potendiefstal op Kagerplassen n Braassem sterk verminderd TENNIS CIRCUIT Fikse groei vervoer per bus blijft uit einig strijd bij dames enkelspel U 1li Rabobank Q Hazerswoudse 'kraker' zit al drie weken vast in Groningen }EN OMGEVING fteidónQowumt DONDERDAG 21 JUNI 1990 PAGINA 13 iovatieproject Wassenaar is af AAR Met het overhandigen van een groot ,t sleutel door penningmeester De Vos van Wo- iwvereniging St.-Willibrordus aan de familie Van sg in de Wassenaarse Van der Wervestraat werd iddag de groot-onderhoudsbeurt van negentig wo- in de Suykstraat, Sanderlandstraat, Ter Weer- rest en de Van der Wervestraat symbolisch vol- «TJoot onderhoud aan de 81 eengezinswoningen en ne- CK ejaardenwoningen heeft gemiddeld 50.000 gulden J-4SZodat in totaal eén bedrag van bijna vijf miljoen t project was gemoeid. De hoeveelheid daglicht die ;a 1 werkzaamheden de huizen binnenvalt is aanmer- I.groter. 5.4! ironingen hebben rondom nieuwe kunststof kozij- Co ieuwe voordeuren, nieuwe keukens en badkamers uwe elektrische leidingen gekregen, terwijl bij de inswoningen een dakkapel is gekomen en alle een u« i schoorsteen hebben gekregen. SP Leidschendam wil resultaten gif onderzoek De Rietvink hebben LEIDSCHENDAM Het SP- raadslid P. de Ruiter wil de re sultaten van het onderzoek naar de bodemverontreiniging in de nieuw te bouwen wijk De Riet vink hebben. Dit blijkt uit schrif telijke vragen die hij aan burge meester en wethouders heeft ge steld. Een woordvoerder van Vastcon BV heeft De Ruiter mee gedeeld dat de bodem van de voormalige scheepswerf Van Dongen inderdaad vervuild is. Voorts vraagt het raadslid of er vervolgonderzoeken komen nu uit steekproeven is gebleken dat ook op de terreinen van de firma Ankor en van Chr. de Koning vervuiling is aangetroffen. Hij wil ook weten hoe de financiële afwikkeling van de saneringen wordt afgewikkeld en of er over leg met de provincie is geweest over de te nemen maatregelen. De Ruiter zegt contact met Vast con te hebben opgenomen omdat wethouder Van Ewijk hem de re sultaten van het onderzoek naar verontreiniging van de grond van Van Dongen niet wil geven. De SP zegt dat op de terreinen van Ankor en C. de Koning con centraties van cyanide, zink en minerale olie zijn aangetroffen. Technische scholen gaan samenwerken met bedrijven LEIDEN Drie Leidse technische scholen en de af deling Leiden van het Nederlands Verbond van On dernemers in de Bouwnijverheid (NVOB) tekenen 2 juli een samenwerkingsovereenkomst. Tevens wordt dan het Samenwerkingsorgaan LBO-Bouwtechniek- Bouwbedrijven regio Leiden opgericht. Doel van de samenwerking is de kwaliteit bevorderen van de af delingen bouwtechniek van de scholen. Ook moet de aansluiting op het bedrijfsleven worden verbeterd. De activiteiten van het samenwerkingsorgaan be staan uit het verzorgen van stageplaatsen in bedrij ven voor leerlingen en docenten. Ook worden gast lessen door bedrijfsfunctionarissen en excursies naar bouwprojecten voor leerlingen georganiseerd. De deelnemende scholen zijn Bedrijfs Technische School C. Sweris, Scholengemeenschap De Leidse en Scho lengemeenschap De Mondriaan. Busstrook Veurseweg in Voorschoten naar andere gedeelte van de weg VOORSCHOTEN De gemeente Voorschoten wil een busstrook aanleggen langs de oostelijke zijde van Veurseweg 236 (het Esso-sta- tion) tot Veurseweg 180 (Motel De Gouden Leeuw). Er waren al eerder plannen voor het aanleggen van zo'n strook, maar dan op een ander gedeelte van de Veurseweg. De bewoners hebben daar hevig tegen geprotesteerd en de gemeen te besloot een andere plaats uit te zoeken. Het doel van de busbaan is om lijndiensten van Den Haag via Leidschendam naar Voorschoten beter te laten doorstromen. De bussen krijgen bij de stoplichtenin stallatie ter hoogte van De Gouden Leeuw eerder groen dan het gewo ne verkeer. De busbaan moet on geveer vierhonderd meter lang worden. De gewone rijbaan zal in plaats van de huidige negen meter een breedte van zes meter krijgen. De kosten voor de gemeente Voor schoten bedragen ruim twee ton, de provincie betaalt voor het pro vinciale deel ruim veertigduizend gulden. Daarnaast verleent het Rijk nog een subsidie. rst EMADE Diefstal joten en scheepsuit- aï)|ig op de Braassem en rplassen is duidelijk ra omen. Dat meldt de 2 lolitie te water groep neer in het jaarver- iver 1989. )ul dien was het oplossings- *1 itage vorig jaar bijna Cy )beld. In 1988 consta- de rijkspolitie dat het diefstallen van boten en J^, rwante zaken onaan- Hj jaar hoog en het oplos- I ercentage te laag was. H aar iets tegen te doen ">in 1989 meer gericht ge- lleerd en meer gedaan 'oorlichting ter voorko- van diefstal. Deze aan- rierp direct vruchten af. en in 1988 nog te ma- 'f\ iet 225 aangiften en vo- pr „slechts" 117. Het aan- [eloste zaken bedroeg in lechts 15 en vorig jaar de gestolen boten be- 21 n zich vorig jaar zowel kruisers, zeiljachten als speed-, rubber- en roeiboten. Het aan tal gestolen buitenboordmoto ren bedroeg vorig jaar 22. Ook werd aangifte gedaan van diefstal van vijf fuiken. Naar aanleiding van de verduiste ring van drie motorkruisers met een gezamenlijke waarde van een kwart miljoen gulden, werd vorig jaar het televisie programma „Opsporing ver zocht" ingeschakeld. Naar aanleiding hiervan kwamen tachtig tips binnen. Het na trekken van de tips resulteer de in de aanhouding van twee helers en het terugvinden van twee van de drie motorkrui sers. In de maand september werd een onderzoek verricht naar diefstal van dure speedboten (1988: 12 stuks; 1989: 17 stuks). De daders konden worden aangehouden, doch van de verdwenen speedboten werd er slechts één bij de rechtmati ge eigenaar terugbezorgd. Een in België wonende Nederlan der is ontmaskerd als oplich ter. Hij kreeg maar liefst ze- verttien jachteigenaren zover dat zij met hun schepen ver kochten, zonder dat hij er ooit één cent voor betaalde. Het ging in totaal om drie miljoen gulden. Alle boten werden door de Rijkspolitie getra ceerd, al dan niet reeds ver kocht aan derden. In diverse voorlichtingsacties bij jachthavens werd het pu bliek op de hoogte gebracht van maatregelen die kunnen bijdragen aan verminderde in braakgevoeligheid. In totaal werden 550 schepen daadwer kelijk gecontroleerd op in braakgevoeligheid; in 103 ge vallen bleken er onvolkomen heden aan de afsluiting van de schepen te zijn. Vrachtvaart De Rijkspolitie te water con stateert een toenemende vrachtvaart per schip in de Randstad. Zo passeerde in 1988 nog acht miljoen ton vracht de Julianasluis in Gouda, vorig jaar was dat toegenomen tot twaalf miljoen ton. Van dit tonnage nam de tankvaart 3.6 miljoen ton voor zijn rekeniog. De Julianasluis werd vorig jaar 15.000 keer geschut. In 1988 was dat nog 12.000 keer. Hieruit blijkt ook een toene mend aantal passages in de re creatievaart. Het aantal aan- en schadevaringen binnen het gehele door de rijkspolitie groep Aalsmeer gecontroleer de gebied bedroeg vorig jaar 47. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Het me rendeel van de aan- en scha devaringen wijt de politie aan het feit dat de vaarwegen rela tief smal zijn in verhouding tot de vaartuigen die er gebruik van maken. In negen gevallen waren de schades te wijten aan technische gebreken. De Rijkspolitie signaleerde vo rig jaar een grote toename van het te snel varen met „jetski's" (snelle motorboten) op plaat sen waar dit niet is toegestaan. Uit onderzoek bleek een enor me toename van de verkoop van jetski's vorig jaar. Het aantal processen-verbaal we gens te snel varen bedroeg vo rig jaar 400. In 1988 werden 55 bekeuringen wegens te snel varen uitgeschreven. Overigens merkt de Rijkspoli tie op dat het aantal klachten uit de burgerij over het snel varen met speedboten vooral sterk toeneemt in de nachtelij ke uren. De bestuurders blij ken vaak nogal agressief. Veel klachten en overtredingen worden geconstateerd in ge bieden die niet tot het „eigen lijke" plassengebied behoren, zoals de akkergebieden van Aalsmeer en Roelofarends- veen, de Ringvaart van de Haarlemmermeerpolder, de vaarwegen rond Warmond en de steden Leiden en Alphen. Met het openbaar ministerie heeft de Rijkspolitie afspraken gemaakt om sneller te kunnen overgaan tot inbeslagname van de speedboot. Luchtbanden Buiten de toename van jetski's, waterscooters en dergelijke constateerde de Rijkspolitie vorig jaar een nieuwe ontwik keling op de plassengebieden. Dat waren speedboten die met grote snelheid een met lucht gevulde band voort trokken. De onderzijde van de band Het varen met snelle motorboten blijft toenemen. was met een zeiltje dichtge maakt, waardoor men in de band kon gaan zitten. De band is met een lange lijn aan de speedboot bevestigd. De opva rende van de band kan op geen enkele manier zijn koers en snelheid beïnvloeden. Door nu met grote snelheid een bocht te maken is het niet denkbeeldig dat gevaar ont staat voor de opvarende van de band- of voor andere water sporters. De rijkspolitie meent foto: pr dat aan deze ontwikkeling snel een einde moet worden ge maakt. De gemeenten zullen daarom in de voorwaarden van de ontheffing voor een speedboot een bepaling opne men die dit verbiedt. A$jeractie fyiekkorpsen en volksdan- z*|> gaan vanavond de straat Avoor de Anjeractie. Het Shliek wordt om bijdragen fyraagd via de collectebus j'lc/oor het kopen van loot- 12 Folkloristisch ensemble 6)a treedt op op de Haar- merstraat bij de Harte- gkerk, Werkmans Wils- ®'icht en het Leids Politie 'Jjziek Gezelschap op het iaüterpodium aan de Hoog- ti*aaf en de K G Stage- m id op het Stadhuisplein. ven andere korpsen ma- bi i een stertocht naar de binnenstad om rond half ne gen samen te komen op het Stadhuisplein. Het Anjer fonds keerde vorig jaar 150.000 gulden uit aan Leid se verenigingen. Jeu de boules De Leidse jeu de boulesvere- niging Héleboule houdt mor gen een midzomeravond- toernooi. Zo'n 64 spelers, waaronder Nederlans beste boulers, strijden om de prij zen en de wisselbeker. Het toernooi begint om 19.00 uur op het Arsenaalplein. Don-Kozakken De Don-Kozakken, een Rus sisch mannenkoor bestaande uit dertig zangers, geven zondag en op vrijdag 6 juli twee concerten in de Hoog landse Kerk. Onder leiding van Elena Sjimanskaya wor den zondag vanaf 10.00 uur uitsluitend orthodoxe com posities ten gehore gebracht. Tijdens het concert op vrij dag wordt ook volksmuziek voornamelijk a capella ge zongen. Kaarten zijn voor P.50 te verkrijgen bij de VVV en 's avonds bij de Hooglandse Kerk Rommelmarkt Buurthuis Matilo houdt zon dag een rommelmarkt. Deze markt staat opgesteld op het grasveld voor het buurthuis aan de Zaanstraat 126 in Leiden en begint om half elf. Dansen De stichting folkloristische dans FETA geeft in samen werking met Achalay en buikdanseres Nadia zaterdag een voorstelling ter afslui ting van het dansseizoen. De voorstelling wordt gehouden in het gebouw van het Bona- venturacollege aan de Ma- riënpoelstraat 6 en begint om 19.30 uur. Volwassenen betalen acht gulden entree. Kinderen de helft. 4 Don Kozakken. LEIDEN Het aantal openbaar-vervoerreizi- gers, dat in 1989 met ver voermaatschappij Westne derland reisde, is gedaald tot 61,8 miljoen. Dat is 2,8 procent minder dan het jaar ervoor. Het aantal reizigers dat gebruik maakt van spits- en snel- busdiensten van vervoer maatschappij Westneder land is in 1989 echter flink gegroeid. Tien pro cent meer reizigers ten opzichte van 1988 stapten in een spits- of snelbus. Dit blijkt uit het jaarver slag van de maatschappij, die het stads- en streek vervoer verzorgt in Zuid- Holland en het westen van de provincie Utrecht. Westnederland heeft, buiten de goede weersomstandighe den, geen verklaring voor deze daling. Volgens de maat schappij is er voor wat betreft het kiezen tussen bus of auto nog weinig te merken van een toegenomen milieubewustzijn. In het eerste kwartaal van 1990 is het aantal reizigers ten opzichte van 1989 wel weer licht gestegen. Financiering Doelstelling van Westneder land is in 1994 meer spitsreizi- gers te vervoeren dan in 1989. Vooral het inzetten van meer sneldiensten voor het woon werkverkeer moet daaraan bijdragen. Er zijn nu 26 snel diensten. De financiering is echter een probleem. Extra sneldiensten en op maat gesneden vervoer tijdens de spitsuren kosten veel geld. Volgens onderzoeks bureau McKinsey zullen de exploitatielasten jaarlijks met twee procent stijgen. De ver voerbedrijven kunnen deze stijging volgens Westneder land niet opvangen. Ze hebben geen invloed op de tarieven en op de opbrengstenverdeling. Zonder overheidssteun is een verdubbeling van de open- baarvervoercapacitiet vóór het jaar 2010 niet mogelijk. In het voorjaar van 1991 krijgt Den Haag dual-mode bussen. Deze kunnen zowel op dieselo lie als op elektrische tractie rijden. In Den Haag rijden de bussen in de stad op het hoog spanningsnet van de tram, buiten de stad schakelen ze over op diesel. De proef met het roetfilter, dat de uitstoot van schadelijke deeltjes tot een minimum beperkt, voldoet goed. Dit jaar zet Westneder land de proef voort op een aantal gelede bussen. In de Haagse regio wil Westneder land een tramtracé via Den Haag naar de Plaspoelpolder en Delft. De Haagse wijk Be- zuidenhout moet beter toegan kelijk worden gemaakt. Met de gemeente Zoetermeer wordt een plan voor het lokale vervoer uitgewerkt. De campagnes die Westneder land met de Gewestelijke Ar beidsbureau's heeft gevoerd voor het aantrekken van bus chauffeurs hebben nog niet tot voldoende resultaat geleid. Een van de gevolgen van het tekort aan personeel was on langs, dat een aantal ritten ge schrapt moest worden. Met ingang van 1990/1991 krijgt het personeel nieuwe uniformen. Bedrijfsresultaat De activiteiten van Westne derland in 1989 hebben geleid tot een totale netto omzet van 159 miljoen gulden. Het netto resultaat bedroeg 2,3 miljoen na belasting. Kinderopvang Leidschendam met 53 plaatsen uitgebreid LEIDSCHENDAM In de wijk De Heuvel, aan de Burge meester Roeringlaan/Dobbe- laan in Leidschendam, komt een nieuw kinderdagverblijf met 48 plaatsen. Als het klaar is komen hierin de 34 opvang plaatsen van het bestaande kinderdagverblijf Piggelmee aan de Patrijslaan. Dat telt nu 24 plaatsen, maar het is de be doeling er tien aan toe te voe gen. Het kinderdagverblijf Re pelsteeltje aan de Gravin Cat- harinalaan wordt met vijf plaatsen uitgebreid tot 29. In het leeggekomen gebouw aan de Patrijslaan wordt een cen trum voor halve dag-opvang met 24 opvangplaatsen inge richt. De totale uitbreiding van kin deropvang bedraagt hiermee 53 opvangplaatsen. Het gastou derproject zal op zo kort moge lijke termijn van start zal gaan. Gewacht wordt op het uitgewerkte plan van de Stich ting Kindercentra Leidschen dam (SKL). De SKL wil vier extra formatieplaatsen. Voor de gemeente komt dat neer op jaarlijks bijna 35.000 gulden extra subsidie. De uitbreiding van Piggelmee en Repelsteel tje van 42.000 gulden wordt gefinancierd uit de zogenaam de Oort-gelden van het Rijk. Voor de uitbreiding van de kinderopvang krijgt Leid schendam volgens de Stimule ringsregeling Kinderopvang 270.000 gulden. De SKL zal, als de uitbreiding gerealiseerd is, een inventarisatie proberen te maken voor wensen waar kinderopvang bij het bedrijfs leven. Men denkt aan tien a twaalf plaatsen. I HALVE FINALISTES BEKEND OP DE MUNNIK JDEN Op De Mun- werden gisteren drie f°,de vier halve finalis- i#i het dames enkelspel jfekend. Marquerite Pa- 3el speelde zich als :e bij de laatste vier. problemen onder- de Munnikse niet tij- haar eerste toer- ioptreden op het eigen Petra Wille werd in i#e sets op twee games •uden. Ook Rosa de en Jeanine Gelevert :en niet op onover- ibare tegenstand, lalie van der Voort te zeven games te- De Boer (4-6, 3-6), ique Langelaan sloeg ier bij elkaar tegen de iger Jeanine Jlinger. tingelende B2-heren verlo ren de als nummer drie ge plaatste Erik Bolten. Marco Smit moest de eerste set na een tiebreak prijs geven, maar won de tweede met 6-4 en drukte in het laatste deel sim pel door: 6-1. Ook Koen van. Bemmel, in de eerste ronde overwinnaar van de Noordwij- kerhoutse Marco Smit, speelde zich in de kwartfinale. Van Bemmel liet opponent Talakua slechts vier games: 6-1, 6-3. Hoofddorper Robin Santifort verdween bij de Cl-heren als geplaatste speler uit het toer nooi. In de een dag eerder af gebroken partij tegen Bergsma slaagde hij er niet in de bakens nog beslissend te verzetten: 2- 6, 5-7. Mickel Verkerk, dins dag nog verantwoordelijk voor de uitschakeling van favoriet en Unicum-clubgenoot Walter Jacobs, had zich gisteren bij de laatste vier kunnen slaan. Erik van Weeren wenste echter aan die verdere opmars absoluut geen medewerking te verle nen. Met de alleszeggende cij fers 6-2, 6-1 was het dus Van Weeren die zich voor de halve eindstrijd klasseerde. Het DEC1 zag topfavoriete Fleur Meijer al heel snel van haar papieren troon gestoten worden. Sandra Faas won zo als ze wilde: 6-3, 6-2. Ook Ju dith Verhoeff kwam een rond je verder. Lilianne van Heete- ren werd met 6-4, 6-2 terugge in het enkelspel der 30+ D- heren ontmoetten Munnik- voorzitter Reindert Teyken en oud-voorman Pierre van Overloop elkaar. De strijd werd ruim in het voordeel van het zittende bestuur beslecht: 6-3, 6-1. Rijpwetering Op de banen van TC Rijpwe tering, vroeger Salvo, maar nooit Woubrugge genaamd, plaatsten drie D2 damesdub- bels zich op eenvoudige wijze voor de halve finales. Vlasveld en Spiegeler lieten slechts vier games aan opponentes Feitzoet en Hogeboom, Van Schie en Cock Jansen gaven er nog een minder weg tegen Hanny van der Zwet en partner Wessel- man, terwijl de combinatie Van der Poel/Suykerland het duo Ineke Verhaar/Van Kes- sel maar één game liet voor alle moeite. Bij de dubbelende D2-heren kent men nog slechts kwartfi nalisten. Officieuze lijstaan voerders Peter van Klink en Ger Klein bereikten de laatste acht door hun eerste toer- nooioptreden met 6-4, 6-3 win nend af te sluiten tegen Boe ker/De Jong. John van Klink en Fred van Ruiten hadden een set meer nodig om zo ver te komen. Van der Weijden en Linschoten pakten immers wél de tweede: 6-2, 4-6, 6-2. In het GDD2 werkten de dubbels Van der Zwet/Klein en Hol lander/Elshout nog een ener verende partij af. Tiebreaks i CcuLeSomo/nt moesten in de eerste twee sets de beslissing brengen, in de derde evenwel kon de combi natie Van der Zwet/Klein het niet meer bolwerken: 6-1 voor Hollander Elshout. GERT-JAN ONVLEE GRONINGEN HAZERS- WOUDE Cees van den Bos uit Hazerswoude aar zelt stevig alvorens te pra ten over zijn 18-jarige zoon, die als een van de 130 Groningse krakers nu al ruim drie weken in voorarrest zit in een cel in Leeuwarden. Hij vindt echter dat het moet. De andere kant van het ver haal moet ook worden ge hoord. „Ik vind het oor deel van de maatschappij onnodig hard." Zijn pogingen om andere ou ders te bewegen deze unieke vorm van rechtsgang ter dis cussie te stellen zijn op niets uitgelopen. Alleen de moeder van een kraker uit Emmen is van mening dat de kant van de krakers en hun ouders naar buiten moet komen, maar zelf wil ze niet in de publiciteit tre den. Zij kent het standpunt van Van den Bos en laat hem ook een beetje als haar woord voerder optreden. Voorarrest Lang niet alle 130 behoorden tot de harde kern, zegt Van den Bos. En lang niet iedereen heeft meegedaan aan het ver nielen van het café en het ad vocatenkantoor. Toch worden ze allemaal, eerst twee keer 24 uur, vervolgens twee maal zes dagen en dan dertig dagen in voorarrest gehouden. „Dat is abnormaal lang. Voor de jon geren die er maar zijdelings mee te maken hadden een enorme klap", meent Van den Bos. Inkomen Hij vertelt dat zijn zoon, die nog thuis woont, dat weekein de naar Groningen ging. „Jon geren worden groot en dan komt het moment dat ze van de Staat een eigen inkomen krijgen, dat ze gaan stemmen en vragen gaan stellen over wat er in de maatschappij ge beurt. Sommigen gaan sporten, anderen komen terecht in po litieke cafés, zoeken de vre desbeweging op, sluiten zich aan bij een mUieuorganistatie of vragen zich af wat er zich binnen de krakersbeweging afspeelt. Zo kwam mijn zoon in Groningen terecht. Hij had ons na lang aandringen ver teld dat hij naar het kraak pand ging om een soort solida riteit te betuigen". Bezoek Pas op 8 juni, bijna twee we ken na zijn arrestatie, heeft Van den Bos zijn zoon kunnen opzoeken. „Hij was blij verrast toen hij ons zag. Hij zei dat hij aan de ene kant wel begreep waarom hij was gearresteerd omdat hij ook vond dat er nare dingen waren gebeurd. Aan de andere kant snapte hij niet waarom hij nog vast moest blijven zitten omdat hij tiidens de verhoren had verklaard wat zijn aandeel in de rellen was geweest. Hij heeft ons pre cies verteld wat hij had ge daan. Eerst heeft hij meege holpen met het oprichten van een barricade van spullen uit het kraakpand. Ook is hij later in het café geweest, maar daar hqpft hij niets vernield. Toen de ME kwam heeft hij een steen gepakt om te gooien. Maar hij zei tegen ons, en dat heeft hij ook tegen de politie verklaard, dat hij de steen heeft laten vallen omdat hij geen geweld voor zijn reke ning wilde nemen". Van den Bos gelooft de lezing van zijn zoon. „Hij is niet ie mand die op zoek is naar ge weld. Hij is geen vandaal. Hij en met hem een aantal ande ren zijn verdwaald in de kra kersbeweging. Van de advo caat van mijn zoon weet ik dat de meesten niet hebben mee gedaan aan de vernielingen. Ik schrik dan als ik de motie ven van Justitie lees waarom ze deze jongeren vasthouden. Omdat er gevaar bestaat voor herhaling van geweldpleging. Men vreest onttrekking van rechtsvervolging en ze worden verdacht van verduistering van bewijslast. Dit zijn ver dachtmakingen, die op mijn zoon en op een belangrijk aan tal van de arrestanten beslist niet van toepassing zijn". Schaduw Overigens veroordeelt Van den Bos de acties van de kra kers. „Het vernielen van een café en een juristenkantoor kan op geen enkele manier. Maar ik heb ook de indruk dat de bestuurders en Justitie daar niet op een redelijke en rustige manier op reageren. Er wor den zware straffen uitgedeeld aan mensen die nog niet voor de rechter zijn geweest. Ik ben bang dat dit een schaduw vooruit werpt op de hele rechtsgang. De rechter kan al bijna geen lage straffen meer opleggen aan de mensen, die er zijdelings mee te maken hadden, gezien de lange duur van het voorarrest. Een straf van bijvoorbeeld twee weken is in deze situatie al niet meer mogelijk". Harde aanpak Van den Bos maakt zich ern stig zorgen over de sociale ge volgen die de harde aanpak van Justitie kan hebben voor de verdere ontwikkeling van zijn zoon. „De kans is groot dat deze jongeren het vertrouwen in de rechtsgang verliezen en elkaar vanuit dat gevoel gaan opzoeken, wat wel eens nade lig zou kunnen uitpakken. Ik zou graag willen dat in Neder land een discussie op gang komt over deze nieuwe vorm van massa-processen, waarbij zonder onderscheid mensen lang worden vastgehouden".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13