Traditie als wankele basis Frank Stapleton rekent op Ierse zege Reisorganisatie in tegenaanval Karei Lotsy was ook haptonoom ja 'h,~> 14 Iranje lij Or anje Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! NEDERLANDS ELFTAL WENST ZICH OPLEVING ;iaBaB £eicL>e Gouiout DONDERDAG 21 JUNI 1990 PAGINA 7 We gaan het dus met Ted Troost proberen. Helemaal dwaas is dat niet. Nog slechts twee jaar geleden streek onze Alkmaarse haptonoom een paar uur neer in een West duits hotel waar hij even later bezoek kreeg van een stuk of zes Nederlands elftal-spe lers, die behoefte hadden aan zijn indrin gende gesprekstechniek. En misschien eveneens aan genezende handen van de man die dezer dagen door de öfficiele arts van Oranje, Frits Kessel, voor een charlatan werd gehouden. De dokter vreest dat de in vloed van Troost „als een splijtzwam" zal werken in de spelersgroep. Hij acht de man „volstrekt onbetrouwbaar". Of hij gelijk heeft waag ik niet te zeggen. Behandelingen door Ted-de-zielknijper spelen zich af in een sfeer waar buitenstaanders geen toegang hebben en waarover ze onmogelijk een gefundeerd oordeel kunnen vellen. Tij dens het Europees kampioenschap hebben zijn spelersgesprekken zichtbaar goed ge werkt, want Oranje ging steeds beter spelen en werd tenslotte verdiend toernooi-win- naar. In elk geval kunnen we er van uit gaan, dat het elftal tot heden verre beneden zijn normale niveau heeft gepresteerd en dat dit met name een mentale kwestie is ge weest. Niemand minder dan routinier Rinus Michels verklaarde dat het falen tegen Egypte „een mentale zaak" is geweest. Dat hebben wij trouwens met zijn allen kunnen constateren. Marco van Basten, Jan Wou ters, Ronald Koeman, Ruud Gullit zij allen reikten in de verste verte niet aan hun top vorm. Bij Gullit zijn er serieuze excuses voorhanden, bij anderen niet of nauwelijks. Ik kan bijvoorbeeld niet geloven dat het on der de maat presteren van Ronald Koeman zuiver een kwestie is van te veel vet op het lijf. Deze Koeman is altijd een beer geweest en maakte nooit een afgetrainde indruk. Toch presteerde hij doorgaans uitstekend. Bovendien is men nu vele weken bij elkaar en moet door aangepaste training en uitge kiende voeding dat overgewicht nu toch wel verdwenen zijn. Maar er is iets anders aan de hand. Het geloof in eigen kunnen is deerlijk aangetast en dat geldt voor alle hierboven genoemde spelers. Hoe dat moge lijk was moet later maar eens grondig wor den uitgezocht. Zwalkend beleid van een onzekere Beenhakker zal er toe hebben bij gedragen, evenals de automatische tweede ling waarmee het team te maken heeft: drie Milanezen, acht gewone Nederlanders. Ik realiseer me dat nuchtere vaderlanders, die van dit late beroep op een soort wonderdok ter vernemen, geneigd zijn tot schamper ge lach. Hebben we hier met volwassen kerels te maken, die tegen een mentaal stootje kunnen, of zijn het grote kinderen die van het minste of geringste van de kook raken? Deze criticasters mogen weten, dat in de topsport kleinigheden vaak de doorslag ge ven en dat zelfs gelouterde talenten zeer beïnvloedbaar zijn als het niet loopt zoals het moet. Ik weet niet of het boek nog in de handel is en weiger mijn eigen exemplaar uit te lenen, maar Joris van de Bergh heeft, lang geleden, in „Temidden der kampioe nen" zeer beeldend en overtuigend uiteen gezet hoe kwetsbaar velen zijn in de jacht op een wereldtitel. Daarom heb ik best be grip voor de behoefte van diverse voetbal lers aan contact met Troost. Ruim een halve eeuw geleden was Karei Lotsy met zijn don- derspeeehes ook een soort haptonoom. Ook •toen haalden sommigen er hun schouders over op en waren anderen (Bakhuys bij voorbeeld) er niet erg vatbaar voor. Maar we wonnen in die tijd wel met 9-3 van de Belgen en - nu weer actueel - met 5-2 van de Ieren in een voorrondewedstrijd voor het WK. We kwamen daarin eerst met 1-2 ach ter te staan. Toen kwam er een „krankzin nig kwartiertje" over de Oranjeploeg, waar door wij met 5-2 wonnen en ons plaatsten voor de eindronde. Niemand heeft ooit kun nen vaststellen in welke mate Lotsy's men tale opjutterij het resultaat heeft beïnvloed, maar dat die beïnvloeding een rol heeft ge speeld, daarvan was iedereen overtuigd. Bryan Robson zoekt steun bij gebedsgenezer CAGLIARI De Nederland se spelers zoeken hun heil in haptonomie, Bryan Robson bij een gebedsgenezer. De aan voerder van het Engelse elftal liet gisteren Olga Stringfellow, zijn steun en toeverlaat in moeilijke tijden, op eigen kos ten overkomen naar Cagliari. Stringfellow moet de midden velder van Manchester United verlossen van zijn slepende blessure aan de hiel, zodat bij vandaag kan meespelen in de wedstrijd tegen Egypte. Ook de allerkleinste Italiaan jjes beleven het toernooi om de wereldtitel voetbal zeer bewust mee. Nog geen handvol minuten nadat de squadra azzurra dinsdagavond de triomf op Tsjechoslowakije had zekergesteld ontlastten alle krochten en stegen van ook Palermo zich om een gemotoriseerd carnaval op touw te zetten. In de meest merkwaardige vehikels stortte men zich vooral op de lange boulevards via Roma en via Liberta. Fiatjes 500 met het standaard open dak, waaruit niet zelden een drietal uitzinnige supporters zich naar buiten persten met pannendeksels en reusachtige vlaggen in de hand; vrachtscooters met op de open bak meer menselijke lading dan verantwoord; spiksplinternieuwe en oeroude vierwielers stampvol voetbalfans met toeters, bellen en vlaggen; daar doorheen krioelden fietsen, brommers en vooral veel vespa's, waarvan de bestuurders zich met ware doodsverachting, vaak zonder verlichting door de gordiaanse verkeersknopen wrongen. Dat alles speelde zich af in een kakafonie van claxons, gas -en pomptoeters, deksels, pannen en wat dies meer zij wat maar lawaai produceerde. De meegevoerde, soms metersgrote vlaggen wapperden vrolijk door de vaart van degene die het doek meetorste. In veel vervoermiddelen zaten kleine kinderen, niet zelden net de moederborst ontgroeid, van slaap geen spoor, van vrolijke opwinding des te meer. Óp diverse kruispunten vormden zich groepjes kijkers, die ademloos het gekrioel gadesloegen. Daarmee de vergelijking oproepend met een Pink Panther-film, waarbij een stokoude inwoner van een dorpje slaapdronken een pleintje opstommelt, waar zich een gigantische opeenhoping van elkaar achtervolgende Fiatjes 500 voordoet; de man loopt vervolgens weer naar binnen, komt terug met een stoel en gaat het tafereel op zijn gemak zitten bekijken. De kijkers in Palermo bleven in de nacht staan, soms urenlang. Kijkend naar de talloze bijna-botsingen, die zich voordeden onder het oog van een drietal carabinieri. Die soms hardop lachten als er weer een curieus verhikel langskwam. Met vaak de net uit hun bed geplukte, kleine kinderen, die ook de tijd van hun leven beleefen. Oh wee de ploeg die Italië straks uitschakelt. FRANK WERKMAN DEN HAAG De reisor ganisatie Easy Travel uit Rotterdam gaat in de te genaanval. Nadat gister avond bekend werd dat een aantal Oranje-fans was gestrand in de Itali aanse kustplaats Cattolica, besloot de reisorganisatie van Rotterdammer Van Kempen juridische stap pen te gaan nemen tegen één van de reizigers (de heer Klomp uit Apel doorn), omdat hij zijn me depassagiers zou hebben opgeruid. De groep van bijna negentig aanhangers van Oranje wei gerde gisteravond in de bus te stappen voor de tocht naar Pa lermo, waartoe uiteindelijk een oversteek per boot zou moeten worden gemaakt. „Na een telefonische enquête onder de deelnemers aan de reis, bleek vooraf dat 78 mensen geen bezwaar hadden tegen bijbetaling van 245 gulden voor een vlucht van Rimini naar Palermo.", aldus een woordvoerder van de reisorga nisatie. „De afspraken zijn vooraf op papier gezet en daarom kunnen we de heer Klomp aansprakelijk stellen voor de problemen die nu zijn ontstaan". De passagiers wei gerden gisteren het extra be drag te betalen aan de reislei ders, die volgens de berichten uit Italië inmiddels het haze- pad zouden hebben gekozen. Aanstaande zaterdag vertrekt ook een groep van 85 man met dezelfde reisorganisatie naar Italië. „Door berichten in de ochtendbladen (waarin de Rot terdamse reisorganisatie de laatste maanden intensief ad verteert, red.) staat de telefoon bij ons nu roodgloeiend", aldus de woordvoerder van het bu reau, dat (nog) niet is aange sloten bij de ANVR (Algemene Nederlandse Vereniging van Reisorganisaties) en SGR (Stichting Garantiefonds Reis gelden). „Maar wel zijn wel van plan ons aan te sluiten bij de SGR", aldus de woordvoer der, die erkent dat het bedrijf met het oog op het WK-voet bal „nieuw leven" is ingebla zen. SANTA FLAVIA Het gaat deze dagen in Italië om de wereldtitel voet bal, maar aan de Mondi ale '90 lijkt tegelijkertijd een wedkamp specule- w ren te zijn verbonden. 31 Sinds de FIFA vier jaar ge leden voor het eerst een toernooi voor 24 deelnemers organiseerde in het kader van de propagering van het edele voetbalspel is de eerste ronde in menig opzicht een formaliteit en loterij gewor den. Maar dan wel een heel belangrijke, want er moet ondanks alles worden beslist over „leven of dood". Waar bij van de twee dozijn ploe gen slechts een achttal teams moet afvallen om het toer nooi verder in knock out- vorm te kunnen voortzetten. De laatste plaats is in die ge kunstelde afvalrace uiter aard de minst begerenswaar dige. Alle zes nummers vier vallen automatisch af. Van de zes poules gaan de vier „beste nummers drie" dan alsnog over naar de achtste finales. Om om die plek draait het in niet geringe mate in groep F, de afdeling van Nederland, Engeland, Ierland en Egypte. Zeker nadat de eerste twee duels uit deze door kenners als jj zwakst bestempelde groep een volledige balans ople- 4 verde: alle landenploegen 5 veroverden zoals bekend Door onze verslaggever in Italië Onze fotograaf in Italië Harry Tielman twee punten. Zodat juist in groep F het theoretiseren en speculeren tot een heilig moeten is verheven. Volgens goed gebruik zeg gen de coaches daar niet aan mee te doen. Die verklaren voor de winst te gaan en ze ker niet het risico te willen nemen op een gelijkspel te gokken. Dat is een lofwaar dig streven, dat echter in dit geval van weinig realiteits zin getuigt. Immers, poule F is vandaag de laatste groep die haar eerste ronde af rondt en de exacte situatie voor wat betreft de cruciale derde plaatsen is bekend als Nederland-Ierland en Enge- land-Egypte aan de aftrap staan. In groep E, met Bel- gie, Spanje, Uruguay en Zuid-Korea, worden de laat ste duels *anaf vanmiddag 17.00 uur afgewerkt, zodat de deelnemers aan poule F vanavond naar bevind van zaken kunnen gaan opere ren. Weinig In het Nederlandse kamp was gisteren weinig te mer ken van een toegenomen spanning. De spelersgroep van Beenhakker werkte in verhouding met de Ieren een dag eerder een tamelijk ongedwongen trainingspartij af. Waaruit al wel de opstel ling van vanavond voor het cruciale duel met de Ieren viel te destilleren. Opvallend daarbij was dat de tijdelijke bondscoach in de A-ploeg zowel John van 't Schipt als Gerald Vanen burg passeerde. Het duo ac teerde in beide voorgaande duels als rechterspits in een offensief concept, maar ze zijn Beenhakker kennelijk niet voldoende bevallen. De bondscoach, die tijdens de training van gisteravond meer op zijn horloge leek te kijken dan naar de verrich tingen van zijn pupillen, gokt voor het aanvallende werk over de rechtervleugel kennelijk op nieuwe impul sen van Ruud Gullit. De Milanees is zoals bekend echter niet honderd procent fit, maar ambieert zelf toch ,kLERMO Mr. Pieter van I ollenhoven en zijn drie zo- n bezoeken vanavond Ne- irland-Ierland. Het consulaat 1 Palermo heeft de laatste de- ïls geregeld van het privé- I zoek van de Oranjes. Itali- inse kranten meldden dat 1 ogelijk ook koningin Beatrix :t Nederlands elftal bijstaat het sleutelduel tegen Ier- nd. Volgens het consulaat in alermo is daar evenwel geen irake van. Het Nederlands ftal krijgt in het sleutelduel gen Ierland de steun van >'n 8000 supporters. Aanvan- elijk werd gerekend op echts de helft, maar nu er oor Oranje veel, zo niet alles het spel staat, is de belang- elling van Nederlanders ge roeid. Het Oranjelegioe'n is eduidend kleiner dan dat van e Ieren. Een woordvoerder an de zes man sterke Ierse olitiedelegatie rekent op mi- imaal 15.000 supporters. erland al zeven ;eer verslagen 'ALERMO Nederland en irland speelden tot nu toe vaalf keer tegen elkaar, ranje won zeven keer. De irste overwinning dateert in 2 juni 1924 (2-1), de laatste |an juni 1988 toen Nederland [ch door een kopbal van Wim tieft vlak voor tijd plaatste Oor de halve finales van de luropese titelstrijd. De enige eer dat er een gelijkspel op et scorebord stond was op 9 1981. In Rotterdam het toen 2-2. Egypte gelooft n dobbelsteen Waar Enge- »nd, Nederland en Ierland ruwen van een gelijke eind end in groep F, wil Egypte est loten. Bondscoach El Go- ary is duidelijk: „Wij willen elijk spelen tegen Engeland n hebben niets tegen een be- lissing door het lot. Voor ons ïu het een geweldig succes gelijk met de Engelsen te een zwervende rol op het middenveld, zoals hij giste ren in het onderlinge duel ook weer herhaaldelijk liet zien. Kennelijk kan Gullit nog steeds niet wennen aan een rol, die minder domi nant is dan hij ooit speelde. Hij verklaarde dan wel dat de benen niet willen doen wat de hersens opdragen, maar hij zou het in het be lang van het „heilige resul taat" eens andersom moeten proberen. Door het ontbre ken van zijn dwingende de marrages naar voren komen nu zijn ploeggenoten onno dig in de problemen. Im mers, de Gullit anno 1990 lijdt nog wel eens balverlies en zijn collega-middenvel ders zijn daardoor tot grote re attentie genoodzaakt. Een rol, die bijvoorbeeld Van Aerle van nature rede lijk afgaat. Met Jan Wouters en Richard Witschge ligt dat beduidend anders. De eerste is geen schim meer van de speler, die twee jaar geleden furore maakte en zelfs in de belangstelling kwam te staan van Spaanse topclubs. De sleet zit er op bij Wou ters, die dat kennelijk ook zelf beseft. Zijn elleboogsto ten komen niet uit de lucht vallen. Met Witschge be staan andere problemen. De jonge Ajacied is fysiek nog lang niet aan de internatio nale top toe. Waarbij ook zijn verdedigende kwalitei ten nog verbetering behoe ven. De overige zorgen, de matige vorm van Ronald Koeman, worden nog wat versterkt door het feit dat Marco van Basten en Berry van Aerle niet honderd pro cent fit zijn. De speler van AC Milan, die ook met een vorm-inzinking heeft te kampen, blesseerde zich aan het begin van de week licht en de PSV'er heeft ook na een trainingspartijtje nog last van zijn geopereerde knie. Collectief Wat het Nederlands elftal vooral ontbreekt naast de zwalkende aanpak rond de opstelling, nu eens wel be zette vleugels dan. weer zon der, is het feit dat er door de vormcrisis bij Ronald Koe man niemand in de ploeg voorhanden is die een pass over afstand kan versturen. Kortom, er bestaan nogal wat onzekerheden rond het Oranjeteam, dat het op voor hand moet afleggen tegen het collectief sterkere en conditioneel beter geprepa reerd lijkende Ierse team. De ploeg van Jackie Charl ton vormt een eenheid zon der echte uitblinkers, van De ploeg van het Nederlands elftal, zoals dat vermoedelijk vanavond tegen Ierland speelt, krijgt de laatste in structies van Leo Beenhak ker. Op de foto staan afge beeld: Van Breukelen, Van Aerle, Koeman, Van Tigge- len, Rijkaard, Wouters, Gul lit, Kieft, Van Basten, Witsch ge en Giilhaus. wilskrachtige, in de Engelse league geharde profs. Die bovendien worden gedreven door eerzucht voor het eigen land en grote aanhang een prestatie te willen „neerzet ten". Die gedrevenheid was bij Oranje tegen Egypte en Engeland ver te zoeken. Het is echter wel vaker gebeurd dat het Nederlands elftal vanuit een onmogelijke posi tie alsnog succes boekte. Traditie dus. Dat lijkt nu een wat wankele basis. PORTO RAISI Veer tien jaar lang gold Frank Stapleton bijna als het ge zicht van het Ierse voet balelftal. Hij speelde 71 interlands en leek op weg het record van Liam Bra dy, mogelijk de beste Ier se voetballer die er ooit rondliep, te breken. Maar vorig jaar september ac teerde Stapleton voor het laatst in de nationale ploeg van het Groene Eiland, in een vriendschappelijk duel met Westduitsland. Hij scoorde zelfs, maar bondscoach Jackie Charlton gaf sindsdien de voorkeur aan Tony Cascarino. Een beslissing die Stapleton zonder morren maar met grote moeite heeft geaccepteerd. De teleurstelling voor Frank Sta pleton (tien dagen geleden 33 geworden) werd er zelfs nog wat groter op doordat Charl ton hem zelfs geen plaats op de wisselbank meer waardig bevond bij wat zijn eerste en laatste toernooi om een we reldtitel had moeten worden. Hetgeen de vroegere stormram van Manchester United en te genwoordig als rechtshalf bij tweede-divisieclub Black burn Rovers uitkomende Ier nog meer pijn doet. „Het mooi ste onder deze omstandighe den zou zijn als ik tegen Ne derland zou invallen en sco ren", mijmert Stapleton hard op. Het zou een verlate wraak-ex- peditie kunnen zijn, want de op leeftijd geraakte Ier heeft nog een appeltje te schillen met Nederland. Ruim drie jaar geleden werd hij ingelijfd door Ajax, maar dat Europese avon- aur werd, net als bijvoorbeeld met Ian Rush in Italië, een volslagen mislukking. Staple ton kon zich niet aanpassen aan wat Nederlandse trainers van hem wilden en was na een blauwe maandag weer uit Am sterdam vertrokken. Zwarte bladzijde Het betekende een eerste zwarte bladzijde in het verder kleurige voetbalboek van Frank Stapleton, die vroeger vooral furore maakte als tar get-man bij de Mancunians. Zoals zijn WK 1990 ook een weinig fleurige pagina zal be slaan. „Ik was er twee jaar geleden in Westduitsland in elke wed strijd nog bij", herinnert Sta pleton zich haarscherp. „Op een bepaalde dag, een paar maanden geleden, kreeg ik een telefoontje van een kennis met de mededeling dat ik voor een vriendschappelijke inter land tegen de Sovjetunie niet zou worden uitgenodigd. Ik was verbaasd en teleurgesteld. Van Charlton heb ik over die beslissing nooit iets gehoord, geen telefoontje, niets. Dat doet even pijn. Ik had dus niet zulke erg hoge verwachtingen van dit WK-toernooi. Maar dat ik niet eens op de bank zou zitten, had ik toch niet ver wacht. Charlton, met wie ik overigens een redelijk goede relatie heb, geeft daarvoor de voorkeur aan Niall Quinn. Ik heb dat maar te accepteren". Zichtbaar moeite Het kost Frank Stapleton zichtbaar moeite. Maar tijdens de training blijkt het gelijk van Charlton. Stapleton geeft zich weliswaar, volkomen in overeenstemming met zijn ka rakter, geheel, maar er komt nauwelijks een goede actie uit zijn voeten of van zijn hoofd. Hetgeen van Cascarino niet kan worden gezegd. De lange spits naast de beweeglijke John Aldridge combineert be ter en vooral sneller en duikt verscheidene keren voor re- serve-doelman Gerard Peyton op. „Ik denk dan ook", zegt Frank Stapleton, „dat Charl ton het team van de twee voorgaande WK-duels laat staan. Het is niet onbegrijpe lijk, want het is eigenlijk te laat voor veranderingen". Het Nederlandse voetbal heeft Frank Stapleton dank zij zijn Ajax-tijd en andere contacten goed leren kennen. „Als Ne derland tegen ons net zo slecht speelt als in de eerste twee wedstrijden, winnen wij", zegt de Ier daarom gedecideerd. „Maar Nederland kan in feite alleen maar beter. Zo slecht als beide voorgaande wedstrijden nog een keer spelen, is bijna onmogelijk. Ierland daarente gen is sterker dan twee jaar geleden tijdens het EK. We Veel jeugd Frank Stapleton verbijt de teleurstelling over z'n rol als wisselspeler: „Het mooiste onder deze omstandigheden zou zijn als ik tegen Nederland zou invallen en scoren". FOTO: HARRY TIELMAN tie voor de volgende wedstrijd. Het is beter vast te houden aan je basisteam. Dat geeft op ter mijn meer succes. Het grote probleem van het Nederlands elftal is zelfvertrouwen. Het is een mentale kwestie. Ik kan me niet voorstellen dat de spe lers zijn volgevreten. Het EK was een eerste stap, het WK behoort de tweede te zijn naar een bekroning". Die voor Frank Stapleton dus ontbreekt. „Het is hard na veertien jaar", besluit hij. „Maar in het belang van Ier land, waarvoor ik alles over heb, stap ik daar overheen. Probeer het zo snel mogelijk te vergeten". Een overwining Nederland of anderszins pla sing voor de tweede ronde van het Mondiale zou daarbij al hebben meer ervaring. Van Basten, Rijkaard en Gullit hebben in die duels met Egyp te en Engeland op zeventig procent van hun mogelijkhe den gespeeld. Maar voetballers hebben hun trots. Ze hebben nu kritiek gekregen en willen zich zeker revancheren. Dat zou tegen ons kunnen gebeu- De laatste nederlaag van Ier land dateert van het EK van 1988, tegen Nederland. In veertig interlands behoefde de groen-witte ploeg slechts vijf maal te capituleren, hetgeen een indicatie is van de kracht van het team. Die reeks heeft voetbal populair gemaakt in Ierland, waar rugby en het klassieke hurling ooit aanzien lijk meer belangstelling van het publiek trokken. „Je ziet nu ontzettend veel jeugd op straat voetballen", vertelt Frank Stapleton. „Ook het feit dat we in de WK-kwa- lifikatiereeks, waarin ik zelf twee keer startte, thuis tegen Malta 46.000 mensen trokken, zegt iets over het enthousias me van de Ieren voor voetbal. Die mensen, ik weet dat er vijftienduizend mensen op Si cilië zijn voor ons, willen we niet teleurstellen". Frank Stapleton heeft zo zijn eigen ideeën over de wijzigin gen die Leo Beenhakker aan bracht in zijn ploeg voor het treffen met Engeland. „Neder land wilde in dat duel na het echec tegen Egypte een resul taat", zegt hij. „Dat kregen ze, met een andere ploeg. Maar dat geeft helemaal geen garan- I

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7