Middeleeuws dorp in eeen hoogpolig tapijt finale Europese snelwegen in juli een lange file Pluimveemuseum weet alles van de kip en 't ei SHAKESPEARES STRATFORD-UPON-AVON: Verkeersinformatie via de radio ZATERDAG 16 JUNI 1990 PAGINA 29 Het geboortehuis van Shakespeare: een vroeg zestiende eeuws vakwerkhuis met oude, wat verbleekte balken tussen geelwit steen. FOTO: BTB Stratford, zag hij zich eerst gedwongen een decennium in Londen door te bren gen. Volgens de verhalen moest hij dat wel omdat hij na zijn huwelijk en de ge boorte van zijn kinderen in conflict raakte met de plaatselijke rechter. Wat was het geval: Shakespeare was herten op het landgoed van de rechtsdienaar gaan stropen en werd daarvoor gestraft. Als wraak zou Shakespeare toen een schunnig gedicht over de rechter hebben geschreven en het op het tuinhekje van de magistraat hebben geprikt. Daarop was de rechter zo boos geworden, dat Shakespeare het district moest verlaten en in Londen terecht kwam. SVEN KOCKELMANN Voor meer informatie: Brits Toeristen bureau, Stadhouderskade 2 in Amster dam.) STRATFORD-UPON-AVON - Aan het begin van de zomer is het net of iemand een hoogpolig, paas- geel tapijt over de heuvels van het Hart van Engeland heeft uitge spreid. De mooie, rechthoekige (bloeiende koolzaadvelden vormen een prachtig contrast met het groe ne heuvellandschap, dat af en toe vordt opgesierd door knoestige, rillige bomen die wel haast door vnton Pieck neergezet moeten fijn- li Midden in dit landschap ligt het mekka ujvan veel Shakespeare liefhebbers, de ge boorteplaats van de toneelschrijver: Itratford-upon-Avon. )p een zonnige lentemorgen staat op de loek van High Street een man die zich- telf heeft ingeklemd tussen een sand- vichbord, dat voorbijgangers oproept toch vooral even langs de antiekwinkels te gaan. Antiek is er genoeg. Grote delen Jran de stad staan in het teken van het Heven en het werk van William Shake speare. Zijn geboortehuis en zijn laatste rustplaats zijn een bedevaartsoord ge- J vorden voor liefhebbers van zijn werk. p let stadje heeft iets merkwaardigs. Ner gens lijkt de dichtregel „To be or not to >e" meer op zijn plaats dan hier. Het d lorp op zich is helemaal niet zo bijzon der, maar door Shakespeare is het een Belangrijke toeristische trekpleister ge worden. Het heeft wat weg van een per- nanent open-luchtmuseum van middel- «uwse huizen, waarvan de meeste stam men uit de zeventiende eeuw. Marktplaats jStratford-upon-Avon werd voor het eerst genoemd in 691, toen er een kloos ter werd gebouwd op de plaats waar te- Igenwoordig de parochiekerk staat. Later, Itoen Koning Richard I het stadsbestuur in 1196 toestemming gaf een markt te houden, bloeide het stadje op als markt plaats. Op deze Mop Fair, die nog elk jaar op 12 oktober wordt gehouden, wer- )1den het huishoudelijk personeel en de boerenknechten verhandeld. Wie niet te vreden was over zijn personeel kon daar naar andere hulp uitkijken. En was je niet tevreden over je baas, dan hoopte je daar op een nieuwe. Iemand van de plaatselijke VVV neemt ons aan het einde van de ochtend mee naar Henley Street, een opvallend brede weg die nog stamt uit de middeleeuwen. Aan de ene kant van de straat staat een rij vakwerkhuizen. Aan de andere zijde staat, midden tussen nieuwbouw, het ge boortehuis van Shakespeare. Een vroeg zestiende eeuws vakwerkhuis met oude, wat verbleekte balken tussen geelwit steen. Opvallend is de omvang van het huis, die eerder doet denken aan een ka pitale villa dan aan een handwerkerswo ning. „U moet zich niet vergissen, hoor", corrigeert de gids. „Dit was vroe ger een gewoon rijtjeshuis. De hele fami lie woonde in het linker gedeelte en de andere helft was de winkel van vader Shakespeare, die handschoenenmaker was en in wol handelde". Dissonant Om in het middeleeuwse huis te komen, moeten we eerst door het Shakespeare Centre. Een groot, dissonant gebouw in rode bakstenen dat in 1964 op de vier honderdste geboortedag van de schrijver werd geopend en momenteel dient als hoofdkwartier van de Shakespeare Birth place Trust. Die organisatie beheert on der meer het geboortehuis van de schrij ver. Via de achteruitgang van het Centre ko men we in dc tuin van het geboortehuis. In het midden staat weer zo'n prachtige, knoestige oude boom. „Zal ik u eens wat vertellen", zegt de VV V-mevrouw een beetje giechelig. „Ik ben zelf ook nog nooit binnen in het huis geweest". We gaan door een oude, zware, eikehou ten deur en staan in de vroegere woon kamer. De oorspronkelijke meubels zijn verdwenen. Daarvoor in de plaats staat meubilair dat wel uit dezelfde tijd komt, maar dat nooit tot de inboedel van de famillie Shakespeare behoorde. „We hebben echter toch geprobeerd zoveel mogelijk meubels uit Shakespeares tijd te bemachtigen", vertelt de gids. „In de hoek bij de open haard staat bijvoor beeld een oude stoel die jarenlang in een plaatselijke kroeg heeft gestaan, waar Shakespeare ook regelmatig kwam. Vol gens de verhalen zou hij op die stoel re gelmatig zijn roes hebben uitgeslapen, als hij weer eens dronken was". Boven is de slaapkamer. „Hier is hij waarschijnlijk op 23 april 1564 geboren. Ik zeg waarschijnlijk, omdat er weinig over Shakespeares jonge leven bekend is", vertelt een nieuwe gids, die de bo venverdieping in zijn portefeuille heeft. Het bed komt wederom uit Shakespeares tijd, maar stond er oorspronkelijk niet. Frappant is het venster. In het glas heb ben allerlei beroemde bezoekers hun naam gekrast. Zo heeft de Schotse dich ter en romanschrijver Sir Walter Scott zijn handtekening als nalatenschap in het slaapkamerraam achtergelaten. Circus Het huis in Henley Street is tot lang na de dood van Shakespeare in de familie gebleven. Aan het begin van de negen tiende eeuw werd het echter verkocht. Er kwam een slager in, die er zijn winkel vestigde. Toen hij er jaren later weer wegging, stond het huis een tijdje te koop. Volgens het verhaal moet de Ameri kaanse circusgigant Barnum zich toen hebben aangemeld. Hij wilde de woning kopen om er rijdend mee door Amerika te trekken. Daar schrokken de gemeente notabelen zo van, dat ze alles in het werk stelden om het huis in Stratford te laten staan. Uiteindelijk ontfermde de Shakespeares Birthplace Trust, waarvan de bekende schrijver Charles Dickens deel uit maakte, zich over het huis. Op die manier kon het bewaard blijven. Het huis waarin Shakespeare gestorven is, bleef niet voor het nageslacht behou den. Na de dood van de dramaturg ging er een dominee wonen, Reverend Fran cis Castrell. Deze man werd binnen de kortste keren knettergek van de toeristen die in die tijd al voortdurend voorbij kwamen, om de door Shakespeare ge plante moerbeiboom te bezichtigen. Om van het gezeur af te zijn hakte de domi nee de boom om. Die beslissing zorgde voor nogal wat ophef in het stadsbestuur en een conflict volgde. Als wraak liet Ca strell enige tijd later het hele huis (The New Place) afbreken. Tegenwoordig zijn alleen nog de fundamenten van het huis en de tuin te zien. Voordat Shakespeare The New Place kocht, destijds het grootste huis van In het eiermuseum is onder meer een oude veilinghal ingericht. FOTO: PERS UNIE BARNEVELD - Een pluimveemu seum roept bij menigeen associa ties op met een heleboel kippen, legbatterijen en stank. De verba- zing is dan ook groot als de bezoe ker het museum in Barneveld bin nen loopt. Die hal is licht, heeft een winkeltje en zelfs een bar. De kleur geel springt overal in het oog, is bijna overweldigend, j „Barneveld is het centrum van de pluimveehouderij, maar je ziet er niets meer van. Voor de oorlog liepen de kip pen nog buiten rond, nu zitten ze in een stal waar je aan de buitenkant niet meer ziet of het een koeienstal is of één met j kippen. We vertellen in het museum het verhaal van de kip. Van het verleden via het heden naar de. toekomst", zegt de I voorzitter van het nieuwbakken mu seum, H. Rietberg. In het najaar van 1989 werd het mu seum geopend. Volgens Rietberg is de belangstelling tot nu toe erg groot. Lopende door het museum krijgt de be zoeker een aardig beeld van de kip en haar geschiedenis. Een ruimte is inge richt als een oude veilinghal voor eieren, met echte bankjes en een grote veiling- klok. Her en der zijn kippestokken ver werkt in het interieur. Een andere zaal laat broedmachines zien. Maar het meest uniek zijn toch wel de kuikentjes die onder een paar warme lampen uit hun ei komen. Het Pluimveemuseum in Barneveld is geopend van april tot en met oktober. Van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Op zaterdag van 13.00 tot 16.00 uur. Op zondag en maandag is het museum gesloten. In verschillende vakantielanden wordt verkeers- en andere informatie voor toe- risten op speciale frequenties uitgezon- den. In West-Duitsland gaat het om de j Deutschlandfunk: elk uur voor het nieuws. Dit station zit respectievelijk op 549, 756 en 1539 Khz op de middengolf en 153 of 207 Khz op de lange golf. Re gionale verkeersinformatie via het FM- zendernet, waarvan de frequenties ver meld staan op de blauw-witte borden langs de autowegen. Radio österreich-3 geeft op de FM informatie afhankelijk van waar men zich bevindt. Ook hier staat de juiste frequentie langs de weg aangegeven. En verder op alle zenders elk uur na de nieuwsberichten. Ook in Zwitserland elk uur via DRS-1 (Duitsta lig) middengolf 531 Khz en 1566Khz. Italië geeft informatie op het eerste ka naal van de RAI in het programma 'Onda Verde'. Om 13.56 uur is er een speciale uitzending in het Engels, Duits, Frans en Spaans. In Belgié moet men af stemmen op BRT 1 (AM 927 Khz/323,6 middengolf of FM 94,2). Informatie na het nieuws en tussendoor als daartqp aanleiding is. In Frankrijk een keur aan zenders: France Inter (162 Khz lange golf)* Europe-1 (183 Khz lange golf en 104,7 FM) en Radio Monte Carlo (218 Khz lange golf elk uur, uitsluitend in het Frans, en op 103.1 FM om 11.13, 16.00 en 18.00 uur). DEN HAAG - Wie komende zo mer op vakantie wil, kan het laat ste weekeinde van juli beter mij den. Op vrijdag 27, zaterdag 28 en zondag de 29e zal het Europese we gennet worden herschapen in een grote file van ingeblikte reizigers. Maar ook in veel andere weekein den en soms ook op doordeweekse dagen zullen de wegen bomvol zit ten. De files concentreren zich in de eerste plaats rondom de grote steden en op de routes naar het zuiden. Later in het sei zoen zullen de files vooral de andere kant op staan. Vast staat, dat dit jaar in elk geval 6,4 miljoen Nederlanders naar het buiten land zullen gaan. Bovendien gaan ze va ker want de cijfers wijzen op een totaal van 12,5 miljoen vakanties. Het aantal binnenlandse vakanties blijft vermoede lijk op het niveau van 5,4 miljoen staan. Ook landen als West-Duitsland, België, Frankrijk en Oostenrijk verwachten een stijging van zowel het aantal eigen- als EG-toeristen. Hoewel Frankrijk en West-Duitsland ook dit jaar weer de meeste Nederlan ders zullen trekken, is het nog onzeker in hoeverre de politieke veranderingen in Oost-Europa een rol zullen spelen in een wijziging van de totale toeristenstro men. Alleen al naar Hongarije zullen dit jaar 200.000 Nederlanders gaan. Ook vanuit de andere EG-landen wordt een grote belangstelling voor Oosteuropese bestemmingen gemeld. Dat betekent dat een land als Oostenrijk een periode van extra grote verkeersdrukte tegemoet gaat. Frankrijk In Frankrijk valt de top begin juli, om dat dan veel Fransen op vakantie gaan en zij zich zullen mengen tussen de toe risten uit andere Europese landen. Het gaat dan met name om zaterdag 28 juni, vrijdag 6 en zaterdag 7 juli en vrijdag 13(!) en zaterdag 14 juli. Ook op zater dag 4 augustus kunt u het Franse wegen net beter mijden. De grensovergangen naar en in Frankrijk kunt u om dezelfde reden het beste in de middag passeren. In Frankrijk bestaat een heel netwerk van alternatieve routes, de Itinéraires Bis, die met speciale wegwijzers worden aangegeven. Tijdens de drukke weekein den zijn er langs de noordzuid-verbin dingen zogenaamde Bison Futé-informa- tieposten geopend. Daar kunnen toeris ten terecht voor toeristische en actuele verkeersinformatie. West-duitsland In West-Duitsland is het beeld al niet veel beter. In juni wordt het druk op za terdag de 22e. In juli gaat het om de 6e en 7e, de 13e en de 14e evenals 19, 20 en 21 juli en eerdergenoemd topweek- end. Ook zaterdag 4 augustus wordt hier zeer druk. Piekuren zijn in juni de vrijdagavond en zaterdagochtend plus zondag- en maan dagmiddag en -avond. In juli zal de drukte al op donderdagavond beginnen. Gunstige rijdagen zijn dinsdag en woensdag. En sowieso zijn de 'Bundes- strassen' vaak rustiger dan de Autobah nen, vooral in het zuiden. Oostenrijk In Oostenrijk vallen de zeer drukke da gen, naast het rampweekeinde, op zater dag 7, 14 en 21 juli, evenals op 4 en 5, 11, 12 en 19 augustus. In Oostenrijk zijn de meest gunstige reisdagen dinsdag, woensdag en donder dag. Wel dient men op de A-l tussen Salzburg en Wenen ernstig rekening te houden met vertragingen als gevolg van wegwerkzaamheden over een lengte van maar liefst 130 kilometer. Er wordt hier druk verkeer verwacht in de richting Hongarije en Tsjechoslowakije en er zul len vermoedelijk lange wachttijden ont staan bij de grote grensovergangen. Een alternatieve grensovergang voor Klin- genbach (richting Balatonmeer) is de grenspost Deutschkreutz. Die is vanuit Wenen te bereiken over de A-2 tot Wie ner Neustadt en vandaar via de S-4 en de S-31. Naar Joegoslavië zijn alternatie ve grensovergangen mogelijk bij Bad Radkersburg, Lavamünd en Seeberg (de laatste niet voor caravans). België Piekuren in België zijn vrijdag van 16.00 tot 22.00 uur en zaterdag van 9.00 tot 14.00 uur, vooral richting kust; en zon dag van 17.00 tot 24.00 uur in de rich ting van de grote steden. De grootste knelpunten zijn de E-17 vanaf de Ring van Antwerpen tot Oostende en de E-4Ö Gent-Oostende. Bij extreme drukte wordt op deze trajecten 'blokvorming' toegepast. Dit betekent dat het verkeer dan bij matige snelheid (80 km/u) onder begeleiding van deRijkswacht verder wordt geleid. Alternatieve routes zijn voor de kust: Vanuit Antwerpen, even na de Kennedytunnel, via de A-ll naar Zelzate, Maldegem en Brugge en van daar via de N-9 naar Oostende. Voor het traject Brussel, Namen, Luxemburg: vanaf Courrière de oude weg (N-4) rich ting Bastogne en Arlon nemen. Spanje In Spanje spitsen de verkeersproblemen zich de komende weken vooral toe op de wegen rond Barcelona en op de A-7 Per- pignan-Barcelona tussen de Spaans- /Franse grensovergang La Jonquera/Le Perthus en Salou. Pieken liggen vrijdag tussen 19.00 en 22.00 uur, zondag tussen 10.00 en 13.00 uur en tussen 19.00 en 23.00 uur en maandag tussen 07.00 en 09.30 uur. Alternatieve grensovergangen zijn die van Bourgmadame-Puigcerdü (N-1313) en C-151 Prats de Mollo-Mol- lo. Meer informatie over de komende zo- merdrukte en mogelijke alternatieve rou tes is onder meer verkrijgbaar bij de ANWB-kantoren. Begin juli verschijnt bij deze krant een speciale Zomervakantie- bijlage, met handige tips en kaarten met alternatieve routes. Lange rijen ingeblikte reizigers op weg naar de zon. FOTO: AP £eidóe@ounamt

Leidse Courant | 1990 | | pagina 29