Het einde van de chaos onder de Schelde ZWANEZANG VAN HET BELGISCHE EXTREMISME CcidócSoinatit RUSSEL - Er zijn Belgen, en aarachtig niet de eersten de bes- n, die vrezen dat hun land bin- enkort opnieuw wordt getroffen oor een vlaag van terreur. Hun jronderstellingen zijn mede geba- :erd op zeer vreemde gebeurtenis- in die zich het afgelopen weekein- voordeden op het militair kam- Iement Marche-en-Famenne. lat kampement werd overvallen door en groepje tot dusver onbekende en in overeenstemming met de beste Bel- jsche tradities - nog steeds niet gegre- rtfcn lieden. Zij hielden elf militairen van et bataljon Ardense Jagers enige tijd ge- ljzeld en gingen er vervolgens met wa- ens en een grote hoeveelheid munitie indoor. jaar geleden gebeurde nagenoeg het- ilfde in het kampement van Vielsalm. ij die 'raid' werd een adjudant neerge- ihoten en eveneens een hoeveelheid ipens buitgemaakt, die later werd te- bggevonden bij CCC, de toendertijd be lichte en gevreesde terreurorganisatie tellules Communistes Combattantes. )e overval op de kazerne van Marche- h-Famenne vond plaats nog geen week a allerlei onthullingen over de 'Groep kj', een gezelschap uit kringen van de ■jjkswacht gerecruteerde duistere figu- ;n, dat niets minder dan de 'destabilise- van België zou beogen. ^NTRIGES ^)e CCC, de Bende van Nijvel, Westland (JlJew Post, Groep G en nog tal van ande- e organisaties domineren een onontwar- iaar verhaal van politieke intriges, on dergrondse acties, plannen voor staats- repen, moorden en overvallen die Bel- ië de afgelopen twintig jaar aan de raat en soms zelfs in de greep van de vtfigst hebben gehouden, lamen als die van Madani Bouhouche, 'rancis Dossogne, Martial Lekeu, baron lenoit de Bonvoisin, Jean Bultot, Ber- rand Sassoye, Marcel Barbier, Eric lammers en Paul Latinus vormen het jossarium van de politieke zelfkant van [elgiè. Het is tegelijkertijd een doolhof, Vaarin staatsgevaarlijke fantasten, moor- lenaars, klinklare terroristen en een stuk Bf wat vertwijfelde dwazen zich bewe gen. cirg talrijk zijn die personen en hun or- ianisaties nooit geweest. Hun aantal is ninder verontrustend dan de goed ver lorgen bescherming die ze genoten. 8ij het beantwoorden van de vraag wat leze organisaties en hun handlangers Irijft, dient meteen te worden vastge- iteld dat hun aantal te klein en hun tracht te gering was om welke Belgische ,Jegering dan ook omver te werpen. De tteun die ze mogelijk in het leger, de vei- Sgheidsdiensten en de politiek onder- Vonden, was niet toereikend om een ge- Ilaagde greep naar de macht te doen. De sympatie die ze genoten bij de bevol king was miniem. Pogingen om de Belgi sche massa's naar zich toe te trekken, heeft deze politieke zelfkant dan ook repimmer ondernomen. Maar dan nog. jpOEDE DINGEN Jloe kan in België een voedingsbodem -Ontstaan waarop al die gewelddadige konderlingen gedijen? Geeft België zelf soms aanleiding tot het telkens weer op- puiken van weliswaar weinig realisti sche, maar niettemin gevaarlijke en machtshongerige dwazen? Ogenschijnlijk vallen over België uitslui tend goede dingen te melden. De taal- itrijd is goeddeels geluwd. De meest narkante vormen van kapitalistische •rotserigheid zijn verdwenen. Politiek jesproken vaart België al jaren een nette (middenkoers en wordt het, net als alle andere Westeuropese landen, bestuurd 'oor niet altijd even bekwame, maar in Ik geval brave borsten die radicaal noch vontuurlijk zijn. De vlam van de ideologie flakkert nau welijks meer in het nationaal bewustzijn. Datgene wat er aan nationale tegenstel lingen is overgebleven, is ingebed en goeddeels onschadelijk gemaakt dpor het federale bouwwerk dat België heeft opge zet en dat zijn voltooiing met rasse schreden nadert. Het gaat België bovendien voor de wind. De economie floreert. De munt is ge zond. De werkeloosheid laag. De armoe de beperkt. De welvaart nagenoeg alge meen. Zeker, een zeker niet agressief 'buitenlands' volksdeel heeft, net als in andere landen, een militante reactie op geroepen van 'bruinhemden', die een veel te grote mond opzetten en een on gezond grote aanhang hebben. Maar vooralsnog stemt de meerderheid van de Belgen op fatsoenlijke politieke partijen. Het land is al met al een oase van rust en welvaart. Het zijn niet zozeer de poli tieke hartstochten, maar een zich snel ontwikkelend consumentisme dat België beheerst. Ook in dat opzicht onder scheidt het land - dat ook graag speelt met betaalautomaten, facsen, autotele foons en creditcards - zich niet van zijn buurlanden. Er heerst rust aan de onderwijsfronten. Het religieuze leven van de gematigd ka tholieke Belgen kenmerkt zich door een bijna gewijde stilte, die hoegenaamd niet door halfgare sekten en fundamentalisti sche heethoofden wordt verstoord. De Belgische criminaliteitscijfers liggen iets onder het Europees gemiddelde. Het vandalisme is er beperkt. Het drugsge bruik is nog geen nationaal probleem. Kortom, gezond verstand, koopmanszin, werklust, dadendrang en leergierigheid beginnen steeds meer de hoofdkenmer ken van het nieuwe België te worden. Minimaal respect Een deel van de verklaring voor de poli tieke eigenaardigheden die België deson danks vertoont moet gezocht worden in het feit, dat er iets schort aan de relatie tussen de Belgische burgers en de over heid. Want het is onmiskenbaar dat de overheid en zijn dienaren op een mini maal respect van de zijde van de burge rij mogen rekenen. Dat heeft natuurlijk tot gevolg dat de overheid op haar beurt weer met een zekere minachting op de burgerij neerkijkt. Iedereen die ooit voor het loket van een Belgische overheids dienst heeft gestaan, kan daar over mee praten. Het overheidsapparaat kenmerkt zich ook door een betrekkelijke achterlijk heid. Veel ambtenaren zijn gedwongen hun werk te doen in stoffige, ongeschil- derde, in elkaar geflanste gebouwen en vertrekken. Ze houden een machinerie gaande die hopeloos is verouderd. Met eindeloze hoeveelheden papier, formu lieren, documenten, verklaringen, stem pels, zegels, afschriften, dossiers en ant- woordstroken pogen ze de staat gaande te houden. Daarbij raakt de ambtenarij niet zelden beklemd tussen allerlei tegengestelde en warrige instructies aan de ene, en de weerzin van de burgerij aan de andere kant. Als gevolg daarvan heeft de Belgi sche samenleving voor zichzelf een aan tal strategieën ontwikkeld, die zich ge heel onttrekken aan de greep van de be leidsmakers en het toezicht van de volksvertegenwoordigers. In België moet men kruiwagens, voor sprekers, helpers en achterdeurtjes heb ben om het bestaan enigszins draaglijk te maken. Wie zich op eigen kracht in de moerassen van de overheden waagt, zinkt nagenoeg alfijd hopeloos weg. Kop van jut Dat verklaart de latente minachting van de burger voor de overheidsdienaar. Dat verklaart ook waarom de burger niet ge neigd is voor de kosten van die overheid op te draaien. De belastingmoraal in België is uiterst laag. Het ontduiken van de fiscus is een nationale sport gewor den, over de spelregels en trucs waarvan ZATERDAG 16 JUNI 1990 PAGINA 33 FOTO: SP Omdat de democratische controle van de volksvertegenwoordiging op de poli tie, de veiligheidsdiensten en de gerech telijke structuur onderontwikkeld is, blij ven in België tal van dingen onopge merkt. Zij bereiken slechts zelden het domein van de publieke discussie. Het verouderde strafrecht en de ontoereiken de administratieve ordening blokkeren de discussie nog meer. Aldus gaat achter de faade van kleinbur gerdom, welvaart en stabiliteit een diepe en latente onrust schuil. Die wordt ove rigens meer veroorzaakt door gefhisteer- de burgers, uit het lood geraakte misluk kelingen en lieden die in het staatsbestel uit de boot zijn gevallen, dan door pro fessionele terroristen of door machts honger gedreven politici. Wie de moeite neemt de doopcelen van de Bouhouches, de Bonvoisins, de Lekeu's, de Dossognes en hoe ze ook allemaal mogen heten, te lichten, weet meteen wat voor vlees hij in de kuip heeft. Gebrek aan humor De Belgen hebben, om niet geheel opge helderde redenen, nooit echte weermid delen gehad om zich tegen hun frustra ties teweer te stellen. Hoe vreemd het ook klinkt: een zeker gebrek aan humor heeft de Belgen belet hun nationale on volkomenheden bloot te leggen. België is een land zonder zelfspot, zon der gevoel voor satire. Het politiek caba ret is er nooit tot wasdom kunnen ko men. De kranten hebben nooit over co lumnisten beschikt die met hun pen het dikdoenerige establishment neersabel den. Het volk mag opgewekt en vrolijk zijn, de natie is niettemin gortdroog en gespeend van elke gevatheid. Hoeveel eerder had men zich hier van allerlei nationale potsierlijkheden kun nen verlossen, als men bepaalde aspec ten daarvan genadeloos op de hak had genomen. Er om had gelachen, de on kunde en de dwaasheden te kijk had ge zet, de al te fanatieke ijveraars had ont maskerd. Eerlij ksheidshalve moet worden gezegd dat België intussen de waterscheiding heeft bereikt. En het zijn uitgerekend de politici, die kennelijk tot de conclusie zijn gekomen dat het zo niet langer kan. De maatregelen die premier Martens en kele weken geleden aankondigde om de greep van de politiek op de machtige ap paraten van staatsveiligheid en de politie te versterken, zijn de zichtbare tekenen van een omkeer die zich in België vol trekt. De buitenstaander kan zich alleen nog maar afvragen waarom dat soort maatre gelen zo laat zyn genomen en waarom België zoveel en zolang leergeld heeft be taald. Rijpingsproces Er is nu echter een categorie politieke leiders opgekomen, die haast wil maken met het zoeken naar een betere, het land meer passende staatsvorm. Er is sprake van een snel rijpingsproces dat vooral zichtbaar is in de media en de schrijven de pers. Kritiek, gepaard met een diepe nieuwsgierigheid naar wat er zich in de hoogste regionen van de staat afspeelt, wordt door de Belgische pers nu als de hoogste deugd gezien. Jawel, enkele querulanten van de politie ke zelfkant wagen het nog hun koppen boven het maaiveld uit te steken, wel licht in een laatste poging lucht te geven aan hun wanhoop en frustraties. Ze gooien de laatste bommen naar een sa menleving die het ergste doet wat de po litieke extremist zich maar kan voorstel len: zijn gezond verstand gebruiken. De zwanezang van de politieke zelfkant van België markeert het ontstaan van een nieuw België. Een beter, meer open, kritischer, strakker georganiseerd land, dat de oude tegenstellingen en spannin gen van zich afschudt en dat langzaam maar zeker met ziin onontkoombare verschillen en verdeeldheden leert leven. JO WIJNEN ....moorden en overvallen die België de afgelopen twintig jaar aan de praat en soms zelfs in de greep van de angst hebben gehouden. De Belgische overheid kijkt met een zekei overheidsdienst heeft gestaan, kan daar o de gemiddelde Belg buitengewoon goed is geïnformeerd. In die situatie blijft de ambtenaar de on derbetaalde, weinig gewaardeerde en zelfs geminachte Kop van Jut. Zijn be roepsijver is gefrustreerd en zijn slechte humeur spreekwoordelijk geworden. De aldus in het nauw gedreven ambtenarij kan dan ook niet anders dan een soort zelfexpressie zoeken in het schofferen van de burger, in dwarsliggerij en stakin gen. Dat alles zou moeiteloos verbeterd kun nen worden, ware het niet dat wat men gevoeglijk als de 'openbaarheid van be stuur' aanduidt, in dit land bijzonder slecht is ontwikkeld. De overheid heeft minachting op de burgerij neer. Iedereen dit r meepraten. een broertje dood aan voorlichting en openbaarheid. Wellicht in de veronder stelling dat zij zich aldus tegen de slim me en altijd eisende burgerij kan indek ken. De burger verwijt de overheid daar om opzettelijke geheimzinnigdoenerij. En meent in het doen en laten van het staatsapparaat een soort tegen hem ge richte samenzwering te ontwaren. Het is in dèt klimaat van latente onte vredenheid en permanent wantrouwen, dat er gaten vallen in de structuur van de Belgische samenleving. Het is d&t kli maat, dat allerlei mensen in de armen drijft van politieke heethoofden die zeg gen dat ze - desnoods met de hardste ooit voor het loket van een Belgische FOTO'S: SP middelen - de Augiasstal van de staat wel eens zullen uitmesten. Achter de facade De politieke zelfkant van België wordt gevoed door frustraties en door afkeer. Door kleinburgerlijke ontevredenheid, die door vele teleurstellingen en misluk kingen in radicalisme is gaan verkeren. De extremen kunnen zich moeiteloos achter de geheimzinnigdoenerij van de staat verbergen. Ze kunnen er, geholpen door een gebrek aan openheid en daden drang van hun tegenspelers, hun netwer ken opbouwen. Links: De taalstrijd is in België goeddeels geluwd. Hier een oude anti- Vlaamse uiting op een spoorwegviaduct. Rechts: Gebrek aan humor(I).

Leidse Courant | 1990 | | pagina 33