]agliari laat niets aan het toeval over Patrick McEnroe blijft in schaduw van Big Mac voetballerlei Vakantie 'ORT £cidócSowant ZATERDAG 16 JUNI 1990 PAGINA 11 \etbal-journaal in vliegtuigen sagiers aan boord van KLM-vliegtuigen op intercontinentale Igs kunnen het WK volgen dank zij video-journaals die aan rf worden vertoond. De NOS monteert elke nacht voor de ff een journaal dat ongeveer tien minuten duurt en de vol- tje dag aan boord wordt vertoond. ixwell koopt voetbalclubs ruzalem Bdtse media-gigant Robert Maxwell heeft de afgelopen week e voetbalclubs uit Jeruzalem aangekocht. Maxwell, in Enge- \al eigenaar van Derby County en Oxford United, kocht zo- Hapoel als Betar. De eerste, meest bekende club is via de bond Histadrout verbonden met de socialistische partij. Betar aan een rechtse jongerenorganisatie die sympathiseert Tony Woodcock als technisch directeur Extra premie Egyptenaren De Egyptische voetbalbond heeft een premie van ruim 7000 gul den uitgeloofd voor een overwinning morgen op Ierland. De spelers van Egypte verdienden met hun remise tegen Nederland de helft. Indien de Afrikaanse ploeg wint van Ierland ontvan- gen de spelers in één week meergeld dan een arbeider in Egyp- AlOlSlO 113 3 T JTOrtO te in één jaar verdient. Fortuna Köln heeft de voormalige Engelse international Tony Woodcock aangetrokken als technisch directeur. Woodcock, die in de Westduitse Bundesliga jarenlang voor FC Köln speelde, zal zich gaan bezighouden met alle zaken die buiten het pakket van de trainer vallen. Robert Maxwell. Franse aanbiedingen Hasek en Maravcik Ivan Hasek (Spartak Praag) en Lubomir Moravcik (Plastika Ni- tra) hebben een aanbieding van Franse clubs. Hasek (26) kan tekenen bij Racing Strasbourg, Moravcik (24) bij Saint Etienne. Beide spelers hebben wel trek in een Frans avontuur. Jörn Andersen bij Düsseldorf Jörn Andersen, de Noorse spits van Eintracht Frankfurt, heeft een contract getekend bij Fortuna Düsseldorf. Met de transfer was een bedrag van bijna anderhalf miljoen gulden gemoeid. FC Barcelona heeft Aloisio voor een jaar uitgeleend aan FC Por to. De Portugese kampioen heeft een optie om de Braziliaanse international na die periode definitief over te nemen. Aloisio neemt bij Porto de plaats in van de Belg Demol, die een contract heeft getekend bij Toulouse. Ceulemans en Grun terug in de basis De Belgische bondscoach Guy Thijs keert op zijn schreden terug. Voor het tweede duel van België, morgen tegen Uruguay, zet hij Ceulemans en Grun in de basis. Van der Linden en Emmers zijn naar de reservebank verbannen. S {EIGENDE CONFRONTATIE HOOLIGANS ENGELAND EN NEDERLAND GLIARI Dinsdag de aalfde juni is net be- nnen als de carabinieri de organisatie van Ita- rustig kunnen 11 >mhalen. Het stadion PI ït'Elia, het decor voor itp geland-Ierland, is rus- s leeggestroomd. In de ïnjderhalf uur daarvoor nd het voetbal voorop, fj, it het gevreesde „hooli- 'nisme" van de Engelse Ischoppers, die zich op- llend rustig hebben ge ilden. Inmiddels staat voor een nog jéilijker operatie: de itmoeting tussen de har- supporterskernen van (eland en Nederland. gliari gaf in de dagen na igeland-Ierland de normale, ditionele aanblik. Een over- centrum met duizenden, lo's, voornamelijk Fiatjes, met bloedstollende caprio- hun weg zoeken. Een en- Ie keer is de aanwezigheid neen paar Engelse suppor- s hoorbaar. Ze gedragen h tamelijk rustig. Anders s dat op de dag van aan- «nst (vrijdag 8 juni) van de eeste Britse fans van wie er ertien door de Italiaanse po tje in de kraag werden gevat, penbare geweldpleging, be toging van een ambtenaar in linctie en verboden drugsbezit iden de aanklachten tegen i telschoppers, die binnen finl/g dagen voor de Itali- 53? rechter zullen moeten Schijnen. epen door het gevecht aan gaan met een stel Ierse sup- rters. De laatsten werden or de hooligans met IRA- roristen vergeleken. „Geen ergave aan de IRA", was de 'se strijdkreet, die werd gd door een barre klop- op de goed gemutste Ie- Een handvol Engelsen erd vervolgens gearresteerd, gevolg was dat sportminis- Colin Moynihan opperde de Engelse ploeg maar liswaarts moest keren indien hooligans op een dergelijke ijze tekeer blijven gaan op ardinië. esting optreden van de WK-or- inisatie en de politie in Cagli- i tegenover Britse en Neder- indse hooligans laat niets aan toeval over. Op wedstrijd- igen lijkt de hoofdstad van ardinië nog het meest op een vesting waar de staat van be leg is afgekondigd. Surveille rende helicopters, wegversper ringen en de alom aanwezige carabinieri bepalen het stads beeld. Op de dag van Enge- land-Ierland waren in totaal 5000 agenten in touw. 3500 om buiten het stadion de openbare orde te handhaven, waarna la ter, tijdens het duel, 1500 poli tiemensen in het stadion de fans in toom hielden. Het bleek preventief te werken; van enige escalatie was geen moment sprake. Een dag later blikt Carlo Por- ceddu, hoofd veiligheidszaken van het organisatiecomité Ita lia '90, met een content gevoel terug. „De dag is perfect verlo pen", glimlacht de Italiaan die ook voor zaterdag weinig pro blemen verwacht. „Dat deze wedstrijd (Engeland-Iefiand dus, red.) goed en zonder noe menswaardige incidenten is geëindigd, geeft alle vertrou wen voor het duel Engeland- Nederland. Dit was een be langrijke testcase, die we met zijn allen, de politie en de or ganisatie, goed doorstaan heb ben". Dat het allemaal rimpelloos verliep, schrijft Porceddu toe aan de uitgebreide voorberei ding die op het gebied van de veiligheid aan het toernooi vooraf is gegaan. „Er is niets aan het toeval overgelaten. Engeland en Nederland zijn met hun supporters in principe de grootste probleemgevallen bij dit toernooi. Vandaar dat we het soort supporters, dat die landen meebrengen, nauw gezet geanalyseerd hebben. Er is in de maanden voorafgaand aan het toernooi een continu contact geweest met Neder landse en Engelse politiefunc tionarissen. We wisten dus on geveer wat we konden ver wachten". Met eigen ogen Porceddu had derhalve regel matig contact met de Neder landse politie, het Centraal In stituut Voetbalvandalisme (CIV) en de Engelse Herman dad en toog daarnaast zelf een aantal malen naar Nederland en Engeland om in eigen per soon getuige te kunnen zijn van de gedragingen van de fans tijdens voetbalwedstrij den. „Je wilt het toch met je eigen ogen zien. Achteraf kan ik stellen dat het nuttige erva ringen zijn geweest, waarmee we ons voordeel hebben kun nen doen. Ik weet nu hoe der gelijke supporters zich gedra gen en hoe de politie in Neder land en Engeland met het pro bleem omgaat. De informatie, die dat heeft opgeleverd, is al lemaal weer doorgespeeld naar de Italiaanse politie". Wat Porceddu leerde van zijn bezoeken aan Nederlandse en Engelse wedstrijden, is dat er in feite geen onderscheid valt te maken tussen de hooligans in beide landen. „Zowel voor Nederland als Engeland geldt dat je de supporters in twee groepen kunt onderverdelen. De eerste bestaat uit de fans die hun club of nationaal elftal altijd en overal volgen. Die jongens moedigen hun favorie te spelers fanatiek aan, maar houden het netjes. De tweede groep komt maar voor één ding: zoveel mogelijk rotzooi". Het hoofd veiligheid van Italia '90 denkt inmiddels te weten hoe dat soort jongens tegemoet getreden dient te worden. Por ceddu huldigt het standpunt dat zachte heelmeesters stin kende wonden veroorzaken. „Daar bereik je met dit soort relschoppers weinig mee. Bij mijn bezoeken aan Nederland se en Engelse wedstrijden is me in het bijzonder opgevallen dat hooligans enorm veel angst hebben voor de wapenstok. Zien ze een agent met zo'n ding dreigen, dan binden ze onmiddellijk in. Zo zal de poli tie, denk ik, ook optreden als zich problemen mochten voor doen. Maar wilt u dat zeker weten, dan zult u bij de politie zelf moeten zijn", aldus Por ceddu die nadrukkelijk wijst op het gegeven dat het de Ita liaanse politie-autoriteiten zijn die de verantwoordelijkheid dragen voor de uiteindelijke handhaving van de openbare orde. Hermandad De Hermandad dus maar eens naar de ervaringen met (vooral) de Engelse fans en de aard van het optreden van de politie bij eventuele rellen. Dat blijkt geen eenvou dige zaak. Vrijwel elke wille keurige agent, die wordt aan geklampt, acht zich niet be voegd over het onderwerp te spreken en zwijgt dan ook voornamelijk. Nieuwsgierige verslaggevers worden door verwezen naar Antonio Pittea, commissaris van politie in Ca- gliari die het als enige is toege staan zijn mening te geven. Pittea blijkt dezer dagen ech ter een druk baasje en is der halve niet bereikbaar. Daardoor blijft één vraag op het vlak van de veiligheid on beantwoord, die van de distri butie van de toegangskaarten. En, daarmee samenhangend, het gevaar dat Engelse en Ne derlandse fans vanavond in het stadion Sant'Elia in één vak verzeild raken. De organi satie van het WK heeft steeds benadrukt dat zulks een on mogelijkheid is, maar dat lijkt een utopie. Het is immers be kend, dat Engelse hooligans, ten einde de strijd met de Hol landers alvast aan te wakke ren, in de maanden voor het toernooi naar Nederland reis den om kaarten te verkopen aan Nederlandse voetballief hebbers. Als Porceddu daar mee wordt geconfronteerd, spreekt de man van een „men selijke barrière van carabinie ri" die supporters uit beide landen gescheiden moet hou den. „We zullen ze in ieder ge val uit elkaar houden". Benauwd Hoe benauwd is Cagliari voor de dingen die komen gaan? Eer eigenaar van een pizzeria in het centrum van de stad vreest het ergste als naast de al aanwezige Engelsen ook de Nederlanders nog eens zullen arriveren. Hij noemt het woord oorlog, zo wordt duide lijk. De man is bang. Een poli- tie-agent voor het stadion, die zijn naam niet wenst te noe men („Ik ben niet gerechtigd officieel te spreken") heeft er wel vertrouwen in. „De maat regelen zullen afdoende zijn", denkt de agent, die wel wijst op het vechtlustige karakter van sommige Engelsen. „Je weet het met die knapen nooit. Het ene moment zijn ze vrien delijk, vervolgens staan ze, als je ze fouilleert, ineens met een mes voor je neus". De verwachting is overigens dat die Engelsen vandaag in de minderheid zullen zijn. Te gen de Ieren bevolkten naar schatting 5000 Engelse aan hangers de tribunes. Het Ne derlandse contingent suppor ters zal daarentegen tweemaal zo groot zijn, is de prognose van de vaderlandse politiede- legatie onder leiding van Peter van Essen van het CIV die in samenwerking met de Itali aanse en Engelse ordebewaar ders zal trachten het gedrag van de fans in goede banen te leiden. Op Palermo slaagde de Nederlandse afvaardiging daar in samenwerking met de Itali aanse collgega's keurig in. On danks het teleurstellende op treden van Oranje op Sicilië was van incidenten geen spra ke, een voorval met een op het veld gegooide fakkel uitgezon derd. Het gedrag van de vaderland se aanhang in Italië had voor, tijdens en na het duel met Egypte nog het meeste weg van de wijze waarop het Ne derlands elftal twee jaar gele den in de Bondsrepubliek Duitsland werd ondersteund: fanatiek, luidruchtig, maar zonder over de schreef te gaan. Het is echter nog te vroeg vast te stellen dat het WK eenzelfde verloop zal kennen. Ook de eventuele conclusie dat relschoppers net als twee jaar terug thuis zijn gebleven is nog een te voorba rige, meent Lex Meilink, woordvoerder van de Neder landse politie-afvaardiging. Geruststellend Meilink: „Het mag in Palermo dan allemaal succesvol zijn verlopen, er staat natuurlijk nog meer te gebeuren. De meeste supporters reizen met dagvluchten op en neer vanuit Nederland. We verwachten dat het aantal supporters, dat de wedstrijd tegen Engeland bezoekt, groter zal zijn dan te gen Egypte. De schatting is zo'n tienduizend man en je weet natuurlijk nooit of daar probleemgevallen tussen zit ten. Maar het is zonder meer geruststellend dat de meesten in Palermo hebben laten zien dat zij met de beste bedoelin gen naar Italië zijn gekomen. Al blijft het natuurlijk zaak waakzaam te blijven. Pas na vanavond kan er dan ook een balans worden opgemaakt". Niettemin kan, zij het uiterst voorzichtig, worden vastge steld dat van de Nederlandse aanpak een preventieve wer king uitgaat. De leden van de Hermandad, die de Nederland se voetballiefhebbers tijdens het WK vergezellen, hebben dan ook enige ervaring op dit gebied. Gedurende ruim twee jaar worden supporters bij duels van Oranje in den vreemde „geëscorteerd" door de Nederlandse politie, wat een schat aan ervaringen heeft opgeleverd. Meilink: „Het be langrijkste is dat je je zoveel mogelijk tussen die jongens be geeft. Je moet niet boven hen gaan staan, je moet hun taal spreken. Dat schept een band. En die blijkt te werken. Laten we hopen dat dat zo blijft". 10SMALEN De vluch- 'ge passant zal in Patrick IcEnroe niet direct het ingere broertje van Big fee herkennen. Pas bij *n intensieve bestude- ing van het gelaat vallen wat, niet al te frapante, elijkenissen op. Zoals lauwe oogkassen en hier n daar een scheef trekje, foch komen kleine Pa- rick en grote John wel egelijk uit hetzelfde New orkse gezin, van vader ohn sr. en moeder Kay. ïvenals broer Mark. De aatste verkoos een carriè- e als jurist, terwijl de an- eren van het trio McEn- oe brood zagen in de ten- 'issport. „Ik heb veel van 'sm geleerd. Maar hij ook jjel wat van mij", meldde Patrick deze week in Ros malen tijdens zijn tweede bezoek aan Nederland. N 24-jarige Patrick McEnroe v°rdt door insiders omschre- 'en als een tegenpool van z'n fote broer. „Maar dat klopt l®t helemaal", tracht hij zijn etwat gezapige imago bij te stellen. „Maar omdat ik als broertje van John altijd meer in de spotlights sta, heb ik mijn houding op de baan in de loop der jaren wat aangepast". Zo bleek ook de afgelopen da gen op de grasbanen van het Rosmalense Autotron, waar hij vandaag in de halve finale staat, die hij onder meer be reikte via het Nederlandse ta lent Jan Siemerink. Op het gekortwiekte Brabant se gras liet Patrick McEnroe haast geen onvertogen woord horen aan het vooral in het begin van de week maar matig opgekomen publiek. En ook buiten de baan is de huidige nummer 173 van de wereld enkelspel-ranglijst alles behal ve de criticaster die de drie voudig Wimbledon-kampioen (thans nummer tien van de wereld) heet te zijn. „De om standigheden zijn hier uitste kend", steekt Patrick de lof trompet. „Alleen zou de zon wat vaker moeten schijnen". Wimbledon De licht-rossige Patrick McEn roe, die vorig jaar in Valkens- waard aantrad en daar verloor van Tom Nijssen, is evenals zijn collega's in Rosmalen om zich optimaal voor te bereiden op het Wimbledon-grastoer- nooi, dat volgende week be gint. Hij heeft nu al tot vier keer toe geprobeerd daar het hoofdtoernooi te bereiken, maar telkens sneuvelde Pa trick McEnroe tijdens de kwa lificaties. „Ik heb er dit jaar echt vertrouwen in dat het me lukt", meldt hij monter. „De afgelopen zes maanden richt ik mijn aandacht vooral op het enkelspel, terwijl ik in het verleden vooral voor de dub bels trainde", aldus Patrick, die via het kwalificatie-toer nooi van Rosmalen doordrong tot de echte strijd. Dat de ommezwaai naar de „sinlges" waartoe hij overi gens besloot zonder invloed van broer John succes heeft, bewijzen de cijfers. In december vorig jaar tuimelde hij rond het nummer 500 bijna van de mondiale lijst af, maar in de afgelopen maanden is hij opgeklommen naar de top-200. „En als ik zo doorga, bereik ik vast en zeker de top-honderd", is hij overtuigd. Waarna hij er meteen aan toevoegt dat de successen <Jie zijn broer heeft gekend, nooit voor hem zullen zijn weggelegd. „Ik zal nooit zo goed worden als John; ik word nooit nummer één", is hij realist. „We speelden en spelen vaak tegen elkaar, maar ik heb slechts zelden van 'm gewonnen", verzucht hij. John en Patrick begonnen te gen de achtermuur van huize McEnroe ongeveer tegelijker tijd met tennissen. „Hij was een jaar of tien en ik was vier. Maar ik ben ook voetbal, bas ketbal en honkbal gaan doen. Toen ik zeventien was en ging studeren in Californië (waar John, zijn vrouw Tatum en de kinderen Kevin en Sean mo menteel een fraai buitenhuis bezitten, red.) ben ik definitief met de andere sporten gestopt. Mede door John. Want hij heeft natuurlijk invloed op me gehad", erkent Patrick, die in de Brazilaanse Amerikaan Carlos Goffy zijn „privé- coach-op-afstand" heeft. De jongste van de McEnroe- brothers verdiepte zich op de universiteit in de studierich ting „politiek" en kan alleen al daarom bepaald niet als het zwarte schaap van de familie worden aangeduid. Een bui tenbeentje in de tenniswereld is hij echter wel. „Twee jaar geleden ben ik afgestudeerd", meldt hij met bescheiden trots. „En de politiek interesseert1 me nog steeds. Ik heb me des tijds nogal bezig gehouden met de Sovjetunie en wat er nu ge beurt, vind ik dan ook erg boeiend. Dat er nu problemen opdoemen in de Oostbloklan den is logisch, maar er is vrij- Pas bij een intensieve bestudering van het gelaat vallen wat, niet al te frappante, gelijkenissen op tussen Patrick en John McEnroe. FOTO: HENK KOSTER heid en dat is het belangrijk ste", vindt Patrick McEnroe, die er in eigen land geen uit gesproken politieke voorkeur op na zegt te houden. „Ik ben onafhankelijk", zegt hij. De broer van John („Ach, het geeft niet, daar word ik steeds mee geconfronteerd") heeft tot zijn spijt nog nooit een bezoek gebracht aan het Oostblok. „Maar in de herfst is er een toernooi in Moskou, waaraan ik wil proberen mee te doen. Als ik in andere landen ben, probeer ik me ook te verdie pen in de politieke achtergron den. Bijvoorbeeld door het le zen van kranten. Maar die Ne derlandse taal van jullie, daar begrijp ik echt niets van". Filmrol Terwijl zijn 31-jarige broer John (linkshandig, 1.80 meter, 75 kilo) in zijn hele loopbaan bijna tien miljoen dollar aan prijzengeld bijeen verdiende, moet de 24-jarige Patrick (rechtshandig, 1.83 meter, 72 kilo) het tot nu toe doen met een „schijntje" van een pietsje meer dan 90.000 dollar. „Wat dat betreft zal ik altijd bij John in de schaduw blijven staan. Maar onze onderlinge verhoudingen zullen er niet door veranderen. In elke fa milie gebeurt natuurlijk wel eens wat, maar over het alge meen kunnen we echt goed met elkaar opschieten. We zijn „close" en als we bij elkaar zijn, hebben we altijd veel ple zier. Ook Tatum (O'Neill, red.) past goed in de familie. Ze toont zich een goede moeder en is weer bezig om hier en daar een filmrolletje op te pakken", onthult Patrick. Die ooit in Detroit de halve finale bereikte van het herendubbel spel met... broer John. „Het heeft voor- en nadelen om zijn broer te zijn", vindt vrijgezel Patrick dan ook. „Er wordt nadrukkelijker op je ge let en het is wel eens frustre rend dat je aandacht krijgt vanwege je naam. Het is leu ker om die aandacht met je re sultaten zelf te verdienen. En daarvoor ben ik nu hard aan het werk. Waarbij ik aan John een goede steun heb. Want on danks de paar minder prettige ervaringen, die hij aan het tennissen heeft overgehouden, heeft hij me altijd gestimu leerd door te gaan. Al liet John me nooit winnen in on derlinge partijtjes. Of ik een favoriete tennisser heb? Nee". ROB LANGEVELD door Frank Werkman Al geruime tijd voor mijn vertrek naar Italië verkondigde ik tegenover iedereen die het maar horen wilde, dat ik lekker zes weken op vakantie zou gaan. Ja, ja, was dan de reactie, die doorgaans werd vergezeld van een blik die een mengeling was van verbazing en begrip. Ik liet het daar meestal maar bij, want een toelichting op die ietwat wilde kreet zou slechts tot meer vragen leiden. Vragen, die ik voor een deel op dat moment toch niet had kunnen beantwoorden. Bovendien is eigenlijk niets zo vervelend als steeds dezelfde vragen te moeten beantwoorden. Wat dat betreft kan ik mij goed voorstellen dat bijvoorbeeld voetballers er op een bepaald moment de balen van hebben zich voortdurend te moeten herhalen. Terug naar de vakantie. Contact met het thuisfront leerde de voorbije dagen dat het met 't weer in de Lage Landen matig is gesteld. Welnu, wat dat betreft heb ik geen klagen. Vanaf het moment van aankomst op Sicilië, en daarna op Sardinië, schijnt vrijwel aanhoudend de zon; zoals dat hoort in deze contreien. Soms meer dan me lief is. Verblijf binnenshuis, noodgedwongen of niet, is dan overigens een probaat middel om de afwezigheid van anti- zonnebrandmiddelen het hoofd te bieden. Hetgeen overigens al een beetje afbreuk doet aan het vakantie-idee. Vakantie dus. Er zijn hier naast de overdadige zon meer overeenkomsten, inderdaad. Ik ben in het buitenland, ga met vreemd geld om, hoor andere talen. Tot zo ver geen problemen. Ook het exotische voedsel geeft een bepaalde dimensie aan het verblijf hier. Op Sicilië heb ik soorten spaghetti gegeten, waarvan ik het bestaan niet kende. Op Sardinië soep en mosselen met een smaak, waar ik nog lang aan zal terugdenken. Mooie ervaringen. Ook met de vooraf als problematisch gekenschetste telefoon verbindingen. Die werken vanaf de Italiaanse eilanden naar behoren en dat is een zorg minder. Men mag dan hier of daar niet meèr zijn toegekomen aan het afbouwen van een weg of het aanleggen van een parkeerplaats; de faciliteiten voor de internationale pers zijn prima voor elkaar. Daar duikt dan tevens de link met de vakantie gedachte weer op. Want vanuit de pers-centra bij de twaalf stadions mogen dan gedurende een maand lang, elke dag talloze malen verbindingen met elke uithoek op deze aardkloot worden gelegd, het gaat dan vooral en meestal slechts over het WK voetbal. Dat beheerst niet alleen het leven van zowat iedere Italiaan, maar ook van miljarden mensen elders. Ook dat van de verslaggevers. Dagelijks in de cellen van en zenuwstelsel bezig zijnde, ontstaat er namelijk een vernauwing, die als je je het realiseert toch ietwat beklemmend is. Je ziet, eet, drinkt en slaapt voetbal. Wat er elders in de wereld omgaat, ontgaat je vrijwel geheel. Je vangt wat kreten op, je ziet een paar krantenkoppen, veel meer is het niet. Toch een merkwaardig gevoel. Aanwezig zijn op plaatsen waar een belangrijk deel van het wereldnieuws ontstaat en vrijwel niets weten van het overige mondiale gebeuren. Dat beleven lijkt veel op vakantie, maar is het geenszins. Eén ding staat als een paal boven water: straks ga ik echt op vakantie. Misschien wel zes weken.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11