Philips moet naarstig op zoek naar partner voor computers GELD GOED Effectenhandel wordt ingewikkelder Beurs van Amsterda Philip Morris neemt Suchard over KLM wil goede regeling aandelen Transavia ECONOMIE CeidócSouatvnt ZATERDAG 23 JUNI 1990 PAGI1 Wapenverkoop aan Derde Wereld gedaald WASHINGTON De omvang van de wapenleveranties aan de Derde Wereld is de afgelopen jaren fors afgenomen, zo blijkt uit een rapport van het onder zoeksbureau van het Amerikaanse Con gres. In het topjaar 1982 werd voor een totale waarde van 117 miljard gulden verkocht. In 1989 beliepen de wapen transacties nog maar een bedrag van 55 miljard gulden, aldus het rapport. De cijfers omvatten de hele wapenstroom naar de Derde Wereld op regeringsni veau. De commerciële wapenhandel, die volgens het rapport het afgelopen iaar 3 miljard gulden bedroeg, en de illegale handel, waarvan de omvang alleen maar kan worden geschat, zijn buiten de becijfering gebleven. ZÜRICH/NEW YORK Het Amerikaanse tabak- en levensmiddelenconcern Philip Morris neemt de Zwitserse chocolade- en koffiefabrikant Jacobs Su chard over, zo hebben de twee bedrijven gisteren bekendgemaakt. De overneming gaat Philip Mor ris in totaal 7,2 miljard gulden kosten. Volgens het financiële weekblad Cash heeft Klaus Jacobs mede tot de verkoop van het bedrijf beslo ten omdat hij in financiële problemen is geraakt. Klaus Jacobs is van oorsprong Westduitser. Hij kwam in de jaren zeventig naar Zwitserland van uit Bremen, waar zijn familie een koffiebedrijf had. Het huidige concern ontstond in 1982 toen de Zwitserse chocolade-onderneming Interfood werd overgenomen en samengevoegd met de koffiebe- langen. 1 Het Zwitserse concern zal onder de eigen naam blijven opereren. Jacobs Suchard heeft 16.000 werknemers en boekte vorig jaar een omzet van 8,9 miljard gulden. De bekendste produkten zijn Jacobs-koffie en de chocolademerken Toblerone, Cote d'Or en Milka. Jacobs Suchard is in Neder land eigenaar van Van Houten. Philip Morris slaat met de overneming van Jacobs Suchard opnieuw een grote slag in de levensmid delensector. In 1986 werd het Amerikaanse con cern General Foods overgenomen voor 5,7 miljard dollar en in 1988 de eveneens Amerikaanse voed selgigant Kraft voor maar liefst dertien miljard dollar. Philip Morris is nu na het Zwitserse con cern Nestlé de grootste levensmiddelenproducent ter wereld. Met de overneming van Jacobs Su chard groeit de omzet van het bedrijf naar 95 mil jard gulden. Introductie groen beleggingsfonds succes ZEIST De introductie van Bio Grond Beleggingsfonds NV is een succes gewor den. Het nieuwe fonds dat alleen investeert in grond voor biologisch-dynamische land bouw, noteerde bij de sluiting van de intro ductieperiode gistermiddag een bedrag van ruim 6,5 miljoen gulden effectief aan in schrijvingen. De eerste notering aan de Amsterdamse Effectenbeurs zal naar ver wachting op dinsdag 26 juni worden opge maakt. De directie van het fonds, gevoerd door Triodos Deelnemingen BV in Zeist, is positief gestemd en verwacht een voorspoe dige ontwikkeling van het fonds. De door Bio Grond in eigendom te verwerven gron den zullen in erfpacht worden uitgegeven. Het basisrendement voor de beleggers zal ongeveer vier procent bedragen. EINDHOVEN De ruif is leeg. Al lang voor de mislukte gesprekken met het Italiaanse Olivetti heeft Philips geprobeerd een partner te vinden voor de rood uitgeslagen computerdivisie. Maar niemand is er tot nog toe ingestapt. En nu staat de nieuwe leider Jan D. Tim mer voor de taak om in elk geval het financiële lek zo snel mogelijk te dichten. De verliezen bij de divisie In formation Systems zijn mo menteel „gigantisch", zegt een ingewijde. „De business is zo rot als een mispel. Zowel bij de personal als de mini-compu ters". Een noodverband is daarom het eerste waar Tim mer naar grijpt, nu structurele veranderingen nog op zich la ten wachten. De onrust rond het Eindho- vense elektronicaconcern heeft het vertrouwen bij de af nemers geen goed gedaan. Als de verhalen kloppen zijn de verkopen de afgelopen twee maanden verder gekelderd, zijrr er miljoenen aan orders gemist, en zijn de voorraden onstuimig toegenomen. Als de huidige trend zich doorzet, zal het verlies dit jaar uitkomen op twintig procent van de om zet. Het goed geïnformeerde Engelse weekblad The Econo mist houdt met Philips als computerfabrikant in het Eu ropa van de toekomst al geen rekening meer. Over een paar jaar blijven er op de Europse markt slechts enkele grote spelers over. Daaronder vallen Siemens (waarmee Philips ook over samenwerking onderhan deld zou hebben), het Franse Buil en Olivetti. Voor het Brit se blad is Philips in het rijtje van computerfabrikanten niet eens het noemen waard. Eerste stap De deze week aangekondigde reorganisatie bij Philips Data Systems, waarbij 210 arbeids plaatsen in Apeldoorn komen te vervallen, is de eerste stap van een sanering bij het elec- tronica-concern, waarvan de hardste klappen waarschijnlijk in het buitenland uitgedeeld worden. Wereldwijd werken bij de divisie Information Sys tems 15.500 mensen waarvan slechts 1300 in Apeldoorn. Een van de werknemers van Philips in Apeldoorn, waar 210 arbeidsplaatsen komen te vervallen. FOTO: PERS UNIE De 210 arbeidsplaatsen die dit jaar worden geschrapt zijn een druppel op een gloeiende plaat. Philips wil het verlies dat dit jaar honderden miljoe nen zal bedragen, niet uitslui tend door bezuinigingen be strijden. De produkten zullen worden aangepast en de orga nisatie zal sterk worden ver eenvoudigd. Maar er zullen ongetwijfeld nog veel meer ontslagen gaan vallen. Het valt aan te nemen dat de aandeelhouders op hun ko mende buitengewone vergade ring antwoord willen hebben op twee brandende vragen: welke onderdelen van Infor mation Systems rekent Philips nu eigenlijk tot haar kernacti viteiten en hoe staat het met de samenwerking met derden, een absolute noodzaak voor het voortbestaan van Philips als computerproducent. De streep door 210 arbeids plaatsen in Apeldoorn kan een aanwijzing zijn dat Philips de productgroep Data Systems, die minicomputers maakt, ge zond wil maken en niet zal li quideren. Apeldoorn is de ves tigingsplaats van het hoofd kantoor van Data Systems van waaruit fabrieken en verkoop organisaties iri binnen- en bui tenland worden aangestuurd. Maar de gezondmaking kan ook een eerste stap zijn op weg naar afstoting van de mini- computers. Buiten beeld De produktgroep Personal Computers (hoofdkantoor eveneens in Apeldoorn) is bij de eerste saneringsfase buiten beeld gebleven. Samen met nog twee andere produktgroe- pen voor dicteer-apparaten en magnetische gegevensopslag vormen Personal Computers en Data Systems de divisie In formation Systems. Daarin zit een enkel 'kroonjuweeltje' verborgen, zoals het memo pocket dicteer-apparaat, waar mee Philips wereldwijd marktleider is. De meeste oorzaken voor het falen van Philips op de com- putermarkt zijn bekend. Toen Philips de computermarkt op stapte heeft het bedrijf de su percomputers terecht links la ten liggen en zich geconcen treerd op de mini-computers. Te laat is daarbij gereageerd op de emancipatie van de ge bruikers, die open systemen willen om te kunnen werken met uiteenlopende apparatuur ter vermijding van afhanke lijkheid van één fabrikant. In de toelichting bij de deze week afgekondigde reorganisatie wordt dat indirect erkend: Data Systems gaat zich vooral baseren op 'open' systemen. Te laat ook heeft Philips geant woord op de behoefte aan ster ke pc's, die in netwerken de rol van minicomputers deels kunnen overnemen. Philips is daardoor een kleine leveran cier van computers gebleven met behoorlijke marktaande len in Nederland en Oosten rijk maar die daarbuiten niet meetelt. Het resultaat zijn aan houdende verliezen van vele honderden miljoenen. In het eerste kwartaal van 1990 al weer een bedrag van 140 mil joen. Grote problemen Toen in januari vorig jaar de computermarkt onweerlegbaar begon in te zakken en de prij zen in een neerwaartse spiraal op hol sloegen, zijn veel con cerns in moeilijkheden ge raakt, tot aan het grote IBM toe. Het Westduitse Nixdorff balanceerde zelfs op de rand van een faillissement en werd overgenomen door Siemens. Philips lijkt met zijn compu terdivisie Nixdorff achterna te gaan. Als achterliggende oor zaak van die verloren concur rentieslag wordt algemeen ge wezen op de bureaucratische bedrijfscultuur, die snel reage ren op veranderingen in de markt verhindert. Daarom is het waarschijnlijk dat als Phi lips een partner voor de com puterdivisie vindt, er een forse bezem door het management gehaald zal worden. En van daar ook dat niet iedereen bin nen de Philips-organisatie op samenwerking zit te wachten. Wat Philips nodig heeft is schaalvergroting en betere produkten op de pc-markt. Sa menwerking met andere com- puterfabriicanten zou het con cern daaraan moeten helpen. Ondanks heftige ontkennin gen in Eindhoven werd in de internationale financiële pers het mislukte overleg met Oli vetti beschouwd als aanloop naar samenvoeging van de computerdivisies van de twee elektronicareuzen Als het waar is dat De Bene- detti de onderhandelingen eerst bevroor en vervolgens doorstreepte vanwege de mis kleunende Van der Klugt, is dat wel een bittere pil voor Philips. Want wat blijft er nu over? Siemens heeft de han den vol aan de integratie van Nixdorff en Buil heeft net de overname van het Amerikaan se Zenith op het bord. „Philips heeft met zowat iedereen ge praat, ook met Siemens", zegt een zegsman die anoniem wenst te blijven. Volgens hem gaat bij Philips de voorkeur uit naar een Europese kandi daat. Maar ook met het Ameri kaanse Control Data, waarmee Philips al een joint-venture heeft op het gebied van data- opslag, zijn gesprekken ge voerd. Andere „opties in de VS" kunnen niet langer buiten beschouwing blijven. Negatieve invloed Het vroegtijdig in de pers ko men van de gesprekken tussen Olivetti en Philips is waar schijnlijk van invloed geweest op het negatieve verloop er van. In de wandelgangen van de Philipskantoren gaat het gerucht dat de pers op het spoor van de onderhandelin gen is gezet door Philipsmana- gers die van samenwerking met Olivetti nadeel verwach ten voor de toko die zij run nen. Tussen beide concerns zijn overlappingen. En volgens sommige onderzoekers is Oli vetti sterker in mini-compu ters dan Philips en zou dus Data Systems een veer moeten laten. Of het gerucht waar is, valt niet te achterhalen, maar het is wel tekenend voor de poli tieke sfeer waarin het topma nagement van de moloch Phi lips verkeert. Meer dan een onderneming is Philips een bananenrepubliek waarin dic tators van groepseilandjes hun leven rekken. Een rigoreuze koerswijziging bij Information Systems kan een hele reeks van toeleverende Philipsbe- drijven meesleuren. In die politieke sfeer van machtsspelletjes en overle- vingstactieken lijkt de aanstel ling van Timmer als president en van de toetreding tot de Groepsraad van Y.G. Bouw- kamp op een overwinning van de consumentendivisies op de professionele divisies. Timmer was de man van de consumen tenelektronica en Bouwkamp leidt de divisie Verlichting, sinds jaar en dag de grootste winstmaker van het concern. Achter de wisseling in de top lijkt een omkering in de on dernemingsstrategie schuil te gaan die voor de computerdi visie van grote betekenis kan zijn. Andere strategie Personal computers, die nog het dichtst tegen consumen- tenprodukten aanliggen, zijn bij Philips een vervolg op de professionele mini's. Philips en andere Europese industriën hebben traditioneel die volgor de gevolgd bij de ontwikkeling van tal van produkten. De Ja panners volgden een heel an dere strategie. Zij namen con- sumentenprodukten, al dan niet afgekeken van de Europe se 'uitvinders' tot uitgangspunt voor de verovering van een marktaandeel met professione le produkten. Resultaat is vaak dat de Japanners goedkoper en de Europeanen duurder uitkomen. Timmer is de man van de con sumentenbenadering. Hij maakte van de sector consu mentenelektronica een winst koe van de eerste orde. De af gelopen weken heeft hij ver schillende malen Apeldoorn aangedaan. In zijn rollend kantoor, een luxe, met com municatieapparatuur en vier secretaresses volgestopte tou ringcar, heeft hij topmanagers van Data Systems een voor een in audiëntie ontvangen. Daarom worden van Timmer op 2 juli met name duidelijke uitspraken verwacht of Data Sustems wel of niet tot de ker nactiviteiten blijft behoren. Is dat wel het geval, dan bete kent dat een onvermijdelijke samenwerking met een andere computerfabriek, waarbij Phi lips overigens wel de zakelijke leiding zal willen behouden. RUUD TEN HOEDT SCHIPHOL De KLM is het niet eens met de manier die de Europese commissie voorstelt, om de aandelen die KLM in Transavia Airlines heeft tijde lijk elders onder te brengen. De Europese Commissie buigt zich momenteel over een aan tal luchtvaart-allianties omdat de commissie gekant is tegen trustvorming in de Europese luchtvaart. Hangende een de finitieve uitspraak over de veertig procent deelname van KLM in Transavia zou KLM de aandelen tijdelijk elders moeten onderbrengen. De KLM is daartoe wel bereid, aldus een woordvoerder, maar dan is daar wel een aantal voorwaarden aan verbonden. De KLM wil weten op welk moment en onder welke voor waarden zij weer over haar Transavia-aandelen zou kun nen beschikken. „Als je een belang hebt in een andere on derneming, wil je dat dit zo goed mogelijk wordt beheerd", aldus de woordvoerder. Wat de commissie voorstelt komt er volgens hem op neer dat de KLM haar aandelen eerst maar moet afstaan en dat dan in een later stadium wordt bekeken wat er mee moet ge beuren. „Dat open laten is voor KLM niet acceptabel", al dus de woordvoerder. De eens betrekkelijk een voudige effectenhandel wordt steeds ingewikkel der. Dat is een gevolg van de voorschriften die de Europese Gemeenschap in Brussel geeft en van de steeds verdergaande in ternationalisatie van deze bedrijfstak die al sinds de bloeijaren van de Vere nigde Oost-Indische Com pagnie in ons land be staat. Daarbij komt dat Nederland o zo graag in Europa een inter nationaal financieel centrum wil worden. Een enkel vraag je slechts: hebben wij de nodi ge mankracht voor zo'n cen trum en zijn mensen uit ande re EG-landen bereid daarvoor naar Amsterdam te verhui zen? En kunnen wij de onge twijfeld forse salarissen beta len zonder andere hoog gespe cialiseerde vakkrachten voor het hoofd te stoten? Hoe zitten de Nederlandse effecten- en termijnmarkten op het ogen blik in elkaar? We kennen vier Nederlandse beurzen - de Amsterdamse effecten beurs en de optiebeurs, de fi nanciële termijnmarkt Am sterdam en de 'Rotterdam Energy Futures Exchange'. Dit kwartet wordt sinds 21 ja nuari 1988 gecontroleerd door de Stichting Toezicht Effec tenverkeer (STE), die in op dracht van het ministerie van financiën optreedt. Een ande re instantie die de gang van zaken op de beursvloeren zonder officiële status hinder lijk probeert te volgen, is de VEB, de Verenigde Effecten bezitters, in Den Haag. Deze VEB behartigt meer de belan gen van de beleggers die heel vaak een ruggesteuntje nodig hebben om zich als collectief te weren tegen slimmigheden van het bedrijfsleven, waar door de positie van de kapi taalverstrekkers aangetast kan worden. Soms boekt de VEB aardige succesjes - denk bijvoorbeeld aan Macintosh. Indianen verhalen Wie van tijd tot tijd de india nenverhalen over de toestan den op de vloeren van de ver schillende beurzen leest, is er zeker van dat de STE nuttig werk doet. Zelfs nu de hande laren dag in dag uit diepgaan de gesprekken over het we reldkampioenschap voetbal op de beursvloer kunnen voe ren en de tijd verder dood slaan met spelletjes, is dat toe zicht allesbehalve overbodig. In het STE-verslag staan ali nea's die mij verbazen. Neem bijvoorbeeld deze 'conclusie': „De effectenhandel onder vindt de gevolgen van een - vaak gelijktijdige - ontwik keling van internationalise ring en professionalisering van de marktpartijen. De beurzen - ook in Neder land - zullen in deze ontwik keling de invloed van de con currentie of van de samen werking met andere markten in versterkte mate ondergaan. Dit brengt met zich mee dat de beurshouders zich genood zaakt zien hun markten nog meer als bedrijven te gaan be sturen. Daarbij zullen almaar hogere eisen worden gesteld aan de technische infrastruc tuur van de handel, met name op het gebied van de automa tisering". Let vooral op de woorden „nog meer als bedrijven". Au tomatisering is het onderwerp van de dag. Bij de Amster damse effectenbeurs hebben ze verleden jaar veel ellende beleefd met een automatise ring, die op extra drukke beursdagen onvoldoende ca paciteit bleek te hebben. Telefoonnet Dat zogenaamde handel on dersteunend systeem (HOS) kwam in moeilijkheden door dat veel meer terminals wer den aangevraagd dan in 1988 werd voorzien. „Bovendien werden in het systeem op verzoek van de gebruikers veel nieuwe functies inge bouwd. Met name de functie van positieprognose bleek veelvuldig te worden ge bruikt, wat een groot beslag op de capaciteit legt". Om kort te gaan: besloten moest worden de computercapaciteit tussentijds te vergroten en zo wel programmatische als or ganisatorische aanpassingen door te voeren. Helaas: .«Pok bij een sterk vergrote capaci teit en uitgebreide noodproce dures zullen storingen nooit geheel voorkomen kunnen worden". Goed computerise ren is niet ieders werk! Het is de vraag of HOS, plus de kwaliteit van het Amsterdam se telefoonnet, plus het schro melijke tekort aan parkeer plaatsen, plus het primitieve openbare vervoer de stad tot een echt internationaal finan cieel centrum kunnen maken. Het zou in-triest zijn als de stad na alle eerdere fiasco's - denk hier aan de Olympi sche Spelen 1992 en de Ont wikkelingsbank voor Oost- Europa - ook hier zou falen. Ik vrees echter dat de aan trekkingskracht van de 'as' Londen-Parijs-Frankfurt te groot zal zijn om Amsterdam een reële kans te geven op dit op zichzelf aantrekkelijke project. In het verslag van de effec tenbeurs wordt eenvoudig ge zegd dat het open karakter en de krachtige ontwikkeling van de economie, de sterke positie van de betalingsbalans en valuta, de lage inflatie en beheerste loonkostenstijging, evenals het stabiele politieke klimaat, aantrekkelijke moge lijkheden bieden. Gouden bergen Een groot probleem is dit ge heel is dat langzamerhand een soort vrije effectenhandel buiten de beurzen om ont staat. Vooral obligaties wor den op deze wijze verhandeld en juist obligaties vormen de ruggegraat van de Amster damse beurs. Op het ogenblik worden tegenmaatregelen be raamd, maar het is zeer de vraag of die wat zullen uitha len. Gouden bergen worden verwacht van de afschaffing van de beursbelasting plus nieuwe provisietarieven, maar, alweer helaas, ook el ders gebeurt op dit vlak het een en ander. Daarbij komt dat het gros van de beursfondsen bestaat uit de aandelen van kleine onderne mingen die in veel gevallen grotendeels in vaste handen zitten. Van andere, grote fondsen zitten soms forse pos ten in de portefeuilles van tientallen beleggingsmaat schappijen, zodat zij in feite niet meer met het beursver- keer meedoen. Al met al is de Amsterdamse aandelenmarkt in vergelijking met de concur rentie in Londen, parijs, Frankfurt en... Luxemburg een magere affaire. Het lijkt mij toe dat voor de grote inspanningen die Am sterdam zich op dit gebied te recht wil getroosten eerst en kele keien op lobbygebied moeten worden aangetrok ken. Zolang dat niet het geval is, dreigt het gehele Amster damse streven opnieuw op een fiasco uit te lopen. Achter de schermen zal harder moeten worden gewerkt dan voor het voetlicht. WIM VAN DER MEULEN vk aaJberts 77.30 sk 78,50 ahrend gr c 247.00 2471)0 abn pr 37.50 3700 amst rubber 5.05 5.30 atag holde 11700 11650 aulo ind pr 48.00 bam groep 101.00 batenb.beh. 109.00 48.00 110.00 begemann 186.00 186.00 327.00B berkel 1.88 blyd will 36.00 bobei 6.30 188 ONG boer wink c 74.00 74.50 bos kalis c 17.30 17^20 bredero 25.60 ONG breevast c 15.40 burg heybr 2710.00X calvè 1015.00 15.90 10251)0 calve pr 875.00 center pa c 61.00 chamotte 6.90 875.00 880 claimindo c 3201)0 320.00 content beh 26.00 cred lyonn 45.70 45Ï80 Sggbc 12100 delft Instr 52.50 120.50 52.50 dorfTgroep 39.50 econosto 416.00 3800 420.00 emba 320.00 eriks hold c 131.80 310.00 132.00 lurness c 13500 135.00 gamma h 5 pr 570 5.70 geveke 54.50 5490 ihc caland 51.C indust.mij 213.00 213.00 infotheek c 30.30 30 50 ingbbkond 69100 691.00 kas-ass c 42.50 43.00 kiene 1435.00 1435.00 kbb c 89.00 kbb 92.50 93 20 kbb c.pf. c 90.00 90.70 koppelpoort 318.00 318.00 krasnapols. 242.00 240.00 landre gl c 68.80 68.80 maas beh c 110.50 114.00 macintosh 48.00 47.80 mend g: 4000.00 4000.00 moeara 116600 1166.00 moeara opr 153000. 153000. moeara c op 15300.0 15300.0 moeara wb 16300.0 16400.0 vd moolen 27.80 27.60 mulder bosk 67.00L - multihouse 11.00 10.90 nal.lnv.bnk 590.00 592.00 nedap n spr.st c nkf hold c 415.00 419.00 9950.00 309.00 317.00 sehutlersv 55.50 unll 7 pr. unil 7 c pr unll.6 pr unil.4 pr 88.00 92.50 17.00 78 00 Bron: GWK/CDK-Bank amenk.dollar austr.dollar belg.frank (10( canad.dollar ,940 Ital.lire (10.000) 1,53 jap.yen (10.000) 5,62 joeg.dln. (100 nieuw) 1,66 noorse kroon (100) 0,60 oost.schill. (100) port.escudo (100) spaanse pes. (100) turkse pond (100) zweedse kr. (100) zwits.tr. (100) 113,90 GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 20730 - 21330 20850 - 21450 onbewerkt 255 - 325 bewerkt 22930 23050 bewerkt Opoave: Drijfhout, A chevron cor citlcorp cons edison Vriendelijke stemming Damrak AMSTERDAM De Am- sterdamse effectenbeurs kon de laatste dag van de beursweek in een vrien delijke stemming afslui ten. Het merendeel van de noteringen sloot hoger en daarmee volgde het Damrak de beurzen in Londen en Frankfurt. Van belang voor de han del waren de verdere da ling van de rente en de positieve opening van Wall Street. Het merendeel van de top-40 fondsen stond aan het slot van de handel op winst, zij het dat de koerswinsten bij de inter nationals bescheiden bleven. Koninklijke Olie bleef door berichten over de mogelijke betaling van Amerikaanse schadeclaims aan staan en zakte naar eei van drie dubbeltjes op De andere interi mochten van de belej scheiden aantrekken, bleef gedurende de d;r gestemd en won /(W 157,60, na eerder een pig hoogtepunt te hel' haald van 158,10 KLM en Akzo kondei een dubbeltje winst w( op respectievelijk 35,90 en 123. Het vrachtwagenconce was de topper onder d fondsen. DAF maakte hoorlijke winst op doorbrak met een wins van 1,30 (4,38 proc 30-grens Suiker- en middelenproducent CS f 2,20 op ƒ83,70. Wol haalde een plus van J ƒ52,80. HCS had de als sterkste daler ondei 40 noteringen de mark laten met een verli 0,20 op ƒ15,90 (1,24 p Het honderdjarige best Frans Maas werd dooi leggers 'gevierd' met e< van 3,50 op ƒ114. Dj* van NKF kon zich ni jj straffing van dondert dig herstellen op 3 r winst van ƒ8.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 6