Onderhand van jeo Beenhakker f al gauw gevuld Veel irritatie over terugreis in nacht im Kieft wil een kans QeidóaQowuvnt MAANDAG 18 JUNI 1990 PAGINA 15 Vergeef de dwaling van Van Breukelen We zaten in blessuretijd. Schuin rechts voor het Nederlandse doel werd een vrije schop genomen wegens obstructie. Pearce, een lange forse verdediger met grote inzet maar weinig techniek, zette een betonnen wreef tegen de bal die een Oranje muurtje omzeilde en langs de graaiende handen van Hans van Breukelen een doelhoek vond. We keken elkaar in uiterste ontzetting aan. Nederland lag eruit! De hele hap kon naar huis. Het was afgelopen. En dat na een duel waarin we een paar keer langs de afgrond waren gewankeld, maar nog net op de been gebleven. En nu, op het allerlaatste stukje valreep had het noodlot alsnog toegeslagen. Een drama. Toen versprong het beeld en kwam een arbiter uit Joegoslavië in actie, die niet naar de middenstip wees maar de treffer afkeurde. Een herhaling vertelde dat die scheidsrechter zijn hand recht omhoog had gestoken, ten teken dat de bal er niet rechtstreeks in mocht. Maar waarom dook Van Breukelen dan languit naar de bedreigde hoek? Hij had daar, onmiddellijk na afloop, een boeiende uitleg voor. Hij wilde die bal helemaal niet stoppen. „Ik trok daarom tijdig mijn handje terug'-'. Een virtuoze verklaring, maar even weinig waarschijnlijk als twintig graden vorst in een Italiaanse zomer. Als Van Breukelen van die bal af had willen blijven had hij rechtop midden in zijn doel moeten staan toen het projectiel langs hem heen suisde. Hij zou achteraf de goden hebben geprezen dat zijn vingertoppen niet iets langer waren. Maar hij keept dit WK zo goed, dat het woord van Voltaire op hem van toepassing is: bemin de waarheid, maar vergeef de dwaling. De winst van zaterdagavond is intussen tweeledig. Nederland verloor niet en zit nog volop in de race en speelde aanzienlijk minder slecht dan tegen de jongelui uit het land der pyramiden. Engeland ligt ons wel. Technisch zijn we beter en als Barnes in bedwang wordt gehouden en Lineker aan de ketting, dan kunnen we zelfs winnen. Nu lag Lineker niet voortdurend aangelijnd en Barnes was af en toe gevaarlijk, maar niet vaak. En Lineker speelt tegen Oranje altijd in de rol van pechvogel. Twee jaar geleden schoot hij van korte afstand uit vrijstaande positie tegen de paal. Ditmaal liet hij minstens een trio kansen liggen. Iedereen heeft last Lineker, behalve de club van Gullit. Onze aanvoerder lag weer met zichzelf overhoop. Zijn acties waren zelden compleet. Meestal ging er halverwege iets mis. Van Basten beviel mij beter dan tegen de Egyptenaren, al was hij slechts in het laatste kwartier echt actief. Witschge blijft voornamelijk onzichtbaar, Van 't Schip had een bevredigende eerste en een zeer matige tweede helft. Gillhaus werd weinig aangespeeld, maar schonk ons de illusie dat hij recht op een herkansing heeft. In elk geval waren de vleugels ditmaal volop bezet. En dat zijn de enige plaatsen waar nog wel eens even wat ruimte is om een individuele actie te ondernemen. Ik kijk altijd wat meewarig naar die vier jongens, die tijdens het spelen van de volksliederen een geel doek omhoog steken, waarop de FIFA betoogt dat zij voorstander van 'fair play' is. Een kinderlijk stuntje. Maar Engeland - Nederland was een sportieve wedstrijd, zeker als we in acht nemen hoe groot de belangen waren welke op het spel stonden. Het zal overigens niks met die gele vlag te maken hebben gehad. Deze ploegen streden met open vizier en hebben geen hekel aan elkaar. De Britten toonden zelfs een overdreven respect voor Oranje. Ze zijn nog steeds een beetje bang voor ons. km lceqLIARI De wens de vader van de ge- bij Leo Beenhak- In een niet bijster neigende poging de van zaken rond je toch maar positief jven zien, waagde de im-coach' het na de hMj" rstellende s'eance te- de Engelsen te spre- i« iran een 'groeiproces', ontevreden over de chtingen van zijn gerenoveerde for- die in Cagliari op smakeloze 0-0 bleef :ha n, was het de mening sd Beenhakker „dat Ne- M nd stap voor stap in ii« oernooi groeit". de tijdelijke supervisor het Nederlands elftal lee onbegrijpelijke war- fyt? Voor een deel bevatte k nog wel een kern waarheid. Beenhakker »p de progressie die in ijking met het niveaulo- reden tegen Egypte was ;t. „Die wedstrijd was :ht, dat ik allang blij ben vandaag tenminste eni- ooruitgang hebben ge- Door onze verslaggever in Italië Onze fotograaf in Italië bij Oranje in deze sombere da gen gauw is gevuld. Van een elftal dat de status van Euro pees kampioen trots met zich meedraagt, mag immers meer verwacht worden dan een schamele drie kwartier met wat vruchteloze pressie op de afweer van de (toen nog) noodgedwongen behoudend acterende Britten. Oranje bleek echter niet tot meer in staat, hetgeen erop duidt dat de ploeg nog altijd zoekende is naar de vereiste WK-vorm. Dat mag wellicht aan de traditioneel chaotische voorbereiding worden gewe ten, oorzaak lijkt ook de bena dering van Beenhakker zelf. Het heeft er alle schijn van dat de tussenpaus zich behoorlijk verkeken heeft op de taaie WK-klus. De van Ajax geleen de technisch directeur heeft zich onvoldoende ingeleefd in het karakter van het Oranje gezelschap, hetgeen Beenhak- ILIARI Wim Kieft zegt er „geen idee" van te hebben of Beenhakker hem voor de beslissende wedstrijd tegen Ier- 'B aanstaande donderdag, zal opstellen. De aanvaller, onlangs cht door het Franse Bordeaux, heeft goede ervaringen met \d. Twee jaar geleden, bij de Europese titelstrijd, besliste hij edstrijd tegen Ierland (1-0). Oranje, de latere winnaar van toernooi, plaatste zich daardoor voor de halve finales. kwam in Italië tot nu toe twee keer als invaller in het Tegen Egypte maakte hij het enige doelpunt. Tegen Enge- zat hij zaterdag aanvankelijk opnieuw op de bank. Kieft zei oèpen op een echte kans tegen Ierland. „Op deze manier is er mij natuurlijk weinig eer te behalen. Het is niet mogelijk ^Ike keer als invaller te scoren. Ik denk dat ik recht heb om een keer van het begin te proberen. Ik voel me goed. Maar blijft moeilijk. Ik heb met Van Basten nu eenmaal een we- ipits voor me staan". in Koeman (niet geheel fit) en Vanenburg, tegen Egypte basisspelers, maakten voor de wedstrijd tegen Engeland niet deel uit van de groep van (vijf) wisselspelers. Beenhakker naast Kieft, Hiele, Rutjes, Winter en Blind achter de hand. ker in de wandelgangen al tot een veelzeggende opmerking zou hebben gebracht. „Ik heb", was het compliment van Beenhakker aan zijn voorgan ger, „veel bewondering voor Thijs Libregts. „Dat hij met dit stel z'o heeft kunnen preste ren, is ontzettend knap." Beenhakker had zelf vermoe delijk bij het aanvaarden van het WK-karwei een glorieuze herhaling van 1988 in het hoofd. Oranje beging in haar eerste duel echter al een pijn lijke vergissing, volgens Been hakker zelf „omdat het niet m'ijn ploeg was die tegen Egypte speelde. Er zat geen balans in." Waarna hij de pro blemen in de dagen voor 'En geland' verder ontvouwde: „Er zat iets scheef in de groep. Er leefden bepaalde onderlinge irritaties (onder meer over de te grote invloed van Ruud Gullit, red.) binnen de selectie, de neuzen stonden niet dezelf de richting uit. Ik heb in de dagen na Egypte heel wat af moeten praten om er weer een beetje een eenheid van te krij gen. De coach gaf te kennen daar ih te zijn geslaagd. „Ze hebben nu tenminste weer het besef waar ze mee bezig zijn. Er be staat eindelijk weer de wil om van dit toernooi iets moois te maken." Dat laatste kreeg (nog?) geen gestalte. De herstelwerzaam- heden van Beenhakker waren weliswaar ingrijpend, maar niet voldoende. De Rotterdam mer liet Gerald Vanenburg en Erwin Koeman na hun be droevende optreden tegen Egypte in het trainingspak, opteerde tegen de Engelsen voor een elftal met echte vleu gelspelers (Van 't Schip en Gillhaus), wat Wim Kieft en Robson kan met remise leven CAGLIARI Hoewel het resultaat voor hem hetzelfde was, maakte Bobby Robson een heel wat rustiger indruk dan Leo Beenhakker. Was de Nederlander nogal nukkig tijdens zijn ana lyse, zijn Engelse collega zat er na afloop van de remise tegen Oranje ogenschijnlijk zorgeloos bij. Robson zit echter in het zelfde schuitje as Beenhakker: de Brit is coach van een ploeg die nog lang niet naar behoren functioneert en weet zich in het bezit van twee tamelijk schamele punten. Toch kon Robson best leven met de bereikte remise. Het was volgens de toekomstige trainer van PSV het hoogst haalbare, al zette Robson zijn vraagtekens bij het afgekeurde doelpunt van Gary Lineker. „Het zou hands zijn, maar ik twijfel daaraan. Speelde Lineker de bal werkelijk met zijn hand? Volgens mij niet". Robson had een intensief gevecht gezien, dat kwalitatief welis waar niet overhield, maar waarin twee gelijkwaardige ploegen tegenover elkaar stonden. Nederland had zich duidelijk hersteld van zijn zwakke start in het toernooi, meende Robson. „Dat Ne derland een goed elftal heeft, hebben we kunnen zien. Vooral in de eerste helft vond ik de ploeg goed spelen. Holland maakte af en toe gevaarlijke penetraties en forceerde ontelbare hoekschop pen. We hadden het even moeilijk in die periode. Nederland speelde voor rust heel goed georganiseerd voetbal", aldus Rob son, die zei zich te realiseren dat zijn ploeg het moeilijk zal krij gen tegen Egypte. passant een reserverol ople verde. „Over die ingrepen kan ik tevreden zijn. Gillhaus en Van 't Schip speelden beiden geen wereldpartij, maar dat mag je in dit stadium, met een moeizaam draaiende ploeg, ook niet verwachten. Het zijn beiden jongens die pas in een wedstrijd groeien als een heel elftal goed draait. Ik ben toch tevreden over beiden. Door Gillhaus en Van 't Schip en door het stuwende middenveld hebben we in de eerste helft voortdurend pressie kunnen uitoefenen. Engeland gooide daardoor zelfs de defensie om en dat is toch een compliment voor ons. Na rust zakten we inderdaad terug. Toen lieten we ons teveel weg zetten." Achterin bleek andermaal de zwakte van Oranje. Het lek van Nederland bevindt zich nog altijd in de defensie, die met een teruggetrokken Rijk aard versterking versterking had gekregen, maar in de per soon van Ronald Koeman weer haar achilleshiel had. Beenhakker onderkende na de ondermaatse prestatie tegen Egypte de kwetsbaarheid en het gebrek aan snelheid in zijn verdediging, liet Graeme Ru tjes sneuvelen, maar liet de po sitie van Ronald Koeman on gemoeid. Ten onrechte, zo bleek, omdat de Britten (Line ker, Gascoigne, Barnes) door de trage verplaatsingen van de Groninger af en toe dreigend door de Nederlandse stellingen gleden. Beenhakker weigerde de jong ste Koeman openlijk te mantel uit te vegen, maar bezigde na afloop wel een aantal veelzeg gende woorden. Die - een goed verstaander heeft maar twee woorden nodig - gericht waren aan het adres van zijn vedet ten. „Ik wil niemand openlijk afvallen, maar het is duidelijk dat een paar jongens bij lange na nog niet brengen wat je van ze mag verwachten. Er zijn spelers die zich gelukkig hersteld hebben na die drama tische wedstrijd tegen Egypte, maar er zijn er ook die nog zoekende zijn. Jongens die ge let op hun status iets extra's toevoegen maar bij wie het er nog niet uitkomt. Dat moet veranderen." De geprikkelde woorden wa ren bestemd voor Ronald Koe man, maar pasten ook Marco van Basten, die anderhalf uur moedeloos opbokste tegen ci pier Des Walker. „Daar ga ik niet op in. Als ik iets op het spel van Van Basten heb aan te merken, dan bespreek ik dat wel met hem zelf." Van de sterren die de as van zijn formatie moeten vormen, spaarde Beenhakker aanvoer der Gullit, zo langzamerhand toch een probleemgeval bin nen de ploeg. De nummer tien is van goede wil, maar voegde ook zaterdag door zijn gebrek aan ritme en balgevoel niets toe aan Oranje. „Van Ruud mogen nog geen grootse din gen verwacht worden", nam Beenhakker zijn captain in be scherming. „Hij heeft een jaar niet gespeeld en doet z'n best. Voor mij is-ie goed genoeg om te spelen." Het zal de kopzorgen van Beenhakker echter niet ver minderen. Hij leeft tussen hoop (het bereiken van de achtste finales) en vrees (de dreigende uitschakeling). „Het enige wat me nu bezighoudt is een overwinning op Ierland. Ik ga niet rekenen deze dagen. Eerste, tweede of derde in de poule? Laten we zorgen d'at we ons plaatsen, dat telt nu. Over de vraag hoe mogen en kunnen we op dit moment niet praten.'" Het WK staat voor schrijver dezes in het teken van de anderegroepen. Vakbroeder Werkman houdt 24 uur per dag de vinger aan de pols bij Oranje, ondergetekende wordt geacht andere landen te volgen en te coveren. Van Cameroun tot Argentinië; van de Verenigde Arabische Emiraten tot West-Duitsland. In het begin denk je: da's jammer. Een WK volgen zoals mij dat gegeven is, mag prachtig zijn, een voorrecht zo men wil, het circus draait voor ons, nuchtere Hollanders toch hoofdzakelijk om Oranje. En dus wilde ik daar best bij zijn. Een sportjournalist is immers niet alleen stukjesschrijver die, wat het WK aangaat, over voetbal plegen te handelen, maar houdt ook van de gebeurtenissen die hij dient te verslaan. Een liefhebber. En hij is, in mijn geval, Nederlander. Ik zal mezelf geen hartstochtelijk Oranje supporter noemen, maar vind het toch leuk als die jongens winnen... En met mij andere collega 's, die twee jaar geleden bij voorbeeld in Hamburg hun geluk niet op konden toen eindelijk die vervelende Duitsers waren verslagen... Met andere woorden: objectiviteit bestaat niet in de sportjournalistiek. Het moet op papier te allen tijde nagestreeft worden, maar innerlijk heeft een ieder zijn voor- en afkeuren. Het leek me dan ook aardig Engeland- Nederland te gaan bekijken. Een grote wedstrijd, eentje die met alle facetten door twee man „gedaan" zou worden. Een paar uur later en ik had gegeten en gedronken. Het was werkelijk een beproeving om deze Oranje-hemden anderhalf uur met zichzelf te zien worstelen. Ik schrok dan ook verheugd wakker om kwart voor elf toen een Joegoslaaf voor de laatste keer op zijn fluit blies. Het maakte een einde aan mijn eerste en voorlopig laatste wedstrijd van Oranje bij het WK. Tegen de Ieren zullen ze het zonder me moeten doen. Ik kan er niet rouwig om zijn. Ga ik wel lekker bij de Brazilianen of Duitsers zitten. Die verdienen het goud momenteel meer dan Beenhakker c.s. Of ik het hen (vooral de laatsten) gun is een tweede. Maar objectiviteit is en blijft een groot goed in de journalistiek. TEUN STAAL lerk op Sicilië stelt alles in werk om de voorronde groep F zo vreedzaam mo te laten verlopen. Van- werd in de St Eugenio kerk van Palermo een nenlijke mis worden ge- len voor Egyptische Mos- Ierse katholieken en Ne- indse protestanten. trozen contingent Egyptische ma in, dat nadrukkelijk aan- g was bij de wedstrijd Ne- wd-Egypte (1-1), reist met itionale formatie mee. Op mi in Palermo tegen Ier en op 21 juni tegen Enge- in Cagliari. De Egypti- eerste minister A tef Sed- heeft de commandanten de twee Egyptische mari- ürtuigen in de haven van rmo opdracht gegeven het r niet eerder te lichten nadat Egypte is uitgescha- lipt Bondsrepubliek wordt door Engelse bookmakers voor tirste keer dit toernooi ge- 'a/s belangrijkste kandidaat de wereldtitel. Na grote winningen op Joegoslavië I en de Verenigde Arabi- Emiraten (5-1) staat het il van Franz Beckenbauer cieerd met een quote van Tweede is Italië (5-2) en Nederlands elftal (5-1) jöt ondanks twee gelijke een derde plaats in. CAGLIARI PALERMO De terugreis van het gezelschap Nederlandse voetballers, begeleiders en mediamensen van Ca gliari naar Palermo ver liep zaterdagnacht aller minst vlekkeloos. Temid den van honderden sup porters, die na een één- dagstrip met een nacht vlucht terugkeerden naar Nederland en daarvoor de normale kanalen op het vliegveld van Cagliari be wandelden, moesten bo- vengenoemden het anders doen. In drie touringcars reden de drie groepen het platform van het speciaal voor deze gelegen heid open gehouden vliegveld je op om daar zo direct moge lijk aan boord van een char- terkist te gaan. Van die vlotte planning kwam in de praktijk niet veel terecht. De spelers van de nationale selectie had den daar nog de minste moeite mee, want die werden op het vliegveld herenigd met vrouw en vriendin. Dat leidde tot hartelijke omhelzingen bij de nodige stellen, die vervolgens met de bobo's en aanhang in hun voetspoor redelijk snel naar het vliegtuig konden worden getransporteerd. Dat gold niet voor de „inhoud" van de persbus, die afgeladen vol was en waarin al vanaf het moment van gehaast vertrek bij het stadion de temperatuur tot kookhitte was gestegen. Vliegveld-voorschriften ver oorzaakten dat de inzittenden in het vehikel moesten blijven tot de twee andere bussen wa ren ontladen. Hetgeen bijna tot flauwtes én een opstand leidde in de laatste touringcar, waarin één persvertegenwoor diger kennelijk zo over zijn toeren opgewonden was ge draaid dat hij bijna slaags raakte met een niets vermoe dende collega. Nadat eindelijk mocht worden uitgestapt leverde het verwer ken van de bagage en de late aankomst van de NOS-equipe problemen op. Dat leidde tot een vertraging van een half uur voor het vertrek en nog twee uren oponthoud na aan komst. Een deel van de bagage kon niet met de eigen vlucht mee, waardoor een tiental me diamensen op het vliegveld van Palermo moesten wachten op de spullen. Hetgeen tot gro te irritatie leidde over de orga nisatie door reisbureau Roe ver, dat zich ook al meer gele gen liet liggen aan de officials en dergelijke in het gezel schap. Dat veroorzaakte dat er aan boord van de ruim dertig minuten durende vlucht geen service werd verleend. Op verzoek van de spelers werden er geen drankjes aan anderen rondgedeeld en moest het licht uit. Hetgeen eerder al was ge beurd in stadion Sant'Elia in Cagliari, waar direct na het pauze-signaal een groot deel van de nieuwe lichtinstallatie A' Begeleider Karei Ake- mann, Ruud Gullit, Pim Doesburg en zijn vrouw (v.l.n.r.) ver pozen op Si cilië na een voor sommi- gen moeiza me terugreis uit Cagliari. FOTO: ANP moest worden gedoofd, omdat overbelasting van het electri- citeitsnet dreigde. Pikant detajl bij alle reisperi- kelen was dat de beide aanwe zige cabaretiers gescheiden van elkaar reisden. Freek de Jonge met de bobo's en Youp van't Hek bij de inktkoelies. Wat dat laatste betreft begint Van 't Hek op een echte jour nalist te lijken. FRANK WERKMAN Pers boos op Leo Beenhakker CAGLIARI Een van de redenen dat Leo Beenhakker de voorkeur kreeg om bondscoach ad interim van het Nederlands elftal te worden was, volgens bestuurlid technische zaken Rinus Michels, zijn goede relatie met de pers. Die relatie is danig be koeld, nadat beide partijen alweer zo'n drie weken op eikaars lip zitten. Een groot deel van de (schrijvende) Nederlandse sportpers stuurde zaterdag een protestbrief naar Beenhakker en de voor lichters van de KNVB. De bondscoach weigerde vrijdagmiddag de meest concrete informatie van de dag, de opstelling voor de wedstrijd tegen Engeland, tijdens de persconferentie bekend te maken. De sfeer op de bijeenkomst was toch al niet bijster goed, omdat de KNVB de verslaggevers zonder vooraankondiging twee uyr had laten wachten. Op zich was wel begrip voor het standpunt van Beenhakker, die zijn opstelling gewoonlijk pas op de dag van de wedstrijd geeft. In een interview met de NOS-televisie, meldde hij enkele uren later echter wel dat Gillhaus, Witschge en Van 't Schip de plaat sen van Vanenburg, Erwin Koeman en Rutjes zouden innemen. De overige media voelden zich hierdoor bedrogen. Toch neusdruppels voor Brian Roy CAGLIARI Brian Roy, van wie bondscoach Been hakker gisteren bekend maakte dat hij donderdag zal behoren tot „de laatste zes tien" en mogelijk zal mee doen, heeft zijn neusdruppel- tjes uiteindelijk toch gekre gen. De Ajaxcied had zijn va der verzocht de medicijnen vanuit Amsterdam mee te nemen naar Cagliari. Toen vader Roy het stadion wilde betreden, moest hij de neus druppels echter inleveren. De Italiaanse politie ver trouwde het potje niet. Na bemiddeling van de Neder landse politie kwamen de neusdruppels toch bij de aan valler van Oranje terecht. Slechte dagen voor prostituées CAGLIARI De strenge veiligheidsmaatregelen op Sardinië hebben niet voor iedereen een gunstige uitwerking gehad. De ruim 4000 agenten die in Cagliari aktief zijn om vooral de Britse supporters in toom te houden, ruïneerden de zaken van de Itali aanse prostituées. De dames van lichte zeden zagen met lede ogen toe hoe de pa trouillerende agenten de klanten verjoegen. „Er zijn teveel con trolepunten. Mensen zijn bang herkend te worden. De potentiële klanten blijven weg en wij hebben geen werk meer", verklaarde de als Sandra B. omschreven prostitué in een lokale krant.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15