Vader en zoon Heston samen in 'Schateiland' VAN MOZES TOT LONG JOHN SILVER van de filmindustrie de status van een Amerikaanse aartsvader. Niet te beroerd om zich op pensioengerechtigde leeftijd te schikken naar de bevelen van zijn zoon Fraser C. Heston, voor een inmid dels wel vijf maal verfilmd jongensboek. Heston senior maakte van meet af aan duidelijk: nepotisme is hem vreemd. „Ik heb nooit van m'n leven iemand opge beld met een „Hey Joe, je moet 's met m'n zoon praten die heeft toch iets leuks". Zelfs iemand in Hollywood die me niet kende, had dan geantwoord: 'Tuurlijk, stuur maar'. Niet dat 't auto matisch betekend had dat Fraser ook iets te doen had gekregen. Zo zit Holly wood niet in elkaar. Film is in de eerste plaats samenwerking. Je kiest voor men sen van wie je weet dat ze goed zijn en met wie je al gewerkt heb. Een regisseur als Franklin Schaffner kreeg door mij zijn eerste kans met 'The War Lord', waar ik de rechten van had. Ik nam hem omdat ik, voor 'live tv', al 'Macbeth' en 'Woeste Hoogten' met hem had ge maakt. Je vertrouwt iemand. Toen Uni versal me vroeg voor 'Touch of evil', een politie-verhaal van dertien in een dozijn, en ze een regisseur zochten, zei ik: Orson Welles speelt de 'heavy' (schurk), waarom laat je hem ook niet regisseren? Misschien is dat achteraf m'n grootste wapenfeit in de filmhistorie ge weest. Want al is de film geen meester werk, de Franse Cahiers du Cinema noe men het 'de beste B-film aller tijden'. Die bemoeienis van mij is echt niet al leen altruïstisch. Er zit natüürlijk een stuk eigenbelang in. Zoals met de film 'Major Dundee'. Het ging niet goed bij de opnames. De producenten wilden re gisseur Sam Peckinpah ontslaan. Ik heb gezegd dat ik het een 'stupid idea' vond. Toen Peckinpah geen geld kreeg, rheb ik gezegd: dan betaal ik hem met mijn sala ris. Dat was toen nog niet zoveel, 175.000 dollar, ik stond nog niet op per centage van de opbrengst. Mijn agent zei meteen: 'Chuck, je bent gek'. Ik had niet gedacht dat ze het echt zouden accepte ren. Maar twee dagen later was het: 'We aanvaarden je voorstel in dank'. Dat heeft nogal wat opschudding verwekt. Ik werd meteen door allerlei kranten gebeld met de vraag: 'Denkt u dat dit een trend wordt onder sterren in Hollywood?' Heil, nee, zei ik, niet voor mij in elk ge val. Natuurlijk, ik geef om film. Mijn werk voor het Amerikaans Filminstituut kun je als bewijs daarvan zien. Maar het moet mijn eigen films niet in de weg zit ten". Lievelingsboek Zoon Fraser C. Heston kreeg film met de paplepel ingegoten. Hij mocht aan het handje van pa mee naar de sets van alle films van vader, was op z'n zestiende zelfs 'tweede assistent-regisseur' bij de 'second unit'-ploeg (een veredelde loop jongen dus) van diens verfilming van Shakespeare's 'Anthony and Cleopatra', maar ging toch maar eerst Engels stude ren en daarna biologie. Hij werkte aan een roman getiteld 'Wind river', maar werd door twee filmproducenten over tuigd dat er een film in zat. Dus werd roman filmscenario (met vader in de hoofdrol) en ging 'The Mountain Men' heten. Een film waar noch vader noch zoon trots op zijn (Fraser: „Ieder van ons had een compleet andere film in z'n hoofd"). Fraser schreef en produceerde daarna 'Mother Lode', waarin Kim Ba- singer haar speelfilmdebuut maakte (Charlton Heston: „Je kan zeggen dat wij haar ontdekt hebben"). Maar ook die film werd geen meesterwerk. Bij de op names regende het 28 dagen en bleek Kim Basinger een enorme afkeer van haar tegenspeler Nick Mancuso te heb ben, zodat Charlton Heston, die regis seerde, iedereen van de set moest sturen en Kim voor een troostscène persoonlijk in de armen van Mancuso moest drij ven. Fraser schreef diverse scenario's voor de Amerikaanse tv, waaronder een mini-se rie over de Britse ontdekkingsreiziger Richard Burton, en produceerde zijn va ders tv-versie van 'A Man for All Sea sons'. Toen kwam 'Treasure Island'. Fraser Heston: „Mijn lievelingsboek. Ik weet niet hoeveel keer mijn vader me dat als jongetje heeft voorgelezen. Voor het eerst op m'n vijfde. Daarna is het een leven lang een droom voor me ge weest. Ik heb het opnieuw verfilmd, om dat al die oude versies Stevensons boek eigenlijk geen recht deden. De piraten erin waren gewoon 'jolly'te olijk, je kon er niet echt bang voor zijn. Teveel Dis ney. In een van de versies is zelfs een veijaardagspartijtje-met-taart voor het jongetje Jim Hawkins ingelast. Ik wilde terug naar het origineel. Met een Long John Silver die imponerend is. Een pi raat, een moordenaar zelfs, maar toch boeiend voor het jongetje Jim. Een soort anti-held". rturopa Hoe maak je er een Film-van-Vandaag van? vroegen de producers de debute rende regisseur Fraser Heston argwa nend. „Ik geloof dat ze iedereen het liefst modern Amerikaans hadden laten spreken" herinnert hij zich. „Ik zou de risée van de filmwereld zijn geworden. De personages moeten het mooie, bloemrijke Engels van Stevenson spre ken". Heston en Heston trokken naar Enge land voor de opnames. Naar Devon en Cornwall, waar een oud schip plus ac teurs als Oliver Reed en Christopher Lee werden gevonden. Terwijl Fraser nog op locaties in Engeland bezig was, voer een 'second unit'-regisseur met schip, figu ranten en 'doubles' voor de hoofdrollen naar Jamaica. De twee ploegen zouden elkaar later weer treffen in Miami. Con tact werd via de radio onderhouden. En dat allemaal voor wat oorspronkelijk een televisie-film was. Een produktie voor Ted Turner Television, een kabel- tv-maatschappij. Fraser Heston: „Turner Television wil tv-films produceren die de kwaliteit van bioscoopfilms hebben. Ze durven er interessante projecten aan, die je niet op de reguliere tv en niet op andere kabelnetten ziet. Films die buiten Amerika in de bioscoop worden uitge bracht. Op het grote scherm waarvoor ze oorspronkelijk gemaakt waren. 'Treasure Island' heb ik helemaal opgezet voor dat grote doek. Voor Europa. Tenslotte is dat een enorm belangrijke markt gewor den. Een film als 'Highlander' met Sean Connery werd in Amerika als een flop gezien. Maar in Europa werd het een commercieel succes. En denk eens aan het talent dat hier vandaan komt. Jullie Rutger Hauer en jullie Paul Verhoeven bijvoorbeeld. Kijk eens naar de Oscar nominaties van dit jaar. Ongelooflijk veel Europese filnjs. Ik kreeg een budget van zes miljoen dollar, terwijl tv-films gemiddeld drie tot vier miljoen dollar kosten. Nerveus ben ik er geen moment over geweest. Daar heb je geen tijd voor. Het is net als met grote tennisspelers: als die even stoppen om na te denken heb ben ze hun partij verloren. Ik was wel opgewonden. Ik heb nachten niet gesla pen om al m'n ideeën uit te werken. Je begint aan een film met een hoofd vol van de prachtigste ideeën. Maar film is net als leven. Compromissen sluiten. Verwachtingenspatronen die kleiner worden. Aan het eind van het proces mag je blij zijn als je een of twee dingen werkelijk voor elkaar hebt gekregen". Professional Vader Charlton: „Fraser was voor mij de regisseur, niet mijn zoon. Ik werk te genwoordig tenslotte regelmatig met re- giseurs die mijn zoon hadden kunnen zijn. Ik hou met van filmregisseurs die me komen aansmoezen dat ik toch zo geweldig goed was in die scène. Ik hoor liever hoe ik het beter had kunnen doen. Fraser kent me, en weet dat. Hij weet dat ik één ding het liefste wil: Een 'pro fessional' zijn". Fraser Heston: „Zoiets werkt alleen als je eerlijk tegen elkaar kan zijn. En de re latie tussen een regisseur en zijn hoofd rolspeler is vaak een heel nauwe. Niet voor niets werken veel regisseurs jaren lang met dezelfde acteurs. Kijk naar Woody Allen, naar John Ford vroeger". Aan tafel ontspint zich een dialoog waar in vader en zoon elkaar de bal toespelen. Heston senior: „Niemand hoeft me te vertellen hoe ik moet acteren. Maar ze kunnen me wel zeggen of ik góed acteer. Bij 'Treasure Island' hadden we er een lange week opzitten, we waren 's zater dags aan de laatste scène bezig en Fraser zegt: 'Dank u heren voor een mooie werkweek, prettige zondag gewenst en we zien elkaar maandag'. Ik had er net twaalf 'takes' van een 'close-up' scène opzitten. Ik vraag Fraser: Welke van die opnames druk je af? Hij antwoordde: Geen een. We zijn allemaal moe, het is een lange week geweest, maandagmor gen lukt het beter'. Op zo'n moment weet ik dat het goed zit, dat hij de boel in de hand heeft". Heston junior: „Je moet weten wanneer je moet stoppen". Senior: „Ik was beter die maandag". Junior: „Ik ook". Senior: „Ik ken ook regisseurs die dan zeggen: Heel mooi, Chuck, prachtig zelfs, maar ik heb nog wat ideeén die ik uit wil werken en misschien zou je die maandag eens voor me willen proberen" Junior: „Je wordt niet meer geloofd als je met die onzin begint. Regisseren is toch geen populariteitswedstrijd?". Hij vertelt hoe een aankomend regisseur voortdurend van alle professionals die rond hem rondlopen adviezen krijgt. Na een bespreking met een paar acteurs te rugkomend op de set, vond hij zelfs de camera van standpunt veranderd. Aan tafel in de Britse pub, mompelt vader Heston snel tussen door „Had ik niet ge daan hoor". Je zou bijna gaan denken van wel. Macbeth De weg verder voor Fraser Heston is filmmaken. Het liefst wat gedurfde, moeilijker films. In de stijl van het Ierse 'My left foot'. Niet makkelijk in Holly wood. „De kosten-zijn niet het probleem in Hollywood. Het is de angst om gokken te nemen. Scenarioschrijver William Goldman zei in zijn boek 'Adventures in the screentrade': 'The business runs on fear', Hollywood draait op angst. De angst van 'Laten we die acteur nemen, die kan de studio redden'. Of: 'We ne men die regisseur want die was zo suc cesvol met Nightmare on Elm Street nummer Zestien". Vader Heston heeft ook nog wel een droom: Ooit 'Macbeth' op film zetten. Want Shakespeare, zegt hij, blijft het moeilijkste en het mooiste. Regisseren hoeft hij niet meer zo. Zijn eigen Shake- speare-regie 'Anthony and Cleopatra' werd geen succes en door critici wegge schreven. Niet terecht vindt hij. Waar om de ene Heston-film een wereldhit blijft en de volgende flopt? Hij weet het ook niet. „Je doet je best". En wat als het grote publiek zich Charl ton Heston straks alleen nog als Mozes zal herinneren? Of als El Cid? Charlton Heston: „Geen probleem. Ik zal blij zijn dat ze me nog herinneren. Vooral omdat zulke 'blockbusters' niet meer gemaakt worden. Ze hebben het budget voor 'De tien geboden' door de computer laten lo pen om te kijken wat die film vandaag zou kosten: 127,4 miljoen dollar". BERT JANSMA ■ÊcidócÖoivumt1 Fraser Heston: „Vader las het me voor het eerst voor toen ik vijf was" ZATERDAG 23 JUNI 1990 PAGINA 29 GREENWICH - Mozes, Ben Hur, Richelieu, Johannes de Doper, Ju lius Caesar, Michelangelo, Henry VIII, Buffalo BUI Cody, Thomas Jefferson. Hij heeft ze allemaal ge speeld. Edele mannen of meer dan levensgrote figuren, de helden van het Filmepos. Charlton Heston, de rijzige Amerikaan met de nobele haakneus, voorzitter van het Ame rican Film Institute, drager van de fakkel van het klassieke Holly wood, 66 jaar oud inmiddels. In zijn laatste filmrol steekt hij in het weinig waardige pak van een achttiende eeuwse kaper. Met een houten been en de klassieke papegaai op z'n schouder: Long John Silver, de geheimzinnige (anti-)held uit het klassieke jongensboek Schateiland van de Schotse romancier Robert Louis Stevenson. De Bijbelse Mozes verdoold in de romantiek van „Vijftien man op een dodenmanskist Joho-ho! en een fles vol rum Onder het toeziend oog van zijn zoon, Fraser C.Heston, die er zijn debuut mee maakt als filmregisseur. Heston en Heston zijn in Greenwich voor het (kleine) Greenwich Film Festi val, waar 'Treasure Island' z'n Britse première beleeft. In de maritieme 'hoofdstad' van het oude, Britse impe rium kunnen ze niet heen om een foto sessie aan boord van de 'Cutty Sark', de laatste 'tea-clipper' die vorige eeuw de strijd tegen de stoomschepen verloor en als museumstuk in een droogdok te kijk ligt. Onze afspraak in de Captains Cabin kan niet doorgaan, want dat zou de toeristen te veel in de weg zitten. Op naar een klassieke achttiende eeuwse pub, die vol gens het bedienend personeel vooral be roemd werd omdat een befaamd acteur van het theater aan de overkant er na de voorstelling kwam doorzakken, en bij al gehele onbekwaamheid naar een slaap plaats boven werd gehesen. Buiten rijdt een dubbeldekker rond met de aankondiging van de nieuwe tele fooncodes voor Londen (71 en 81). Meer dan levensgroot op de zijkant: Charlton. Heston. Een aardig gevonden combina tie van twee voorstadjes van Groot-Lon- den, waarvan je het nummer nu niet meer hoeft te draaien. Charlton Heston zelf ('Chuck' voor intimi) weet daar niets van. Maar het is tekenend voor de meer dan levensgrote status van de man. Of hij een groot acteur is, werd nogal eens betwijfeld. Hij was meer imposant dan iets anders. Al speelde hij tientallen rollen in burgerpak in gewone, heden daagse films, het publiek herinnert zich hem nog steeds in sandalen en bijbels bedoelde soepjurken a la Mozes, tuniek en toga a la Ben Hur. Heston was de man van het epos. Was dat goed, dan kwamen ze in miljoenen voor hem. Was het slecht, dan kon je meneer Heston zelfs aan de straatstenen niet kwijt. Hij werd nooit de acteur waar het pu bliek, ongeacht waarin hij speelde, de deur voor uit ging. Maar hij veroverde zich door zijn inzet voor het wel en wee

Leidse Courant | 1990 | | pagina 29