Somont S wil groter station WEEK EINDE DEN HAAG OMGEVING/RTV Kritiek van PvdA-leden op voorkeursbeleid Afscheid van Egyptische monniken CeidóeSou/to/rit Slimme EHBO-kit bijdragen van Rudolf leijn, Karin Swiers, Paul de flieger en Joep van Zeijl. een keer spotten met je ezondheid. Nog een keer kou 0 ijden. Nog een keer half gek |en borden. Nog een keer een af- schuwelijk pijnlijke kont krij- Kn. Nog een keer je biogische ar xlok voor weken ontregelen, log een keer je laten aanga- ien door duizenden toeschou- ke iers waarvan negentig pro ent je voor gek verklaart, log een keer je lichaam 7.0 lijf laten worden dat je zelf niet meer lopen kunt en dus ledragen moet worden. Nog en keer puffen onder de irandende zon. Nog een keer uisteren naar derderangs ar tiesten. Nog een keer halluci neren. Nog een keer je vijf dagen en vijf nachten kapot ïrvelen. Nog een keer inzin- ing op inzinking stapelen, og een keer kletsnat rege- nen. een keer inschrijven dus, vant het is dit jaar voor het laatst: het wereldkampioen schap (voor) paalzitten in Noordwijkerhout. Etiketten (1) Als een voortzetting van het bestaande beleid, zo omschrij ven de Leidse wethouders Henriëtte van Dongen, Joop Walenkamp en Hans de la Mar de sociale vernieuwing in hun nota daarover. Leiden is een van de eerste gemeenten die inhoud geeft aan dat ge heimzinnige begrip. En dus trok een persconferentie daarover de landelijke pers. Ook die wilde weieens zien wing. Twee woorden die mi nister Hedy d'Ancona er ooit jn een onbewaakt moment uit heeft geflapt, waarna naarstig naar een betekenis moest worden gezocht. ZATERDAG 16 JUNI 1990 PAGINA 13 ijndor 'k over archeologisch isonderzoek uitgereikt )EN De Leidse wethouders T. van Rij van Dongen kregen gistermiddag in lijk Museum De Lakenhal het boek irgen Steden" overhandigd. Het boek en overzicht van de methoden en re en van het archeologisch stadsonder- in Nederland. Achttien auteurs geven ieeld van stedelijke ontwikkeling vanuit plogisch perspectief. Boer schreef een hoofdstuk over Lei- Hierin gaat hij in op de infrastructuur ,eiden in de late middeleeuwen, geillu- d door de aanleg van muren poorten en n. De Lakenhal begeleidt het boek met Jeine expositie in de archeologische af- Het boek dat bij uitgeverij Meulenhoff lijnt, kost tot 1 september f 39,50, daar- st het f 59,50. PARTIJ WIL MEER CONTACT MET KIEZERS LEIDEN Leden van de Partij van de Ar beid hebben gisteravond kritiek geleverd op de strakke manier waarop het college vast houdt aan het voorkeursbeleid. Dat voorziet in voorrang voor vrouwen en leden van minder heden bij het invullen van vacatures. Een van de leden merkte op dat de buitenwacht de Leidse PvdA vooral in verband brengt met „anti-autobeleid" en het voorkeursbeleid. „Daar maken we ons niet populair mee". De kritiek kwam tijdens een ledenvergadering waar de oorzaken van de recente verkiezings nederlaag aan de orde waren. Algemeen werd geconstateerd dat de partij meer contact met de kiezers moet krijgen. Wethouder H. van Dongen reageerde verrast op de uitlatingen over het voorkeursbeleid. „Ik ben daar onaangenaam door getroffen. Ik heb daar pas voor het eerst na de verkiezingen over gehoord", zo verklaarde ze nadat ze de sa menvatting van de in groepjes gehouden dis cussie had aanhoord. Algemeen werden suggesties gedaan om vooral dichter bij de kiezers te gaan staan. Dat zou moeten gebeuren door vaker discussies te orga niseren over politiek belangrijke onderwerpen, door het houden van spreekuren in de wijken en door regelmatig huisbezoek. Bovendien werd gepleit voor een aanpassing van de partijcultuur. „Op de ledenvergaderin gen komen veel mensen niet aan bod. Kenne lijk zijn daar te veel drempels voor". Opge merkt werd dat bestuursleden uit een klein circuit afkomstig zijn, waarvan veel van de 1.100 leden het gevoel hebben dat dat voor hen niet bereikbaar is. Een van de aanwezigen stelde dat de partij zich duidelijker moet uitlaten om de eigenlijke achterban „de arbeiders" te bereiken. Anderen constateerden weer dat alles niet zo eenvoudig ligt als het lijkt. „De Socialistiese Partij ging juist de wijken in en won niet veel. Van D66 kan dat niet gezegd worden en zij wonnen wel". De partij zou zich in die visie sterk moeten maken om goed vertegenwoordigd te zijn in maatschappelijke organisaties. Dan zou vanzelf duidelijk worden wat leeft in de buurten. De discussie binnen de PvdA wordt na de zo mer voortgezet. Uiteindelijk moet dat leiden tot besluiten. Garagebedrijf aan Oude Vest wordt snookercentrum LEIDEN De eigenaar van een garagebedrijf aan de Oude Vest heeft bij de gemeente een plan ingediend om zijn bedrijf te verbouwen tot biljartzaal. Het autobedrijf wordt daarmee opgeheven. De gemeente is hier vóór omdat ze de locatie van de garage met spuitinstal- latie en APK-keuringsplaats in de binnenstad niet wenselijk vindt. Eventueel vertrek wordt in een notitie voor de raadscommisie voor ruimtelij ke ordening zelfs „toege juicht". Volgens de notitie be staan er wel positieve ervarin gen met snookercentra in Lei den. Bezwaar is er wel van een buurman, N. Veel. Hij heeft onder zijn huis een geluidsstu dio en verwacht gezien de ope ningstijden van de biljartzaal problemen. Volgens de ge meente zal Veel zelf voor extra isolatie aan zijn pand moeten zorgen omdat de gemeente geen stengere eisen aan een biljartcentrum kan stellen dan wettelijk is aangegeven. De wet schrijft, afhankelijk van de tijd van de dag, een maxi mum van tussen de 25 en 35 dicebel voor. THOUDER: BOUW TUNNELS WORDT NOODZAAK IIDEN De Neder- idse Spoorwegen gaan inieuw onderhandelen :t de gemeente Leiden [ver het nieuw te bou- iven station. Dat moet [roter worden dan oor- Dronkelijk gepland. Het Sation wordt zowel in de chting van het Acade- Jjnisch Ziekenhuis als sch3 naar het Stationsplein IJp litgebreid. Dat maakt de iht). aanleg van tunnels voor 397! het verkeer noodzake- 352 ijk, zo verwacht wethou- 37 der T. van Rij (ruimtelij- 131 ke ordening). 211 21 Van Rij hoopt dat er voor het 3861 iind van de zomer duidelijk- 310 ieid is over wat NS wil. „Het dijkt dat er meer ruimte no dig is rond het doorgaande 3 cp spoor dat in het midden van hec station komt. Dat moet ook geschikt zijn voor door gaande snelle treinen zoals de TGV die in Nederland weliswaar niet op topsnel heid zal rijden, maar wel met zo'n 200 kilometer per uur. Bovendien is het de bedoe ling om bij de bouw rekening te houden met de verdubbe ling van het spoor naar Utrecht. Mogelijk wordt dat versneld aangelegd. Het is niet erg zinvol om als er net een nieuw station is gebouwd dat daarvoor weer te moeten verbouwen". Tunnels Volgens Van Rij ontstaat hierdoor voor de gemeente een nieuwe situatie. „Er is straks minder ruimte op het plein voor het verkeer. Het gaat mij niet Zozeer om de auto's. Die kunnen wel wachten voor een verkeers licht. Maar er komen 86 bus sen per uur naar het station uit verschillende richtingen. Als daar minder ruimte voor is, wordt het echt noodzake lijk tunnels aan te leggen, dat is een dilemma". Van Rij stelt daarbij dat hij niet van plan is om in dat ge val de gemeente extra te la ten bijdragen aan de stations plannen. Eerder werd na problemen binnen met name de PvdA-fractie de ge meentelijke inbreng op maxi maal 15 miljoen gulden vast. te stellen. De wethouder: „Het gaat nu om zulke speci fieke openbaar vervoer-be- langen. Daar kun je de ge meente niet voor op laten draaien. Dan moet er meer subsidie van het Rijk komen. Bij zo'n directe relatie is dat goed te verdedigen". Vertraging Van Rij voorziet wel dat door deze nieuwe ontwikkeling de stationsplannen opnieuw ver traging oplopen, maar hoopt dat die beperkt blijft. „Als de NS nog deze zomer duidelijk heid geeft, valt het nog wel mee. Als het september wordt, schuift alles verder op". Tot voor kort was de verwachting nog dat de sta- tionsbouw in het voorjaar van 1991 zou beginnen. Nu gaat Van Rij uit van „de eer ste helft van 1991", maar in middels is er veel onzeker geworden. De wethouder blijft erbij dat er de geplande openbaar ver voertunnel onder het station naar het AZL er moet ko men. Hij zegt dat er gebruik moet worden gemaakt van de bouw van het station om die aan te leggen. Later is dat vrijwel onmogelijk. Dat het nieuwe station breder wordt, heeft volgens hem niet veel invloed op het eerder gepre senteerde ontwerp. De aan passing daarvan is naar zijn zeggen niet ingewikkeld. Dat zou een kwestie zijn van de voor- en achtergevels verder uit elkaar plaatsen. ;en recreatiewoningen maar sport in Roomburgerpolder De veertien recre- woningen die Leidenaar C. ïhorst wil bouwen op zijn kgrond in de Roomburger ier zijn volgens de gemeen- GAj w strijd met het bestem- igsplan. Het college meent 6tZ0 mi sportieve bestemming Üet terrein moet worden •en, maar tuinhuisjes volkstuintjes mogen er worden gebouwd. Dat gisteren tijdens een zit- _«van de commissie beroep m bezwaar waarin deze zaak I behandeld. Voor het anderhalve hectare grote terrein van Voorhorst geldt het dertig jaar oude be stemmingsplan „In hoofdzaak Zoeterwoude". Voor de rest van het gebied geldt een nieuw bestemmingsplan, waarin woningen en bedrijven worden genoemd. Het terrein van de Leidenaar heeft de be stemming recreatie. Hij wil daar veertien recreatiewonin gen op bouwen. Het college heeft de bouwaanvraag afge wezen. Volgens ambtenaar E. Bunt is het bestemmingsplan duidelijk en moet de grond een sportie ve bestemming krijgen. Er mogen kleedruimtes en tribu nes worden gebouwd. „Het is duidelijk dat dat geen wonin gen zijn". Ook mag de grond worden gebruikt voor volks tuinen en tuinhuisjes. Het bouwen van de recreatie woningen vloeit voort uit een conflict dat de Leidenaar met de gemeente heeft. Hij heeft het stuk grond elf jaar geleden aangekocht. Hij wilde toen de grond kopen waarop zijn wo ning staat, maar die kon alleen in erfpacht worden uitgege ven. Voorhorst werd geadvi seerd een ander stuk grond te kopen, zodat hij dit kon ruilen. De ruil kwam de gemeente volgens de Leidenaar steeds slecht uit. Ook onderhandelin gen over verkoop van misluk ten. Als er niet wordt geruild of gekocht, wil Voorhorst de plannen voor recreatiewonin gen proberen door te drijven. De Egyptische monniken, bestuursvoorzitter Oomen en hoogleraar Van Moorsel op bezoek bij kamervoorzitter Deetman. FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN DEN HAAG/LEIDEN Drie koptische monniken uit Egyp te hebben Kamervoorzitter W. Deetman gisteren twee ikonen aangeboden. De monniken studeren sinds 4 februari vroeg-christelijke kunst aan de Leidse universiteit. Deetman maakte dat mogelijk door vo rig jaar een beurs van 50.000 gulden beschikbaar te stellen aan de Leidse hoogleraar kunstgeschiedenis prof. dr. P. van Moorsel. Als blijk van waardering over handigden de monniken de oud-minister gisteren twee ikonen. De monniken, twee ikoonschilders en een archi tect, hebben die ikonen zelf vervaardigd. De een stelt Ma ria met kind voor. De ander Maria, Jozef met kind op een bootje na terugkeer uit Egypte. Deetman stelde de beurs vorig jaar beschikbaar tijdens een reis naar Egypte in het gezel schap van onder anderen Van Moorsel en voorzitter C. Oo men van het college van be stuur van de Leidse universi teit. De minister heropende toen in Egypte het Nederland se Instituut voor Arabische Studiën en Archeologie. Van Moorsel: „We raakten in ge sprek over het werk dat wij doen. Deetman raakte daar zo enthousiast dat hij ter plekke besloot een beurs ter beschik king te stellen om iemand uit Egypte naar Nederland te la ten komen. Dat zijn uiteinde lijk drie monniken geworden". De monniken verblijven nog tot 24 juli in de Adelbert Ab dij, een Benedictijner klooster in Egmond-Binnen. Van Moorsel: „We hebben lang ge zocht om een passend onder komen voor hen te vinden. Bij het bezoek aan Deetman werden de monniken verge zeld door Van Moorsel en Oo men, maar ook door de in Am sterdam gevestigde koptische pastoor voor Nederland. Dat Leiden er zo snel bij is, heeft te maken met het gege ven dat de vroegere directeur Joop Kamphuis van de Stich ting Welzijn nog een dikke stapel plannen in de kast had waarvoor geen geld was. Er waren dan ook nauwelijks aansporingen uit Den Haag voor nodig om de Sleutelstad snel met „iets" op de proppen te laten komen om de sociale vernieuwing „gestalte te ge ven". Het recept is eenvoudig je neemt een aantal onvervul de wensen, plakt er het etiket sociale vernieuwing op. En klaar is Kees. Etiketten (2) Dat alles wordt met veel woorden omgeven in weer een nieuwe nota plechtig ge presenteerd. En dan blijkt dat Leiden gewoon doorgaat met welzijnsbeleid waarvoor eerder al aanzetten zijn gege ven. De projecten voor buurt beheer gaan door. Vandalis mebestrijding idem, evenals projecten voor sociale veilig heid. De gemeente had eens moeten aankomen in de Slaaghwijk, bij het project HALT of bij vrouwengroepen met de boodschap dat dit niet zo was. Dat had pas écht nieuws opegeleverd. Het enige nieuwe in de nota sociale vernieuwing is dat de wijken een wat grotere rol krijgen bij dit soort projecten en dat het doelgroepenbeleid, dat er op is gericht om min derheden, jongeren en vrou wen aan de slag te helpen wat wordt aangescherpt. En zelfs dat was waarschijnlijk ook zonder de etikettenplakkerij van de sociale vernieuwing gebeurd. Leiden heeft kortom iets om trots op te zijn. Het heeft als eerste het welzijnsbeleid ge huld in de nieuwe kleren van dit kabinet. De omschrijving ervan staat in een nota die het best „Nog veel meer van het zelfde" had kunnen heten. En de gemeente hoopt nu maar dat al die inspanningen wat extra subsidiegeld opleveren. Als zelfs dat niet lukt kan de sociale vernieuwing in Leiden worden bijgeschreven als een voorbeeld van hoe de ge meente wel erg gretig naar de pijpen van het kabinet ging dansen. Bommel Alphenaar G. van Es, die zegt het zeer naar zijn zin te heb- Oranjeboom Aan de Schenkelweg in Zoeterwoude stond deze week deze oranjeboom. Of de boom nu nog in volle glorie staat, is de vraag. Het Nederlands elftal lijkt vooralsnog dezelfde soort duurzaamheid te vertonen als de oranje ballonnen waarmee de boom is gesierd. Misschien een idee: na iedere wedstrijd van Oranje een ballon doorprikken. FOTO: HENK VAN DEN ENDE ben in Alphen, is woest op de gemeente omdat die niets doet aan de verkeersproblemen rond Alphen. Van Es, zelf werkzaam in een ambulante managementfunctie in Am sterdam en daardoor vastge roest aan zijn auto, ergert zich in een brandbrief mateloos aan de dagelijkse drukte op de wegen. Hij beschuldigt het gemeente bestuur ervan vooral belust te zijn op nieuwe inwoners om zo meer subsidies van het Rijk te kunpen opstrijken. „Ik be grijp niet waarom Alphen dri ve in-woningen en huizen met een garage bouwt", zo schrijft Van Es. Met uitzonde ring van het vernieuwen van enkele stroken asfalt zou de gemeente de laatste 15 jaar geen daadwerkelijke bijdrage hebben geleverd om het woon-werkverkeer normaal te houden. „Zoals vele anderen kan ik voor mijn werk geen gebruik maken van de half lege Shuttlebussen", fulmineert hij in de brief. De enkele keer dat de manager door reparatie van zijn auto gedwongen in de trein stapt, kost dat vol gens hem precies een uur en twaalf minuten, moet hij ge noegen nemen met een staan plaats in het portaal van de trein en ervaart hij met lede ogen „dat scholieren hun boe kentassen op mijn Bommel schoenen van 250 gulden de poneren". Ook de opstoppingen bij de Leimuiderbrug zijn de mana ger een doorn in het oog. „Die staat open voor een boot, of de verkeerslichten worden op 'rood' gezet door chauffeurs van de lege shuttlebussen op weg naar de garage van Cen traal Nederland in Leimui- den. Het hele verkeer wordt ontregeld en met de bouw van een tweede brug wordt twintig jaar te laat begonnen", schrijft Van Es zuur. Al die problemen zijn voor de man voldoende reden om het Alphense gemeentebestuur te betichten van mismanage ment en weinig gevoel voor realiteit. Datzelfde gemeente bestuur werft nieuwe inwo ners met de slogan „Alphen, de Randstad ligt er omheen". „Maar hoe kom ik erin en er uit?", vraagt de manager zich wanhopig af. Misschien kan hij gaan lopen. Op zijn Bommelschoenen. Maar wel uitkijken voor val lende schooltassen. Publiek De Leidse politici wringen zich in allerlei bochten om meer bij de Leidse burger be trokken te raken, of het Leid se publiek meer bij de politiek te betrekken. Zo kwam de wethouder van sociale zaken en milieu Hans de la Mar op het lumineuze idee om alleen de volgens hem interessante agendapunten van de com missievergaderingen in de ge meentelijke advertentie te zetten. Het werkte kennelijk, want tijdens de vergadering zat er geen hond op de publie ke tribune. Het PvdA-raadslid Reini Hulsker maakte over dit idee woensdag tijdens de bewuste commissievergadering echter opmerkingen. Zij had maar één agendapunt aangetroffen in de advertentie. En ze was bezorgd dat mensen dan hele maal niet zouden komen kij ken, omdat er toch maar één punt werd behandeld. „De mensen komen toch niet gezellig naar de commissie kijken, die komen voor de on derwerpen", voerde Hans ter verdediging aan. Maar Reini hield vol en kreeg bijval van CDA'er Corrie Kramp. Schrikbeelden die Hans te berde bracht, zoals een ge meenteraadsagenda met „als we geluk hebben" 35 onder werpen, deden daar niets aan af. „Laten we alle punten erin zetten, daar hebben de men sen recht op", vond Corrie. En de raadsleden kregen hun zin. Hans laat voortaan de hele agenda afdrukken. Dus sleep die honderd extra stoe len alvast maar aan. Lastig Lastig is en blijft het om in Woubrugge iets bij de ge meentebestuurders voor el kaar te krijgen. Waar in het kader van de parlementaire discussies over gemeentelijke herindeling wordt gesteld dat Woubrugge best op eigen fi nanciële benen kan staan, daar merken groepen jonge ren dat de kas voortdurend leeg is. Vijftien van hen, tot nu toe veroordeeld om hun vrije tijd buiten bij de kerk of sinds kort bij het nieuwe winkel centrum door te brengen, we ten het ook niet meer. Ver guisd door de omwonenden omdat ze overlast veroorza ken zoeken ze al iaren naar huisvesting. Geen luxe pand, maar gewoon een eigen ruim te waar ze hun gang kunnen gaan. Een kraakactie, weinig populair in deze regio, moest eraan te pas komen om de ge meentebestuurders attent te maken op hun probleem. Die aandacht kwam er, maar actie blijft uit. De gemeente heeft geen ruimte voorhanden, geen geld, ziet geen kans iets te doen. Maar blijft zoeken naar een oplossing, die verze kering konden de jongeren krijgen. Veel schieten ze er niet mee op. Net zoals andere jongeren groepen die worden versmaad om hun luidruchtigheid. Mis schien is de herindeling toch niet zo slecht voor Woubrug ge. Het grotere Jacobswoude moet toch meer ruimte kun nen bieden. Wellicht kan de hele ambtenarij worden ver huisd naar Rijnsaterwoude of Leimuiden. Het gemeentehuis aan de Van Hemessenkade zou het niet gek doen als dorpshuis. Monumentencommissie uit kritiek op reclamebak V D LEIDEN De Leidse monumentencommissie vindt de re clame- display-installatie aan de buitenmuur van Vroom en Dreesman niet te rijmen met de historische omgeving. Voor zitter P. Olivier noemt de onlangs geplaatste, bewegende re clamebak „foeilelijk". „De display doet volstrekt afbreuk aan zowel de stedebouwkundige als de architectonische omge ving", aldus Olivier. De commissie betreurt dat het college van B en W een ver gunning voor het ophangen van de display aan de kant van de Hoogstraat heeft afgegeven. In een brief aan het college wordt de hoop uitgesproken dat in de toekomst zorgvuldiger met het goedkeuren van reclame-objecten wordt omgespron gen. Aanstaande dinsdag bespreekt deze adviescommissie de mogelijkheid om de panden van V D op de monumenten lijst te plaatsen. l Postcode/plaats: I Telefoon: (voor controle bezorging) J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f 75,10 Stuur als dank de slimme EHBO-kit naar: J Naam: j Adres: j Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. )NZ Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon- nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande J Naam: I Adres:

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13