Aantal slachtoffers Iran loopt dramatisch op 6 Officieren ontvluchten marine 2 3 4 5 7 8 11 12 13 15 Naar Rome 'olitie niet blij met )ranje-Duitsland Maximum snelheid in landstad naar 100 km Villabouw Endegeest voorlopig van de baan VANDAAG \14 Dagen Gratis £eidóe(3outa/nt Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071 -134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Vrijdag 22 juni 1990 46ste jaargang no. 13789 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 3 nummers f. 1,35 HET WEER Morgen half tot zwaar bewolkt en buien. Minimumtempera tuur omstreeks 11 graden. Middagtemperatuur 17 graden. Matige zuidwesten wind, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig. \eden blijven et kaarten zitten WK-functionarissen verwachten dat èdstrijd in de tweede ronde, waarin mor- Tsjechoslowakije en Costa Rica in Bari te- ver elkaar staan voor een half gevuld sta- zal worden gespeeld. Weliswaar is het sta- uitverkocht, maar 15.000 kaarten zijn in bezit van Zweedse supporters die hadden cht dat hun land in de tweede ronde zou reden. De organisatoren in Bari hebben ivens nog een wonderlijke ontdekking ge- Voor het WK hadden ze weinig tijd om stadion te doorgronden, maar gisteren zijn jÓ zitplaatsen ontdekt waarvan het bestaan was vermoed. Volgens een woordvoerder de organisatie in Bari liggen de plaatsen gunstig op de tribunes, maar is het te laat iu nog nieuwe kaartjes te gaan drukken. „Aanslag beraamd op Mandela en De Klerk" JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse politie heeft de afgelopen nacht elf arrestaties verricht na berich ten in de pers dat extreem-rechtse blanken van plan zouden zijn Nelson Mandela en president De Klerk te vermoorden. Zes gearresteerden zijn vanmorgen weer vrijgelaten. Het progressieve Afrikaanstalige tijdschrift „Vrye Weekblad' meldt in haar editie van vandaag dat leden van de extreem-rechtse Afrikaan se Weerstands Beweging (AWB) de plannen hebben ontwikkeld. Volgens het anti-apartheidsgezinde weekblad zouden AWB-leden Mandela volgende maand willen doden bij zijn terugkeer van zijn we- reldrondreis op het vliegveld Jan Smuts in Johannes burg. „Vrye Weekblad" baseert zich op uitlatingen van Jannie Smith, een ex-medewerker van de veilig heidsdienst, die als undercover opereerde binnen de AWB. Volgens Smith was de AWB al bezig scherp schutters en moordenaars te huren. Protest in San Francisco De zesde internationale aids-conferentie in San Francisco wordt omge ven door scherpe pro testen tegen het Ameri kaanse visumbeleid met betrekking tot se- ropositieven. Dagelijks wordt er op de stoep voor het conferentie gebouw waar de ruim 20.000 deelnemers ver blijven, gedemon streerd. De politie ar resteerde de afgelopen dagen honderd men sen. foto: afp Pagina 5: Vroegtijdig toedienen AZT stelt aids uit Illegalen aangehouden bij Hillegomse bollenbedrijven HILLEGOM Een controle-actie van het minis terie van sociale zaken bij een aantal bollenbedrij ven in Hillegom heeft gisteren tot 24 aanhoudin gen geleid. De acties, die werden uitgevoerd door de Dienst Inspectie Arbeidverhoudingen met as sistentie van de politie, hadden tot doel te contro leren of er buitenlanders op de bedrijven illegaal arbeid verrichten. Van de 24 aangehouden perso nen waren er 15 legaal in Nederland. Omdat zij zich niet konden legitimeren is niettemin proces verbaal opgemaakt. Twee werknemers verbleven legaal in Nederland, maar bleken naast hun werk een uitkering te genieten. Zeven personen bleken illegaal in Nederland te verblijven en moeten het land uit. De aangehouden personen zijn volgens de Hillegomse politie vooral afkomstig uit Turkije en Marokko. Polen waren er niet bij. Tegen de werkgevers is proces-verbaal opgemaakt. Secretaris generaal Joseph Blatter van de FIFA laat zien dat Nederland uiteindelijk als derde is geëindigd in de poule. foto: epa LERMO De Neder- dse politiedelegatie in ■prmo heeft gisteravond ■fcnchrikt gereageerd op die Nederland aan el- ir koppelde. Woord- srder Lex Meilink ak van „een ramp" en vreesde voor rellen. mje moet, na het gelijkspel i 1-1 tegen Ierland en de ir loting bepaalde derde ats in groep F, zondag om DO uur in Milaan spelen te- i de formatie van Franz ja ckenbauer. Engeland werd iiir. oepswinnaar na de zege van jypte (1-0), dat naar huis Westduitsers waren niet zonder ingenomen met Ne- rland als tegenstander in de rhtste finale. „Dit is de vaarste loting die we ons unnen voorstellen", ver- aarde Berti Vogts, assistent teamchef Beckenbauer. eek later het duel tegen de Onnaar van Tsjechoslowakije- Costa Rica, ook in Milaan. Bij een ongeval met twee sup portersbussen kwam gister avond een Engelse voetbalfan om het leven. Het 20-jarige slachtoffer was met een groep fans op weg naar de wedstrijd Engeland-Egypte. Een politie functionaris op Sardinië deel de mee, dat bij de botsing 33 Engelse supporters gewond raakten. Volgens de functiona ris raakte niemand van hen ernstig gewond. In de Hilversumse studio van de NOS zorgden gisteravond de goochelaars Peter Vogel en Ronald Moray voor opschud ding. De eindstand die zij twee weken geleden van groep F lieten verzegelen, bleek volle dig te kloppen. (Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG De ministers Maij-Weggen (verkeer en water aat), Alders (milieu) en Hirsch Ballin (justitie) willen vandaag e knoop doorhakken in de al wekenlang durende onderlinge iscussie over de maximum-snelheden op autowegen in de andstad. Iet drietal is het erover eens dat op alle snelwegen tussen Am- lerdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht de maximum-snel - eid op 100 km per uur moet worden gebracht. Er bestaat echter og steeds geen overeenstemming over de vraag wanneer die ïaatregel zou moeten ingaan. linister Hirsch Ballin is voorstander van een stapsgewijze in- oering. Hij wil dat volgend jaar een proef -wordt genomen met en snelheidslimiet van 100 km op een aantal weggedeelten ir de maximum-snelheid nu nog 120 km per uur bedraagt. deze wegvakken zal dan streng gecontroleerd moeten wor- in. Als blijkt dat de automobilisten de maatregel desondanks eelvuldig aan hun laars lappen, moet eerst het politie- en justi- e-apparaat worden uitgebreid alvorens verdergaande stappen 'orden genomen. Hij wil niet in een situatie belanden waarin e strikte handhaving van de maximum-snelheid onmogelijk 'ordt doordat politie en justitie de controle en beboeting niet leer aankunnen. Iay-Weggen en Alders willen zo snel mogelijk, uiterlijk op 1 inuari 1992, in de gehele Randstad de maximum-snelheid op 00 km brengen. Zij overwegen ook op bepaalde snelwegen een ihaalverbod voor vrachtverkeer in te voeren en over twee of tie jaar een snelheidsbegrenzer voor vrachtwagens verplicht te «tellen, waardoor ze niet harder kunnen dan 80 km per uur. AARDBEVING EIST ZEKER 25.000 LEVENS NICOSIA Het doden cijfer van de aardbe ving in Iran is al opge lopen tot ruim 25.000 en gevreesd wordt dat het aantal doden nog ver der zal stijgen. Meer dan de helft van de slachtoffers is gevallen in de provincie Zanjan, waar 54 dorpen verwoest werden. Elders, in de provincie Gi- lan, werden 66 dorpen zwaar beschadigd. Onder de doden waren 768 inwoners van Qazvin, een plaats op 130 km ten noordwesten van Teheran. Geestelijk leider Ali Kha menei en president Hashe mi Rafsanjani zijn naar het rampgebied gereisd om per soonlijk leiding te geven aan de hulpverlening. Alle Iraanse overheidsinstellin gen zijn gemobiliseerd om bijstand te verlenen. Vanuit Teheran is een luchtbrug opgezet om overlevenden uit het rampgebied te eva cueren. De VN-organisatie voor Hulp bij Rampen (UNDRO) coördineert op verzoek van Iran de inmiddels op gang gekomen buitenlandse hulp aan het rampgebied. Het buitenland heeft tot dusver voor vijftig miljoen gulden aan materiële hulp ter be schikking gesteld. De Ame rikaanse regering heeft een condoléance-boodschap naar Iran gestuurd en zich bereid verklaard humani taire bijstand te verlenen. Het Nederlandse Rode Kruis heeft vandaag een hoeveelheid basismedicij nen naar Iran gestuurd die voldoende is voor circa 1.000 mensen gedurende drie maanden in rampge bieden. Een verkennend team van Artsen zonder Grenzen is gisteren ver trokken. De ramp heeft de omvang van die in Armenië in december 1988, waarbij circa 25.000 mensen de dood vonden. Pagina 5: Paleis Rafsanja ni als hulpcentrum inge richt Iraniërs die de ramp overleefd hebben, staan verslagen bij een ingestort gebouw. Deze onscherpe foto is een van de weinige beelden die het Westen bereikte via de Japanse tv. foto: epa ALLIED CHECKPOINT CHARLIE Checkpoint Charlie Vlak voordat de grensovergang Checkpoint Charlie vandaag zou worden afgebroken, zet een Sovjet-soldaat nog gauw even dit groepje geallieerde soldaten op de foto. Bij de opheffing van de historische doorlaatpost tussen Oost- en West-Berlijn pleitte Sovjet-minister Edoeard Sjevardnadze van buitenlandse zaken er vanmorgen voor dat alle troepen van de geallieerden (de Verenigde Staten, Frankrijk, Groot-Brittannië en de Sovjetunie) zes maanden na de here niging van beide Duitslanden Berlijn verlaten. foto: epa Waarschuwing tegen geneeskrachtig bronwater ROTTERDAM De consument moet mineraal- en bronwate ren van buitenlandse oorsprong die worden aangeprezen van wege hun vermeende geneeskrachtige werking met argwaan be jegenen. De Nederlandse bond van frisdrankenfabrikanten en groothandelaren in dranken (BBM) wijst er in zijn vandaag ver schenen jaarverslag over 1989 op dat in de detailhandel vrij plot seling tientallen merken „Heilwasser" in de schappen staan. „Ook water bederft," zo waarschuwt de BBM. De Nederlandse wet kent het begrip Heilwasser niet. AMSTERDAM Het inateuristische en visielo- personeelsbeleid van minister Ter Beek van de- ensie leidt tot een grote üttocht van marine-offi- ïieren uit de koninklijke Qarine. Dit zei kolonel A. pioppien, voorzitter van de Koninklijke Vereni- "ag van Marineofficieren VMO), vanmiddag op de 73e algemene vergade ring van de KVMO in Amsterdam. Van de KVMO zijn meer dan 4800 marineofficieren lid. Dit jaar hebben al zo'n vijftig officieren vooral uit het mid denkader hun afscheid aange kondigd. „Het gaat om het vertrek van het hoogste aantal marine-officieren uit de afge lopen tien jaar. Een ernstige aderlating die niet zomaar is op te vangen, temeer omdat de financiële arbeidsvoorwaarden bij de overheid al jarenlang geen vetpot meer zijn", aldus Knoppien. Ondanks alle scepsis kreeg het officierenkorps juist de laatste jaren meer vertrouwen in het personeelsbeleid. Onder de voormalige staatssecretaris Van Hou welingen was met veel pijn en moeite een begin gemaakt met een modern per soneelsbeleid. Hierdoor liep het aantal marine-officieren dat de dienst vroegtijdig ver liet drastisch terug van 43 in 1986 naar nog geen 19 in 1989, zei Knoppien. „Al hetgeen de laatste jaren is uitgewerkt en opgebouwd, wordt nu in een zeer rap tempo ontmanteld", aldus Knoppien. Het ministerie van defensie deelt de zorg over het verloop, vooral in de sectoren waar al jarenlange tekorten bestaan, aldus een woordvoerder. „Het probleem is echter dat de con touren van een afgeslankte krijgsmacht nog niet duidelijk voor ogen staan", zei hij. autoverhuur F.PRAIM<3>E®S Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p dag hoofdstraat 104 - leiderdorp Tel. 071-894040 Duitse supermarktketen vindt Nederlandse tomaat smaakloos DEN HAAG De Westduitse supermarktketen Tengelmann wil zo weinig mogelijk groen ten uit Nederlandse kassen ko- voornemen ook uitvoert". De export van tomaten naar Duitsland is nog nooit zo hoog geweest. Ook naar Spanje en pen. De Westduitse consument Italië stijgt de tomatenexport kan de „smaakloze" produkten van de Nederlandse glastuin bouw niet waarderen. Mr. Kroon van het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilin- gestaag. Smaaktests zouden uitwijzen dat de Nederlandse tomaat qua smaak helemaal niet slecht afsteekt bij buiten landse tomaten. „Wij hebben reclamemateriaal gekregen voor een Duitse handelaar. De tuinders hoeven dus nog niet in te zitten over de afzet in Duitsland". gen (CBT) zei vanmorgen dat bovendien nog een verzoek om het concern, met een jaaromzet van zo'n 35 miljoen D-mark, tot het besluit kwam na nega tieve berichten in de Duitse pers over de substraatteelt en de industriële produktieproces- sen. Vooral de tomaat en sla zouden daardoor flauw en wa terig zijn. Volgens Kroon bete kent het voornemen van Ten gelmann „geenszins een doods- klap" voor de Nederlandse tuinders. Hij noemde het „twij felachtig of het bedrijf zijn Geval van nekkramp in Leiderdorp LEIDEN/LEIDERDORP Een negenjarig meisje uit Lei derdorp is onlangs met nek kramp opgenomen in het Aca demisch Ziekenhuis Leiden. Volgens sociaal verpleegkun dige H. van der Grijp van de Basisgezondheidsdienst gaat het om „een solitair geval. Elk jaar doen zich een aantal van deze gevallen voor. Het gaat alweer goed met het meisje, er is geen reden voor paniek. De besmettingsperiode is alweer voorbij en er zijn geen andere kinderen ziek geworden", stelt hij gerust. OEGSTGEEST De bouw van 30 villa's in het park Boschgeest aan de Endegeesterstraatweg in Oegstgeest is voorlopig geblok keerd door een uitspraak van de Raad van State. Het verzoek tot schorsing van de bouwvergunning, ingediend door de Stich ting Behoud Buitenplaatsen, Groen Links en de Werkgroep Mi lieuzorg werd vandaag door staatsraad mr. C. van Zeben toege wezen. De Raad van State is het met de bezwaarmakers eens dat het spoedeisend belang ontbreekt. Het gebruik maken van de zogenaamde anticipatieprocedure door het gemeentebestuur, vooruitlopen op de wijziging van het bestemmingsplan werd in dit geval niet geaccepteerd. Volgens de indieners van de bezwa ren kan nu naar alternatieven worden gezocht om het kasteel Endegeest gerestaureerd te krijgen. Met de verkoop van de grond aan projectontwikkelaar IBB Kondor voor villabouw wil de gemeente de restauratie bekostigen. Volgens de bezwaarma kers hoeft de operatie niet ten koste van het landschappelijk waardevolle park te gaan, omdat er subsidie voor de restauratie kan worden verkregen. 18 PAGINA'S Forse kritiek op oecumenisch gedrag westerse kerken Conflict zondagsreclame bom onder hele wetsvoorstel Brunswijk nog nergens welkom De moeizame relatie tussen VS, Israël en PLO Voorjaarsoverleg leidt niet tot harde afspraken Anti-climax met goede afloop Youpvan 't Hek wil meer zijn dan komiek Leidse Vrouw en Werkwinkel helpt jonge vrouwen Woubrugge verbiedt disco in jeugdsoos Zwempaleis Noordwijkerhout krijgt spetterende opening Mogelijk regionaal bedrijventerrein in Sassenheim geestelijk leven/opinie2 binnenland3/4 buitenland5 economie 8 sport 7/8/9 film10 leiden/regio kerkdiensten land en tuinbouw kunst/rtv rtv programmas weer/puzzel/menu 11/12/13/15 14 Vooral die laatste twintig minuten moeten we maar gauw vergeten. Begrijpelijk was het allemaal wel, maar de spanning was eraf. Het enige wat niet moest gebeuren, was dat Egypte nog tegen Enge land zou scoren. Dan zou er een vervelende situatie hebben kunnen ontstaan. Maar ja, dat risico moest worden genomen. Waar we het hier over hebben? Daar hoeven we het toch niet over te hebben! JEn mochten er toch nog kopers van onze krant zijn, die niet weten hoever Nederland inmiddels is ge vorderd op de weg naar Rome, dan kan hij dat vandaag in de Leidse Courant lezen. En om de WK verder op uw gemak te kunnen volgen hoeft er niet eens te worden geloot. Als u hieronder scoort, wordt u direct geplaatst. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Naam: I Straat: J Postcode/Plaats: Telefoon: Voorl.: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Co^ram, ^tw|ordn^rmn|r 9^^^1^C^Den Haag I Indien daartoe aanleiding bestaat kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. iI

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1