Het voorportaal van de goelag wtów1. -• finali - ZATERDAG 16 JUNI 1990 PAGINA 27 DE WREDE WERKELIJKHEID VAN 'ISOLATOR NUMMER 1' De toegangspoort naar de goelags, de strafkampen van de Sovjetunie, bleef tot voor kort voor de nieuwsgierige ogen van buitenlanders gesloten. Glasnost (openheid) is een van de toverspreuken waarmee Michaïl Gorbatsjov tracht het immense Sovjet-rijk in beweging te krijgen. Als gevolg van die openheid zijn zelfs al tv-ploegen op bezoek geweest in het hoofdkwartier van de KGB, de Russische geheime dienst. Maar niet alle onderdelen van de Sovjet-maatschappij zijn makkelijk toegankelijk voor buitenstaanders; helemaal niet als het gaat om westerse verslaggevers. Een van de deuren die tot nu toe gesloten bleven was die van het sterk verouderde gevangenissysteem. Na lang aandringen kreeg Jack Chisholm, verslaggever van de Londense Sunday Times, echter toestemming om - als een echte gedetineerde kaalgeschoren en in gevangenisuniform - enige tijd door te brengen in een Russische gevangenis. j LENINGRAD - In de buurt van een van de grootste Intourist hotels in Leningrad staat een oud gebouw van rode baksteen, dat uitlqjkt op de rivier de Neva. Toeristen lopen er meestal achteloos aan voorbij op weg naar het Winterpaleis. Van tijd tot tijd dwarrelen kleine stukjes pa- pier uit de betraliede ramen in de rivier en de omliggende straten, i Mensen die nieuwsgierig genoeg I zijn om ze op te rapen vinden vaak I een haastig gekrabbelde boodschap in het Russisch. Een telefoonnum mer, een smeekbede: „Bel alsje blieft mijn vrouw op en zeg haar dat het goed met mij gaat". De inwoners van Leningrad hebben het altijd over 'Christi', omdat de vorm van het gebouw op een kruis.lijkt. De bij naam is misleidend. Officieel is dit 'Iso lator nummer 1'; in de praktijk het voorpoortaal van het wrede, verouderde en overbevolkte gevangenissysteem. Het is de toegangspoort naar de goelags, de strafkampen van de Sovjetunie. De deu ren verbergen taferelen die zo uit het werk van de verbannen Russische schrij ver Solzjenitsyn lijken te zijn gekomen. Tot nu toe was dit deel van de Sovjetu nie niet toegankelijk voor buitenstaan ders. Nooit eerder heeft een westerse journalist ongelimiteerde toegang gehad tot een Sovjet-gevangenis. Om de goe lags binnen te komen, of de „zone", zo als de Russen hun gevangenissysteem noemen, vroeg ik de autoriteiten in Le ningrad of ik behandeld kon worden als een gevangene. Het duurde uiteindelijk maanden voor de toestemming kwam. Ik was overigens geen overtuigende ge vangene: de autoriteiten waren bang dat ik het niet zou overleven en namen me steeds in bescherming. Christi is met zijn drieduizend gevange nen de grootste doorgangsgevangenis in de Sovjetunie. Christi heeft onder de 'zeks', de veroordelen, ook de naam de strengste te zijn. „Misschien wel de erg ste in de wereld", gaf een Russische ge- vangenisfunctionans toe. totale verwording Ik had met voormalige zeks uit Christi gesproken. Maar ik was niet voorbereid op de confrontatie met de totale verwor ding voorbij de gevangenisdeuren. Het complex heeft achthonderd cellen, die oorspronkelijk bedoeld waren voor één gevangene per cel. Toen een bewaarder een van de cellen opende, bleken in een ruimte van drie bij vijf elf mannen ge perst te zijn. De cel was smerig en de stank van mensen die als dieren in één hok leven, was overweldigend. Een paar gevangenen zaten ineengedo ken op de twee houten stapelbeddden te gen de muur. De anderen hadden wel beddegoed - een bultige matras en een slap kussen - maar geen ruimte om die uit te spreiden, geen plaats om te liggen. Een gevangene zei dat hij sliep met zijn hoofd boven een gat in de grond: het toi let van de cel. De gevangenen zitten zo 23 uur per dag opgesloten en mogen alleen naar buiten voor een paar minuten lichaamsbewe ging. In kleine groepjes schuifelen ze rondjes over een kleine binnenplaats, ga degelagen door bewakers met gummik nuppels en grommende honden. Zelfs in de winter, wanneer de temperatuur in Leningrad kan dalen tot 45 graden onder nul, gaat iedereen naar buiten om maar even aan de ellende in de cellen te ont snappen, De wekelijkse douchebeurt is de enige andere manier om de sleur te doorbreken. Drie keer per dag wordt eten gebracht. Het wordt in metalen bakken door een luikje in de vergrendelde celdeuren aan de gevangenen gegeven. Zwart brood en 'kasja', boekweitpap, zijn de hoofdbe standdelen van de maaltijd. Er wordt vaak gevochten in de cellen, meestal om ruimte. Sommigen zien geen uitweg meer en hangen zich op, maar zulke incidenten zijn zeldzaam. Over de overlopen zijn netten gespannen om te voorkomen dat gevangenen naar bene den springen. Schepping van lenin De gevangenisautoriteiten erkennen dat de omstandigheden in Christi verschrik kelijk zijn, maar klagen dat geldgebrek hun werk onmogelijk maakt, yijf andere gevangenissen in Leningrad zijn gesloten en Christi moet de stroom gevangenen nu alleen opvangen. De gevangenen in Christi dromen van de dag dat ze voor het gerecht moeten komen, zodat ze kunnen 'ontsnappen' naar gewone gevangenissen, de goelags. De goelag, een acroniem van 'gosoe- darstvennij lager' (staatkamp), was een schepping van Lenin na de revolutie en werd geperfectioneerd door Stalin tij dens de eerste golf van massale arresta ties van boeren, politieke tegenstanders en vijanden van de staat. Door heel de Sovjetunie moesten de ge vangenen in de goelags slavenarbeid ver richten. In mensonwaardige omstandig heden bouwden ze wegen, fabrieken en dammen. Ze dolven uranium, goud en diamanten. De beelden van deze gevan genen, van desolate, ondergesneeuwde kampen, van uitgemergelde gevangenen in de rij voor waterige soep zijn vastge legd door Solzjenitsyn. Sinds die tijd is er wel het een en ander veranderd. Hervormingen zijn geintro- duceerd om de goelags een wat menselij ker aanzien te geven. Maar de Sovjetge vangenissen zijn nog steeds kampen waar de gevangenen aan het werk wor den gezet om hun schuld aan de samen leving terug te betalen. De Sovjetunie telt momenteel ongeveer twee miljoen gevangenen. De meesten zijn gewone criminelen, hoewel er ook nog politieke gevangenen zijn. De recen te misdaadexplosie na de mislukking van Gorbatsjovs economische hervor mingen vormt een extra belasting voor een systeem, dat op de rand van de af grond staat. Het juridische systeem in de Sovjetunie is streng en hard; gearresteerden zijn bij voorbaat schuldig. Misdaden waarop in het Westen vrijspraak staat, of slechts een boete, resulteren in de Sovjetunie bijna altijd in gevangenisstraffen. Afhan kelijk van de misdaad die ze hebben be gaan, worden de gevangenen gestuurd naar werkkampen met verschillende re gimes: een normaal, streng, hard of spe ciaal regime. Gewetenloze beroepsmis dadigers komen doorgaans terecht in harde of speciale werkkampen in afgele gen gebieden van de Sovjetunie. Gevangenisuniform Strafkolonie 6, een werkkamp met een normaal regime in de zuidelijke buiten wijken van Leningrad, wordt omringd door grauwe flats. Het ijs kraakte onder mijn voeten toen ik de deur door stapte en mijn burgerleven achter me liet. De gevangenen in Christi dragen hun ei gen kleren, maar hier werden mijn kle ren en bezittingen in een houten doos gedaan en kreeg ik een gevangenisuni form overhandigd: een dunne donker blauwe broek, een zwart katoenen shirt, een paar zware, kunstleren laarzen met bespijkerde zolen, een gewatteerd jack en een stuk wit flanel, zoals ik later merkte bij wijze van sokken. Kaalgschoren door de kampbarbier werd ik even later naar de zalen gebracht waar de gevangenen slapen. Honderd man in een kamer, op stapelbedden van drie verdiepingen. Na Christi leek de ruimte enorm. Ik probeerde een gewone zek te zijn, geen westerse verslaggever, maar dat bleek erg moeilijk. Bij het middageten in de kampkeuken wilden de bewakers het eten opdienen. Ik kreeg twee aluminium kommen, een met soep, de ander met een stuk vlees, aardappelpuree en een homp zwart brood. Het smaakte beter dan ik verwachte, beter zelfs dan het 7 y- \j,~v Grijze muren, grauwe uniformen. En binnen slaapt een gevangene - omdat er elders geen plek is - met zijn hoofd boven recht boven het toilet van de cel. FOTO: UPI eten dat ik gekregen had in gewone Sov jethotels. Maar toen ik bij de gevange nen wilde gaan zitten, blafte een bewa ker: „Blijf waar je bent". De gevangenen werken zes dagen per week, acht uur per dag. Strafkolonie 6 heeft verschillende produktielijnen. Ge vangenen die zich vrijwillig melden voor zwaar werk krijgen extraatjes, zoals een liter melk per dag. De bewakers door zochten me vaak op wapens bij het bin nengaan of verlaten van de fabrieken. Vaak slagen gevangenen erin messen te maken, stiletto's, zelfs bijlen, om hun ge schillen uit te vechten. Kampveteraan De meeste zeks in Strafkamp 6 zijn jon ge mannen die voor de eerste keer de wet overtreden hebben. Maar de zeven tigjarige Nikolai is de kampveteraan. Hij moet vijf jaar zitten omdat hij tijdens een drankgelag zijn vriend heeft doodge stoken. Hij wordt behandeld als de kampmascotte. De jongere gavangenen geven hem sigaretten. Zij weten dat hij waarschijnlijk doodgaat voor de vijfjaar om zijn. In het kamp is praktisch alles te krijgen. Een fles wodka kost er 23 roebel, cognac 35 roebel. De goederen worden binnen gesmokkeld door bewakers of burgers die in het kamp werken. De meest inge nieuze methodes leerde ik echter in Strafkolonie 5, een werkkamp met een streng regime buiten Leningrad. In Strafkolonie 5 wonen ongeveer vijf tienhonderd gevangenen met straffen tot de vijftien jaar - in de Sovjetunie de maximale gevangenisstraf voor moord, diefstal en overvallen. Er zitten ook een paar soldaten, gedeserteerd tijdens de oorlog in Afghanistan. De zeks mogen er maar drie brieven per maand schrijven en krijgen maar twee keer per jaar bezoek. Je zou het kamp kunnen zien als een grote fabriek. Het kamp heeft een omzet van miljoenen roebels in kantoormeubilair. Er is zelfs een showroom voor potentiële klanten. De gevangenen krijgen een salaris van twee- tot driehonderd roebel per maand. De helft hiervan wordt ingehouden voor huur en logies en de rest wordt uitbe taald bij vrij lating of in kredieten in de kampwinkel. De winkel verkoopt siga retten en wat voedsel: kool in het zuur, jam en witbrood. Nachtmerrie Interne geschillen zijn ook in Straf kamp 5 niet van de lucht, maar een zek vertelde me tijdens mijn verblijf dat er een tijdelijk 'staakt-het vuren' was. Volodja, een 48 jaar oude chauffeur uit de Oekraïne, maakte zich zorgen om zijn familie en vrienden in de omgeving van Tsjernobyl. „Ik heb geen contact met ze en weet niet hoe het met ze gaat", zei hij. ,.We hebben geen water in ons gebouw, alleen maar in het doucheblok", klaagde hij verder. „Het toilet is buiten en er is geen afvoer. Het kan hier in de zomer erg heet zijn, vooral in de fabriek. In de winter is het koud. Naar het toilet gaan in de winter is een nachtmerrie". Sasja (36) is verbitterd. Hij heeft zijn dochtertje, geboren na zijn arrestatie, nog nooit gezien en wacht hoopvol op de val van het communisme. „Ik denk dat het hier hetzelfde zal gaan als in Oost-Duitsland en Roemenië. En dan zal het allemaal veranderen". In de gevangenisbibliotheek staan de werken van Lenin onaangeraakt. Vol gens de bibliothecaris is het meestge- vraagde werk dit jaar een Russisch tijd schrift met gedeelten uit Solzjenitsyns beroemde boek, de Goelag Archipel. Het kamp heeft ook televisie. Toen ik met mijn medegevangenen naar de tele visie keek werd hun aandacht getrokken door het buitenlandse nieuws: beelden van de opstand in de Strangeways ge vangenis in Manchester. Bewakers en ge vangenen keken gefascineerd naar de ge vangenen op de daken van de gevange nis. Velen waren geschokt. „Dat zou hier nooit kunnen gebeuren", zei een zek. De anderen mompelden instemmend. Vrouwen Vrouwen hebben in de Sovjetunie hun eigen speciale gevangenissen. Soblino, 35 kilometer ten zuiden van Leningrad, herbergt 850 vrouwen - een kwart van hen is veroordeeld wegens moord, meestal op man of vriend. Hoewel de vrouwen net als de mannen een werkweek van zes dagen maken, biedt Soblino meer ruimte voor ont spanning. In de werkruimten wordt pop muziek gedraaid. Twee keer per week worden in de kampbioscoop films ge toond en soms worden zelfs concerten gegeven. Verveling blijft echter een groot pro bleem: tijdens een vierdaagse werkvrije periode bleven de vrouwen aan het werk. Werken is beter dan rondhangen. De vrouwen hebben maar weinig voor uitzichten bij hun-vrijlating. Ira, een 23- jarige studente die tot elf jaar veroor deeld is wegens moord, klaagde: „In fei te is mijn seksleven over. Tenminste, dat is zo als ik vrijkom. Dan ben ik over de dertig, heb een strafblad, geen werk en geen man. En wie wil me dan nog"? Bezoek van echtgenoten is twee keer per jaar toegestaan. De paren krijgen 24 uur samen in een klein kamertje. Vrouwen die zwanger raken krijgen een abortus in een ziekenhuis in Leningrad dat voor de gevangenissen werkt: niemand wil in de gevangenis een kind krijgen. In dit bewuste ziekenhuis ontmoette ik de droevigste zek van allemaal. Dmitri, een Moldaviër, zat op zijn bed met in zijn hand een houten kruk. Met niets- ziende ogen staarde hij naar de verbon den stomp aan het einde van zijn linker been. Zijn voet was geamputeerd. Er is in de Sovjetunie een nationaal te kort aan protheses. Het ziekenhuis in Leningrad kan ze alleen geven aan ge vangenen uit Leningrad zelf. Dmitri zou een kunstvoet kunnen krijgen uit het qu ota van Moldavië. Maar dan zou hij overgeplaatst moeten worden naar een fevangenis daar - en dat is onmogelijk, lij vroeg mij zacht: „Als ik een gevan gene was in het Westen, zou ik dan een nieuwe voet kunnen krijgen?" (c) The Sunday Times £eidóe6ou/uvnt

Leidse Courant | 1990 | | pagina 27