Mandela laat niemand koud i Mandela pept PvdA wat op België mogelij basis van IRA lt voor campagne1 op het vastelan m BINNENLAND CeidacSomatit JOVD wil huwelijk tussen drie mensen toestaan HAREN Commercieel draagmoederschap moet wor den toegestaan om het aanbod van vrouwen die voor een ander een kind willen baren te vergroten. De liberale jongerenorganisatie JOVD vindt dat op dit gebied het „marktmechanisme" zijn werk moet doen. De prijs die. een draagmoeder vraagt mag echter niet zo ver worden opgedreven, dat mensen met een laag inkomen langs deze weg geen kind kunnen krijgen. Dé JOVD sprak zich dit weekeinde op een congres in Haren ook uit voor me- disch-wetenschappelijk onderzoek met embryo's en afge dreven vruchten. De overheid moet daarvoor de me- disch-ethische maatstaven vaststellen. Volgens de JOVD moet iedereen, ongeacht seksuele geaardheid of burgerlij ke staat, de kans krijgen om via kunstmatige inseminatie, draagmoederschap of reageerbuisbevruchting aan een kind te komen. Verder moet een huwelijk tussen meer dan twee mensen mogelijk worden gemaakt. Vijf Middenamerikaanse landen willen eigen gemeenschappelijke markt ANTIGUA De presidenten van vijf Middenamerikaan se landen hebben gisteren aan het einde van een Cen- traal-Amerikaanse top besloten om, net als de Europese Gemeenschap, een gemeenschappelijke markt te vormen. Met dit plan hopen de presidenten van Guatemala, Costa Rica, Honduras, El Salvador en Nicaragua de economi sche ontwikkeling van hun gebied te ondersteunen. De eerste stap van het „Plan voor Economische Actie voor Midden-Amerika" voorziet in het scheppen van de juridi sche en institutionele instellingen die de economische in tegratie van de vijf landen moet vergemakkelijken. Voor november moeten de landen op het gebied van douane, transport en de ontwikkeling van de infrastructuur al tot gezamenlijke projecten komen. NS dreigt fabrikant loc met schadeclaim UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen zullen een schadeclaim indienen bij de fabrikanten van de dieselelektrische locomotieven van de serie 6400, als de trekkracht van de locs niet wordt verbeterd. De claim kan in de miljoenen guldens lo pen omdat de fabrikanten voor de le vensduur van de locs, dertig jaar, schadevergoeding zouden moeten be talen. De Duitse fabrikanten Asea Brown Boveri (ABB) en Machinenfa- briek Kiel (MaK) hebben in 1988 de eerste locomotieven afgeleverd. De heeft op dit moment 37 van deze locs in dienst, maar ze ontwikkelen alle maal te weinig snelheid en trek kracht. FNV eist groter aantal controleurs in haven ROTTERDAM In een open brief, waarin gedreigd wordt met stakingen en werkonderbrekingen, heeft de Vervoersbond FNV de Rotterdamse havenbedrijven vandaag geëist iets te doen tegen het heersende tekort aan controleurs. In de haven werken er ongeveer duizend, hegeen volgens de bond honderd tot tweehonderd te weinig is. Ze controleren de hoeveel heid en de geleverde kwaliteit van de lading. De bond verdenkt de bedrij ven ervan het tekort moedwillig in stand te houden om een alibi te heb ben goedkopere bedrijven in te huren of werknemers extreem lang te laten werken. MAANDAG 18 JUNI 1990 PAG SUSKE EN WISKE DE KLEINE POSTRUITER Taart Visserij, mest en koeien bezorgen minister Braks zoveel hoofdbre kens dat hij gis termorgen in zijn woonplaats werd gehuldigd als 'meest geprang de bewindsman'. De prijs in de vorm van een taart werd Braks overhandigd door jury-voorzit ter Westerterp. Braks nam de taart lachend in ontvangst, maar het is de vraag of hij er echt blij mee moet zijn. FOTO: ANP DEN HAAG Over één ding was iedereen het roerend eens: Nelson Mandela doet je wat. Slechts achttien uur verbleef de vice-voorzitter van het Afrikaans Nationaal Congres afgelopen weekeinde in Ne derland. Maar waar hij in die korte tijd ook kwam, overal viel hem een enthousiast, om niet te zeggen een uitzinnig onthaal ten deel. Slechts wei nigen konden hun emoties be dwingen bij het zien van de man, die meer dan 25 jaar ge vangen zat om zijn verzet te gen de alom verfoeide apart heidspolitiek van de Zuidafri kaanse regering. Ook minister van buitenlandse zaken Van den Broek toonde zich, nadat hij de Zuidafri- kaanse ANC-leider en zijn vrouw Winnie op Schiphol had uitgezwaaid, zichtbaar on der de indruk. Hij karakteri seerde Mandela als iemand met wijsheid, als iemand die vastberaden is de vrede in zijn land op vreedzame wijze tot stand te brengen. Maar niet alleen Van den Broek was diep getroffen, ook koningin Beatrix moet onder de indruk zijn geweest. Het bezoek van Mandela en zijn vrouw aan het koninklijk paar zaterdagochtend liep ondanks het krappe tijdschema een half uur uit. Agent redt bp uit bouwkrai UDEN Een agent j gemeentepolitie i bantse Uden heeft het pen weekeinde met f voor eigen leven een r red uit een 28 meteijj bouwkraan. De man, jarige inwoner van Udei psychisch in de war en U dronken. Hij was in del geklommen en vervol)! de uitstekende giek. Dal hij luidkeels dat hij zij laten vallen. Op een zeil ment viel de man indl maar hij kon zich op hP ste moment nog vastg__ Vanaf dat moment hi^ aan zijn handen aan d|aa Een van de Udense ageLQ| daarop zelf in de kra£je| klommen. Hij zag kansfje| weer op de giek te tij Het tweetal is vervolgeiL^ de brandweer naar btjQ( gehaald. fni( Gullit Mandela zelf, zo verklaarde Sanjay Kumar, de ANC-verte- genwoordiger in ons land, was zeer onder de indruk van de steun en sympathie van de Ne derlandse bevolking. Er was slechts één kleine teleurstel ling voor de ANC-voorman geweest, zo bleek gisteren in Vara's Achter het Nieuws. Hij had gehoopt de Nederlandse voetbalster Ruud Gullit te kunnen ontmoeten. „Het eer ste wat ik premier Lubbers za terdagmorgen vroeg was: is Gullit er niet? Ik had hem graag willen bedanken voor het feit dat hij in 1987, toen hij Europees voetballer van het jaar werd, zijn prijs aan mij en de anti-apartheidsbeweging opdroeg. Had ik geweten dat hij in Italië was, dan had ik geprobeerd hem daar te ont moeten", aldus Mandela die Gullit hartelijk bedankte voor zijn steun en inzet voor de anti-apartheidsbeweging. Het echtpaar Mandela arri veerde vrijdagavond laat op het vliegveld Valkenburg. De nacht werd doorgebracht op het Catshuis alwaar 's och tends een ontbijtbespreking plaatsvond met premier Lub bers, vice-premier Kok en mi nister Van den Broek. In een krap bemeten tijdschema ver trok het gezelschap later op de ochtend naar koningin Bea trix, waarna men drie kwar tier later dan gepland arri veerde irf het Haagse Prome nadehotel. Daar werd Mandela verwelkomd door de burge meester Havermans van Den Haag en had hij een ontmoe ting van enkele minuten met vertegenwoordigers van de Nederlandse anti-apartheids- beweging. Bewoners van de Haagse wijk Transvaal, waar de straten genoemd zijn naar de Zuidafrikaanse Boeren, de voorouders dus van de blanke machthebbers, beloofden Man dela dat die straatnamen zul len worden veranderd. Op een persconferentie in het Promenadehotel benadrukte de ANC-voorman dat er geen Belgische agenten zoeken naar meer aanwijzingen over verdachten rondom de auto die het aangehouden Nederlandse grens heeft achtergelaten. (Van onze correspondent Jo Wijnen) BRUSSEL België zit omhoog met de 23-jarige Donna Maguire, een be ruchte en veelgezochte IRA-terroriste. Ze werd zaterdag in de bossen bij de grensplaats Hoogstraten met nog een ander vermoede lijk lid van het verboden repu blikeinse leger gepakt. Dat haar medestander na hun ar restatie wist te ontsnappen en dat een derde terrorist nog steeds voortvluchtig is, maakt voor de Belgen de zaak alleen nog maar erger. Het feit dat het drietal werd gepakt bij wat als een onver valste schietpartij mag worden aangeduid en dat er een overi gens kleine 'hoeveelheid wa pens en munitie in de bossen van Hoogstraten werd aange troffen, leidde bovendien tot het vermoeden dat de terroris ten zich voor kortere of lange re tijd in België hebben opge houden. Mogelijk hebben ze zelfs de cel gevormd die de sinds 1988 op het Europese vasteland gevoerde terreur- campagne heeft geleid en uit gevoerd, met tot dusver acht tien aanslagen en elf doden. België zit nu in een moeilijk parket omdat het andermaal met ingewikkelde uitleve ringsprocedures te maken krijgt. Al eerder is de uitleve ring van een IRA-verdachte België opgebroken. Nu vraagt West-Duitsland om de uitleve ring van de 23-jarige Donna Maguire, omdat die in juni van het vorig jaar betrokken zou zijn geweest bij een bomaan slag in de buurt van Osna- brück. Nog geen maand later zou ze betrokken zijn geweest bij een moordaanslag op een Engelse officier in de buurt van Hannover. Het is bovendien niet uitgeslo ten dat ook de Ierse republiek (waar de terroriste vorig jaar werd gearresteerd, maar later vrijgelaten) om haar uitleve ring zal vragen. En als het vast komt te staan dat Donna Ma guire inderdaad bij aanslagen op Britse militairen betrokken is geweest, dan zullen ook En geland en Nederland om haar uitlevering verzoeken. Donna Maguire werd gisteren voorge leid aan de officier van justitie in Turnhout. Ze is beschuldigd van bendevorming, onwettig wapenbezit en het gebruik van valse papieren. Thuisbasis De gebeurtenissen van het af gelopen weekeinde hebben nieuwe grond gegeven aan het vermoeden dat België moge lijk als 'draaischijf' voor de IRA-terreur is gebruikt. Kort na de moordaanslag in Roer mond werd de auto waarmee de moordenaars de wijk had den genomen, in Belgisch Limburg teruggevonden. In de bossen in de buurt van Opgla- ANC in gesprek met extreem-rechts NEW YORK De Zuidafrikaanse anti-apartheidsorganisatie ANC (African National Congress) onderhandelt met vertegen woordigers van extreem-rechtse blanke organisaties. Het ANC wil de radicale blanken winnen voor de hervormingsplannen van president Frederik de Klerk. Dat heeft ANC-voorman Nel son Mandela gezegd in een interview met het Amerikaanse weekblad 'Time' gezegd. enkel verschil van mening is tussen hem en de Nederlandse regering over voortzetting van het sanctiebeleid tegen Zuid- Afrika. „Uw regering heeft mij de nodige helderheid ver schaft". Ondanks de goede in tenties van de Zuidafrikaanse president De Klerk blijft eco nomische druk op het apart heidsregime volgens Mandela noodzakelijk. De sancties kunnnen pas worden afge schaft als de apartheid in Zuid-Afrika volledig is uitge bannen. De ANC-voorman zei te hopen dat de Europese topconferen tie, eind deze maand in' Dub lin, „goede nota zal nemen van de wens van het Europees Parlement dat de sancties wor den gehandhaafd". Mandela noemde president De Klerk „een integer man" die de problemen op vreedzame wijze wil oplossen. „Er bestaan nog diepgaande meningsver schillen, maar De Klerk heeft de moed gehad om aan de on derhandelingstafel te gaan zit ten", aldus Mandela. Hij zei het Zuidafrikaanse staatshoofd zo spoedig mogeliik in te zul len lichten over de resultaten van zijn Europese rondreis. Eerder deed De Klerk, na zijn tournee door Europa, hetzelfde in een gesprek met Mandela. De ANC-voorman deed verder een beroep op de Nederlandse regering voor financiële steun, bijvoorbeeld in de sfeer van hulp aan onderwijsprojecten. Verder riep hij Nederlandse onderwijzers op in Zuid-Afri- ka te komen werken. Ook maakte hij bekend dat hij in september een onderhoud zal hebben met een Nederlandse delegatie uit de Tweede Ka mer. De delegatie is vanaf 3 september voor een politiek oriënterend bezoek in Zuid- Afrika. Na de ochtenduren in Den Haag te hebben doorgebracht vertrokken Nelson en Winnie Mandela kort na de middag richting Amsterdam, waar een uitzinnige menigte van vijf tienduizend mensen hen op het Leidseplein opwachtte. Ook daar ging zijn toespraak over handhaving van de sanc ties: „Het opheffen van de sancties frustreert de strijd van de zwarte bevolking in zijn streven naar vrijheid. Juist met uw hulp kunnen we onze strijd voortzetten", aldus Mandela. Burgemeester Van Thijn van Amsterdam verraste de ANC- leider met de mededeling dat de gemeente Amsterdam een ANC-studiebeurs heeft inge steld. De beurs (7.500 gulden) is bedoeld als ondersteuning van een Zuidafrikaanse vluch teling, die in Amsterdam stu deert. Tijdens de verschillende bij eenkomsten die Mandela aan deed, waaronder ook het PvdA-congres in Amsterdam, bedankte hij keer op keer de Nederlandse bevolking en de pers voor de steun die hij en zijn medestrijders hebben ont vangen in de strijd tegen apartheid. „We hebben respect voor jullie, we bewonderen jullie en bovenal houden we van jullie", aldus Mandela, die zaterdagmiddag omstreeks kwart voor vijf zijn bezoek aan Nederland afsloot. Hij vloog naar Londen, van waar uit hij gisteren is doorgevlogen naar Canada. Daarvandaan vliegt hij binnenkort naar de Verenigde Staten voor het be langrijkste onderdeel van zijn wereldreis: een ontmoeting met president Bush. MARGA REIJERSE Zwarte agenten gedood bij herdenking JOHANNESBURG Gewapende mannen hebben vier zwarte politie-agenten gedood tijdens een weekeinde, waarin overal in Zuid-Afrika de opstand in Soweto werd herdacht. De politie schoot in 1976 in Soweto zeshonderd zwarte scholieren dood. Veel herdenkingsbijeenkomsten hadden overigens voor het eerst een feestelijk karakter. Het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) trok 40.000 toeschouwers naar een stadion waar verschei dene muziekgroepen en de zangeres Miriam Makeba optraden. AMSTERDAM Menig PvdA-partijraadslid pink te zaterdag een traantje weg bij het horen van de toespraak van Nelson Mandela. Maar er waren ook PvdA'ers die het liefst hadden gehuild om het verloop van het twee daagse congres in Amsterdam. De partij, die de aanhang met de week ziet slinken, kwam niet tot een diepgaande inhou delijke discussie over de poli tieke koers. Optimisten zagen de bedeesde houding van de partijraad juist als een positief punt. „Kenne lijk zijn de leden het eens met de houding van de partijlei ding en de fractie", luidde hun mening. Maar anderen hadden scherpe kritiek. Die ventileer den zij niet in het openbaar, maar in de wandelgangen. Een 'topper' verwoordde de onvre de aldus: „Vooral vrijdagavond stelde de discussie niks voor. Het was een genante verto ning". De zaterdag werd voorname lijk gevuld met 'gemekker' over de partijbladen, met als kernvraag: moeten onze tijd schriften onafhankelijk zijn of kunnen ze beter pure propa ganda bedrijven? In deze non- vraag waren slechts weinigen echt geïnteresseerd. De toe spraak van Wöltgens was in houdelijk aardig. Maar de Limburger verkondigde zijn verhaal alsof hij een borre luurtje bijwoonde. Die gezapig heid kenmerkte de hele partij raad. Het wachten was op Mandela en op niemand an ders. De binnenkomst van de ANC- voorman bracht eindelijk sfeer. Mandela, die zijn toe spraak in het Afrikaans begon, voelde aan dat de Pvda smachtte naar een bedankje. Zijn gloedvolle betoog degra- déerde de discussies van de partijraad tot die van een ge zelligheidsvereniging. „Ik dank Nederland en de PvdA voor alles dat is gedaan om de apartheid te bestrijden", zei Mandela met krachtige stem. De duidelijk geëmotioneerde Kok had toen al gesteld dat er maar één persoon op de we reld is die uitmaakt of de sanc ties tegen Zuid-Afrika kunnen worden opgeheven: „Dat is niet Maggie Thatcher, dat is Nelson Mandela". En partij voorzitter Sint beloofde Man dela dat de PvdA pas de sanc ties zal opheffen als de apart heid volledig is verdwenen: „Our party will do its best!". ROB SEBES an ,5oli beek en Bree waren grenswacht gisteren zeer actief. Het feit dat de terrorii in Roermond hun gru\* verrichtten naar vluchtten geeft wellicht hun thuisbas den. Vorig jaar Antwerpse haven een F' partij plaats waarbij e4bel twee IR A-leden waren ken. Een van hen nam 1 Bu naar Nederland, maai later in Amsterdam gej}P°l aan België uitgeleverd. Anderhalf jaar geledei den in de kustplaats r twee IRA-leden Maar de voor Belgii verkwikkelijke situatii stond twee jaar L de Belgische politie diprt priester Patrick Ryan «Ai die eveneens voor werkte. Zowel de Iers bliek als Engeland de uitlevering van intusen in hongerstaker) gegaan en de Belgische?an teiten aldus in grote heid bracht. Ryan w slotte aan Ierland i tot grote woede van premier Margaret Tezelfdertijd werd in j d rage in het Brusselse stptt Ukkel een grote hoevfgh explosieven gevonden js de IRA toebehoorde, 'aar In 1988 startte de IRA ki het Europese vasteland te terreurcampagne tl daar gemakkelijk succej behalen zouden zijn acties meer publiciteit j( krijgen. Een golf van i gen op Duits en grondgebied, in Roermond Nieu w-Bergen, geland richt de kort op wat 'zachte worden op te gerkampementen en wen en aan Britse toebehorende auto's.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4