Irunswi jk is overspannen DDR-politici vrezen aanslagen van RAF unteanu beschuldigd van oproer Fidel Castro wil gesprek met Bush AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB de terugkeer van peer den schuymer Conservatieven nemen Gorbatsjov onder vuur rENLAND foidacComatit WOENSDAG 20 JUNI 1990 PAGINA 5 inesische leger |t rebellen Atjeh A ATJEH Een legerpa- heeft in de Indonesische cie Atjeh zes vermeende ran een afscheidingsbewe- A oodgeschoten, zo is door ov n binnen het Indonesische :ak neegedeeld. Alle slachtof- iren lid van een „veilig- >dreigende beweging", al- zegslieden. Met deze term de autoriteiten de ver- jy ide protestbewegingen in id aan. In Atjeh wordt »e de Atjeh Merdeka groe- V( bedoeld, die sinds de jaren n a cht voor een autonome Nd Beneluxlanden gaan nauwer samenwerken LUXEMBURG België, Nederland en Luxemburg hebben besloten om binnen de EG nauwer te gaan sa menwerken. De ministers van bui tenlandse zaken van de drie landen hebben afgesproken dat „de daad kracht van de Benelux moet toene men en dat het Benelux-parlement een werkelijke politieke macht moet krijgen". Daarvoor is nodig dat het al van 1947 daterende Beneluxverdrag gewijzigd wordt. Dat gaat dan ook ge beuren. Een van de redenen voor de nauwere samenwerking is ongetwij feld de vrees van de kleinere EG- landen door de grote lidstaten in de Gemeenschap te worden vermorzeld. TOKYO De Cubaanse leider Fidel Castro heeft Japan verzocht om in november bij de kroning van keizer Akihito voor hem een ontmoeting te arrangeren met president Bush van de VS. Vol gens de Japanse krant Asahi Shimbun, die dit vandaag meldde, heeft het ministerie van buiten landse zaken in Tokyo hiertoe nog geen officieel verzoek van Cuba ontvangen. De Japanse rege ring zou echter al een begin hebben gemaakt met het polsen van de Amerikaanse reacties, aldus de krant. In 1961 werden alle diplomatieke betrek kingen tussen Cuba en de VS verbroken. Ook na de ontwikkelingen in Oost-Europa en het afne men van het politieke geweld in Midden-Amerika is de Cubaans-Amerikaanse relatie uiterst kil ge bleven. Aids-conferentie in San Francisco gestart SAN FRANCISCO In de Amerikaanse stad San Francisco is vandaag de zesde in ternationale Aids-conferentie begonnen. Ruim 12.000 wetenschappers en 2000 jour nalisten uit de gehele zijn bijeen in het reusachtige Moscone-Congrescentrum Voor het eerst zijn ook omvangrijke dele- faties uit Oost-Europa - onder meer de ovjet Unie en Roemenië - present. Het congres wordt omgeven door een sfeer van controverse over de aids-politiek van de Amerikaanse regering. De conferentie wordt geboycot door 200 aids-organisaties uit tientallen landen, die daarmee proteste ren tegen het conservatieve Amerikaanse overheidsbeleid. Heldenapplaus voor teruggebrachte aap KUALA LUMPUR Ralfone is gisteren in de hoofdstad van Malay sia, Kuala Lumpur, een ovationeel applaus ten deel gevallen. Ralfone is een vierjarige Orang Oetan, die door stropers naar Frankrijk was gesmok keld. De Franse autoriteiten kwa men er echter achter en stuurden het dier terug. De aap werd bij haar thuiskomst opgewacht door zes Zuid- oostaziatische milieuministers en een horde fotografen. De met uitsterven bedreigde primaat wordt terugge bracht naar het 'Sepilok-ziekenhuis' op Borneo, waar ze begeleid zal wor den bij haar terugkeer naar het oer woud. Nobelprijs voor milieu afgewezen STOCKHOLM Het voorstel van dertig Nobelprijswinnaars om een nieuwe prijs voor milieu in te stellen, is afgewezen door de voorzitter van de Nobelstichting. Zater dag werd in Noordwijk, waar kinderen uit de gehele wereld bijeen waren op de zoge heten Kinderconferentie, opgeroepen tot instelling van een Nobel-milieuprijs. Die oproep werd door de dertig prijswinnaars gesteund. Stig Ramel, voorzitter van de Nobelstichting, zei te vrezen dat instelling van een nieuwe prijs zou afdoen aan de waarde van de bestaande Nobelprijzen. In 1968 werd het pakket van Nobelprijzen voor het laatst uitgebreid, met die voor economie. MARIBO Ronnie wijk, de 28-jarige van het Surinaamse icommando, is flink innen en het vech- 1e. Hij wil zo gauw Jjk naar Nederland alle rust te beslissen politiek asiel zal agen. Hij zal op zijn ;t morgen in Neder- arriveren en wil ;nige tijd bij familie burg uitrusten. rijk belde gisteravond ;n van zijn naaste me tiers vanuit Rocham- et vliegveld van Frans j a, waar de autoriteiten erder die dag hadden ouden. Brunswijk zei op Rochambeau de pas- jntrole al was gepas- ;n op punt stond op een van Air France naar te stappen, toen een me 150.000 Franse ongeveer 50.000 gul- zijn koffertje aantrof. de ijze- aaf in de tijdie de Is- politie- hem heeft, Ind houdt, igen werd na enkele feer vrijge- omdat Israëlische met ste- iad beko- Shawfat, vluchtelin- np in eruzalem. (Van onze correspondent Rink Drost) OOST-BERLIJN Enke le leidende DDR-politici hebben de afgelopen da gen moordbedreigingen ontvangen die door de Oostduitse minister Dieter van binnenlandse zaken worden toegeschreven aan de tweede en derde generatie RAF-leden. De bedreigingen zijn ruim een week geleden begonnen na de arrestatie van de 39-jarige Su- sanne Albrecht. Zij is de ze vende in de rij van RAF-leden die de afgelopen weken zijn aangehouden. Begin deze week werd Henning Beer (31), nummer acht, gearresteerd. De nu gearresteerden moeten als leden van de tweede gene ratie worden gezien. De voorzichtigheid en de vrees onder de Oostduitse politici zijn ook ingegeven door de hoogste openbare aanklager van de Bondsrepubliek, 'Gene- ralbundesanwalt' Alexander von Stahl. Deze heeft enkele weken geleden de geharnaste terroristenjager Kurt Reb- mann opgevolgd, die op zijn beurt de opvolger was van de in 1977 door de RAF vermoor de Siegfried Buback. Von Stahl had erop gewezen dat de structuren van de RAF in de Bondsrepubliek nog geheel in tact zijn en dat de toorn van de terroristen zich nu naar de, in beveiligingsopzicht achter lopende, DDR kan verplaat sen. Voor de RAF bestaat inder daad aanleiding de activiteiten te verplaatsen naar de DDR. Ze vecht tegen imperialisme en kapitalisme, twee elemen ten die na de omwenteling in de DDR met grote snelheid de DDR binnenrukken. Die strijd tegen imperialisme en kapitalisme was in de afge lopen jaren tot de machtswis seling in Oost-Berlijn de bin dende factor tussen de RAF en het SED-regime onder Erich Honecker. Beide was er veel aan gelegen om het leven in de gehate Bondsrepubliek zo veel mogelijk te ontwrichten. In de toenadering RAF-DDR hebben de Palestijnse guerril la-organisaties al dan niet be doeld de bemiddelingsrol ge speeld. In 1976 en 1977 onder steunden de RAF en Pale stijnse commando's elkaar bij vliegtuigkapingen. RAF-leden volgden bij de Palestijnen in verschillende landen in het Midden-Oosten guerrilla-op- leidingen. Ook het DDR-regi- me onderhield uitstekende contacten met de Palestijnse organisaties, onder meer als wapenleverancier. In de Arabische wereld bleven de RAF-terroristen als Euro peanen vreemde eenden in de bijt. Zo niet in de DDR. Zelfs de taal vormde geen barrière. Door welwillend RAF-leden op te nemen sneed voor de DDR het mes aan drie kanten: de nieuwkomers waren bond- enoten in hun afwijzing van e Bondsrepubliek; voorko men kon worden dat de RAF haar activiteiten naar de (qua machtsstructuur eveneens af gewezen) DDR verlegde; de Palestijnen waren de DDR dankbaar voor de vrienden dienst en daardoor eerder be reid iets terug te doen. Kennelijk zijn deze drie argu menten voor de SED-leiding sterk genoeg geweest om haar belijdenis van afwijzing van elke vorm van terrorisme in de praktijk aan de kapstok te hangen. ilTGENOTE STUDENTENLEIDER IN NEDERLANDSE AMBASSADE rolg van de voorpagina) jAREST De Roe- se justitie heeft stu- enleider Marian Mun- beschuldigd van het I tten tot en het deel- i in aan het oproer in rest vorige week. eanu en twee andere op- leiders, Dumitru Dinca ea Leon, hebben volgens 'erklaring van het Open- Ministerie verschillende 'en georganiseerd die op ii meerdere openbare in- [igen hebben aangevallen: ninisterie van binnen- e zaken, de gemeentepo- de inlichtingendienst en ïlevisie. De Roemeense justitie zegt dat bij de demon straties tegen de regering voor 150 miljoen lei (ruim dertien miljoen gulden) schade is aan gericht. Over de verblijfplaats van Munteanu, die maandag uit het ziekenhuis werd ge haald waarin hij werd ver pleegd, is niets bekend. De echtgenote van Munteanu heeft haar toevlucht gezccht in de Nederlandse rmbassade in Bukarest. „Zij voelt zich momenteel op straat in Buka rest niet veilig. Bovendien probeert zij met onze hulp achter de verblijfplaats van haar man te komen", ver klaarde ambassadeur mr. C. Stork. De 25-jarige student in de let teren was vorige week in het ziekenhuis terechtgekomen nadat Roemeense mijnwerkers onder het goedkeurend oog van de autoriteiten met ge weld een einde maakten aan de al vele weken durende de monstraties tegen het bewind van president Iliescu. Muntea nu werd daarbij in elkaar ge slagen. Berichten als zou mevrouw Munteanu overwegen politiek asiel in Nederland aan te vra gen, worden door ambassadeur Stork tegengesproken. „Nee, daar is geen sprake van. Wat mij betreft mag ze zo lang blij ven als ze wil. Ik zal boven dien via mijn contacten met de Roemeense autoriteiten probe ren haar behulpzaam te zijn bij het opsporen van de precieze verblijfplaats van haar echtge noot". Ambassadeur Stork was van daag aanwezig bij de plechtige inhuldiging van president Ilion Iliescu. Hij mocht echter geen recepties of andere socia le evenementen ter gelegen heid van de inauguratie bezoe ken, zo had minister van bui tenlandse zaken Van den Broek besloten. De bewinds man legde gisteren in de Tweede Kamer uit dat hij voor een moeilijke afweging had gestaan. „Enerzijds is er de grote bezorgdheid over de hui dige situatie in Roemenië, met name in de hoofdstad Buka rest. Anderzijds is er het feit dat Iliescu de eerste vrij geko zen president is van Roemenië sinds de Tweede Wereldoor log", zei Van den Broek. 4DE JUNGLECOMMANDO LIJKT NABIJ Zwarten mogen weer naar blanke parken KAAPSTAD Het Zuidafri- kaanse parlement heeft giste ren een belangrijke pijler van de apartheid weggenomen met het opheffen van de 37 jaar oude wet op de rassenschei ding in openbare instellingen, waartoe het parlement met grote meerderheid besloot. Alleen de uiterst-rechtse con servatieve partij stemde tegen het voorstel van de Zuidafri- kaanse regering om steden en gemeenten na 15 oktober het recht te ontnemen voor open bare instellingen als zwemba den, toiletten, parken en stranden te besluiten tot schei ding van de rassen op grond van een wet uit 1953. De wet werd al niet meer na geleefd in Johannesburg en Kaapstad en was gedeeltelijk opgeheven in Pretoria en Dur ban en kleinere steden. Maar in tientallen, vooral kleinere plaatsen worden nog steeds ziekenhuizen, openbare toilet ten en parken opengesteld voor alleen blanken. De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren een beloning van 35.000 gulden uitgeloofd voor gegevens over de ex treem-rechtse Piet „Skiet" Ru dolph, die na de diefstal van wapens uit een legerdepot op de vlucht is voor de politie. Rudolph heeft gisteren de re gering-De Klerk de oorlog verklaard. In een videoband die bij een krant in Johannes burg werd afgegeven zegt Ru dolph dat de blanke Zuidafri kanen de huidige regering om ver moeten werpen. zelfs het aftreden van Gorbatsjov als partijleider. Onder de conservatieve partij leden in de Russische repu bliek heerst groot ongenoegen over de stappen van Gorbats jov om de macht van de partij terug te dringen en het zwaar tepunt van de macht te ver schuiven naar de regering. Conservatieven als Melnikov pleiten voor handhaving van de partij in de oude vorm met behoud van zoveel mogelijk bevoegdheden. Onder de 2.700 Russische volksvertegenwoordigers die gisteren bijeenkwamen, bevin den zich slechts tussen de 1UU en de 200 radicale hervormers. De Russische afgevaardigden vormen op het landelijke par tijcongres, waaraan 5.000 par tijleden deelnemen, de meer derheid zodat hun conservatie ve opvattingen veel gewicht in de schaal leggen. De bijeenkomst van de Russi sche partij vertegenwoordigers is een voorproef op het lande lijke partijcongres dat 2 juli be gint en waarop, naar wordt verwacht, tot ingrijpende wij zigingen in de partijtop zal worden besloten. Het is zelfs niet uitgesloten dat Gorbatsjov zijn positie als partijsecretaris, de hoogste partijpost, zal ver liezen. Hij blijft dan weliswaar firesident, maar door het ver- ies van die partijfunctie loopt zijn hervormingsprogramma groot gevaar. Om dit te voorkomen moet het Westen op korte termijn forse economische steun verlenen aan de Sovjetunie, vindt de Franse president Francois Mit terrand. In een interview met Le Monde benadrukt Mitter rand dat hij alle vertrouwen heeft in de kwaliteiten van Sovjet-president Michaïl Gor batsjov. - Peer koopt een polacre; dat is wel niet precies wat hij maar er is weinig aanbod en de prijzen zijn hoog. Beter niets, zegt Peer en slaat toe. Dan wordt de bemanning nsterd, victualiën en munitie worden ingeslagen en vier da- kunnen de schepen uitzeieln. Als er nu maar iets in 't komt! Maar ze hebben weinig geluk, want geen prooi laat zien. Tot de opperstuurman op zekere dag Peer waar- in de verte is blijkbaar een zeeslag aan de gang, want er dikke kruitdamp boven het water en af en toe is flauw ebulder van kanonnen te horen. Wanneer ze dichterbij ko men roept de stuurman verrast: „Maar dat is de vloot van Robert Janszoon! En hij is met Moorse galeien in gevecht.... Ahl Ik zie de wimpel van Abas Ure. Zullen we hem een handje helpen?" Peer denkt na. Abas Turc? Zou Robert Janszoon het tegen hem kun nen bolwerken? Peer staat in tweestrijd. Hij is ook zeerover en die Nederlandse kapitein heeft hem al genoeg narigheid bezorgd. Maar die Moren zijn ook geen lieverdjes. Komaan, besluit hij, ten slotte ben ik ook Nederlanderen die Abas Rurck verdient eens een lesje. MOSKOU Tijdens een bijeenkomst van commu nistische partijleden uit de Russische republiek is Sovjet-president Michaïl Gorbatsjov gisteren zwaar onder vuur genomen door conservatieve partijgeno ten. Dit gebeurde nadat Gorbatsjov een felle aan val had gedaan op de con servatieve Jegor Ligatsjov. Een partijchef uit Siberië, Alexander Melnikov, eiste De gendarme vroeg naar zijn ticket en zijn instapkaart. Brunswijk kon die kaart op dat moment niet vinden. Hij dacht dat hij de kaart had ver loren en begon zoekend door het gebouw te lopen. Daarbij liep hij recht in de armen van een kolonel van de Franse ge heime dienst die hem herken de en hem inrekende. Bruns wijk bleek twee valse paspoor ten op zak te hebben: een Ne derlands en een Surinaams. Einde „Als Brunswijk inderdaad po litiek asiel in Nederland vraagt, dan maken we nu het dramatische einde van het Junglecommando mee", zegt mr. Andre Haakmat, voorma lig vice-premier van Suriname en nu advocaat in Amsterdam. Vier jaar geleden was Haak mat de man die Brunswijk aanspoorde het Junglecom mando op te richten. „In het Junglecommando is er niemand die voldoende charis ma heeft om Brunswijk op te volgen", aldus Haakmat. Hij noemt het een veeg teken dat de afgelopen week al twee van Brunswijks naaste medewer kers, Frits Hirschland en Jan Kenzenhuis, in Nederland zijn gearriveerd. Hun komst toont volgens Haakmat aan dat het einde van het Junglecomman do nabij is. Kenzenhuis wilde hier gisteravond niet op reage ren. „Ik ben stokdoof voor al les wat Haakmat zegt", aldus deze medewerker van Bruns wijk. In Suriname blijkt Brunswijk vlak voor zijn vertrek het be vel over het Junglecommando te hebben overgedragen aan John Wally, bijgenaamd Ca stro. Deze staat bekend als te genstander van onderhande lingen met Paramaribo. Brunswijk heeft het Jungle commando vier jaar geleid. Nederland en Frankrijk pleeg den gisteravond nog overleg over de positie van Brunswijk. Volgens Eddy Dap in Tilburg, vertrouwensman van Bruns wijk, hebben de Fransen de overspannen guerrillaleider gisteravond toestemming gege Brunswijk (rechts) zou vorige week volledig zijn ingestort na een geheim overleg met de Surinaamse regering. Vorig jaar juni bereikte de leider van het Junglecommando onder het toeziend oog van de Franse prefect van Guyana, La Croix (midden) nog een akkoord met parlementsvoorzitter Lachmón (links). ven om naar Parijs te vliegen. Het wachten was nog op Den Haag voor een visum voor Ne derland. Brunswijk zelf maakte«er in zijn telefoongesprek gister avond een punt van dat hij op dit moment nog geen asiel wil vragen, maar eerst tot bezin ning wil komen tijdens een paar weken vakantie in Ne derland. In Nederland is de uitzicht geboden op nieuwe Brunswijk geeft er de brui aan omdat in Suriname volgens hem een uitzichtloze toestand is ontstaan. Na een geheim overleg, vorige week donder dag in Frans Guyana, met het zogenaamde crisisteam van de Surinaamse regering, is hij volledig ingestort, zegt een naaste medewerker. Tijdens dat overleg werd geen stap van Brunswijk als volkomen verrassing geko men. Eddy Jozefzoon, die re gelmatig als zijn woordvoerder in Nederland optreedt, zei gis termiddag nog: „Brunswijk be- vredesonderhandelingen, maar werd Brunswijk te ver staan gegegeven dat het Jun glecommando uit Moengo diende te vertrekken. Die eis werd ook al gesteld door Bou- hoort niet tot die lafaards die terse. Brunswijk vindt dat de on- be- schikt om het leger in de hand te houden. Maar volgens inge wijden speelt bij Brunswijks overspannenheid ook een rol dat de guerrillaleider zijn overwicht op de bosnegerbe volking in het binnenland aan het verliezen is. Het gist al enige tijd binnen het Jungle commando. Daarbij spelen ook stam-tegenstellingen een rol. Eind vorig jaar kwam het op Stoelmanseiland bijna tot een coup binnen het Junglecom mando. Brunswijk is lid van de stam der Aucaners en zijn tegenstanders waren meren deels Saramaccaners. Later verenigde de Saramaccaanse oppositie zich onder de naam Angula ('uitdaging') en keerde zij zich ook met geweld tegen Brunswijk. Volgens Angula heeft de strijd van het Jungle commando tegen het Suri naams leger slechts 'verderf' gebracht voor de Saramacca ners. Brunswijk op zijn beurt betitelt Angula als een nieu marionetten-beweging van Bouterse. Volgens Haakmat was het ook een grote klap voor Brunswijk dat zijn tweede man, comman dant Barabas, begin dit jaar in het geheim ontmoetingen bleek te hebben met legerlei der Bouterse. Barabas werd het Junglecommando uitgezet, kwam vorige maand in op stand tegen Brunswijk en werd daarbij doodgeschoten. ROB RUGGENBERG ARCHIE SUMTER

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5