Eline Vere van IJmuiden op weg naar Den Haag ZATERDAG 23 JUNI 1990 GROTE COUPERUS-VERFILMING INTERNATIONALE CO-PRODUKTIE Regisseur Harry Kümel instrueert zijn filmploeg, inclusief paarden, tijdens de opnamen van 'Eline Vere' op het strand van IJmuiden. OPNAMESCHEMA ELINE VERE De komende weken zal Harry Kümels 'Eline Vere' naar het gelijknamige boek van Louis Couperus in Den Haag wor den opgenomen. Producent Matthijs van Heijningen vraagt Hagenaars begrip voor de tijdelijke ongemakken die de filmploeg hier en daar kan veroorzaken. De data zijn: 24 juni buitenopnames Sweelinckplein. 25 juni stormscène in Groot Clingen- 'dael. 26 juni buitenopnames Surinamstraat. 27 juni id. 28 juni buitenopnames Juffr. Idastraat- /Oude Molstraat. 30 juni Surinamestraat in sneeuw. 1 juli Kon. Schouwburg in sneeuw. 2 juli opnames met koetsen op het Lange Voorhout. 3 juli Burg. v.Karnebeeklaan in sneeuw; opnames in Juff. Ida- straat/Oude Mol/Molenstr. 8 juli Vos-in-Tuinstraat, ongeluk met koets in de sneeuw. in je brief schrijft). Please, answer me sincerely". Jonge meisjes Vijf jaar later schrijft Couperus - zich ergerend aan het 'domme gegrinnik' over zijn roman 'Wereldvreede' - aan de schrijver-criticus Frans Netscher: „Litteraire kunst in ons land is al wei nig, maar litteraire kritiek is totaal nihil. Het zijn een troep anonymi zonder den minsten geest des onderscheids. En Van Deyssel, met de sublimiteit van zijn krankzinnigheid, Van Deyssel is zoo on rechtvaardig en partijdig mogelijk. Van Deyssel heeft zich altijd in mij vergist, en nu, nu weet hij misschien wel beter, maar doet hij of hij zich dóór vergist. Eline Vere hemelde hij tot de wolken op, hij moest eens weten in welk een onar tistieke bui Eline Vere geschreven werd: in een wanhoop over mijn poézie, die ik voelde sombreeren en toch zoo lief had, in een bui van het kan-me-niet-bom- men, om eens een langen roman te schrijven - lang k la Tolstoi - voor het groote publiek, en dien de jonge meisjes, waarmee ik flirtte, aardig zouden vin den. Dat is de geschiedenis van Eline Vere". Dat zette Couperus dus achteraf op pa pier. De waarheid zal wel ergens onder weg tussen 1888 en 1895 liggen. Coupe rus was tenslotte de poseur, de dandy in domineesland, de man die, volgens An nie Salamons later, door Den Haag fla neerde alsof hij z'n hele leven lang niets uitvoerde. Maar die daarnaast als een koelie aan zijn berg van romans werkte. Mooi stemmetje Ergens begin 1990 moet er een zucht van verlichting geslaakt zijn in het kas teel Bolenstein, de behuizing van produ cent Matthijs van Heijningen en zijn Sigma Filmproductions. Een minstens tien jaar oud plan werd werkelijkheid: 'Eline Vere' kon een speelfilm gaan wor den. Kosten zeven miljoen gulden, een co-produktie tussen Frankrijk, België en Nederland. Een in Parijs acterende Fran se actrice in de hoofdrol, Nederlandse en Belgische acteurs van naam, een Franse geluidsploeg, en Nederlandse art-direc- tion. De Belg Harry Kümel ('Mauper- tuis', 'Monsieur Hawarden', 'De komst van Joachim Stiller') krijgt de eindver antwoordelijkheid. Het scenario werd in den beginne door Jan Blokker geschre ven, na door hem weer uit de la te voor schijn gehaald te zijn lichtelijk bewerkt door zijn Franse collega Patrick Pesnot. En het camerawerk komt van Eddy van der Enden. De film zal begin 1991 in de Cannon- theaters gaan draaien. Veel later zullen IJMUIDEN/DEN HAAG - Toute La Haye is op Scheveningen. „Wat een 'foule', het is vreeslijk", zou Eline Vere er anno 1880 van heb ben gezegd. De rol van het Scheve- n ningse strand wordt vertolkt door een stuk zand bij de pieren van IJ muiden onder de anachronistische rook van de Hoogovens. De menigte aan het strand ziet er aller belabberdst uit. Spijkerbroeken, wind jacks, truitjes. Plastic bekertjes, koffie- en theekannen naast paarden, honden en enkele in honderd-jaar-oude-sjiek gesto ken acteurs. Een troep ongeregeld met daartussen de Belgische regisseur Harry Kümel. Zijn camera's zullen zorgen dat de rook en het ongeregelde niet in beeld komen. Dat slechts de stijlzuivere details overblijven voor de verfijnde wereld van Louis Couperus. Om te zorgen dat Eline komt waar ze thuis hoort. Dat dit IJmuiden onverwijld Den Haag wordt. Ergens rond 1890 moet er een zucht van onthutsing door krantelezend Den Haag zijn gegaan. 'Aaach, Eline is dood'. Louis Couperus had in hoofdstuk 35 van zijn in de deftige krant Het Vader land verschijnende feuilleton een eind gemaakt aan het leven van het persona ge, dat de harten zijner lezeressen zo ferm had doen kloppen. Louis Couperus had daarvoor alleen 'vaerzen' geschre ven. Laat-romantische gedichten, tradi tioneel en retorisch, die wat bedompt oogden naast de nieuwe dichtkunst van de Tachtigers. Maar met 'Eline Vere' gooide Couperus het rijmloos over de epische boeg die tekenend werd voor zijn werk. En stopte zoveel realisme in zijn beschrijvingen van personages en lokaties dat 'toute La Haye' zichzelf, bu ren of andere notabelen dacht te herken nen. Couperus was opeens Nederlands beste verteller, een ras-romancier. In 1888 (het jaar dat de publicatie van Eline begint) schrijft hij in een brief: „Mijn werk heeft mij de hele winter vervuld en ik heb mijn boek met liefde geschreven, met meer liefde dan ik ooit vaerzen schreef. Ik ga langzamerhand de poëzie uit en het proza in. Dat lokt mij tegenwoordig I meer toe". Een jaar later schrijft hij in een mengsel i van Engels en Nederlands: „Oh, hoe heerlijk om psychologisch wezens te creëren. Ik kijk zeer uit naar je mening over de dramatis personae van Eline. Hier in Den Haag zeggen ze dat het alle maal gelijkende portretten zijn, maar ik kan je verzekeren dat ze puur fictie zijn, maar natuurlijk wel 'getoetst aan de wer kelijkheid'. Vind je Eline echt 'een goed uitgewerkt natuurecht mensch?' (zoals je Werkoverleg over 'Eline Vere'. FOTO'S: MILAN KONVALINKA CeidóeSouAa/nt' Puzzle Inmiddels hebben zowel regiseur Kümel zelf - in een 'over shoulder-shot' - de kennelhouder, en acteur Johan Leysen - de echte - als Eline's zwager Henk ge fungeerd. Filmpersonages plegen als een puzzle samengesteld te worden uit de de len van meerdere mensen. De 'echte' Eline komt nog niet in actie. Aan de vloedlijn wordt voorlopig een nep-Eline paard op en paard af gehesen. De 'echte' Eline krijgt van de grimeur nét een lij dend en ziekelijk gezicht aangemeten, waardoor ze liever niet voor de fotograaf opdraaft. Tot en met augustus zal ze in de weer zijn voor Eline Vere. Dan is het weer fil men in Frankrijk (onder meer onder re gie van Jean-Charles Tacchella) en het toneel. Ze gelooft in de Europese film. Ook al betekent dat gegoochel met talen: „Ik heb met Klaus Maria Brandauer in een Franse film over de revolutie ge speeld en zelfs hij wordt nagesynchroni seerd. Dat is normaal. In Parijs gaat er geen dag voorbij of ik spreek Engels. We leven met al die talen en zelfs in één en dezelfde film moeten ze mogelijk zijn. Al heb ik de Zwitsers nationaliteit, ik voel me niet Zwitsers. Als je me vraagt waar ik thuishoor, zeg ik: nergens. Ik spreek Frans, ik maak ruzie in het En gels. Het Nederlandse publiek kent me nog niet. Maar dat is eigenlijk best goed. Juist voor die rol van Eline. Een vreemd meisje. Een meisje dat niet thuis is in haar wereldje". Zijn collega van de kennel van Athala bracht twee van zijn prachtige Duitse doggen mee, Esta en Coco Chanel, die bij Couperus nog 'Ulmer Doggen' heet ten. Dieren en kinderen plegen een plaag voor filmregisseur te zijn, maar Esta en Coco zijn schatten. Alleen bij de eerste opnames, wanneer ze achter de paarden aan door de branding moeten rennen, zijn ze de paarden veel te ver vooruit. Ze willen eerder bij het baasje in de ver te zijn, dan hij dat wil. Gelukkig blijkt hun baas ook het paardrijden te befieer- .sen. Dus bij de volgende 'takes' lopen ze keurig achter hem en de paarden aan. Tegen de grijze wolkenluchten is zo al te zien dat Harry Kümel daar een mooi plaatje van staat te schieten. we 'Eline Vere' uitgebreid terugzien als tv-serie. In elk geval komen er een Ne derlandse en een Franse versie. Het mooie stemmetje van de ook al fraaie Marianne Basler in de hoofdrol zal hier dan plaats moeten maken voor een nog onbekende Nederlandse vrouwestem. Annakarenina In IJmuiden zit Marianne Basler nog onder de krulspelden en de handen van haar Franse grimeuse wanneer ze zegt: „Ik heb de Zwitserse nationalitiet, maar ik ben deels in België opgegroeid. Tot mijn tiende jaar heb ik Vlaams, Neder lands dus, op school geleerd. Ik kon het ook spreken. Later heb ik een tijdje bij mijn grootmoeder in Nederland ge woond. Ik begrijp de taal nog wel een beetje en ik zal m'n teksten als Eline ook in het Vlaams opnemen. Maar in de uit eindelijke Nederlandse versie krijg ik een andere stem. Ik zal uiteraard wel de hele Franse versie doen. Couperus kende ik niet. Maar Eline doet me denken aan vrouwefiguren bij Arthur Schnitzler. Ik heb in Parijs op het toneel kortgeleden diens 'Liebelei' gespeeld. En al is dat een vrouw van arme afkomst, er zijn toch raakpunten. Ik houd erg van Schnitzler. Het is een beetje dezelfde époque als Eli ne Vere. Het gaat om bevrijding van mensen, van vrouwen vooral. Al kwam het allemaal te gauw en werd het door de Eerste Wereldoorlog te niet gedaan. Eline Vere heeft ook iets van Anna Ka- renina van Tolstoi. Of van Ibsens 'Een poppenhuis'. Iemand die ergens leeft, maar er tegelijkertijd niet leeft. Over een mogelijke belofte van vrijheid, autono mie, die uiteindelijk door het lot niet vervuld kan worden". Scenarioschrijver Jan Blokker - in een interview in de NRC - liet weten dat hij Eline als hysterica niet interessant vond, wel als passief meisje dat lijdt onder haar omgeving. „Iemand die van alles wil, maar daarin wordt gefnuikt door haar kring. Eline Vere sterft aan Den Haag". Marianne Basler kent Den Haag nog niet, al zal ze er de komende weken voortdurend aanwezig zijn, maar Blok kers script vindt ze mooi. „Het is een beetje gedempt, onderdrukt, er wordt niet van alles in uitgelegd. Daar houd ik van. Ik heb het niet zo op verhalen of scenario's die alles er duimendik boven op leggen en die het publiek en mij be handelen als imbecielen". Ulmer doggen Het stukje strand van IJmuiden moet een stuk Schevenings strand achter het Kurhaus voorstellen. Henk, de zwager van Eline, en zijn rijke vriend hebben Joop Admiraal (links) en Johan Leysen brengen de dynamiek van speelfilm- opnamen in beeld. gejaagd en rijden met hun paarden en hun twee honden door de branding. Ze hebben een dood konijn bij zich, dat door regisseur Hairy Kümel tot in dé tails wordt 'geregisseerd'. In close up zijn de twee mannen Joop Admiraal en Johan Leysen, acteurs. Wanneer ze te paard de branding in rijden zijn het de eigenaar van de kennel Van Athala (be tekent: van goede bloedlijn) en de eige naar van de manége Any Dale, de heer Joop de Jong. De laatste coördineert al les wat in Kümels film met paarden en rijtuigen van doen heeft: „Ze komen overal vandaan. Grote koetsen, een dok terskoetsje, een rijtuig met vierspan. Dat wordt echt sensationeel. Allemaal met professionele mensen op de bok. We moeten in Den Haag vaak in kleine straatjes filmen, en je moet mensen heb ben die dan met een bespannen koets achteruit kunnen rijden. En wat dacht je van een ongeluk enscèneren in de Vos- in-Tuinstraat? Voor mij is het een mooie afwisseling van m'n gewone werk. Ik doe het graag. Straks moet ik met deze paar den ergens in Limburg zelfs het toneel op. Die afwisseling is goed voor mij, maar ook goed voor mijn manege-paar den".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 25