len kinderlijk geloof i een betere wereld PvdA eist 200 miljoen voor benadeelde aow'ers Boze exploitanten leggen kermis in Rotterdam plat Vorig jaar weer meer ijs gegeten U kunt nu tot f300,- op een girobetaalkaart uitschrijven. Genland ftzidae Commit MAANDAG 18 JUNI 1990 PAGINA 3 ideren gewond Ijjarbecuefeest :HT Twee kinderen uit een gezin zijn gistermiddag ernstig i geraakt doordat een fles spiri- een barbecue werd gegooid. Een te jongen is met oogletsel en egi'brand wonden naar het Rode- fd£ekenhuis in Beverwijk ge- Zijn 6-jarig zusje is met brand- i aan gezicht, handen en voeten ziekenhuis in Utrecht opgeno- "*j ij de woning van de familie was "•becue met zo'n twintig mensen h( gang. Toen de aanmaakblokjes d een te branden, werd er een fles op gegooid. De enorme steek- ie daarop volgde, bracht de twee >n zwaar letsel toe. Minister D'Ancona staakt verzet tegen reclame op zondag DEN HAAG Minister van WVC D'Ancona verzet zich niet tegen reclame op zondag. Als de PvdA-fractie in de Tweede Kamer steun geeft aan het voorstel om het verbod op te heffen, maakt ze daar geen probleem van. Ze zei dat gisteren voor de Avro-radio. „Het CDA maakt er geen halszaak van zolang de reclame op zondag maar niet volgende week al een feit hoeft te zijn", aldus D'Ancona. Vo rige week, tijdens het kamerdebat, ontraadde de minister haar partij, de PvdA, nog in te stemmen met een voorstel van de VVD'er Hermans en de D66'er Wolffensperger om het reclameverbod op zondag te schrappen. Minister D'Ancona. Paspoorten moeten beter opgeborgen DEN HAAG Nog dit jaar moeten de gemeenten hun paspoorten en rijbewijzen zodanig opbergen, dat inbrekers in gemeentehuizen ze niet meer zo gemakkelijk te pakken kunnen krijgen. Dat blijkt uit een brief van staatssecretaris van binnenlandse zaken De Graaff-Nauta aan de gemeenten. De brief is een reactie op de bekendmaking, dat in het eerste kwartaal uit gemeentehuizen enige dui zenden documenten zijn gestolen; niet alleen pas poorten en rijbewijzen, maar ook vreemdelingen- dossiers, blanco akten van de burgerlijke stand, blanco verblijfsvergunningen en andere persoons- vertrouwelijke gevens. De kosten van de te ne men maatregelen mogen de gemeenten door een verhoging van de leges voor de gemeentelijke do cumenten doorberekenen aan hun burgers. Voor de tweede maal grafschennis in Oss OSS Op het kerkhof van de Gerardus Majella-parochie in Oss zijn in de nacht van zaterdag op zondag voor de tweede maal in korte tijd enkele graven vernield. In totaal werden vijftien grafzerken om gegooid. Eind maart werden op hetzelfde kerkhof enkele tienlallen grafzerken om gegooid. Een onderzoek naar de daders le verde niets op. Zaterdagnacht kreeg de politie melding.dat er gestommel werd ge hoord op het kerkhof. De politie was op dat moment met alle beschikbare man schappen bezig met een onderzoek in ver band met een schietpartij elders. Derhalve kon niet meteen worden gereageerd. Toen de politie later op het kerkhof arriveerde, trof men de vernielde graven aan. Verzekeraars komen slachtoffers tegemoet DEN HAAG De Nederlandse autover zekeraars hebben deze week hun gedrags regels over de behandeling van in het verkeer veroorzaakte letselschade verder aangescherpt. Daarin is onder meer vast gelegd dat het slachtoffer zo snel mogelijk, maar in elk geval binnen drie maanden, hoort hoe het met zijn zaak staat. De ver zekeraar laat de benadeelde dan weten of de verzekeraar de aansprakelijkheid wel of niet erkent of, als daarover nog geen beslissing is genomen, waarom dat nog niet het geval is. De verzekeraar schort zijn standpunt niet op in afwachting van een eventuele strafzaak, tenzij hij aan toont dat hij daar een redelijk belang bij heeft. 1DWIJK Op aan- in van kinderen uit hele wereld hebben prijswinnaars afge- weekeinde een gedaan op de Ne- ndse overheid en het om een 'Mi- Aobelprijs' in het le- e roepen. Deze jaar- door koningin Bea- it te reiken prijs zou »n worden gegeven iensen die zich ver- elijk hebben ge- voor het milieu. zigl fjjarige Amerikaanse No- ,swinnaar (geneeskundig) ir-Wald viel bijna om ij het voorstel voor een* i Nobelprijs bekend had sekt. Tientallen kinderen iden hem en drukten ind. Een mooiere finale zij zich niet kunnen voorstellen. De genodigde in dustriëlen en politici in de feesttent op de boulevard van Noord wijk waren een beetje beduusd. Het was dus allemaal echt. De bezorgdheid van de kinderen om de aarde, de voorstellen voor een betere wereld, de emoties tijdens de rrïusical en daarna. Minister Pronk was erdoor ge raakt. Na de oproep van Wald beklom hij het podium en deed hij beloftes die de kinde ren van alle regeringsleiders in de wereld zduden willen horen. Hij beloofde niet alleen het voorstel Voor een Milieu- Nobelprijs te ondersteunen maar ook om „kinderen te raadplegen bij het nemen van beslissingen die hen aangaan". Evenals de tachtig kinderen vond de minister het vreemd dat in september tijdens de eerste wereldconferentie over kinderen geen kinderen aan wezig zijn. Pronk beloofde dat de Nederlandse delegatie wél kinderen zou bevatten en dat hij het organisatiecomité vol gende week zal voorstellen de kinderen ook daadwerkelijk toe te laten tot de conferentie. Met deze beloftes bleek Pronk een groter kindervriend dan J. Grant van Unicef, het kinder fonds van de Verenigde Na ties. De kinderen smeekten de ambassadeur van het kind om hen in New York tenminste aan te horen. „Tien minuutjes. Dat is alles wat we vragen. Tien minuutjes. Voor mijn part tijdens de lunch", smeek te een meisje. Maar het ant woord was dat van een diplo maat die spreekt namens de Verenigde Naties en op moet passen dat hij met zijn uitspra ken geen enkele regering irri teert. „We hebben veel spre kers en weinig tijd. Het is ver standiger wanneer jullie je re geringsleiders die naar New York komen vertellen wat jul lie willen. Als ze terugkomen moeten jullie vragen wat ze gedaan hebben", aldus Grant. „Maar als Unicef niet opstaat voor ons, hoe kunnen we dan verwachten dat onze staats hoofden dat doen", reageerde de 18-jarige Dara Leonard uit Noord-Ierland. Een volstrekt terecht wantrou wen, vond Wald. „Ik ben ook nog een kind en heb geen en kel vertrouwen in de leiders van deze wereld. Ik denk dat ze meer een probleem dan een oplossing zijn. In een echte de- mocratie vragen mensen niet geleid maar vertegenwoordigd te worden. Dat is het mooie nu van Oost-Europa, waar een to neelschrijver aan de macht is. Verwacht geen veranderingen van leiders. Ook niet in sep tember in New York. Ze hou den er toespraken, doen belof tes en gaan weer naar huis. Jullie moeten de toekomst né men, want zij zullen hem niet geven", meende Wald. En de De directeur van Unicef, J. Grant, heeft weinig tijd om de wensen van kinderen te aanhoren. Maar voor de camera's ging hij in discussie met de 12-jarige Jeremy Heimans uit Australië. FOTO: ANP Verder willen ze een interna tionale wet en rechtbank voor de bescherming van de rech ten van het kind. In 2025 ho pen de kinderen in een wereld van vrede te leven en in de geschiedenisboekjes te lezen „dat het allemaal begon in 1990, in Noordwijk". MONIQUE VAN DE VEN vonk sloeg over. In ieder geval bij minister Pronk. „Take over. Laat de toekomst niet over aan politici als ik. Zet jul lie bewustzijn om in actie. Jul lie voorstellen zijn ambitieus, maar niet onbereikbaar". De voorstellen van de 'Voice of the Childeren' zullen bin nenkort in boekvorm verschij nen. De kinderen pleiten on- dér meer voor onderwijs voor iedereen, minder energiever bruik, het aanmoedigen van doktoren, leraren en inge nieurs om noodlijdende gebie den te helpen, en het wegne men van de schulden van arme landen door onder meer1» kwijtschelding van de rente. DERS: ^idie nodig kir milieu- ffingen ERSUM Minister nilieubeheer Alders an overtuigd dat het et zal besluiten tot ring van heffingen odukten die het mi- elasten. De bewinds- :ei dit gisteren in het )gramma Het Capi- afgelopen week uitge- e milieuplan NMP-plus ilat „onderzoek" zal wor- edaan haar de mogelijk- an heffingen. Het gaat i specifiek om regule- heffingen die niet zijn ld om de schatkist te djen maar om milieuscha- gedrag te beïnvloeden. e|ioort statiegeld dus. De s op gelode benzine is oorbeeld van een regule- heffing. In de kritiek op IMP-plus is gesteld dat abinet, onder druk van ter van economische za- a< (ndriessen de problema- sban de regulerende hef- rln op de lange baan k ft. Alders is het hiermee lens. „Die heffingen ko er", zo zei hij tot twee toe in Het Capitool. Stu- ouarnaar is wel nodig, om- mok met name internatio- ?t ultaat Staalbankiers ii$9 teleurstellend HAAG Staalbankiers de 'huisbank' van het exconcern, heeft vorig teleurstellende resultaten ekt. Het rendement op het ddelde eigen vermogen e van zeventien procent naar vijf procent Vanmorgen maakte aron van Hövell tot Wes- ir, voorzitter van de di van Staalbankiers, be- dat de winst over 5 miljoen gulden be- Dit bedrag wordt in zijn reserve. De winstonwik- J over dit jaar zal naar 'achting eenzelfde beeld onen als in 1989. De rente- 'ikkelingen begin dit jaar, lepaald niet gunstig zijn te ïien, zijn hieraan onder debet. tAIBAAI Open dag Duikers heb je niet alleen bij de marine, maar ook bij de landmacht. Dat ontdekten deze kinderen en de overige van de ruim vijftigdui zend mensen, die zaterdag een be zoek brachten aan de open dag van de land macht op het ter rein van de Ge neraal Winkel mankazerne in Nunspeet. De dag stond dit jaar in het teken van de 'dynami sche kant van het leger' en de mili taire zorg voor het milieu. FOTO: ANP ROTTERDAM De ex ploitanten van het Rotter damse amusementspark Rivoli hebben vandaag hun grieven voorgelegd aan burgemeester Peper. De ondernemers zijn boos. Ze vinden dat de gemeen te te weinig heeft gedaan om het pretpark te pro moten. Zaterdag was voor hen de maat vol. Met hun woon- en vrachtwagens blokkeerden ze de toegang tot het amuse mentspark. Volgens woord voerder Kulpe van de kermis exploitanten valt de publieke belangstelling erg tegen en moeten de exploitanten het nagenoeg zonder inkomsten doen. Rivoli 1990 is op 14 april van start gegaan en duurt tot 21 oktober. Het is de belang rijkste festiviteit in het kader van 650 jaar Rotterdam. De eerste twee weken bezochten 170.000 mensen het evene ment, maar daarna bleven de mensen weg. Volgens Kulpe is dat voor een groot deel te wij ten aan de gemeente Rotter dam, die te weinig reclame heeft gemaakt. Rivoli ging aan het eind van de zaterdagmiddag toch weer open, nadat de exploitanten 's middags een eerste gesprek met de gemeente hadden ge voerd. Volgens Kulpe heeft de gemeente blijk gegeven „iets te willen veranderen". Of de gemeente inderdaad meer re clame zal maken, moet mor gen blijken. Dan vergadert de raadscommissie algemeen be stuur. AMSTERDAM De PvdA wil dat het kabinet 150 tot 200 miljoen gulden uittrekt voor bejaarden die door de belastingope- ratie-Oort financieel zijn benadeeld. Het gaat om honderdduizen den aow'ers die een klein aan vullend pensioen hebben van maximaal 12.000 gulden per jaar. De PvdA zal hiertoe zo snel mogelijk, nog voor 1 juli, in de Tweede Kamer een initi atief-wetsvoorstel indienen. PvdA-fractieleider Wöltgens hield zaterdag op de partijraad in Amsterdam tevens een plei dooi voor verlaging van de motorrijtuigenbelasting ter compensatie voor de verho ging van de benzine-accijns die voor het najaar op stapel staat. Het CDA-kamerlid Hen- nekam reageerde gisteren ne gatief op dit voorstel. Volgens hem kan deze belasting alleen maar omlaag als de benzine accijns fors omhoog gaat. Maar daarvoor is volgens hem op dit moment geen ruimte omdat ons land anders nog meer uit de pas gaat lopen met de buur landen. Voor de PvdA is reparatie van de effecten van de belastingo peratie voor de aow'ers een belangrijk speerpunt in de coalitie met het CDA. De PvdA vindt 200 miljoen een redelijk bedrag. Daarvan zou den de bewuste aow'ers hun verlies, dat sinds 1 januari en kele tot vele tientjes per maand bedraagt, gecompen seerd krijgen. In het weekein de was nog niet zeker waaruit de 200 miljoen moet worden betaald. De PvdA denkt aan het halen van geld uit andere belastingen. Het financierings tekort van het rijk en de col lectieve lastendruk (het totaal van belastingen en premies) mogen niet stijgen, aldus de PvdA. Ook was nog niet dui delijk welke methodiek zal worden gebruikt. De meest voor de hand liggende oplos sing ligt in het verhogen van de belastingvrije som of het vaste (forfaitaire) aftrekbare bedrag. Aan het belastingtarief voor bejaarden (ongeveer 18 procent) wordt hoogstwaar schijnlijk niet getornd. De PvdA lanceert het initia tief nadat fractie en partijbe stuur de afgelopen maanden honderden brieven hebben ge kregen van gepensioneerden die zich zwaar 'gepakt' voelen door Oort. Het ministerie van financiën hanteert formeel het standpunt dat de aow'ers er door de koppeling van lonen en uitkeringen over een jaar genomen niet op achteruit gaan. Maar de PvdA meent dat de koppeling niet met Oort mag worden verrekend. DEN HAAG Nederlanders hebben vorig jaar gemiddeld per persoon 7,2 liter consump tie-ijs gegeten, 0,9 liter meer dan in 1988. Volgens de Ne derlandse Vereniging van Consumptie-ijs Fabrikanten is de stijging vooral te danken aan het zeer goede weer van 1989. De totale afzet in Neder land steeg tot 108 miljoen liter, veertien miljoen liter (vijftien procent) meer dan in 1988. De grootste stijgingen deden zich voor bij het zogenoemde im pulse ijs. Dat zijn ijsjes als ^ticks, bekers, wafels en hoorns, en multipacks ofwel dozen met ijsjes voor thuisge bruik. Er zijn vooral meer wa terijsjes (28 procent) en hoorns (24 procent) gegeten. Volgermeerpolder nu snel gesaneerd AMSTERDAM Er kan snel worden begonnen met de defi nitieve sanering van de zwaar vervuilde Volgermeerpolder bij Broek in Waterland, nu blijkt dat de proefsanering de afgelopen maanden succesvol is verlopen. De Gedeputeerde voor milieu van de provincie Noord-Holland zal er bij mi nister van milieubeheer Al ders op aandringen snel ak koord te gaan met een plan van aanpak. De Volgermeer polder is een voormalige huis vuilstortplaats van de gemeen te Amsterdam. De totale kos ten van de sanering worden geschat op circa 80 miljoen gulden. Dagbladprijs voor Haagse journalisten DEN HAAG Twee Haagse journalisten hebben de Prijs voor de Dagbladjournalistiek 1990 gewonnen. Het zijn Paul van Beckum en Aad Wage naar, beiden in dienst van Sijt- hoff Pers. De journalisten krij gen de prijs voor de serie „Van Adel", een reeks van dertien interviews, die vorig jaar is ge publiceerd in de Haagsche Courant, het Rotterdams Nieuwsblad en de Goudsche Courant. De prijs, die is inge steld door de vereniging De Nederlandse Dagbladpers wordt op 13 september uit- greikt. 18 juni Koningin Beatrix is in de St.-George- kapel van Windsor Castle door konin gin Elisabeth geïnaugureerd als „Lady in de Most Noble Order of the Carter", de orde van de Kouseband. De regerend vorst van Engeland niet meegerekend telt de orde 24 manne lijke en vrouwelijke ridders. Ook prin ses Juliana is sinds 1958 lid van de 19 Juni Prins Claus reikt de Koning Willem I prijs 1990 uit aan de Koninklijke Ne derlandse Vliegtuigfabriek Fokker. De uitreiking is In de Ridderzaal van het Binnenhof in Den Haag. De onder scheiding wordt toegekend aan on dernemingen die door goed onderne merschap een belangrijke rol spelen in de vernieuwing van het bedrijfs leven. Prins Claus is ere-voorzitter van de Koning Willem l-stichting. In eerste kwartaal van 1990 forse toename aantal wao'ers ZOETERMEER In het eer ste kwartaal van dit jaar zijn er in Nederland negenduizend mensen meteen uitkering we gens arbeidsongeschiktheid bijgekomen. Dat is ruim twee keer zoveel als in het eerste kwartaal van 1989. eerste kwartaal werd aan 28.500 mensen een nieuwe uit kering toegekend terwijl er 19.500 uit het bestand verdwe nen door pensionering, overlij den of omdat zij weer aan het werk konden. De Verzeke ringsraad raamt de uitgaven voor de uitkeringen over 1990 op 23,7 miljard gulden, .een miljard meer dan in 1989. Steekpartij ROTTERDAM Vier Rotter damse jongeren van 15 tot 19 jaar zijn gisteren aangehouden, verdacht van deelneming aan een steekpartij, waarbij B. de Groot uit Nieuwerkerk aan den IJssel om het leven kwam. De Groot was op weg naar een discotheek toen hij onenigheid kreeg met een groep jongeren.In het Dijkzigt Ziekenhuis bleek hij aan mes steken te zijn overleden. door WILLEM RITSTIER PSZE ZUN VOX OH BOORMMl PAT O. BüOKVRyMl.. HAP HOU NIET (ADVERTENTIE) Het nieuwe betaal-gemak van de girorekening: Onlangs is het bedrag dat u op een girobetaal- dus langer met een setje kunt doen. Mocht u kaart kunt uitschrijven, verhoogd van f200,- nog vragen hebben, bel dan gratis 06 - 0400. naar f300,-. Dat betekent dat u min- Maandag t/m vrijdag bereikbaar tot der girobetaalkaarten nodig heeft en POSTBANK 21.00 uur. Op zaterdag tot 12.00 uur. U kunt steeds meer met uw girorekening.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3