„Over smaak valt vreselijk te twisten" Snelheid Randstad stapsgewijs naar 100 km De Vries positief over inzet werkgevers ^litie itmantelt énnep- ijriekje Geen uitbreiding politieregio's Drie jaar cel geëist voor doden echtgenoot ÜWENLAND EcidócSotmant ZATERDAG 23 JUNI 1990 PAGINA 3 BZ-premie kan omlaag JCHT De premie voor de Al- ne Wet Bijzondere Ziektekosten }Z) kan volgend jaar omlaag G ,4 naar 5,24 procent, zo heeft de "nfondsraad becijferd. In zijn erp premie-advies voor 1991 t de raad ook een premie van r rocent acceptabel. Het verschil, veer 150 miljoen gulden, zou dan en worden gebruikt voor ver- kfyg van de werkdruk in de ge- tejieidszorg. De ziekenfondspremie waarschijnlijk worden ver- j^d. Volgens berekeningen van de komt de lastendekkende premie het ziekenfonds in 1991 name- it op 8 procent tegen 7,9 procent e^90. De hoogte van de premies volgende week donderdag esteld. Oproep in kerken over vermist meisje NIEUWENDIJK Het komend weekend wordt in alle kerken van het Brabantse Nieuwendijk een brief voorgelezen van pas tor W. Hordijk en dominee L.Voschezang waarin zij op iedereen een klemmend beroep doen om eventueel tot nu toe ver zwegen informatie over de vermissing van Germa van den Boom alsnog prijs te geven. Mensen kunnen tips en andere informatie kwijt bij een vertrouwensarts, die deze gege vens doorgeeft aan de politie, zonder te zeg gen wie de informatie heeft verstrekt. Ger ma van den Boom verdween bijna zes jaar geleden uit haar ouderlijke woning in Nieu wendijk. Ze was toen 19 jaar. Een uitgebreid onderzoek van de politie heeft geen enkel resultaat opgeleverd. Tandartsenblad kraakt Plax UTRECHT Het Nederlands Tandartsenblad (NT) heeft felle kritiek geleverd op de fabrikant van Plax, Pfizer BV. Plax is een vloeistof die tandplak zou verwij deren. Dr. B. Houwink beschuldigt Pfizer in het NT van „flagrant be drog" omdat de reclame waarin dit wordt beweerd doorgaat, hoewel allerlei onderzoeken hebben uitge wezen dat Plax niet werkt. Hou wink citeert uit vier andere onder zoeken (drie in Amerika en een in Canada) die tot de conclusie leiden dat spoelen met Plax, al dan niet gevolgd door tanden poetsen, niet meer effect heeft dan spoelen met water. Bij Pfizer was niemand aanwezig die op Houwinks be schuldigingen kon reageren. Reclame afslankmethode en anti-roken misleidend HAARLEM Het Instituut voor Biomag- netisme uit Hoofddorp moet twee omstreden advertenties voor een nieuwe afslankme thode en een manier om met roken te stop pen rectificeren. De Haarlemse rechtbank president, mr. H.F. van den Haak, heeft gis teren in kort geding bepaald dat de adver tenties misleidend zijn. Het geding tegen het instituut, een postorderbedrijf in alternatie ve medische artikelen, was aangespannen door de Consumentenbond die zegt voortdu rend klachten over het bedrijf te ontvangen. In de advertentie over afslanken beweerde een vrouw binnen vier weken elf kilo te zijn afgevallen, in de andere advertentie vertelden rokers dat zij via een zogenoemde anti-tabakmethode met succes met roken waren gestopt. Gevallen vereniging Studenten leggen bloemen en kransen bij het „monument ter nagedachtenis aan de gevallen stu dentenvereniging" vooruitlopend op de uitvoering van de verkorte studiefi nanciering. Het mo nument, een initia tief van het Komitee van Landelijke Or ganisaties van Stu denten (KLOS), werd gisteren ont huld tijdens een manifestatie van de studenten op het Binnenhof. FOTO: ANP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net heeft gisteren einde lijk een beslissing geno men in de al weken sle pende discussie over het verlagen van de maxi mum snelheid in de Randstad van 120 naar 100 kilometer per uur. Ook is „vooruitgang" ge boekt in het conflict over de salarissen in en het be strijden van de werkdruk in de gezondheidszorg. De kern van het kabinetsplan voor de Randstad is de uitbrei ding per 1 oktober van het aan tal wegvakken waar hooguit 100 kilometer mag worden ge reden. Volgens premier Lub bers is gekozen voor een staps gewijze benadering. „Eerst gaan we kijken of de controle door de politie mogelijk is", al dus Lubbers. „Als het mogelijk is, gaan we het aantal wegvak ken met 100 kilometer geleide lijk uitbreiden". De bedoeling is dat per 1 januari 1992 voor alle wegen in de Randstad een maximum snelheid van 100 ki lometer geldt. Met deze maat regel wil het kabinet het aantal verkeersslachtoffers verminde ren en een bijdrage aan het mi- lieubveleid leveren. Als het vracht- en busvervoer zich nigt goed aan de snelheid van 80 ki lometer houdt, wordt per 1 ja nuari in deze wagens een 'snel heidsbegrenzer' ingevoerd. Het aantal processen-verbaal tegen hardrijders moet volgens het kabinet omhoog van 230.000 naar 300.000 per jaar. Ook is in het kabinet een „dui delijk financieel beeld" ont staan van de mogelijkheden voor de cao-onderhandelingen in de gezondheidszorg. De RVD-woordvoerder ging niet op details in. Een zegsman van staatssecretaris Simons (volks gezindheid) voegde daar aan toe dat er nu een concreet beeld is van de financiële mo gelijkheden. Tot hoe ver die reiken, wilde hij niet zeggen. Wel stelde de woordvoerder dat Simons geen valse ver wachtingen wil wekken voor werkgevers en werknemers in de gezondheidszorg. Vologende week, waarschijnlijk woensdag, heeft Simons overleg met de betrokken cao-partijen. Vrijdag komt de kwestie in de minis terraad terug. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Minister De Vries van sociale za ken noemde het plan van de centrale ondernemers organisaties om de stroom wao'ers in te dammen een „interessante inzet". „We zullen er intensief over praten". In de tussentijd zal het kabinet gewoon doorgaan met de voor- bereding van een verplichte quotering in de WAGW. Dat wil zeggen dat werkgevers wettelijk gehouden zullen worden aan een verplichte aanname van vijf procent ge deeltelijk arbeidsongeschikten. „De overheid blijft zijn eigen verantwoordelijkheid hou den", aldus De Vries die daar mee bij zijn standpunt bleef dat als sociale partners er niet zelf in slagen het aantal ar beidsongeschikten terug te dringen, het kabinet het via wetgeving zal afdwingen. Minister De Vries toonde zich na afloop van het overleg niet ontevreden. „Alle partijen on derschrijven nog steeds de uit gangspunten van het Gemeen schappelijk Beleidskader". In dit GBK, dat vorig jaar decem ber tussen kabinet en sociale partners werd gesloten, com mitteren alle partijen zich aan aanpak van de werkloosheid via scholing en loonkostenma tiging. Ook premier Lubbers toonde zich redelijk tevreden. Wel noemde hij de aanwending van de loonruimte een pro bleem. „Het was een bizarre situatie. Het kabinet is geïnte resseerd in de plannen van de werknemers om veel van de loonruimte aan werkgelegen heid te besteden. Maar dat kan op twee voorwaarden: het mag niet neigen naar centralisme en de belastingen en premies mogen niet omhoog. De werk gevers hebben er echter geen vertrouwen in. Dat is jammer, maar we moeten het niet for ceren. Er was kennelijk be hoefte om het op dit punt on eens te blijven". Lubbers noemde het jammer, maar FNV-voorzitter Johan Steke lenburg betitelde het als een „gemiste kans". „We hebben de werkgevers een hand toe gestoken om de werkloosheid beter te bestrijden. Die hand namen ze niet aan. Wij hadden graag met iets meer thuis wil len komen". Deel Groningse krakers vrij GRONINGEN Vijfenveertig van de 124 krakers die in ver band met de rellen rond het Wolters Noordhoff-complex in Gro ningen in diverse huizen van bewaring in het hele land in voor arrest verblijven, zullen worden vrijgelaten. Dat heeft de raadkamer van de rechtbank in Groningen giste ren beslist. Volgens persrechter mr. F. Wieland zullen de 45 in de loop van de dag worden ontslagen uit de diverse huizen van bewaring. Bij de 45 verdachten die worden vrijgelaten zijn vijf tien vrouwen. Dertien van hen behoren tot de groep van 19 vrouwen die in de gevangenis Noorderschans in Winschoten verblijven en daar sinds enkele dagen in hongerstaking zijn. Aanstaande dinsdag dient voor het gerechtshof in Leeuwarden het appèl dat vrijwel alle 124 gedetineerde krakers tegen de ver lenging van hun gevangenhouding hebben ingediend. RO-journalist "(gehouden bij piame inbraak :HEDE Een journalist s i opdracht van de VPRO a eportage maakte over ie- d „aan de zelfkant van de ileving" is gisteren in .j ïede samen met drie an- i mannen door de politie nihouden. Het viertal was n met het openbreken van lermeters. 3i PRO en de Nederlandse ai liging van Journalisten j^n een protest ingediend hoofdofficier van justitie melo. Volgens hen is de iggever ten onrechte op- t tijdens het maken van sfeerreportage". De jour- is ook in verzekering ge- omdat hij naar het oor- aVan de politie medeplich- (iu kunnen zijn aan dief- n dan wel het uitlokken a nbraken. ns een woordvoerder ie VPRO volgde de ver over één van de drie rjen gedurende enkele we- om 's mans levenswijze le leggen. )#ISSEN De rijkspolitie ri gisteren in het Gelderse Isen een fabriekje voor de jktie van nederwiet, een ipsoort, ontmanteld. De Ége Nijmeegse exploitant Ie fabriek is aangehouden, lan moet in anderhalf jaar pinstens een miljoen gul- lan de hennephandel ver- 4 hebben, aldus een politie- sidvoerder. Politie kwam op het spoor [de zeer professioneel inge- 8 fabriek door een tip van :(nwoner uit Groessen. Die £de zich over de geblin- ramen en de ventilato- i de buitenkant van de %ialige varkensschuur. Uit fzoek bleek dat de schuur uurd was aan de Nijmege- In de schuur stonden op oppervlakte van 800 vier- meter 2.000 hennepplan- iTerwijl de politie een inval i| in de fabriek kwamen jwerknemers, een 33-jarige |n 37-jarige man uit Weurt, Ie plantage verzorgden, net j. Zij zijn aangehouden. e exploitant in Nijmegen is loeking gedaan, waarbij de inistratie van de man in be is genomen. Gebleken is r zes keer is geoogst, ter- e laatste oogst nog hing te ;n. De hennep vertegen- digt een waarde van vier per gram. De politie ver- t dat de nederwiet ook het buitenland bestemd i t-politieman ijgesproken jn ontucht ^RLEM De Haarlemse Ibank heeft gisteren een irige ex-hoofdagent van de eentepolitie in Zaanstad [esproken van ontucht. Te- de man, G.O. uit Wormer- was een jaar gevangenis- i geëist, waarvan de helft waardelijk. voormalige hoofdagent i twee weken geleden te- t, omdat hij juni vorig jaar en hotel in Assendelft in functie als politieman on- t zou hebben gepleegd met 33-jarige vrouw. Die vrouw door O. en een collega in hotel ondergebracht in ver- I met psychische proble- AIBAAI ue'. Pit uom eeN HeeetoKe m V06L IKGOOOOU... door WILLEM HITSTIER -ZO'.m ZALX OM MIMSL6CHT6 0CHT£NPHOM£O£ TE veePKreNj (ADVERTENTIE) Nieuwe Invorderingswet Per 1 juni van dit jaar is er een nieuwe Invorderingswet van kracht. Deze wet geeft aan hoe de Belastingdienst belastingschuld moet innen. Nieuw is onder meer, dat de Belastingdienst direct een teruggave zal verrekenen met een belastingschuld, ook al is de betalings termijn van de schuld nog niet verstreken. Zo zal de Belastingdienst een teruggaaf inkomstenbelasting meteen verrekenen met bijvoorbeeld een aanslag onroerend-goed- belastingen. waarvan de betalingstermijnen nog niet zijn verstreken. Belastingdienst DALES EN HIRSCH BALLIN TROTSEREN KAMER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De minis ters Dales (binnenlandse zaken) en Hirsch Ballin (justitie) weigeren in te gaan op de wens van de Tweede Kamer om het aantal politieregio's uit te breiden. Bij de komende samenvoeging van gemeente- en rijkspolitie wil het kabinet ons land ver delen in 23 politieregio's, waarin even zoveel korpsen actief zullen zijn. De overgrote meerderheid van de Tweede Kamer vindt echter dat er 25 regio's moeten komen. Volgens de Kamer is de voor gestelde regio Amsterdam (waarin Het Gooi, Waterland, de Zaanstreek en de Haarlem- mertneer zijn opgenomen) veel te groot. Op die manier zal het korps niet efficiënt kunnen functioneren, zo vreest de Ka mer. PvdA, CDA, D66 en VVD hebben daarom voorge steld de Amsterdamse regio te verkleinen en twee nieuwe re gio's te vormen: Zaanstreek- Waterland en Het Gooi/ Vechtstreek. Vorige week beloofden Dales en Hirsch Ballin zich nader op de wens- van de Kamer te zul len beraden. Gisteren bleek dat dit niet tot verandering van inzicht heeft geleid. In een brief aan de Kamer hou den de bewindslieden voet bij stuk. De verlangde nieuwe korpsen zouden te gering van omvang zijn om de politieta ken krachtig te kunnen aan pakken, zo menen zij. Boven dien zou het creëren van twee nieuwe korpsen ongeveer 16 miljoen gulden extra kosten, waardoor de totale reorganisa tie van de politie op bijna 400 miljoen gulden zou uitkomen. De regeringspartijen CDA en PvdA zijn zeer teleurgesteld over de weigering van Dales en Hirsch Ballin. Zij overwe gen in het eerstvolgende ka merdebat over het nieuwe po litiebestel, aanstaande maan dag, een motie in te dienen om de ministers alsnog tot andere gedachten te dwingen. In hun brief dragen de be windslieden wel een oplossing aan voor de problemen die waren gerezen rond het be heer over de 23 politiekorpsen. De burgemeester van de be langrijkste gemeente in een regio krijgt weliswaar de func tie van korpsbeheerder, maar dat betekent niet dat de overi ge burgemeesters in de regio wat hun politietaak betreft werkloos worden. Volgens de ministers is het de bedoeling dat de korpsbeheerder een aantal taken aan zijn collega- burgemeesters delegeert. DEN HAAG Officier van justitie mr. A. Welschen heeft gisteren voor de rechtbank in Den Haag drie jaar celstraf ge ëist tegen de 39-jarige C. van D. voor het doden van haar echtgenoot. De vrouw wordt er van ver dacht op 14 november vorig jaar Rob Navarro in haar wo ning in de Haagse Houtwijk met een pistoolschot om het le ven te hebben gebracht. Zij zou 's avonds zijn aangevallen door haar man, met wie zij al in een echtscheidingsprocedu re was verwikkeld. Na een korte worsteling haalde zij uit angst voor haar man een re volver uit de linnenkast en loste twee schoten. Het eerste schot werd de man zeer waar schijnlijk al fataal. Het wapen had hij haar ooit zelf gegeven om te gebruiken voor zelfver dediging. De schietpartij vormde het dramatische eindpunt van een 20 jaar durend huwelijk. De vrouw verklaarde voor de rechtbank niet meer met haar man te kunnen leven. Zij was gedurende een lange reeks van jaren regelmatig het slachtoffer van mishandeling. De verhouding tussen hen was zeer explosief. Eén dag voor de fatale schietpartij schakelde zij de politie nog in voor een poging tot doodslag van zijn kant. Daar zij de aangifte uit eindelijk niet wilde doorzet ten, werd de man weer vrijge laten. De officier meende dat de vrouw niet noodzakelijkerwijs had hoeven schieten. Zij had naar ziin mening andere mid delen kunnen gebruiken, of naar het balkon van de wo ning kunnen vluchten. Advocaat mr. G. Spong wees deze redenering resoluut van de hand. Hii vroeg ontslag van rechtsvervolging. Volgens hem was er sprake van nood weer Naar zijn mening staat vast dat de vrouw op brute wijze is aangevallen en dat zij op dat moment geen andere verdedigingsmiddelen tot haar beschikking heeft gehad. Uitspraak op 6 juli. GOEDE KWALITEIT NEDERLANDSE GROENTEN IN TWIJFEL GETROKKEN Danseres Alexandra Radi us heeft gisteren de Ere medaille voor Kunst en Wetenschap in de Huisor de van Oranje ontvangen uit handen van koningin Beatrix die haar ook de bijbehorende versierselen opspelde. De uitreiking vond plaats op Huis ten Bosch waar Radius en vijf entwintig door haar uitge kozen vrienden en vrien dinnen een diner kregen aangeboden. Radius, die woensdag afscheid nam als ballerina, kreeg de on derscheiding als blijk van erkenning van haar buiten gewone verdiensten voor de bevordering van de Ne derlandse danskunst. FOTO ANP DEN HAAG/OISTER- WIJK Cas Spijkers, ge renommeerd chef-kok van restaurant De Swaen in Oisterwijk, weet het ze ker: de Hollandse tomaat smaakt nergens naar. Maar dat geldt wat hem betreft ongeveer alle Hol landse land- en tuinbouw- produkten. Voor hem is het dus ook niet zo ver wonderlijk dat de West- duitse supermarktgigant Tengelmann besloten heeft de Nederlandse groente te gaan mijden. Reden voor het Duitse concern om de Nederlandse tomaten zo min mogelijk meer in te kopen is het „industriële imago" van de kasgroente en het gebrek aan smaak van de produkten. Volgens berichten in de Duitse media is het Nederlandse to maatje flauw, waterig en ge teeld met chemische middelen. En dat is precies wat chef-kok Spijkers ook al langere tijd dwars zit. „Ik kom dagelijks op gespecia liseerde markten in Brussel en Parijs. Ik heb er de keus uit zo'n vijf soorten tomaat. Wan neer ik ze allemaal proef, haal ik de smaakvolste er zo uit: dat is de tomaat die door een klei ne boer is grootgebracht op biologisch-dynamische wijze. Geen toevoegingen, geen hulpmiddelen, niets", aldus Spijkers. Omdat een gerenommeerd kok als Spijkers zijn klanten alleen het beste voor wil scho telen, is hij bereid elke prijs neer te tellen voor een goed produkt. Maar hoe anders is dat bij de doorsnee consument. „De Nederlanders hebben een reputatie opgebouwd met hun desinteresse voor het smaak volle en gezonde produkt. Ze zijn nooit bereid wat meer te betalen voor kwaliteit. Daar om zie je in de supermarkt hooguit maar twee verschil lende soorten tomaten liggen. Je kunt het Nederlandse pu bliek dus een gebrek aan smaak verwijten, maar ik zou onderhand ook niet meer we ten waar ze die vandaan zou den moeten halen", zegt Spij kers. Wijnkenners E. Truffino, medewerker van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen (CBT) hecht weinig waarde aan Spij kers' vermeende smaakgevoel. „De heer Spijkers weet veel van eten en koken, maar zijn opmerking dat hij bij smaak- proeven feilloos de tomaten zou onderscheiden lijkt me zwaar overdreven. Het doet me denken aan die verhalen die je altijd hoort over wijn kenners die dranken exact op jaartal en herkomst zouden Koninklijke onderscheiding voor Alexandra Radius „Over smaak valt uiteraard vreselijk te twisten", zegt E. Truffino van het CBT. Maar dat de Nederlandse tomaat kwalitatief slecht zou zijn, ont kent hij hardnekkig. „Of een tomaat is geteeld op steenwol of op echte aarde is grootge bracht met een emmertje poep, dat haalt wezenlijk niets uit". Niettemin is de Nederlandse tuinbouw al sinds 1986 bezig zijn produkt te verbeteren en te variëren. „Kritiek op ons produkt, van wie dan ook, ne men we altijd serieus", zegt Truffino. De toekomst van de Nederlandse tomaat zit hem dan ook in de smaakvariatie. Truffino trekt een vergelijking met de warme bakker: „Vroe ger had je maar twee soorten brood, nu kun je er wel tachtig krijgen". En zoals we nu de gewone, de vlees- en de cher- ry-tomaat kennen, zo bereidt de Nederlandse tuinbouw zich volgens Truffino momenteel voor op geheel nieuwe smaak- patronen. „Niet met behulp van chemicaliën, maar gewoon door rassenkeuzes en teeltwij zen te veranderen". Over de berichten uit Duits land maakt Truffino zich ove rigens weinig zorgen: „De ex port naar Duitsland ligt voor dit jaar al zes miljoen kilo ho ger dan vorig jaar op dit tijd stip. Toen exporteerden we 55 miljoen kilo, nu zitten we al op 61 miljoen. Dat komt niet door een lagere prijs. De Hollandse tomaat is soms zelfs duurder dan de Duitse, en toch blijft de Duitser onze tomaat kopen". Ook Cas Spijkers denkt dat de berichtgeving over Tengel- manns besluit wat overtrok ken wordt. Maar hij ziet de kritiek op het Nederlands pro dukt als een terechte waar schuwing. „Het wordt hoog tijd dat alle betrokken organi saties eens om de tafel gaan zitten om zich te beraden over de kwaliteit van ons voedsel. Het is een plicht die wij heb ben naar toekomstige genera ties toe". JEAN-PIERRE GEELEN Hollandse tomaten klaar voor de export. De export naar Duitsland ligt voor dit jaar al zes miljoen kilo hoger dan vorig jaar op dit tijdstip. FOTO SP kunnen schatten. Daar blijkt in de praktijk vaak ook bitter weinig van terecht te komen", zegt Truffino. Zijn organisatie doet al sedert jaren „blinde smaakproeven" met vrijwilligers en daaruit blijkt volgens hem de Neder landse tomaat niet onder te doen voor de Spaanse, Belgi sche of Italiaanse. Chef-kok Cas Spijkers heeft op zijn beurt bedenkingen tegen die bewering: „Ik ben nooit bij zo'n test geweest. Maar op een symposium gebruikte een vlees-producent dat argument ook eens tegen mij. Hij had consumenten een stukje schar relvlees laten proeven zonder hen dat tevoren mee te delen. Ze proefden geen enkel ver schil met normaal vlees. Lo gisch, denk ik dan. Wanneer je een varken eerst volgespoten met hormonen laat opgroeien en vervolgens onder de noe mer scharrelvarken een jaartje in de wei laat staan, is de smaak daar natuurlijk niet merkbaar beter op geworden".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3