£eicUc (Bowuvnt outerse opent ffensief tegen kroep Brunswijk Politiehond vindt IRA-verdachte in bossen van Chaam 11 Mannen van Staal 2 12 13 {«meenten willen epraten in ndstadoverleg (NDA) inhoudend tekort n plaatsen in ^akzinnigenzorg 14 Dagen Gratis pc 'J Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 112300 AA Leiden, telefoon 071 -122 244, fax 071-134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. 19 juni 1990 jaargang no. 24753 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 het weer In de nacht en ochtend regen en mogelijk onweer. In de loop van de dag enkele opklarin gen. Minimumtemperatuur omstreeks 13 en middagtempe- ratuur ongeveer 19 graden. Matige wind, eerst uit uiteen lopende richtingen, in de loop van de dag zuidwest. IAAG De middelgrote gemeenten Leiden, dphen aan den Rijn, Gouda, Zoetermeer, Schie- ordrecht en Vlaardingen willen meepraten in het jdoverleg met minister Dales (Binnenlandse Za- [omenteel vindt dit gesprek alleen plaats met de )te steden Den Haag, Rotterdam, Amsterdam en Het overleg behandelt problemen van de grote moet leiden tot een kabinetsstandpunt over de sstructuur. In een brief aan de minister verklaren steden „het te betreuren" niet te worden betrok- w< dit overleg. Zij vinden dat zij bij toekomstbepalin- - w >r de Randstad betrokken moeten worden. ILIESCU MORGEN BEËDIGD Ordetroepen moeten Bukarest schoonvegen BUKAREST Met 377 stemmen voor en 72 tegen heeft het parlement van Roemenië gisteren beslist dat ordetroepen een eind moeten maken aan nieu we straatprotesten in Bu karest. De meeste leden van het Front voor Nationale Redding, dat een tweederde meerderheid heeft in het parlement, stem den voor de ontruiming. De oppositie was tegen of onthield zich. Met de nieuwe maatrege len dekt het Front zich in te gen nieuwe betogingen die voor morgen worden ver wacht als Ion Iliescu tot presi dent wordt beëdigd. Vannacht leek aan de nieuwe betogingen op het Universi teitsplein in Bukarest een ein de te zijn gekomen. Volgens ooggetuigen heeft de politie niet ingegrepen toen gisteren honderden Roemenen de ge welddadige ontruiming van de vorige week herdachten waar bij zeker vijf doden vielen. Het persbureau Rompress maakte gisteren bekend dat drie demonstrantenleiders zijn gearresteerd en in staat van beschuldiging zijn gesteld. De drie zijn studentenleider Mari an Munteana, die ernstig ge wond raakte toen mijnwerkers vorige week in Bukarest het recht in eigen hand namen, Dumitru Dinca, die mede lei ding gaf aan de bezetting van het Universiteitsplein die ze ven weken duurde en Nica Leon, de leider van de kleine Nationaal-Democratische Par tij. Pagina 5: „De Roemenen willen Iliescu, zo zij het" Justitie vervolgt directeur en adjunct van Leidse Schouwburg LEIDEN Zowel de directeur, F. Boelen, als de adjunct-directeur, H. Kagie, van de Leidse Schouwburg worden voor de Haagse rechtbank gedaagd door het openbaar ministerie. Het gerechtelijk vooronderzoek wordt deze week afgesloten. Beide heren worden gedagvaard, zo ver telde officier van justitie, H. Vos, gistermiddag. De zitting wordt in sep tember gehouden. Vos wilde niet op de inhoud van de dagvaarding in gaan, omdat deze nog niet verstuurd is. Kagie werd begin januari aan gehouden op verdenking van het verduisteren van 132.000 gulden van de Leidse Schouwburg. Na twaalf dagen voorarrest werd hij weer op vrije voeten gesteld. Boelen werd half februari aangehouden omdat hij met declaraties zou hebben geknoeid. Hij gaf toe voor ongeveer 2000 gulden aan privé-uitgaven ten onrechte te hebben gedeclareerd. Eind februari werd Kagie opnieuw aangehouden. Hij zou in zijn vorige be trekking bij de gemeente valse gegevens hebben opgegeven over het door hem georganiseerde internationale volksdansfestival om subsidies van het Rijk en de provincie binnen te halen. Pag. 11: Adjunct-directeur in beroep tegen opheffen van vacature LEIDER JUNGLOCOMMANDO IN RANS-GUYANA GEARRESTEERD CAYENNE Ronnie J Irunswijk, de leider het Surinaamse unglecommando, is eêisteren op het vlieg veld Rochanbeau bij layenne in Frans- ïuyana gearresteerd, mdat hij in het bezit /as van een vals pas- oort. Ie arrestatie valt ir iet het begin van een of- 10 jnsief door het Surinaam- m)e leger tegen het Jungle commando rond Moengo, iiraar de verzetsgroep van viIrunswijk al twee weken 1 e aluminiumfabriek van luiuralco bezet houdt. 11 Naast Brunswijk zijn in Frans-Guyana nog een aantal andere leden van het Junglecommando ge arresteerd. De aanhoudin gen zijn bevestigd door de woordvoerder van het Junglecommando in Ne derland, Eddy Jozefzoon. Brunswijk zou een heen komen hebben gezocht in het buurland, vanwege het offensief van het Suri naamse leger. Dat begon gisteravond met de omsin geling van Moengo, waar de verzetsgroep van Brunswijk al twee weken de aluminiumfabriek van Suralco bezet houdt. De inwoners van Moengo hebben opdracht gekregen om binnenshuis te blijven. Gistermiddag maakte pre sident Ramsewak Shan- kar, die opperbevelhebber is van het Nationaal Le ger, bekend dat de acties van de militairen bij Moengo zijn goedkeuring niet dragen. Het bauxiet- stadje in Oost-Suriname is sinds oktober vorig jaar bezet door het Junglecom mando. Hiermee probeert het commando de regering onder druk te zetten om het vorig jaar gesloten vredesakkoord na te ko men. Volgens dat akkoord zouden de leden van het Junglecommando worden geïntegreerd in het politie korps. Legerleider Desi Bouterse legt zich daar echter niet bij neer. Moen go is van groot belang voor de bauxietindustrie, de kurk waarop de Suri naamse economie drijft. Koningin Beatrix 'Extra Lady' van de Kouseband Getooid met een witgepluimde baret onderhoudt koningin Bea trix zich met de Hertog van Kent en de Britse koningin-moeder. De koningin werd gisteren in de St. Georgekapel in Windsor Castle door de Britse koningin Elisabeth geïnstalleerd in de Orde van de Kouseband. De orde is de hoogste onderscheiding die de Britse vorstin kan uitreiken. Er zijn maar 24 ridderschappen, maar koningin Elisabeth kan extra ridderschappen toekennen aan andere regerende koningen en koninginnen. Zo kregen eerder koningin Juliana (1958), koningin Margarethe van Dene marken en de Spaanse koning Juan Carlos een buitengewone Orde van de Kouseband. Onder het oog van duizenden toeschouwers maakte het illustere gezelschap de beroemde 'Walk down the hill* van Windsor Castle naar de St. Georgekapel. foto anp 18 pagina's Openbaar onderwijs Limburg groeit sterk Geld uit de muur wint van het postkantoor Herdenking De Gaulle groot mega-spektakel Beenhakker mm gelooft niet in salonremise I Raad kiest voor bouw school in Leidse Hout Wethouder Hogenelst: Geen uitbreiding industrieterrein in Zoeterwoude Zoeterwoudse werf bleef een paar honderd jaar op de been BUITENLAND ECONOMIE SPORT LEIOEN OMGEVING KUNST/RTV RADIO- EN TV -PROGR WEER/PUZZEL/MENU Voetbal op tv Vandaag Nederland 3, 16.50 uur: West-Duitsland-Colombia; 19.20 uur: samenvatting Joegoslavië-Verenigde Arabische Emiraten; 20.50 uur: Italië-Tsjechoslowa- kije; 23.00 uur: samenvat ting Oostenrijk-Verenigde Staten. Morgen Nederland 3: 20.50 uur: Brazilië-Schotland. ECHT In de zwak a genzorg zal ook in de toekomst een te- aan plaatsen blijven .«an. Het ministerie JVVC heeft weliswaar extra plaatsen in al ine zwakzinnigenin- 1 iten toegezegd, maar evan zullen er in 1994 naar 2-400 verwezen- zijn. Dan zullen nog tweeduizend mensen plaatsing moeten E iten. Hellen de onderzoekers Haen en D. Hirs van lationaal Ziekenhuisin- ut (NZi) in een modelbe- ling van vraag en aan- n de zwakzinnigenzorg, it moment wachten on- ir duizend mensen op ilaatsing naar een ander internaat en zijn 2.750 men sen nog niet opgenomen. Door de toegezegde uitbrei ding van hèt aantal plaatsen zullen de wachtlijsten kleine re worden, maar niet ver dwijnen. Als de uitbreiding in 1994 klaar is, blijven nog negen honderd geestelijk gehandi capten op plaatsing wachten. „Het is echter hoogst on waarschijnlijk dat die extra bedden dan al in gebruik zijn. Bouwprocedures in de gezondheidszorg zijn gede gen, maar duren ook heel lang", aldus de onderzoeken. De gemiddelde leeftijd van de circa 28.000 internaatbe woners stijgt, waardoor ook meer verzorging nodig is. Tussen 1991 en 1995 zal het aantal bewoners ouder dan 50 jaar stijgen van 21 naar bijna 27 procent. (ADVERTENTIE) 2 brillen halen, 1 betalen Tegen inlevering van deze bon (Geldig t/m 23 juni 1990) In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril Wilt u meer (variabel, ontspiegeld. anti-kras. kleur, enzdan geldt een toeslag Geen andere kortingen te zelfder I* De gratis tweede bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de i eerste (betaalde) bril gaat dragen. Het montuur van de bril die u wel betaalt, mag niet goedkoper zijn I dan f 100.- Het montuur van de gratis bril komt uit de kollektie monturen met het j rode driehoekje Leiden, Haar- lemmerstr. 107 ti|d. Op beide brillen 1 |aar garantie. (tegenover C&A) I—ID Alphen a/d Rijn vMandeislootstr 9 iwaMHani Agenten van de Rijkspolitie hielden gisteravond de bossen rond Chaam nauwlettend in de gaten. foto: anp CHAAM De rijkspolitie Breda heeft vannacht in de bossen van Chaam het vierde verdachte lid van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) aangehouden. Het gaat om een 26-jarige Noordierse man, wiens identiteit nog niet is vast gesteld. Een politieman, die de ver dachte gisteren tijdens een controle al heeft willen aan houden maar waarbij hij wist te ontkomen, heeft de man herkend. Om kwart voor twee vannacht werd de Noordier, die ongewapend was, door een politiespeurhond met geleider in de bossen gevonden. „Ik kom eruit", riep hij bij zijn ontdekking. De politie heeft hem na zijn aanhouding naar een geheimgehouden plaats gebracht. Twee van de drie verdachten, die al eerder de afgelopen dagen zijn aange houden, staan bekend als IRA- activisten. Het gaat om de 23- jargie Donna Maguire, de 26- jarige Gerard Harte en de gis termorgen gepakte 31-jarige Michael Collins, van wie de laatste zich waarschijnlijk be diende van een valse naam. In de bossen zoekt de politie naar mogelijk achterlaten wa pens. Verder wordt een onde- zoek ingesteld naar de gestolen auto, een rode Ford Sierra met Brits kenteken, waarmee de verdachte vermoedelijk pro beerde gisteren in Chaam de nog met de boeien om lopende Michael Collins te helpen. Aan de zoekactie, waarbij een ter rein van vijfentwintig kilome ter werd afgezet, deden 135 man rijks- en gemeentepolitie mee. Het opsporingsbericht, dat gisteravond na het acht uurjournaal via de tv werd uitgezonden en waarin meer informatie werd gevraagd over het doen en laten van het toen aangehouden drietal, heeft slechts een vijftigtal tips opgeleverd. De politie van Roermond heeft goede hoop dat de arrestatie van de IRA-leden een oplos sing kan brengen voor de moord, eind mei, op twee Au stralische toeristen in Roer mond. Zij werden „per onge luk" door de IRA doodgescho ten. Argentinië bij laatste zestien NAPELS Titelhouder Argentinië heeft zich on danks het gelijkspel (1-1) in de laatste wedstrijd voor groep B tegen Roe menië gisteravond ge plaatst voor de achtste fi nales van het WK voetbal in Italië. De Zuidamerika nen eindigden achter Ca- meroun en Roemenië als derde met drie punten en een voordelig doelsaldo van 3-2. Dit laatste was heel belangrijk, want juist daarom kunnen de Argentijnen niet meer worden ingehaald door de nummers drie uit de groepen A en F. De vier nummers drie in de zes groepen die er het best voor staan, gaan over naar de laat ste zestien. In groep A hebben zowel Oostenrijk als de Vere nigde Staten aan de vooravond van hun onderlinge confronta tie nul punten. De winnaar kan nooit hoger uitkomen dan op twee punten. In groep F, de groep van Nederland waarin alle vier ontmoetingen tot dus verre in een gelijkspel eindig den, is de situatie wat inge wikkelder. Als de twee laatste wedstrijden alle twee een win naar hebben, dan komt de bes te van de verliezers niet hoger dan twee punten. Eindigt ten minste één van die wedstrij den in een gelijkspel, dan heeft de nummer drie welis waar net zoals Argentinië drie punten, maar in dat geval is het aantal doelpunten voor en tegen gelijk. Het doelsaldo is dus niet positief, zoals bij Ar gentinië. Datzelfde geldt als zowel Nederland - Egypte als Ierland - Nederland onbeslist eindigen. Zeker van een plaats bij de laatste zestien zijn reeds acht ploegen: Italië, Tsjecho- slowakije, Cameroun, Roeme nië, Argentinië, Brazilië, de Bondsrepubliek en België. Pagina 7: Helpende hand Cameroun te laat voor Sov jetunie Gekaapt Russisch vliegtuig in Helsinki STOCKHOLM Een Sovjet- vliegtuig dat vanmorgen tij dens een binnenlandse vlucht is gekaapt, is even voor elf uur op het vliegveld van Helsinki in Finland geland. Aan boord van de Toepolev-134 bevinden zich drie kapers. Het toestel was met 54 passagiers en vijf bemanningsleden vanuit de Letse hoofdstad Riga op weg naar Moermansk in het hoge noorden. (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRANGIEI3g Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p dag HOOFDSTRAAT 104 LEIDERDORP Tel. 071-894040 Het heeft Staal Bankiers NA' niet meegezeten. Transacties, die anders wél werden afgesloten, ble ven achterwege. De rente ontwikkelde zich niet zo gunstig. Mensen gingen weg en een accountant zou zelfs vertrouwelijke rapporten van De Nederland- sche Bank hebben verduisterd. Zoiets gaat zelfs een bankier niet de kouwe kleren zitten. Tegenval lende resultaten waren het gevolg. Maar de ban kiers laten het er niet bij zitten. Wie nu een proef abonnement op de Leidse Courant neemt en er achter komt dat onze krant ook op financieel-eco- nomisch gebied zijn mannetje staat, kan niet meer onder een definitief abonnement uit. Om de komen de vijf jaar te lezen hoe het verder gaat met de mannen van Staal. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 17,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Naam: Voorl.: Straat: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071 -122 244 ao> Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. II £etdóc6omcmt iiHivimiiiao

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1