Snelheidssporten reven artsen .handen vol werk Europese titels voor Nicols en Neptunus Lammers tweede in Le Mans John van den Berk mist juiste materiaal voor wereldtitelstrijd Machtsgreep ploeg Gisbers Betaald biljarten komt van de grond si ;pORT CeidaeSou/iant MAANDAG 18 JUNI 1990 PAGINA 17 Hike Tyson terug net k.o:-zege AS VEGAS Oud-wereldkampioen Mike yson is terug in de ring. In zijn eerste gevecht in! a de sensationele nederlaag tegen James Dou- pe |as kreeg de 23-jarige Amerikaanse zwaarge- icht zaterdag in Las Vegas zijn tegenstander enry Tillman na twee minuten en 47 secon- en in de eerste ronde op de knieën. De partij as vastgesteld op tien ronden. De zege le ver sie Tyson twee miljoen dollar (3,8 miljoen gul- 1 en) op. Zijn tegenstander verdiende met de v orte voorstellling 350.000 dollar. Eerder op de W rond had Geoge Foreman, de inmiddels 41- trige ex-wereldkampioen, indruk gemaakt et een vlotte overwinning op de Braziliaan dilson Rodriguez. Arbiter Carlos Padilla aakte de strijd twee minuten en 39 seconden de tweede ronde. Europese titel dames Victoria LUXEMBURG Het damesteam van Victoria uit Rotterdam heeft gisteren in Luxemburg de Europese titel veroverd. In de finale werd het Finse Mikkeli overtui gend met 3-0 verslagen. De geslaagde machtsgreep is het tweede succes voor het Nederlandse vrouwen-squash binnen één jaar. Tijdens de Europese kampioenschap pen eind vorig jaar in Den Haag eindigde Oranje verrassend op de tweede plaats. Victoria stond het afgelopen weekeinde in Luxemburg niet één punt af. De wedstrij den tegen de Spaanse, Schotse en Finse landskampioen werden alle met 3-0 ge wonnen. Marjolein Houtsma, José Houben en Jacqueline van Nauta Lemke waren in de drie duels oppermachtig. Krommendijk kiest voor FC Twente ENSCHEDE FC Twente heeft de 23- jarige Tom Krommendijk gecontrac teerd. De spitsspeler, die in het afgelo pen seizoen enkele keren in de basisop stelling van Feyenoord stond, heeft een tweejarig contract getekend. Sportprijsvragen DEN HAAG De resultaten van de verschillende sportprijsvragen zijn: Lotto 24: 5-8-11-24-30-39. Reservegetal: 10. Deel nemers: 529.175, prijzenbedrag: /l. 119.538,00. Cijferspel 24: 193939 Deelnemers 263.217, prij zenbedrag: ƒ157.930,00 Belgische lotto: 4-6-12-22-27-31. Reservegetal: 34 Jokernummer: 981914. Westduitse lotto: 6-17-18-26-35-39 Reservege tal: 3. Spel 77. 8208546 Sportwereld Autoracen Een snelle pitsstop heeft Paul van Splunte- ren gisteren op het circuit van Zandvoort de overwinning opgeleverd in de lange afstandswedstrijd van de produk- tiewagens tot 2 liter. Aanvankelijk leek Egbert Top de race onder controle te hebben De Opel-coureur reed de tegenstanders op vijftien seconden, maar een slechte tus senstop kostte hem zijn eerste .positie. Schaatsen Bierfabrikant Heineken heeft definitief be sloten te stoppen met de sponsoring van de zesdaagse van de marathonschaatsers. Volgens de organisatoren komt het evenement niet in gevaar, omdat al andere geldschie ters interesse hebben getoond. Basketbal De vrouwelijke coach heeft haar entree ge maakt in het Amerikaanse basketbal. Bernadette Locke werd benoemd tot assistent van Rick Pitino, hoofdcoach van de Wild Cats op de Universiteit van Kentucky. Football Het Amerikaanse football heeft de strijd te gen het gebruik van spierversterkers geintensiveerd. Alle profs zullen jaarlijks zes keer hun urine moeten inleve ren. De steekproef-controles blijven bestaan. IJEKA Motorracen eeft veel weg van een edendaagse, gevaarlijke, ersie van de rodeo. Geen owboys meer op wilde "marden, maar coureurs op mtembare machines. De rames zijn te licht, het 00 ermogen te groot. 2.1 )e valpartijen stapelen zich op ij elke Grand Prix. In Rijeka 2. ferd dit weekeinde een diep tepunt bereikt. Tijdens de ra in es om de Grote Prijs van Joe- oslavië kregen de artsen met 1 buitelende coureurs handen hi ol werk. aU ui )e Westduitser Roth kwam er pi et slechtst van af. Hij werd ui a een botsing in de 250 cc lasse opgenomen in het zie- u enhuis met een schedelbasis- -actuur en hersenletsel. In oma. Zijn overlevingskansen <i| rerden door de chirurgen ge- chat op minder dan tien pro- 1 ent. De race werd direct afgevlagd. De Spanjaard Cardus werd op basis van zijn koppositie tot winnaar uitgeroepen. De Ame rikaan Kocinski, leider in het WK-klassement, met gebroken pink tweede. Ook Wilco Zeel- enberg was toen al niet meer ter plekke. Hij raakte even eens geblesseerd. Zeelenberg had wellicht met gipsmanchet kunnen starten. Maar verkoos rust en een bezoek aan PSV- clubarts Van de Brekel in Gel drop om zijn deelneming aan de TT in Assen over twee we ken niet in gevaar te laten ko- Veeg teken De start van de openingsrace, de 125 cc, was een veeg teken. De Italiaan Debbia werd in de eerste bocht na 300 meter de strobalen ingeduwd. Negen coureurs duikelden over de Italiaan heen. Hans Spaan ont snapte ternauwernood aan de massale valpartij. Spaan kwam na de herstart in het hoofd stuk niet voor. Als zeventien de gestart slaagde hij er nooit in de aansluiting met de kop lopers tot stand te brengen. De zege ging naar de Westduitser Prein. In de 500 cc haalden vijf fa- brieksmotoren en vier privé- rijders de eindstreep. De rest viel letterlijk uit. Waine Rai- ney leidde van start tot finish en won onbedreigd. Kevin Schwantz had een beroerde start en eindigde op ruime achterstand als tweede. Rainey ontbrak bij de huldiging. „Het is een zwarte dag voor de mo torsport", vond hij. In de zij spannen werden Egbert Streuer en Geral De Haas tweede. Een neuslengte achter de Frans/Engelse combinatie Michel/Birchall. Voor aanvang van de 24 uur van Le Mans raakte de West duitse autocoureur Wolfgang Schiltz ernstig gewond. SchUtz deed mee aan een wedstrijd om de Renault Europa Cup. Hij verkeerde gisteren niet meer in levensgevaar. LE MANS Jan Lammers heeft in een Jaguar de 58e edi tie van de 24 uur van Le Mans beëindigd op de tweede plaats. Met zijn co-equipiers, de Brit Andy Wallace en de Oostenrij ker Franz Konrad, had hij na het etmaal vier ronden van 13,6 kilometer achterstand op de winnaar, de Deen John Nielsen, eveneens in een Ja guar. Nielsen had na twaalf uur de leiding overgenomen van Geoff Brabham, de Au- De Nederlandse rally-rijder John Bosch eindigde in Tsjechoslowakije als tweede in de Barum-rally. Over twee da gen en 36 klassementsproeven Een paar uur na de start van de 24 uur van Le Mans stuurde de Japanner Suzuki zijn bolide tegen de vangrail. FOTO: EPA moest hij 49 seconden toege ven op de Fin Mikael Sund- ström. Bosch en zijn Britse na vigator Kevin Gormley legden de basis voor de tweede plaats tijdens de eerste acht klasse mentsproeven, waarvan zij er vier winnend afsloten. HMONT John van den Jerk mist het juiste materiaal ^im het zijn Italiaanse teamge- ïoot Allessandro Puzar moei- jjijk te maken in de strijd om 3i le wereldtitel in de 250cc- a dasse. )e Brabantse motocrosser kon [isteren in de Grand Prix van Yankrijk niets van zijn ach- 7 erstand op puzar goedmaken. Iterker nog: het verschil tus sen de Italiaan en de Neder lander liep op naar 104 pun ten. Puzar won in Gimont bei de manches. Van den Berk werd vijfde en zevende. Van den Berk zocht in Frank rijk revanche voor zijn matige prestatie tijdens de Grote Prijs van Nederland in Markelo. Het venijnige karakter van de Suzuki-machine past wel bij de rijstijl van Puzar, maar kost Van den Berk teveel kracht. Inmiddels is het vermogen van de machine beter op Van den Berk afgesteld, maar in Gimont bleek dat niet vol doende om voorin mee te doen. De Brabander weigert bij Suzuki met de vuist op ta fel te slaan. Hii vecht liever tot de laatste snik een ongelijke strijd, dan de leiding rech- streeks aan te spreken. Regen had de baan voor de eerste manche spekglad ge maakt. Dave Strijbos was als beste weg, maar schoof bij de tweede helling onderuit en versperde daarmee de door gang voor de achtervolgers. Van den Berk en Van Doorn hadden geluk. Zij waren on deruit gegaan en profiteerden van de herstart. Puzar nam de leiding om die niet meer af te staan. Strijbos, met opnieuw pijnstil lende injecties de motor op ge holpen, sloeg in derde ronde op de derde positie onderuit. Hij kreeg de met modder be plakte machine niet meer overeind en gaf op. Van den Berk deed het rustig aan. „Als je een fout maakt, ben je kans- Ook de tweede manche ging naar Puzar, maar niet zonder strijd. De Italiaan vertrok als vierde. Problemen met zijn vi zier bood zijn tegenstanders de mogelijkheid de voorsprong te vergroten. Halfweg had Puzar de problemen opgelost, waarna hij de achtervolging inzette. Hij won afgetekend. Strijbos lag een tijdje tweede, maar moest genoegen nemen met de dertiende plaats. „Ik stuur ei genlijk met één hand. Is dat een geldig excuus", aldus de pechvogel, die ook nog eens twee keer van de motor vloog. Van den Berk reikte niet ver der dan de zevende plaats. Bennett hield hem lang bezig. „Na twintig minuten was ik conditioneel aan het einde van mijn Latijn", aldus Van den Berk. jjBadmintonbond Swil met schone j ei beginnen «EUWEGEIN Het be tuur van de Nederlandse ladminton Bond hoopt over wee weken, na de jaarver- ;adering, met een schone lei e kunnen beginnen. De )ond kampt met financiële >roblemen, door grote bud- jetoverschrijdingen en frau duleuze handelingen. Het boekjaar 1989 werd afge sloten met een verlies van 50.000, terwijl van een positief saldo van 238.000 gulden was uitgegaan. Zaterdag tijdens het statutair overleg met de dis tricten kwam de financiële gang van zaken uitgebreid aan de orde. Een onderzoekscom missie stelde in mei vast, dat er veel is fout gegaan op de fi nanciële administratie, en dat de bestuursleden daarvan' op de hoogte zouden zijn geweest. Voor bondsvoorzitter Rina de Beer, die de laatste conclusie bestrijdt, geen reden zich over twee weken niet opnieuw kan didaat te stellen voor de hoog ste positie binnen de bond. „Op de afdeling boekhouding is veel fout gegaan. Een frau deur heeft er alle baat bij voor een chaos te zorgen. Het bondsbestuur heeft zaterdag de aanbevelingen van de com missie overgenomen, daarbij zijn de wensen van de pen ningmeester over een nieuwe opzet van de financiële admi nistratie gehonoreerd". Het grootste gedeelte van de financiële tegenvallers is vol gens De Beer eenvoudig ver klaarbaar. „De fraude van 70.000 is in 1990 gebeurd, maar al op de jaarrekening van '89 verrekend. Daarnaast wordt vermeld, dat de post drukwer ken met 35.000 gulden was overschreden. Daar zat alleen een bedrag van 40.000 gulden aan afschrijving van oud-cur susmateriaal bij. Een aantal conclusies van de onderzoeks commissie is verkeerd en daar hebben we zaterdag verant woording voor afgelegd. Maar er is geen sprake van wanbe leid van de bestuursleden. Het bestuur heeft de intentie met deze ploeg verder te gaan, ook al proberen enkelen dat te i voorkomen". UNTERBACH De wieD renners van Jan Gisbers hebben de macht gegre pen in de Rondevan Zwitserland. De coup werd zaterdagochtend in gezet door Sean Kelly. In een massasprintje te Soleu re behaalde de Ier zijn eerste overwinning van het seizoen. Enkele uren later zegevierde Erik Breukink in de klimtij- drit en boekte Kelly zoveel winst dat hij de gele trui om de schouders kreeg. Gisteren in de langste etappe verstevig de Kelly zijn leidende positie achter de Belgische solorijder Thierry Bock. In de zesde etappe, 253,5 kilo meter tussen Solothurn en Un- terbach, werd gisteren een bij zondere prestatie geleverd door de Belg Thierry Bock. Deze 23-jarige neo-professio- nal, volslagen onbekend, fiets te een solo van meer dan tweehonderd kilometer suc cesvol naar het einde. De laat ste twaalf kilometer gingen bergop naar een hoogte van 1221 meter. Daar had Bock, die na 120 kilometer twintig minuten voorsprong had, de grootste moeite. Met een uiter ste inspanning hield hij ander halve minuut over op een groep jagende klimmers, van wie Kelly de sprint won. Ploegleider Gisbers maakte bekend de Oostduitser Uwe Ampler op te nemen in zijn ploeg voor de Ronde van Frankrijk. Midi Libre Luc Suykerbuyk verloor in de afsluitende tijdrit de Midi Li bre. De Fransman Gerard Rué, die twee dagen lang een achterstand van slechts één se conde op de man uit Nispen had, was sneller in de 25 kilo meter lange rit tussen Lunel en Montpellier. De overwin ning in de tijdrit ging naar de Fransman Dominique Arnaud. Patrick Tolhoek reed zich tij dens de wielerweek van Eibar in de Tourploeg van Jan Raas. De 25-jarige Zeeuw onder scheidde zich vooral in de bergetappes. Hij beëindigde de vijfdaagse wedstrijd op de tiende plaats in de eindrang schikking. De wielerweek van Eibar werd gewonnen door de 31-jarige Franse klimmer Thierry Claveyrolat. Met een dubbele etappezege in het slot- weekeinde reed hij de Span jaard Marino Alonso van de leiderspositie. Van de Neder landers kwam alleen Tolhoek aan de eindstreep. Rooks, Ta len, Cordes, Veenstra en Ra- kers stapten tijdens de laatste etappe af. Phil Anderson kreeg in de Ronde van Luxemburg, die werd gewonnen door Lavain- ne, zware kritiek van zijn ploeggenoten te verduren. De Australiër won gisteren de laatste etappe, maar de wegka pitein verzuimde een dag eerder in de aanval te gaan toen zijn teamgenoten Ducrot, Schalkers en Jacobs de koers domineerden. Ploegleider Walter Godefroot maakte gisteren bekend dat de Weinmann-ploeg voor de ko mende Tour de France zal worden gebouwd rond Adri van der Poel. Frans Maassen raakte gisteren in de Ronde van Zweden zijn leiderstrui kwijt aan de Sovjet Dimitri Jdanov. De Limburger verloor eerst zijn voorsprong in een individuele tijdrit over 19,4 kilometer. Jdanov won, Maassen eindigde als zevende. In de middag liep de achter stand van Maassen op de ama teur uit de Sovjetunie nog eens 37 seconden op. ANTWERPEN Haar lem Nicols is na vijftien jaar terug aan de Europese honkbaltop. De lands kampioen veroverde gis teren in Antwerpen de Europese titel voor club teams. In 1975 kwam het kampioenschap ook in Haarlem terecht. Neptu nus werd tegelijkertijd de eerste winnaar van de Eu ropese honkbalbeker voor bekerwinnaars. In St. Foy-la-Grande, zeventig kilometer van Bordeaux, zegevierden de Rotter dammers gisteren twee keer over Parma: 4-3 en 7-5. Nicols won zaterdag al met 7-3 van het Italiaanse Gros- seto, zodat gisteren tegen ri vaal Rimini in de laatste twee wedstrijden de eerste plaats worden verdedigd. In het eerste duel (0-7) bleef Ni cols op de hatelijke nul ste ken. De Haarlemse slagmen sen konden de bal niet vol raken. De Italianen daaren tegen hadden geen ontzag voor de pitchers De Vries en Kruis. Carelli, Gambutti en In het beslissende duel nam Nicols revanche op de titel houder, die vorig jaar de fi- n nale tegen de Nederlandse formatie winnend had afge sloten. Nicols, met pitcher Bob Shannon onafgebroken op de heuvel, kreeg opnieuw zeven punten tegen, maar scoorde zelf elf keer. Kra nenburg en De Vries sloegen belangrijke home-runs. Op basis van het resultaat van de wedstrijd (2-1) in de voor ronde was het Europees kampioenschap voor Nicols. Sport op tv VANDAAG Nederland 2, 00.10 uur: Scha- Nederland 3, 20.50 uur WK voetbal. België Nederland* 1, 22.00 uur Tofsport. België Nederlands 2, 20.30 uur: WK voetbal. Duitsland 2, 20.25 uur WK voet bal. BBC 2, 20.45 uur: WK voetbal. Eurosport, 18.00-02.00 uur Sport. MORGEN Nederland 3, 16.40 uur WK voetbal België Nederlands 2, 16.45 uur: WK voetbal. Duitsland 1, 11.03 en 16.30 uur WK voetbal. BBC 2, 17.00 uur: Paardesport; 17.35 uur WK voetbal. Eurosport, 10.00-18.00 uur: Sport. DEN HAAG De Koninklij ke Nederlandse Biljart Bond gaat werk maken van „betaald biljarten". Tijdens de zaterdag gehouden bondsvergadering in Bunnik stemden de districten unaniem in met een motie die het betalen van prijzengelden bij biljarten mogelijk moet ma ken. Het besluit houdt in dat het conflict tussen KNBB en de Vereniging van Grand Prix Spelers mogelijk is opgelost De VGPS werd opgericht uit onvrede met het beleid van de bond. De goede driebanders vonden dat de KNBB zich nauwelijks inspande het be taald biljarten van de grond te krijgen. De KNBB gaat allereerst de opgeheven sectie driebanden weer oprichten, om vervolgens tot een sectie betaald biljarten te komen. De bond heeft ech ter nauwelijks ervaring met beroepssport. Volgens voorzit ter Maarten Hendriks zijn al verscheidene mensen bena derd, maar die hadden geen zin of tijd. Hendriks noemde bijvoorbeeld Gerrie van Ger- wen, contactpersoon tussen or ganisatoren en wielrenners tij dens nationale koersen. Protest De KNBB dient deze week een officieel protest in bij de we reldbond UMB. De KNBB is verbolgen over de diskwalifi catie van de Nederlandse ploeg tijdens de wereldtitel strijd driebanden voor teams, drie weken geleden in het Westduitse Viersen. De KNBB schakelde na de uitsluiting ju risten in, die vrijdag lieten we ten dat de bond sterk staat en dat de UMB de reglementen volkomen heeft genegeerd. Nederland werd gediskwalifi ceerd omdat de ploeg weigerde de reclame van Rini van Bracht aan te passen. Van Bracht speelde met persoonlii- ke werving. Volgens wed strijdleider Hans Dieter Mayer moest het hele team dezelfde, of helemaal geen reclame dra gen. De KNBB zegt te weten, dat uniformiteit alleen geldt als het om een officiële bonds- sponsor gaat. LM Vader en zoon Pool snelsten rond Texel TEXEL Vader en zoon Pool hebben eergisteren de catama ranrace Ronde om Texel ge wonnen. De 46-jarige vader Dirk en zijn tien-jarige zoon Eddy bleven in het klassement op handicap Saarberg en Dwarshuis voor. De dertiende editie zal zeker niet de historie ingaan als de meest spectacu laire. Het gebrek aan wind, kracht 2, zorgde er voor dat slechts 58 van de 870 gestarte deelnemers door mochten va ren naar de finish. De snelste deelnemers waren dit keer Gerard Loos en Frank Putters die na zes uur en vijftien mi nuten over de streep gingen. In het klassemènt op handicap kwamen zij echter niet bij de eerste vijf voor. De vloot catamarans voor het vertrek van de Ronde van Texel. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1990 | | pagina 17