Eilandmentaliteit begint Zwitsers op te breken Oostduitsers dromen over nieuwe toekomst I II inal Ie c.trr 1000 'SeidóaSowtant^ ZATERDAG 23 JUNI 1990 PAGINA 27 Zwitserland moet hoognodig in therapie. Het land met de laagste werkloosheid en het hoogste welvaartspeil in Europa, is voor het eerst in zijn zevenhonderdjarig bestaan ten prooi aan grote verwarring. De Europese eenwording stelt de bevolking voor een onmogelijk dilemma: moet de gekoesterde neutraliteit worden opgegeven of zal Zwitserland degraderen tot het Twello van de Twaalf? Volgens bankiers, industriëlen en politici is er nog méér aan de hand. „Alles wat ons het gevoel gaf bijzonder te zijn, glipt ons uit de vingers", meent een bestuurslid van de mega-holding Crédit Suisse. „De grenzen in Europa worden opnieuw getrokken, misschien is ook ons staatsbestel aan vervanging toe", overweegt een beleidsmedewerker van het ministerie van buitenlandse zaken. Verslag van een identiteitscrisis. EMMENTHAL - Een metalen kluisdeur verschaft toegang tot een betonnen bunker, diep onder het maaiveld, waar aan de muren rode brancards keurig in het gelid han gen, medicijnen en voedsel zijn op gestapeld en de luchtzuiveringsin stallatie geruststellend snort. Dit is niet het NAVO-hoofdkwartier, maar de atoomkelder van een deegwarenfabriekje in het dorp Huttwill te Emmenthal. „Begin dit jaar opgeleverd volgens standaard voorschrift", merkt marketing-di- recteur Franois Barbier op, terwijl hij een verbanddoos terzijde schuift. „De koude oorlog is al lang voorbij, maar de Bundesrat houdt stug vast aan de verplichting dat elk gebouw een eigen atoomkelder moet hebben", aldus Bar bier die zichzelf vooral als een zuinige Zwitser ziet. Deze gang van zaken zint hem dan ook allerminst. „Honderddui zenden franken weggegooid geld", ver zucht hij. Barbier noemt de atoom-manie van Zwitserland een treffende illustratie van de eiland-mentaliteit die het Alpenrijk eeuwenlang kenmerkte. „Wij groeven ons diep in de bergen in, als muizen in een Emmenthaler kaas, en waanden ons veilig. Maar de laatste jaren verandert |de wereld om ons heen in een rap tem po. De centrale regering in Bern is niet in staat er slagvaardig op in te spelen. Men wacht af, en velen zien daar overi gens ook geen kwaad in. Die politiek van jezelf afzijdig houden heeft ons in het verleden immers behoed voor twee wereldoorlogen die heel Europa in brand hebben gezet". Ironisch genoeg is het juist Europa dat Zwitserland nu dwingt tot een nieuwe bezinning op zijn grondslagen, oude in stituten en zijn toekomst. Het besef dringt door dat het land niet langer on verschillig kan blijven onder de revolu ties in Oost-Europa en de stormachtige politieke en economische éénwording van de Twaalf. Steeds meer beleidsma kers en zakenlieden raken bevangen door de vrees dat het land door de ge schiedenis ingehaald zal worden. Speelt Zwitserland straks nog wel mee in de eredivisie als het Verenigde Europa in 1993 zijn beslag krijgt? Of mag het op de reservebank plaatsnemen om de vaart der volkeren vanaf de zijlijn gade te slaan? De centrale regering in Bern heeft zijn hoop gevestigd op nauwere samenwer king tussen de zeven landen van de Eu ropese Vrijhandels Associatie (EVA) en Brussel in wat genoemd wordt de ge meenschappelijke Europese Economi- EG LEGT BIJL AAN WORTEL STAATSBESTEL sche Ruimte (EER). Wat de 'EER' pre cies moet inhouden weet niemand, en de onderhandelingen daarover gaan pas volgende maand van start. Intussen spoelt het zand weg onder de voeten van de EVA-organisatie: Oostenrijk koos reeds het zekere voor het onzekere en heeft een aanvraag voor het EG-lidmaat- schap ingediend. Ook het EVA-land Zweden lonkt naar Brussel, hetgeen de onderhandelingspositie van de Associa tie er niet sterker op maakt. Vice-president Helmut Reincke van de Holding-maatschappij Credit Suisse (ei genaar van een van de drie grootste ban ken in Zwitserland) noemt de opstelling van de overheid een voorbeeld van typi sche Zwitserse bangigheid. „Men kiest voor de middenweg: deelnemen aan de EG maar zonder lid te worden. Het is vlees noch vis, een laf beleid. Maar be grijpen doe ik het wel. De Europese een wording legt namelijk zo ongeveer de bijl aan de wortels van ons staatsbestel. Alles wat ons het gevoel gaf bijzonder te zijn, glipt ons uit de vingers. Ons federa le stelsel met onafhankelijke kantons en ons geliefde referendum, onze politieke en militaire neutraliteit, dat alles zal og de helling moeten als we ons bij de EG aansluiten. Want een kanton of referen dum kan nooit Europese wetgeving on gedaan maken. Die bevoegdheden zou den uit handen worden gegeven. Toch ben ik ervan overtuigd dat we dat offer moeten brengen willen we in Europa niet hopeloos achterop raken". Besluiteloosheid Beleidsmedewerker Daniel Woker van het ministerie van buitenlandse zaken doet zijn uiterste best de verantwoorde lijkheid voor de Zwitserse besluiteloos heid tegenover het EG-lidmaatschap el ders te leggen. Ze zou het gevolg zijn van de opstelling van de Europese Com missie en de onvoorspelbaarheid van de Zwitserse bevolking. „De grenzen in Eu ropa worden opnieuw getrokken, mis schien is ook het Zwitserse staatsbestel aan vervanging toe", filosofeert hij. Maar voegt daar meteen aan toe: „U moet begrijpen dat de discussie over een eventueel EG-lidmaatschap puur theore tisch is, omdat de Europese Commissie duidelijk heeft laten weten dat voor 1993 geen nieuwe leden worden toegela ten". Dan is er nog de barrière van de volks raadpleging. Deelname aan de EER kan, zo hoopt Woker, ooit uitmonden in vol ledig lidmaatschap. Maar dan zal de Zwitsere bevolking zich wel in meerder heid voor aansluiting bij de EG moeten uitspreken. Juist op dat punt krijgt Wo ker het zweet in de handen. „De uit komst van zo'n referendum is tot het laatste moment onzeker. U weet hoe het in maart 1986 met het referendum over het lidmaatschap van de Verenigde Na ties is gegaan. Kabinet en parlement wa ren vóór en opinie-onderzoeken wezen uit dat een meerderheid van de bevol king die opvatting deelde. Maar toen men naar de stembus ging bleek plots liefst driekwart tegen. De angst onze neutraliteit te verliezen gaf de doorslag toen het er op aan kwam". Narcisme Tito Tettamenti, een vooraanstaand eco nomisch analist in Zwitserland en ge vreesd om zijn vijandige 'overvallen' op winstgevende firma's, hekelt deze neu traliteitspolitiek. Hij spreekt van een „in zichzelf gekeerde cultuur die tot een ze ker narcisme leidt, aanzet tot arrogantie en discriminatie en de opvatting voedt dat wij en niet de anderen de wereld tot voorbeeld zijn". Tettamenti: „Maar je moet kortzichtig of helemaal blind zijn wil je de huidige malaise ontkennen. Ik hoef de financiële schandalen met het witwassen van drugsgelden, de affaire rondom de gehei me registratie van burgers en de beslui teloosheid over het EG-lidmaatschap maar te noemen. De kern van onze ma laise ligt in het feit dat we er maar niet in slagen een alternatief voor onze ei landcultuur te ontwikkelen. We hebben ons verslapen en ondernemen alleen iets als de omgeving ons daar toe dwingt. Ik houd de politici, ondernemers en intelli- gentia allemaal verantwoordelijk voor deze inerte situatie". Urs Ammann, chef 'Europa' van het ex portbureau OSEC erkent ruiterlijk dat de werkgeversorganisaties nauwelijks een stimulerende rol spelen bij de dis cussie over de Europese rol van Zwitser land. „Van een bedrijfslobby pro-EG is geen sprake, daarvoor zijn de onderne mers zélf te verdeeld over de hele kwes tie", meent hü. „De multinationals zoals Nestlé, Ciba Geigy en Sandoz zijn al ac tief in de overige Europese landen en staan vrij onverschillig tegenover een EG-lidmaatschap. Veel kleinere bedrij ven vrezen de Europese concurrentie. Met name onze landbouwsector, die zwaar gesubsidieerd wordt, zal zware klappen krijgen als Zwitserland zich ooit bij de EG zou aansluiten. Zo heeft een recent onderzoek uitgewezen dat tachtig procent van onze landbouwbepalingen niet strookt met die in Brussel". Ammann voegt daar fijntjes aan toe dat Zwitsers' 'Alleingang' de bevolking in het verleden beslist geen windeieren heeft gelegd. Hoewel het land nauwelijks natuurlijke hulpbronnen kent is het wel- Het beeld dat veel n Zwitserland hebben: ruimte voor lange wandelingen, wat grazende koeien en een berglandschap op de achtergrond. FOTO: ZWITSERS VERKEERSBUREAU vaartsniveau (koopkracht en inkomen per hoofd van de bevolking) er hoger dan in de EG-landen. De economie groeide vorig jaar met ruim drie procent. Het grootste wonder is nog wel de gerin ge werkloosheid: ondanks het feit dat ruim 600.000 Europeanen in Zwitser land aan het werk zijn zoekt slechts 0,6 procent van de bevolking een baan. Bankwezen Economische analisten schrijven een groot deel van dit succes toe aan de 'Fi- nanzplatz Schweiz': het bank- en beurs- wezen, dat zoveel inkomsten genereert dat de overheid haar belastingtarieven op een bijzonder laag peil kan houden. Maar ook aan dat sprookje dreigt een eind te komen, voorspelt Firtz Stahel, stafmedewerker van de bank Schweizeri- sche Kreditanstalt. „Geld is onze voor naamste grondstof. Het totale belegde vermogen van de Zwitserse banken be draagt 968 miljard frank, dat is meer dan drie keer ons nationale inkomen. Onze politieke stabiliteit, de lage inflatie en sterke munt, hoog opgeleid personeel en bankgeheim waren steeds de motoren achter dit succes. Maar al deze factoren zijn nu aan erosie onderhevig". Hij somt op: „Zwitserland is niet langer het enige politiek stabiele paradijs in Eu ropa, ik denk dat Nederland en Frank rijk op dit punt met ons kunnen wed ijveren. De jaren waarin onze munt steeds meer waard werd liggen ver ach ter ons, de frank is na een periode van devaluatie in rustiger vaarwater geko men en zal op zijn best het niveau van de Duitse mark volgen. De inflatie is fors opgelopen, volgens de cijfers over mei dit jaar tot ruim vijf procent. Dan scoren Nederland en Duitsland aanmer kelijk lager. De arbeidsmarkt begint zich tegen ons te keren, want het tekort aan goed opgeleid personeel wordt steeds nij pender. Tenslotte neemt het bankgeheim in betekenis af. Het aantal particuliere nummerrekeningen daalt, de meeste gel den worden nu door institutionele beleg gers ingelegd. Overigens is het bankge heim tegenwoordig in Oostenrijk beter gewaarborgd. Na alle schandalen van de afgelopen jaren is hier wetgeving aange nomen die het witwassen van drugsgel den effectiever bestrijdt". Troefkaart De Bundesrat heeft intussen zijn hoop er op gevestigd dat het Verenigde Europa zijn gezond verstand zal gebruiken en Zwitserland niet buiten zal sluiten. „Wij hopen er op dat we in de toekomst actief bij de besluitvorming betrokken worden en deel uit kunnen maken van een Euro pese toekomst", zegt Daniel Woker van Buitenlandse Zaken. Zijn belangrijkste troefkaart is de handelsbalans met de overige EG-landen. „Totaal exporteren wij voor 84 miljard frank naar Europa, maar importeren veel meer: voor 95 miljard. De EG heeft dus een aanmerke lijk belang om de handel met Zwitser land niet te frustereren. Intussen zitten wij niet stil. De overheid en steeds meer bedrijven stemmen hun regels en wetten af op de Europese richtlijnen". Urs Ammann van het exportbureau OSEC is niet pessimistisch. „Onze sa menleving verstard noemen zou Zwit serland onrecht doen. Het is waar dat onze consensuspolitiek leidt tot trage be sluitvorming. Maar op een aantal terrei nen, bijvoorbeeld op milieugebied, lopen we belangrijk vóór. En onze industrie toonde de afgelopen jaren een forse slag kracht". Ammann tikt op zijn horloge van Zwit serse makelij en glimlacht. „Onze uur werkenindustrie was toch door de Jan- panse concurrentie volledig van de kaart geveegd? Welnu, we zijn weer helemaal terug! Iedere Japanner die vindt dat hij wat voorstelt is tegenwoordig gebrand op een Zwitsers horloge. Wie had dat ooit kunnen denken? De Zwitserse won deren zijn echt de wereld nog niet uit". PAUL KOOPMAN HEILIGENSTADT - Hubert Rulitschka weet al precies wat hij gaat doen als hij volgende maand zijn Oostduitse geld heeft ingewisseld voor Westduitse mar ken. „Het gaat meteen op de bank", zegt hij zonder aarzelen. Rulitschka, die op de kleine markt in de grensplaats Heiligenstadt bakkerij pro- dukten verkoopt, zegt het zich niet te kunnen veroorloven om „als een waan zinnige geld te gaan uitgeven. Ik zou ten slotte na 2 juli mijn baan wel eens kun nen kwijtraken". Nog een ruime twee weken en dan treedt de DDR officieel de kapitalistische we reld binnen en op de gevolgen daarvan is men niet helemaal gerust. De West duitse mark zal na d^ op 19 mei over eengekomen economische eenwording de officiële munteenheid zijn in heel Duitsland en de Oostduitsers mogen maximaal vierduizend Ostmarken inwis selen tegen een koers van 1-1 (dat komt neer op ongeveer 4.500 gulden). Voor de rest van hun geld zullen ze genoegen moeten nemen met twee keer zo weinig Westduitse marken. Dat de Duitse hereniging, waarnaar de economische eenwording een gigantische eerste stap betekent, vele minder prettige gevolgen met zich zal meebrengen, daar voor sluit bijna niemand de ogen. Hoe wel moeilijk is te voorspellen hoeveel het er precies zullen zijn, wordt er reke ning mee gehouden dat twee miljoen Oostduitsers zonder werk komen te zit ten doordat het bedrijf waar ze werken niet sterk genoeg is om in een kapitalis tische samenleving te kunnen voortbe staan. Mercedes Ook is men bang dat de invoering van de Westduitse mark als munteenheid in de DDR een enorme koopgolf met zich zal meebrengen en een mogelijke verho ging van de inflatie in beide Duitslan- den. Uit de plannen die inwoners van de DDR hebben met hun nieuw verworven Westduitse marken valt zowel hoop als vrees af te lezen. Sommigen, zoals Ru litschka de martkoopman, doen het liefst voorzichtig voor het geval de over gang naar het kapitalisme minder soe- peltjes verloopt. Anderen echter kunnen bijna niet wachten om zich met behulp van hun Westduitse marken een nieuwe levensstijl aan te meten. De gynaecoloog Rudolf Kessel heeft gro te plannen. Hij vertelt dat zijn vrouw, die ook arts is, een praktijk aan huis wil beginnen. „We gaan nieuwe apparatuur kopen. Die komt allemaal uit West- Duitsland en kost een hoop geld". Een collega van Kessel vertelt dat ze zich verheugt op de economische eenwor ding, maar niet op de huurverhoging die daarvan door de afschaffing van een aantal Oostduitse subsidies het gevolg zal zijn. „Ik betaal nu dertig mark (bijna zestig gulden), maar dat wordt, denk ik, drie keer zoveel", zegt ze. Een jonge vrouw in het ongeveer twintig kilometer verderop gelegen Muelhausen vertelt dat ze een tweedehands Mercedes gaat ko pen. „We hebben zolang gedroomd van de westerse welvaart", zegt ze, „en ik ben niet van plan om de kans om mijn wensen te vervullen voorbij te laten Contracten Hoewel de officiële ingangsdatum 2 juli is, is de economische eenwording eigen lijk al begonnen. Een inwoner van het Westduitse Kassei, net over de grens, is in Oost-Duitsland- een zaak in tweede hands auto's begonnen. De prijzen schommelen rond de 5.600 gulden. Een mooi bedrag voor een Oostduitser die net ziin geld heeft ingewisseld. Tal van Westduitse vertegenwoordigers hebben in de afgelopen weken in de DDR con tracten afgesloten en zijn op zoek ge weest naar een geschikte plek om een ei gen zaak te beginnen. Westduitse reisbu reaus hebben in de DDR vestigingen ge opend. Overal zijn Westduitse artikelen te koop. Velen, van fabrieksarbeider tot schoorsteenveger, worden omgeschoold voor ander werk. Burgemeester Beck van Heiligenstadt maakt zich zorgen omdat zijn ambtena ren niet hebben geleerd hoe ze moeten omgaan met de westerse bureaucratie, die nu snel haar intrede zal doen. Ze worden echter al bijgeschoold. „De mensen zijn overwegend optimis tisch, in de wetenschap dat ze geld gaan krijgen waarvoor ze kwaliteitsvolle pro- dukten kunnen kopen. We kunnen goe de televisietoestellen voor minder geld dan voorheen". Beck is ervan overtuigd dat de voorde len van de eenwording zullen opwegen tegen de nadelen. „We kunnen er alleen maar op vooruitgaan", zegt hij vol ver trouwen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 27