ïwee is te veel voor ex-arbiter Jan Keizer QeidwQowuvnt NWENDIG HUILDE IK WEL EENS VAN GELUK' Wimbledon winnen blijft een droom Hobbies n^ORT ZATERDAG 23 JUNI 1990 PAGINA II tx wereldtitelstrijd is voor het ti inese hotelwezen een waar ok co. Uit cijfers bleek dat dit zo'n acht procent minder ■nachtingen waren ge jokt. In totaal scheelde het de Lombardijnse hoofdstad on geveer 40.000 personen. Verbroedering Enkele tientallen Noordieren bezochten eergisteren in Pa lermo de wedstrijd tussen Ne derland en Ierland. In politiek en religieus opzicht botert het niet altijd tussen het overwe gend protestante Noord-Ier- land, dat bij Groot-Brittannië hoort, en de republiek Ierland, waar vooral katholieken wo nen. De Noordieren, met vlag gen van Belfast en Coleraine, wilden de gedachte dat sport verbroedert uitdragen. Vader De Belgische international Enzo Scifo kan ieder moment vader worden. Bondscoach Guy Thijs heeft Scifo beloofd dat hij na de geboorte een dag zijn familie mag bezoeken. Indruk Jack Charlton verwacht dat Italië de wereldtitel pakt. De bondscoach: „Italië is één van de weinige landen die een goe de indruk op me maakt". Als zijn Ierland ten koste van Roe menië de kwartfinales haalt, is Italië waarschijnlijk de vol gende tegenstander. Ouders Tony Meola, doelman van de Amerikaanse nationale ploeg, overweegt de Italiaanse natio naliteit aan te nemen. Hij heeft ouders van Italiaanse origine. Als de naturalisering slaagt, wil Meola in dienst tre den bij een club in de serie A, waar elke vereniging maar drie buitenlanders mag opstel len. Enzo Scifo...vader FOTO: AP Ziek De Roemeense selectie moet het de komende dagen zonder bondscoach Emerich Jenei stellen. Volgens de Spaanse krant As is hij vanwege ziekte van zijn twaalf-jarige dochter naar huis gegaan. As meldt dat Jenei in het weekeinde terug keert. Roemenië speelt maan dag tegen Ierland. Rust Mare Emmers moet drie dagen rust houden. De Belgische in ternational raakte in de groepswedstrijd tegen Spanje geblesseerd aan een achilles pees. Het is nog de vraag of de 24-jarige Emmers op tijd fit is voor het duel tegen Engeland. Kuitbeen Aan de lijst van geblesseerden bij Engeland is gisteren de naam van Des Walker toege voegd. De centrale verdediger liep in het duel tegen Egypte een kuitbeen-blessure op. Hij werd in het ziekenhuis onder zocht. Uitsluitsel over zijn her stel konden de artsen nog niet geven. Aanvoerder Bryan Robson was tegen de Egypte- naren afwezig door een ge kwetste achillespees. Contract Ondanks de uitschakeling in de voorronde heeft de Oosten rijkse voetbalbond bondscoach Josef Hickersberger een nieuw contract aangeboden. De 42-ja- rige Oostenrijker kan voor vier jaar bijtekenen. Mexico 1986. Met een glimlach om de lippen wijst Jan Keizer al na een paar minuten naar de stip tijdens het duel van Argentinië tegen Italië. Protesten van de Zuidamerikanen zijn nutteloos. FOTO: AFP kaans land, zo snel. Nou, ik niet". Slechts even werd er ge protesteerd. Aan de opstelling van de Nederlander was heel snel af te lezen dat hij geen te genspraak duldde; de Argentij nen berustten. Die glimlach? „Ik zag overal de betrekkelijk heid van in. Als ik bijvoor beeld een penalty gaf en te ho ren kreeg dat ik aan hun cen ten kwam, dan lachte ik me kapot. Ik heb immers nog nooit iemand tekort gedaan! Als ik een penalty gaf, was ik overtuigd van de juistheid van die beslissing. Inwendig huilde ik weieens van geluk". Havelange Jan Keizer glimlacht. De wed strijd verliep perfect voor hem. Net als het duel Dene- marken-Spanje, later in het toernooi. „FIFA-president Joao Havelange klopte me op de schouder en vroeg „Jan, are you ready for the final?". Maar uiteindelijk bleken Ar gentinië en België in de halve finales te komen, terwijl ik Argentinië al had gefloten en men België in één adem noemt met Nedérland. Ik kon er dus naar fluiten". Zichtbaar geniet hij toch na; graag wordt hij aan het toernooi herinnerd. Zoals ook aan zijn andere in ternationale optredens: „Het is namelijk altijd voortreffelijk gegaan. Dat zal dan wel weer pedant klinken, maar zo was het nu eenmaal. Ik kreeg altijd grandioze beoordelingen, heb 148 wedstrijden in de Europa Cup-toernooien gefloten en daarnaast nog eens 32 officiële A-interlands. Toen ik in Mexi co kwam, was ik daar al een bekend man. Ik was een arbi- tro elegante". „Kijk", vervolgt hij enthou siast. „In Zuid-Amerika zeg gen ze terecht: wat een scheidsrechter doet is cultuur, is kunst. Zij weten echt te waarderen hoe een arbiter in het raam van de spelregels een eigen stempel op een wedstrijd weet te drukken". „In Nederland was dat anders. Je moet weten dat ik 32 jaar scheidsrechter ben geweest, waarvan 24 jaar in het betaal de voetbal. Ik klom naar de top in een tijd dat er sprake was van een gezagscrisis. Je noemde de minister-president bij zijn voornaam, een man in een net pak werd wantrou wend aangekeken. Maar in het veld was geen inspraak moge lijk. Je stond daar nu eenmaal met die spelregels en moest toch dat respect afdwingen. Gelukkig had ik me kunnen sterken in de luwte van de tweede divisie. Ik had wat in mijn ransel toen ik eenmaal aan de top stond. Ik was er niet op uit om een positieve recensie in de pers te krijgen, wilde gewoon souverein en eerlijk vanuit mezelf bezig zijn. Soms provoceerde ik op zettelijk weieens. Als er zo'n journalist tegenover me stond met haar dat aan beide kanten tot aan zijn navel hing en met zo'n jute zak aan, dan vroeg ik weieens of hij toevallig net uit een brandend huis was ge vlucht. Tsja, dan kwam ik weer niet positief in de krant hè. Dan had ik weer een du- |m OKKER SPEELT NOG JAARLIJKS TIEN TOERNOOIEN bieuze beslissing genomen... Het interesseerde mij niet. Er waren er immers ook die er niet op letten wie je was, maar gewoon letten op wat je deed. Er verschenen dus ook best positieve stukken". Bruiloft Hij pakt de afstandsbediening van zijn met teletekst uitgerus te televisietoestel. „Even kij ken wie er vandaag fluiten legt hij uit. „Dat WK intrigeert me enorm. Mijn vrouw wilde graag op vakantie. Ik heb haar en mijn dochter afgezet in Beekbergen en ben toen snel weer terug gegaan. Ik wilde dat WK niet missen. Het is het belangrijkste voetbalevene ment ter wereld, net een brui loft in het groot. Er is geen an der evenement dat zo'n impact heeft als dit. In Nederland nog meer dan de Olympische Spe len denk ik. In Los Angeles heb ik daarvan de voetbalfina le gefloten tussen Brazilië en Frankrijk. Voor 108.000 toe schouwers werd het 0-1. De sfeer tijdens die Spelen is toch weer heel anders dan die in het wereldkampioenschap. Zo verbroederend, zo zalvend". „Tijdens de Spelen van 1984 heb ik heel veel spelers aan het werk gezien die momen teel aan het WK deelnemen", vervolgt Jan Keizer. „Ieder een doet bijvoorbeeld alsof Ca- meroun uit het niets is komen vallen, alsof het een complete verrassing is dat die ploeg nu zo goed presteert. Voor mij was dat helemaal niet het ge val. In Los Angeles heb ik Ca- meroun in actie gezien en het niveau was toen al heel be hoorlijk. Ik heb de wedstrijd van Joegoslavië tegen Came- roun gefloten. Stojkovic debu teerde toen met de winnende treffer. Leuk om dat soort mannen nu weer aan het werk te zien". Praatjes Met iets dat op pure nostalgie lijkt duidt de ereburger van Edam/Volendam telkens aan wie hij allemaal heeft meege maakt. Vol vuur diept hij zijn ervaringen uit het verleden op. Collega-arbiters. Een ve dette als Maradona. Tijdens het WK wordt af en toe schamper gesproken over de Argentijnse superverdiener, kovic even doorgaat nadat voor buitenspel is gefloten, maar al die akelige overtre dingen onbestraft laten. Agno- lin moet juist het voorbeeld geven". Fouten Foute beslissingen hebben tij dens het WK '90 al veel beroe ring gewekt. Bijvoorbeeld de strafschop die Nederland in de wedstrijd tegen Egypte tegen kreeg. Uit tv-beelden bleek duidelijk dat Ronald Koeman zijn fatale overtreding ruim buiten het strafschopgebied beging. Niettemin wees Ala- dren naar de stip. „Storende fouten kunnen heel gemakke lijk worden voorkomen als een scheidsrechter gebruikt maakt van het recht zijn grensrechters te consulteren", stelt hij. „Gewoon even infor meren: hé, ouwe ridder, was de overtreding erbinnen of er buiten? Geloof me: je wordt daar niet minder van! Het prestige van de scheidsrechter is heus niet in het geding. De taak van een arbiter is gewoon zo zwaar dat je zo'n mogelijk heid moet gebruiken". De Oostenrijkse coach Josef Hickersberger maakte tijdens het toernooi ontevreden de op merking dat het misschien raadzaam zou zijn om twee scheidsrechters te gebruiken. „Die coach signaleert nu plot seling hoe extreem moeilijk het leiden van een wedstrijd is," stelt Keizer. Om dan hoofdschuddend te vervolgen: „Maar twee scheidsrechters... Nee, dat werkt niet. Je kunt niet één tolerante en één piet luttige arbiter op het veld zet ten. Zeg nou niet dat zoiets in hockey wel kan want dat is net zo goed met voetbal te ver gelijken als Reagan dat was met Khomeini. Hockey is pri mitief voetbal met een stokkie. Zelf heb ik vorig jaar met Charles Corver geëxperimen teerd met een tweede scheids rechter. Bij hem was het: laat maar waaien. Bij mij: dat mag niet. Dat werkte dus niet. Nee, als er iets wezenlijks zou moeten veranderen, dan moet je denken aan andere zaken. Niet vaker dan twee keer la ten terugtrappen op de keeper bijvoorbeeld. Of vrije trappen binnen drie seconden laten ne men. Dat zijn pas serieuze voorstellen". GEP LEEFLANG iZERSWOUDE Met Jty Stöve is Tom Okker ■f altijd dé exponent van Nederlandse tennis, gjhiel Schapers en Mar- ja Mesker deden het liswaar ook aardig met 'eih plaatsen bij de beste (tig van de wereld, «ar Okker en Stöve wa- nid échte sterren. In de ja- zestig en zeventig, 6i irden zij bij de allerbes- ter wereld. Stöve is ril steeds actief, als bege ester van topspeelsters. ker is in de kunst be- fld. Maar doet ook nog f tennis. Dus is hij vol- f ide week in Engeland f "vinden. Hij staat op de ervelijst voor het 35- s toernooi van Wim- f don. Als hij mee mag f. in, betreedt hij voor de f itentwintigste keer f ds 1961 het heilige gras. f i Okker schat dat hij jaar- nog een stuk of tien 35- f t toernooien speelt, over de f i wereld verspreid. Zijn te standers zijn ook toppers toen: Nastase, Newcombe, ver, Smith. Sinds kort mag _ook bij de 45-plussers mee- aien. De flying Dutchman - Hazerswoude, zoals hij in topjaren door het leven is inmiddels 46. - het veteranentoernooi van nbledon staat hij voor het »t op de reservelijst. „Dat is iurlijk logisch, want er ko- 1 steeds meer 35-plussers Dus moeten er ook spelers allen". Okker zal er toch l. aan de Londense Church Pd, want hij doet her en der promotionele activiteiten. Bgende week staat een be- drijvenclinic op het program ma in Londen, met een lunch op Wimbledon. Okker is gast heer. Het zijn de prettige naweeën die Okker ondervindt van zijn carrière als wereldster. En waardoor hij nooit los zal ko men van die wereld. Dat vindt hij ook niet nodig. „Ik heb al tijd enorm veel plezier aan tennis beleefd. Dat kan ook nauwelijks anders, want het is twintig jaar mijn beroep en mijn leven geweest". En hij heeft er aardig wat aan over gehouden, daar doet hij niet moeilijk over. „Veel vrienden over de hele wereld en een goede living, dat is natuurlijk ook prettig". Kunst Hij voelt zich een gelukkig mens op zijn 46e, temeer daar hij nu voor de tweede maal van een hobby zijn beroep heeft kunnen maken. Okker verzamelt al ongeveer zeven tien jaar kunst. Tijdens zijn reizen zag hij zeker zoveel mu seumzalen als tennisbanen. Het was liefhebberij. Vier jaar terug maakte hij er echt werk van. Nu drijft Okker een gale rie in moderne kunst aan de Nieuwe Spiegelstraat in Am sterdam: Jaski Art Gallery. Okker was een wereldtopper toen tennis nog een sport was voor een beperkte bevolkings groep, slechts betaalbaar voor de betere stand. In Nederland tennisten toen nog geen hon derduizend mensen. Nu zijn dat er bijna 700.000. Mondiaal zullen de verhoudingen niet veel anders liggen. Heeft Tom Okker dan mis schien de tijd mee gehad, om de wereldtop te bereiken? De concurrentie is nu veel groter. „Meestal vragen ze mij of ik niet te vroeg ben geboren, om dat nu het grote geld valt te verdienen. Maar ik denk niet dat je kunt stellen dat ik de tijd mee heb gehad. Ik denk dat de spelers die in mijn tijd in de top-tien stonden nu ook in de top-tien zouden mee draaien". Het huidige tennis is anders dan het tennis in Okkers top jaren, dat geeft hij zelf ook aan. Maar de eisen die aan topspelers worden gesteld zijn niet wezenlijk anders, meent Okker. „Er is vooral vreselijk veel in het materiaal veran derd, waardoor het spel anders is geworden. Wij sloegen met de houten rackets, nu zijn het allemaal kunststof rackets met grotere bladen, waardoor er veel harder kan worden gesla gen en er met veel meer top spin wordt gespeeld. Maar het spelletje is niet wezenlijk ver anderd. Oké de bal gaat snel ler, maar er worden niet meer eisen aan de spelers gesteld. Spelers als Laver en Newcom be moesten ook enorm sterk zijn om zich aan de top te handhaven". Kiezen De spelers van zijn generatie waren over het algemeen meer allround, dat weet Ok ker zeker. Ze moesten wel. „Een enorm verschil met toen is, dat er nu veel meer goede spelers zijn, maar dat er ook veel meer toernooien zijn. Dat heeft in de hand gewerkt dat er veel minder allrounders zijn. Er zijn nu meer specialis ten. Wij speelden vroeger op van alles. Op hout, canvas, gras, gravel en cement. Je moest ook wel, want er was meestal maar één groot toer nooi en daar moest je bij zijn. Nu kunnen de spelers iedere week kiezen uit tal van toer nooien en zijn er spelers, die maar op één ondergrond top pers zijn". Okker zegt het niet hardop, maar het lijkt erop alsof hij het een vervlakking van het eens zo nobele Herenspel vindt. „Je ziet nu spelers die een enorme topspin spelen, maar die nauwelijks kunnen volleren. Dat kon in onze tijd niet. Als je aan de top stond moest je alles kunnen". Kampioen Okkers carrière is niet te ver gelijken met die van de huidi ge toppers, die vaak nog voor hun tiende jaar dagelijks uren op de baan vertoefden. „Ik had als kind wat les en win- tertraining. Toen ik een jaar of veertien was wilde ik zó goed worden, dat de fabrikant me voor niks rackets zou geven. Dat was mijn grote ideaal en ik had het vrij snel bereikt. Ik was vijftien of zestien toen ik gratis vier rackets kreeg. Daarna dacht ik: ik wil kam pioen van Nederland worden of zoiets; dat zou wel aardig zijn. Toen ik vijf keer kam pioen van Nederland geweest, zei ik tegen mezelf: je moet bij de eerste tien van de wereld zien te komen. Dat is ook ge lukt". „Maar ik ben pas gaan reizen en fulltime gaan tennissen toen ik negentien was, pas na dat ik de school had afge maakt. Ik heb als kind nooit vier of vijf uur per dag op de baan gestaan. Dat kon niet eens. Ik had geen tijd en er waren geen banen voor. Er was in Nederland misschien één indoorbaan toen ik zo jong was. Dus pakte ik in de winter éénmaal per week de trein naar Haarlem". In 1968 nestelde Okker zich tussen de wereldtop. Hij was toen 24 jaar, verbleef een aan- Tom Okker: „Ik heb altijd enorm veel plezier aan tennis beleefd tal jaren in de mondiale top vijf en werd de veertiende tennisprof ter wereld die meer dan één miljoen dollar aan prijzengeld bijeen sloeg. On langs las Okker in een naslag werk dat hij na 1971 in het en kelspel dertig Grand Prix- toernooien won en 78 titels in het dubbelspel. De zeges uit de jaren ervoor zijn niet bijgehou den. Geen dieptepunten „Ik had een bepaald niveau, maar jongens als Ashe, Laver en Newcombe zaten net iets hoger. Ik verloor meer van ze dan ik won. Maar als zij uit het toernooi waren geslagen won ik meestal dat toernooi, of ik haalde in ieder geval de fi nale. Ik had geen dieptepun ten". De (verloren) halve fina le tegen Björn Borg in 1978 en de overwinning in de kwartfi nale op de illustere Ilie Nasta se zijn Okkers mooiste herin neringen aan het toernooi der toernooien. Maar waarom is Wimbledon dan zo bijzonder? „Omdat het het enige tennis- FOTO: PERSUNIE toernooi ter wereld is waaro ver de media op hele wereld berichten. De hele wereldpers is er en vroeger deed ook ie dereen mee. Alle toppers wa ren er. Dat is niet meer zo en dat is jammer. En het is per fect georganiseerd. Daarom is en blijft het toch het meest aansprekende toernooi. En het is gewoon nog altijd zo dat ie dere tennisser er van droomt om eens Wimbledon te win nen". RENÊ VAN HATTUM bij het minste of geringste zou hij een overtreding meekrijgen van de dienstdoende arbiter. Keizer reageert heftig: „Die praatjes dat Maradona veel te veel beschermd wordt, die gaan al snel. Maar vedetten als hij, die propagandistisch zo on gelooflijk belangrijk zijn, moeten gewoonweg in be scherming worden genomen als dat binnen de regels moge lijk is. Hun uitstraling is zó be langrijk voor het voetbal". „Ik denk dat er tijdens dit WK over het algemeen goed wordt gefloten", zegt de 49-jarige Vo- lendammer. „De echte dingen moeten goed worden aange pakt, de rest met persoonlijk heid worden opgelost. Zo heb ik het ook altijd gedaan. Voor het wegtrappen van dat balle tje moet je bijvoorbeeld geen gele kaart geven terwijl je een speler na een zware overtre ding vermanend toespreekt. Als je exact op het juiste mo ment je visitekaartje afgeeft, dan komt dat over bij de spe lers. Gelukkig is iedere scheidsrechter verschillend. Het is geen eenheidsworst". Een oordeel vellen over indi viduele gevallen tijdens het WK, vanuit de luie stoel thuis, gaat "Keizer te ver. Eén uitzon dering wil hij maken. „De ma nier waarop de Italiaan Agno- lin de wedstrijd van Joegosla vië tegen Colombia heeft ge floten heeft mij echt gestoord. Ik dacht: Luigie, wat doe je toch... Wel geel geven als Stoj- die doordringen- Die dwingende ogen. als hij vertelt ijn ervaringen. Maar be door zijn gebarende ar- dulden ze geen tegen- Jan Keizer op en top. faam. Met een de lippen maak- iedere voetballer snel dat protesten zinloos Hij besliste. Basta. 1986; de WK-wedstrijd Italië vormde de illustratie van zijn au- optreden. „Een Ar- back nam de bal met mee. Ik zag het haar- Tsja, de bal lag na een minuten op de stip. Men het in dat werelddeel femd tegen een Zuidameri- Een diep ontevreden- weerklinkt in zijn „Sinds ik ben ge- word ik in Neder- met de week beter", cynisme druipt eraf. profeet wordt in zijn land nauwelijks bevestigt ex-top- Jan Keizer een instemmend Nederland was de van de Volendammer reusachtig zelfs. In het werd hij echter gevolgd, mis- wel als gevolg van dat urend aanwezige glim- bij het nemen van be- Pedant zou hij zijn. ook. Hij haalt zijn i klinkt non- tenminste al- geweest. En dat is waard". Jan Keizer door Frank Werkman Niet alleen op de twaalf velden van het Mondiale trachten de deelnemende landen reclame voor zichzelf te maken, ook in de diverse perscentra wordt in dat opzicht aan de weg getimmerd. In de werkruimte voor de internationale media in Palermo kon daardoor op de eerste dag van het evenement een bescheiden stapeltje folders van de KNVB worden aangetroffen alsmede een promotieblaadje onder de titel The Holland discovery tours. In dat boekwerkje, geproduceerd door een autoverhuurbedrijf, wordt Nederland aangeprezen als ideaal vakantieland. De KNVB deed dat op pocketformaat voor het vaderlandse voetbal. In het vijftig pagina 's tellende boekje dat snel was ..uitverkocht" maar een paar dagen geleden weer rijkelijk voorhanden was, worden onder meer de leden van de Nederlandse delegatie nader voorgesteld. In een kort biografietje wordt aangegeven wie wie is en vooral wat. Want onder elk portretje staat afgedrukt wat de hobbies zijn van de Nederlanders. Een onthullend stukje informatie, dat ik u niet graag wil onthouden. In volgorde van presentatie zijn de liefhebberijen de volgende: Jo van Marle: voetbal, postzegels verzamelen. Martin van Rooijen: toerfietsen, voetbal. Rinus Michels: golf, wandelen. Leo Beenhakker: golf, vissen, Hans van Breukelen: reizen. Joop Hiele: wandelen met vrouw en hond. Stanley Menzo: vliegen, tafeltennis, squash. Danny Blind: strandwandelingen maken. Henk Fraser: luisteren naar muziek. Ronald Koeman: tennissen. Graeme Rutjes: skiën, waterskien, squash. Adri van Tiggelen: snooker, tennis. Berry van Aerle: wandelen met de Golden Retriever. Frank Rijkaard: muziek. Aron Winter: kaarten, video kijken, squash. Jan Wouters: lekker lui lezen. Richard Witschge: waterskien. Erwin Koeman: snooker, muziek. Gerald Vanenburg: muziek, tennis, honden. Marco van Basten: muziek, lezen. Ruud Gullit: reggae. John van 't Schip: backgammon. Bryan Roy: mooie kleren, muziek. Wim Kieft: de kinderen. John van Loen: de bouvier. Hans Gillhaus: muziek. Carel Akemann (secretaris afdeling technische zaken): zwemmen, fietsen, lekker eten. Rob de Bakker veiligheidsfunctionaris): voetbal. Harrie Been (algemeen directeur): muziek, tennis, voetbal. Pim Doesburg: boksen, tennis, voetbal. Guus de Haan (verzorger): fietsen, tennissen, vissen. Herman van den Hengel (kok): voetbal, tennis. Herma Hoveling (secretaresse WK-bureau): tennis, voetbal, volleybal, lezen. Jan Huijbregts: tafeltennis, voetbal. Frits Kessel: lezen, voetbal, hockey. Rob Ouderland (fysiotherapeut): naar sportprogramma 's kijken, schaken. Jan R?b: tennis. Nol de Ruiter: sigaren roken, vissen, hardlopen. Gerrit Steenhuizen (materiaalverzorger): werken, lezen. Wim van Tongeren (fysiotherapeut): wijn proeven, tennis. Fred Racké: jazz, cricket. Ger Stolk: voetbal, fotograferen, vogels. Zoals u ziet is er niet een speler van het Nederlands elftal die voetbal als hobby heeft opgegeven. Ze beschouwen het kennelijk puur als werk en dat verklaart misschien iets over het gebrek aan spelvreugde dat een aantal van hen uitstraalt. Van het werk dat een hobby is hebben de heren dus nog nooit gehoord. Gelukkig zijn er nog een paar officials die de sport, waarin ze ook via bovengenoemd gidsje naar buiten treden, als hun hobby noemen. Maar bij bobo's moet je nooit uitsluiten dat ze dat om strategische redenen hebben gedaan Het lijstje liefhebberijen geeft hoe dan ook wel een kiikje in het interieur van de betrokkenen. En als zodanig is het WK toch nog ergens goed voor geweest.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11