j£cidóe(3ou/ia/rit«g AZL heeft succes met werving van verpleegkundigen Alumni genieten van LUF's grachtenfeestje Provincie inventariseert molenrompen en -stompen STAD OMGEVING/RTV K Start badseizoen en jubileum ewembad geslaagde combinatie Dronken automobilisten maken Alphen onveilig Twee jaar cel voor Leidse ontuchtpleger MAANDAG 18 IUNI 1990 PAGINA 7 nbrekers na snelkraak aan haal met etalage-model .SSENAAR/OUDE WETERING/NOORDWIJKERHOUT kenden hebben de afgelopen nacht een snelkraak gepleegd jeen winkel in audio-visuele apparatuur in de Langstraat in issenaar. Rond kwart over twaalf werd een steen door de ruit 'ooid, waarop de dieven er met een draadloze telefoon van gingen. Het plezier zal echter maar van korte duur zijn ge it, want de telefoon was een etalage-model, flessen whiskey zijn buitgemaakt bij een inbraak bij dran- ihandel Dirk III aan de Meerkreuk in Oude Wetering. De Iers gooiden zaterdag in de vroege ochtenduren met een fiet- [rek de winkelruit in. kenden hebben zaterdag op klaarlichte dag een bergfiets ;olen. Rond half drie bleek het voertuig te zijn verdwenen bij .eigenaar in de Helmstraat in Noordwijkerhout. In de nacht n zaterdag op zondag is andermaal een Duitse toerist gedu- erd door autokrakers. Uit de auto van de toerist, die zijn auto 1 geparkeerd bij camping Solasi in Noord wijkerhout, werden autoradio en de boxen gestolen. Drie maal rijverbod bij alcoholcontrole WASSENAAR Bij een re gionale alcoholcontrole zijn in de nacht van zaterdag op zondag drie processen-ver- baal uitgedeeld. In Wasse naar moesten bij controle op de Katwijkseweg tussen 23.00 en 1.00 uur veertig bestuur ders de blaastest doen. Een maal werd toen een rijverbod opgelegd. Tussen 2.00 en 4.00 uur werd gecontroleerd in Leidschendam. Daar moesten twintig automobilisten blazen en werd twee keer een rij verbod opgelegd. Alphenaar op heterdaad betrapt bij auto-inbraak ALPHEN AAN DEN RIJN Een 16-jarige Alphenaar is in de nacht van vrijdag op zater dag op heterdaad betrapt bij een auto-inbraak. De man werd gezien door een omwo nende die onmiddellijk de po litie belde. Toen de agenten arriveerden, sloeg de jongen op de vlucht. Vier agenten kwamen er bij de achtervol ging door de Edelstenenbuurt aan te pas. De jongen is aange houden en zit in hechtenis. Hij had al eerder diverse diefstal len Half miljoen schade door brand in bank ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een brand in de nacht van zaterdag op zondag in het ABN-gebouw in winkelcentrum De Ridderhof is mogelijk voor een half mil joen gulden schade aangericht. Dit is nog een ruwe schatting, naar de brand wordt vandaag een onderzoek ingesteld. De brand begon om 1.45 uur in de ruimte van de geldautomaat. De vlammen sloegen door naar het dak. Een groot gedeelte van het dak en het plafond verbrandden. De brandweer had het vuur vrij snel onder controle. De inventaris van drie aangren zende winkels, een kaaswinkel, sigaren- handel en snoepwinkel, moest vanwege de rookschade worden afgekeurd. Het onder zoek moet uitwijzen of er kortsluiting was in de geldautomaat, brandstichting wordt echter niet uitgesloten. Lantaarnpalen zijn doelwit van vandalen NOORDWIJKERHOUT On- bekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag lan taarnpalen vernield. Op de Boekhorsterweg werden drie palen vernield. De politie vond twee lantaarnpalen die geheel waren afgebroken. Een derde paal bleek zelfs geheel verdwe nen te zijn. Rond kwart voor drie 's nachts richtten zes jon gens op de fiets vernielingen aan aan een lantaarnpaal aan het Westeinde. Een getuige heeft de vernieling aan de poli tie gemeld. De iongens zijn nog niet achterhaald. Omwonenden: Huidige locatie van Woutertje Pieterse is geschikt voor nieuwbouw LEIDEN De huidige locatie van basisschool Wou tertje Pieterse (WP) is uitermate geschikt voor nieuwbouw. Dat vinden omwonenden van de Leidse Hout. In een brief aan de gemeenteraad schrijven ze dat de Scholengemeenschap Visser 't Hooft bereid is tijdens de bouw vier lokalen ter beschikking te stel len Dat vergemakkelijkt de keuze voor de huidige locatie, aldus de briefschrijvers. Bovendien kost nieuwbouw op het sportveld op de hoek van de An- tönie Duycklaan 250.000 gulden extra. De omwonen den vrezen daardoor lastenverhoging. De gemeente raad neemt vanavond een beslissing over de nieuw bouw van Woutertje Pieterse. Omwonenden bieden dan een petitie aan. Ze zijn tegen nieuwbouw op" het sportveld in de Leidse Hout. Inmiddels zijn al meer dan 350 handtekeningen verzameld. 4eel kabelnet 5(erenwijk in anden van zitadskabel DEN Het bestuur van kabelnet van de Meren- jk (SKM) gaat de mogelijk- ien onderzoeken om de ex- litatie over te doen aan de idse Stadskabel. Dat schrijft SKM in een open brief. De M wil wel eigenaar van de Del in de Merenwijk blijven leid uden over het programma nbod. Als gevolg van de orgenomen renovatie en de r'horende administratieve heeft de SKM de Stadska- gevraagd de exploitatie er te nemen. Het overleg irover wordt direct na de iervakantie gevoerd zodat renovatie snel daarna kan irden uitgevoerd. De SKM jft wel'machtigingshouder. iff: LEIDEN Een wer vingsactie van het Acade misch Ziekenhuis Leiden (AZL) voor verpleegkun digen is succesvol ge weest. Het AZL verwacht dat zich voldoende gega digden inschrijven voor de opleiding tot A-ver- pleegkundige die in sep tember begint. Er zijn in middels twintig leerlin gen toegelaten, terwijl er 35 plaatsen zijn: vol in vergelijking met ande re ziekenhuizen. Elders wor den wanhopige pogingen ge daan om kandidaten te wer ven. Het Rotterdamse Delta ziekenhuis zou kandidaten zelfs een premie van 4.000 gulden bieden nadat campag nes zonder resultaat waren gebleven. Inmiddels is zelfs sprake van een slag om verpleegkundi gen. Advertenties worden kleuriger en er worden tot nu toe ongebruikelijke methoden gehanteerd voor werving. Een ziekenhuis in Groningen biedt kandidaten bijvoorbeeld een „dagje" Groningen met een bezoek aan het ziekenhuis en een rondleiding door de stad met gratis consumpties op terrassen. De instellingen zijn gedwon gen zich opnieuw op de ar beidsmarkt te oriënteren na dat tien jaar geleden leerlin gen nog met ontslag bedreigd werden. Inmiddels is de aan trekkingskracht van het beroep bijna tot nul gedaald. De acties voor hogere salaris sen versterken dat nog eens. Geconstateerd wordt dat er nodig wat moet gebeuren om het beroep aantrekkelijker te maken voor schoolverlaters en herintreders. Een werven de campagne alleen is daar voor niet genoeg. Record aantal deelnemers bij schoolhandbal et door de gemeentelijke 'iportcommisie georganiseerde andbaltoernooi van basis- cholen telde zaterdagmiddag en record van 600 deelne mers verdeeld over 72 teams, oor het mooie weer was ook et aantal toeschouwers, voor- amelijk ouders, talrijk aanwe- g op het terrein van handbal- ereniging Saturnus aan de oshuizerlaan. De eerste hoofdprijs van de dag ging naar de Burggraaf die de ge mengde wedstrijden voor leer lingen van groep 5 wonnen. In de gemengde groep 6 won de Meerpaal na een 3-3 gelijkspel met strafworpen van De Tel- dersschool. Bij de jongens van groep 7 ging het goud naar de Rudolf Steinerschool die in de finale De kardinaal Alfink- school met 7-3 versloeg. In de zelfde groep bij de meisjes was de Morskring de winnaar van de finalepoule. De Rudolf Stei nerschool was opnieuw de eer ste bij de jongens in de oudste groep. De Vrije School werd met 5-0 afgedroogd. De ELS wist bij de meisjes in de hoog ste groep te winnen. Zij ver sloegen de Paccellischool met 3-1. FOTO: WIM VAN NOORT OORDWIJK De feestelij- e opening van het badseizoen i Noordwijk werd het afgelo- en weekeinde gekenmerkt oor tal van activiteiten voor e jeugd uit Noordwijk en de Meer dan 1500 kinderen deel aan een groot aan- al creatieve en sportieve spel- etjes. Voor de allerkleinsten er een kleuterinstuif en rad een clown op. Het circus dat op het Bollenbad- errein zijn tenten had opge- had zaterdag en zondag és compleet volgeboekte 'oorstellingen. )e opening van het badseizoen verd dit jaar gecombineerd net de viering van het derde ustrum van het sportfondsen- iad Het Bollenbad. Volgen ad- juctdirecteur van de Stichting VVV Noordwijk Promotie M. van der Jagt „een geslaagde conmbinatie". Ook Bollenbad- directeur B. Timmermans sprak na afloop van „een pri ma promotie voor het zwem bad Vooral op zaterdag wisten dui zenden belangstellenden het Bollenbad te vinden. Een leuk evenement was de prominen- tenestafette. Gemeenteraadsle den, politiemensen en brand weerlieden doken het zwem bad in om te proberen zoveel mogelijk baantjes te zwem men. Een absoluut hoogtepunt vormde 's avonds de Tropical Night Party met opzwepende Afrikaanse muziek en exoti sche dansdemonstraties. Voet balliefhebbers hoefden daarbij niets van het WK in Italië te missen, want op grootbeeldvi deo werd ondermeer de wed strijd Nederland - Engeland in beeld gebracht. Op zondag was er ondermeer een waterpolotoernooi met teams uit diverse landen, het vaderdagontbijt met gratis zwemmen voor het hele gezin en een volksdansdemonstratie door een Turkse dannsgroep. Veel belangstelling was er voor de rondleidingen door de machinekamer van het Bol lenbad. Ook de KNZHRM en de Noordwijkse Reddingsbri gade trokken veel publiek met duikersdemonstraties en red- dingszwemmen. Aanhoudingen wegens diefstal, heling en drugshandel LEIDEN Drie Leidenaren van 27, 37 en 38 jaar oud, zijn vrijdagavond aangehouden op verdenking van diefstal, he ling en drugshandel. Dat ge beurde nadat de politie rond elf uur huiszoeking had ge daan in twee woningen aan de Hoflaan en de Akkerhof. Ver moed werd dat in beide huizen in harddrugs werd gehandeld. Alleen in het huis aan de Ak kerhof 'werden enkele gram men cocaïne aangetroffen. Maar in beide woningen werd van diefstal afkomstige ge- luids- en videoapparatuur ge vonden ter waarde van ettelij ke duizenden guldens. Reden om in de Hoflaan een 27- en een 37-jarige Leidenaar te ar resteren en in de Akkerhof een 38-jarige man. Noordwijker gewond bij aanrijding NOORDWIJKERHOUT Een 29-jarige Noordwijker is gistermiddag gewond geraakt bij een aanrijding op de krui sing van de 's Gravendamse- weg en de Gooweg. De man reed rond vijf uur over de 's Gravendamseweg en kreeg geen voorrang van een man uit Oegstgeest die over de Gooweg reed. Het slachtoffer is met onbekend letsel overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Groen Links houdt debat LEIDEN De Leidse afde ling van Groen Links gaat morgen in debat. Discussiestuk is „Het begin van de toe komst". Een stuk van het lan delijk partijbestuur, waarin de formatie van PPR, PSP, EVP, CPN en onafhankelijken op zoek gaat naar nieuwe uit gangspunten. Een van de op stellers van het stuk, Joost La gendijk, houdt een korte inlei ding en beantwoordt vragen. De bijeenkomst begint om kwart over acht in Buurthuis de Pancïat aan de Middelste gracht 85. LEIDEN Exotische hapjes, muziek uit alle windstreken en stalletjes met collegetruien. Daar kwamen afgelopen zater dag enkele honderden be langstellenden voor naar het Rapenburg. Het jubli- lerdendeLeids Universi- teits Fonds (LUF) hield daar een zogeheten Rap- rendez-vous een onder deel van het „grenzeloze een wf eest" dat volgens LUF-directeur A. Fruin moet benadrukken dat de universiteit een interna tionale instelling is. Dat internationale aspect kwam zaterdag nog eens tot uiting in de keuze van eten en muziek. Op verschillende po dia aan de gracht speelden on der andere een Koerdische band en een zanggroep die zich bediende' van het Swahili. De meeste bands speelden erg hard, daarmee de oud-studen ten op afstand houdend. Veel van deze alumni hadden 's middag in de Pieterskerk al een „cabaret-artistiek" bijge woond dat door oud-voorzitter en hoofd van de feestcommisie Cleveringa in elkaar was ge zet. Een kleine honderd stu denten, enkele hoogleraren, het Collegium Musicum en het Studenten Jazzgezelschap wa ren de uitvoerenden. Op de markt kochten de afge studeerden van weleer truien, dassen en polo's met het logo van de universiteit. Na afloop zwierven de alumni, herken baar aan hun nieuwe sweaters in kleine groepjes door Leiden om hun voormalige studiestad nog eens te bewonderen. „Lei den is aardig veranderd, maar het blijft toch een van de mooiste steden", aldus een 56- jarige oud-student. Boekje Ter gelegeheid van het hon derdjarig bestaan van het LUF werd aan het begin van de feestdag in de Oranjerie van de Hortus een boek ten doop gehouden met als titel „Een welbestierd budget". Daarin beschrijft W. Otterspeer hoe een groep Leidse hoogleraren aan het einde van de vorige eeuw een instituut oprichtte met als doel een financiële on dersteuning te geven aan de universiteit. Om aan geld te komen kan het fonds tegen woordig rekenen óp schenkin gen, legaten en jaarlijkse con tributies. Sinds 1890 houdt het LUF zich bezig met het financieren van projecten waar de universiteit niet aan toe komt. Zo worden Flamencodansers vermaken de bezoekers van de markt op het Rapenburg' FOTO: WIM VAN NOORT bijzonder hoogleraren be noemd en subsidies gegeven aan wetenschappelijke onder zoeken en verschillende stu dentenactiviteiten. De bekend- sten hiervan ziin de uitwisse lingen van studenten met an dere universiteiten. Om dit te bevorderen schonk heeft het LUF zaterdagochtend een be drag van 400.000 gulden aan het Universitair Studiefonds. Aan het einde van de middag werden in het hoofdkwartier van het LUF, het historische Snouck Hurgronjehuis aan het Rapenburg, even alle feeste lijkheden vergeten en werd via een aantal monitoren naar de verrichtingen van het Ne derlands elftal gekeken. De laatse activiteit rond het eeuw feest van het LUF heeft in september plaats als een sym posium wordt gehouden over etnische minderheden. LOMAN LEEFMANS ALPHEN AAN DEN RIJN Drie Alphenaars onder in vloed van alcohol veroorzaak ten zaterdagavond een gelijk aantal aanrijdingen. Een 51-ja- rige Alphenaar reed om 17.40 uur met zijn bestelwagen op Chopinsingel. Hij wilde af slaan naar de Troubadourweg, hij nam de bocht echter te ruim en eindigde tegen een boom. De bestelbus raakte zwaar beschadigd. De man is aangehouden en uit een adem analyse bleek dat hij te veel alcohol had gedronken. Een 60-jarige Alphense auto mobilist verloor om 20.40 uur op het Raoul Wallenbergh- plein de macht over het stuur. Hij botste tegen een lantaarn paal. De klap was zo hevig dat de lantaarnpaal afbrak. De auto raakte zwaar beschadigd. De man mankeerde niets, tot dat agenten zijn gegevens kwamen noteren en hij over de lantaarnpaal struikelde. De agenten moesten de man met kneuzingen aan zijn heup naar het Rijnoord Ziekenhuis bren gen. Daar werd tevens een bloedproef afgenomen. Een 41-jarige Alphenaar ver nielde eveneens gemeente-ei gendommen met zijn auto. De man reed om 22.00 uur op de Prins Bernhardlaan ter hoogte van de Gaslaan. Bij de voet gangersoversteekplaats ramde hij twee verkeersborden. Hij reed met zijn zwaar beschadig de auto een kilometer door en liet zijn auto vervolgens achter op het Stadhoudersplein. Agenten troffen de man ver volgens lopend aan in de buurt van zijn woning. De Alphe naar werd op de Oude Heren weg aangehouden voor het doorrijden na een aanrijding en voor het rijden onder in vloed van alcohol. De drie Al- phenaren krijgen allen een proces-verbaal. DEN HAAG/LEIDEN Een 38-jarige Leidenaar is vanochtend door de Haagse rechtbank veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf, waarvan acht maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Bijzondere voorwaarden zijn hierbij toezicht van de reclassering en verplichte opname in het psychiatrisch zie kenhuis Groot Batelaar. De man had in 1988 bij hem thuis ontucht gepleegd met zijn 7- jarige dochter en haar even oude vriendinnetje. Een jaar later had hij een 6-jarige vriendin van zijn dochter onzedelijk betast. Ook werd hem verkrachting van zijn dochter ten laste gelegd toen zij negen jaar was, maar de aan alcohol verslaafde Leide naar ontkende dat op de zitting. Ontucht met vier andere vrien dinnen van zijn dochter ontkende de man eveneens. De officier van justitie eiste tweeënhalf jaar cel tijdens de zitting, waarvan een half jaar voorwaardelijk. Weinig belangstelling voor forum over rascisme LEIDEN „Een neger met een banaan, is dat nu rascisme?". Dat was een van de stellingen waarover gistermiddag in de gale rie onder de Burchtsociëteit een forum werd gehouden. Aan de hand van een aantal „opwarm"-vragen, ontspon zich een leven dig gesprek voor een kleine veertig belangstellenden. De op komst viel tegen. In het forum, dat door de Afrika-stichting Baobab werd georga niseerd, zaten J. Nederveen Pieterse (maker van de tentoonstel ling „zwart-over-wit" in het Amsterdams tropenmuseum), M. Konter-Katani (docente Swahili) en de auteur V. February. Een van de uitkomsten van de gesprekken was dat reisfolders over Afrika een eenzijdig beeld geven als zou dit werelddeel al leen interessant zijn voor haar natuur en primitieve volken. „Tanzania is heel wat meer dan alleen een mooie zonsonder gang", aldus February. Ook waren de sprekers het erover eens dat het bestrijden van rascisme zich niet moet beperken tot het maken van nieuwe codes zoals „gekleurden" in plaats van „ne gers". Dit werd „oude wijn in nieuwe zakken" genoemd. Vandalen willen schade vergoeden Drie Leidse jongeren van 18, 19 en 21 jaar, die 'rijdagnacht vernielingen aanrichtten in de Doezastraat heb- beloofd de schade te vergoeden. De drie hoorden tot een die rond kwart over één amok maakte in café De aan de Herenstraat. Zij werden toen door de politie Kort daarna werd de politie opnieuw gealar Dit keer door bewoners van de Doezastraat omdat er werden aangericht. Er sneuvelden plantenbak en de ruit van een winkeldeur. Bovendien werd een af- in brand gestoken. De politie hield in eerste instantie mensen aan. Twee van hen bleken met de zaak niets te te hebben. De andere drie gaven toe de vernielingen hebben gepleegd en beloofden de schade te vergoeden. GEDEPUTEERDE BIJ OPENING FIETSPAD: LEIDEN/WARMOND Er komt een inventarisa tie van molenrompen en - stompen in Zuid-Holland. Bij eventuele calamiteiten kunnen dan bepaalde mo lenonderdelen snel naar elders worden verplaatst. Dit zei gedeputeerde I. Günther zaterdag bij de officiële introductie van de Molenroute, een 100 kilometer lange fietsroute tussen Leiden en Hoofd dorp. W aterschapsgedeputeerde Günter zei te streven naar het inventariseren van cultuur historisch waterstaatkundige elementen in haar provincie. Op dit moment wordt subsidi ëring van molenrestauraties meer en meer mogelijk ge maakt via de Monumenten wet. In dit kader zal de Rijn landse Molenstichting, die de meeste molens in Zuid-Hol land in bezit heeft, met behulp van het provinciebestuur een meerjarenplan opstellen. De route werd zaterdag geïn troduceerd door de provincie besturen van Noord- en Zuid- Holland en het Hoogheem raadschap van Rijnland. De aanleiding voor het in kaart brengen van de Molenroute is het 150-jarig bestaan van Noord-en Zuid-Holland als af zonderlijke provincies. Het decor daarvoor werd ge vormd door de fraaie Broek- dijk molen op de grens van Warmond en de Leidse Me renwijk. De Broekdijkmolen in de Broek- en Simontjespol- der heeft zowel iets Noord- als iets Zuidhollands. De boven bouw van de in Zuid-Holland gelegen Broekdijkmolen is na melijk in'1976 na een brand vervangen door de bovenbouw van de Waardermolen in Haarlem. In de nieuwe Molenroute zijn ook de NS-stations van Leiden en Hoofddorp opgenomen, zo dat halvering van de route goed mogelijk is. De fietstocht gaat door een fraai landschap vanaf Leiden-station naar Lis- serbroek vandaar langs de Ringvaart van de Haarlem mermeer tot Vijfhuizen. Daar na dwars door de polder naar Hoofddorp en Rijssenhout ver volgens naar Aalsmeer langs de Westeinderplassen naar Kudelstaart. Via Bilderdam naar Roelofarendsveen en te rug naar Leiden. In totaal pas seert men twaalf molens. De routebeschrijving bevat tevens een beschrijving van de mo lens die men passeert. De kaart is verkrijgbaar bij VVV- kaïiluioi.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7