©oma/rit Positie Braks zeer wankel 3 4 5 11 12 13 14 Hot news MUSEUM bi „Griep dodelijker dan verwacht" onderden den bij irdbeving ilran Ted Troost is klaar met Oranje Landbouw claimt 15.000 hectare in Zuid-Holland tan don VANDAAG 14 Dagen Gratis CeiclócSouTia^it Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: JJ. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Donderdag 21 juni 1990 46ste jaargang no. 13788 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 3 nummers f. 1,35 Over het algemeen veel be wolking en enkele regen- of onweersbuien. Minimumtem peratuur ongeveer 12 graden, middagtemperatuur omstreeks 17 graden. Zuidwesten wind, matig, aan de kust en pp het IJsselmeer krachtig tot hard. KXXXEED met speciale rubriek van de UIT-bijlage jvlsser Frans Ko- uit Terwolde trof en een wel heel idere vis in zijn bij Deventer aan. ijk (Petromyzon ius l.) heet het en is „een zeldza- verschijning op rivieren", aldus i met een vislexi- js bewijs in de De zeeprik is vol de boeken zelfs de Noordzee een aamheid. Het bij nter gevangen plaar is 70 centi- I lang. PERS UNIE CONCLUSIE NA CIJFERS CBS: ROTTERDAM De griep epidemie die begin dit jaar door Nederland trok heeft mogelijk het overlijden van 4100 mensen tot gevolg ge had. Vooral 60-plussers lij ken het slachtoffer te zijn geworden van de griepgolf. Die voorlopige conclusie trekken het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) en het Nationaal In fluenza Centrum (NIC). Landelijke sterftecijfers van het CBS vertonen in de maanden december en janu ari een piek. In deze maan den stierven 18 procent meer mensen dan normaal is voor die tijd van het jaar. Op sommige dagen overle den meer dan 500 mensen, terwijl het gemiddelde op 370 ligt. Omdat deze piek samenvalt met de griep-epi- demie gaat het NIC ervan uit dat de „oversterfte" te verklaren is met deze griep golf. Volgens C.J.M Prins van het CBS deden zich eerder ook al dergelijke sterftecij fers voor. Zo bleken in fe bruari en maart van 1986 ook meer sterfgevallen te zijn geconstateerd. Ook toen werd Nederland massaal ge veld door griep. Cijfers uit ons omringende landen be vestigen het vermoeden volgens Prins. De arts en viroloog drs. M. Sprenger van het NIC, een afdeling van de Erasmus Universiteit in Rotterdam, denkt dat met deze conclu sie de ziekte griep ernstiger moet worden genomen dan tot nog toe werd gedaan. Zijn vermoeden dat griep inderdaad de doodsoorzaak was van velen ziet hij be vestigd in de regionale cij fers. „De sterftecijfers in Noord-Nederland lagen in december/januari lager dan elders in het land. Daar blij ken ook minder griepgeval len te zijn geconstateerd", aldus Sprengers. Winst Nutsspaarbank gehalveerd DEN HAAG Door de zeer hoge kosten van het betalingsverkeer heeft de Stich ting Nutsspaarbank 's-Gravenhage de winst over 1989 met ruim 52 procent zien dalen ten opzichte van 1988. Behaalde de bank toen nog een winst van bijna 41 miljoen gulden, het vorig jaar bedroeg deze ruim 21 miljoen. Directievoorzitter van de bank, mr. Ch. de Monchy, zei vanmorgen tijdens de aanbieding van het jaarverslag, dat hierin spoedig verande ring moet komen en snel een oplossing moet worden gevonden voor dit nijpende probleem, waar vrijwel alle banken mee te maken hebben. Pagina 6: „Hoge kosten van betalings verkeer snel terugbrengen" DEN HAAG De po sitie van minister Braks van landbouw wankelt. Hij zal met een ijzersterke verdedi ging moeten aanko men, wil hij in de Tweede Kamer op nieuw het voordeel van de twijfel krijgen. Dat is de verwachting nu Braks, na de kwestie de onjuiste vis- vangstcijfers, verwik keld dreigt te raken in een nieuwe affaire, dit maal over de mestpro blematiek. Gezien de ernst van de re cente onthullingen over het falen van hem en zijn ambtenaren is het volgens ingewijden allerminst ze ker of Braks hiertoe in Itaat zal zijn. Volgens R. lueting, hoofd milieusta- Istiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), is de mest-affaire „veel ernstiger dan het ge sjoemel met bouwsubsidies, waarover enkele jaren ge leden een parlementaire enquête is gehouden". Het CBS wilde begin jaren ze ventig al een onderzoek doen naar de omvang van de mestoverschotten. Dit onderzoek, zo blijkt nu uit een rapport van de Alge mene Rekenkamer, is bijna tien jaar opgehouden door onder meer het ministerie van landbouw. Het depar tement, sinds 1980 onder leiding van Braks, zou al die tijd hebben geweten dat het mestoverschot giganti sche vormen aannam, maar steeds hebben gedaan alsof er niets aan de hand was. Minister Braks wilde nog niet persoonlijk reageren. Maar volgens zijn woord voerder „is het wel erg makkelijk om in 1990 te zeggen dat je in 1970 al wist wat er mis was zonder een oplossing aan te dra gen". De VVD houdt er in tussen ernstigrekening mee dat Braks vervangen moet worden als minister. De partij vindt dat er op korte termijn een kamer debat, moet komen, als de minister geen afdoende antwoord geeft op de be schuldigingen. Regerings partij PvdA gaat niet zo ver, maar is evenmin ge rust op de afloop. Het CDA, de eigen partij van Braks, wil nog niet in het openbaar reageren. Frac tieleider Brinkman heeft echter intern om ophelde ring gevraagd. De mest-affaire komt voor Braks uiterst ongelegen. Vorige week werd hij al geconfronteerd met een ge val van omvangrijke vis- fraude, waarbij de AID op zettelijk onjuist zou zijn ge ïnformeerd. Voor zijn par tijgenoot Eversdijk was die affaire gisteren aanleiding om vraagtekens te zetten bij de positie van Braks. In Brussel wordt de visfraude in Nederland overigens be schouwd als het topje van een Europese ijsberg. Pagina 4: Past Gerrit Braks nog? z'n boetekleed [ERAN Een krachtige Ibeving in het noordwes- van Iran heeft vannacht dorpen met de grond ge- gemaakt.* io Teheran maakte in de van de ochtend melding zeker 301 doden, maar wacht wordt dat het do- tal verder zal oplopen. Ze- 2.760 mensen zijn gewond, provincies Zandjan, ten irdwesten van Teheran, en an aan de zuidwestoever de Kaspische Zee zijn het aarst getroffen. In Zandjan tot dusver 166 lichamen orgen, in Gilan 80. 1 afgelegen dorpen zijn nog d van de buitenwereld af- oten door aardverschuivin- i. Volgens het persbureau YA zijn in enkele plaatsen Zandjan alle huizen ver- est en haast alle inwoners of gewond, e weten dat sommige dor- voor 90 of zelfs 100 pro- it zijn vernietigd", aldus een ctionaris van de Rode Hal- Maan, de Iraanse zusteror- lisatie van het Rode Kruis, aardbeving begon om half plaatselijke tijd en hield geveer 15 seconden aan. aarop volgden nog enkele schokken. Volgens de anse media had de schok kracht van 7,3 op de 'aal van Richter. Maar in nerika werd een kracht van gemeten. Talloze Nederlandse voetbalfans verzamelden zich gisteren voor de loketten van het stadion in Palermo, in de hoop alsnog een kaartje te kunnen bemachtigen voor het beslissende duel Nederland-lerland. foto: epa SANT'ELIA Ted Troost is klaar met zijn werk bij het Nederlands elftal, dat vandaag uitkomt in het beslissende duel tegen Ierland op het WK voet bal in Italië. De hapto- noom zal vandaag uit het spelershotel vertrekken. Beenhakker zei gisteren dat Troost een dag als „toegevoeg de waarde" rond de begele- ding van het Nederland^ elftal had gefungeerd. De bonds coach zei niet te weten hoe veel spelers door de hapto- noom waren behandeld. „Dat interesseert me ook niet". In Oranje zal spits Wim Kieft zo goed als zeker in de basis staan. Verrassenderwijs konden de Zweden gisteravond hun kof fers al pakken. Na de neder laag van 2-1 (ondanks een voorsprong van 1-0 voor de Zweden) tegen Costa Rica ein digde de Scandinavische ploeg op de laatste plaats in groep C. Costa Rica zal zaterdag uitko men tegen Tsjechoslowakije in de eerste achtste finale die vast staat. Brazilië eindigde in dezelfde poule op de eerste plaats na de zege op Schotland (1-0), dat met twee punten een minieme kans op de volgende ronde behield. De Schotten zijn afhankelijk van de resul taten in de laatste duels van de groepen E en F. Mócht even tueel een loting nodig zijn om de achtste finalisten te bepa len, dan vindt deze vanavond om 23.00,uur plaats. Waterdraagster Een jonge Palestijnse vrouw zeult met een zware jerry-can over een stoffige weg die leidt naar het vluchtelingenkamp Anata. De Israëlische autoriteiten hebben de waterleiding naar het kamp, dat even ten noorden van Jerusalem ligt, afgesloten omdat de rekening niet is betaald. Daardoor zijn de bewoners gedwongen hun water buiten het kamp te tappen. foto: ap ndriessen wil kwaliteitsprijs ondernemers EN HAAG Minister Andriessen van Economische Zaken 1 een kwaliteitsprijs instellen voor ondernemingen. Hij gaat irover praten met de organisaties van ondernemers. De be- ndsman wil een „overlap" met de Koning Willem 1-prijs (in- vatief ondernemen) voorkomen. ndriessen zei dit gisteren tijdens een jaarlijkse bijeenkomst, &ar de direct betrokkenen de resultaten besproken van het °gramma 'Kwaliteit en Logistiek', dat de zorg voor kwaliteit de bedrijven moet stimuleren. Kwaliteitszorg en logistiek ma- gement zijn volgens de bewindsman prima instrumenten om drijfsorganisaties op doelmatigeheid en marktgerichtheid door iten en te verbeteren. (ADVERTENTIE) jUWELIIR VAN K U N I N G 5 B K 11 (j IN Omega Arl vervaardigd uit high-lcch. keramiek of 18 krt. goud. Op de achterzijde DEN HAAG Voor de economische ontwikke ling van de land- en tuin bouw in Zuid-Holland moet de komende jaren 15.000 hectare grond een zuiver agrarische bestem ming houden. Daartege nover is de georganiseer de landbouw bereid te praten over de bestem ming van 5.000 hectare voor andere doeleinden. Dit blijkt uit een studie van een werkgroep naar de ont wikkeling van de land- en tuinbouw in de zuidelijke Randstad. De studie is verricht in opdracht van de drie Hol landse Landbouworganisaties, de Tuinbouwstructuurcommis- sie Zuid-Holland en de gewes telijke raad voor Zuid-Holland van het Landbouwschap. De voorzitter van de laatste, J.L.M. Barendse, heeft het rapport van de werkgroep vanmiddag aangeboden aan de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. S. Patijn. De georganiseerde landbouw maakt zich grote zorgen over de aanslag op agrarische grond voor andere bestemmingen zo als woningbouw, industrie, verkeer en recreatie. Daardoor is in de laatste 25 jaar al een derde van het areaal verdwe nen. Er bevinden zich nu nog vijfduizend bedrijven die aan twintigduizend mensen werk bieden. De landbouworganisaties vin den dat de nog aanwezige ruimte voor land- en tuin bouw, in het bijzonder de glas tuinbouw, zoveel mogelijk moet worden ontzien. Zij pleit daarom voor stadsvernieuwing en -verdichting, de ontwikke ling van de randen langs de stad en de bebouwing van vrij komende lokaties zoals de vliegvelden Ypenburg en Zes tienhoven. Ook spreekt zij zich uit voor kustuitbreiding tussen Hoek van Holland en Scheve- ningen. Met name het Westland, de B- Driehoek (Berkel, Bleiswijk, Bergschenhoek), Pijnacker, Nootdorp en Stompwijk moeten concentratiegebieden voor de glastuinbouw blijven. Midden-Delfland en de gebie den rond Oude Leede en Leid- schendam moeten hun groot schalige veehouderijfunctie houden. De organisaties zijn, in tegen stelling tot de werkgroep, niet voor een positieve bestemming van gebieden voor de glastuin bouw. Deze bestemming houdt in dat de ontwikkeling van de glastuinbouw boven die van de akkerbouw en veeteelt wordt gesteld. De werkgroep waarschuwt dat als hiervoor niet wordt gekozen de glas tuinbouw vóór het jaar 2000 uit zijn jasje groeit. Uitwijken naar andere gebieden is dan onvermijdelijk, aldus het rap port. Bejaarde vrouw zwaar gewond bij tasjesroof LEIDEN Een bejaarde vrouw is gisterochtend zwaar gewond geraakt bij de bero ving van haar tas. De 81-jarige werd om even na tien uur bloedend aangetroffen op de Topaaslaan. Boodschappen la gen in haar omgeving op straat verspreid. De politie vermoedt dat het hier gaat om een tasjesroof. Met honden werd nog een speurtocht ge houden, maar die had geen succes. De Leidse vrouw is met een hoofdwond en een schedelbasisfractuur naar het Diaconessenhuis vervoerd en is nog steeds buiten kennis. De politie is op zoek naar getui gen: telefoon 258888. ADVERTENTIE 386SX-40 mb 3.995.- 486SL-110mb 13.995.- Organisatie.software &computers Sir W. Churchilllaan 247 Rijswijk 070-399 00 15 30 PAGINA'S Veel jongeren vinden de zondag maar saai Machteloosheid nekt Europees visserijbeleid lliescu wijst verwijten over rellen van de hand EWR wil af van uitkering aan gemeenten Oud Ade viert 125-jarig bestaan school Minder diefstal van boten op Kagerplassen en Braassem Katwijk bouwt 190 woningen aan rand wijk Rijnsoever BUITENLAND ECONOMIE SPORT LEIDEN/REGIO KUNST/RTV RTV PROGRAMMAS WEER/PUZZEL/MENU VOETBAL OP TV VANDAAG Nederland 3, 16.50 uur: België- Spanje. 20.50 uur: lerland-Nederland (in de rust samenvatting eerste helft Engeland-Egypte en na afloop samenvatting tweede helft Enge land-Egypte). Vandaag is de zomer begonnen. Om precies te zijn vanmiddag om 16.33 uur. Het tijdstip waarop de meeste abonnees de Leidse Courant al verwachten. Het juiste moment om daar nu iets aan te doen mocht dat nog niet het geval zijn. Wellicht hebt u nu, om onze krant te pakken te krijgen, een wan deling, fietstochtje of soms zelfs een autoritje moeten maken naar de dichtstbijzijnde kiosk, siga renwinkelier of welke andere wederverkoper dan ook. Met het risico, dat we waren uitverkocht. Met het oog op de lange, hete zomer, die we op vele plaatsen in de wereld ongetwijfeld tegemoet mogen zien, behalve dan wellicht in Nederland, is nu zaak de bon in te vullen. Voor een zomer vol „hot Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 17,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Naam: Voorl.: j Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071 -122 244 <lo) I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. I

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1