreekse hulp van het westen had gevraagd. Delors voegde er echter aan toe dat „de Europese Commis sie klaar staat met voorstellen als wordt besloten tot een eco nomische hulpprogramma voor Moskou". Overigens vindt hij dat er eerst een dui delijke analyse van de politie ke en economische situatie in de Sovjetunie moet worden ge maakt. Het meest waarschijn lijk is dat hij van de EG-rege- ringsleiders daarvoor opdracht krijgt, en dat er nog geen con creet besluit valt over het ver strekken van hulp aan Mos kou. 1* - v-S- ZATERDAG 23 JUNI 1990 PAGINA 7 Milieu-centrum voor Oost-Europa geopend BUDAPEST In aanwezigheid van Hongaarse, Nederlandse, Amerikaanse, en EG-functionaris- sen is gisteren in Budapest het Milieu-bescher mingscentrum voor Centraal-Europa geopend. Het voorstel voor een dergelijk centrum, dat zich met een van de schadelijkste erfenissen van de com munistische regimes de sterk vervuilde omge ving zal bezighouden, werd vorig jaar gedaan door de Amerikaanse president Bush tijdens zijn bezoek aan Budapest. Het centrum, gevestigd in een aan de Donau gelegen villa, is bedoeld om contacten tussen milieudeskundigen te verzorgen. Het zal onder meer metingen uitvoeren van lucht, water en bodem in Centraal-Europa. De VS steu nen het centrum met tien miljoen gulden. De EG heeft vijf miljoen ter beschikking gesteld. Meeste artsen bang voor aids-besmetting UTRECHT De meeste artsen zijn bang dat patiënten hen be smetten met het aids-virus. Dat heeft een grote en negatieve in vloed op hun houding ten aanzien van aids. Tot deze slotsom zijn acht artsen en psychologen gekomen, die dit hebben onder zocht. In het blad Medisch Contact noemen ze de conclusie dat de hou ding van artsen niet erg lijkt af te wijken van een aantal voor oordelen in de bevolking „wellicht het schokkendst". Kennis en feitelijke informatie alleen blijken niet voldoende om overmati ge bezorgdheid weg te nemen. De onderzoekers vinden daarom dat bij voorlichting en onderwijs behalve aan feitelijke informa tie ook aandacht moet worden gegeven aan bezorgdheid en an dere emotionele aspecten. De acht hebben een enquête gehouden onder de artsen in drie ziekenhuizen in regio's waar relatief veel, minder en weinig aids voorkomt: het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam, het Leyenburg-ziekenhuis in Den Haag en het St. Lambertuszieken- huis in Helmond. Er namen ongeveer zeshonderd artsen aan deel. Van de ondervraagde artsen maakt 63 procent zich min of meer bezorgd over het krijgen van aids via besmetting door pa tiënten. Ruim de helft (56 procent) vindt het vervelend seroposi tieve patiënten te behandelen. (Van onze correspondent Mare de Koninck) SAN FRANCISCO San Francisco, het Amsterdam van Amerika, presenteert zich in heel zijn bonte va riëteit. Op de hoek van Market en Fifth Street, hartje downtown, dribbelt het zakenleven in driede lige kostuums en strakke mantelpakjes langs de dronkaards met de ver weerde gezichten en de drugsspuiters met de dwa ze blikken. Door al het lawaai heen schalt de megafoonstem van een zwarte man, die aids de ver diende straf vindt voor hen die zich aan zondige seks te buiten gaan. Aids is de trage die die deze stad nu bijna tien jaar - en zwaarder dan welke plek ter wereld ook - foltert. San Francisco is geen miljoe nenstad, maar een overzichte lijke gemeenschap van zo'n 700.000 mensen, van wie er nu 5.692, bijna allemaal jongere homoseksuele mannen, de gruwelijke en trage aids-dood zijn gestorven. Meer dan drie duizend bewoners leven thans met de gevreesde diagnose in het zicht van de dood. Niet minder dan 30.000 inwoners dragen het virus (hiv) in hun lichaam. De aids-wetenschap was deze week massaal bijeen in de sierlijke Californische stad. Ook op de hoek Market en Fifth lopen de geleerden, met de badges van de 'Zesde Inter nationale Aids Conferentie' op hun borst gespeld, in kleine plukken langs de straattafere- len. Ze zijn op weg naar het prestigieuze Marriotthotel en het kolossale Moscone Center, de twee lokaties waar de in to taal twaalfduizend aids-specia- listen uit 120 landen hun ken nis uitwisselen en hun jaarlijk se weerzien vieren. Vorig jaar troffen ze elkaar in Montreal en in 1991, zo is al vastgesteld, wordt het Florence. In beide conferentie-oorden, die op een steenworp van el kaar liggen, wordt duidelijk wat aids anno 1990 is: een on verminderde wanhoop voor de slachtoffers, maar een bron van opwinding voor de tallo zen die professioneel bij de epidemie zijn betrokken. Aids is een industrie geworden, een reusachtige markt van resear chers, kooplui en klanten, een internationale jet-set met ve detten en dweepzieke fans, een mediakermis waar de tele visiecamera's gretig op in zoomen. Natuurlijk worden ook alternatieve kuren aange prezen. 'Oriëntaalse Aids Ge nezing', heeft allerlei potjes met kruiden uitgestald, en de 'Stichting Alternatieve Heling' pronkt met een hele biblio theek met de wonderlijkste ge schriften. Er is ook een kraam waar twee dames laten zien dat een huisdier de beste vriend van een aids-patiënt kan zijn. In een andere zaal heeft een vakbeurs plaats van een hon derdtal biomedische bedrijven, die met computers en overige instrumenten tonen hoe dicht ze het ellendige virus op de hielen zitten. Ze hebben glad de namen als 'Klonatec Bio- soft', 'Micro Gene Systems, Inc.' en 'Repligen'. Ergens is ook de doe-het-zelf aids-test- doos 'Detect-Kit' in de aanbie ding. Woede Aan de vooravond van de con ferentie waren zo'n driehon derd aids- en hiv-patiënten uit New York naar San Francisco gekomen om hun woede en frustratie te uiten. Woede op de Amerikaanse overheid die het aids-slachtoffers verbiedt de VS te betreden en frustratie over het uitblijven van een le vensreddend medicijn. Veel aids-experts voelen zich gekwetst door de kritiek van patiëntengroepen. „Twaalf maanden lang doen wij ons anonieme en vaak ondankbare onderzoekswerk in de labora toria en met doodzieke men sen. Mogen we misschien één keer per jaar ook plezier bele ven aan het ontmoeten van el kaar?", zegt viroloog William Grey in het Marriotthotel. Van alle evenementen die tij dens de conferentie plaats hebben, zijn die van 's werelds meest vooraanstaande bioche mici de drukst bezochte. Dan werpen in de donkere zalen de projectoren de foto's van vi russen en plasma en de sche matische formules van DNA en andere moleculaire stren gen op de filmdoeken. Steeds dichter wordt het mysterie ge naderd, maar niemand kan ook tijdens deze zesde interna tionale aids-conferentie nog de sluier er vanaf trekken. Het is vanaf Moscone Center maar een korte busrit door Market Street naar de wijk die het allerzwaarst door de aids- epidemie wordt getroffen. Ca stro heet de elegante buurt, waar achter de Victoriaanse gevelrijen langs de hellende straten bijna geen anderen dan homofiele mannen wonen. Overal op de trottoirs lopen ze hand in hand. Tot negen jaar geleden was Castro de wijk waar Amerika's homobeweging uitdagend en extravagant haar bevochten vrijheid vierde. Het feest, vol seksuele spanning en ontla ding, leek nooit meer te eindi gen, totdat in 1981 de eerste meldingen kwamen van dode lijke kankers en infectieziek ten. Vandaag is het leven in Castro ingetogen. Wie zelf niet ziek is zorgt voor aids-patiën- ten en heeft al tal van vrien den en bekenden zien sterven. Overal in de wijk zijn kleine opvanghuizen voor terminale aids-patiënten. Commercieel Het San Francisco van van daag doet vermoeden hoe het aids-probleem zich in de jaren negentig mondiaal zal voor doen. Het virus zal de armoe de, vooral die in Afrika, op zoeken. Het zal ook steeds 'po litieker' worden en commer cieel steeds interessanter. Ook als spoedig een afdoend vaccin zou worden gevonden, zal aids als gevolg van de 'sociale fac tor' nog massa's doden eisen. Maar zelfs de hoop op een me dische doorbraak kan door de geleerden in San Francisco maar met moeite levend wor den gehouden. Allen melden 'vorderingen', maar wat vooral vordert is het inzicht in het onwaarschijnlijk geraffineerde karakter van het virus. Bij de medici heerst dan ook een ze ker ontzag voor de natuur, die tot in haar kleinste eenheden zo ontstellend complex is. Het is de voorlopige onmacht van de wetenschap tegenover een bizarre ziekte. mensen toe Rellen in Oost- Jeruzalem demonstran ten gooien stenen naar Israëlische politiemen sen tijdens botsingen gisteren in Oost-Jeruza- lem. Het kwam tot rel len nadat be kend was ge worden dat eerder die (Van onze correspondent Anthony Heard) JOHANNESBURG Het duizelde de meeste Zuid- afrikanen gisteren van de berichten, dat een poging tot een rechtse staatsgreep in de kiem is gesmoord. De liberale Afrikaanse krant in Johannesburg, het 'Vrye Weekblad', be richtte als eerste dat er mogelijk wat aan de hand zou kunnen zijn. Die berichten werden met de arrestatie van elf, inmiddels weer vrijgelaten, leden van de extreem-rechtse Afrikaner Weerstands Beweging beves tigd. Het is moeilijk om te beoorde len hoe serieus dit alles moet worden opgevat, maar het komt wel overeen met de ver wachtingen van politieke waarnemers. Zij voorspelden dat er vroeg of laat wel een moordaanslag zou worden on dernomen op één of meerdere deelnemers aan het momen teel zo delicate politieke on derhandelingsproces. In het bericht van het Vrye Weekblad staat dat Nelson Mandela vermoord zou wor den door een lid van het be ruchte 'Burgers' Coöperatie Bureau', een vermeend doods eskader dat gelieerd is aan het ministerie van defensie. Ook op de nominatie om ver moord te worden (volgens Jannie Smith, een voormalig lid van de Nationale Velig- heidsdienst) stonden president De Klerk, vijf ministers, lei ders van het ANC, onder wie de communistische leider Joe Slovo en mediamensen. Foto's van de mogelijke slacht offers stonden gisteren op de voorpagina van het Vrye Weekblad. Hoewel het de be doeling was van de rechtse be weging om de voor volgende maand geplande onderhande lingen tussen het ANC en de regering te laten stranden, zou de verijdelde aanslag op Man dela juist een averechts effect kunnen hebben. Namelijk dat de deelnemers aan de gesprek ken zich meer verbonden voe len door hun angst voor de losgeslagen mannen van de politieke rechtervleugel. Volgens het Vrije Weekblad zouden gewapende mannen de macht over het parlement hebben willen overnemen, op dezelfde manier als Hitier deed in Duitsland. Bekend is dat de rechtse groeperingen in Zuid-Afrika openlijke bewon deraars van Hitier zijn. Het mag wel duidelijk zijn dat de rechtse bewegingen vol doende wapens tot hun be schikking hebben. Die zijn de afgelopen maanden gestolen van het leger. Daardoor vor men ze een serieuze bedrei ging voor orde en gezag, ook al is de beweging zelf maar klein. (Vervolg van de voorpagina) Geestelijk ayatollah Ali Kha- van Iran heeft de in zijn land beproe- genoemd. Khame- riep de nabestaanden de doden in de ge- provincies op beproeving met ge en opgeheven hoofd Uit Iran zelf en alle delen van de wereld wordt hulp in de vorm van geld en goederen aangeboden. De directeur van de bloed transfusiedienst, Ahmad Mila- niania, zei echter dat er geen behoefte was aan „buiten lands" bloed, omdat Iraniers massaal gehoor hadden gege ven aan een oproep om bloed te geven. Wel nodig waren chirurgische apparatuur, me dicijnen, tenten, lakens en de kens, zei hij. Ibrahim Faghihi, een in Genè- ve gestationeerde Iraanse me dewerker van de Rode Halve Maan, zei dat Iran vanwege de Golfoorlog beschikt over een uitstekend georganiseerde bloedtransfusiedienst. Volgens de Rode Halve Maan zijn 400.000 mensen dakloos geraakt. Op het vliegveld in de Iraanse hoofdstad Teheran meldden zich gisteren honder den 'vrijwilligers' die naar het aardbevingsgebied wilden om familieleden op te sporen. De autoriteiten stuurden hen weg omdat alle vliegtuigen nodig waren voor 'echte' reddings werkers. AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB DE TERUGKEER VAN PEER DEN SCHUYMER Ontsnapte leeuwen takelen SAN PEDRO In de Ar- gentijnse stad San Pedro hebben twee leeuwen, die ontsnapt waren bij een rei zend circus, vier mensen be hoorlijk toegetakeld. Volgens het regeringspersbu reau Telam hebben de slachtoffers zware verwon dingen opgelopen. Het inci dent vond donderdagavond plaats 145 kilometer ten noorden van Buenos Aires. De leeuwen wisten te ont snappen toen het Acari Cir cus van de ene plaats naar de andere verhuisde. Ze gingen een woning binnen en vielen elk twee bewoners aan. De politie schoot de dieren dood. dag een Pale stijn in dit deel van de stad was doodgescho ten. Ook de „Helhondt" mengt zich nu in de strijd. Peer stuurt recht op één der Moorse galeien aan, die niet snel ge- Hq "'"1 kan komen. Een daverende slag, een hevig ge kreten van de aan de roeibanken vastgeketende en dan verdwijnt het schip onder water. Doch ver- juichen Peer's mannen, want met het wrak van de galei de boeg kan de „Helmondt" niet snel genoeg wenden en wordt nu blootgesteld aan de kanonnen van Abas Turc's vloot. Kalm staat de grote Turkse zeerover op zijn schip, geen ogenblik aarzelend. Hij geeft bevel de masten van de „Helhondt" stuk te schieten en zijn kanonniers zijn scherpschutters. Krakend komt de grote mast van Peer's schip naar beneden en de gezagvoer der begrijpt wel, dat dit het einde betekent... van een Franse reddingsorganisatie staan gereed om met hun honden op weg te gaan naar foto: afp

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7