beëindigt relatie met schoonmaakbedrijf Gemeente streeft naar instelling adviesraad voor doelgroepenbeleid CcidócSoutmit ileidteGowuvnt STAD OMGEVING/RTV WEEK EINDE hi Slimme EHBO-kit cmna ZATERDAG 23 JUNI 1990 PAGINA 13 deren willen voorziening "joude Woutertje Pieterse a )EN De werkgroep Boerhaave, Vogelwijk, sherenbuurt wil in de vrijkomende accommo- van de basisschool Woutertje Pieterse een aal informatie- en adviespunt voor ouderen en. Zij doen dit verzoek in een brief aan de enteraad. De Leidse ouderenvoorzieningen werkzaam in de wijken, maar niet één voor- ig is erin gevestigd. Voor ouderen in deze wij- dat erg verwarrend en onduidelijk, schrijft prkgroep. De ouderen willen een centraal in- I itie- en adviespunt in hun wijk, weet de f groep. Ook zouden in deze accommodatie jkuren gehouden kunnen worden. „Van de vereniging Leiden hebben wij vernomen dat ij op zoek zijn naar accommodatie in deze ten behoeve van een wijkpost. Het lijkt ons leale mogelijkheid om gezamenlijk een ac- lodatie te betrekken", aldus de werkgroep. Elektriciteitsbedrijf maakt ruim 13 miljoen gulden winst LEIDEN De NV Elektriciteitsbebedrijf Zuid- Holland (EZH) heeft vorig jaar een winst gemaakt van ruim 13 miljoen gulden. De winst- en verlies rekening sluit af met een positief resultaat van 27,7 miljoen gulden. Hiervan wordt 14,4 miljoen gulden gebruikt voor de egalisatie van de tarieven en de dekking van omzetschommelingen. De aandeel houders van de nv krijgen samen 0,5 miljoen gul den uitgekeerd. In het bedrijfsresultaat is rekening gehouden met een verlies van 19 miljoen gulden op de levering van warmte aan de stadsverwar- mingsbedrijven van Den Haag, Leiden en Rotter dam. De EZH leverde vorig jaar 6,1 procent meer stroom aan de distributiebedrijven in Zuid-Holland dan in 1988. De centrales van de EZH voorzagen in 1989 in 83 procent van de behoefte aan elektrische énergie in de provincie. De rest van de behoefte werd onder meer gedekt door import van stroom van elders. Antieke voorhang gerestaureerd LEIDEN Een voor hang, eigendom van de Joodse Gemeente Lei den en daterend uit het begin van deze eeuw, is door de Werkplaats tot Herstel van Antiek Textiel gerestaureerd. De voorhang is inder tijd gemaakt ter nage dachtenis aan de toen malige voorganger van de Joodse Gemeente, R. Beuth. Het geld voor de restauratie was af komstig van het Anjer fonds Zuid-Holland dat een bedrag van 3750 gulden schonk aan de Gemeente. DIRECTEUR ZDG „VERRAASD, GESCHOKT EN VERONTWAARDIGD" 3EIDEN Het Acade- liisch Ziekenhuis Lei- in (AZL) heeft de rela- met de Ziekenhuis liensten Groep (ZDG) eëindigd. ZDG ver- Drgt de schoonmaak- erkzaamheden voor et ziekenhuis. Het zie- enhuis wil minder geld aan het en jaar geleden heeft het ekenhuis een interne com- lissie ingesteld die de post ihoonmaakwerkzaamheden eeft onderzocht. „In het ader van de bezuinigingso- iratie werden grote con- acten doorgelicht om te :enijken of er nog ruimte tefas", legt de voorlichter van JStet ziekenhuis D. Ketting 3 mt. „Het gaat om een con- act dat in de miljoenen opt, want er is het nodige poetsen en te vegen", it het onderzoek bleek dat it schoonmaakwerk goed- bper kan. Daarnaast heeft e commissie ook klachten ver de kwaliteit van het hoonmaakwerk gesigna- in serd. Ketting wil niet ver- hoeveel bezuinigd kan vorden op het schoonmaak ZDG moest, zo bleek erder, ruim 850.000 gulden bezuinigen op het schoon- maakcontract met het AZL. „De commissie is van me ning dat het nog goedkoper kan", aldus Ketting. ZDG-directeur L. Berings is „verbaasd, geschokt en ver ontwaardigd" over de reden waarom de relatie werd be ëindigd. „We hebben nota bene in opdracht van het AZL een bezuinigingsopera tie gestart". Die operatie hield onder meer in dat ZDG in november 1989 col lectief ontslag aanvroeg voor zestig, meest Marokkaanse, werknemers die een volledi ge baan hadden. Het schoon maakbedrijf bood de ontsla gen werknemers vervolgens een nieuw deeltijd-contract aan. Het AZL zou liever parttime-schoonmakers heb ben, omdat de werkzaamhe den dan beter op elkaar kunnen worden afgestemd. Slechte timing Tegen het ontslag kwam een hevig protest. Op 7 maart vroegen 48 schoonmakers aan de kantonrechter met succes om een herstel van dienstverband. Eind april bepaalde de rechtbank in Den Haag bovendien na een kort geding dat \de schoon makers aan het werk moes ten blijven. De ZDG startte tegen de uitspraak van de kantonrechter een verzet- sprocedure. „Het is terecht dat onze me dewerkers een juridische procedure begonnen tegen hun ontslag. Het AZL ont neemt ze met deze opzegging de mogelijkheid om de pro cedure met succes af te ma ken", maakt Berings zich druk om het lot van de schoonmakers. Hij noemt het een „slechte timing" van het AZL om midden in de juridische procedure de rela tie op te zeggen. „We zullen actie ondernemen om een garantie voor onze mede werkers te krijgen. Als een ander bedrijf wordt aange nomen, dan moeten ze onze medewerkers overnemen. Die mogen hiervan niet de dupe worden. Het AZL moet garanties geven voor de werknemers, als het nodig mocht zijn gaan we hiervoor naar de rechter", dreigt de directeur. De relatiebeëindi ging wordt echter niet aan gevochten. „Het heeft geen zin om een verdere samen werking aan te gaan als het wederzijds vertrouwen is ge schonden", meent Berings. Ketting geeft aan dat het AZL echter niets met het personeelsbeleid van de ZDG te maken heeft. De eerste verantwoordelijkheid ligt bij het bedrijf, aldus Ketting. Hij bestrijdt dat ZDG niets van de commissie en haar activeiten wist. „In 1989 lag er wel een contract, maar dat is niet getekend in verband met het onderzoek van de commissie. ZDG wist dat een dergelijke commissie werd ingesteld. Ze hebben hun medewerkers verteld dat het als een donderslag bij heldere hemel kwam". Verrassing Directeur Berings vraagt zich verder af of de vergelij kingen op het gebied van schoonmaakwerk in het rap port van de commissie op goede gronden is gebeurd. Hij heeft het AZL om meer inzicht in het rapport ge vraagd. Ketting neemt aan dat de raad van bestuur het besluit voldoende zal onder bouwen. Berings vindt „dat het AZL een hoogst ondui delijk beleid voert. Ze hou den ons al twee jaar in onze kerheid. Nu hebben we ein delijk de stap gezet om be zuinigingen door te voeren en dat wordt de relatie be ëindigd". Hij benadrukt dat dit „als een complete verras sing kwam". Het ziekenhuis heeft nog geen contact met andere be drijven voor een nieuw schoonmaakcontract. Wel gaat het AZL binnenkort over tot „een verkenning van de markt". a Midzomeravondtoernooi in de regen Het koppel Roos uit Badhoevedorp heeft gisteren het midzome ravondtoernooi jeu de boules gewonnen. Ter ere daarvan ontvin gen de prijswinnaars een wisselbeker die vorig jaar door café diner De Grote Beer is ingesteld. Het toernooi bestond uit twee voorronden, waarna een A-poule met de sterkste boulers en een B-, een C- en een D-poule wer den gevormd. Tweede in de A-poule werd het koppel Verdouw van de vereniging ABA en derde Brom van Grand Cru. In de B-, C- en D-poule legden respectievelijk de koppels Den Held (Rhyne Boule), Bron (Grand Cru) en Van Reewijk (Grand Cru) beslag op de eerste plaats. De wedstrijden werden georganiseerd door jeu de boulesvereni- ging Heleboule en gehouden op het Arsenaalplein. Aan de wed strijd namen 32 paren deel, waaronder een aantal van de beste boulers van Nederland. Het was de tweede keer dat de jonge jeu de boules-vereniging het midzomeravondtoernooi organiseerde. In tegenstelling tot vorig jaar waren de omstandigheden dit keer alles behalve zomers. De sfeer was er niet minder om. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Om.de verde re ontwikkeling van het doelgroepenbeleid te be vorderen wordt bij de ge meente gestreeft naar de instelling van een advies raad. Deze raad moet wor den gevormd uit verte genwoordigers van bedrijfsleven, vakorgani saties, arbeidbureau en deskundigen. Ze moet ontwikkelingen op het ge bied van onderwijs en ar beidsmarkt bijhouden zo dat het doelgroepenbeleid daarop kan worden afge stemd. Dat staat in een evaluatieverslag van de gemeente. Het doelgroepenbeleid werd in 1986 ingesteld met de bedoe ling vrouwen en allochtonen in Leiden meer kansen op werk te verschaffen. Dit moest gebeuren door het instellen van verschillende onderwij sprogramma's en het opvullen van vacatures bij de gemeente door mensen uit deze groepen. Na vier jaar blijkt dat sommi ge streefcijfers niet zijn ge haald. Zo werken bij de ge meente 29 procent vrouwen en niet de gehoopte 32 procent. Het aantal allochtonen bleef op 2,6 procent steken waar 3,5 procent de bedoeling was. Toch wordt opgemerkt dat deze getallen hoger liggen dan het landelijk gemiddelde. Om het beleid te coördineren is twee jaar geleden de project groep Maatwerk bij de ge meente van start gegaan. Vol gens de opstellers van de nota moet deze projectgroep wor den uitgebreid omdat het zoge heten „eerlijke kansen"-beleid ook in de komende tijd nood zakelijk blijft. Subsidies Veel geld is er de afgelopen ja ren uitgetrokken voor het doelgroepenbeleid. Alleen al 800.000 gulden werd besteed aan volwassenenonderwijs. Probleem bij de financiering is en blijft de afhankelijkheid van externe subsidies, voorna melijk afkomstig van het rijk. Tot nu toe werd een groot deel betaald door de diverse ge meentelijke directies. Een an der probleem waar het doel groepenbeleid mee te kampen heeft gehad is het gebrek aan voorlichting. Vooral aan man kracht schortte het. Er zal dan ook onderzocht moeten gaan worden of de zeer kansarmen uit de doelgroepen wel worden bereikt of dat er sprake is van een zekere bovenlaag die voordeel geniet van het beleid. In ieder geval luidt de ver wachting dat de voortzetting van het voorangsbeleid voor vrouwen en allochtonen in Leiden kan doorbouwen op-de door het huidige kabinet inge stelde sociale vernieuwing. Veenders staan erom bekend dat ze hun mening ronduit zeg gen. Geen steen blijft op de andere als ze hun zin willen krijgen. Zo ook bij de discussie over het voortbestaan van de landijs- baan: die moet blijven. Koste wat kost. Overal in de Veen han gen aanplakbiljetten: op bushokjes, viaducten, bij middenstan ders en bij veel mensen thuis. Van het gemeentehuis zijn ze al weer afgetrokken. Niet door de actievoerende bevolking. Im mers, daar zitten de bestuurders die het allemaal moeten doen. En die bestuurders willen bouwen op de ijsbaan. Woningen. Als het aan de Veenders ligt komen die woningen er ondanks de wachtlijst woningzoekenden niet. Het terrein wordt door ie dereen gebruikt voor sport en recreatie. Een van de teksten op de biljetten spreekt voor zich: „Het gemeentehuis blijft ondanks alles toch ook op dezelfde plek". Wil het gemeentebestuur niet overstag, dan gaan we op zoek naar andere wethouders, zo gromden actievoerende plakkers deze week. Het is niet te ho pen dat de plakplaats op deze glasbak symbolisch is. Dan ver dwijnt deze actie met het grof vuil. FOTO: WIM VAN NOORT ch ln"h tide eerder moeten zijn, dat klopt niet, geloof ik". Vreemd ge noeg ging Alexander met deze aan alle kanten rammelende uitleg wel akkoord. Soms valt er aan Alexander zelf ook geen touw vast te knopen. Een lijstje met nevenfuncties van de wethouders geeft altijd aanleiding tot filosoferen, tot een andere kijk op de perso nen in kwestie, of juist niet. De PvdA-wethouder finan ciën Paul Bordewijk is lid van de commissie van advies van het tijdschrift Bank en Ge meente. Niemand had ook verwacht dat hij lid zou zijn van de Amsterdamse beatclub die houseparty's organiseert. Dus dat beeld klopt wel. Burgemeester C. Goekoop springt er uit wat de lengte van zijn lijst van nevenfunc ties betreft. De burgervader houdt er maar liefst zeven bij baantjes op na, slechts twee daarvan zijn „onbezoldigd". De tijd die aan de baantjes wordt besteed, wordt ook heel precies aangegeven. Goekoop is één en een kwart uur per maand commissaris van de NZH, heeft een a twee zittin gen per jaar als kantonrechter in Amsterdam, vergadert vijf tot zes keer per jaar als voor zitter van de monumenten- raad, maar is bijvoorbeeld ook driekwart uur per maand lid van de commissie cultuurcon- servering van het Prins Bern- hard Fonds. Indrukwekkend dus, je vraagt je af waar hij de tijd vandaan haalt om burge meester te zijn. De lijst met nevenfuncties van wethouder Hans de La Mar (Groen Links) steekt bij die van Goekoop schril af. Net als in de vorige raads periode is hij penningmeester van de Stichting Poppenthea ter Welles Nietes. Twee nach ten per maand besteedt Hans daar aan. Het staat er niet nadrukkelijk bij vermeld, maar Hans zal voor zijn poppen wel twee za terdagnachten uittrekken. De rustdag kan vervolgens wor den benut om een dag later weer fris aan het werk te gaan. Immers: Hans de la Mar is typisch een voorbeeld van een bestuurder die het wet- houderswerk niet onder zijn bijbaantjes wenst te laten lij den. Vondst De Leidse afdeling van D66 heeft haar oppositietaak se rieus opgevat. Het college van Ben W wordt enthousiast be stookt met brieven, aanbeve lingen, verzoeken, vragen en klachten. We citeren uit de laatste brief die naar de in middels onder de stapel pa pier bedolven collegeleden is gestuurd. „Uit recent onder zoek, uitgevoerd door de GG&GD in Den Haag is ge bleken dat jongeren tussen de 14 en 17 jaar tijdens de zomer vakantie lang niet altijd veilig vrijen. Dit bericht veront rust de fractie van D66. Wij veronderstellen dat de Haagse en Leidse jeugd op dit punt niet van elkaar verschillen", aldus schrijft de Leidse afde ling van D66 in een brief aan het college. Wat een vondst. Binnenkort kunnen we dus brieven ver wachten over een recent on derzoek in Den Haag naar scholieren 'die niet altijd wachten met oversteken tot dat het verkeerslicht op groen staat. En dat zal voor de Leid se situatie dan ook wel gel den. Of een onderzoek dat aantoont dat ouderen in Lut jebroek teveel suiker in hun koffie doen, of een onderzoek naar het gevaarlijke neuspeu- teren onder ambtenaren in Sexbierum. Kortom, de nieu we fractie van D66 blijkt tel kens weer een aanwinst voor de Leidse gemeenteraad. Sahara Donderdag was een grote dag. Protestactie in het Diacones- senhuis voor meer loon, min der werkdruk, meer handen aan het bed en zo meer. Het paste geheel in de lijn van de landelijke acties in de gezond heidszorg die al enige maan den doorsudderen. Natuurlijk, er lag net als bij eerdere acties in andere zie kenhuizen het nodige stil in het Diaconessenhuis. Ope ratiekamers bleven leeg, een nachtdienstbezetting draaide overdag, afspraken voor be handelingen moesten worden afgezegd. De patiënten van het Diaconessenhuis moeten het knap vervelend hebben gevonden. Maar toch klopt er iets niet aan die acties. De structuur van los Sahara-zand, die de acties kenmerkt, veroorzaakt al maanden niet bepaald de gewenste druk op de over heid. De indruk gaat over heersen dat ze donderdag, net als bij de andere acties die eerder elders werden ge voerd, beter de handen aan het bed hadden kunnen hou den. Misschien is het een idee om weer eens ouderwets massaal, dus in heel Nederland op een en hetzelfde tijdstip, de han den van het bed te trekken en er een gezellig dagje uit (in Den Haag of zo) van te ma ken. Of meerdere dagjes uit. Dit afhankelijk van de vaart die de bestuurderen erachter zetten om te besluiten tot de noodzakelijke lastenverlich ting en de hogere beloning waarover iedereen het al eens Want als de witte wereld op deze manier actief blijft, zit het er dik in dat er nog jaren lang voor te weinig geld, on der te hoge druk en met een tekort aan handen aan bed den zal worden gemodderd. Tekort aan pleegouders in Leiden LEIDEN /DEN HAAG De Centrale voor Pleegzorg consta teert dat er in Leiden een groot tekort is aan opvang- en pleeg ouders voor jongeren in de leeftijd van 12 tot 18 jaar. Daarom wordt op woensdag 27 juni een voorlichtingsavond gegeven in De Regenboog, het wijkcentrum aan de Watermolen 1 in de Me- renwijk. In de meeste gevallen gaat het om jongeren .die in hun eigen gezin niet gedijen. „Bijvoorbeeld doordat ze niet kunnen op schieten met hun stiefvader", aldus P. Obdeijn van de Centrale, een bemiddelingsorganisatie voor opvangadressen. In veel ande re gevallen betreft het jeugdigen die nu onnodig in tehuizen zit ten. Bij de Centrale zijn tussen 1 januari en eind juni 47 aanvra gen binnengekomen uit Leiden. Slechts in 24 gevallen waren er gezinnen beschikbaar. Daarom wordt de voorlichtingsavond ge houden. De aanvang is 20.00 uur. Antiek glas bij oudheden LEIDEN De collectie antiek glas van het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg isweer toegankelijk voor het publiek. Na een periode van restauratie en herindeling van de zaal kunnen de ongeveer driehonderd glazen objecten uit de periode vanaf het begin van de glaskunst, zo'n 3000 jaar geleden, tot de Romeinse tijd, weer worden bekeken. Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I I Adres: S Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f 75,10 Stuur als dank de slimme EHBO-kit naar: J Naam: J Adres: I Postcode/plaats:J I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ I1

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13