bitieuze plannen voor entrum van Sassenheim £eidóc(3ouxatvt ia- gt Gezinsbelang wil meer bouwen :chn< Zigzagroute en verkeersdrempels moeten Weidedreef veiliger maken UWE WEG EN WINKELS TUSSEN BOSCHPLEIN EN VAARTKADE Geschiedenisboek over katholiek Roelofarendsveen ;IDEN OMGEVING CeicLie Sou/umt ZATERDAG 16 JUNI 1990 PAGINA 17 chnoloj hi dis 'odukte Co. 'nip jg „Als woningbouwver- :hmes. mg zouden t pit en willen bouwen, maar die krijgen we vooralsnog niet het overheidsbeleid.". Dat zei zitter P. Meeuwisse van wo- bouwvereniging Het Gezins- ng gisteravond tijdens een rgadering. issen vertelde de aanwezi- dat in het afgelopen jaar niet Douwd maar dat de verenigig i ieder geval aan de slag kan 17 woningen voor ouderen het plan Eigenbrood: „Dankzij iuwen voor ouderen kunnen ellicht enige doorstroming in woningenbestand krijgen, T ook jongeren de kans op een huis krijgen", aldus Meeuwis- sen die tevens opmerkte dat het aantal woningen dat jaarlijks in Lisse neergezet mag worden bij lange na niet genoeg is om de ei gen, plaatselijke behoefte te dek ken. Het Gezinsbelang heeft op dit moment ruim zeshonderd wonin gen in eigendom. Met enige trots maakte het bestuur bekend dat de huurachterstand bijna nihil is: „Dit hebben we be reikt dankzij een strenge doch rechtvaardige wijze van innen en we zullen de ingeslagen weg blij ven volgen," aldus administrateur T. van der Lans die verder meldde dat de vereniging een batig saldo van 350.000 gulden heeft. Yan Waes gemeente secretaris Katwijk KATWIJK T.C. van Waes wordt de nieuwe gemeentese cretaris van Katwijk. De 37- jarige Van Waes is nu ge meentesecretaris in het Bra bantse dorp Beek en Donk en volgt per 1 januari 1991 G. Feenstra op. De gemeenteraad van Katwijk moet nog beslis sen over deze voordracht van burgemeesfer en wethouders. Tweede op de voordrachtlest is T.J. Prangsma (46), direc teur Ruimtelijk Beheer van de gemeente Apeldoorn. Op de functie in Katwijk hebben 25 sollicitanten gereageerd. KOUDEKERK AAN DEN RIJN De gemeente Koudekerk gaat alles in het werk stellen om de door de bewoners gewenste ver keersdrempels op de Weidedreef over de hele breedte van de weg aan te leggen. Dat schrijven bur gemeester en wethouders van Koudekerk in een voorstel aan de commissie voor openbare werken. B en W doen ook een voorzichtige suggestie om de hoge snelheid op de Weidedreef te beperken door de weg om en om links en rechts te versmallen en in te planten. Volgens het college is juist de huidige recht toe recht aan vorm van de Wei dedreef en de breedte van zeven meter de oorzaak van het harde rijden van veel automobilisten. De suggesties moeten een oplos sing bieden voor de voortduren de verkeersoverlast die omwo nenden van de Weidedreef erva ren. Eerdere voorstellen van de gemeente liepen vast op protes ten van de buurtbewoners. Die vreesden vooral extra luchtver ontreiniging door optrekkende auto's, geluidhinder door rem men en optrekken, hogere snel heden omdat automobilisten zul len proberen eerder bij de weg versmalling te zijn dan de tegen liggers en uitzichtbelemmering. Op aandrang van de omwonen den heeft het college nu voorge steld om de drempels over de hele breedte van de weg aan te leggen. Er zou nog voldoende geld in, de gemeentekas zitten om de maatregelen te kunnen bekostigen. Katwijk mag van ministerie drie nieuwe scholen bouwen KATWIJK Drie basisscholen in Katwijk mogen nieuwbouw plegen. Het ministerie van onderwijs heeft toestemming gegeven voor ver vangende nieuwbouw van de Oranjeschool en Farèlschool. Tevens kan worden begonnen met de bouw van de Voetiusschool. Nieuwbouw van de Farèlschool is een grote verrassing in Kat wijk. Het gebouw is niet afgekeurd. Over het aantal lokalen moet nog worden overlegd. Loop brengt 2 mille op WARMOND De achtste prestatieloop van de stichting Ontwikkelingssamenwerking War mond leverde gisteravond 2000 gulden op. Het geld komt ten goede aan een onderwijsproject in het Afrikaanse Burkina Fasso. De snelste van de 271 deelnemers was H. Rigtholt. Bij de dames eindigde A. Slingerland als eerste. ie. Uj endg SSENHEIM De ge- ihepr ente Sassenheim be- cre® idt de komende jaren aandacht aan ver- kosteluwing. Deze week is -di irtoe het rapport „Plan n aanpak dorpsvernieu- verschenen. In de 13 worden verregaande lntn Distellen met betrek- ig tot de inrichting van oprj ssenheim gedaan zoals verbeteren van het nilieu. De aanleg van verbindingsas tussen schplein en Vaartka- /Oude Haven is er zo het gebied Kerklaan/Mo- itraat spelen volgens het diverse problemen. De re situatie, waarin bedrij- van allerlei aard en om- verspreid liggen tussen andere functies als wonen en centrumvoorzieningen, is vol gens de opstellers van het rap port niet ideaal. De bedrijven moeten daarom weg. Oude Haven en Vaartkade- /Kastanjelaan zouden aantrek kelijker kunnen worden inge richt. Dit draagt bij tot de ver hoging van de kwaliteit van het centrum voor Sassenheim. Winkels, wonen, parkeren en eventueel (water)recreatie moeten in de toekomst de be langrijkste functies van het ge^ bied zijn. In het kader daarvan zou rea lisering van een verbinding tussen Boschplein en Vaartka de/Oude Haven volgens de op stellers van het rapport te overwegen zijn. Verschillende bedrijven zouden als gevolg van deze maatregel verplaatst moeten worden. Het gaat daarbij om de aardewerkfa brieken Velsen en Verhoeve, de bouwbedrijven Kiebert en Rotteveel, keuken- en sani- tairhandel Van Koert-Bakker, modelbouw Friedhof en de woningen aan de Vaartkade 5 en 9. Aan de nieuwe verbin dingsas moeten winkels of an dere centrumvoorzieningen worden gerealiseerd. Ten aan zien van het aantrekkelijk ma ken van Vaartkade en Oude Haven noemt het rapport zelfs de mogelijkheid om het water in de Oude Haven terug te brengen. Drempels Een ander „probleemgebied" betreft volgens het rapport de Bijdorpstraat en de Floris Schoutenstraat. Volgens de op stellers van het rapport is dit gebied weliswaar beperkt van omvang, maar kent het diver se problemen. Om het sluip- verkeer tegen te gaan moeten drempels worden aangelegd. Verder moet het voormalige aannemingsbedrijf in de Bij- dorpstraat verdwijnen omdat het een negatieve invloed op de woonomgeving heeft. De vrijkomende grond kan voor woningbouw worden bestemd. Bij nieuwbouw moet veel aan dacht aan parkeren en groen worden besteed. De voornaamste maatregel die voor het gebied Gouverneur- laan/Keerweerlaan moet wor den genomen is verplaatsing van slachterij Van der Meij. Het bedrijf veroorzaakt ernsti ge milieuhinder, aldus het rap port. Voor het Kagerplein is het volgens de opstellers van het rapport van belang dat de in richting verandert. De huidige kwaliteit van de inrichting laat te wensen over en dient te worden veranderd om proble men met de verhuurbaarheid van de flats in de toekomst te voorkomen. Bij de herinrich ting van het plein moet veel aandacht aan groen- en speel- voorzieningen worden besteed, terwijl ook het creëren van kortere loopafstanden van be lang is. Door de stalUngsmoge- lijkheden voor zowel fietsen als auto's te verbeteren, kan de positie van de supermarkt aan de Essenlaan worden ver- Slopen In de Molenstraat hebben vol gens de nota de bedrijven Wijntjes en Van der Wagt een storende invloed op de omge ving. Sloop van de gebouwen ten behoeve van woningbouw moet daarom worden nage streefd. Al deze genoemde maatregelen zijn overigens niet meer dan beleidsvoorne mens en aandachtspunten. De voorstellen moeten nog nader worden uitgewerkt. Hoe een en ander moet worden gefi nancierd staat eveneens nog niet vast. lolle stier ;';(et centrum assenheim p stelten SSENHEIM Een dolle heeft gistermiddag voor nodige consternatie gezorgd jet centrum van Sassen- «m. Het dier brak los uit een eidii ft.agen die stond gepar- rd voor een slachterij aan Gouverneurlaan en storm- over de Parklaan in de van Sassenheim- ord. De politie slaagde erin dier bij een bezinestation stilstand te brengen en in park te drijven. De stier uiteindelijk weer bij de (roe chterij worden afgeleverd, politie was met vijftien nsen en zeven patrouille- ens op de been. Enkele iten hadden voor de zeker- een karabijn in de aan- Wachtmeester G. Weijers: ij hebben het beest doelbe- ist het park ingedreven om- we zagen dat er veel auto's de kruising van de Park- n en de Gouverneurlaan inden". Er zijn volgens de ilitie geen gevallen van scha- De enige die schade had het dier zelf, de stier was wond aan de kop. 60 jaar trouw in Gelderswoude Het echtpaar J.M. Straathof-Berg van de Gel- derswoudseweg 3 in Zoeterwoude is komende zondag 60 jaar getrouwd. Burgemeester A. Houdijk en zijn vrouw kwamen gisteren al felici teren. Hij bracht de gebruikelijke fruitmand als cadeau mee. Beide echtelieden zijn geboren en getogen in Zoeterwoude. Zij hebben altijd op de boerderij aan de Gelderswoudseweg 6 gewerkt, maar die is inmiddels door een zoon overgeno men. Het gemengd bedrijf van vroeger is inmid dels een melkveehouderij geworden. De heer Straathof (86) heeft tevens in het toenmalige bestuur van de Gelderswoudse polder gezeten en was ook hoofd van de plaatselijke brand weer. Ook nadat hij uit het boerenbedrijf was gestapt hielp hij nog vaak op de boerderij. Voor mevrouw Straathof (82) is kaarten de grote hob by, met name klaverjassen en kruisjassen. Het echtpaar werkt nog altijd met veel genoegen in de eigen moes- en bloementuin en is nog rede lijk goed gezond. Er zijn vijf zoons en vier doch ters, omstreeks dertig kleinkinderen en twee achterkleinkinderen. Het feest wordt dinsdag 19 juni gevierd. Eerst is er een Mis in de Sint Jans- kerk aan de Zuidbuurtseweg om 13.30 uur. Dat is de plaats waar 60 jaar geleden ook het kerke lijk huwelijk werd ingezegend. Van 19.00 tot 20.00 uur is er een receptie in Don Bosco. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Nobelprijswinnaars steunen milieuactie Uitgedost met T-shirts van de sponsor togen meer dan 500 kinderen van de Noordwijkse basisscholen erop uit om de kust schoon te maken. Met name het strand en de boule vard werden van zerfvuil ont daan. De actie maakt deel uit van de opening van het zomer seizoen. Samen met nobel- prijswinnaars natuurkunde Meivin Schwartz en Simon van der Meer gaf J. Rieten van 7- up Nederland gisteren in Noordwijk het startsein voor de milieuactie ,,7-up clean de beach club". Het meeste vuil werd opge haald door de combinatie Bqinckhortsschool, Wakersduin en Zeevlan. Tweede werd de schoonmaakploeg van de Vier- boet, Klaverweide en Hoffen- ne. In het bollenbad werd het bad seizoen officieel ingeluid met een show waarbij het leven van de walvis en haar bedreigingen centraal stonden. Ook van daag en morgen zijn er in het bollenbad, dat het derde lu strum viert, diverse activitei ten. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Onder redactie van Ton Pieters Waar men zich zestig jaar ge leden druk over kon maken toonde de Leidsche Courant aan op woensdag 11 juni 1930. Aanleiding was het struikelen van iemand over een kat. Dat ging zó: „De Centrale Raad van Beroep heeft op 3 Juni een merkwaardige uitspraak gegeven. Het betrof een bij zijn patroon inwonend bak kersgezel, die op een morgen toen hij toen hij zich naar de achter de woning gelegen bakkerij wilde begeven om zijn dagtaak aan te vangen, bij Jet openen van de deur van de achterkeuken over een kat struikelde en op de bin nenplaats kwam te vallen, tengevolge waarvan zijn knie jverd gekneusd. Het bestuur der Rijksverzeke ringsbank had ter zake van ongeval schadeloosstelling 'ngevolge de Ongevallenwet geweigerd toe te kennen, op grond dat getroffene, die zich wel is waar op weg van huis naar het werk bevond toen net ongeval hem overkwam, zich nog in het woonhuis be tond en ongevallen in de wo ning overkomen, volgens de constante jurisprudentie van den Centralen Raad van geen ongevallen in de zin der wet zijn, daar zij het Particulier leven betreffen. üe Raad van Beroep te Roer mond handhaafde deze beslis sing. De Centrale Raad even wel overwoog, dat getroffene, nadat hij de. deur van de bij keuken had geopend, een steenen trapje van 3 a 4 tre den afging om zich vervol gens over een plaatsje naar de bakkerij te begeven. Op dat trapje is hij, toen hij de deur achter zich dicht deed, gestruikeld, doordat hij op een kat trapte welke op de tweede trede daarvan lag te slapen en die gehouden werd voor de muizen in de meelkamer. Het plaatsje dat zich bevindt tus- schen de bijkeuken en de bakkerij en dat men van die bijkeuken uit langs het stee nen trapje moet bereiken, is overdekt en hierop bevinden zich broodrekken, waarop het brood na het verlaten van den oven gelegd wordt. Onder deze omstandigheden is naar het oordeel van den Raad het ongeval den getroffenen over komen in verband met zijn dienstbetrekking". „In de Oekraine moet de vleeschvoorziening groote moeilijkheden met zich bren gen. De Oekrainsche minister van Landbouw verklaarde in een communistische partijver gadering, dat het vleeschge- brek een gevolg is van de bij na catastrophale wijze waarop de veestapel is uitgeroeid. Toen de boeren destijds ge dwongen werden in collectie ve boerenbedrijven te treden, slachtten zij het vee in groo- ten getale". „Er liepen reeds lange tijd ge ruchten, dat de torenspits der St.Agatha-kerk te Lisse zou worden afgebroken. Het kerkbestuur heeft thans tot deze daad besloten, omdat de constructie van de spits niet voldoend was. Aan den heer Pierre Cuypers te Amsterdam was het ontwerp van een nieuwe toren opgedragen, en deze architect heeft een ont werp gemaakt dat door het kerkbestuur is goedgekeurd. De wijd-en-zijd bekende „as perge-toren" van de St.Agat ha-kerk zal een geheel ander aanzien kriigen. De gothische spits zal plaats maken voor een Renaissance-bovenbouw, welke 13 M. lager is dan de bestaande. De toren zal dus veel massiever lijken, iets wat de schoonheid van de overi gens zoo sierlijke St.Agatha- kerk nog verhoogen zal. Het werk is opgedragen aan den heer Thunissen". „Gisteren, 10 Juni, is het te Londen tot een groot straatge vecht tusschen Ieren geko men naar aanleiding van een voetbalwedstrijd waaraan ook een Iersch elftal had deelge nomen. Bij de vechtpartij wa ren ongeveer 500 Ieren be trokken. De politie moest her haaldelijk van haar gummis- .Steeds meer Roodhuiden in de States" tokken gebruik maken. Drie agenten werden gewond. Twee personen hebben zulke ernstige verwondingen opge- loopen, dat zij in een zieken huis moesten worden opgeno men. Talrijke deelnemers aan de vechtpartij liepen verwon dingen op, daar behalve van wandelstokken en parapluies ook bierglazen als wapen werden gebruikt. In het ge heel zijn ongeveer 200 bier glazen stuk geslagen". „De jongste telling der India nen in de Vereenigde Staten heeft aangetoond, dat de Roodhuiden geleidelijk weer in aantal toenemen. Vergele ken bij den stand van 1928 viel over 1929 een stijging van het zielental met 2000 te con- stateeren. In totaal herbergen de Ver.Staten 349.595 India nen, van wie het overgroote deel in de z.g. reservations in den staat Oklahoma woonach tig is. Te New York wonen 6000 Roodhuiden". „Door den heer A.S. te Lei derdorp is bij den Burgemees ter van Hazerswoude een aan klacht ingediend tegen de pijphouder van de brandweer, naar aanleiding van het feit, dat zij toen deze heer en diens echtgenoote zich gisteravond op hun rijwiel langs den Groenendijk begaven, zonder reden nat werden gespoten tijdens het aldaar beproeven der brandbluschmiddelen". „Hedenmorgen is de heer Veraart van Schiphol opgeste gen teneinde de proeven tot het kunstmatig verwekken van regen te herhalen. In de buurt van Marken was hij met de groote 3-motorige Fokker F9 tot 2500 M. geste gen, waar het ijs is uitgewor pen op een wolkenlaag die op 800 a 1000 M. hoogte hing. Mi litaire piloten die de F9 had den begeleid deelden bij te rugkomst op het vliegveld mede, dat zij na het uitwerpen van het onderkoelde ijs in een dichten motregen kwamen te vliegen, welke zich vanaf Marken tot langs dé kust van Muiden heeft voortgeplant. Geconstateerd is dat het om streeks dien tijd op andere plaatsen in dezen omtrek niet geregend heeft, zoodat de kans groot is dat de neerslag het gevolg is geweest van de proefneming". ROELOFARENDSVEEN Het lang verwachtte boek over de geschiedenis van katholiek Roelofarendsveen genaamd „De Veeners en hun kerk" werd gistermiddag officieel ge presenteerd. De auteur H. van der Wereld reikte de eerste exemplaren uit aan pastoor W. Wortel, deken Van Zoelen, pas toor A. Schrama en architect H. Reuser uit Nijmegen die de huidige St. Petrus Bandenkerk in 1969 ontwierp. Reuser lever de aan Van de Wereld alle mo gelijke informatie en foto's over de sloop van de oude kerk en de bouw van de nieuwe. De architect vertelde dat hij de op dracht pas kreeg na een soort examen te hebben afgelegd: „Een avond lang inteviewden twaalf leden van het kerkbe stuur mij over mijn opvattin gen", aldus Reuser. Hoewel hij opdracht kreeg een nieuwe kerk te ontwerpen, probeerde hij eerst de oude kerk te hand haven met een restauratieplan. Toen het kerkbestuur in de ga ten kreeg dat voor hetzelfde geld een nieuwe kerk gebouwd kon worden, werd dit plan van tafel geveegd. Vervolgens kwam Reuser met een ontwerp waarbij de toren behouden bleef: „Niemand had belang stelling voor die toren. Ook het gemeentebestuur niet. Ik be treur dat nog steeds", aldus de architect. Wat hij wel bereikte was dat sommige onderdelen in de nieuwe kerk een plaatsje kregen. Pastoor Wortel liet we ten dat de voltooing van het omvangrijke boek voor hem persoonlijk en voor de gehele parochie een zeer heugelijk feit was: Met liefde en plezier heb ik mijn steentje bijgedragen", zo reagerde hij op de dankbe tuiging van de auteur. Wortel betrok in zijn toespraak de le den van de historische vereni ging oud- Alkemade die enkele jaren geleden het kerk archief hadden geordend: „Van die werkzaamheden heeft Van der Wereld dankbaar gebruik kun nen maken". Deken Van Zoe len liet weten dat hij de bis schop van Rotterdam mgr. Bör, die tot zijn spijt verhinderd was, vertegenwoordigde. Hij feliciteerde de parochie met de geschiedschrijving. Tot slot vertelde Schrama Kapelaan te zijn geweest in Petrus Banden onder meer gedurende de oor logsjaren: „Er zaten wel 80 on derduikers in die kolossale kerk". Ook herinnerde hij zich dat op het dak van dé pastorie een windmolen stond die voor de verlichting moest zorgen. (ADVERTENTIE) BELANGRIJK voor Casema-kabel-tv-abonnees in Bodegraven Nieuwerbrug, Boskoop, Moerkapelle en Plassengebied Rijnstreek SIGNAALONDERBREKING RADIO- EN TELEVISIEPROGRAMMA'S Op maandag 18 juni a.s. vinden er onderhouds werkzaamheden plaats aan het kabelnet in Alphen aan de Rijn. Hierdoor is er tussen 08.00 en 17.00 uur, geen ontvangst mogelijk van buitenlandse radio- en televisieprogramma's. De radioprogramma's Radio 1, 2,3, 4, 5 en de televisieprogramma's Ned. 1, 2, en 3 zullen normaal te ontvangen zijn. VAN DEN BERCH VAN HEEMSTEDEWEQ 21, 2215 RK VOORHOUT, TEL. 02522 - 17 550

Leidse Courant | 1990 | | pagina 17