Apeldoorns bedrijf rolt met DAF Oost- Europa binnen In de Sovjetunie schieten de politieke partijen als paddestoelen uit de grond ri Grootste vlieger kon inderdaad de lucht in MARKTEN Beurs van Amsterdam BUITENLAND £etdóc(2chttaflt maandag is iuni 1990 pagina 1 MOSKOU Vladimir Zjironovsky, voorzitter van de Liberaal Demo cratische Partij in oprich ting, geeft zijn interviews bij voorkeur op een bank in het park, want zijn partij kan zich een kan toor financieel niet ver oorloven en ook als zij dat wel zou kunnen, is het nog maar de vraag of er ruimte kan worden ge vonden. Een andere politicus en voor malig lid van de Communisti sche Partij, Nikolai Travkin, probeert een populistische be weging uit de grond te stam pen: de Democratische Partij van Rusland. Hij roept onte vreden burgers op de huidige machthebbers de laan uit te sturen. En de Russische Soci aal-Democratische Partij van Oleg Roemjantsev zoekt naar coalitiepartners, maar com munisten zijn niet welkom. Sinds het nationale parlement in februari formeel een einde maakte aan het machtsmo nopolie van de Communisti sche Partij zijn tientallen par tijtjes opgericht, variërend van anarchistisch tot monar chistisch. De Communistische Partij behield evenwel tot dusver onbedreigd haar over heersende positie. Volgens communistisch her vormer Vjatsjeslav Sjostakov- sky gaat het bij de nieuwko mers in de huidige fase om cellen of kerngroepen die nog geen reëel alternatief vormen voor de Communistische Par tij. De werkelijke politieke strijd speelt zich af tussen de hervormingsgezinde en de conservatieve vleugels van de 19 miljoen leden tellende Communistische Partij. Travkin is het met hem eens dat de Communistische Partij op korte termijn weinig te duchten heeft van de opposi tie. „Je kunt zoveel partijen oprichten als je wilt, maar de Communistische Partij smoort ze eenvoudig in de" kiem", al dus zijn voorspelling. Zijn commentaar ligt in het verlengde van een opmerking van president Gorbatsjov, die de afgevaardigden bij het be sluit over opheffing van het machtsmonopolie van de par tij voorhield dat de commu nisten zouden „vechten voor het behoud van de status van de regerende partij". De Communistische Partij be heerst nog altijd volledig de pers, de radio en de televisie. Geen van haar stafleden is tot dusverre de laan uitgezonden en zij beschikt over 70 jaar or ganisatorische ervaring, als mede partijafdelingen in fa brieken, ministeries, het leger en de KGB (de geheime dienst). Dissidenten De liberaal-democraat Zjiro novsky nam als advocaat en voorstander van een vrije markteconomie jarenlang een positie in aan de periferie van de dissidentenbeweging. Hij meent dat het de Communis tische Partij in de Sovjetunie uiteindelijk zal vergaan als haar zusterpartijen in het Oostblok. „De vraag is niet of zij de macht verliest, maar wanneer". Zjironovsky staat niet alleen in die opvatting, maar het zal niet eenvoudig zijn de Com munistische Partij op een zij spoor te manoeuvreren. Dit wordt geïllustreerd door het feit dat het de alternatieve partijen tot op heden aan be kende leiders ontbreekt. Hij hoopt dat de Communistische Partij in het belang van de politieke stabiliteit bereid zal zijn kantoorruimte ter be schikking te stellen. Zonder een hoofdkwartier is het voor zijn 9000 leden tellende partij moeilijk onderling contact te houden. Ook de contacten met communistische afge vaardigden verlopen proble matisch. „De afgevaardigden hebben te veel aan hun hoofd om twee of drie dagen naar mij te zoeken", aldus de advo caat. Hervormer Sjostakovsky, die als rector verbonden is aan de in Moskou gevestigde School voor Hoger Partijkader, bena drukt dat de werkelijke strijd wordt gevoerd binnen de Communistische Partij. „Zo vreemd als dat mag lijken: er zijn anarchisten en monar chisten binnen de partij". Sjostakovsky zelf is aangeslo ten bij Democratisch Plat form, een groep hervormers die met name pleit voor het opgeven van het principe dat de partij leiding geeft aan de gehele maatschappij. Andere leden van deze groep zijn de president van de Russische Federatie Boris Jeltsin, de historicus Joeri Afanasjev en de burgemeester van Moskou, Gavriil Popov. Het is welhaast zeker dat de machtsstrijd tussen hervor mers en conservatieven zal resulteren in een scheuring. Inzet van de worsteling is de heerschappij over het partij- centrum. wie dat beheerst, krijgt automatisch de meeste leden achter zich. Sjostakovsky vreest voor een machtsgreep door de conser vatieven, die Gorbatsjovs eco nomisch adviseurs afgelopen 13 mei beschuldigden van po gingen het Sovjet-socialisme op de helling te zetten. In di verse verklaringen vanuit conservatieve hoek werd stel ling genomen tegen ongebrei deld streven naar „particulie re ondernemingsgewijze pro- duktie, wettigen van geaccu muleerd kapitaal, dorst naar winst en individualisme". Dwerg Het Centraal Comité oefende dit vooijaar kritiek op Demo cratisch Platform uit omdat de beweging, gefrustreerd in haar hervormingsstreven, dreigde de partij te verdelen. Vermoedelijk zal het 28ste partijcongres, dat op 2 juli aanstaande wordt geopend, in het teken staan van deze dis cussie. Een van de vele onze kere factoren is de houding en de positie van Gorbatsjov. Sjostakovsky voorspelt dat Gorbatsjov zich zal onthouden van het voorstellen van in grijpende veranderingen. Hij acht het waarschijnlijk dat Democratisch Platform in dat geval met zijn 500.000 tot 600.000 man sterke aanhang uit de partij zal stappen. De beweging zou onmiddellijk de op een na grootste partij zijn, maar uiteraard een dwerg vergeleken met de moeder- partij. Ondanks de vooraanstaande positie van veel leden van Democratisch Platform zou de beweging als afzonderlijke partij vermoedelijk worden geconfronteerd met hetzelfde soort problemen waarmee thans de kleine, in oprichting zijnde partijen worstelen. De aanhang bestaat voor he' overgrote deel uit intellectue len en hoog opgeleide werk nemers uit de grote steden Op het platteland heeft de be weging praktisch geen aan trekkingskracht. Democratisch Platform za zich vermoedelijk ontwikke len in de richting van een loyale oppositie en eerder met Gorbatsjov samenwerken dan pogingen te ondernemen de Sovjet-president zijn macht te ontnemen. Travkin, die in het verlede deel uitmaakte van Democr< tisch Platform, streeft volgen Sjostakovsky te snel naar vei andering. Rond Travkins Dt l mocratische Partij van Ru I land hangt volgens hem „c reuk van confrontatiepolitiel extreem harde confrontatie" Travkin zelf zegt dat zijn pa tij eenvoudig genoeg hee van de „eindeloze ronde-tafe besprekingen" en erop uit plaatselijke communistisel voormannen te vervangen. De oppositie zal nog verbaas opkijken van het incassatü vermogen van de Communis 1 tische Partij, aldus Sjostakoven^ sky. Hij wijst erop dat de op 'efW positie getuige is geweest va de afbrokkeling van de com 3T munistische partijen in de me 30 N Moskou gelieerde Oostblok 1 landen tot gedemoraliseerd u minderheidspartijen. MaajTe het communisme was in di ide landen min of meer van bui Roe ten opgelegd, en niet, zoals iintc de Sovjetunie, van binnen ui initi gegroeid. En dat is een aan zienlijk verschil, zo meent hi MARK PORUBCANSK 451 ikbi •aas atie Zl ''3 APELDOORN Truck fabrikant DAF uit Eind hoven maakte vorige week bekend dat er be langrijke vorderingen ge maakt zijn bij het bewer ken van de Oosteuropese vrachtwagenmarkt. DAF heeft in de Sovjetunie en Öpst-Duitsland een aantal principe-akkoorden afge sloten over het opzetten van servicepunten, een onontkoombaar aspect bij de verkoop van vrachtwa gens. De daar aanwezige groeimarkten heeft de truckfabrikant hard nodig na de vorig jaar verloren overnameslag om de Spaanse fabrikant Enasa en de gevolgen van de in gezakte Engelse truck- markt die het concern in de eerste zes maanden van dit jaar op een miljoenen- verlies zal komen te staan. DAF, toch al geplaagd door de tegenvallende verkopen, was er als de kippen bij om het goede nieuws vorige week we reldkundig te maken. Daarbij werd geen gewag gemaakt van de betrokkenheid van twee af nemers van DAF-motoren, die in het kielzog van DAF wor den meegezogen in het Oost europese avontuur. In de scha duw van DAF hebben kiepwa- genfabrikant Ginaf uit Vee- nëndaal en de Apeldoornse producent van grondschoppen Werklust op een geïmprovi seerde 'beurs' in Dresden met succes toegang gekregen tot de grote Oostduitse markt. DAF- topman Cor van der Baan, lid Zijn bed ziet hij nog maar nauwelijks. Het Oostduitse avon tuur slokt al zijn tijd op en meer dan dat. Maar het is nu of nooit want het succes voor het Apeldoornse bedrijf Werklust ligt binnen handbereik. Voordat grote fabrikanten als Volvo en Caterpillar hun slag slaan, lijkt directeur A.J.M. Zeeuw van der Laan van de veel kleinere Machinefabriek Werk lust al een positie te hebben veroverd op de Oostduitse markt voor grondverzetmachines. In de slipstream van DAF wel te verstaan. De reconstructie van een grote slag voor een kleine machinefabriek. van de Raad van Bestuur, reis de vorige week vrijdag af naar Dresden om voor een gehoor van Oostduitse autoriteiten het akkoord met de plaatselijke Mitteldeutsche Baumachine Fabrik (MBF) toe te lichten. Met die overeenkomst moet DAF toegang krijgen tot een Oostduits net van momenteel 20 dealers. Die hebben de ver koop en het onderhoud in por tefeuille van een groot deel van het wagenpark dat wordt ingezet bij de Oostduitse pro- duktie en vervoer van zand, split en grind. De toespraak van Van der Baan was het voorlopig einde van een snelle, professionele operatie waar van het startpunt in Apel doorn lag. Staatsmonopolie Voor het bureau van de jonge Werklust-directeur Zeeuw van der Laan (34) stonden in april twee vertegenwoordigers van het Kombinat (een Oostduits staatsmonopolie) voor zand, grind en split. Ze hadden be langstelling voor de grond- schoppen van Werklust. Het Kombinat zou geprivatiseerd en de onderdelen verzelfstan digd worden. Daartoe behoor den veertig, in de buurt van zand- en grindgroeven geves tigde werkplaatsen die het wa genpark van transport- en kiepwagens en van grondver zetmachines beheren. Vorige week sloot Zeeuw van der Laan in Dresden een principe akkoord voor samenwerking met 20 van deze dealers die sa menwerken met de pas opge richte MBF. Het Kombinat is in een sneltreinvaart uiteenge vallen. Voor Werklust biedt de samenwerking met MBF uit zicht op een aandeel in de gro te Oostduitse vervangings- markt. Kiepwagenfabriek Ginaf, om zet 30 miljoen en evenals Werklust een afnemer van DAF, denkt nog dit jaar de eerste contracten in Oost- Duitsland af te kunnen slui ten. Werklust heeft zijn eerste principe-akkoord al op zak. Zeeuw van der Laan: „MBF probeert zoveel mogelijk dea lers van het voormalige Kom binat aan zich te binden. Het principe-akkoord dat we heb ben gesloten behelst de exclu sieve vertegenwoordiging door MBF van grondschoppen van Werklust in de DDR. Boven dien verplichten zij zich geen concurrerende merken in hun verkooppakket op te nemen". Momenteel rijden er zo'n 1000 kiepauto's en 2000 grondschop pen rond in de DDR. Het wa genpark is voor een groot deel van Russische makelij. Die machines zijn volgens Zeeuw van der Laan van slechte kwaliteit en verkeren boven dien in slechte staat. „Ze staan vaak stil en maken vreselijk veel kabaal. De Oostduitsers hebben ze destijds gekocht van de Russen die zeiden dat ze technisch ver voor lagen. Nu ze onze machines zien zeggen de Duitsers: 'Mensch, wir sind verarscht"\ Marketing-operatie De Apeldoornse fabrikant, een dochter van de Begemann- groep van Joep van den Nieu- wenhuyzen, rust zijn machines uit met dieselmotoren van DAF. Voor zijn eigen verkoop heeft Werklust daarom groot belang bij DAF-servicepunten. Toen hij in april met hen in zijn Apèldoornse kantoor rond de tafel zat, kreeg Zeeuw van der Laan de even gelukkkige als voor de band liggende in geving om de twee Oostduit sers door te sturen naar Eind hoven. Daar kregen ze natuur lijk een warm onthaal en Werklust spon er wol bij. De overeenkomst tussen DAF en MBF heeft het pad voor Werklust verder geëffend. Dat de Eindhovense fabrikant in het verdere verloop het voor touw heeft genomen, is voor Werklust alleen maar leer zaam geweest. Toen DAF besloot zijn Oost duitse marketing-operatie kracht bij te zetten en trucks naar Dresden stuurde voor een verkoopshow op een grote parkeerplaats, haakte Werk lust in met kiepwagenfabri- kant Ginaf. Met drie grond schoppen toog Zeeuw van der Laan in een kleine karavaan naar het oosten. „Een week lang hebben we in Dresden samengewerkt met DAF", zegt Zeeuw van der Laan. „Voor het eerst heb ik gezien hoe een grote fabrikant probeert een markt te verove ren. Je komt in een andere cultuur terecht. Het zijn pro fessionals in export met veel faciliteiten waaraan wij niet kunnen tippen. Kamers, een secretaresse, een tekstverwer ker. Contractqn worden ter plekke opgesteld". Sleutelrol In de hofhouding van DAF- topman Van der Baan reisde ook de Gewerbe Kreditbank, een Westduitse DAF-dochter, mee die een sleutelrol speelt in de financiering van DAF's es capades in Oost-Europa. Om dat de Oost-Europeanen niet in staat zijn vrachtwagens en motoren te kopen, sluit DAF geen verkoop- maar leasecon tracten. Werklust onderhan delt nu over de medewerking van Gewerbe Kreditbank bij de toekomstige leasing van grondschoppen aan MBF. Om dat mogelijk te maken zijn be sprekingen gaande over steun van de Nederlandse overheid met een export-krediet. Het zijn de laatste hobbels voor Werklust alvorens de export naar Oost-Duitsland op gang kan komen. In 1986 kocht de Begemann- groep van Joep van den Nieu- wenhuyzen de failliete boedel van Machinefabriek Werklust en gaf de leiding in handen van zijn neef Zeeuw van der Laan die hij weghaalde bij een textielfabriek uit Rijssen. De nieuwbakken directeur haalde in hoog tempo de bezem door de verouderde fabriek, trok jong en hoger gekwalificeerd personeel aan - Van der Laan: ,,Ik was binnen Werklust de eerste met een hogere oplei ding" - en rationaliseerde de produktie. De onderneming maakt nu met 65 werknemers het dubbele van wat voorheen Directeur Zeeuw van der Laan verovert met zijn machines de Oostduitse markt. met 130 personeelsleden werd gedaan. Vorig jaar haalde Werklust een omzet van ten minste 20 miljoen gulden. Vol gens Zeeuw van der Laan heeft de fabriek nog alle jaren bijgedragen aan de concern winst van Begemann. Druk Maar de positie van Werklust, de enige Nederlandse fabriek van grondschoppen, staat on der druk. In de huidige situa tie zet Werklust het leeuwe- deel van zijn omzet, 100 sho vels per jaar, af op de Neder landse markt waar het aanbod groter is dan de vraag en prijs- erosie zijn verwoestende werk doet. Om de concurrentie vol te houden is vergro.ting van de produktie een absolute must. Anders wordt Werklust op den duur waarschijnlijk het slachtoffer van giganten als het Zweedse Volvo, het West duitse Liebherr, Caterpillar uit Amerika of van Komatsu uit Japan dat het Duitse Hanomag heeft overgenomen. Expansie in Oost-Europa is voor Werklust dus ondanks een stijgend Nederlands marktaandeel geen luxe naar bittere noodzaak. De directie heeft daarbij de hoop geves tigd op voortgaande zuig kracht van DAF. Wat de slag die Werklust geslagen lijkt te hebben op de Oostduitse markt, concreet gaat beteke nen durft Zeeuw van der Laan nog niet met zekerheid te zeg- FOTO: PERS UI gen. Vooruitlopend op de ders wordt de capaciteit de verfspuiterij in de Ap doornse fabriek alvast verdi beid. De potentiële vraag uit Oo Duitsland is enorm. Er is grote behoefte aan meer betere machines. Zeeuw der Laan rekent erop dat grind- en splitproduktie in land kan verdubbelen naar 120 miljoen ton per jj maar de concurrentie zal zijn. Toch is de eerste voor Werklust. „De basis ,f ïi I" m RUUD TEN HOEI „RIJNMOND", Leiden Miranda van Beelen, Heieen van Be ien, Leila Ben Cheikh, Jacqueline Ber- khelj, Monica Biesmeijer, Monique van der Boon, Ariënneke Dekker, Aria van Dijk, Evelien van Dijk, Marieke van Dijk, Sonja van der Does, Heieen van Duljn. Jacollen van Duijn, Mar griet van Duijn, Jacqueline van Duij- venbode, Viola van Duljvenbode, Pe tra Durleux, Marja van Egmond, Nat- halia Faas, Bertina Freke, Janneke Geijteman, Karin Groen, Monique Grunstra, Adrl Guljt, Margriet Guljt, Peter Guijt, Eveline Haasnoot, Karin Haasnoot, Erica Hasenoot, Petra Heemskerk, Liesbeht Heljns, Jeanette Hoek, Tineke Hoek, Marcelja Hoek, Marianne den Hollander. Tineke Hou- waard, Mariska Jansen, Ina de Jong, Wendy van der Kamp, Corrie Kloos, Lldla Kloos. Trudy Kralt, Anja Kuljt, Petra van der Melj, Marenda de Mooij, Ellne Te Nijenhuls, Hacer özel, Chantal Oostra, Tina van Oosten, Sa bine Ouwehand, Sandra Ouwehand, Helen Parlevllet, Marja Perdok, Ale- gonda van der Plas, Aria van der Plas, Heieen Plug, Hillle Reens, Elma Rijnsburger, Jacollne Romkes, Grada Sanders, Aletta Schaap. Natalie Schmltz, Trudy Schuitemaker, Ger- dlen Slabbekoorn, Gerda van Sloo- ten, Marlet Slootweg, José Teljeur, Ingrld Tien, Marjolein Vooijs, Wendy Vooijs, Natasja de Wekker, Diana Wljnands, Marlëlle Zandbergen, Wil- ma Zwanenburg. LEAO Dion van Amstel, Bianca van den Berg, Monique van der Boon, Klazlna van Dijk, Caroline Donath, Karin van Duijn, Astrid van Duin, Ni cole van Duin, André van Duljvenbo de, Anja van Egmond, Jolanda van Egmond, Miranda van Egmond, Bian ca van den EIJkel, Karin Geijteman, Carla de Graaf, Antoinette Guijt, Mi randa Guijt, Trudi Hancox, André Hoek. Anita Houwaart, Antoinette de Jager, Gijzina de Jong, Jacqueline Jonker. René Jonker, Albertine Ket ting. Angela Kuijt, Jacoline Kulk, Co- rina de Mol. Ingrid van den Oever. Angelique Paauw, Heieen Harteveld, Alexander van der Plas, Diana van der Plas, Miranda Pronk, Danny van Roon, Helene Schaart, Viola van Schle, Shirley Thljsen, Ingrid Timmer man, Leen Varkevlsser, Lisette Ver hoog, Petra Vonk, Alexandra Wol vers, Benny Zandbergen, Carma Zit man, Sophia Zuijderduijn, Annelies van der Zalm. Prins Willem-Alexander- school voor Chr. MAVO te Leiden MAVO: Brenda Alt, Nicole Alt, Mireille Amerika, Myra de Boer, Patrick Boom, André Botermans, Pieter Brummelkamp, Brian Brussee, Alfons van Dam, Huig-Jan van Dam, Saskia Delfos, Marcel Durieux, Wouter Ed- zes, Cindy van Es, Alexandra Fltzpa- trick, Cuno de Graaf, Patrick van de Graaf, Barbara Honsbeek, Carola Honsbeek, Wendy Hoole, Jeroen van Huizen, Johan Kanbier. Ronald Kempff, Miranda Ketelaar, Nancy Kijk in de Vegte, Saskia Knoester, Ruud Koome, Petra Kranenburg, Fabiana Mazzacani, Tanja van der Mey, Jo- hanneke Meijer, Esther OVerduin, Mi- relle Petit, Conchita Prins, Michel Prins, Carl Roest, Dennis Schaafstra, Egon Schepel, Mirjan Schepel, Peter Spies, Antoine Straathof, Marco Taal, Wilfred Taffijn, Enith Uljé, Jolanda van der Valk, Jeroen Verhoef, Adrlën- ne Warmerdam, Pieter Warmerdam, Elvira van Westing. Simon Zitman. Christelijke Tuinbouw- en Handelsschool Rijnsburg Noordwijk: Patrick Bogaards, Moni que Mulder, Marcel Pesschier, Lode- wijk Slofstra. Abbenes: Marco van de Koppel, Ger- ton Zekveld Noordwijkerhout: Wllbert van Hage, Aad v.d. Meer, Carlo v.d. Berg. Warmond: Albert Koudljs. Hlllegom: Gerrlt Verschoor. Leiden: Louisa v.d. Mey. Oegstgeest: Gerwln Pauly, Leon van Duuren, Alexander v.d. Velde. Lisse: Bastiaan van Rijssel. Voorschoten: Gerben Spiegeler. Katwijk: Janneke van Duijn, Cees Jan Jonker. Arno de Liefde, Kees Pluim- graaff, Mirjam Vooys, Marius van Duyn, Edwin de Held, Wim Nijgh, Raymond Zuijderduijn, Jaco v.d. Bent, Danny van Duyn, Martijn van Duijvenbode, Corné Heemskerk, Ger- rit Hoek, Marjan de Jong, Theo Kraaijenoord, Marco Mol, André Ra- vensbergen, Samara de Ruyter, Peter Vooijs. Roland Zuyderduyn, Rian Rijnsburg: Henry v.d. Eijkel, Henk Heymans, Justin Zandbergen, Al- brecht van Egmond. Marco van Eg mond, Nico van Klaveren, Léon Kralt, Jan Kromhout, Gert Jan Notenboom, Gerhard Ravensbergen, Jacco Ra- vensbergen, Ron Star, Peter Barn- hoorn, Gert Jan den Haan, Mlchiel Hovingh, Gert v.d. Mey, Johan v.d. Oever, Hans Star, Bart Verdel. Valkenburg: Linda de Vries, Peter Hoek, Niels Jonker, Dick Koppert, Cees v.d. Nagel, Richard Binnendijk, Jan v.d. Nagel. Leidse Hogeschool voor be roepsonderwijs, Leiderdorp. MLO-chemiech: Esther Bakkenhoven, Gerard Been, Barbara Goedhart, Hanneke Klaas- sen, Alexandra van Lammeren, Ma- non Moot, Nicole Rodewijk, Angela Vink, Sylvia Wildenburg, Stephanus van Schoonderwoerd den Bezemer. MLO-medisch: Yvonne Barth, Steven de Cuba, Bea de Goeij, Nanda Herner, Richard Ligt- hart, Nlek van der Maat, Julia Mos- tert, Daphne Pleterse, Deborah Stij- singer, Mark Zaalberg. Scholengemeenschap Emilie Knappert Primaire opleiding dameevak Ricardo van As, llja Bekkering, Jenny de Best, Jolanda Binnekamp, Xandra de Borst, Marie-Jose Bosman, Miran da Bregman, Bianca v. Dijk, Cora Dullaart, Anita van Egmond, Natasja van Es, Anja Griffioen. Gerda Hoek, Renate Hogenboom, Angela van Hol land, Astrid van Holsteln, Karin Hou- dijk, Melanie de Jong, Clndy Keizer, Benita Kloostra, Chantal Kneljber, Sabrine Kuyvenhoven, Miranda v.d. Laan, Annette Lasschuyt, Jolanda van Maanen, Annemarle v.d. Nagel, Saskia Noordermeer, Llanne Noor- land, Marja Olljerhoek, Marielle Oost- dam, Martine Ravensbergen, Bianca Rhijnsburger, Marielle Rijnsburger, Maaike Schoe, Annette Scholte-Kray- enoord, Ingrid Stap, Mariska Veldhui zen, Corine Verhave, Monique Vons, Rosita Warmenhoven, Vera Wasse naar, Ysolde Westerbeek, Nancy de Wit, Rachel Zwetsloot. Primaire opleiding herenvak Sylvia Aalbersberg, Karin v. Alewijk, Ricardo van As, llja Bekkering, Nancy v. Dam, Eartha Dikmans, Saskia Dis- telveldt. Helen v. Duijn, Angeliqe van Emmerik, Melanie de Jong, Ineke Klein, Jeanet Kraijenoord, Perry v.d. Meer, Marielle Oostdam, Jacqueline v Oosterom, Leon v.d. Plas, Mark Retel, Marline v. Tol, Esther v.d. Vel de, Jeroen de Vink, Margareth Vis, Rosita Warmenhoven, Carola Wij- nands, Nancy de Wit, Elles v.d. Zwaak, Margret Zwaan. Voortgezette opleiding herenvak: Rita Sloos, Eveline v. Veen-Mulder, Yvonne v. Velzen Voortgezette opleiding damesvak: Karin v. Alewijk, Sylvia Bakker, Ma rielle de Beer, Arenda v. Egmond, Mariska Helling, Marjon Kleen, Mar leen Rusman, Jacqueline v. Schie, Bi anca Schuyt, Caroline v.d. Spijk, Jea nette Wassenburg, Edith Weljmans, Erik Verver, Yvonne Zlrkzee. RK Mavo 'De Leeuwenhorst- school', Noordwijkerhout. Mavo Erwln Anemaat, Kim Augus- tlnus, Hanneke Balk. Peter v.d. Berg, Liesbeth Brama, Dlmltri Callaars, Ed win Duindam, Patrick Duindam, Hilde van Gljlswljk, Michael van Gljlswijk, Desirée Halvemaan, Diana Heems kerk. Margo Helwlg, Dimitri Hoger- vorst, Freddy v.d. Hulst, Eddy Immer zeel. Marja Immerzeel. Niels Janse, Nicole Janssen. Remco de Jong, Nle- ke Jonkers, Richard Klarenbeek, An nette v.d. Klugt. Noordwijk: Peter Meskers, Denise Oostdam. De Zllk: Paula Boots, Sandy de Jong, Leonti- ne Rusman. Hlllegom: Jim Meyer, Mi randa Koomen, Nicole Kromhout, Joop Lammers, Esther Laros, Astrid Leyerweert, Erik Martens, Annemarije v. Overschot, Irene v.d. Ploeg, Robin Plug, Saskia te Riele, Gillian Robben, Bob Slingerland, Ronald v.d. Slot, Dennis v.d. Slot, Mark Verheyen, Ca rola Wijnands, Monique Zonneveld. DEN HAAG Vergevor derde stunt-vliegeraars en beginnende amateurs heb ben zaterdag en zondag voor een zee van kleuren in de lucht boven het Scheveningse strand ge zorgd. Duizenden mensen waren op het dertiende Internatinaal Fokker Vliegerfeest afgekomen. ,„The sky is the limit", was het devies tijdens het spekta kel. Kortom: de meest vreemdsoortige bouwsels werden de lucht in gebracht. Zowel zaterdag als zondag kon de grootste vlieger ter wereld met behulp van tach tig helpers worden opgela ten. Het gevaarte, ongeveer zo groot als een flatgebouw van elf verdiepingen, bleek tot veler verbazing inder daad te kunnen vliegen. De beste vliegerteams uit twaalf landen vertoonden hun kunsten tijdens het op een na grootste vliegerfestijn van de wereld. Het publiek en de badgasten die naar de zon waren afgekomen, ver gaapten zich aan het spekta kel. Voortdurend hing voor ongeveer een half miljoen gulden aan vliegers in de lucht. De bestuurbare Delta- stuntvliegers kunnen snelhe den tot 150 km per uur ha len. Verder werden hemelladders opgelaten en opblaasbare vliegers in de vorm van haaien, een icarus en een kraanvogel. Eveneens wer den vliegers opgelaten die waren beschilderd door Haagse beeldende kunste naars. Het hele festijn werd vanuit de lucht vastgelegd door „fotograferende vlie gers". VEEMARKT LEIDEN Slachtrunde- ren per kg. geslacht gewicht zonder nier en slotvet, inkluslef BTW (volgens P.V.V.): Aanvoer slachtrunderen 821, waarvan mannelijk 121. Mannelijk su per 9,30-10,50, extra kw. 8,30-9,30, eerste kw. 7,50-8,30. Handel redelijk en prijzen gelijk. Mannelijk 2e kw. 6,80-7,50, mann. 3e kw. 6,40-6,80. Handel redelijk en prijzen gelijk. Vrouwelijk super 10,00-12,50, vrou welijk extra kw. 8,25-10,00. vrouwelijk 1e kw. 6,85-8,25. Handel rustig en prijzen gelijk. Vrouwelijk 2e kw. 6,20- 6,80, vrouwelijk 3e kw. 5,70-6,20. Worstkwalitelt 5,00-6.00. Handel geslacht gewicht Inkluslef btw. Aan voer 65. Slachtschapen 3,00-5,00. Handel flauw en prijzen lager, ram men boven 25 kg 6,00-7,00. Handel flauw en prijzen lager. Slachtschapen en lammeren per stuk. Slachtschapen 90-125, rammen bo ven 25 kg 175-225. Aanvoer totaal 886 stuks. ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 20970 - 21570 20750 - 21350 onbewerkt 260 - 330 bewerkt 23170 22950 bewerkt 370 Opgave Drijfhout, A'dam

Leidse Courant | 1990 | | pagina 10