Eerbetoon van 22 Haagse kunstenaars aan Van Gogh Hans Vonk schildert met lichte kleuren let spookhuis zelf steelt de show Mezzo-sopraan Janice Taylor als topatlete naar Holland Festival Welkome Duitse dansinvasie Opening 'Salon 1990' met prijsuitreiking »KUNST/RTV QtidöaQowtant ZATERDAG 23 JUNI 1990 PAGINA 21 Holland Festival: Balletten, demon straties, video en een tentoonstel- jng van de Folkwang Schule in Es- pn. Korzotheater, Den Haag, gister- i*ond. Jelukkig hakt het Holland 'estival danskunstig niet steeds net de botte bijl, zoals de voor- lellingen in Amsterdam door iet Choreografisch Theater uit tremen lieten vermoeden. Den laag trof een beter lot met de iverkomst van de dansgroep an de beroemde Folkwang thule uit Essen. In een twee- al balletten in het Korzo Thea- »r herleefde de sfeer van Kurt [ooss en herinnerden de bewe- gingskunstige structuren mede aan diens beroemde leerlingen Pina Bausch, Reinhild Hoff mann en Susanne Linke. Duit se dans op basis van discipline en een samengaan van niets ontziende nuchterheid, ironie en uiteindelijk liefdevolle rela ties, die de onzekerheden en agressie, waarin een Kafka de hand zou kunnen hebben ge had, van het podium verjoegen. „Das Kalte Gloria" is een ster ke choreografie, waarin een zeer strak lichaamsritme afwis selt met een door muziek van Vivaldi en Gregoriaans onder bouwd klankdecor. Het tweede ballet „Inuit" bundelde grote contrasten, ook in de kostume ring. Ten tijde van Jooss was een dergelijke brede vlucht in o.a. religie en seks scènisch nog ondenkbaar geweest. Voorafgaande aan dit boeiende dansgedeelte opende de Duitse ambassadeur Von der Gablentz een tentoonstelling over het wel en wee van de Folkwang- dans gedurende vele decennia. Zondag vertrekt deze boeiende expositie helaas alweer. Het rij ke verleden van deze moderne Duitse danskunst werd tevens door een variabel video-pro gramma verduidelijkt. FRANK DELBOY Het Residentie Orkest o.l.v. Hans Vonk speelt werken van Debussy en Stravinsky. Anton Philipszaal, Den Haag, gisteravond. Herhaling: dins- Hans Vonk sluit met het Resi dentie Orkest het seizoen af met muziek uit het begin van deze eeuw. Gisteren was het een concert waarin het beel dend vermogen van Debussy en Stravinsky centraal staat, op 30 juni worden als afslui ting van het Holland Festival twee werken voor koor, orkest en solisten van Diepenbrock uitgevoerd. Een concert dat de In zijn 'Trois Images' roept Debussy klankbeelden van Engeland, Spanje en Frankrijk op, met een groot orkest dat een heel dunne en lichte klank in talloze ijle nuances moet voortbrengen. Het is im pressionisme in de meest ware zin des woords. Uit de veel heid van steeds weer verande rende timbres en instrumen tencombinaties bloeien beel den op die voor iedere toe hoorder anders kunnen zijn. Het meest herkenbaar zijn de Spaanse muziekflarden, maar ook Franse kinderliedjes bre ken soms even door. Het or kest moet op het topje van zijn tenen staan om dit licht en schaduwspel in al zijn nuances uit te voeren. Het kwam daar bij een heel eind in de rich ting, zij het dat de kleuren te eenzijdig wazig bleven en al leen bij de blazers de gewenste transparantie kregen. Dat 'Le baiser de la fée' een balletstuk van Stravinsky is merkt men pas na een groot aantal maten die geenszins aan deze componist doen denken. namelijk als een syncopische gespeeld thema wordt geïntro duceerd. Tsjaikovsky, die met zijn balletmuziek voor dit werk model heeft gestaan, duikt overal in de muziek op. Ook Stravinsky speelt met een zeer ver doorgevoerde kleur- nuancering. Typerend bij hem is de alles beheersende ritmiek in dit werk dat uit een lange rij korte fragmentjes bestaat die een sprookje over een boze fee vertellen. Dirigent en or kest gaven er een geïnspireer de en flonkerende vertolking van in een verende ritmische beweging. De concertbezoeker kan zich, nu dit seizoen ten einde loopt, alvast gaan voorbereiden op het zeer veelbelovende vol gende waarin drie thema's de aandacht trekken. In de i.3-se- rie komen componisten uit Skandinavië aan het woord, in de i 2-serie worden vier he dendaagse componisten gepor tretteerd waarbij drie van hen zelf als dirigent zullen optre den. Tenslotte zal ook aan de authentieke uitvoeringsprak tijk extra veel aandacht wor den besteed. ERIK BESIER )EN HAAG 'Van i, een Haagse hom- is de titel van de omertentoonstelling van imelik en Stokking aan iet Noordeinde, die giste- en is geopend en voort- luurt tot en met 28 juli. laar die hommage, dat erbetoon is betrekkelijk, oals blijkt uit de onderti- el '22 Haagse kunstenaars even hun visie op Vin ent van Gogh'. In dat lijkt er meer op, met log een paar procent ruimte oor de kunstenaar, die ge hoon lekker wil exposeren en ebruik maakt van de geboden elegenheid. fincent van Gogh is nu hon- lerd jaar dood, maar niet ver eten en men kan zich afvra- en hoe groot de belangstel- ing voor hem was geweest, als ïjn werk niet die miljoenen an de laatste tijd hadden op- eleverd: Vincent heeft een uif nagelaten, dus eten maar. In of het nu zo nodig moet, lommages en zo en honderd lar na dato, rijkelijk laat. ifgezien daarvan. In de gale- n het Noordeinde hangt oed werk tot héél goed en ninder. Er hangt werk 'in de tijl van' en sommig werk lijkt lts van spijt in zich te dragen, ftals het dubbel werk van Ad froese waarmee wordt ge- lond hoe Van Gogh destijds oor Pulchri werd afgewezen. )f de twee Vincenten van eldolph Stuyling de Lange aan de Schenkweg) die Van ogh uiterst complex lijkt /eer te geven. En de twee /erken van Dick Stapel lijken nderdaad hommages, ze ge en in elk geval een verstilde fan Gogh-mijmering weer, net portretje en al. lommage let is het Van Goghjaar, je bent galeriehouder en je wilt wat. Waarom dan geen hom mage aan Vincent. Een niet eenvoudig te beantwoorden vraag, omdat het vermoeden dat het voor Vincent allemaal niet zou hoeven, moeilijk kan worden bewezen. En al hangt bij Smelik en Stokking mooi werk, het blijft een goedbe doelde bijdrage aan het Van Gogh-circus, voor iedere op rechte Van Goghliefhebber langzamerhand een rampjaar. Maar over een paar maanden is alles voorbij en is het in het Amsterdamse Rijksmuseum Vincent van Gogh waar vrij wel alles hangt weer lekker rustig. Tot die tijd is de kunst wereld gedompeld in allerlei randverschijnselen, waarvan de zomerexpositie aan het Noordeinde nog een van de Meewerkenden zijn Berserik, Nico Emons, Arja van den Berg, Sees Vlag, Chiem van Houweninge, Theo van Laar, Stuyling de Lange, Marijke Boomsma, Wil Korrelboom, Haye Smith, Dick Stapel, Jules Bekker, Theo Bitter, Pien Ha zenberg, Ad Kroese, Aat Ver hoog, Willy Rieser, Lux Buur man, Hessel de Boer, Ab van Overdam en Peter Blokhuis, alles goed opgeteld 22 kunste naars. Veel van het geëxpo seerde werk is al verkocht; niet als namaak-Van Gogh, maar omdat de desbetreffende kunstenaar goed werk leverde. En dat is dan weer een plus punt: de expositie is goed en goedbedoeld. Maar of Vincent van Gogh alsnog om een hom mage verlegen zat, kan ernstig worden betwijfeld. Misschien mag de zomertentoonstelling van Smelik en Stokking daar om vooral leren, dat een beetje respect bij leven nóg mooier is dan een eeuw te laat en het af wijzen voor een lidmaatschap, zoals Van Gogh overkwam, bedroevend hard aan kan ko men. Dat bracht Kroese toch maar mooi in beeld. FRITS BROMBERG Stuyling de Lange: Van Gogh, Schenkweg 1990. Haagt* Zomer: Het Spookhuis, li*: Guusje Eybers en Johan van ttburg. Gezien in Het Spookhuis 22 juni. Herhalingen t.m. 30 juni. ir half uur van 20.00 uur tot 22.30 ur, vertrek vanaf het Plein. ;e )e spoken van onze dagen re weven niet ijl en wit, maar aa ijn van vlees, bloed en herse nen en hebben laboratorium- i"issen aan. Met de stem van eisleidsters die wegens sociaal 11 invermogen zijn afgekeurd oor schooljuffrouw begeleiden e het publiek door een prach- j ig groot oud hol gebouw op een Geheime Plek. Vanaf de kassa van de Haagse Zomer loopt het publiek daarheen, achter een begeleidster aan. „Kunt u misschien aansluiten?" Moderne spoken kleden zich niet alleen als onderzoekers. Ze kunnen ook de donkerblauwe breedgeschouderde pakken aan hebben van 'veiligheids'agen- ten, het nylon, kant en satijn van lesbische heksen, het klof fie van een hardnekkige bede laar, een licht jurkje met een bebloede slip daaronder, een baljurk met ei daarboven of het nette pak van een rijke projectontwikkelaar. De regisseurs Guusje Eybers en Johan van Doesburg hebben verschillende soorten moderne gruwel in scène gezet en over het gebouw verdeeld. Ze heb ben daarvoor teksten gebruikt van Kierkegaard, Rushdie, Pinter en Multatuli. En van mindere goden, dat valt wel op. Het spel is wisselend, het valt niet mee anderhalf uur lang beklemming over te brengen zonder veel relativering. Maar wat er gebeurt in een spook huis zeg je natuurlijk niet. Of het nou heel spannend was of tegenviel, je vertelt op de ker mis dat het griezelen was. Het spookhuis zelf heeft alles: hoge, kale ruimtes, maar ook hermetisch afsluitbare kelders, dichtslaande deuren van zwaar metaal, grendels, lang en ver doorklinkende echo's, afge bladderde kalk, uitgebeten plekken op de vloer, opgesla gen materialen, stoffige ruiten, sijpelend water. Spoken komen en spoken gaan, maar het ge bouw steelt de show. DICK VAN TEYLINGEN Janice Taylor. FOTO: ANP AMSTERDAM De Amerikaanse mezzo-sop raan Janice Taylor heeft drie weken de tijd gehad om zich in het Koninklijk Theater Carré in Amster dam voor te bereiden op de twee onderdelen van de speciale Holland Festi- val-produktie waarin zij vanavond en op 25 en 27 juni een hoofdrol zingt. „De moeilijkheidsgraad van met name het Schönberg-stuk is zo groot dat ik nu leef als een topatlete voor een belang rijke wedstrijd. Ik heb echter ingestemd met de korte voor bereidingstijd omdat ik graag werk met specialisten", aldus Taylor deze week tussen de repetities door. Taylor doelt in dit geval op de Schönberg-specialist Reinbert de Leeuw, die het Radio Sym fonie Orkest zal dirigeren in het monodrama „Erwartung" van Arnold Schönberg (1874- 1951) en de opera in een be drijf „Eine Florentinische Tra- gödie" van Alexander von Zemlinksy (1871-1941). De re gie is in handen van Harry Wich, die ook het décor en de kostuums verzorgt. Schönberg componeerde zijn eerste stuk voor theater „Er wartung" in 1909. Na zijn start als componist in een laatro- mantisch en expressionistisch idioom, was „Erwartung" één van de eerste werken uit zijn zogenoemde atonale periode. „Het enigszins absurde begrip atonaal kan het best worden omschreven door middel van wat het niet is: de muziek is niet in een bepaalde toonsoort geschreven en bezit geen har monisch centrum, ofwel de muziek beweegt zich vrijelijk door de tonen heen", schrijft Neil van der Linden in een toelichting van het Holland Festival op de compositie. De luisteraar zal zich moeten openstellen voor een „constan te, heftige stroom muziek, waarin ontladingen en uitbar stingen plaats hebben overeen komstig de gemoedsaandoe ningen van de vrouw over wie het libretto handelt". Kort sa mengevat komt het libretto van Marie Pappenheim neer op de geschiedenis van een vrouw die tot waanzin vervalt nadat ze haar minnaar ver moord vindt. Moeilijk Janice Taylor omschrijft de muziek van „Erwartung" als het moeilijkste dat ooit voor een vrouwenstem is geschre ven: „Door het atonale karak ter van de compositie moet ik in de eerste plaats een eigen vocale lijn volgen. Het orkest gaat in de partituur zijn eigen gang en biedt mij alleen inci denteel aanknopingspunten. De wisselingen in tempo en toonhoogte komen daar nog bij. „Erwartung" is zo een technische uitdaging van het hoogste niveau." De mezzo-sopraan moet zich bovendien emotioneel inleven in de waanzin van de vrouw en daarmee gepaard gaande uitbarstingen van hysterie. Zij vertelt dat dit haar geen moei te kost: „Marie Pappenheim wist waar ze het over had toen ze het libettro schreef en Schönberg heeft zich tijdens het componeren perfect inge leefd in de emoties van de vrouw. Ik moet zelfs oppasen dat ik me niet laat meeslepen door de passie die zijn muziek in mij opwekt. Het acteren moet tenslotte geen negatieve invloed hebben op de muzika le vertolking." Makkelijk De „Florentinische Tragödie" van Von Zemlinsky noemt Taylor in vergelijking met „Erwartung" een makkelijk werk, al biedt het de nodige ritmische problemen. „Ik zing het na Schönberg en dat voelt alsof ik weer een hap lucht kan nemen." Het libretto (van Oscar Wilde) vertelt het verhaal van een man die de liefde - en vooral de fysieke begeerte - van zijn vrouw pas herwint als hij haar minnaar heeft gewurgd. Van der Linden schrijft in zijn toe lichting dat de composities van Von Zemlinsky een tussenpo sitie innemen: zij zijn niet ato naal van karakter, maar wel op de grens daarvan. Door de inspanningen gedurende de Tweede Wereldoorlog om joodse en avantgarde-compo- nisten in discrediet te brengen, raakte onder meer zijn werk in vergetelheid. Daar begint pas de afgelopen jaren veran dering in te komen. „In Eine Florentinische Tragö die bereiken vermogen, kleur- schildering en dynamische ex pressie hoogtepunten; alle middelen van harmonie, in strumentatie en lyriek worden in dienst gesteld om de drei gende atmosfeer van drift en emotie te verklanken", aldus Van der Linden. Taylor blijkt het daarmee eens: „Ik kende Von Zemlink sy nog niet, maar ik vind zijn post-romantische composities écht een ontdekking en heer lijk om te zingen. Hij verdient het om meer uitgevoerd te worden." De mezzo-sopraan trad in de loop van haar carrière op met de orkesten van San Francis co, Boston, Philadelphia, Los Angeles, Cleveland, Pitts burgh, Dallas en Minneapolis en met befaamde dirigenten als Kurt Masur en Edo de Waart. In Europa debuteerde zij bij de opera in Spoleto met de Shostakovitch-opera Lady Macbeth van Mtsensk. Na de opvoeringen in Carré vertrekken Janice Taylor en haar man Ron (die optreedt als zakelijk leider) onmiddellijk naar San Francisco voor een Beethoven-concert. Taylor maakte inmiddels met het Cle veland Orchestra ook een op name van de Missa Solemnis en de Negende Symfonie van Beethoven. Voorkeur Naar aanleiding van dit over zicht vertelt Taylor: „Mijn voorkeur gaat uit naar de wat oudere componisten en in het bijzonder Mahler en Strauss. Dat heeft niet zozeer een mu zikale reden, als wel een prak tische. De voorbereiding voor de uitvoering van hedendaag se componisten kost niet al leen veel tijd, maar vooral ex tra energie. Dat valt niet altijd op te brengen." Dat is goed voor te stellen als Taylor vertelt over de Amster damse repetitieperiode. Zij is nu van negen tot zes uur in touw, terwijl ze in de avond uren nog veel tijd besteedt aan studie van de partituur. „Aan zo'n manier van werken is na tuurlijk een risico verbonden. Ik moet gezond blijven en ver mijden dat ik stemmoeheid op loop door de lange repetitie- uren. Dat betekent dat ik leef als een topatlete. De uitdaging van deze produktie is echter zó groot dat ik dat er graag voor over heb." Voor de drie voorstellingen zijn nog steeds kaarten te krij gen, aldus een bekendmaking van het Holland Festival. FRANcOISE LEDEBOER TROS moet 40.000 gulden )oete betalen j )EN HAAG De TROS loet een boete van 40.000 gul- en betalen. De omroeporgani- atie heeft de reclameregels j ivertreden tijdens een uitzen- 0( ling van Ron's honeymoon- ie uiz. Een verzoek tot schor- mg van de door het Commis- ariaat voor de Media opgeleg- le boete, werd gisteren door 'e Raad van State afgewezen, 'olgens het commisariaat zou e TROS het sluikreclamever- >od hebben overtreden. Ron jj Irandsteder, de presentator 'an het quizprogramma om- ol chreef eind vorig jaar Citroën lC ls „de gulle gever van de au- o's van het merk dat de pun- [a jes op de e zet". De mediawet 'erbiedt dergelijke cryptische inschrijvingen waardoor in eite reclame wordt gemaakt. )e overwegingen die ten Fondslag liggen aan de uit- z( praak van de Raad van State d, ijn pas over vijf wekend be rg lend. ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA DEN HAAG Bij de opening van de Nieuwe Haagse Salon in Pulchri, waaraan 700 kunstenaars meedoen, heeft burgemeester Havermans van Den Haag gisteravond aan veertien deelnemers prijzen uitgereikt. De prijswinnaars zijn: Henk de Looper (Groen- marktprijs 5.000,-) Anton Martineau (Voorhoutprijs ƒ5000,-) Reinhardt (Esso Ne derland prijs ƒ5000,-) Willeke van Tijn (Victorine Hefting prijs ƒ5000,-) Hans -Wap (Buurtschap 2005 prijs f 2005,-) en Michael v.d. Besselaar die de Karei Klinkenberg prijs won en een materiaalprijs van beide 1000,-. Materiaalprijzen van hetzelfde bedrag gingen ook naar Jan Barel, Ron Bijle- veld en Susette van de Land. Anton Martineau kreeg ook nog eens de persprijs van ƒ2.500,- en Aline Thomassen kreeg de Artotheekprijs van 1000,-. In de rubriek Film en videokunst kreeg Rayke Verhoeven de Willy Mullen- sprijs van ƒ2.500,-, in de ru briek architectuur kreeg Ton Venhoeven de Jan Buijsprijs van ƒ3.500. Fred Bos en Paul Kloet kregen beiden niet al leen een eervolle vermelding maar ook ieder een bedrag van 1500,-. De voor het eerst uitgeloofde Paul Schuitema- prijs werd niet toegewezen. De geselecteerde kunstwerken worden geëxposeerd tot 6 au gustus in Pulchri Studio, Arti et Industriae, de Haagse Kunst Susette van de Lande haalde met dit werk met de titel 'Delrots van Lorenz Todt, Kanichenfokker aus Mühlheim' een materiaalprijs van 1000 gulden binnen. FOTO: PR Kring en Grafiekwinkel Inkt. Op het gras van het Lange Voorhout worden bovendien objecten en installaties getoond van studenten van de Konink lijke Academie. Zo'n 80 Haagse architecten hebben werk ingezonden die in de Grafiekwinkel worden eëxposeerd; de 20 ingezonden films en video-produkties wor den gedurende de Salon ge toond in het Haags Filmhuis, het Kijkhuis en de Vrije Aca demie. Voor velen is de Berlijnse muur nooit meer geweest dan een hoop beton, anderen echter zijn bereid diep in de buidel te tasten om er een stukje van in de huiskamer te zetten. Of dat ook de weg is die deze met graffiti besmeurde kolossen zullen opgaan is nog de vraag. Die huiskamer moet dan wel erg groot zijn.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 21