De Grote Prijs als opstapje naar roem ta Zeventig Melkweg Reclame 'Ëeidóc 0omantB DANI KLEIN (VAYA CON DIOS) WIL ALLEEN LEUKE MUZIEK MAKEN Senegal Eigendom Commerciële belangen Traag Gelukkiger Mick Jagger had geen Grote Prijs nodig. Ook Golden Earring en Her man Brood zijn er zonder gekomen. Maar hoe moet een onbekend groepje zich tegenwoordig onsterfelijke faam verwerven? De concur rentie is groot, de zaalhouders willen alleen gevestigde namen, de platenmaatschappijen lopen met een grote boog om het Nederlands fabrikaat heen en het publiek gaat liever naar house-party's dan naar optredens van het zoveelste 'onbekend-maakt-onbemind-groepje'. De tijdgeest mag dan tegen hen werken, de die-hards laten zich hier door niet uit het veld slaan. In tochtige oefenschuren opereren ze en hopen op dat wonder: ooit eens uit de anonimiteit te treden. De Gro te Prijs van Nederland kan de dromers een eind op weg helpen. Het is misschien wel het meest efficiënte opstapje naar roem. Vraag het maar aan Tröckener Kecks en Lois Lane. Na afwezigheid van een jaar gaat het concours voor popgroepen in september weer van start. Robin Groenveld, de nieuwe coördinator, weet er alles van. Robin Groenveld, de nieuwe coördinator van de Grote Prijs van Nederland: „Het accent valt niet op de wed strijd". FOTO STEPHEN EVEN HU IS ROTTERDAM - Aan de formule van de Grote Prijs van Nederland zelf is wei nig gesleuteld. Voorronden in het land, een paar semi-finales en de finale in Pa- radiso. Ook de organisatoren zijn dezelf de als vorig jaar. En de groepen? Na een eerste selectie zullen er een dikke hon derd overblijven, die een kwartier de tijd hebben om te laten zien dat ze de ster ren van de hemel kunnen spelen. Dus helemaal geen nieuws onder de zon? „Jazeker wel. We gaan dit jaar meer aan- 'dacht besteden aan de nazorg", zegt Ro bin Groenveld, woordvoerder van de Stichting de Grote Prijs van Nederland in z'n kantoortje in Rotterdam. „Als voorheen 'een voorronde was afgelopen, verdwenen de jury, pers, zaalhouders en mensen van platenmaatschappijen zo snel mogelijk door de uitgang, terwijl de groepen nog op apegapen in de kleedka mer lagen. Wij willen nu na afloop een party-sfeer creeëren, waarin op een onge dwongen wijze de voor de groepen zo noodzakelijke contacten kunnen worden gelegd. Heel belangrijk, want uit zo'n persoonlijk contact ontstaat misschien wel een contract". Robin Groenveld weet waar hij het over heeft. Als muzikant heeft hij verschillen de malen aan de Grote Prijs deelgeno men en belandde met Many More zelfs in de finale. „Je kunt erdoor opvallen. En dat betekent dat je meer kans hebt om in het clubcircuit te belanden. En om optredens is het toch elke groep te doen?". Is je naam eenmaal gevestigd, dan is er genoeg werk, ben je naamloos dan blijft het vaak bij lokale bekendheid. De hui dige situatie in de popscene doet Robin Groenveld sterk denken aan die van het begin van de jaren zeventig. „Yes, Gene sis en dat soort megasterren, de dinosau russen van de pop, gaven de toon aan. Daar legde het publiek geld voor neer. Iets soortgelijks zie je nu weer. De men sen betalen vijftig k zestig gulden voor een kaartje voor de Stones, Prince of Madonna, zijn met alle kosten erbij mis schien wel honderdvijftig gulden kwijt en zien zo'n optreden als een gezellig dagje uit. Liever in één keer veel geld voor een concert van een superster dan een paar keer naar het jongerencentrum, waar minder grote acts staan geprogram meerd. Dat moet natuurlijk iedereen zelf weten, alleen de consequentie is dat de onderkant van het popgebeuren, waar toch de interessante signalen vandaan komen, een steeds marginaler bestaan gaat leiden. Dertien veertien jaar gele den betekenden punk en new wave het einde van die 'mammoetachtige' concer ten, nu zijn we weer terug bij af, met dien verstande dat de situatie alleen maar erger wordt". Treurigheid troef, denk je bij dit soort verhalen, maar is die situatie nu ook daadwerkelijk zo somber? Robin: „Als ik je nu vertel, dat de programmeur van de Amsterdamse Melkweg zo'n honderd demobandjes per week krijgt opgestuurd en er niet eens naar luistert omdat hij er geen tijd voor heeft, dan zegt dat wel wat, dunkt me." „Ik ga wekelijks op pad, zie elke dag wel een groep en alleen al in Rotterdam ken ken ik er tien, die bijna of even goed zijn als The Urban Dance Squad. Toch opereren deze in de anonimiteit want ze hebben geen Willem Venema achter zich. Als die er niet was geweest, was de Squad al lang uit elkaar geweest. En zo heeft hij ook Claw Boys Claw groot ge maakt. Ik noem hem maar als voorbeeld van iemand die van onschatbare waarde is voor het wel en wee van een groep". „Musici zijn vaak alleen met noten be zig, maar al die dingen erom heen, zoals promotie, het regelen van optredens, het opnemen in een studio en contacten leg gen met platenmaatschappijen en boe- kingsburo's zijn zo belangrijk geworden dat daarvoor apart mensen zouden moeten worden aangetrokken. Want een groep is in feite een bedrijf'. „Kijk", zegt hij, terwijl hij een paar voor hem liggende demo's pakt, „daar staat niet eens een telefoonnummer op. Stel dat ik de muziek te gek vind, dan kan ik er nog niks mee, want hoe moet ik die jongens bereiken?... Dat soort dingen moet je toch goed regelen? Net zoals de formulieren voor de Grote Prijs. Ik weet dat een aantal groepen daar grote moeite mee heeft. Zowel vanuit principieel oog punt als wat het invullen zelf betreft. Nou, die help ik dan een handje, trek hen over de drempel, want het zijn meestal wel groepen die interessante muziek maken". Vorige jaar was er geen Grote Prijs. Ro bin: „Ik denk dat er wat metaalmoeheid insloop bij de organisatoren. Men was een beetje uitgekeken op de formule, de aanwas van nieuwe groepjes was beperkt en Frank van Hoorn en Fer Abrahams, de twee voorvechters van het evene ment, kregen het steeds drukker met an dere bezigheden, zoals sponsoring van popfestivals, het regelen van de Europe se toumee van de Stones en pr-werk voor het North Sea Jazz Festival. De stichting heeft toen mij benaderd omdat ze wel wist dat ik een bureautje heb en vertrouwd ben met de organisatorische kant van de muziekbusiness". De Stichting Popmuziek Nederland, het muziekblad OOR, de VARA, Lochem Pop 7000 en de NOS zijn vertegenwoor digd in de stichting, die de zevende Gro te Prijs organiseert. De eerste voorronde wordt op 28 september gehouden en de finale vindt plaats op 15 december. Op Pinkpop is al reclame gemaakt voor het evenement en 250 formulieren ver spreid, op Waterpop in Wateringen en zondag op Parkpop („Op deze festivals komen altijd veel muzikanten") wordt dat nog eens dunnetjes overgedaan. „Er worden wel meer van dit soort concour sen georganiseerd, waarbij de winnaar soms al bij voorbaat bekend is; er is ech ter maar één Grote Prijs. In België vindt op initiatief van het blad Humo een soortgelijk evenement plaats. We trach ten met de Belgen tot een soort uitwisse ling te komen, zodat de winnaars een tourtje kunnen gaan doen. Persoonlijk verwacht ik dat we dit jaar veel interes sante acts in de vorm van combinaties van hiphop/rap en Afrikaanse muziek krijgen... En nog even voor alle duide lijkheid: het accent bij de Grote Prijs valt niet op de wedstrijd. Het gaat erom dat je je in de schijnwerpers speelt". HENK WANINGE al tien jaar. Hij zat in een van mijn vori ge groepen. Ik werk graag met hem, al is hij soms wat traag. Als we niet onder druk staan, is het echt heel gezellig. Maar ik denk ook aan een samenwer kingsverband met anderen. Zo heb ik voor 'Night Owls' het nummer 'Sunny Days' met Frank Wuyts geschreven. Frank heeft echt niets met Vaya Con Dios te maken. Hij belde mij op een dag en zei: 'Dani, ik heb een nummer ge schreven en ik weet niet waarom, maar dat is echt iets voor jouw. Ik zei: okee, stuur maar op. Het bleek een fantasti sche compositie te zijn". „Ik wil gewoon doen wat ik leuk vind. Daarom heb ik ook ja gezegd tegen een duet. Ik werd benaderd door De Domi no's, een rockabilly-groep. De zanger zei tegen mij: 'Dani, ik wil je wat vragen, maar durf het eigenlijk niet omdat ik bang ben dat je nee zegt. Ik ben een plaat aan het maken en heb een cover dat eigenlijk een duet is. Zou je dat met mij willen zingen'. Ik zei: natuurlijk. Ik heb toen eerst toestemming aan mijn platenfirma moeten vragen en die heeft weer een fax gestuurd, dat het mocht als mijn naam niet op de hoes zou komen en het nummer niet als single zou wor den uitgebracht. Mijn manager redeneer de: 'als je een duet doet met iemand die minder beroemd is dan jij, dan is het niet interessant en als je het doet met ie mand die beroemder is dan is het voor hem niet interessant. Allemaal financieel gewauwel natuurlijk. Ik vond het een leuk liedje en heb het dus gedaan zonder er een cent yoor te vragen. Als ik het de moeite waart! vind, zal ik er voor vech ten om het te mogen doen". „Om na die drukke periode van opne men even uit te blazen ben ik naar Afri ka geweest. Ik moest even frisse lucht happen en heb met mijn vriend voor Se negal gekozen. We zijn drie dagen in Da kar geweest en daarna doorgereisd naar het zuiden. Muzikaal was het een teleur stellende gebeurtenis. Ik heb Youssou N'Dour zien optreden, maar dat is niet langer representatief voor wat er in Se negal gebeurt. En in de dorpjes speelden ze alleen percussie. Ik zou graag eens een stem hebben gehoord. Met die reis ging een droom in vervulling. Nu kijk ik reikhalzend uit naar India. Het liefst ging ik daar voor zes maanden naartoe. Dat gaat natuurlijk niet want voor het najaar staat bijvoorbeeld een Europese tournee op het programma. Dan moet ik uitgerust aan de start verschijnen. Wat dat betreft heb ik mij leren limiteren, want als ik twee avonden doorzak, weet ik dat ik de volgende dag de noten niet haal, dat mijn stem kapot is. Je moet in dit beroep constant relativeren. Maar zo lang ik het leuker vind om met een goed stem op het podium te staan dan mij lam te drinken, is er niets aan de hand. Een stem heeft rust nodig, die van mij minstens acht uur per nacht. Nou daar hou ik mij aan". Zangeres Dani Klein van Vaya Con Dios heeft een zwaar jaar achter de rug. Terwijl het combo aan een met goud en platina-platen geplaveide zegetocht begon, was het in de privé-sfeer alles behalve rozegeur en manneschijn. Dani Klein en haar partner, bandlid Dirk Schoufs, kozen elk voor een eigen leven, behalve op muzikaal gebied. Ze hadden immers succes, er was een nieuwe elpee op komst waaraan beiden hadden meegewerkt en er stonden - en staan - tournees op het programma. In onder staand interview vertelt de Belgische zangeres openhartig over de leuke en minder vrolijke momenten in haar mu- ziek-carrière. AMSTERDAM - „Ik voel mij in het leven aan niemand gebonden. Zelfs niet aan mijn dertienjarige zoon Simon. Okee, hij is mijn ei gen vlees en bloed, ik heb hem ter wereld gebracht. Maar hij moet met zijn leven doen, wat hij wil. Als Simon mijn mening wil weten, zal ik hem die zeker zeggen. En er zijn zaken die ik niet toesta. Maar hij is mijn eigendom niet. Hetzelf de geldt voor mijn relatie met mannen. Ik heb hier in Amsterdam een vriendin die ik al twintig jaar ken. Laatst zaten we aan de bar van Hotel American over het leven te praten. Ze zei: 'Ik wil geen rela tie meer, want dat geeft alleen maar problemen. Je bent verliefd, maar je weet nooit of het wat wordt'. Ik zei tegen haar: 'Dat maakt het juist zo spannend'. Ik wil geen exclusiviteitscontract. Niet tussen twee mensen door middel van een huwelijk. Maar evenmin in de muziek. Ik wil niet verplicht zijn". De Belgische zangeres en tekstschrijfster timmert met Vaya Con Dios weer in alle hevigheid aan de weg. Na het succes van de titelloze debuut-elpee vorig jaar is zo juist de muzikaal veelzijdige compact disc 'Night Owls' verschenen en volgt de single 'What's a Woman' in de voetspo ren van successen zoals 'Don't Cry For Louie', 'Puerto Rico' en 'Just a Fnend'. Dani Klien: „Waar ik mij vooral over heb verbaasd, is het succes in Grieken land. We zijn daar uitgeroepen tot 'Beste Groep van 1989'. Voor ik een paar da gen geleden voet in Athene zette, was ik er nooit geweest. Het bewijst maar weer eens dat je niet per se het ene na het an dere promotie-bezoek hoeft af te leggen om beroemd te worden. In Griekenland is het beperkt gebleven tot wat telefoni sche interviews. Ik had wel een vermoe den dat we er populair waren, want ik was vorig-jaar op vakantie op het eiland je Santorini, liep daar over straat en hoorde mijzelf overal zingen. Bovendien werd ik constant herkend. Maar daar heb ik nu iets op gevonden. Als ik ano niem over straat wil, laat ik mijn haar zakken en trek ik discrete kleren aan". Echt vervelend vind ik het niet, hoewel er altijd stomme mensen rondlopen die denken dat je hun eigendom bent omdat ze je gezicht van de televisie kennen. Waar ik wel een hekel aan heb, is televi sie-promotie doen, maar dat komt om dat het grootste deel van de tijd opgaat aan wachten. Het nummer 'What's a Woman' hebben we op die manier in een Nederlandse kleedkamer kunnen schrijven. Maar normaal gesproken lukt dat niet omdat je van te voren nooit weet hoe lang het duurt. Ik heb meestal een boek bij mij. De laatste die ik heb zelfde manier. Ik geloof dat ik rustiger ben geworden, wil ook gewoon lekker thuis blijven als we niet hoeven te wer ken. Mijn zoon ziet mij toch al zo wei nig. Ik vind het heerlijk om dingen sa men te doen, voor hem te koken. Ik hoef niet meer zo nodig 's avonds naar het café. Maar ja, Dirk is veel jonger dan ik hè. Hij drinkt evenveel als vroeger en is eigenlijk een cliché rockster geworden. Hij denkt dat hij zich alles kan permitte ren omdat hij beroemd is. Een hotelka mer afbreken bijvoorbèeld... Dat is heel gevaarlijk, vooral omdat niemand je te genspreekt. Als je geld hebt en de schade dus betaalt, zal niemand tegen je zeggen: dat kan je niet maken. Wat ik Dirk ook verwijt, is dat hij de rol van Jean-Michel Gielen nooit heeft onderkend. Hij was geniaal en Jean-Michel mocht ook zijn steentje bijdragen. Nou, ik denk dat het een heel grote steen is. Jean-Michels in vloed is veel groter dan Dirk ooit heeft willen toegeven. Dat er een grote hoe veelheid muziekstijlen op deze plaat is terug te vinden, danken we voor een groot deel aan Jean-Michel". „Een nummer als 'What's a Woman' is echt mijn idee. Ik wilde soul zingen. Ei genlijk hou ik nooit rekening met com merciële belangen. Ik wil gewoon mu ziek maken die ik leuk vind en betekent dat vijfentwintig verschillende stijlen op nemen, dan heb ik daar geen problemen mee. Na de opnamen zei ik tegen Dirk: jongen, hier krijgen we commentaar op van de platenmaatschappij, maar ik dacht tegelijkertijd: wat geeft het. Ik heb inmiddels geleerd dat je niet iedereen te vreden kan stellen. Het is dus belangrijk dat je zelf blij bent met het eindprodukt. En van een veilige koers varen, is nie mand beter geworden. Je moet risico durven nemen. Ik denk dat het leven daar over gaat. Mijn ouders bijvoorbeeld zijn mensen die financieel nooit risico's hebben durven nemen, ook omdat ze niet wisten hoe ze dat moesten doen. Ze zeggen wel eens tegen mij: moet je kij ken hoe rijk hij is geworden. Dan zeg ik: maar die man heeft risico genomen, zijn baan opgegeven en iets anders onderno men zonder te weten of het een succes zou worden. Als je niks onderneemt, ge beurt er ook niks, vandaar dat mijn ou ders altijd bedienden zijn gebleven. Ik vind het geen probleem om risico's te nemen. En als het fout gaat, pech gehad. We zijn allemaal maar mensen en men sen maken fouten, We balanceren nu eenmaal niet constant op de toppen van ons kunnen. Neem Vincent van Gogh bijvoorbeeld, die iedereen nu ineens fan tastisch en vooral Hollands vindt, die man heeft ook goede en slechte schilde rijen, gemaakt. Ik heb altijd risico's geno men, maar ben nooit roekeloos ge weest". „In de toekomst ga ik meer samenwer ken met Jean-Michel. We kennen elkaar Dani Klein (midden): Een stem heeft rust nodig, die van mij minstens acht uur per nacht". FOTO.ARIOLA gelezen was 'The Wasp Factory'. Als blijkt dat je een heel vervelend boek hebt meegenomen, is dat wachten extra zwaar. En je kunt niet naar buiten hè. Dat is vooral pijnlijk als het mooi weer is of als het om een stad gaat waar je nog nooit eerder bent geweest. Dan wil je gaan rondkijken, maar mag je niet weg. Eerlijk gezegd hebben we deze keer niet te klagen. Zo werden we door de pers vrouw van onze platenmaatschappij in Finland uitgenodigd voor een etentje bij haar thuis. Dat is leuk, want dan zie je gelijk hoe die mensen leven en in wat voor huizen ze wonen". „Ik heb echt een zwaar jaar achter de rug, ook omdat we alles in eigen hand hebben gehouden. Een producer als Da niel Lanois kunnen we ons nu eenmaal niet veroorloven en zou dat wel kunnen, dan blijkt dat de agenda van die man tot 2016 vol zit. Nou zo lang kunnen we niet wachten... Maar ik ben nu een stuk gelukkiger. Hopelijk is dat op de derde elpee aan de teksten te merken. Op 'Night Owls' is te horen dat ik in een moeilijke periode zit. Ook op privé-ge- bied. Ik wil er verder niet over praten maar Dirk en ik wonen niet meer sa men. Het is nooit een probleem geweest om samen te werken, maar op het per soonlijk vlak bleken we toch te verschil lende karakters te hebben. Hij werd te bezitterig. Bovendien heeft het succes ons duidelijk beïnvloed en niet op de-

Leidse Courant | 1990 | | pagina 32