sagPR feü; Politiek buitenspel in milieudiscussie Ie nieuwe vader krijgt geen stoer scheerapparaat meer Advocaten gaan acties voeren Houding Nederland 'van groot belang" Lezen ^service s BmrmfFT W* v Toeslag geen argument ambtenaar te blijven DEN HAAG Bindingspremies en ari beidsmarkttoeslagen om bepaalde rijks ambtenaren te behouden of aan te trek ken missen veelal hun doel. Slechts één op de zeven ambtenaren die een premie of toelage heeft ontvangen, zegt zonder deze beloning waarschijnlijk naar het bedrijfsleven te zijn overgestapt. De toe slagen worden door de overheidswerk gevers vooral gebruikt als beloning en stimulans voor werknemers die goed functioneren. Dat blijkt uit onderzoek van het Nederlands Economisch Insti tuut naar de mate waarin knelpunten op de arbeidsmarkt werkelijk knellend zijn voor de overheid. QeidóeQowiamt Cursus apothekersassistenten voor professionele thuiszorg UTRECHT Apothekersassistenten worden steeds vaker gevraagd om uitleg over de wer king van medicijnen en medische hulpmidde len. Daar zijn zij niet voldoende voor opgeleid. Daarom hebben 387 apothekersassistenten een serie cursussen gedaan bij een grote Nederland se medicijnenleverancier. Gisteravond hebben zij hun eerste certificaten ontvangst genomen. De cursus is een bijscholing in nieuwe medische ontwikkelingen. Het zal de kwaliteit van de thuiszorg verbeteren, want bij een belangrijk deel van de cursus is onder de noemer 'profes sionalisering in de thuiszorg' besteed aan spreekvaardigheid en sociale vaardigheden. Zo dat ze beter in staat zijn om dingen uit te leg gen, speciaal aan mensen die wat 'gevoeligere' problemen hebben zoals incontinentie en sto- Permanent tijdelijk werk niet de bedoeling DEN HAAG Minister De Vries van sociale zaken en werkgelegen heid wil uitzendbureaus de voet dwars zetten, die via gekunstelde constructies werknemers langer dan een half jaar bij één werkgever aan de slag houden. Zelfs als er niet di rect sprake is van schending van de regels maar wel van de geest van regels zal de vergunning van een dergelijk uitzendbureau worden in getrokken. In antwoord op vragen van het kamerlid Apostolou (PvdA) schrijft de minister dat het vooral de mensen met een zwakke positie op de arbeidsmarkt zijn, zoals etnische minderheden, die van deze praktijk de dupe worden. ZATERDAG 16 JUNI 1990 PAGINA 3 Amsterdam akkoord met sloop Bijlmer AMSTERDAM De gemeente Amster dam wil in principe ruim een kwart van de woningen (circa 3000) in de Bijlmer meer slopen, ongeveer een zelfde aantal verbouwen tot dure appartementen en de rest grondig renoveren. B en W van Amsterdam hebben gisteren ingestemd met een voorstel daartoe van wethouder L. Genet van volkshuisvesting. Het col lege volgt hiermee in grote lijnen een advies dat eind januari werd uitge bracht door een breed samengestelde werkgroep. De kosten van de operatie worden geraamd op ongeveer 645 mil joen gulden. Als de plannen doorgaan zullen de bewoners van ruim 6000 wo ningen vervangende woonruimte moeten krijgen. 'Oort' kost horeca 7 5 miljoen gulden DEN HAAG De per 1 januari 1990 in het kader van 'Oort' ingevoerde beperking van de aftrekbaarheid van de zogenoemde gemengde kosten (van 100 naar 75 procent) betekent voor de Nederlandse horeca een om zetverlies van 75 miljoen gulden per jaar. Dat blijkt uit een NIPO-enquête die in opdracht van het Bedrijfsschap Horeca werd uitgevoerd onder de be drijven die regelmatig uitgaven doen in de sfeer van eten, drinken en overnachten. Uit de enquête blijkt dat 16 procent van de bedrijven in middels maatregelen heeft genomen om de uitgaven voor zakenlunches en -diners te beperken. STRIJD GAAT TUSSEN CONSUMENTEN EN PRODUCENTEN UTRECHT De strijd voor een schoner milieu wordt steeds meer een zaak van consumenten en producenten. Tijdens een congres gisteren in Utrecht werd pijnlijk bloot gelegd hoe groot de kloof is met de politiek. De milieuverenigingen hebben na het teleurstel lende Nationaal Milieube leidsplan-Plus (NMP-Plus) elk vertrouwen in de poli tiek opgezegd en het bedrijfsleven heeft nooit staan te springen om over heidsbemoeienissen. Maar daarmee houden de over eenkomsten wel op. Ter wijl ondernemers pleiten voor overleg, roepen mi lieuverenigingen op tot actie. De keurige Utrechtse Studen ten Beleggingsgroep (USBG) schonk koffie en thee in kar tonnen bekertjes en deelde draagtassen uit van herver- werkt polyetheen. Want plas tic hoort niet thuis op een con gres over ecologie en econo mie. In de tas lagen folders van Akzo en het Wereld Na- tuurfonds zij aan zij. En een folder over beleggen in schone grond, in de verwachting dat steeds meer boeren zullen overschakelen op biologische landbouw. „Schrijf je ook in voor aandelen Biogrond?", vroeg drs. R. Mees, lid van de Raad van Bestuur NMB Post bank Groep. „Nee, ik koop al elke zaterdag op de biologische markt", antwoordde coördina tor drs. T. Warns van de Vere niging Milieudefensie na af loop van het congres. Jampotten „Demagogie", had Mees de uit spraak van Warns genoemd toen deze zei dat overleg tus sen producenten en consumen ten niet voldoende is om de milieuproblematiek op te los sen. „Belangentegenstellingen? Producenten en consumenten leven van elkaar. Ze kunnen niet zonder elkaar", aldus Mees. Volgens hem moeten we van een markteconomie naar een overlegeconomie, waarin consumenten en producenten op gezette tijden rond de tafel gaan zitten om te praten over wie welke verantwoordelijk heid op zich neemt. Als voor beeld noemde hij het samen werkingsverband dat hij met zijn plaatselijke groenteman heeft. Omdat het gezin Mees samen met andere huishou dens twee keer in de week groente bestelt, weet de man exact wat hij moet inkopen en hoeft er 's maandags geen ver lepte partij te worden wegge gooid. Volgens voorzitter mr. A. Loudon van de Raad van Bestuur van Akzo leven we al in een overlegeconomie. Maar Milieudefensie merkt er weinig van. Onderzoek heeft uitgewezen dat consumenten zich doodergeren aan verpak kingen om artikelen. „Er zijn enorm veel dingen die consu menten helemaal niet willen, maar die worden opgedrongen door het bedrijfsleven. Waar om zijn er nog steeds geen standaard retourverpakkingen voor jampotten? Omdat produ centen zich met verpakkingen willen onderscheiden van con currenten", aldus Warns. „We hebben nu eenmaal te maken met belangentegenstellingen. De politiek zal doelstellingen moeten vastleggen en via het overleg kunnen we bespreken volgens welke wegen we die doelstellingen bereiken. Maar aan dat overleg zal een deadli ne verbonden moeten worden. Zijn we er dan niet uit, dan zal de overheid de knoop moeten doorhakken". De overheid was gisteren in de Utrechtse Janskerk vertegen woordigd in de persoon van Tweede-Kamerlid A. Esselink (CDA), vice-voorzitter van de vaste kamercommissie Milieu beheer. En hij kreeg ervan langs. Hoogleraar bodemhy- giëne F. de Haan veegde de vloer aan met het NMP-plus dat volgens hem getuigt van politieke lafheid. „Alleen al de mestproblematiek. Die kun je nooit oplossen zonder de vee stapel in te krimpen. Maar ja, de belangsrijkste aanhang van het CDA zit in de intensieve veehouderij". Volgens De Haan en Warns loopt de politiek achter bij het milieubewustzijn van het pu bliek. De bevolking zou vol gens beide partijen veel meer willen betalen voor een scho ner milieu, dan de politiek veronderstelt. Een Nijmeegs onderzoek heeft echter uitge wezen dat veel consumenten met de mond belijden heel mi lieuvriendelijk te zijn, maar in praktijk verfresten weggooien of de auto nemen naar het na bijgelegen winkelcentrum. Kloof Warns: „Door tal van barrières bestaat er een grote kloof tus sen het denken en doen van consumenten. Kennisgebrek kan een barrière zijn, maar ook het openbaar vervoer, de hogere kosten van biologische groente of het ontbreken van een goed alternatief voor Het milieu-onvriendelijke melk pak en de zware melkfles". Milieudefensie had gehoopt dat de overheid met een goed consumentenbeleid barrières zou wegnemen. Maar veel ver der dan voorlichting en etiket tering van producten komt het NMP-plus niet. „Het NMP- plus is het falen van de poli tiek in Nederland. En als ik minister Alders dan hoor zeg gen dat dit het uiterst haalbare Is met de huidige mogelijkhe den dan plaatst dat de rol van de consument in een heel an der daglicht. We moeten veel radicaler optreden! Belasting weigeren, brieven schrijven, massaal faxen, blokkades en het liefst natuurlijk originele protestacties". MONIQUE VAN DE VEN Inenland binet bezorgd over f isportbeleid EG 1AAG De Nederlandse regering zal op de ese top van 25 en 26 juni in Dublin een aan- orstellen doen om de belemmeringen op ortgebied binnen de EG weg te nemen. Het ;t maakt zich zorgen over de voortgang die iver is gemaakt om de regels voor het lnter- ale vervoer in het Europa-zonder-grenzen te pelen. Premier Lubbers en minister Maij referkeer presenteerden gisteren een nota van t gderlandse regering over dit vraagstuk. Daar- irdt de vrees uitgesproken dat de transport-- ;gelen ten behoeve van de interne markt niet tijdig klaar zullen zijn, als er niets ge- Met veel moeite is voor het wegvervoer nu inimale opening verkregen, voor de overige jrstakken lijken oplossingen volledig geblok- aldus het memorandum. iazen pyramide van Dalen uit Dordrecht rust even uit aan de voet van zijn werk dat hij aan het bouwen is en dat uit bijna 13.000 lessen moet gaan bestaan. De pyramide moet bijna vijf me- oog worden en staat in de uiterwaarden langs de Linge bij aljjam, waar vanaf 22 juni diverse kunstwerken te bewonderen kader van de beeldenroute. Sympathisant Met een zwarte vlag paradeeert deze anti-apartheidsacti vist langs een recla mezuil met een me tershoge 'sypathi- sant'. Later op de dag verliep de de monstratie tijdens de receptie van de honderdjarige Shell in het ontspan ningsoord park Te Werve in Rijswijk rustig; het meeste lawaai kwam van het vuurwerk. De politie had op aan merkelijk meer ac tievoerders gere kend dan de ruim 150 betogers die zich uiteindelijk voor de hekken van het park verzamel den. Tot een con frontatie met de Mobiele Eenhied, een kleine honderd man, kwam het niet. Eén actievoerder werd aangehouden, nadat hij een deuk in een politieauto had getrapt. Terwijl het Shell-personeel in aanwezigheid van prins Bernhard feestvierde, liepen de betogers rond het zwaar bewaakte complex. Volgens een woordvoerder van de politie pro beerden zij „zwakke plekken" in de ver dedigingswerken rond het landgoed te vinden. De politie sloot enkele wegen V* af" FOTO: CORNE SPARI- DAENS VOOR HOGERE VERGOEDING PRO DEO ZAKEN DEN HAAG De Vere niging Sociale Advocatuur Nederland (VSAN) wil in september in het hele land actie voeren voor een hogere vergoeding van pro deo advocaten. Vol gens voorzitter mr. S. Land is de actiebereidheid in het hele land groot. De VSAN vindt het voorstel van minister Hirsch Ballin (justitie) om de vergoedingen van advocaten met een kwart te verhogen niet ver genoeg gaan. Bovendien heeft de ver eniging onoverkomelijke be zwaren tegen een vorm van contractadvocatuur, zoals de minister voorstaat. Advocaten die een contract met het rijk afsluiten, krijgen een vaste vergoeding voor een vooraf vastgesteld aantal za ken. Het ministerie wil af van de onvoorspelbaarheid van de kosten van gefinancierde rechtshulp en denkt dat zo te bereiken. De sociale advocatuur verleent juridische hulp aan mensen met een zodanig laag inkomen, dat zij niet in staat worden ge acht zelf hun advocaat te beta len. Het rijk vergoedt deze pro deo zaken. Over de tarieven bestaat al jaren grote onenig heid tussen de betrokken ad vocaten en het rijk. De advocaten willen met hun acties de rechtspleging in de war sturen. Dat kunnen zij on der meer bereiken door een soort stipheidsactie. Door te ei sen dat alle processtukken tij dens de zitting worden voorge lezen, kunnen de advocaten verregaande vertraging in de rechtspleging veroorzaken. ei volg van de voorpagina) HAAG Volgens de genwoordiger van het >8'in Nederland, K. Sanjay, Whouding van ons land ten t ien van de economische |i( ies tegen Zuid-Afrika van s) belang. Nederland speelt ens hem een belangrijke pij de standpuntbepaling 1(ïen de EG. nfet kabinet was donderdag verdeeldheid ontstaan de wijze waarop Mandela Jmoeten worden bejegend. )DA-ministers wilden zich itigder opstellen dan de A-bewindslieden. In de sterraad werd gisteren eenstemming bereikt over compromis. Premier Lub- zei na afloop van de mi- irraad dat de inzet van De k weliswaar heeft geleid neer perspectieven, maar dat er tevens vooralsnog geen reden is voor vermindering van het sanctiepakket. De Zuidafrikaanse ambassade is niet betrokken bij het be zoek van Mandela, zo ver klaarde een woordvoerder van de ambassade. Hij wilde niet reageren op de vraag of er een informele ontmoeting op het programma staat tussen de 71- jarige Mandela en ambassa deur Nothnagel. Mandela kwam uit Rome in ons land aan. In het Vaticaan werd hij door de paus in au diëntie ontvangen. Hij kreeg nadrukkelijk de zegen van de paus voor zijn strijd tegen de apartheid. De paus ging echter niet in op het verzoek van Mandela zich uit zou spreken vóór de handhaving van eco nomische sancties. HAAG Konden enkele weken gele bij de viering van ïderdag, nog een scep- he sociologe Iteke eda citeren die ver arde dat dagen als va- en moederdag „vol- fkt achterhaalde insti- in zijn die het geen jaar meer zullen uit- iden", bij de Neder- dse Gezinsraad denkt dewerker Peter Cuy- daar anders over. aderdag is een uniek ment voor een kind Is iets terug te doen". 'vers, pedagoog en zelf va- van vijf kinderen, ziet een iwe rol voor de vader in de lomst. „De vader van nu is meer dan vroeger betrok- bij zijn kinderen. Onder- toont aan dat hij meer aan zijn kroost besteedt, emd genoeg toont hetzelf- onderzoek ook aan dat de Ier nog steeds even weinig voorheen huishoudelijke Vaderdag, dat morgen voor de tachtigste keer wordt gevierd, is net als moederdag een verschijnsel dat uit de Verenigde Staten is komen overwaaien. In het kleine plaatsje Spokane, nu een stad met zo'n 200.000 inwoners in de staat Washington, werd William Smart op jonge leeftijd weduwnaar. Plotseling stond hij voor de taak zijn vijf zonen en één dochter alleen groot te bren gen. Deze oud-gediende uit de Amerikaanse Burgeroorlog deed dat blijkbaar niet onverdienstelijk. Zijn dochter Bruce kondigde in 1909 in elk geval aan: „Mijn respect en grote bewondering voor vader en alles wat hij voor mijn broers en mij heeft gedaan, inspireren mij om hem, en met hem alle Amerikaanse mannen met hart voor hun gezin, blijvend te eren". Bruce besprak het idee met de plaatselijke predikantenvereniging, die al snel be sloot, in navolging van het net ingestelde moederdag, op 10 juni 1910 (de verjaardag van vader Smart) een aantal feestelijke „va derdagdiensten" te houden. Het werd al snel gewoonte op die dag een roos te dragen en vader geschenken te geven. taken van de moeder over neemt". De vader van enkele decennia geleden was evenwel ook be trokken bij het wel en wee van zijn kinderen, denkt Cuy- vers, maar zijn zorg voor het gezin bestond er vooral uit te zorgen voor een inkomen. Pe dagoog Cuyvers ziet een nieu we rol voor de vader binnen het gezin vol vertrouwen tege moet: „Een vader die part time werkt, zijn kinderen ver zorgt en ten minste een deel van het huishouden op zich neemt is niet alleen uit het oogpunt van gelijkheid tussen man en vrouw wenselijk. Ook het kind wordt er beter van dieper contact te onderhouden met meer dan één ouder". Imiteren Dat laatste ziet Cuyvers ook al door de wetenschap onder bouwd: „Kinderen blijken uit hun opvoeding allerlei aspec ten te imiteren. Door een nieu we rol voor beide ouders kun nen jongens beter leren de tra ditionele zorgzaamheid van hun moeder te imiteren en meisjes de participatie aan de arbeidsmarkt van hun vader". Opvattingen en houding van mensen boven de twintig jaar blijkt in de praktijk volgens Cuyver zelden meer ingrjpend te veranderen. De opvoeding is bepalend voor de denkbeel den van het kind, hoe ratio neel ook de overwegingen kunnen zijn om „het later alle maal anders te doen". Het ouderschap in het alge meen ziet Cuyvers als een „maatschappelijk gezien heel belangrjke en verantwoordelij ke taak". „Voor het vader schap geldt dus hetzelfde. Elke volwassene kent een indivi duele verantwoordelijkheid. Het zou goed zijn als vaders zich daar meer bewust van werden. Hoeveel mannen zijn AAIBAAI door WILLEM RITSTIER er nu niet die een baan hebben die lang zo verantwoordelijk niet is als het vaderschap?", vraagt hij zich af. Het instituut vaderdag ziet pe dagoog Cuyvers als een „enorm vercommercialiseerd verschijnsel". „Al die stoere scheerapparaten en dure luch tjes waarmee de middenstand dezer dagen adverteert zijn natuurlijk alleen maar rolbe- vestigend. Dat is jammer. Maar vergeet niet dat het principe van cadeau's geven aan vader of moeder voor het kind van het grootste belang kan zijn. Mensen denken vaak dat dat iets is wat de kinderen vanuit school wordt opgedron gen. Dat bestrijd ik als peda goog". Uniek „Voor kinderen rond de zes jaar is het ongelooflijk belang rijk eens iets terug te kunnen doen voor de ouders. Ze vin den het heerlijk. Onderzoeken leren dat kinderen zich in die leeftijdsfase bewust worden van andere perspectieven dan enkel het ik-perspectief. Het is daarom dat je als vader mor gen ook niet de fout moet ma ken die cadeau's te weinig te waarderen. Voor het kind is de ervaring van het liefde ge ven aan de ouders via cadeau's uniek". Wanneer dat soort momenten uitblijven in een kinderleven, kan dat volgens Cuyvers fnui kend zijn voor de toekomst van het kind. „Mensen die als kind niet momenten van lief de, zorg en warmt® van de ou ders hebben gekend, blijken vaak op latere leeftijd vol strekt niet in staat een goede, duurzame relatie met een an der in stand te houden". In dat licht bezien mogen wij vader dag dus beschouwen als een feestdag die heel wat ellende kan voorkomen. JEAN-PIERRE GEELEN (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) TELEFOON 070-3 190 882 Op 24 juni is het zover. SIJTHOFF PERS en OLAU LINE organi seren voor jullie een fantastische cruise naar Engeland op de allernieuwste OLAU BRITTANNIA. Inclusief m treinretour van je woonplaats naar Vlissingen busvervoer van en naar terminal minicruise abed in hut met douche en toilet unieke kindermatinee groots buffet traktatie bij vertrek Prijzen m kinderen tot 4 jaar 9 r 8 11 S kinderen t/m 11 jaar 49.- p.p. kinderen van 11 t/m 13 jaar 69.- p.p. jongeren t/m 17 jaar 79.- p.p. ouders/begeleiders 109.- p.p. VRAAG VRIJBLIJVEND MEER INFORMATIE I ,:L, aS*SIJTHOFF PERS

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3