leidóaQowuwt* Uitbreiding waterzuivering Zuid-West begint in maart ALLER LEI(DS) Oppascentrale mag in omstreden wachtgebouw CeidóeSouia/nt STAD OMGEVING/KUNST/RTV 'aus Johannesschool [efinitief gesloten BUURTVERENIGING ALS ONDERHUURDER BURGERLIJKE STAND Een cadeau van formaat VRIJDAG 15 JUNI 1990 PAGINA 13 IEL pleit opnieuw voor houd Parmentiercomplex DEN De Stichting Industrieel Erfgoed Leiden (STIEL) In een open brief aan het college van B en W nogmaals het behoud van het Parmentiercomplex aan de Lammer- kt. STIEL vreest dat het college bevooroordeeld is wat de rde van het complex als monument betreft. „Stel namelijk lich op de plaats van het Parmentiercomplex een ander mo- ,ent had bevonden, bijvoorbeeld een patriciërswoning, dat monument werd voorgedragen, dan zou bescherming van- prekend zijn", schrijft de stichting. „Vanzelfsprekendheden leze berusten op impliciete normen en waarden van de be- imakers en hebben tot gevolg dat de politieke wil ontbreekt het Parmentiercomplex te redden", aldus STIEL. Deze „on- kheid in waardering" vindt de stichting onterecht. Om de rde van het monument aan te geven, stelt STIEL dat het mentiercomplex is opgenomen in de „Lijst van jongere wkunst te Leiden" die met prof. J. Terwen is opgesteld door enten van de Leidse universiteit. Aanrijding door medicijngebruik LISSE De politie nam gistermorgen een 44-jarige inwoon ster van Lisse haar rijbewijs af. De vrouw reed öm half twaalf op het par keerterrein van win kelcentrum Poel- markt tegen twee ge parkeerde auto's ftan. Volgens de politie was het de derde keer in anderhalf jaar dat d? vrouw een aanrij ding veroorzaakte ornaat ze onder in vloed van medicijnen verkeerde. Leidse politie pakt overvallers LEIDEN Een 20-jarige Leidse vrouw werd vannacht op brutale wijze beroofd op de Oude Rijn. De vrouw liep op de Kerk- brug toen zij werd belaagd door drie perso nen. Een greep haar vast, een ander pakte haar tas af en de derde stond op de uitkijk. De vrouw ging gillen, maar dat werd snel belet door een overvaller die een hand op haar mond hield. De dieven renden na de beroving weg richting de Hooglandse Kerk- gracht. De vrouw sloeg onmiddellijk alarm bij de Leidse politie. Die kamde de buurt uit en trof binnen tien minuten twee overval lers aan op de Breestraat. Een 19-jarige man en een 23-jarige vrouw uit Haarlem werden aangehouden. De tas werd met complete in houd teruggevonden tussen geparkeerde au to's op de Hooglandse Kerkgracht. De poli tie verwacht de derde overvaller binnen kort aan te houden. Leidse vrouwen opgelicht door thuiswerkcentrale LEIDEN Een 24-jarige en een 33-jarige Leidse vrouw hebben gisteren bij de Leidse politie aangifte gedaan van op lichting. De vrouwen reageerden half mei op een adverten tie van de Thuiswerkcentrale Deventer waarin thuiswerk werd aangeboden. Dat werk bestond uit het versieren van spijkerbroeken met klinknagels en sierstenen. De arbeid zou ongeveer twintig uur per week beslaan en de vrouwen zou den daarvoor 900 gulden per maand krijgen. Eerst moest echter een borgsom van 1680 gulden worden betaald voor de geleverde spijkerbroeken en het apparaatje waarmee de ma terialen op de broek moesten worden aangebracht. De vrou wen kregen daadwerkelijk broeken geleverd en ze gingen aan de slag. De broeken werden echter nooit opgehaald. Na diverse vergeefse telefoontjes naar de thuiswerkcentrale, kregen ze een transportbedrijf aan de lijn. Dat bedrijf advi seerde de vrouwen om naar de politie te gaan. De politie Deventer blijkt de zaak inmiddels te onderzoeken. Radio Interlokaal na klachten uit de lucht gehaald LEIDEN De illegale radiozender „Radio Interlokaal" is gisteravond uit de lucht gehaald. De Leidse politie kreeg diverse klachten van bewoners uit de Ververstraat en omgeving over storingen De controledienst van de PTT stelde een onderzoek in en kwam bij een 23-jarige Leidenaar uit de Ververstraat terecht. In zijn wo ning werden een radiozender en een versterker met een hoog frequent vermogen aangetroffen. De spullen zijn in beslag genomen. De man krijgt een proces-verbaal. Fietser breekt schouder LEIDEN Een 22-jari- ge Leidenaar is gister avond na een aanrijding met een gebroken schouder opgenomen in het Academisch Zie kenhuis Leiden. De man fietste op het fietspad dat naast de Sumatrastraat loopt. Hij wilde de Sumatrastraat oversteken en keek daarbij niet goed uit. Een 29-jarige Leidse au tomobilist schepte de fietser. LEIDEN De bouw van de uitbreiding van de waterzuivering Lei den Zuid-West begint in maart 1991. De nieuw bouw wordt in het eer ste kwartaal van 1993 in gebruik genomen. Dat staat in een notitie van het Hoogheemraadschap van Rijnland. De kosten van de eerste fase van deze nieuwbouw bedra gen ruim 63 miljoen gul den. Voor de tweede fase is 28 miljoen nodig. De installatie in Zuid-West is twintig jaar oud. De in richting zuivert afvalwater uit het zuidwesten van Lei den en uit Zoeterwoude en Voorschoten. Uitbreiding van de installatie is hard no dig. Het water dat wordt ge loosd geeft door de achter blijvende restvervuiling een onaanvaardbare waterkwali teit tot in de wijde omtrek. Omwonenden hebben veel last van stank afkomstig van de installatie. De huidige zuiveringsinstallatie kan de belasting in de toekomst niet meer aan. Bovendien vol doet de verouderde installa tie niet meer aan de ver scherpte normen voor het gezuiverde afvalwater. Op korte termijn worden de ei sen voor verwijdering van fosfaat en stikstof uit het af valwater nog aangescherpt door de overheid. De nieuwe installatie moet vergaand fosfaat uit het wa ter gaan halen. Daarvoor zijn een korrelreactor, fos- faatgiftetanks en fosfaatin- dikkers nodig. Binnenkortt wordt met een mobiele proefinstallatie een proef ge houden met dit vergaand verwijderen van fosfaten. Ook wordt bij de bouw van de nieuwe installatie reke ning gehouden met strenge re stikstofeisen. En worden voorzieningen aangebracht om slibuitspoeling tegen te gaan. Milieumaatregelen Omwonenden zullen van de uitbreiding nauwelijks ge luidsoverlast ondervinden. De nieuwe machines worden in geluiddichte ruimten ge plaatst. Tegen de stank wor den maatregelen getroffen. De grootste geurbronnen van de zuivering worden af gedekt. De lucht onder de afdekkingen wordt afgezo gen en in compostfilters ge reinigd. Het hoogheemraad schap overlegt inmiddels met de gemeente Leiden over de te treffen milieu maatregelen. De vergunning wordt voor 1 juli aange vraagd. 1 de oude geleid. Na de uitbreiding in iase i wordt een kwart van het af valwater nog over J zuiveringsinstallatie De bestaande beluchtings bassins en nabezinktanks blijven volledig in gebruik. Ook blijft de behandeling van het water nagenoeg het zelfde. Omdat de belasting van deze installatie veel minder is dan de huidige be lasting verbetert alleen daardoor al de kwaliteit van het afvalwater. De rest van het afvalwater wordt over de nieuw te bouwen onder delen geleid. Er komen on der meer twee nieuwe be luchtingstanks en vier nieu we nabezinktanks bij. In fase twee worden daar nog eens twee beluchtigings- tanks en twee nabezink tanks aan toegevoegd. De tweede fase wordt over tien jaar pas uitgevoerd. Bracol-terrein wordt dierenwei Het „Bracol-terrein", vernoemd naar een bedrijf dat er ooit was gevestigd, tussen Oosterdwars straat, Oosterstraat en Rijnkade wordt een schapenweide. De gemeente hoopt op die ma nier een einde te maken aan het storten van af val ter plaatse. Inmiddels zijn de bewoners van de omliggende huizen gevraagd voor 20 juni hun spullen van het terrein te verwijderen. Op die dag gaat de gemeente het terrein ontrui men. Ook achteruitgangen van tuinen die er ille gaal zijn aangelegd moeten weer worden dicht gemaakt. Volgens W. Weenink van de gemeente is het terrein twee jaar geleden schoon opgele verd. Nu verwacht hij er drie vrachtwagens rom mel af te moeten voeren. Daarna wordt gras in gezaaid en het terrein verpacht. Weenink denkt dat daarmee ook een einde komt aan het stor ten van afval. Elders in de stad onder andere bij de Mors IV is volgens hem de aanleg van dit soort weitjes ook effectief gebleken. FOTO: WIM VAN NOORT [DEN De rooms-katho- e basisschool Paus Johan- XXIII gaat per 1 augustus it. De Stichting Katholiek - derwijs Leiden heeft de bo nprocedure (SKOL) tegen staatssecretaris van onder- de sluiting verloren. afdeling geschillen van be- van de Raad van State gisteren in verband met spoedeisend karakter van zaak mondeling uitspraak laan. Een motivering van besluit volgt later. De ooi aan de Donizettilaanis Ie laatste basisschool in Lei- i Zuid-West waar katholiek derwijs kan worden ge- ilgd. De school zit al drie jaar onder de verlaagde ophef fingsnorm van 105 leerlingen. Woordvoerder Heruer weet dat het nu echt afgelopen is, .juridisch is er niets meer aan te doen. We hebben alle we-, gen bewandeld en we zijn diep teleurgesteld". Een klein licht puntje in het duister is dat de school pas per 1 augustus dicht moet. Dat is het tweede besluit wat de Raad van State heeft genomen. Anders had de school per direct gesloten moeten worden, en was er „een acute noodsituatie ont staan", aldus Heruer. De bo demprocedure liep namelijk over de beschikking van de staatssecretaris om de school per 1 augustus 1989 te sluiten. LEIDEN De gemeente verhuurt een deel van het wachtgebouw bij de Mor- spoort voor de periode van een jaar aan de Oppas Centrale Leiden (OCL). In het huurcontract wordt opgenomen dat buurtver eniging De Put minimaal een avond in de week van „het zaaltje" gebruik mag maken. Dat is gisteravond besloten tijdens een com missievergadering van de gemeente. Met dit com promis komt voorlopig een einde aan de slepende zaak rond dit gebouw waarvoor als schuldigen wethouder H. de la Mar en vooral de directie ge bouwen werden aangewe zen. Voorzitter I. van Buuren van De Put liet weten het met dit compromis niet eens te zijn omdat haar vereniging vaker ruimte nodig heeft voor buurt werk. Zij wilde de zaken om draaien en De Put hoofdhuur der maken. Namens de OCL reageerde A. van der Voort door te vertel len dat die instelling de ruimte hard nodig heeft: „Wij verzor gen oppas en opvang aan meer dan 500 gezinnen in Leiden en zitten te springen om ruimte. Er zijn ons door de gemeente toezeggingen gedaan en we willen ook dat die nagekomen worden", aldus Van der Voort die verder zei dat het sociaal belang van haar centrale ho ger ligt dan dat van de wijk- vereniging. Recht Ook Van Buuren beriep zich op toezeggingen: „Wij zijn een voortzetting van een oude buurtvereniging en niet zo maar een nieuwe club. Wij hebben net als elke buurtvere niging recht op een ruimte en dat is ons ook toegezegd door wethouder De la Mar. Verder moeten wij in het huurvoorstel voor het gebruik van twee avonden in de week twee-der- de van de totale huur opbren gen terwijl we geen subsidie krijgen", aldus Van Buuren. Zij vond het verder vreemd dat in de afgelopen twee jaar de directie gebouwen geen vaste prijzen voor de diverse zalen en de verschillende soci aal-culturele organisaties die van het wachtgebouw gebruik maken hanteerde en telkens van vraagprijs veranderde als het om De Put ging. Beide instellingen kwamen met een reeks aantijgingen aan eikaars adres wat bij het D66-raadslid H. de Goede de vraag opriep of de relatie tus sen aanstaande huurder en on derhuurder wel een werkbare was: „In hoeverre duldt u een tweede huurder naast u", vroeg hij Van de Voort. Zon der hierop antwoord te krijgen zegde verantwoordelijk wet houder T. van Rij toe de direc tie gebouwen opdracht te ge ven gesprekken te arrangeren teneinde de verstandhouding te verbeteren. Van de gedane toezeggingen kende Van Rij alleen de af spraak met de OCL, omdat overleg met De Put nog uit de vorige collegeperiode stamde, toen hij nog „gewoon" raadslid was. De commisieleden H. Koek (PvdA) en L. Driessen (VVD) wilden opheldering over de rol die de directie ge bouwen in de hele geschiede nis heeft gespeeld: „Want ook deze oplossing verdient de schoonheidsprijs niet", aldus Koek die door haar liberale collega werd bijgevallen met: „Voert gebouwen wel een standvastig beleid?". Van Rij 'vond het jammer dat het zo gelopen was, gaf toe dat er geen fraaie constructie tot stand was gekomen maar kreeg uiteindelijk wel de steun van de commissie om een huurcontract aan te gaan. Na afloop van de vergadering werden op de gang de eerste positieve contacten tussen OCL en De Put gelegd waar men het in ieder geval al snel eens werd dat de rol van de gemeente een dubieuze was geweest. 'DEN Geboren: Arthur Antonius ran S. Schiebroek-I.A.M. Uijtde- sge, Tijs zn. van J. Klink, Marlouke arlotte dr. van H. Kuik-J.K. de »jn, Jop Cornells zn. van: G.A. nmer-G.J.M. Broekhuis, Richard van: P.W. Hoogenraad-M.J. entink. Johan Hendrik Daniël zn. P R N. Lardé-J.C. Koet, Ivo Ro- zn. van: C.A. van Maris-M.D. k, Jorik Hendricus Gerardus zn. G.L.M. Broch-C.C.J. Scholtes, s Isabella dr. van: C.T.J. Juffer- ns-J Lens, Willemina Marion dr. P. van der Spek-W. Heemskerk, inne Reinalda dr. van: J.R. de n-M.A.G. Stoop, Margaretha Jaco- Blsabeth dr van: A.C.J. Duiven- wden-C.J.M. van der Raad; Alinda C. van der Meij-A. Hazenoot; Koos zn. van: W.H.J.M. Wil- ns-F.B.C.J. Netten. Zhi Xiang zn. I: Z.X. Jiang-S. Hu, Joyce dr. van: Vonk-A. Borsboom, Robin zn. F.J. de Wolf-G.W. Reuser, Romy aha Wilhelmina dr. van: J.C. Coret- W. Straathof, Kevin zn. van: J.C. Delft-G.C. Blijleven, Roel zn. van: Verlind-A.H. Kors, Anne Rosalia legonda dr. van: G. Meijers-A.S.M. hrama, Thijs zn. van: P.T.M. Kaag- n-C.M. ten Have, Lindy Catharina ihanna dr. van: C.P.E. van der Slot- "H. Gardenier, Amrieta Anudja dr. S. Balkaran-L. Ganesh, Shirley berta dr. van: R.D. van Schalk-K.P. ider Nfet, Siham dr. van: A. Amaz- ;J. Mouaoual, Mitchel zn. van: V.J. van der Drlft-M.J. Turk, Sjoerd van: M. Sieval-M.P.F.M. Plouvier, ner Dominique Patrick zn. van: Y.M. Rosalle-H.M.M. Hilverdink, Ry- leJeannette Elisabeth dr. van: B.J. Zweeden-J.M. Gladpootjes, San- Arie Johannes zn. van: R. van der w-W.J. Choufoer, Maxim Corneal van: C.J. van Laren-B. van Hum- Kk, Lotte dr. van: C.L. Schone- d-M van der Snoek, Michael zn. n; E.W.F. Kientz-A.P.M. Slinger- kl, Matthias Robert zn. van: R.R. mtlng-D. Herzog, Johannes Francis- 8 zn. van: C.J.M. Heemskerk-M.S. Wis, Frenkie Marinus zn. van: Sluiter-R. van Oevern, Dikkie r. G. van Duijvenbode-L.M. rkheij, Amrita Kaur dr. van: P.S. jlhotra-M.J.C. van Egmond, Myrna )is dr. van: J.A. Fehrmann-J.L. umann, Bianca dr. van: H.J.J, de raaf-j. Pardon, Margaretha Carolina J. Kerpershoek-W. Hendrik- Nrkden: f-Berghuijs geb. 7 mei 1907 man, den Dulk geb. 30 maart 1906 ge- M geweest met: A.A. Hogewoning, "w*"3 geb. 19 sept. 1907 gehuwd met P.J. van Es, H.D. de raaf geb. 21 sept. 1913 man, H.M. geb 6 feb. 1899 gehuwd ge- met C.J. Verloop, A.O. Hukom 7 juni 1927 man. A.F. Brons- geb. 9 juni 1903 man, A.C. Hus !b 29 nov. 1952 echtgenote van ■A. van Duijn, G.M. de Ree geb. 2 1925 echtgenote van J.F. van J A. Alkemade geb. 10 sept. gehuwd geweest met J. van der W.H. Schoonwater geb. 11 okt. 1929 echtgenote van A.K. Wolterink, D. du Mortier geb. 3 maart 1910 ge huwd geweest met S. Otterspeer, H. Stol geb. 2 maart 1909 man. F.W.H. van der Steen geb. 4 feb. 1910 man, M. Tegelaar geb. 28 maart 1908 ge huwd geweest met B.P. Bleij, M.S. van der Maden geb. 15 dec. 1914 echtgenote van I.L. van Eenennaam, A.C. Hogeboom geb. 9 maart 1912 gehuwd geweest met: J.G. van Vliet, B.G. Weijers geb. 14 feb. 1912 man, G. van Norde geb. 24 jan. 1894 ge huwd geweest met G. Oostenbrug, A. Smit geb. 7 feb. 1892 gehuwd ge weest met M. de Koning, P.J. Schin kel geb. 29 mei 1912 man, P.J. Melet geb. 27 maart 1904 man, P. Haas beek geb. 4 juli 1926 man, A. Postma geb. 5 april 1917 man, M.H.C. Schut te geb. 7 nov. 1925 echtgenote van S. Bloem, W. Hartevelt geb. 31 aug. 1933 man, A.J. van Geldrop geb. 18 juni 1909 man, D. Leertouwer geb. 29 dec. 1919 vrouw, P.G. van der Meer geb. 3 maart 1925 man, G. van der Togt geb. 15 dec. 1902 man, M. Meertens geb. 14 juni 1909 man, J.C. Chaudron geb. 20 juni 1914 man, W.F. Pardoen geb. 12 juni 1920 man. Ondertrouwd: J. C. van Putten en I. H. Hageman; R. D. van Delft en J. A. G. Schrijvers; A. F. Weidema en M. M. von Lindern; H. van Rijn en N. Levarht; K. F. J. M. van der Heide en G. van Houwelingen; M. de Jong en J. I. C. Koolj; G. Drago- netti en L. F. Hofland; J. P. Hollebeek en W. A. Erades; E. W. H. Koelink en K. Verver; B. A. Paula en T. M. T. Rach; W. van den Blggelaar en F. S. Arikdogan; J. A. van Doorn en A. Fa- raoni; W. Koopmans en M. G. Broers- ma; R. H. Doekhi en L. S. Siwpersad; H. J. Beenhakker en M. H. Naber; W. Jansen en J. Sloos; T. Ottenho» en G. J. Koolmoes; H. K. Koper en J. van IJperen; N. van Loef en E. de Wolf; P. A. M. M. van Kempen en R. M. Vonk; W van Wijngaarden en M. P. Perfors; R. A. J. Roosen en A. W. A. C. Groe- Gehuwd: P. A. Feiten en J. M. Franssen; M. H. van der Zee en N. Breedevelt; M. A. Rosheuvel en J. M. Stoute; H. S. Burghout en A. J. M. Weertman; H. vanrDriel en C. H. Vis; D. A. M. van Dijk en V. T. M. Peljnenburg; W. J. Ravensbergen en T. van Dort; P. C. van Houten en P. G. L. de Haan; E. Wilhelm en M. A. Ideler; L. J. van der Geest en J. A. Schenk; W. Lek en D. Planjer; C. Zaalberg en C. M. Sjar- dijn; E. J. Goossens en M. H. Moot; W. F. van der Blom en L. E. M. Schouten; M. J. van den Heuvel en H. C. van der Weljde; A. H. Halman en H. Mingelen; W. J. H. Brandt en M. van Ree; P. J. Buitenhuis en M. H. van Coeverden; E. A. T. 't Hart en G. Kuijsten; R. van Duuren en S. P. Carr. Repetities voor het programma „Spiegelen" van het Kreatief Danscentrum. Dans- uitvoering Leerlingen van het Kreatief Danscentrum uit Leiderdorp geven zaterdag en zondag een uitvoering in de Leidse Schouwburg. Het programma heeft de titel „Spiegelen"ge kregen. Drie gastchoreogra- fen uit de regio, Mirjam Ou- werkerk, Ellis van Evert en Roger Jansen zelf oud- leerlingen van Margriet de Jong van het Danscentrum verlenen hun medewer king aan het programma. De voorstellingen beginnen op zaterdag om 15.30 en 19.30 Chili Het Chili Front Leiden houdt in de week van 9 tot en met 14 juli de jaarlijkse Chili-col lecte. De opbrengst is be stemd voor projecten van volksorganisaties in Santa Cruz en La Serena. Het Leid se Front heeft nog collectan ten nodig die zich kunnen melden op nummer: 071- 310264. Musical Leerlingen van het Bonaven- turacollege voeren aanstaan de dinsdag 19 en woensdag 20 juni in de Leidse Schouw burg de musical Toeters en school zelf mee. Toeters en Rebellen begint om 20.15 uur. Fietsvierdaagse De Leidse toervereniging Swift houdt vanaf aanstaan de maandag tot vrijdag 22 juni een fietsvierdaagse. De start is dagelijks bij het club huis aan de noomburgerweg nabij sportpark De Bult. De afstanden zijn 15 en 30 kilo meter en de kosten 5 gulden. Kinderen tot 16 jaar betalen een gulden minder. Voor in formatie en deelname: 071- 892883. Kindertelefoon minder gebeld door hijgers LEIDEN De Leidse Kin der- en Jongerentelefoon (KJT) heeft het afgelopen jaar minder last gehad van hijgers en andere bellers met seksuele bijbedoelingen. Ook bellen minder kinderen voor de grap. Dat blijkt uit het jaarverslag van de KJT over 1989. Oor zaak van de afname van min der serieuze telefoonbes is vol gens de KJT de sterke toena me van de 06-lijnen. Het aan tal serieuze telefoontjes nam toe in 1989, namelijk 1416 te genover 1217 in 1988. Het tota le aantal telefoontjes steeg met 200 stuks tot 2276. De KJT denkt dat er nog meer kinde ren zouden bellen als de KJT al vanaf 14.00 uur bereikbaar was in plaats van vanaf 16.00 uur. Plannen voor verande ring van de openingstijden zijn daarom in de maak. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I I Adres: Postcode/plaats: j Telefoon: Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de y"- eerste twee weken gratis. I (voor controle bezorging) 1 Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 I Stuur als dank de luxe handdoek naar: Naam: Adres: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel met nodig - naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. I 3XXX2I

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13