Een pleidooi voor aandacht Steeds meer brekebenen Glans op de benen BOOS II UIT THUIS £ekUc@ou*a*tt MAANDAG 18 JUNI 1990 PAGINA LEIDEN René Diek- stra woont in een hoog, oud huis. Rustig, onge kunsteld. Hij sluit zich niet graag op in een we tenschappelijke burcht, maar houdt contact met mensen en vertaalt in zichten naar de praktijk van alle dag. Niet alleen in woord en geschrift maar ook als psychothe rapeut. Wekelijks heeft hij gesprekken met men sen die vastzitten in angst, verdriet, onmacht, woede. Ervaringen die in het den ken van Diekstra centraal staan. Voordat hij begon met de studie psychologie, heeft hij een jaar gewerkt als psy chiatrisch verpleegkundige. Ervaringen in die periode hebben hem diep en blijvend beïnvloed. Hij vindt dat ook in wetenschappelijk onder zoek menselijke ervaringen het uitgangspunt moeten vor men. En bevindingen van onderzoek moeten ook ge toetst worden aan die dage lijkse werkelijkheid. „Als bevindingen niet aan sluiten op de levenspraktijk, zijn er fouten gemaakt in het onderzoek, of is het onder zoek gewoon zinloos", zegt hij. In zijn publikaties is die relatie met concrete ervarin gen steeds duidelijk. Ook in zijn nieuwe boek. Hij weet wat mensen vaak moeten doormaken, waarin ze vastlo pen, wat ze tegenkomen aan onrecht, bedrog, laster, ont rouw, vijandigheid, dubbelle ven. En hoe mensen aan die ervaringen kapot kunnen gaan, tot wanhoop gedreven kunnen worden. Zozeer zelfs dat ze geen andere weg meer zien dan de zelfgekozen dood. Gedreven Diekstra schrijft er gedreven over. Geluk en ongeluk ra ken hem diep. Hij schroomt ook niet te schrijven over de moeite die hij zelf gekend heeft. Zo komt met de woorden ook de schrijver dichtbij. Gedeprimeerdheid, depressie, wat is dat precies? Hoe gebeurt dat? Hoe nor maal is het? En hoe kom je ervan af? Daarover gaat 'Als leven pijn doet'. Diekstra: „Het woord 'de pressief' wordt vaak te snel gebruikt. Meestal wordt ge deprimeerdheid bedoeld. En dat is iets anders. Zakken voor je examen, ontslagen worden, een onredelijke be handeling, iemand die je lief is verliezen, dat zijn pijnlijke gebeurtenissen. Daar kan je neerslachtig van worden. Je voelt je lusteloos, kunt je NIEUW BOEK LEIDSE HOOGLERAAR PSYCHOLOGIE DIEKSTRA René Diekstra is hoogleraar klinische en gezondheidspsychologie in Leiden. Internationale be kendheid kreeg hij met publikaties over zelfdoding. Zojuist is zijn nieuwe boek verschenen: 'Als leven pijn doet'. Het gaat over gevoelens van gedeprimeerdheid, eenzaamheid en minderwaar digheid. FOTO: PERS UNIE moeilijk concentreren, je hebt geen eetlust en bent steeds moe. Dan ben je gede primeerd. Maar dan is er nog geen sprake van depressie. Pas als die gevoelens erg lang duren, en vooral als ze een eigen leven gaan leiden, los van een aanleiding, dan is er depressie". „Iemand is dan meer dan somber. Over alles ligt een grijs-grauwe sluier, alle moed en hoop ontbreekt, op elk moment. Nergens ziet ie mand nog de zin van in. Het liefst ligt iemand de hele dag in bed. Gedeprimeerdheid is letterlijk een alledaags ver schijnsel geworden, maar de pressie is misschien het best te vergelijken met een druk pers in je hoofd, die maar één sticker afgeeft: een zwarte. En die wordt overal opge plakt, op alles wat je zegt, wat je aanbiedt aan hulp, ac tiviteiten, adviezen. Steeds is de reactie dezelfde: mij helpt het toch niet, met mij is het toch hopeloos, hou maar op". „Zo'n depressieve toestand kan maanden, jaren duren. Mensen hebben hulp nodig. Maar juist door hun depressie zullen ze die hulp niet zoe ken, of steeds afwijzen. Men sen met een depressie zitten gevangen in een tragische cirkel. Wanneer hulp het meest nodig is, zijn ze het minst toegankelijk. Gedepri meerdheid kan depressie worden. Wat gezond is kan ongezond worden. Als gede primeerdheid niet meer kan worden herleid tot een oor zaak, is een grens overschre den". Troost Een andere belangrijke aan wijzing voor de overschrij ding van een grens is volgens Diekstra de ontvankelijkheid voor contact, voor troost. Bij gedeprimeerdheid is die ont vankelijkheid er wel, ook al is het maar even; bij depres sie ontbreekt elke reactie. „Zowel voor mensen die ge voelens van gedeprimeerd heid kennen, als voor hun di recte omgeving, is inzicht be langrijk". In veel omstandigheden is gedeprimeerdheid begrijpe lijk, maar niet altijd. Mensen kunnen ook redeloos onge lukkig zijn. Dan ontbreekt de relatie tussen emotie en ge beurtenis. Althans, de redelij ke, begrijpelijke relatie. Men sen stellen dan bijvoorbeeld absurde eisen aan zichzelf. Of het zijn anderen die onmoge lijke eisen stellen. Hetzelfde geldt voor schuldgevoelens, die zo vaak gedeprimeerd heid bevorderen. Schuldge voel kan ontstaan door een concrete misstap. Maar schuld kan ook onredelijk zijn, als het bijvoorbeeld ont staat door iets wat je hele maal niet hebt gedaan, door schade die je slechts denkt toegebracht te hebben. Heel vaak is onredelijk schuldge voel een uiting van vijandig heid tegenover jezelf. Je vindt jezelf slecht, onwaar dig, onaantrekkelijk. Je ver gelijkt jezelf meedogenloos met anderen. Diekstra vindt het erg be langrijk deze gevoelens te herkennen en dan maatrege len te nemen. Jezelf uiten is voor hem een belangrijke bouwsteen voor een gezond leven. „Ik schrijf het in mijn boek en zeg het anderen ook vaak: vraag toch een pnder om naar je te luisteren. Praat over wat er in je omgaat. Je falen, je misstappen, je agres sie, je gedeprimeerdheid, je verlangen naar de dood mis schien. Praat er over, heel eerlijk, met iemand die je vertrouwt. En neem zelf ini tiatief tot contact. Doe je dat niet, dan pleeg je in feite zelfsabotage". Vertrouwen Diekstra wil niet dat mensen zich isoleren, dat ze contac ten verbreken. Dwars door alle weerstanden en teleur stellingen wil hij dat mensen elkaar vertrouwen blijven vragen en blijven geven, met vooraf garantie van vertrou welijkheid. Het alternatief is niet aanlokkelijk. Niet praten betekent dat negatieve ge voelens in je rond blijven spoken; je wordt er een ge vangene van. Dan vluchten velen in verdoving, vooral door alcohol. En dat bevor dert weer depressie. Contact kan een reddingsboei zijn. Dat is een kerngedachte als Diekstra schrijft over hulp, over los komen van de gede primeerdheid. Door zijn woorden heen klinkt steeds het belang van een goede relatie. „Steeds meer ga ik inzien hoe belang rijk betrouwbare relaties zijn. Relaties waar het ook eens een rotzooi kan zijn zonder dat dan de liefdeskraan dichtgaat. Zo'n vertrouwelij ke relatie moet er zijn tussen volwassenen, maar ook tus sen ouders en kinderen". In zijn boek geeft Diekstra aan zowel ouders als kinderen raadgevingen. En hij geeft aan welke houding nodig is om deze toe te kunnen pas sen. „In bijna elk gezin zijn huisregels, maar vrijwel nooit relatieregels". „Het is een vergissing te den ken dat een relatie bestaat bij de liefde alleen. Het gebouw rust op drie poten: betrok kenheid, intimiteit (vooral van gevoelens) en hartstocht. Vroeger was er een economi sche noodzaak om een relatie in stand te houden. Dat is niet meer zo. Relaties zijn nu gebouwd op aspecten als ver trouwelijkheid, warmte, be scherming. En dat vraagt meer fijngevoeligheid, meer psychologische acrobatiek". Kinderen „Elkaar niet begrijpen heeft veel meer gevolgen. Relaties worden eerder en vaker be dreigd. Er ontstaan eerder scheuren, en de ontreddering die daardoor ontstaat is gro ter, ingrijpender. Veiligheid valt weg; depressie krijgt een kans. En helaas gebeurt dat bij mensen op steeds jongere leeftijd. Kinderen worden dan teruggeworpen op zich zelf. Het gaat hen ontbreken aan houvast en genegen heid". Hij pleit ervoor de communi catie met kinderen niet te verbreken, ook al gaan ze een andere weg dan ouders graag zien, ook al komen ze thuis met een nieuwe liefde waar je als ouders moeite mee hebt. Het ergste dat kan gebeuren is wat de schrijver 'zielemoord' noemt. „Dan gaat het om ouders die op alle mogelijke manieren ge hoorzaamheid afdwingen. In hun kinderen smoren ze elk vermogen tot plezier maken en liefhebben. Aan de bui tenkant is echter niets te merken. Keurig gezin, voor beeldig zelfs. Maar binnens huis is er dwang. En hoe! Al les wordt gedaan om naar buiten toe dit te verbergen, mooi weer te spelen. Het is de opvoeding van: je mag ademhalen zolang je doet wat ik wil. Vreselijk is dat, echt vreselijk". HANS VAN DAM N.a.v. 'Als leven pijn doet' (René Diekstra). Uitgeverij Bruna. Prijs: 19,90. Model 'Barocco' van Platino is een panty in prachtig dessin 34.20). De 'Minue'-panty van Platino kost 8,95. eerlijk zijn: ondanks onze zelfstan digheid laten we toch de oren han gen naar hun complimenten. Be nen zijn vanaf de oudheid objecten geweest om mee te pronken. Zo wel bij vrouwen als bij mannen. In de 15e eeuw had je al tweekleu rige maillots, soms gecombineerd met overkousen. En in de Hol landse barok werden 's winters ga ren en zijden kousen over elkaar aangetrokken, waardoor de kou sen in rimpels vielen. Preutsheid rond de eeuwwisseling verdoezel de de benen onder lange rokken. Pas na de Tweede Wereldoorlog kwam de kous weer volop in de belangstelling. Amerikaanse soldaten brachten de nylons mee. Ze werden een rage en brachten zelfs werk aan de winkel voor huisvrouwen die er een baantje van maakten door lad ders in de nieuwe kostbare kousen ''op te halen' door een gevallen steek met een speciaal haaknaaldje Pretty Polly heeft een mooie serie in tacel/lycra: 15- denier panty's 7.95) en 5-denier 8.95). FOTO: PR weer aan het boord te bevestigen, net als bij een haakwerkje. Kousen groeiden uit tot panty's, een product waarop de industrie zich volledig stortte. De dunste panty's ter wereld worden nu ge maakt door Pretty Polly uit Enge land. 'Er bestaat zelfs een 5-denier panty. 'Denier' betekent gewicht. Dui zend meter garen weegt 50 gram. De 5-denier panty's zijn gemaakt van garen met een gewicht van slechts 5 gram per duizend meter. Vijf ongelooflijk dunne draadjes bijna onzichtbaar, worden om el kaar getwijnd (gedraaid), zodat de kous of panty haast alleen uit rond het been glijdende glans lijkt te be staan en niet uit materie. Geïnspireerd door de romantiek van de 17e eeuwse Spaanse schil derkunst brengt Platino effen en elegan t ge dessin eerde pan ty 's (vanaf 8.95 tot tientallen gul dens). De versierde thema's heb ben nauwelijks zichtbare ingewe ven motieven. Voor de avond pakt Platino helemaal uit met ragfijne zijden lycra panty's met ingewe ven tangaslips bezet met strass en geborduurde applicaties (f 16.75 - 25.75). Een mooie blikvanger voor een korte rok. TINY FRANCIS. We leven langer. Steeds meer mensen leven langer. 'Dubbele vergrijzing' heet dit verschijnsel dat de medische toekomstvoorspel lers steeds meer kopzorg geeft. Omdat - zoals bekend - de ouder dom komt met gebreken, woedt ér onder deskundigen al jaar en dag een hevige discussie of dat langere leven wel op zal wegen tegen de misschien wel onvermijdelijke ziekte en invaliditeit van de al maar lengende oude dag. Vandaar de toenemende belangstelling, voor de typische oudedagkwaal, osteo porose, de verbrozing van de bot- Anders dan de meeste mensen denken, zijn onze botten bij het be reiken van de volwassenheid niet af. Ze worden voortdurend opge bouwd en weer afgebroken: per jaar wordt vijf procent van ons skelet vervangen door nieuw. Na het 35ste levensjaar begint de af braak de opbouw te overheersen. Daar merk je in het begin niet veel van, en gelukkig merken de meeste mensen daar nooit wat van. Maar bij heel wat ouderen dreigt de botmassa geleidelijk zo drastisch af te nemen, dat er ge vaar dreigt voor gevaarlijke bot breuken. Berucht zijn vooral de fracturen, ofwel breuken, van heup en rugwervels. Vooral het aantal heupfracturen begint, door de toenemende verou dering, epidemische vormen aan te nemen. Wat cijfers. In 1975 braken 7.000 mensen hun heup, in 1985 11.000, dat aantal is dit jaar weer gestegen en voor het jaar 2000 ver wacht men liefst een verdubbeling ten op zichte van 1990. Een heup- fractuur is op oudere leeftijd een levensgevaarlijk letsel. Een jaar na de breuk is een kwart van deze mensen niet meer in leven en is een ander 'kwart blijvend invalide tot de rolstoel veroordeeld. Het zijn vooral vrouwen, en dan vooral blanke vrouwen die een beetje aan de magere kant zijn, die het mees te risico lijken te lopen. Dit komt omdat vrouwen - het waarlijk sterke geslacht - langer leven dan mannen, maar ook omdat na de menopauze de beschermende wer king van het vrouwelijk geslachts hormoon oestrogeen wegvalt. Daarom krijgt een op de vier vrouwen later osteoporose, een op de vier na hun 65ste een wervel- fractuur, en liefst de helft van alle vrouwen boven de 85 breekt de heup. Geen wonder dat men intensief op zoek is naar manieren om een dreigende osteoporose tegen te gaan. Zo heeft men heel lang ge dacht dat flink wat kalk (calcium) in het dieet de botten wel sterker zou maken. Mevrouw dr.ir. Renske van Beresteijn van het Nederlands Instituut voor Zui- velonderzoek volgde tien jaar lang 250 vrouwen in en na de overgang. Ze vond een duidelijk verschil in verlies aan botmassa tussen beide groepen vrouwen, maar ze kon geen enkel verband ontdekken tussen het kalkgebruik van de da mes en het optreden van osteopo rose. Daarmee was een hardnekki ge medische mythe de wereld uit. Dat ligt anders met het wonder middel tegen osteoporose, het met pillen of pleister aanvullen van oestrogeen bij vrouwen na de me nopauze. Dat de drastische daling na de me nopauze van het vrouwelijke ge slachtshormoon oestrogeen osteo porose in de hand zou werken, dat weet men inmiddels al een jaar of veertig. De oplossing ligt dus voor de hand: dat lage peil aanvullen. Of dit op korte termijn op grote schaal zal gebeuren is zeer de vraag. Nu al is er grote weerstand tegen het aanvullen van oestro geen per pil of pleister bij vrou wen die veel last hebben van de overgang. Nederlanders slikken niet graag pillen - chemische troep! - en bovendien kregen de dokters het verwijt dat ze zoiets normaals als de overgang als een ziekte beschouwen en met pillen behandelen. Vandaar dat slechts 16 procent van alle huisartsen hiervoor een recept wil uitschrij ven. Welnu. Om osteoporose te be strijden zou een vrouw wel twintig jaar zo'n pil moeten slikken. Tot overmaat van ramp zou uit een Zweeds onderzoek vorig jaar ge bleken zijn dat het slikken van oestrogeen mogelijk de kans op borstkanker verhoogt. Nu konden commentaren in de twee medische topbladen, de 'Lan cet' en de 'New England Journal', wel benadrukken dat die moge lijkheid allerminst bewezen is, maar het kwaad was al geschied. In het blad 'Medisch Contact' kwa men de vrouwenarts respectieve lijk internist Barentsen en Netel bos een week geleden tot dezelfde conclusie: „Een verhoogd risico is niet aangetoond", al moet, alvo rens dit middel voor te schrijven, „het onderwerp 'borstkanker' wel aan de orde komen". Maar zelfs als er sprake zou zijn van een geringe verhoging van het aantal borst- kankers, dan valt dit, aldus inter nist en bottendeskundige prof. S.A. Duursma, in het niet bij het heilzame effect van oestrogeen op osteoporose. „Want osteoporose is net zo goed een aandoening die fa taal kan aflopen als borstkanker". Hoewel. „Aangezien de veiligheid op lange termijn van oestrogeen nog steeds niet volledig opgehel derd is", zo stond er in een Com mentaar van de Lancet van 5 mei jongstleden, „is er een sterke be hoefte aan andere effectieve be handelingen". Het slikken van na- triumfluoride bleek tegen te val len: de behandelde groep kreeg net zo veel breuken als de niet be handelde groep. Heel veelbelo vend is het slikken van zogeheten bisfosfonaten - een bestanddeel van bot - dat het aantal wervel fracturen wist terug te dringen. Maar het meest veel belovend is de behandeling met calcitonine, een botopbouwend natuurlijk hor moon. Tot voor kort was het be langrijkste nadeel van het spul dat het veelvuldig moest worden inge spoten, maar nu een neusspray voorhanden is, is dat nadeel ver vallen. In het Rotterdamse IJsel- landziekenhuis wordt calcitonine op dit moment uitgetest, „een rea listische behandelstrategie", aldus de Lancet. Wie nog jong is kan nu al zijn maatregelen treffen door voldoen de kalk in zijn dieet te stoppen. Je bouwt zo je botten maximaal op zodat de botten bij een toeslaande osteoporose minder snel wegsmel ten. Sport, beweging, activiteit, helpt ook tot op hoge leeftijd, om dat een getraind spierkorset de botten tegen breuken beschermt. Tot slot dit. Zou ik - zo God het wil - de 60 halen, dan ben ik vast van plan om vanaf dan nimmer een keukentrap, laat staan een wankele keukenkruk, te bestijgen om wat dan ook op te hangen of water te geven. In een rolstoel - of erger - door het leven te moeten, lijkt me niet zo. Want het leven mag dan tegenwoordig lang zijn, er moet ook een leven zijn voor de dood. i' door Joke Forceville-Van Rossum n« valt, verlaat dan niet meteer post. Kalmte voorkomt gr misstappen. Prediker, 10,4 Verwacht had ik het eigen 8' wel, toen ik vorige week schreef over de negatieve benadering vanuit Rome v, het V.N.-rapport van het bevolkingsfonds UNFPA. Aanbevelingen kreeg ik on ac maar openlijk te bekennen ik niet meer bij de kerk behoor. Ik heb er, eerlijk gezegd, wel eens moeite m< niet verbitterd te raken fe/*te aanzien van de hiërarchie. Verbitterd om de onheuse bejegening die christenen onderling, maar ook de leid tentoonspreiden, als er verschil van mening heerst Iemand meende dat ik net doldriest te werk ben gega als de welbekende Hagena, Dick Dolman, tot voor kor voorzitter van de Tweede Kamer. In die hoedanighei heeft hij, dat vraagt de fun nu eenmaal, zich altijd neutraal moeten opstellen, het interview dat hij aan d krant gaf deed hij dat in opzicht bepaald niet. Toen hem gevraagd werd of hij misschien, als zovelen anderen, een stokpaardje heeft, iets waarover hij zich |i wijze van spreken dagelijk opwindt, vergaloppeerde h%\ zich in mijn ogen danig. Dolman verklaarde direct hij zich herhaaldelijk druk maakt om iets waar de poli}? geen greep op heeft. ajr 'Kort gezegd: ik vind dat e/jn Nederland nog steeds te ve kinderen worden geboren.' blijft geen leefbaar land m over. Daarom vind ik twefjay kinderen per paar genoeg. Nee, geachte lezer, ik ben vorige week niet doldriest werk te gaan. En ik vind cto mijn relaas ook niet ïe ongenuanceerd is geweest, ini Mijn boosheid was, en is n/pi steeds, dat ernstig, zorgvuli a< onderzoek uit de kring van V.N. niet met giftige, in dem; praktijk niet getoetste va beweringen te lijf mag wor el gegaan. Het gaat niet aan en onderzoekers die, met de discipline die wetenschap i ie eenmaal eist, vragen stellet w voorstellen doen, zo maar et even in een kwaad daglich et zetten. »ni Voor wat het verhaal van t heer Dolman betreft. Daar I ik me bepaald niet bij n aangesloten; zelfs alles beha ed door geïnspireerd gevoeld. :e< heb niet onderzocht of ons w< land al overbevolkt raakt, fijt als ik al de argumenten te^ 'e een bevolkingsexplosie hiet op zou moeten aanvoeren, wade dat beslist niet allereerst diCo van Dolman geweest: Meer vervuiling, meer woningen minder natuur. Zou dat-wat— gijn? Gezinnen die zich schuldig maken aan vervuil *- doen dat met vier kinderen maar evengoed met twee. 1 we kazernes moeten gaan J bouwen, geloof ik niet. Ik nog niet gehoord van -ï, heroprichting van de Bond' van Grote Gezinnen. Verdte wie twee kinderen C milieubewust opvoedt, doet pi dat met vier natuurlijk ooka\ Die krijgen zeker óók eerbf voor de natuur mee, èn nul voor de toekomst. Maar ik vind de strijd tegen de aboi (het adagium voor mij bliji nee, tenzij) alle prioriteit hebben. Weloverwogen vi kinderen kiezen is onze persoonlijk vrijheid. Jammt voor Dick Dolman, ook van de Raad van State daar niets aan kunnen veranderen. Dat neemt dan niet weg di we ons in alle ernst zullen moeten buigen over de bevindingen van dat door Rome gewraakte V.N.-rapi Het kan beslist wel eens oi opdracht zijn, ook als ge. mensen, paal en perk te stellen aan de groei van de j wereldbevolking. Opdat wit eenmaal tot leven worden gewekt, zullen geroepen zijl tot een menswaardig bestaai Allen die tot aanzijn gekoraI zijn, hebben recht op bescherming. En moeder kon er wel eens mee gebi zijn, dat wij de groei niet ongelimiteerd laten doorg Zullen we maar naar de Prediker luisteren en onze post niet verlaten als een heerser tegen ons (of de V.\ uitvalt. Beseffen dat kalmte grote misstappen voorkomt] En ondertussen rustig erove nadenken of ook ten aanzie van de wereldbevolking niejgr moet gelden, dat er kwaliteT, voor bestaand leven moet zijn... pi' t

Leidse Courant | 1990 | | pagina 12