Politie treedt harder op tegen verkeersovertreders Breestraat STAD OMGEVING/RTV ben niet zo'n e dat bij de ssen gaat zitten" Bedrijfsplatform nodig voor 'Leiden Promotion' Proef met bewaarboxen chemisch afval succes Klassiek cadeau CcidócSommtt muz WOENSDAG 20 JUNI 1990 PAGINA 13 enaar propt kippen en konijnen in doosjes De politie heeft gistermid- i na het middaguur op het Leid- n een 60-jarige Hagenaar aange- tie kwam in actie na veront- de telefoontjes vanuit het sta- iaruit bleek dat de man in twee aeel veel dieren had gestopt. troffen in een doos van 35 bij 30 centimeter 28 konijnen aan, n er inmiddels drie waren over- van de konijnen was bijna ge- de andere doos had de man 12 i en 5 kippen gepropt. Een kip gestikt. De nog levende dieren or de Dierenambulance opge- n in Wassenaar ondergebracht, heeft een proces-verbaal we- n erenkwelling gekregen. De Ha genaar had de kippen en konijnen ge kocht op de veemarekt in de Groe- noordhallen in Leiden. Bij huiszoeking in de woning van de man aan de Kranenburgweg in Den Haag trof de Haagse politie 17 konijnen aan. Drie ervan waren dood, terwijl er bovendien een half vergaan lijk van nog een konijn lag. Ook de konijnen zijn door de Dierenambulance wegge voerd. Alle dieren worden, als ze weer zijn opgeknapt, verspreid over diverse kinderboerderijen. De Haagse politie heeft bij de man de laatste drie maanden al ruim 300 dieren in beslag genomen. De man blijkt nogal in de war te zijn. Hij meent erg goed voor de dieren te zijn, maar kan volgens de politie niet goed zorgen voor de die ren waarover hij zich ontfermt. Racefietsers geveld door autoportier LISSE Een onverwacht ge opend autoportier heeft giste ren voor een valpartij gezorgd op de Spekkelaan in Lisse. Een 40-jarige vrouw wilde na bij de ingang van het sportveld van hockeyvereniging The Flags uit haar auto stappen. Zij zag drie snel naderende War- mondse racefietsers over het hoofd. De 31-jarige koploper reed als eerste tegen het por tier op, waarna een 28-jarige en een 23-jarige medefietser over hem heen vielen. Het drietal is met schaafwonden en kneuzingen overgebracht naar het Leidse Diaconessen- huis. Provincie honoreert Leids project voor na-oorlogse wijken LEIDEN/DEN HAAG De provincie Zuid-Holland heeft een door Leiden ingediend voorstel voor een project voor de aanpak van na-oorlogse wijken gehonoreerd. Leiden heeft daarvoor een renovatieplan voor de Slaaghwijk en de Hoven aan de Willem de Zwijgerlaan ingeleverd. Hiermee is de gemeente doorgedron gen tot de tweede ronde van de „provinciale wedstrijd": de uit werking van hun project. De winnaar krijgt van de provincie een bijdrage van een half miljoen gulden voor de uitvoering van zijn project. De provincie wil met de „wedstrijd" de aandacht vestigen op de problemen in na-oorlogse woongebieden. Gedeputeerde Staten (GS) stellen dat het een impuls kan zijn voor gemeenten om be leid te ontwikkelen op dit nog nieuwe terrein. Volgens GS zul len de problemen in de jaren negentig in toenemende mate om aandacht en geld vragen. Staatssecretaris Heerma (volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieubeheer) maakt woensdag 7 november tijdens een provinciale manifestatie over na-oorlogse woongebieden bekend welke projecten hebben gewonnen. Man beroofd van fiets LEIDEN Een 26-jarige man uit Zoeterwoude is in de nacht van zondag op maandag beroofd van zijn fiets. De man reed rond kwart over twee op de Hoge Rijndijk. Ter hoogte van de Stierenbrug versperden twee ongeveer 20 jaar oude mannen hem de weg en trokken de Zoe- terwoudenaar van zijn fiets. Daarbij stompte een van de die ven de man in het gezicht, waardoor die een scheur onder het rechter oog opliep. Het tweetal ging er vervolgens met de fiets vandoor. Man dringt binnen in verpleegstersflat LEIDEN Een onbekende man heeft gis termiddag geprobeerd een 19-jarige ver pleegster in het Diaconessenhuis aan te randen. De man klopte rond vijf uur op de kamer deur van de vrouw in de verpleegstersflat. Meteen opende hij de deur en vroeg de vrouw, die in bed lag, naar een haar onbe kende vrouw. Vervolgens ging hij op de verpleegster af en vroeg of hij haar mocht aanraken. Toen de vrouw daarop begon te schreeuwen, ging de aanrander er van door. Een zoekactie door personeel van het zie kenhuis en medebewoners van de flat had geen resultaat. ZEVEN DAGEN PER WEEK CONTROLES INRIJVERBOD LEIDEN De Leidse politie pakt verkeero- vertreders in de Bree straat voortaan harder aan. De politie treedt vaker en strenger tegen hen op. Vanaf vandaag wordt er zeven dagen per week gecontroleerd, ook op koopavonden. Vooral wordt er gelet op het negeren van het in- rij verbod. „Er is tot nu toe wel steeds toezicht gehouden, maar in middels is gebleken dat het noodzakelijk is dat er regel matiger en stringenter opge treden moet worden", ver telde politievoorlichter D. Graveland gistermiddag. De overtredingen moeten tot „normale proporties" wor den teruggebracht. Toen de Breestraat twee jaar geleden werd afgesloten, werd er streng gecontro leerd. „Er mocht doorgere den worden tot aan de Pa pengracht, iedereen sloeg toen ook keurig rechtsaf. Ook omdat er de eerste tijd strak toezicht werd gehou den. Nu er minder toezicht wordt gehouden, zijn de au tomobilisten niet meer zo keurig. Langzamerhand sluipt het venijn erin", aldus Graveland. Hij geeft aan dat het inrijverbod „massaal" overtreden wordt en dat dat gevaarlijke situaties ople vert. De motorbrigade en surveil lancedienst letten voortaan scherp op het inrijverbod. De parkeerpolitie gaat bo vendien het stopverbod „na drukkelijker bekijken". „Het is niet zo dat er permanent agenten aan het begin en aan het einde van de Bree straat staan", stelt Grave land gerust. NZH „Als de politie harder gaat optreden, dan gaan wij er bovenop zitten bij onze chauffeurs om de snelheid laag te houden", vertelt B. Leeuwenburg namens de NZH. Dat betekent dat de busschauffeurs voortaan met zo'n 15 tot 20 kilometer per uur door de Breestraat zul len rijden. „Als de politie niets doet, dan zijn de chauf feurs ook niet te motiveren", geeft hij aan. Leeuwenburg merkt op dat „toen het nog rustig was, dus zonder ver- keers- en andere obstakels, het geen enkel probleem was om langzaam te rijden. En dat was in het begin zo". Onderscheiding voor Van Pelt 'JEN De Leidse jraar Chris van Jen was zijn zilveren OHm waarschijnlijk en als niet een van 11 eerlingen daarnaar q [eïnformeerd. Klas- q allet, jazzdance, mo- - dance, showdance, 5 is, aerobics, callane- j| conditietraining, de Üige Van Weerden 2 er zijn hand niet 2 Dm. Zijn vorige jubi- *ieft hij overgeslagen. bileum wordt zater- 5 n zondag echter ge- met twee grootse 1 ellingen in het Ne- j ids Congresgebouw n Haag. j efst had Chris in de I Schouwburg op willen maar die was al hele- olgeboekt. Het Congres- v is een goede uitwijk- jkheid. „We hebben al- i Leiden opgetreden, k vier in 1990 mijn jubi- dat kan ik niet een jaar en", vindt hij. Ruim dvijftig leerlingen wer- n de show mee, de jong- irie jaar, de oudste rond tig. Chris zelf danst voor ■st niet mee. „Ik kan het 'el hoor, maar je moet 'en tijd hebben dat je u stoppen, nu is het ge- Toch vind ik het wel r, maar ik heb mijn i echt vol aan die zegt hij nuchter, ow heeft hij helemaal [edaan". Oude balletten •eht, choreografie voor e balletten in elkaar ge- muziek erbij gevonden, was hij in oktober 1989 laar. „Dan kauw ik er ar maanden op en in ja- zijn we begonnen met ren. In vier maanden alles ingestudeerd, nu alles alleen doorgerepe- Ook in kostuums heb- e al gerepeteerd". oud ostuums, zo'n driehon- tuks, zijn door een leer- an hem gemaakt, Peter - Meer. Accessoires, zoals R. strikken, linten en maken ze ook zelf. Mve de schoenen, dat hwe niet,, die worden •ht", vult Chris aan. De leerlingen van Studio Dance Action voeren in totaal negen tien stukken op, bij elkaar op geteld is dat twee uur dans werk. Elk ballet heeft een compleet andere stijl. „Broad way Rhythm" is zoals de naam al doet vermoeden een show ballet, „Night Waltz" is een stuk met een dramatische toon, afgewisseld door „La vie Parisienne" gesitueerd in het Parijs van anno 1900. De voorstellingen, die om kwart over acht beginnen, zijn opgedragen aan de Peter Leo neff, de eerste balletdocent van Van Weerden. Van Weer den was achttien toen hij voor het eerst naar een balletles ging kijken. Hij was gelijk „verkocht", maar hij was voor een balletdanser eigenlijk al „heel oud". Versneld volgde hij de klassieke beroepsoplei ding aan de balletacademie in Den Haag bij Leoneff. Ook was hij een van de eerste leer lingen van de Nederlandse showacademie. Voor de televi sie heeft hij veel shows ge danst.' „In de jaren zestig werd dat nog live opgenomen. Als er iets verkeerd ging, dan ging het ook verkeerd, dat was erg leuk". Het telefonische aanbod om les te gaan geven bij een grote school in Curasao, accepteerde Chris van Weerden in zijn „doe het zelf" Studio Dance Action. hij meteen. Drie jaar lang gaf hij zo'n vijfhonderd leerlingen les op het tropische eiland. „Een enorm leuke tijd en ik heb enorm veel geleerd. Som mige leerlingen die ik daar les gaf, kwamen later als ze in Leiden gingen studeren weer bij mij op les. Ik herkende ze nauwelijks, maar zij wisten het nog precies. Ik heb ook aan onstellend veel mensen les ge geven, ik zou het niet eens meer weten". Terug in Nederland wilde hij „een vast stekje hebben". Aan de Hooglandse Kerkgracht stond een studio te huur, waar hij vervolgens drie jaar heeft gezeten. Na een verhuizing Chris van Weerden links op de voorgrond in het showballet Broadway Rhythm. LEIDEN Voor de pro motie van Leiden moet een bedrijfsplatform wor den opgericht. Het bedrijfsleven moet meer geld in de Leidse promo tie steken en moet actie ver worden. Dat zei bur gemeester C. Goekoop gis teravond tijdens de alge mene ledenvergadering van de Leidse VVV. Goekoop denkt daarbij het be drijfsplatform in Amsterdam. Dat platform heeft onder meer Sail Amsterdam onder zijn hoede, maar ook in de be drijfsvoering wordt promotie gemaakt voor Amsterdam. Goekoop wil zich voor een dergelijk platform in Leiden inzetten. De burgemeester deed ook een beroep op het bedrijfsleven om actiever te zijn en om meer geld in de Leidse promotie te steken. Dat vindt hij namelijk onvoldoen de. Een goede uitzondering noemde hij echter de Leidse Lakenf eesten. Goekoop wil niet alleen de Rijn- en Bollenstreek promo ten. Als „optimaal gebied" wil hij het „Groene Hart tot aan de kust herkenbaar maken". Dat geldt ook voor het buiten land. „Een buitenlander weet bijvoorbeeld niet dat de kust de Bollenstreek is", weet VV V-directeur C. Hugens. Goekoop zei ook dat de toeris tische bewegwijzering voor Leiden kan worden verbeterd. De WV-directeur schreef be gin april een brief naar de ge meente, waarin hij om meer geld vroeg. De gemeente draagt 15.000 gulden bij aan de Leidse VVV, terwijl een veel voud hiervan nodig is. Goe koop gaf gisteravond aan dat de VVV het drie jaar oude marketingplan moet bijstellen. In de afgelopen drie jaar is de beddencapaciteit in Leiden bij voorbeeld met 30 procent toe genomen. Ook moet de VVV een nieuw beleidsplan opstel len. Op grond van die plannen wil Goekoop aankloppen bij de politiek om meer geld voor de VVV te krijgen. LEIDEN De proef met bewaarboxen van klein chemisch afval in combi natie met de chemocar in Leiden is geslaagd. Dit blijkt uit een onderzoek van de Rotterdamse Era musuniversiteit. De pro vincie gaat op basis hier van na of het mogelijk is de bewaarboxen op grote schaal in Zuid-Holland uit te zetten. De provincie heeft het proef project in de Sleutelstad opge zet in samenwerking met de gemeente Leiden en de Eras- musuniversiteit. De proef met de bewaarbox (KCA-bewaar box) in combinatie met de che mocar en het winkelinzamel systeem voor klein chemisch afval is gedurende anderhalf jaar uitgevoerd in de Leidse wijken Stevenshof, Fortuin- wijk en Pancras-Oost. Hieraan namen zo'n 2300 huishoudens deel. De wijkbewoners kregen eigen bewaarboxen om klein chemisch afval in te depone ren. De chemocar reed door de straten om het afval op te ha len. Voorheen moesten de wijkbewoners hun klein che misch afval naar een gemeen telijke chemo-depot brengen. Volgens de onderzoekers sti muleerde de rondrijdende che mocar de bewoners om hun klein chemisch afval apart te houden. Van der Vlist Het resultaat van de proef was dat er per persoon 1,7 kilo klein chemisch afval werd in geleverd. Volgens gedeputeer de Van der Vlist (milieu) „pro duceert" een huishouden jaar lijks gemiddeld 3,5 kilo klein chemisch afval. Het provinciaal bestuur schat de kosten van het uitzetten van de KCA-bewaarbozen in de hele provincie en het laten ophalen van het afval door een chemocar op 4,60 gulden per huishouden op jaarbasis. olkinderen op weegschaal len het maar bar spannend op de weeg- an de Leidse vuilverbranding. De 253 n-jen van de jubilerende Kardinaal Aifrink- stapten gistermorgen rond half tien op bij de vuilverbranding aan de Gabriël raat. Doel was te weten te komen „hoe- b kind" de basisschool aan het Broek huis heeft. Vooral het moment dat de rd losgekoppeld en de brug een beetje jonden de meeste leerlingen erg span jool viert deze week het 15-jarig bestaan. Om aan geld te komen voor de diverse activitei ten werd een wedstrijd gehouden waarbij ou ders, familie en bekenden tegen betaling van een gulden konden raden wat het totaalgewicht van de kinderen van de Kardinaal Alfrinkschool is. Ruim 250 mensen waagden een gokje. Sinds het uitstapje gisteren naar de weegbrug is het gewicht bekend. De 253 kinderen wegen (inclu sief kleding en schoeisel) 7881 kilo. De prijswin naar wordt aanstaande vrijdag bekend gemaakt tijdens een feest in de school voor ouders en oud-leerlingen. Mensen die ooit op de basis school aan het Broekplein 1 hebben gezeten, kunnen daar vrijdag vanaf 20.00 uur terecht. FOTO: WIM VAN NOORT iLERAAR VIERT 25-JARIG JUBILEUM LEIDEN Burgemeester C. Goekoop reikte vanmiddag in Voorschoten een koninklijke onderscheiding uit aan A. van Pelt. Van Pelt is in dienst geweest van van de Utrechtse firma Geitenbeek en zette namens dit bedrijf een filiaal in Leiden op. Tegenwoordig is Van Pelt werkzaam bij een ingenieurs- bedrijf. Hij ontving de ere-me- daille in de orde van Oranje Nassau. naar de Houtlaan, kwam hij in 1987 terecht bij de huidige ruimte aan de Kagerstraat 26. Met vrienden, leerlingen heeft hij zelf ziin studio gebouwd en het bevalt nog steeds uitste kend. Af en toe maakt hij nog eens een uitstapje naar andere scholen. Hij heeft bijvoorbeeld jazzdancelessen gegeven bij Peter Leoneff. „Dat is wel grappig, om op je eigen school les te geven". Beroepsdansers heeft de leraar ook afgeleverd, onder meer bij Introdans in Haarlem en bij het Nationaal Ballet. Hij krijgt nog steeds brieven van men sen die in het buitenland te recht komen, of hij wordt wel eens opgebeld als ze een voor stelling in de buurt geven. „Mensen die geen beroeps kunnen worden, omdat ze te weinig talent Hebben, of bij voorbeeld te lang zijn, raad ik het echt af", zegt hij eerlijk. Zijn leerlingen komen uit de wijde omgeving, uit Amster dam, Delft en Utrecht. „Dat deed ik vroeger ook, dan zat ik drie uur in de trein naar mijn leraar in Nijmegen. Dan kreeg ik anderhalf uur les en dan nam ik weer drie uur de trein terug". Diverse leerlin gen stuurt hij door naar de balletacademie. Maar plezier en ontspanning vindt hij ech ter het belangrijkst. „Ik heb bij klassiek ballet een mevrouw van over de zestig jaar op les. Ze heeft haar hele leven ge danst. Het gaat nu allemaal FOTO: WIM VAN NOORT niet meer zo goed en vloeiend, maar ze geniet ervan". Bijblijven Chris vindt het leuk dat hij de tweede generatie op les krijgt, de kinderen van zijn leerlin gen. Maar lesgeven is een aan slag op je lichaam, heeft Van Weerden inmiddels ondervon den. „Ik gaf vroeger ontzet tend veel lessen, achtentwintig uur per week. Terwijl zo'n zes tien uur per week normaal is. Dat gaat je lichamelijk wel op breken. Ik ben niet zo'n type dat tijdens de lessen gaat zit ten. Ik loop rond, ik ben con stant in beweging en dat zes uur per dag, dat is zeer inspan nend. Bovendien moet je thuis je lessen voorbereiden, bijblij ven op het gebied van nieuwe ontwikkelingen, naar opvoe ringen, films, boeken lezen en video's bekijken". Van Weer den trok dus twee docenten aan, zodat het werk over drie man kon worden verdeeld. Zijn eerste dansleraar, Peter Leoneff geeft nog steeds les, de man heeft inmiddels de res pectabele leeftijd van 85 jaar bereikt. „Of ik dan nog les geef, dat weet ik nog niet. Mijn leraar kan niet meer zon der dansen, maar ik heb bui ten ballet nog een hele hoop andere interesses. Kunst, rei zen en literatuur. Als ik stop heb ik nog een heleboel din gen te doen, die ik nu ook al doe, hoor". KARIN SWIERS De kleine moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt door ons graag beloond met een muzikaal geschenk. Bij het opgeven van een nieuwe abonnee, die de krant de eer ste twee weken gratis krijgt, kunt u een keu ze maken uit de volgende Ip's of cd's van Residentie Orkest o.l.v. Hans Vonk: A Beethoven (lp) 3e Symfonie 'Eroica' B Tchaikovsky (cd) Se Symfonie op. 64 Romeo et Juliette C''Beethoven (cd) 3e Symfonie 'Eroica' J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 J Stuur als dank cadeau(betreffende letter) naar: J Naam: j Adres: l Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13