Conservatieve druk op Gorbats jov neemt toe PLO eageert el op lesluit mn VS Iliescu wijst verwijten over rellen van de hand Duitslanden erkennen Poolse westgrens Junglecommando kiest voor harde lijn VS ontvangen Mandela als een held JITENLAND CcidoeSomxuit DONDERDAG 21 JUNI 1990 PAGINA 5 ■jheckpoint Charlie f; iorgen afgebroken «ST-BERLIJN Checkpoint Charlie, de angrijkste doorgangspost tussen Oost- en st-Berlijn, wordt morgen afgebroken, barak in de kleuren van de drie weste- 1 8 e geallieerden zal worden gedemonteerd aan een museum geschonken. De ont- 011 nteling van de geallieerde controlepost m ie Amerikaanse sector zal worden bijge- jnd door de ministers van buitenlandse en Dumas (Frankrijk), Hurd (Groot- ttannië), Baker (VS), Genscher (BRD) Meckel (DDR). De aanwezigheid van i Sovjetcollega Sjevardnadze is nog on er. De zes ministers komen die dag in it-Berlijn bijeen voor de tweede „2+4"- ferentie over de Duitse eenwording. Schikkingen voor nabestaanden SLM-ramp AMSTERDAM Vier overlevenden en de nabestaanden van vijftig passagiers van de ramp met het SLM-vliegtuig bij Paramaribo op 7 juni 1989 hebben bedragen aangeboden ge kregen die variëren van 60.000 gulden tot een veelvoud daarvan. De advocaten van de be trokkenen. P. Bakker Schut, A. van den Bie- sen en A. Willigenborg, hebben dat gisteren bekendgemaakt. De raadslieden hebben hun clieiiten het advies gegeven deze schikking door de SLM en de verzekeringsmaatschappij Lloyds te accepteren. Er bestaat volgens de raadslieden een flink risico dat verder proce deren leidt tot afwijzing van alle vorderingen of tot het toepassen van Nederlands recht. Dat laatste kan ertoe leiden dat in sommigen ge vallen een veel lagere of zelfs helemaal geen schadevergoeding wordt verkregen. Honecker ontkent bescherming RAF OOST-BERLIJN De voormalige Oostduitse communistische leider Erich Honecker heeft ontkend onderdak te hebben verleend aan Westduitse RAF-terroristen. Honecker liet dit gisteren weten via zijn advocaat. Het is een van zijn weinige persverklaringen sinds zijn aftreden eind vorig jaar. De RAF-terroristen verdwenen na hun aanslagen altijd spoorloos; maar nu blijkt dat ze in de DDR bescherming genoten van de Stasi, de voormalige geheime dienst. Overigens kreeg de Westduitse rege ring al in 1986 de beschikking over vage in lichtingen dat voortvluchtige leden van de RAF in de DDR verbleven. Bewijzen waren toen echter niet voorhanden, zo heeft minister van binnenlandse zaken Schöuble verklaard. OOST-BERLIJN De parle menten van de Bondsrepubliek en de DDR hebben vandaag for meel de onschendbaarheid er kend van de Poolse westgrens. Gisteren waren parlementsleden uit beide landen het eens gewor den over de tekst van de resolu tie, waarin het definitieve karak ter van de Oder-Neisse-grens wordt bekrachtigd. Volgens Westduitse parlementsleden gaat het in de resolutie niet alleen om de bevestiging van de westgrens van Polen, maar ook om een ver zoening tussen het Duitse en het Poolse volk. Het is de bedoeling dat het verenigde Duitsland in 1991 nog een officieel verdrag met Polen sluit. De aanvaarding van de resolutie houdt onder meer in dat wordt afgezien van de aansluiting bij het toekomstige verenigde Duitsland van die ge bieden, die voor de Tweede We reldoorlog Duits grondgebied wa ren, maar nu in Polen liggen. De Westduitse minister van finan ciën, Waigel, sprak in dit ver band van een „bittere prijs" die voor de eenwording van Duits land betaald moet worden. Aruba wil hardere strijd tegen drugs ORANJESTAD Bij de opening van de achtste regionale conferentie van Interpol, die op Aruba wordt gehouden, heeft minister van justitie Croes gezegd dat „voor ons allen" een tijd van samenwerking is aangebroken, die tot over de Atlantische Oceaan moet rei ken. Minister Croes benadrukte dat divere landen in de regio, waaronder Aruba, als tus senstation dienen bij het vervoer van verdo vende middelen naar de Verenigde Staten en West-Europa. Het is de bedoeling dat op de conferentie, waaraan vrijwel alle 26 bij de re gionale afdeling van Interpol aangesloten landen deelnemen, ideeën en technieken worden uitgewisseld om de strijd tegen de handel in drugs effectiever te kunnen doen plaats hebben. nbabwaanse leraren in staking ontslagen 13 RARE De regering van s ibabwe heeft gisteren be- )es idgemaakt dat-zij meer dan aa( zend leraren heeft ontsla- nadat zij een week lang den gestaakt voor loons- "Ij hoging. Minister van on- a wijs Fay Chung verklaarde de ontslagenen worden vangen door gepensioneer- leraren en studenten in het tste jaar van hun opleiding, in deze maand gingen circa 00 ongediplomeerde lera- in staking nadat hun gedi neerde collega's 15 procent ïsverhoging hadden gekre- Chung verklaarde daarop zij niet beschikte over de idelen om de niet-gediplo- 2 erden meer loon te geven. 1GHDAD Een hoge PLO- n« ïctionaris heeft vanmorgen afwijzend gereageerd op de slissing van de Amerikaanse e'esident Bush om de dialoog pnèt de Palestijnse Bevrijdings- (anisatie op te schorten, leiman Najab, lid van het voerend comité van de O, noemde het besluit van ;h een regelrechte provoca- van de Palestijnen en de abieren en een bedreiging or de wereldvrede. Volgens ■'Sjab zal Israël zich door de nerikaanse beslissing aange- ledigd voelen om de Pales- ïen in de bezette gebieden g meer te onderdrukken, ish besloot gisteravond het Jsprek met de PLO op te forten omdat de organisatie n Arafat weigerde de recen- terreuraanval in Israël te ,roordelen. Op 30 mei deed n n radicale PLO-groep een nval op Israëlische stranden. operatie van het Palestijnse ivrijdingsfront (PLF) werd het laatste moment verij- ld door het Israëlische leger. VS willen ook dat PLF-lei- d gegeven om dit geval af te indelen. Tot op heden heeft organisatie geen geloof- s aardige verantwoording ge- ven", aldus Bush. „Als de .0 bereid is noodzakelijke ippen te nemen, zullen wij dialoog onmiddellijk her ten". De president erkende it de PLO zich heeft gedis- ntieerd van de aanval op de raëlische stranden, maar 0 iat niet genoeg". Bush gaf e bang te zijn dat zijn besluit ;t risico op nieuwe geweldda- gheden in de regio vergroot, olgens de Israëlische premier ahamir is met het Amerikaan- besluit „een groot obstakel aar vrede" weggenomen, ok de oppositie in Israël is isitief over de beslissing van sh. „De Amerikaans-Pale- nse dialoog heeft tot niets eid en werd gevoerd tegen wens van Israël. Wij zijn al ien geïnterresseerd in een ge- >rek met Palestijnen die in imaria, Judea en de Gaza- rook wonen", aldus Yitzhak abin van de Arbeiderspartij, artijleider Shimon Peres liet 'eten dat het vredesproces ok zonder de PLO voortgang an vinden. MOSKOU De conserva tieve druk op Sovjet-presi dent Gorbatsjov neemt toe. Het politburolid Jegor Ligatsjov, boegbeeld van de conservatieve vleugel in de communistische par tij, heeft gisteren in Mos kou gezegd dat Gorbatsjov moet aftreden als leider van de partij. Ook andere communistische afgevaar digden kritiseerden Gor- batsjovs politiek op het gebied van buitenlandse zaken en economie. „Belangrijke politieke beslui ten mogen niet genomen wor den buiten de partijkaders om", aldus Ligatsjov op een tweedaagse partijbijeenkomst, die werd omgedoopt tot het „Oprichtingscongres van de communistische partij van Rusland". Sinds 1925 bezat Rusland geen eigen commu nistische partij meer nadat die was opgegaan in de partij voor de gehele Sovjetunie. Gister avond werd de oprichting van de Russische communistische partij een feit. Volgens Ligatsjov is een split sing van de communistische partij van de Sovjetunie haast onvermijdelijk. Met een duide lijke verwijzing naar Gorbats jov zei hij verder: „Men kan niet de partij, de leidende kracht in de samenleving, aan voeren zonder er al zijn tijd aan te wijden". De frontale aanval op de 59-jarige presi dent komt twaalf dagen voor dat (op 2 juli) het partijcongres bijeenkomt om over de toe komst van de Sovjetunie en Enkele uren vóór Ligatjovs woorden kondigde Gorbatsjov al aan zich terug te trekken als partijleider. Hij mengde zich in het debat over de slechte economische situatie van het land en zei dat de afgevaardig den goedgefundeerde redenen moeten hebben om de presi dent van het land en de secre taris-generaal van de commu nistische partij (i.e. Gorbatsjov) te bekritiseren. „Ik geloof dat sommige kameraden de secre taris-generaal en president wel zeer lichtvaardig beoordelen", aldus Gorbatsjov. „Het is voor mij geen vraag. Binnen twaalf dagen zou er een andere par tijleider kunnen zijn". Gor- batsjovs dreigement wordt door waarnemers in Moskou niet al te letterlijk opgevat. En ook de Moskouse partijleider Joeri Prokovjev zei niet te verwachten dat Gorbatsjov werkelijk zal aftreden. „Het was slechts een spontane reac tie op de felle kritiek aan zijn adres", aldus Prokovjev. Het is ook niet de eerste keer dat Gorbatsjov met opstapen dreigt. In het verleden heeft hij, toen hij door conservatie ven werd aangevallen vanwe ge zijn perestrojka, gezegd dat dit de enige manier was waar op hij het land dacht te kun nen leiden. Als er een meer derheid was die vond dat het anders moest, zou hij opstap pen. En ook in december vorig jaar zinspeelde Gorbatsjov al op aftreden, toen men hem aanviel op zijn politiek tegen over het Westen. Daarin zou hij niet hard genoeg zijn. Hindernissen De Amerikaanse president President Gorbatsjov spreekt een aantal gedelegeerden tijdens een 1 Bush meent dat er nog enkele reusachtige hindernissen lig gen op de weg naar westerse financiële steun voor de Sov jetunie. Bush reageerde giste ren op berichten dat Washing ton bij de komende economi sche top van de G-7 (de zeven grootste westerse industrielan den) van 9 tot 11 juli in Hous ton zou willen voorstellen om Gorbatsjov met een grote fi nanciële injectie te helpen. Opnieuw hebben twee Sovjet republieken te kennen gege ven zich af te willen scheiden van de Sovjetunie. Gisteren kwamen de parlementen van zowel Georgie als Oezbekistan bijeen om te praten over onaf hankelijkheid. Het parlement van Oezbekistan, een van vijf Sovjet-republieken in Cen- traal-Azië, is begonnen aan een discussie over een ont- werp-verklaring waarin wordt aangestuurd op een volledige breuk met de centrale rege ring in Moskou. (Van onze verslaggever Rob Ruggenberg) PARAMARIBO De voormalig leider van het Junglecommando in Suri name, Ronnie Brunswijk, is gisteravond door de au toriteiten in Frans Guya na op het vliegtuig naar Parijs gezet. Hij heeft toestemming om in Frankrijk te blijven tot Neder land een besluit heeft geno men over een asielverzoek. Brunswijk wil naar Nederland om bij familie in Tilburg een poos uit te rusten. Hij is over spannen. Nederland, zo verklaarde gis teren een woordvoerder van Buitenlandse Zaken, houdt echter vast aan de algemene regel dat de rebellenleider asiel moet aanvragen in het land van eerste opvang, in dit geval dus Frankrijk. De woordvoerder ontkende be richten dat Nederland en 'Frankrijk in overleg zouden zijn over andere mogelijkhe den. Maar volgens Eddy Dap in Til burg, een vertrouwensman van Brunswijk, is Buitenland se Zaken inmiddels wel bereid om Brunswijk toestemming te geven voor een kort verblijf in Tilburg, mits Frankrijk hem eerst een of andere verblijfs vergunning geeft. Het vertrek van Brunswijk uit het Junglecommando wordt zowel in Paramaribo als in re- bellenkringen gezien als een verlies. Beide kanten wijzen er op dat Brunswijk een gema tigd guerrillaleider was. De leiding van het commando is nu in handen van mensen, zo als John Wally, die niet willen praten, maar alleen vechten. Het leger heeft de achtervol ging ingezet op leden van het Junglecommando, die zich vanuit Moengo hebben terug getrokken in het oerwoud. Volgens legerwoordvoerder Sital is de verdrijving van het commando uit Moengo zonder veel strijd gepaard waarbij rijke lijk met con- fettie en pa piersnippers wordt ge strooid. Hon derdduizen den mensen stonden langs de rou te om de zwarte leider te verwelko men. FOTO: AP NEW YORK Nelson Man dela is als een held ontvangen in Amerika. Hij arriveerde gisteren vanuit Canada in New York. De zwarte leider blijft twaalf dagen in de VS. Hij kwam gisteren bijna twee uur later aan dan was aange kondigd omdat hij voor het hectische programma in „The Big Apple" nog wilde rusten. Met een sjaal in ANC-kleuren om liep Mandela over de rode loper, die voor hem was uitge rold, en bezag glimlachend het tumultueuze welkom op het vliegveld J.F. Kennedy. Hij werd verwelkomd door onder anderen de Amerikaanse zwarte leider Jesse Jackson, de gouverneurs van New York en New Jersey, Mario Cuomo en Jim Florio, zanger Harry Belafonte en de burgemeester van New York, David Din- kins. Zoals in alle andere lan den die hij de afgelopen zes weken heeft bezocht, pleitte hij Mandela voor handhaving van de sancties tegen Pretoria zolang de apartheid niet is af geschaft. In het overladen pro gramma in New York, waar Mandela drie dagen blijft, zijn bijeenkomsten opgenomen aan de wijken Harlem en de Bronx en een toespraak tot de Vere nigde Naties. Later tijdens zijn bezoek zal hij worden ontvan gen door president Bush. E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB DE TERUGKEER VAN PEER DEN SCHUYMER 123 De zeeslag woedt ononderbroken verder, wanneer de chepen van Peer de Schuymer naderen. Nou, de vloot van Ro bert Janszoon is er niet te best aan toe; één schip is zinkende en i't Seepaert" heeft al heel wat treffers gekregen. Ja, die Moorse lalelen zijn wel klein, maar snel en goed bewapend. Kijk, daar iaat de galei van Abas Turc. De Moorse bevelhebber heeft de teemde schepen ook al ontdekt en de „Helhondt" herkend. Hij "Ijfelt geen ogenblik of Peer zal hem te hulp komen en als groet tat hij de vlag met de halve maan hijsen. Maar in Peer heeft zich een merkwaardige verandering voltrokken. „Nee", mompelt hij in zichzelf, „ik zou me liever kielhalen dan dat ik die Moren zou hel pen". Dan draait hij zich resoluut om en schreeuwt met schorre stem tegen zijn stuurman: „Smijt de Princevlag uit!" Even kijkt de stuurman stomverbaasd. De Princevlag?! Maar het bevel is duidelijk genoeg en even later wappert van de „Helhondt" het oranje-blanje-bleu der Zeven Provinciën. De matrozen begrijpen er nog minder van. Gaan ze nu meedoen aan de zijde van Robert Janszoon? Het lijkt wel zo. BUKAREST Ion Iliescu (60), die gisteren in Roe menië als president is beë digd, heeft bij zijn inaugu ratie gezworen dat hij de democratie en de funda mentele rechten en vrij heden van de mens zou verdedigen. Volgens de president was zijn verpletterende verkiezingso verwinning een onherroepelij ke keuze voor de democratie. Iliescu beloofde een volledige politieke democratie en een markteconomie met verschil lende vormen van eigendom in te voeren. Ook zegde hij toe dat „in opspraak geraakte, cor rupte en incompetente perso nen" uit de staatsorganen zou den worden verwijderd. Na de ceremonie werd Iliescu toegejuicht door een menigte aanhangers. Ion Ratiu, de presidentskandi daat van de Boerenpartij die bij de verkiezingen als verre derde is geëindigd, zei de Amerikaanse afwezigheid bij de inauguratie te beschouwen als een goede manier om „de knokploeg-tactiek die Iliescu vorige week in gang heeft ge zet" af te keuren. Iliescu ging na zijn inauguratie omstandig in op de verwijten. Hij distantieerde zich enigszins van het optreden van de rege ringsgezinde mijnwerkers door te verklaren dat er „in het proces van herstel van de openbare orde" sprake was ge weest van „over-reactie" en zei dat zijn regering zich dis tantieerde van „iedere daad die het wettelijk kader te bui ten is gegaan". Aan de andere kant schilderde hij de demon straties en het destructieve op treden van groepen demon stranten, die voor hem aanlei ding waren de mijnwerkers naar Bukkarest te halen, af als „een georganiseerde staats greep". Hii sprak van een „ware rebellie, gericht op het omlaag halen van het wettig en democratisch gekozen lei derschap". In de Roemeense hoofdstad Bukarest bleef het gisteren rustig. Studentenorganisaties zeiden dat op sommige facul teiten werd gestaakt en dat zij verwachtten dat de actie zou overslaan naar universiteiten in het westen van het land. Een aanhangster van Ion Iliescu, de nieuwe president van Roe menië, raakt even het gezicht aan van een soldaat. FOTO: AFP Vandaag zou in Roemenië de revolutie van precies een half jaar geleden herdacht worden tegen het regime van dictator Ceausescu. EG-commissaris voor buiten landse betrekkingen, Frans Andriessen, heeft meegedeeld dat Roemenie voorlopig niet wordt opgenomen in het Wes terse hulpprogramma voor de Oosteuropese landen. Hij zei dat gisteren op een persconfe rentie in Brussel. De Europese Commissie coör dineert de hulp die verstrekt wordt door 24 landen. De mi nisters van buitenlandse zaken van de 24 komen op 4 juli in Brussel bijeen, samen met hun collega's van de Oosteuropese landen. Maar de EG-Commis- sie is niet van plan Roemenië voor die bijeenkomst uit te no digen, aldus Andriessen. Maandag al besloten de minis ters van buitenlandse zaken van de EG geen datum vast te stellen voor de ondertekening van het handelsakkoord. Weer doodstraf geëist tegen John Demjanjuk JERUZALEM De open bare aanklager in het pro- ces-in-hoger-beroep tegen John Demjanjuk heeft gis teren de doodstraf geëist. Hij kwam tot de conclusie dat Demjanjuk de man is die in de oorlog in het vernietigingskamp Tre- blinka in Polen bekend stond als 'Ivan de Ver schrikkelijke'. In 1988 veroordeelde een la gere rechtbank Demjanjuk ter dood, nadat deze beslist had dat hij de man is die de gaskamer bediende in Tre- blinka, gevangenen martelde en 800.000 mensen in de gas kamer om het leven bracht. Een verdediger heeft vorige maand het Israëlische hoog gerechtshof verzocht Dem janjuk niet tot de strop te veroordelen als men ook maar een spoortje twijfelt aan de vraag of hij de hard vochtige Oekraïense kamp bewaker was. Demjanjuk zelf zegt dat hij nooit in Treblinka geweest is. Naar zijn mening is er sprake van persoonsverwis seling. De 70-jarige Demjan juk is in 1986 door de Vere nigde Staten aan Israël uitge leverd. Als hij veroordeeld wordt, is Demjanjuk de eer ste man die de joodse staat laat ophangen sinds de te rechtstelling in 1962 van Adolf Eichmann, die gold als het nazibrein achter het sy stematisch vermoorden van miljoenen joden. De rechtbank heeft de ver dedigers van Demjanjuk toe gestaan nieuw materiaal te presenteren waarop zij de hand hebben weten te leggen sinds 1988. Maar ze heeft nog niet beslist of ze daaraan de zelfde waarde toekent als aan de gegevens op basis waarvan twee jaar geleden het doodvonnis werd uitge sproken. De rechtbank be slist hier dinsdag over, als de verdediging begint aan drie dagen verweer. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5