Nog meer arrestaties ÜAF-leden verwacht Beroepsleger geen oplossing NAVO wijst voorstel over SNF-raketten af Beëdiging van Iliescu uitgesteld DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB BUITENLAND QeidóeQowuvnt ZATERDAG 16 JUNI 1990 PAGINA 7 I DR rehabiliteert idolf Bahro 1T-BERLIJN Het hoog- chtshof van de DDR heeft «kende marxistische filo- Rudolf Bahro gerehabili- ïd. Hij werd in 1978 tot acht gevangenisstraf veroor- wegens een kritisch ek over de DDR. Bahro, die 1979 in het kader van een >stie werd vrijgelaten, t ook een schadevergoe- voor de maanden die hij gevangenis doorbracht, hro emigreerde naar de rlsrepubliek en werd daar van de oprichters van de oenen Vorig jaar november erde hij terug naar de DDR. Spaanse kolonel bij huis vermoord VALLADOLID Een Spaanse le- gerkolonel is gisteren voor zijn wo ning in Valladolid doodgeschoten. Volgens de politie is de aanslag ge pleegd door linkse guerrillastrijders uit wraak voor de dood van een van hun kameraden, die vorige maand na een hongerstaking van bijna zes maanden in een gevangenis is over leden. De aanslag is nog niet opge ëist, maar volgens de politie duidt het type wapen dat is gebruikt op de Grapo, een duistere linkse guer rillagroep. Sinds november zijn 45 Grapo-strijders in hongerstaking uit protest dat zij niet in één gevange nis worden vastgehouden, maar verspreid over het land. Tegenslag voor president Jeltsin MOSKOU De bureaucraat Ivan Silajev is gekozen tot premier van de Russische Federatie. Hij versloeg Mi- chail Botsjarov, de hervormingsge zinde kandidaat die door president Boris Jeltsin werd gesteund. Silajev kreeg zeventig procent van de stem men van het parlement van de Fe deratie. Hij was eerder vice-premier in de Sovjet-regering van Nikolai Ryzjkov. De overwinning van een politicus die banden met de regering heeft betekent een klap voor Boris Jeltsin. Voor de kersverse president van de Russische Federatie zal het nu moeilijker worden om hervor mingsplannen door te voeren die verder gaan dan de initiatieven van het Kremlin. Sovjet-mijnwerkers richten onafhankelijke vakbond op DONETSK De Sovjet-mijnwerkers die in Donetsk voor een landelijke vergadering bijeen zijn, hebben beslo ten een onafhankelijke vakbond op te richten. Tijdens een stormachtige zitting van het zogeheten eerste mijn werkerscongres werd besloten op 15 en 16 augustus in Moskou een tweede congres te houden. Tegen de ver wachting in besloten de kompels vooralsnog voor deze zo mer geen staking uit te roepen. Veel mijnwerkers bleken van mening dat een staking hun zaak meer kwaad dan goed zou doen. Vorig jaar zomer werd de Sovjetunie ge confronteerd met een landelijke mijnstaking, uit protest tegen de slechte arbeidsomstandigheden, de slechte huis vesting en de gebrekkige voedselsituatie. De 712 gedele geerden, die samen alle kolenmijnen in de Sovjetunie vertegenwoordigen, hebben nog steeds geen vertrouwen in de regering van de Sovjetunie. Vooral het economische beleid, dat onder meer zal leiden tot een drastische verho ging van de voedselprijzen, werd scherp gehekeld. J OST-BERLIJN De re- iring van de DDR ver- l acht nog meer voormali- i leden aan te houden an de Westduitse stads- lerrillabe weging Rote rmee Fraktion. Dat eeft de Oostduitse minis- »r van binnenlandse za- en, Peter-Michael Dies- 1, verklaard. rte tijd na zijn verklaring «erd evenwel bekend dat drie irsonen die gisteren eerder i de dag waren aangehouden p verdenking RAF-terroris- >n te zijn, weer waren vrijge- jten. Ze waren opgepakt „met de hulp van de bevol ing en van journalisten" en ,,na intensief onderzoek van de archieven". Maar bij nader onderzoek bleken zij niet de gezochte figuren te zijn, maar gewone Oostduitse burgers. Van de eerder aangehouden andere zes verdachten staat echter vast dat zij RAF-leden zijn, aldus minister Diestel. Volgens hem heeft de RAF de DDR kunnen gebruiken als basis voor terroristische aan slagen in de Bondsrepubliek. Daarbij kreeg de RAF de steun van de Stasi, de voorma lige geheime dienst van de DDR. Twee van de aangehouden RAF-leden, Susanne Albrecht en Inge Viett, hadden bij ver hoor verklaard hun terroristi sche verleden te hebben afge zworen, nadat zij zich in de DDR hadden gevestigd. Maar een van de vier personen die donderdagavond werden opge pakt, de 38-jarige Werner Lot- ze, wordt ervan beschuldigd in 1985 aan een aanslag te heb ben deelgenomen. Dat is vijf jaar nadat hij zich vestigde in de DDR. Volgens minister Diestel zal het onderzoek worden voort gezet in nauwe samenwerking met de Westduitse federale re cherche. De aanhouding van de RAF-leden in de DDR heeft in Oost-Berlijn en Bonn echter een reeks vragen opge worpen. Onduidelijk is vooral of de geheime dienst van de DDR van de extreem-linkse terroristen slechts informatie zocht of dat die mogelijk zelfs betrokken is geweest bij latere aanslagen in de Bondsrepu bliek. Maar ook de rol van de Duitse federale recherche BKA is omstreden. De BKA beschikte kennelijk al in 1986 over aan wijzingen dat de nu ontmas kerde Susanne Albrecht onder valse naam in de DDR leefde. Kennelijk is noch de West duitse regering noch het parle ment daarvan op de hoogte ge steld. De Westduitse media en het publiek zijn er altijd van uitgegaan dat de RAF-terroris- ten sinds de jaren zeventig in het Midden-Oostenverbleven. Of de arrestatie van leden van de eerste generatie van de RAF het echte einde betekent van terreurgroep wordt door Westduitse recherche betwij feld. In de Bondsrepubliek is een jonge RAF-generatie ac tief, die in december vorig jaar nog bestuursvoorzitter Alfred Herrhausen van de Deutsche Bank vermoordde. Verwoest huis Deze Palestijnse vrouw geeft uiting aan haar woede jegens het Israëlische leger, temidden van puinhopen die ooit haar huis waren. Haar woning was een van de vier huizen van Palestijnse families, die gisteren door het Israëlische leger werden platgewalst. De actie was een vergeldings maatregel voor aanvallen op militairen door Palestijnen. Generaal Graaff: ,,Het is schadelijk om te zeggen dat de afschaf fing van de dienstplicht alle problemen oplost". foto: anp re uitvoering. Er gebeurt veel tegelijk. De bezuinigingen moeten parallel lopen met de reorganisatie die we toch al van plan waren bij Defensie. Maar ook de aanschaf van nieuwe wapensystemen moet doorgaan. Het is buitengewoon verleidelijk om vooruit te lo pen op internationale afspra ken over wapenbeheersing. Daar moet je voor oppassen. Ik ben een behoedzaam beheer der, die stap voor stap te werk moet gaan. Je moet Defensie zien als een supertanker die heel langzaam de bocht door kan". Ongerust Voor behoedzaamheid lijkt echter weinig tijd. Vrijwel da gelijks roept iemand wel iets over nieuwe besparingen. De militaire belangenverenigin gen zijn buitengewoon onge rust. Graaff: „Defensie moet zich fatsoenlijk opstellen te genover het eigen personeel. Daarom moet de troepenver mindering ordelijk verlopen. Dat is iets waar ik me echt zorgen over maak. Onze men sen mogen niet in de klem ra ken. We moeten zo veel moge lijk banen afstoten via de na tuurlijke weg. Dus: vacatures die ontstaan door pensioen of ontslag gedeeltelijk niet meer opvullen. We moeten ons ui terste best doen om gedwon gen ontslag te voorkomen. He laas kun je nooit voor honderd procent garantie geven". ,,Ik voel me wel eens ongeluk kig. De druk zou zo groot kun nen worden dat er meer wordt bezuinigd dan verantwoord is voor de veiligheid van ons land. In Oost-Europa is nog lang geen stabiliteit bereikt. Een terugslag in conservatieve richting is nog steeds denk baar. Daarom moeten we in alle opzichten voorzichtig zijn". Feit blijft dat het personeel en de vakbonden niet weten waar ze aan toe zijn. De vraag is of Defensie niet wat al te rigo- reus te werk gaat. „De publici teit doet geen recht aan de ernst waarmee Defensie met de materie omgaat en heeft meer onrust veroorzaakt dan nodig is", meent Graaff. „De belangenverenigingen Worden via allerlei kanalen ingelicht en brengen vervolgens een on derdeel naar buiten zonder te melden wat de andere plannen zijn. De bonden praten vrij moedig met de pers. Zij moeten de problemen niet ver simpelen. Het is echt schade lijk dat een bond van voorna melijk onderofficieren zegt dat de afschaffing van de dienst plicht alles oplost. Dan kijk ik verbaasd uit het raam. Juist de functie van onderofficier is immers gekoppeld aan dienst plichtige soldaten! Of moet een sergeant-majoor dadelijk soms zelf op wacht gaan staan?" Zwak Over de dienstplicht gespro ken: is het inderdaad niet de hoogste tijd dat Nederland een klein beroepsleger krijgt? Dat scheelt toch een aanzienlijke duit? „Een beroepsleger lost de problemen absoluut niet op", stelt Graaff. „Het zwakke punt hiervan is namelijk dat je geen reserve-personeel hebt dat jé in tijden van nood kunt oproe pen. Nee, het enige waar se rieus naar wordt gekeken is de verkorting van de dienstplicht met twee maanden. Ook dit is heel moeilijk te realiseren. Maar minister Ter Beek staat er positief tegenover. Dienst plichtigen moeten een goede opleiding blijven krijgen. Daarnaast is er tijd nodig voor de parate periode, waarin je leert op te treden. Ik kan mij goed voorstellen dat er van beide periodes een maand wordt afgehaald. Een misver stand wil ik wegwerken: je moet het allemaal zien in rela tie tot de algehele inkriming van het personeelbestand. De verkorting van de dienstplicht op zich kan nooit goedkoper zijn dan het huidige systeem". De dienstplicht maakt onder deel uit van de discussie over de krijgsmacht van de toe komst. Wat is voor Graaff het ideaalbeeld? „Bij de marine zie ik geen spectaculaire veranderingen. De vloot is noodzakelijk voor het garanderen van vrije aan voerlijnen over zee. Daarnaast kan ik mij niet voorstellen dat we het kunnen doen zonder het Korps Mariniers, een elite korps dat een belangrijke taak heeft in de noordelijke Euro pese zóne. Dan heb ik het over goed getrainde mariniers die met het wapen in de hand staan. Ook bij de luchtmacht verwacht ik geer. ingrijpende wijzigingen. Er blijven ge- vechtsvliegtigen nodig en luchtverdedigingssystemen. Het luchttransport, de capaci teit om snel te verplaatsen, wordt in de militaire strategie steeds belangrijker". Amerika „En dan de landmacht, waar de inkrimping de meeste in vloed zal hebben. Ik meen toch dat er een fors contingent aan tanks en gevechtseenhe den nodig blijft dat inzetbaar is bij een grootschalig conflict. De personeelsbezetting kan grotendeels mobilisabel, dus oproepbaar, zijn. Daarnaast moeten er heel flexibele, licht bewapende en modern uitge ruste eenheden zijn met een verkennende taak. En als der de element hebben we zeer snel verplaatsbare eenheden nodig voor kleinschalige con flicten en crisisbeheersing. Daarbij zijn zeker moderne helikopters nodig. Met deze troepen kun je een bijdrage le veren in NAVO-verband of andere vormen van multina tionale verbanden. Ja, hiervan ben ik een groot voorstander. In vredestijd is er geen betere manier om de internationale samenwerking in het bondge nootschap te tonen. Je moet dan denken aan nationale di visies, die onder internationaal commando vallen. En daar ho ren de Amerikanen zeker bij. Veiligheid in Europa is on denkbaar zonder Amerika". Over de grootte van de nieuwe krijgsmacht laat Graaff zich niet uit: „Dat bepaalt Neder land niet alleen. Dat zul je toch echt binnen de NAVO moeten doen. Het bondgenoot schap moet laten zien dat het eensgezind optreedt". Maar is Nederland dan toch overgeleverd aan de invloed rijke Amerikanen, Engelsen. Fransen en Duitsers binnen de NAVO? Graaff, met een veel betekenende glimlach: „In Ne derland bepaalt het parlement hoeveel er precies wordt be zuinigd. Een land krijgt nooit meer defensie dan de bevol king wil". ROB SEBES (Vervolg van de voorpagina) GENERAAL GRAAFF, BEHOEDZAAM BEHEERDER VAN SUPERTANKER )ok westerse journalisten moesten het in Bukarest ontgelden. Zo werd een ploeg van het Ameri- aanse station ABC door mijnwerkers gemolesteerd. foto: afp ÏRUSSEL De landen van de NAVO wijzen een nieuw voorstel van de Sovjetunie af, om in het ïajaar besprekingen te be- (innen over de verwijde ring uit Europa van nucle aire korte afstandswapens (SNF-wapens). Wel zullen de staats- en rege ringsleiders van de NAVO- landen tijdens hun topontmoe ting op 5 en 6 juli in Londen aandacht besteden aan het voorstel. Maar de NAVO is pas bereid besprekingen te begin nen over de kernwapens voor de korte afstand, met een be reik tot vijfhonderd kilometer, als er een akkoord is gesloten bij de conventionele ontwape ningsonderhandelingen in Wenen. Moskou wil af van deze koppeling tussen de SNF- besprekingen en de zogenoem de CFE-onderhandelingen in Wenen, waar nog niet veel schot in zit. Volgens een NAVO-diplomaat in Brussel komt het Sovjet- voorstel t neer op de „oude" droom van Moskou West-Eu ropa te denucleariseren. Het beschikbaar hebben van ten minste een minimale hoeveel heid kernwapens voor de kor te afstand in Europa vormt vooralsnog echter een wezen lijk onderdeel van de NAVO- strategie. Geschat wordt dar de NAVO in West-Europa beschikt over meer dan 3.500 kernkoppen voor de korte afstand, waar van ongeveer de helft bestaat uit artilleriegranaten. Maar het precieze aantal is geheim. Volgens het Atlantisch bond genootschap beschikken de Sovjets over veertien keer zo veel van dergelijke kernkop pen. De ministers van defensie van het Warschau Pact zijn het eens over de noodzaak van een diepgaande hervorming van het bondgenootschap, maar verschillen van mening over de te nemen stappen. Dat is gisteren vernomen in het Oostduitse Strausberg, waar de ministers bijeen zijn geweest. De opperbevelhebber van de Warschau Pact-strijdkrachten, Sovjet-generaal Piotr Lou- chev, drong er bij de lidstaten op aan hun banden met het bondgenootschap niet te ver breken. „Zolang de NAVO be staat, moet het Warschau Pact blijven bestaan", aldus Lou- chev. De opmerkingen worden gezien als duidelijke signalen naar landen als Hongarije, Tsjechoslowakije en de DDK, dïe openlijk twijfelen aan de zin van voortzetting van de al liantie. BUKAREST Het ge weld van de afgelopen da gen in Bukarest was de reden dat de inhuldiging van Iliescu tot president gisteren werd uitgesteld. Het nieuwe staatshoofd had door beide kamers van het parlement moeten worden beëdigd. De plechtigheid staat nu voor maandag op het program ma. Gistermiddag gaf Iliescu tij dens een onderhoud met lei ders van de mijnwerkers het sein voor hun vertrek uit de hoofdstad.,Zij waren naar Bu karest gehaald nadat de tegen standers van het bewind woensdag overgingen - tot ge welddadige acties en de bezet ting van openbare gebouwen, in reactie op een harde actie waarmee het leger een einde had gemaakt aan een perma nente demonstratie op het Universiteitsplein. Premier Petre Roman heeft inmiddels op een persconferentie ver klaard dat de mijnwerkers was gevraagd het plein vreedzaam te ontruimen. Hij zei het ge weld dat op hun komst was gevolgd te betreuren. President Iliescu schoof de verantwoordelijkheid voor de onlusten van de afgelopen da gen op „rechtse krachten uit het buitenland" en deed zijn tegenstanders af als „gedege nereerde en fanatiek gewor den elementen die het land willen destabiliseren" en die het idee hebben „dat rechtse krachten in alle landen van Oost-Europa aan de macht moeten komen". Hij kondigde „maatregelen" aan voor betere ordehandhaving en bescher ming van „strategische doe len" en sprak over de oprich ting van een „Nationale Gar de" die zal bestaan uit „vastbe raden en getrainde mannen" een idee dat door de mijn werkers met applaus werd 'be groet. DE TERUGKEER VAN PEER DEN SCHUYMER (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG/MOSKOU Generaal Graaff vertoeft volgende week samen met minister Ter Beek in de Sovjetunie. Hij heeft niet het gevoel in het hol van de leeuw rond te lopen. Zijn Russische evenknie, generaal Mosejev, be schouwt hij als een „pro fessionele collega". Samen praten zij over „alle mili taire onderwerpen". Want: „Die zijn allemaal belangrijk!" Graaff (54) is baas van de de fensiestaf en voorzitter van het comité waarin dé chefs zit ten van de land- en lucht macht en de marine. De gene raal vertelt zijn verhaal met militaire precisie. Hij wil alle informatie ordenen en hoofd zaken van bijzaken onder scheiden. Maar pratend over de reis door de Sovjetunie kan hij een opgetogen gevoel niet onderdrukken. „Een jaar gele den was zo'n bezoek ondenk baar. Ik ben zeer benieuwd naar de aanpassing van de mi litaire strategieën van de Sov jets en de situatie in het War schau Pact. Je moet ons be zoek niet zien als een gelegen heid om een groot aantal kei harde afspraken te maken. Wel ondertekent de minister een verdrag met de Sovjetunie om incidenten op zee te voor komen. Maar voor de rest gaat het er puur om met elkaar in gesprek te raken. Dat hebben we de afgelopen veertig jaar veel te weinig gedaan. We moeten erg goed en openhartig met elkaar spreken, zodat we het wantrouwen kunnen weg nemen. Natuurlijk hebben we verschillende standpunten, maar we kunnen de scherpe kantjes er afhalen. Dat kan niet in een dag of een week, daar zijn veel meer ontmoetin gen voor nodig. Generaal Mo sejev is uiteraard een verte genwoordiger van een krijgs macht die bepaald niet tot onze vrienden kan worden ge rekend. Maar hij is een vak kundig man met zeer interes sante ideeën". Klap De reis van Ter Beek en Graaff kan niet los worden ge zien van de bezuinigingsplan nen die het kabinet met De fensie heeft. Er is al een be sparing afgesproken, maar het wachten fs op de grote 'klap': de defensienota, die binnen enkele maanden zal verschij nen. De politiek wil snijden in het defensie-apparaat. Hoe voelt Graaff zich daaronder? „De ongelooflijke ontwikke lingen in Oost-Europa geven mij voor alles een goed gevoel. De verhouding tussen Oost en West is aanzienlijk verbeterd. De gevolgen hiervan het inkrimpen van Defensie maken mijn functie er niet eenvoudiger op. Ik ben ver antwoordelijk voor de militai 610 Prudon en de dokters snellen naar het bed, waarop Rob "Qt uitgestrekt. Ja, hij komt bij! En wat mompelt hij nu? Ach, het «Hollands en de Franse geleerden verstaan hem niet. Peer «oilman Reis....", mompelt Robwraak nemen.... Gevangen '"^beweert, dat 'n grote vloot onderweg is..." Dan valt zijn noord weer achterover en wat de dokters ook doen, Robs be- wustzijn keert niet terug. „Wat nu?" vragen zij elkaar. We moeten de energie van het toestel vergroten," meent Prudon, »«ant we zijn in ieder geval op de goede weg." - Ondertussen ontwaakt Rob aan boord van ,,'t Seepaert". Heeft hij gedroomd? Het is net of hij een verre, verre reis heeft gemaakt... Dan schrikt hij overeind. Wie bonkt daar op zijn deur? O, het is Bartje, zijn kajuitsjongen. „Vloot in 't zicht, seigneur!" schreeuwt hij, „het zijn snelle piratenschepen. Ze houden recht op ons aan." Rob springt uit zijn kooi. Aha, dat zou de vloot van Mustapha zijn, waarover gisteren die gevangengenomen Turk iets heeft losgela ten? Dén is er werk aan de winkel!

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7