Rol van katholieke school bij geloofsonderricht stelt niets voor CcicLcSoirtm kerk wereld 'Kunststukjes' in gemeentezang brieven van lezers mir ÊcidócSomant beroepingen MÊ JÈ& GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CcicLeSouuwt MAANDAG 18 JUNI 1990 PAG Zuidafrikaanse kerken na dertig jaar weer om de tafel JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse Raad van Kerken (SACC) en de blanke Nederduitse Gereformeerde Kerk (NGK) hebben besloten een gezamenlijke bijeenkomst te organiseren over de veranderingen in Zuid-Afrika. Alle kerken zijn wel kom op deze conferentie die in het najaar wordt gehouden. SACG-secretaris dr. Frank Chikane sprak van een historisch besluit, omdat de kerken elkaar dertig jaar geleden voor het laatst hebben ontmoet. De regeringsgezinde NGK verliet in 1960 de Christelijke Raad van Zuid-Afrika de voorloper van de SACC nadat deze het bloedbad van Sharpeville scherp had veroordeeld en de regering had opgeroepen de apartheid te beëindigen. De twee partijen zijn sindsdien steeds verder uit elkaar ge groeid: de NGK bleef bij haar theologische rechtvaardiging van apartheid, terwijl de in 1968 opgerichte SACC steeds dui delijker stelling nam tegen het apartheidsregime. In 1986 nam de NGK voor het eerst voorzichtig afstand van de apartheids- theologie, zonder deze evenwel een zonde te durven noemen. De SACC wilde niet onder leiding van de president spreken met kerken die d^ apartheid hebben gesteund. Nadat De Klerk zich afgelopen week had teruggetrokken als organisator, had de SACC geen bezwaar meer. Dit betekent volgens Chikane nog niet dat de weg naar de SACC nu open ligt voor de blanke kerk. De NGK, die vanwe ge haar vervlechting met de regering wel de 'Nationale Partij in gebed' wordt genoemd, houdt nog steeds vast aan de raciale scheiding binnen de gehele NG-Kerk. Velen zijn bang voor hun goede naam; weinigen voor hun geweten Filipijn moet diefstal tijdens mis met dood bekopen ZAMBOANGA Een jonge Filipijn heeft in de stad Zam- boanga een poging tot diefstal tijdens een mis met de dood moeten bekopen. De overval ler richtte op het moment dat hij de communie zou ontvan gen een pistool op het hoofd van de priester. Hij greep een van de gouden miskelken en trachtte onder bedreiging van enkele kerkgangers te ontkomen. Een aanwezige agent hield de dief echter tegen waarna De la Serna de politieman een kogel in het been joeg. De diender reageerde met twee gerichte schoten die de over valler dodelijk troffen. Vervangende dienstplicht in Sovjetunie mogelijk MOSKOU In de Sovjetunie wordt op dit moment gewerkt aan een vervangende dienst plicht voor burgers die de mi litaire dienst om principiële redenen afwijzen. Dit zegt woordvoerder Juri Smirnov van de Raad voor Godsdienst zaken. In het pas gepubliceer de ontwerp voor een nieuwe godsdienstwet wordt het wei geren van militaire dienst op grond van geloofsovertuiging nog steeds niet toegestaan. Volgens Smirnov komt er echter een speciale wet waar op gewetensbezwaarden een beroep kunnen doen. UTRECHT De school draagt weinig of niets bij aan de godsdienstige vor ming van leerlingen, of het nu om een christelij ke school gaat of niet en of er nu veel of weinig catechese wordt gegeven. Beslissend voor het tot de kerk willen behoren is wél de mate waarin aan dacht gegeven wordt aan godsdienstigheid in het gezin. Dit stelde drs. Th. van Ame- rongen zaterdag op een zitting van het Landelijk Pastoraal Overleg in Utrecht waar een begin werd gemaakt met de behandeling van het onder werp katechese. Tevoren waren zonder nader commentaar de 22 aanbeve lingen goedgekeurd over het onderwerp diakonie dat op voorgaande zittingen was be handeld. Een van de aanbeve lingen luidde dat in het kader van het respect voor eikaars visie binnen de kerk aëlf ook bewegingen als de Acht Mei Beweging gehoord moeten worden. Zo had een thema dat bij uitstek naar buiten toe gericht was alsnog een kerke lijk staartje. Aangezien de Nederlandse bisschoppen na het afbreken van de gesprekken tussen de Acht Mei-beweging en de bis schoppen, besloten dat de bis schoppen afzonderlijk met participanten van ae Acht Mei-beweging eventueel het contact zouden voortzetten, voelen de bisschoppen zich niet geroepen nader op de aanbeveling van het LPO in te gaan. Zij doen in feite naar hun mening al waar het LPO in zijn zitting van eind vorig jaar om vroeg. Na de afsluiting van het on derwerp over diakonie dat was uitgemond in behartens- waardige maar nogal voor de hand liggende aanbevelingen voor katholieken in hun da gelijks optreden, staat met het onderwerp over katechese in feite de kern centraal waar het bij dit LPO om draait, na melijk geloofsverdieping in deze tijd. Uit de inleiding van Van Amerongen, katecheet aan de Katholieke Theologische Uni versiteit Utrecht, werd nog eens duidelijk dat de katholie ke school voor de vorming van bewuste kerkleden een zeer ondergeschikte rol speelt. Bewuste katholieken zijn op veel katholieke scholen een minderheid geworden die hooguit wordt getolereerd. Door de ingrijpend verander de schoolbevolking resul taat van het open toelatings beleid dat de scholen voeren heeft het vak katechese ingijpende veranderingen on dergaan. Voorgesteld wordt nu dit vak om te dopen in le vensbeschouwing. Wel zou het (katholieke) christendom daar nog met een zekere voorkeurspositie behandeld moeten worden. Gegeven deze situatie vroeg kardinaal Simonis, voorzitter van het LPO, zich voorzichtig af of er wellicht toch niet op nieuw naar een meer gesloten soort katholieke school zou moeten worden toegewerkt. Hij bracht dit overigens met de groots mogelijke reserve ter sprake,. De deelnemers, voor een be langrijk deel afkomstig'uit de diverse diocesane pastorale raden en nationale katholieke instanties, zullen in de ko mende zitting van november het onderwerp nader uitwer ken. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Eemdijk R. van Beek te Veenendaal (Pnielkerk); bedankt voor Leerdam M. Vlietstra te Zeist. Beroepen te Barneveld (nieuwe pred.plaats) J. P. Nap te Huizen. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Bedankt voor Heerde i.c.m. Wapen veld J. Ophoff te Drlebergen-RIjsen- burg; voor Kampen, voor Assen-Zuid en voor Zwijndrecht P. M. de Wit te Bergentheim. Beroepbaarstelling drs. J. Schoemaker, Wortmanstraat 628, 8265 AZ Kampen. Koningin bij Passiespelen Koningin Beatrix nam een kijkje bij de figuranten van de Pas siespelen in Tegelen. Gisteren had de vijftiende reprise plaats van deze passiespelen, die op een tekst van de Limburgse priester Jacq Schreurs sinds 1931 om de vijf jaar worden op gevoerd. Kardinaal A. Simonis sprak van een stichtend gebeu ren. Het werd door ongeveer 3700 toeschouwers bijgewoond. Tevoren was de kardinaal hoofdcelebrant van de eucharistie viering die aan de première voorafging. Tienduizend Zwitserse katholieken betogen tegen bisschop Haas CHUR Ongeveer 10.000 Zwitserse rooms-katholieken hebben gisteren in Chur gede monstreerd tegen bisschop Wolfgang Haas. De betogers eisten dat de regering bij het Vaticaan aandringt op het af treden van de zeer behouden de geestelijke die vier weken geleden bisschop van Chur De demonstranten hadden klokken bij zich voor een „klokgelui tegen de absolutis tische kerkleider" en span doeken waarop duidelijk werd gemaakt dat de Rooms- Katholieke Kerk muren bouwt op het moment dat deze elders worden afgebro ken. De wensen van de beto gers werden per ballon sym bolisch richting de hemel ge stuurd. De demonstratie tegen de 42- jarige Haas, die geldt als een zeer trouwe volgeling van de paus, is de grootste uit de ge schiedenis van de Zwitserse Rooms-Katholieke Kerk. Bij Haas' wijding als hulpbisschop van Chur in 1988 vormden betogers een 'menselijk tapijt' voor de ingang van de kerk. Onder het motto 'Niet demon streren, maar bidden' werd in Siedeln door 3.000 andere rooms-katholieken een 'te- gendemönstratie' gehouden. Tijdens een mis baden zij voor de eenheid van de kerk, die alleen in gemeenschap met de paus en de door hem benoem de bisschop bereikt kan wor- Het afgelopen weekeinde hebben de kanton-regeringen van Graubtlnden en Schwyz zich aangesloten bij de oproep aan Haas om af te treden. De christen-democratische CVP liet zaterdag weten dat ie mand die vrouwen discrimi neert en leken alle kerkelijke functies wil ontnemen, beter geen bisschop kan worden. Overgave Zo'n tienduizend mensen waren zaterdag Utrecht, op de jaarlijkse EO-Familiedag. Dat aantal lag aanzienlijk lager dan het jaar ervoor, toen waren er 15.00 mensen. Op de bijeenkomst werd veel gezongen. De EO maakte daarbij onder meer gebruik van onorthodoxe instrumenten als een 'magic organ' en een synthesizer. Op de foto: individuele overgave tijdens de massale zang. FOTO: ANP Synode erkent belang studentenpastoraat DOORN Studenten hebben de hervormde synode over tuigd van het nut van het stu dentenpastoraat. Enkele syno deleden hadden daarover sterke twijfels geuit, maar zij gingen na het persoonlijk ge tuigenis van de jongeren vol ledig om. „Ik heb dit in zeventien jaar niet meegemaakt", zo zei een zeer ervaren synodelid na het enthousiaste relaas van drie studenten. „Wij zijn niet zo gewend aan bevindelijke ge tuigenissen", zei een ander. ,,Ik had de neiging om hardop amen te zeggen". Na hem volgden nog zes andere leden die diep onder de indruk wa ren geraakt van de jongeren. De studenten wezen erop dat het studentenpastoraat één van de weinige plekken in de universitaire wereld is waar nog „een nieuw geluid tegen de hopeloosheid klinkt". Er heerst een sfeer van vertrou wen en openheid en je hoeft er nou eindelijk eens niet al tijd de snelste, de vlotste en de aardigste te zijn, zo zei Ma- grete van der Steegh. „Het is op de universiteit makkelijker om over astrolo gie te spreken dan over het christelijk geloof. Je bent er als christen een vreemd ver schijnsel", aldus de studente. De synode was blij dit feno meen van dichtbij te kunnen bekijken en een van haar le- ds. K. Bouhuijs omschreef de „geestelijke conjunctuur schommelingen" onder stu denten aldus: „Ze willen geen politiek en mystiek meer, maar zoeken nu nestwarmte, communio, de gemeenschap met elkaar". Politieke bijeen komsten worden gemeden, trips naar het klooster zijn binnen de kortste keren vol geboekt. Volgens Bouhuijs moeten de kerken in de studentenwereld „niet onbescheiden gaan blaf fen, maar wel het lef hebben om af en toe de naam van de den stelde dan ook voor per- Messias te noemen". Ook hij manent jongeren op te nemen in de vergadering. Hij vergat dat het Hervormd Jongeren- synodeberaad onlangs na een kort bestaan de zachte dood stierf. De Leidse studentenpredikant nam tegenstanders de winc uit de zeilen: „Het studenten pastoraat gaat over het Evan gelie, ja natuurlijk, en over zonde en genade, allicht, maar ook over de toekomst van de wereld". LIEDBOEKDAG AMERSFOORT: AMERSFOORT Ieder jaar opnieuw zijn ze er; de deelnemers aan de Lied boekdag. Afgelopen za terdag waren het er zo'n 850' een aantal dat net iets boven het gemiddel de ligt. De negentiende Liedboekdag werd ge houden in de St. Joris- kerk in Amersfoort. Ontstaan als introductie- en oefenbijeenkomst van het Liedboek voor de Kerken dat in 1973 verscheen, is de Lied boekdag uitgegroeid tot een soort jaarlijkse reünie van zanglustige kerkmensen die het gewoon fijn vinden om te zingen en te luisteren naar kerkmuziek. Er worden vaak hele kunststukjes ten gehore gebracht: massale gemeente zang waarbij zonder manke ren vierstemmige liedzettin gen worden gezongen (welis waar had iedere deelnemer zijn/haar partij thuis gestuurd gekregen om te oefenen, maar toch). Het Liedboek is een zangbun del van vijf reformatorische kerken met diverse bijdra gen van enkele rooms-katho- lieke dichters/musici en de Liedboekdag is dan ook een protestantse aangelegenheid. Er is een eenmalige 'groot-oe cumenische' Liedboekdag (Delft) geweest, maar om di verse redenen is dat een een malige gebeurtenis geweest. Een daarvan is dat rooms-ka tholieken de gemeentezang cultuur van de protestanten ten enen male missen en dus niet zo gauw naar een of an dere kerk reizen louter om mee te doen aan iets wat ze nauwelijks kennen of mis schien gewoon niet mooi vin den. Mede dankzij het stoere orgelspel van Kees van Eersel klonk de gemeentezang zater dag als een klok. Het oecume nische aspect was overigens wel degelijk aanwezig: de Haarlemse rooms-katholieke musicus Bernard Bartelink had voor de gelegenheid een uitgebreid voorspel en enkele tussenspelen gemaakt bij Lied 19, met een tekst van Jan Wit naar psalm 130 en de melodie van 'Aus tiefer Not schrei ich zu dir'. Niet alleen in naam was er die katholieke bijdra ge, ook gehoormatig. Barte link en met hem andere ka tholieke organisten hebben een min of meer specifieke muzikale taal, die veel doet denken aan de grote Franse romantische orgeltraditie. Heel anders dan bijvoorbeeld het muzikaal klimaat van de gereformeerde dichter/com ponist dr. Bernard Smilde, die speciaal voor de Liedboekdag een koorbewerking had ge maakt van Lied 40. Het thema van de Liedboek dag was 'zingen vanuit de verdrukking'. De emeritus Kamper hoogleraar dr. J.T. Bakker herinnerde eraan hoe zingen het hart van het chris ten-zijn raakt. De grote Karl Barth zette dan ook niet zo maar het zingen vóórop, vóór alles. Met name psalmen laten horen hoe juist in het zingen de diepste nood kan worden uitgezongen. In de psalmen is te horen hoe zingen uit de verdrukking een geschenk van God is, waardoor de mens als het ware voor zich zelf uit wordt geschoven. Wie in de verdrukking zingt, is eigenlijk al uit die verdrukking, hoe gek het ook klinkt, adus. dr. Bakker. De ervaring van dat 'er al uit zijn' is waarop dich ter W. Barnard doelde: 'Gods Specifiek Iedere Liedboekdag maakt hoorbaar hoe rijk de traditie is van het kerklied en hoe groot haar geestelijke span kracht is. Kerkmuziek om spant de kerk van alle tijden en van alle plaatsen. Tegelij kertijd is er het besef van het specifieke karakter van de Liedboekdagen. Sweelinck, Bach, Goudimel en allerlei andere 'klassieke' grootheden uit verleden en heden zijn de smaakmakers bij uitstek voor de honderden deelnemers, maar er zijn duizenden in en buiten de kerk voor wie deze muzikale smaak niet (meer) de taal biedt om God, zichzelf en anderen het geloof toe te zingen. Nu na zoveel jaar het 'nieuwe' van het Liedboek er af is, zou de organiserende hervormd- gereformeerde Commissie voor de Kerkmuziek op de Liedboekdag best eens wat aandacht kunnen geven aan het feit van die diversiteit aan muzikale smaken. Schütz, Willem Vogel en Barnard Geconcentreerde aandacht tijdens het zingen FOTO: PERS UNIE om maar een paar karakteris- ben toch niet het 'patent' op tieke namen in de Liedboek- de (protestantse) kerkmuziek? dag-sfeer te noemen heb- LÜTSEN KOOISTRA Zij Verdachte geur in Bukarei» In Bukarest zijn dit weekeinde critici van het regi bri nieuw de straat opgegaan, nadat de Roemeense hoofd$eke rige week het toneel van ernstige gewelddadigheden weest. Daaraan vooraf ging een periode van weken, de regering van president Ion Iliescu zich geconfronte met een permanente anti-regeringsdemonstratie op h versiteitsplein. Toen de maat kennelijk vol was is h< g, op de demonstranten afgestuurd en op verzoek van d ten dent kwamen mijnwerkers nog een hardhandig ham pen. Een bloedige confrontatie was het voorspelbare Daartegen richtte zich de nieuwe demonstratie van g 11 waarbij overigens niet is ingegrepen. ONDANKS al het geweld van de vorige week lijkt nië niet aan de rand van een burgeroorlog te staan. D; is de krachtsverhouding te ongelijk. Het leger is na binding van de geheime politie, de Securitate, de bej machtsfactor in Roemenië en het leger volgt ogensc de bevelen van de regering op. Ogenschijnlijk, wan niet echt duidelijk of de burgerregering de beslissing gewelddadig einde te maken aan de manifestaties Universiteitsplein geheel vrijwillig heeft genomen, denkbaar dat de generaals president Iliescu voor h hebben gezet. De werkelijke machtsverhoudingen in Roemenië ook na de vrije verkiezingen van vorige maand niesn zichtiger op geworden. Dat is een van de grieven van tenparlementaire oppositie, die het Universiteitsplein dium van haar twijfels en ongenoegen had gemaakt, i ten en andere vertegenwoordigers van dé intelligentsJ ben geen enkel vertrouwen in ex-communist Iliescu door voormalige partijgenoten overheerste Front vooi nale Redding. Voor hen maakt het niets uit dat he'°' een klinkende verkiezingsoverwinning heeft beha;e hebben de vos zijn haren zien verliezen, maar menen nog vol streken zit. De gebeurtenissen van de afgeloj1* gen lijken hen deels gelijk te geven. do Er hangt een verdachte geur in Bukarest. De taal di j v cu en de zijnen thans uitslaan staat bol van het jargor het tijdperk van Ceausescu veelvuldig werd gebezig sproken wordt over een poging tot staatsgreep door fs)ar die van het Universiteitsplein een liederlijke bende gemaakt. Dat is aperte onzin en een omkering van de De stijl van de nieuwe, democratisch gekozen leidei nog sterk naar die uit de periode van de communistisckt. tatuur. Me En niet alleen verbaal. Het gewelddadige ingrijpen gering en/of legerleiding had immers met een paar concessies kunnen worden voorkomen. De autoriteit» ben weliswaar enkele malen overlegd met de demoi ten, maar vorige week is gebleken, dat het hun op ge kele manier ernst is geweest. Mogelijk hebben ze gepr tijd te winnen in de verwachting dat de demonstraties, de verkiezingen al aanzienlijk minder publiek trokki daarvoor, vanzelf zouden doodbloeden. Om ver' dat niet snel genoeg lukte, alsnog tot actie te besluite Op zich is het niet vreemd dat een regering paal e stelt aan publieke uitingen van onvrede die echt hir beginnen te worden voor anderen. De westerse reg< die inmiddels bezorgd bij Iliescu aan de bel hebben ken, zouden zich bijvoorbeeld even moeten herinner zij eind jaren zestig met hun „eigen" studentenprot» omgesprongen. Zij begrepen indertijd ook volstrekt n hun overkwam en wisten aanvankelijk slechts met milat te reageren. En meer recent vormden de polltax in Groot-Brittannië ook geen schoolvoorbeeld van zorj ge communicatie tussen burgers en overheid MAAR in Roemenië liggen de kaarten toch even #at Automatisch dringt zich een vergelijking op tussen he van de Hemelse Vrede in Peking en het Universiteitsp Bukarest. Iliescu mag dan geen Li Peng zijn, na vorigf zal hij in oppositionele kringen in Roemenië wel een lijkbare reputatie hebben. Het maakt de positie van dien ring niet eenvoudiger, juist in een fase waarin nationa heid broodnodig is om alle economische problemen het 'oc te bieden en te zorgen dat de „echte" vijanden van we democratie geen kans van slagen krijgen. Iliescu heeft niet veel tijd meer om te bewijzen j niet tot de vijanden van de democratie behoort. In plai gewapende mijnwerkers te mobiliseren en op demonsttyai te laten inhakken, zou hij de dialoog met de buitenpari taire oppositie moeten zoeken. Gebeurt dat niet, dan k wel eens een zeer lange, zeer hete zomer worden in rest. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten „Geen paniek svp" ofiai WK moet mij een opniQk van het hart. Als hij de no tenaren vergelijkt met den die wat kruimeltjes ten oppikken" kan ik, van de beeldspraak vogeltjes pikken kruii weinig waardering opb voor deze vergelijkin „honden", die hammedaan en voor Egyptenaar als bele moet worden ervaren wat fijngevoeliger woo was wellicht op zijn pla weest. Woordkeus Naar aanleiding van de bijdra- H. Brulez, ge van Herman Kuiphof LEIDSCHENDAM. Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244 Postadres postbus 11, 2300 AA Leiden. Abonnee service Telefoon. 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8 30 tot 17.00 u Nabezorging Telefoon. 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19 00 u. op za van 14 00 tot 15.00 Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-giroka per maand 24,85 per maand f per kwartaal 74,10 per kwartaal per jaar f. 284,50 per jaar f. Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswi, 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 oJ)l elÈ. -\nr e>

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2