tifJ RAF-lid bevestigt contacten met Stasi Duitse eenwording stuk dichterbij gebracht Oost-Europa met EG in slag voor milieu g,enland J ONDERZOEK NAAR ROL HONECKER Waterloo 1990 euwe demonstraties tegen Iliescu 1 'L Tijd gunstig voor onderhandelingen CeidócSou^mt MAANDAG 18 IUNI 1990 PAGINA 5 zowiecki ut strijd burger ités Walesa jCHAU In Polen lokale burgercomi- an het vakverbond iriteit ingegaan op iproep van premier isz Mazowiecki om chter de regering te >n en zich tot partij vormen. iee heeft Mazowiec- n overwinning be- in de machtsstrijd Solidariteit-leider Walesa. De burger- bs zijn in 1989 opge- ten behoeve van de jne van Solidariteit Ie parlementsverkie- Mazowiecki deed tijdens een zit- ran een parlement >rd bijgewoond door Iers van de 49 bur- lités. „De regering llie op haar basis te niet ten behoeve lividuen, maar van jemene beleid", al- premier. ■vername van de bur- mités luidt het begin an de desintegratie ^Solidariteit als brede paeke beweging. Mazo- (jd zei dat de burger- és niet langer de ri< van Solidariteit zou- U1 unnen houden. Maar ibben inmiddels hun al gevestigd bij de asje verkiezingen van lcj e maand, waar zij een ,n peld igende overwin- e\tbehaalden, aldus So ja teit-voorman Zbig- n Bujak. ,aide burgercomités zou politieke partij kun- voortkomen, die als wicht moet dienen Ode vorige maand op- jejhte Unie van het Tierum. Die is opgericht iti politici van Solidari- eidie Walesa's gooi naar d presidentschap steu- o Aanhangers van de d ing verzetten zich tegen Walesa's kandi- T ir. {fsa zou liever zien dat jurgercomités blijven ie an als voedingsbodem ze verschillende partij- 'e erder trachtte Walesa g( rhinderen dat de bur- diimités naar het rege- kamp zouden afdrij- door een nieuwe jatter van de burger- 'vïging te benoemen in de vorige, die aanhanger van Mazo- ki was. jf'lfWH •fi Tsjernobyl-piloot lijkt stervende Na de zoveelste beenmergtransplan- tie en een longontsteking^ verkeert Sovjet-piloot Anatoli Gritsjenko op nieuw in levensgevaar. Toen de vice- president van de Sovjet-academie van wetenschappen Yuri Osipyan (rechts) twee weken geleden op be zoek was, leek de toestand van Grits jenko nog stabiel. Gritsjenko raakte zwaar radioactief besmet toen hij vanuit zijn helikopter beton op de brandende kerncentrale van Tsjerno- byl stortte. Gritsjenko wordt sinds 11 april in een ziekenhuis in het Ameri kaanse Seattle behandeld. Hij ligt nu aan een beademingsapparaat en zijn vooruitzichten zijn zeer slecht, aldus een van de artsen. FOTO: AP Gezamenlijke oefening NAVO en Warschau Pact BONN De Sovjetunie heeft voorgesteld het Warschau Pact en de NAVO gemeenschappelijk militaire oefeningen te laten houden. Dit meldt vandaag het Westduitse weekblad Der Spiegel. Het weekblad geeft een opsomming van de wensen die Sovjet-minister Edoeard Sjevardnadze vorige week tijdens een ontmoeting met zijn Westduitse ambt genoot Hans-Dietrich Genscher in Brest heeft ge uit en die een compromis over de militaire status van één Duitsland mogelijk moeten maken. Naast de gezamenlijke legeroefeningen wil de Sovjetunie ook, aldus Der Spiegel, gemeenschappelijke instel lingen oprichten, regelmatig bijeenkomsten hou den van de ministers van buitenlandse zaken, de fensie, staatshoofden en parlementen en licht be wapende zones instellen die de bondgenootschap pen moeten beschermen tegen verrassingsaanval len van elkaar. Gevechten Liberia zetten zich voort FREETOWN De Liberiaan- se regering van president Sa muel Doe en het Nationaal Pa triottistisch Front onder aan voering van Charles Taylor hebben afgelopen weekeinde geen overeenstemming bereikt over een staakt-het-vuren. Beide partijen hebben hun manschappen alleen gevraagd „zich in te houden". De rege ring had voorgesteld dat Tay lor, die de regering-Doe ten val wil brengen, zich in het noorden zou terugtrekken en zijn veroverde posities bij de hoofdstad Monrovia zou opge ven. De onderhandelingen worden op 25 juni hervat. Doden in Bombay na zeer zware regenval BOMBAY In de Westindiase havenstad Bombay zijn zeker 21 mensen omgekomen als ge volg van de zwaarste regenval van deze eeuw in dat gebied. Een noodweer in de nacht van vrijdag op zaterdag zorgde voor een neerslag van ruim een hal ve meter waardoor rail- en luchtverkeer van en naar Bom bay uitvielen. De doden vielen vooral in de sloppenwijken aan de rand van de stad waar het water een vernietigende kracht had. Vijftien mensen verdron ken terwijl zes burgers werden geëlektrokuteerd omdat elek triciteitsleidingen in het water terechtkwamen. OOST-BERLIJN De vermeende RAF-terroriste Sigrid Sternebeck, die vrijdag werd gearresteerd, heeft tijdens verhoren be vestigd dat het voormalige Oostduitse ministerie van staatsveiligheid (Stasi) sinds 1980 leden van dé RAF (Rote Armee Frak- tion) in de DDR hielp. Sternebeck (40) vertelde dat de Stasi contact met haar op nam toen zij in de zomer van 1980 in de DDR aankwam en voor huisvesting en een baan zorgde. Sinds die tijd heeft zij voortdurend contact met de Stasi onderhouden. De vrouw, die in de Bondsre publiek op de lijst van de der tig meest gezochte terroristen staat, verklaarde dat zij tussen 1977 en 1980 voornamelijk in Nederland en Frankrijk woon de. In 1980 reisde zij met een vermoedelijk gestolen of ver valst Westduits paspoort op naam van Ulrike Eildberg naar de DDR. Zij zou de pas via RAF-leden in de BRD ge kregen hebben. Sternebeck heeft toegegeven dat zij lid was van de RAF, al dus het ministerie van binnen landse zaken in de DDR, maar zij zou sinds 1980 geen contact meer hebben gehad met de ex treem-linkse organisatie. Tot haar arrestatie werkte zij als fotografe in Schwedt. Sternebeck wordt ervan ver dacht medeplichtig te zijn aan de moord op de Amerikaanse militair Edward Pimental in augustus 1985 en betrokken te zijn geweest bij een bomaan slag op een Amerikaanse luchtmachtbasis waarbij twee doden vielen. De afgelopen tien dagen zijn de in DDR in totaal vijf vermeende RAF- terroristen opgepakt. De Westduitse federaal procu reur Alexander von Stahl start een juridisch onderzoek naar de voormalige Oostduitse pre sident, Erich Honecker, en de ex-minister van staatsveilig heid van de DDR, Erich Miel- ke, op verdenking van het helpen van RAF-leden in de DDR. Het federaal parket in Karlsruhe bekijkt in hoeverre beide voormalige leiders ver antwoordelijk zijn voor de hulp en bescherming die RAF- leden in de DDR genoten. PARLEMENT DDR WIL ONMIDDELLIJKE AANSLUITING OOST-BERLIJN Het Oostduitse parlement heeft zich gisteren uitge sproken voor een onmid dellijke aansluiting bij de Bondsrepubliek, op grond van artikel 23 van de Westduitse grondwet. Maar op verzoek van pre mier Lothar de Maizière zullen parlementaire com missies zich eerst over de juridische gevolgen van het voorstel buigen. De intentieverklaring werd gisteren onverwacht ingediend door de conservatieve rege ringspartij Duitse Sociale Unie (DSU) tijdens een speciale zit ting van de Volkskammer. 267 van de 400 afgevaardigden stemden hiervoor, waarmee de motie de tweederde meerder heid kreeg die vereist is voor zaken die de Oostduitse soeve reiniteit aangaan. De tegen stemmen wqlren afkomstig van de ex-comfnunistische PDS, die voorstander is van en een langzame vereniging. Premier De Maizière noemde artikel 23 de beste weg naar de eenheid, maar zei dat dit diep gaand juridisch onderzoek vereist. Volgens dit artikel kan de DDR de Duitse eenheid be werkstelligen door zich simpel aan te sluiten bij de Westduitse federatie. De Bondsrepubliek kan die beslissing niet afwij- De Oostduitse premier vindt dat de interne en externe as pecten van de eenwording nauw verbonden moeten blij ven. De Volkskammer stemde in met zijn voorstel om de di recte toetreding tot de Bonds republiek te laten bestuderen De Volkskammer was bijeen gekomen om wetten te bespre ken die de weg moeten vrij maken voor de economische eenwording op 1 juli, wanneer de Westduitse mark het wetti ge betaalmiddel in de DDR wordt. Bondskanselier Kohl woonde de zitting bij, nadat hij eerder had deelgenomen aan een herdenking met De Mai zière en de twee Duitse parle menten van de Oostberlijnse arbeidersopstand van 1953. Tijdens een informeel overleg werden Kohl en De Maizière het eens over een gezamenlij ke garantie van Polens na-oor- logse westgrens langs de Oder- Neisse-lijn. Die zal worden vervat in een gezamenlijke verklaring van de twee Duitse parlementen, die waarschijn lijk donderdag wordt aangeno- Op de plek waar Napole on 175 jaar geleden defi nitief zijn Waterloo vond, werd gisteren op specta culaire wijze de slag bij de Belgische plaats her dacht. Ruim 2500 vrijwilli gers, gestoken in oude legeruniformen, streden in de rookwolken om de overwinning. FOTO: ANP In de Roe hoofdstad Bukarest gisteravond enkele ic)den mensen op het Uni- itsplein tegen de rege- ia betoogd. Tegelijkertijd ;lin Timisoara het begin Roemeense opstand te- een half jaar ge- lerdacht. )gers in Bukarest protes tegen de onderdruk- in de oppositie en de ge- dige ontruiming van het fgelopen week. De poli ep niet in. De hele dag den zwaarbewapende le- n politie-eenheden het eeld in de hoofdstad, lisoara herdachten meer izend mensen de slacht- van dé veiligheidsdienst geleden. Hun ver en de uitwijzing van de ant Tökes ontketende de istand tegen het bewind ausescu. Na de hardhan- ties van de mijnwerkers arest werd een politieke :omst in Timisoara afge- t vrees voor provocaties everstoringen, rreur van de regimege- mijnwerkers heeft zich tot het platteland ver- Zij hebben het vooral op lers gemunt, aldus getui- (Daarbij zouden veel ge- ;n zijn gevallen en huizen itigd. Politiechef Dumitru beschuldigt de zigeuners ■aakacties tegen de mijn- t over de schouders van militairen werkers naar aanleiding van de rellen in Bukarest. Eerder had Iliescu verklaard dat zijn regering zich zal hou den aan de spelregels van de democratie. Iliescu overweegt daartoe een nationale garde in het leven te roepen om de re gering te beschermen. „De re gering is bereid de nodige maatregelen te nemen om voor iedereen vrijheid te garanderen van politieke meningsuiting, met uitzondering van hetze en neo-fascistische propaganda", zo stelde Iliescu in een verkla ring. De studentenbeweging die voorop loopt bij de protesten lijkt door de opstelling van de regering te zijn bemoedigd. „De regering heeft de belofte ge daan dat geen geweld meer zal worden gebruikt," verklaarde studentenleider Marian Munte- anu, die afgelopen week flink werd toegetakeld door mijn werkers. Het lijkt erop dat Iliescu, die deze week als president wordt geïnstalleerd, nogal geschrok ken is van de reacties in het buitenland, waar het harde op treden tegen de oppositie is scherp veroordeeld. Onder meer de VS en de EG hebben voorlopig hun economische hulp aan Roemenië opgeschort. DUBLIN De hervor mingsgezinde Ocsteurope- se landen zullen bij de overgang naar een mark teconomie milieubescher ming de hoogste prioriteit geven. Dat hebben de mi nisters van milieu van ze ven Oosteuropese landen, waaronder de Sovjetunie, afgelopen weekeinde ver klaard tijdens hun eerste gezamenlijke conferentie met de milieuministers van de EG-landen in Dublin. Voor de conferentie had de Ierse minister van milieu, als de huidige voorzitter van de EG, zijn collega's uit de DDR, Polen, Hongarije, Tsjechoslo- wakije, Bulgarije, Roemenië, Joegoslavië en de Sovjetunie uitgenodigd. Alleen de Roe meense minister was niet aan wezig. De Tsjechoslowaakse minister Josef Vavrousek schetste een somber beeld van zijn land: „Zeventig procent van de bos sen en vijftig procent van de wateren is praktisch dood. In Praag is de concentratie zwa veldioxide het twintigvoudige van de Europese waarde". Nu al staat vast dat de sanering van Oosteuropa, waar jaarlijks twaalf miljoen ton industrie afval in rivieren en de Oostzee verdwijnt, jaren zal duren. In de slotverklaring van de conferentie verplichtten de Oosteuropese ministers zich strenge eisen voor nieuwe in- dustrieprojekten op te stellen. Verder werd een lijst aanbeve lingen opgesteld voor samen werking met de EG op het ge bied van milieuvraagstukken, met name rond de kerncentra les in Oost-Europa. V.i:r fff i. j V* v'^V Orkaan De 3-jarige Caitlin Griffiths zoekt samen met haar ouders naar bruikbare spullen in de resten van een boerderij van vrienden die zaterdagnacht werd verwoest. De Griffiths schoten te hulp, nadat een orkaan in de staat Ohio huis had gehoudeo. AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB DE TERUGKEER VAN PEER DEN SCHUYMER Luid klinken de bevelen van Mohammed Bey rond; de f heer bereidt zich voor op een lange reis en voor de och- aanbreekt, moet alles in orde zijn. Mohammed Bey heeft a Jten zich naar de Bey van Algiers te begeven om samen te ,aen welke stappen ze zullen doen om wraak te nemen op de j tenhonden, die hun beiden het leven zo zuur maken. Wan- de dag aanbreekt, is de karavaan al op weg en enkele da- j. ater wordt Mohammed Bey met veel plichtplegingen ontvan- loor de Bey van Algiers. Na het uitgebreide begroetingsce- onieel trekken beiden zich terug en dan doet Mohammed zijn voorstel: „Laten we samen een vloot uitrusten o Heer", zegt hij, „om deze schurken te verslaan". De Bey van Algiers vertelt Mo hammed dat hij enkele weken geleden Mustapha Ibn Abul heeft uitgezonden om een zekere Robert Janszoon te verslaan, maar dat is verkeerd afgelopen... Beiden zijn het er echter over eens, dat het bij deze poging niet mag blijven. Peer én Robert Jans zoon moeten verdreven worden. En urenlang blijven de beide vorsten praten over de wijze waarop zij hun plannen zullen uit voeren. LITOUWSE REGERING: MOSKOU Litouwen lijkt bereid toe te 'geven aan de eis van het Krem lin de onafhankelijkheids verklaring (tijdelijk) in te trekken. De Litouwse re gering heeft zaterdag het parlement van de repu bliek opgeroepen de ven- klaring op te schorten ,,voor de duur van de ge sprekken met Moskou". Nu de regering voör het eerst terugkomt op de verklaring zelf, en niet slechts op de be slissingen die daaruit voort vloeien, geeft Litouwen aan dat het bereid is tot een com promis met Moskou. Waarne mers wijzen erop dat het Kremlin ook op zaterdag be sloot de gasleveranties aan Li touwen gedeeltelijk te hervat ten. In de Litouwse hoofdstad Vil nius is vernomen dat het par lement morgen het voorstel van de regering zal bespreken. De Volksfronten van Estland, Letland en Litouwen, die in de republieksparlementen de meerderheid bezitten, hebben zich in een gemeenschappelij ke vergadering opnieuw tegen het intrekken van de Baltische onafhankelijkheidsverklarin gen uitgesproken. Volgens de regering in Vilnius verliest de verklaring door het moratorium „niet zijn juridi sche basis". Het moratorium zal pas ingaan als Moskou de twee maanden geleden afge kondigde economische blokka de van de republiek opheft en de 'bevriezing' zal direct onge daan gemaakt worden als de onderhandelingen met het Kremlin mislukken, aldus Vil nius. Het Litouwse volk „verwacht van regering en "parlement nieuwe initiatieven en een praktische stappen" aldus de regering in het voorstel. En zij voegt daaraan toe: „De rege ring is van mening dat het tijdstip gunstig is voor onder handelingen met de Sovjetu nie". Tijdens de ontmoeting van de drie Baltische presi denten met Gorbatsjov vorige week is gebleken dat de „de Sovjetleiding bereid is compro missen te sluiten". Massale betoging tegen woningnood in Parijs PARIJS Ongeveer 20.000 mensen hebben het afgelopen weekeinde in Parijs betoogd tegen de woningnood in de miljoenenstad. De demon stranten eisten fatsoenlijke woonruimte voor 65 gezinnen die na een grote ontruimings actie van de politie al twee maanden in tenten wonen. De prominentste deelnemer aan de mars was de 78-jarige pries ter Abbé Pierre, oprichter van de Emmaus-gemeenschap die in zo'n vijftig landen waar onder Nederland werk zaam is. Zijn organisatie boog zich al in de jaren vijftig over de woningnood in Parijs. Abbé Pierre voorspelde dat in de toekomst „onze mooie steden, waar dan alleen nog welgestel- den wonen, omgeven worden door honderden getto's waar haat en vertwijfeling broeit".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5