Witte kappen, Britse wijn Triest wil niet langer op het verleden teren JMystery Tour' door de tuin u Engeland I|g|g iÉ oude eiken en £eidóc0otvtcuit ZATERDAG 23 JUNI 1990 PAGINA RAMSGATE - De laatste kilome ters op het continent zijn bepaald ongezellig. De toegangsweg tot de veerpont die even ten zuiden van Duinkerken naar Engeland ver trekt, leidt door een troosteloze semi-industriële vlakte, met veel spoorrails en weinig bedrijvigheid. Maar wanneer ruim twee uur later de krijtrotsen rond het vriendelijke havenstadje Ramsgate in zicht ko men, wordt al snel duidelijk dat wie werkelijk wil, eeuwen kan te ruggaan in de tijd. Achter die krijtrotsen ligt Kent, de Tuin van Engeland'. Een glooiend landschap vol Romeinse overblijfselen, middel eeuwse kastelen, zorgvuldig verzorgde landgoederen, achteloos neergeworpen slaperige dorpjes met meest monumen tale kerken en merkwaardige ronde ge- bouwen-met-een-slaapmutsje op. De veerpont blijft voorlopig hèt aange wezen middel om Groot-Brittannië te bezoeken. Er is een reeks van mogelijk heden tussen (bijvoorbeeld) de'vaart van Hoek van Holland naar Harwich of die van Europoort naar Huil en de tocht van ruim een uur van Calais naar Do ver, waar bij de korte vaartijd een lange re reistijd moet worden opgeteld. Een nog niet zo bekend compromis biedt de route van Duinkerken, kort voorbij de Belgisch-Franse grens, naar Ramsgate, op de noordoostpunt van Kent. De vaartocht over het Nauw van Calais duurt precies 150 minuten. Ontdekkingsreis Toeristen die het veer gebruiken om zo snel mogelijk in Londen te kunnen zijn, of om Groot-Brittannië verder in te trek ken, laten een immens mooi gebied let terlijk links liggen. Wie Canterbury niet kent, de ommuurde stad met zijn Ro meinse toegangswegen en zijn magnifie ke kathedraal waar in 1170 een beroem de aartsbisschop werd vermoord, is nooit echt in Kent geweest. Maar Kent is méér dan Canterbury alleen. Het graafschap is een ontdekkingsreis waard. Sally Line, de veerdienstmaatschappij die de vaart tussen Duinkerken en Ramsgate onderhoudt, heeft zo'n ont dekkingstocht ontwikkeld. Er is, in sa menwerking met de South East England Tourist Board, een 'Mystery Tour' uitge zet met een route langs een reeks van bekende, maar ook onverwachtse en on gedachte bezienswaardigheden. De naam is een tikkeltje misleidend: de autotocht leidt niet langs spookkastelen. Wel moeten er 'raadsels' worden opge lost, met als beloning een betere kennis van het gebied, een bezoek aan gedenk waardige plaatsen en een kennismaking met stadjes en dorpen die men anders haast zeker onopgemerkt voorbij was ge reden. Wie de vragenlijst naar Sally te rugstuurt, kan rekenen op een attentie. Duits. Er zijn in Zuid-Engeland enkele tientallen wijngaarden. De route voert langs één ervan: de Penshurst Vineyards, waar iedereen welkom is voor een ver rassend lekker glas Ehrenfelder of andere witte wijn. Dat het woord 'shop' op het bord van de wijnproeverij is weggeverfd, heeft alles te maken met de 'poll tax', die winkels extra belast. Maar de ver koop van wijn gaat er gewoon door. Bronnen In het stadje Royal Tunbridge Wells is een monumentaal pand gebouwd rond een onaanzienlijk bronnetje. Dat is 'the Chalybeate spring' en er komt bruin, roestig water uit. Maar het water heet geneeskrachtig te zijn en Tunbridge Wells is een kuuroord. Het feit dat de Britse koninklijke familie er gaarne ver toefde heeft het predikaat 'Royal' aan de naam toegevoegd. Historisch is de wandelpromenade, nu een vast bestanddeel van elke binnen stad die zichzelf respecteert. Maar 'The Pantiles' in Tunbridge Wells bestaan al eeuwen. En in de aangrenzende winkels zijn alleen de prijzen actueel. Wel is het raadzaam het eeuwenoude wandelpad niet op hoge hakken te betreden. De bovenstaande route kan zonder haast in een dag gemakkelijk worden afgelegd. Tunbridge Wells is bovendien niet ver meer van Wateringbury. Het resterende deel van de beschrijving, via Canterbury terug naar Ramsgate (andersom kan ook), gaat meer in vogelvlucht. Een 'stop' op deze route is zeer de moei te waard. Dat is in Biddenden, een dorp je met een Siamese tweeling in het wa pen. Het paar werd rond 1100 geboren en leefde bijna 35 jaar. Maar het liet zè veel geld na, dat Biddenden er nog jaar lijks van profiteert. De waard van Claris House, een theehuis dat is gevestigd in een eeuwenoud pand waar ooit wevers werkten (en waar nu de afvoer van was tafels het fraaie dak een merkwaardig aanzien geeft), kan daar een smakelijk verhaal over vertellen. Niet 'eventjes', maar ten minste enkele uren zijn nodig voor de stad Canterbury, waar de Romeinen al doorheen mar cheerden. Het door hen aangelegde pla veisel is op sommige plaatsen behouden gebleven. De bouw van de imposante kathedraal duurde meer dan zestig jaar, van 1067 tot 1130. De schilderachtige straatjes ademen een middeleeuws aan doende rust (als de drommen toeristen eventjes weg worden gedacht). Een wan deling langs de rivier de Stour werpt de gedachten honderden jaren terug. En drie verschillende musea bieden een keur aan voorbeelden uit het rijke histo rische verleden. Om de vele antiekwin kels niet te vergeten. Maar die zijn niet uniek voor Canterbury. Ze zijn gezaaid langs de gehele route. ANDRÉ HORLINGS (Voor meer informatie: Brits Verkeersbu reau, Stadhouderskade 2 (vijfde verdie ping), Amsterdam.) TRIEST - In Triest wordt niet ge toeterd. Auto's rijden in keurige rijen, dubbel parkeren komt niet voor en nergens ligt afval op straat. Het zijn de eerste dingen die een bezoeker opvallen die de helse ker mis van het Romeinse verkeer ge wend is. Een geest van Habsburgse gezeglijkheid is blijven hangen in deze stad, die ooit de haven was van het Oostenrijks-Hon gaarse wereldrijk, maar in deze eeuw een uithoek van Italië is geworden. Vergrijsd en in zichzelf gekeerd was Triëst tot voor kort een geliefde achtergrond voor literair-nostalgische mijmeringen over een geïdealiseerd Mittel-Europa, het or delijke en kosmopolitische rijk van kei zer Franz-Joseph, waarin voor de stad zo'n belangrijke rol^ was weggelegd. Triëst geldt zodoende^als een toonbeeld van vergane glorie. Maar aan zijn ele gante decadentie lijkt nu toch een einde te komen. Met het openen van de grenzen in West- Europa en de terugkeer van de markte conomie in het oosten, openen zich nieuwe perspectieven voor de Adriati- sche havenstad, die als doorvoerhaven voor Centraal-Europa zelfs met Rotter dam wil gaan wedijveren. Oude stad Triëst is een oude stad zoals een opge graven Romeins theatertje in het cen trum laat zien. Maar het werd pas een belangrijk handelscentrum nadat keizer Karei VI haar in 1719 de status van vrij haven had verleend. Een tweede impuls kreeg de stad in 1869 met de opening van het Suez-kanaal, dat het Midden- en Verre Oosten in een klap kilometers dichterbij bracht. Triëst werd de vierde stad van het Habsburgse rijk, na Wenen, Praag en Boedapest. Uit die periode stammen de salon-achtige koffiehuizen en de meest indrukwekkende bouwwer ken van de stad, het gemeentehuis en het door een Weense architect ontwor pen hoofdkantoor van de scheepsvaart maatschappij Lloyd Triestino, de voor malige 'Österreichische Lloyd'. Beide lig gen aan het 16.000 vierkante kilometer grote en vrijwel verlaten Piazza Unitè d'Italia, dat een weidse blik biedt op de Adriatische zee. Veel in Triëst herinnert nog aan het kos mopolitische verleden van de voormali ge metropool, die rond de eeuwwisseling naast Italianen, Slovenen, Kroaten, Duitsers, Hongaren en joden verschillen de gemeenschappen van buitenlandse handelaren herbergde. In het centrum staan een synagoge, een Grieks-Ortho doxe, een lutheraanse en een Servische kerk broederlijk vlak bij elkaar, en in de restaurants worden Kroatische speciali teiten, Kartoffelsalat en zelfs spaghetti met goulash geserveerd. Langzaam verval Toen Triëst en omgeving in 1919 bij Ita lië werden gevoegd ging een lang gekoes terde wens van de Italiaanse nationalis ten in vervulling. Voor de stad zelf die de binnenlandse markt van het ter ziele geganc Habsburgse rijk verloor om bin nen Italië te moeten gaan concurreren met Genua, Venetië en Ancona, begon daarentegen een periode van langzaam verval. Een kwart eeuw later kwam de klap van de Tweede Wereldoorlog nog harder aan. Joegoslavische partizanen hadden in mei 1945 ongenadig huisge houden in Triëst dat nogal wat anti-Sla vische en anti-semitische elementen her bergde en waarin de laatste oorlogsjaren het enige Italiaanse concentratiekamp was gevestigd. Na de oorlog maakten zowel Italië als Joegoslavië aansprak op Venezia Giulia, de regio waarvan Tnëst de hoofdstad is. Tot 1954 werd het gebied door Britse en Amerikaanse militairen bestuurd en ver volgens tussen beide landen opgeknipt, een Salomonsoordeel waarmee niemand echt gelukkig was. Triëst en de dertig ki lometer noordelijker gelegen stad Gori- zia kwamen bij Italië en het overwegend Sloveens sprekende achterland bij Joego slavië. Ver van Rome en omgeven door een vij andig Joegoslavië is het met Triëst rap inzicht om „het zwaartepunt van Europa te worden en zo zelfs de haven van Rot terdam te beconcurreren". Het heeft de plaatselijke bestuurders vol gens Piccolo tot nu toe aan initiatief ont broken. Een uitspraak van de vorige burgemeester is in dat opzicht veelzeg gend. Twee jaar geleden zag die voor zijn stad, waar de Unitè Sanitaria Loca le, de plaatselijke medische dienst, de voornaamste werkgever is, vooral een rol weggelegd als 'rusthuis van Italië'. Zijn opvolger, de 51-jarige christen-de mocraat Franco Richetti, ziet de toe komst wat minder triest. De opening van de Muur en het slechten van de tol- barrières binnen Europa bieden onge kende mogelijkheden, vindt ook hij. De haven kan een sleutelfunctie vervullen in het goederenverkeer tussen Oost en West waarbij ook het Triëstse bank- en verzekeringswezen ingeschakeld kunnen worden. Dat dat tot nu toe weinig is ge beurd wijten hij en zijn medeburgers aande centrale overheid die Triëst jaren lang heeft benadeeld ten opzichte van andere Adriatische havens als Bari en Ancona en nooit heeft gezorgd voor de behoorlijke verbindingswegen die een eerste vereiste zijn voor iedere haven stad. Autosnelwegen Maar er wordt nu hard gewerkt om Triëst uit zijn isolement te halen. In 1986 zijn de autosnelwegen naar Wenen en München geopend en de verbindin gen met Oost-Europa zijn nu aan de beurt. Een joint-venture van Fiat en een Sloveense maatschappij legt de laatste hand aan een autosnelweg van Triëst naar de Joegoslavische stad Ljubljana en een overlegorgaan van de regio Friuli- Venezia Giulia en vertegenwoordigers van Joegoslavië, Oostenrijk en Honga rije legt nu de tracés voor een nieuw net van snelle verbindingswegen. Een van de voornaamste problemen waar Triëst mee te kampen heeft is ech ter het ontbreken van goede spoorlijnen. Het beleid van de Italiaanse regering die ten behoeve van Italstat, het machtige staatsbedrijf dat de Autostrada aanlegt, het spoorwegnet stelselmatig heeft ver waarloosd, is voor Triëst funest geweest. De stad is maar door een enkel spoortje via Venetië verbonden met de rest van Italië en met Oostenrijk en Duitsland. Volgens Richetti zal dit snel veranderen. In Rome is men tot inkeer gekomen en Triëst zal nu binnen twee jaar van be hoorlijke spoorlijnen worden voorzien. Triëst lijkt bezield met een nieuw elan. Maar het gaat tot nu toe nog uitsluitend om papieren plannen. De Triësters mo gen wel opschieten ook omdat zij ge duchte concurrentie zullen ondervinden van de havens van Rijeka, Dubrovnik en Thessaloniki, die misschien minder gunstig gelegen zijn, maar ook veel goed koper zijn. Het zal echt nog wel even duren voordat de parel van de Adria haar oude glans terug heeft en in Rotter dam hoeven ze zich voorlopig dus nog geen zorgen te maken. AART HEERING Eén van de buitenhuizen in Triest, gelegen aan de Adriatische Zee. Een toonbeeld van vergane glorie. FOTO SP bergaf gegaan. De bevolking is sinds 1950 teruggelopen van 270.000 inwoners tot 230.000. Daarvan is ruim een kwart de 65 gepasseerd en meer dan de helft gepensioneerd. De plaatselijke economie stagneert. De bewoners van Triëst be schikken over de hoogste banktegoeden van Italië, maar het is een passieve rijk dom die in vorige generaties bijeen is ge bracht en bij gebrek aan mogelijkheden niet meer wordt geherinvesteerd in de stad. Toeristen Toeristen laten Triëst meestal links lig gen wanneer ze zich over de autostrada in de bergen van de Joegoslavische stranden naar de monumenten van Ve netië spoeden en er wordt ook niet veel ondernomen om daar verandering in te brengen. „Deze stad teert op zijn verle den en op de staat", zegt Riccardo Berti, de hoofddirecteur van het lokale dagblad II Piccolo. Volgens hem heeft Triëst het Een glooiend landschap vol Romeinse overblijfselen. De tombe van de 'Zwarte Prins' in de kathedraal van Caterburry. Voor een goede oplossing is het niet no dig bezienswaardigheden te bezoeken waar entree wordt geheven. Witte kappen Kort na de start in Wateringbury, een dorpje enkele kilometers ten westen van Maidstone, waar het hotel ligt dat bij het driedaagse arrangement is inbegrepen, leidt de verrassingstocht door een stadje waar eeuwenlang zeven eiken stonden, die het echter in de storm van 1987 be gaven. Een nieuwe groep werd - ook al weer bijna een Britse traditie - door vandalen vernield. Opmerkelijk in het landschap zijn de ronde bouwsels met witte kappen, die eruit zien als slaapmutsen. Daar wordt de hop gedroogd, de belangrijkste grond stof voor het Britse bier, die wordt ge teeld in klimplant-plantages, waarvan er ook verschillende langs de route liggen. De straten van Canterbury, waar de Romeinen al doorheen marcheerden. had voor de restauratie. In Chartwell leefde hij voor en na de oorlog - tussen 1939 en 1945 was het verblijf er te ris kant vanwege de gemakkelijk uit de lucht herkenbare vijvers. Nu is Chartwell een museum dat 180.000 bezoekers per jaar trekt. De in richting ademt een sfeer alsof Churchill even weg is - sigaren halen? - en zo weer terug kan komen. Wel is opmerke lijk dat aan de wanden, die zijn volge hangen met portretten van bekende tijd genoten, de historische foto ontbreekt van 'de grote drie': Churchill, Roosevelt en Stalin samen. Een duidelijke herinne ring aan Stalin is in het pand trouwens in het geheel niet te vinden. In het centrum van het volgende dorp, Westerham, staat een monumentaal standbeeld van (en nu ontkom ik er niet aan het antwoord op één vraag prijs te geven) Winston Churchill, de premier die Groot-Brittannië door de Tweede Wereldoorlog leidde. Enkele kilometers naar het zuiden ligt zijn landhuis, Chart well, met watervallen en vijvers op 78 acres grond. Hij kocht het in 1922 voor vijfduizend pond sterling, maar het was zo verwaarloosd, dat hij twee jaar nodig Hendrik vin Er zullen vele plaatsen in Engeland zijn waar de gedachten 450 jaar terug kun nen gaan, naar de tijd van Hendrik VIII, de koning die zich niet alleen aan het hoofd stelde van de Engelse kerk, maar die bovendien zes maal trouwde. Eén van die vrouwen werd geboren in het in drukwekkende Hever Castle, enkele kilo meters verder. Het liep niet goed met haar af, al suggereerden borden bij het kasteel onlangs dat ze nog steeds sprin glevend is: iedereen werd uitgenodigd een feest met het vorstelijke paar bij te wonen. Het is denkbaar dat het festijn vpor belangstellende toeristen met regel maat herhaald wordt. Goedkoper echter lijkt een drankje in de naburige pub, waar wellicht ook Hendrik VIII zich reeds laafde. Hij heeft aan het etablisse ment althans zijn naam gegeven. Maar waarom zou u Brits (of uitheems) bier bestellen? Wijn kan ook. Britse wijn. Al zijn de druiven oorspronkelijk

Leidse Courant | 1990 | | pagina 28