ji het Land van Ooit luurt strijd tussen roed en kwaad voort I Wereldsymfonie voor de stervende aarde BEAU-TIE Gravenstraat 1, Den Haag Tel. 3462179. Nieuwe speciaalzaak in dassen! Vader in oranje Vader met 'n oranje das? Uni, met een stippel of streep of met de brullende leeuw, bij BEAU-TIE kunt u terecht voor ƒ19.90 (polyester). Vader in de kunst Prachtige kunstdassen van Van Gogh, Picasso, Dali, uit de serie van Ralph Marlin ƒ37.50 (polyester). MINISTER D'ANCONA: „Nederland en Vlaanderen vormen culturele eenheid" DEN HAAG De Vlaamse en de Neder landse cultuur zijn twee verschillende subculturen, die samen een grotere cul turele eenheid vormen. Het beleid moet niet wor den gericht op het onge daan maken van de ver schillen tussen de subcul turen, maar op het optre den in culturele contacten met andere landen als een door dezelfde taal verbon den Nederlands-Vlaams cultuurgebied. Dat antwoordde minister D'Ancona van cultuur gisteren op vragen van de Tweede-Ka merleden Postma, Glasz, Franssen, Houben-Sipman en Hendriks. Zij eisten dat de mi nister zich verantwoordde voor haar wegblijven van het Algemeen Nederlands Con gres, op 28 april in Brussel. De minister had, zo blijkt uit de beantwoording, „dringende persoonlijke verplichtingen". Zij stuurde een ambtenaar en liet hem zeggen dat samen werking wel, maar integratie niet mogelijk was. De Belgen reageerden zwaar beledigd. De Kamerleden vroegen zich af of de minister het nu wel of niet eens was met de woorden die premier Lubbers op 20 fe bruari van dit jaar in de Eerste Kamer sprak: „Het is natuur lijk waar dat de Nederlandse cultuur en taal niet samenval len met de Nederlandse gren zen. Sterker nog, één van de redenen waarom ik zo graag spreek met de Taalunie en er contacten mee onderhoud, is het historische effect van de gemeenschappelijke wortels en wat deze hebben opgeleverd aan Nederlandse cultuur." Volgens d' Ancona lijken de woorden die zij op 28 april in Brussel liet uitspreken in te genspraak met wat Lubbers heeft gesteld, maar is dat toch niet het geval omdat zij de grotere culturele eenheid er kent Inmiddels zijn de Vlamingen ook weer boos op hun eigen cultuurminister Dewael, om dat die het afgelopen dinsdag liet afweten bij een vergade ring van de Nederlandse Taal unie in Den Haag. Dewael zat bij de voetbalwedstrijd van Belgie in Italië. SJNST/RTV Cetdóc Coulant donderdag u juni 1990 pagina 9 Kunstbloemen In een bootje leggen Mac Thiadens en Jaap Rouen- dal de laatste hand aan een van de drie drijvende bloemperken in het Open t Havenfront bij het Amster- 1 damse Centraal Station. De kunststofbloemen zijn elk 1.50 meter hoog. Af hankelijk van de windrich ting, golfslag en plaats van de toeschouwer tonen de bloemvelden steeds een andere kleur. Dit kunstpro ject, een initiatief van de twee kunstenaars, blijft te zien tot eind september. FOTO: ANP Emmy Verhey: alle Beethovensonaten op één dag AMSTERDAM De violiste Emmy Verhey en de pianist Carlos Moerdijk zullen op 14 juli in de AGA Zaal van de Beurs van Berlage in Amster dam alle tien vioolsonaten van Ludwig van Beethoven uit voeren. De sonaten worden verdeeld over drie concerten. Het eerste concert begint om 12.00 uur en omvat de sonaten 1, 2, 3 en 4. Het tweede concert met de sonaten 5, 6, 7 en 8 start om 16.00 uur en het laat ste met de sonaten 9 en 10 om 20.15 uur. CHAGALL BEURS VOOR STUDENT MEDIA-KUNST ENSCHEDE De 24-jarige Folko Boermans, die aan de Akademie voor Beeldende Kunst in Enschede media-kunst studeert, krijgt de eerste Chagall Beurs. De beurs bedraagt 22.000 gulden en is bedoeld om een jaar lang te stu deren aan het Duncan of Jordanstone College in Dundee in Schotland. Het Prins Bernhard Fonds bepaalt wie de beurs krijgt. De beurs is echter ingesteld door de Chagall Holding (hotels, restaurants). Boer mans werd als „meest veelbelovende" uitge kozen uit tien kandidaten. Allen moesten zij werk insturen en schrijven waar ze in het bui tenland een vervolgopleiding zouden willen volgen en waarom. De Chagall Holding be taalt zo'n vervolgopleiding tot het bedrag van 30.000 gulden. Boermans krijgt de beurs zater dagmiddag 30 juni uitgereikt in het Green Park Hotel in Leidschendam. Internationale dag van de architectuur AMSTERDAM Op 1 juli wordt voor de vijfde keer ook in ons land de Internationale Dag van de Architectuur gevierd. De bedoeling daarvan is de aandacht voor de gebouwde omgeving bij het grote publiek te stimuleren, aldus een bekendmaking van de organisator, de Koninklijke Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst Bond van Neder landse Architecten BNA. Overal in het land is door de Kringen BNA een programma georganiseerd dat bestaat uit publieks prijzen, forumdiscussies, tentoonstellingen, boot tochten, wandelroutes, fietstochten en rondleidin gen door steden en gebouwen. In Den Haag zullen onder meer de ministeries van buitenlandse zaken (op voorintekening), sociale za ken, verkeer en waterstaat en de nieuwbouw van de Tweede Kamer worden opengesteld voor het publiek. STOA vreest vermindering programma's allochtonen HILVERSUM De Stichting Omroep Alloch tonen (STOA), is aller minst gerust op de plan nen die de NOS heeft met de programma's voor al lochtonen op radio en te levisie. De NOS heeft daarover een nota gepro duceerd en hoewel vice- voorzitter dr. A.H. van den Heuvel van de NOS STOA schriftelijk heeft verzekerd dat de aandacht voor allochtonenprogram- ma's gehandhaafd blijft, heeft de toon van de nota STOA hevig gealarmeerd. Een groot deel van de pro gramma's die nu vóór minder heden worden gemaakt wor den programma's óver min derheden, zegt STOA-coördi- nator Ed Klute in een gesprek met het ANP. Niet dat Klute tegen programma's over min derheden voor een ruimer pu bliek is, maar dan wel graag buiten de zendtijd die nu nog speciaal voor minderheden- programma's is gereserveerd. Vrijdag behandelt de Pro grammaraad van de NOS, een adviesorgaan voor het bestuur, de nota. Het NOS-bestuur zal waarschijnlijk na de zomer een besluit nemen over de programmering voor allochto- STOA, een samenwerkings verband van ethnische min derheidsgroepen, dat streeft naar meer aandacht voor al lochtonen op radio en televi sie, vreest dat de NOS zich heeft laten leiden door de Hil- versumse concurrentiekoorts, die wil scoren in de slag met de commerciële omroepen. De kijk- en luistercijfers van de minderhedenprogramma's zijn over het algemeen aan de lage kant en, meent STOA, speci fieke programma's voor min derheden moeten daarom wij ken voor programma's die ge acht worden een breder pu bliek te trekken. Over wat de NOS tot nu toe heeft gedaan is Klute niet on-, tevreden. „Het kan altijd meer en beter, maar de NOS doet erg haar best om in de algeme ne programma's tot uiting te brengen dat zij een afspiege ling zijn van een multiculture le samenleving." Van de spe ciaal op de allochtone bevol king toegesneden programma's moet de NOS echter afblijven, vindt hij, omdat datgene wat er nu is echt een noodzakelijk minimum is. Op het moment heeft de NOS op televisie op jaarbasis onge veer 105 uur zendtijd beschik baar voor programma's die speciaal op allochtone groepen in het land zijn gericht. Vol gens de inzichten van STOA schiet daar maar 52 uur van over als de ideeën in de NOS- nota worden uitgevoerd. De rest van de zendtijd zal wor den besteed aan programma's over minderheden voor een breder publiek. De NOS zegt in de nota het tot haar taak te rekenen program ma's te maken voor minderhe den, maar zij vindt dat radio en televisie massamedia zijn, waardoor zij zichzelf beperkin- fen meent te moeten opleggen, ecent in Nederland gevestig de vreemdelingen bij voor beeld hebben zeker specifieke programma's nodig, maar ge zien de beperkte omvang van die groep vindt de NOS dat onder hen programma's op au dio en videocassette verspreid moeten worden, die de NOS graag zegt te willen vervaardi gen. Van de reeds lang in Neder land verblijvende buitenlan ders vindt de NOS eigenlijk alleen de Turkse en Marok kaanse en misschien de Chine se groeperingen groot genoeg om via de landelijke radio en televisie in de eigen taal te worden bediend. Kleinere groepen, zoals Grieken en Joe- goslaven, Portugezen en Span jaarden, kunnen beter worden bereikt via kleinschaliger me dia als de lokale radio en ka beltelevisie, vindt de NOS. STOA is het daarmee grondig oneens. De lokale radio-om roepen hebben één zender tot hun beschikking, de landelijke heeft er vijf. Bovendien wo nen die mensen verspreid over het land, wat juist een reden te meer is om ze niet op lokaal, maar op landelijk niveau te bedienen, zegt Klute. IP VARA-TV OP ADVIES VAN HERMAN VAN VEEN 'an Goghmuseum dagen dicht na "n! inde herdenkings- xpositie (MSTERDAM In ver- and met herinrichting lal het Van Goghmuseum Amsterdam na het ein- van de grote herden- jfjingstentoonstelling met ihil'derijen van Van ogh op 30 en 31 juli en 1 igustus gesloten zijn. 'anaf 2 augustus wordt in let museum weer de vaste llectie getoond. laarnaast opent er op 17 au- istus (tot en met 10 decem- ir) een speciale expositie ider de titel „De briefschet- :n van Vincent van Gogh". 'anwege hun grote kwets- iarheid en lichtgevoelig- :id zijn de 250 brieven met jjfchetsen nog niet eerder j '.poseerd. Fanaf 24 augustus (tot en net 4 november) is er een nvangrijke overzichtsten- onstelling gewijd aan Emi- Bernard (1868-1941), èen Fan de beste vrienden van Van Gogh. Op deze expositie net schilderijen, tekeningen in grafiek worden vooral wens rol als vernieuwer Pjn stilistische en technische Veelzijdigheid belicht. herdenking van de hon- irdste sterfdag van Van ogh (1853-1890) wordt afge goten met de expositie „Van uogh en de moderne kunst 11890-1914)". Het thema iarvan is de invloed die an Gogh heeft gehad op de ■hilderkunst van onder an- leren Kokoschka, Schiele, ^erain, Matisse, Van Don- jen, Kirchner, Kandinsky en limt. Deze tentoonstelling juurt van 16 november tot [n met 18 februari 1991, al- de bekendmaking. Land Van Ooit, folkloristisch ler van Compagnie van Ooit, re- Oncko Grader, VARA-tv, Ned. 1 18.40 uur, donderdag. ILVERSUM Op zes inderdagavonden, te be nnen vanavond, geeft IVRA-tv direct verslag n het ontstaan van het and van Ooit' en de jebelen die er heersen, et gaat om op zichzelf lande verhalen, met als de draad en thema de ijd tussen goed en vaad. Het is geschreven lor alle leeftijden. Pak- n de kijkers dit op, dan aan er nog 24 afleverin- m te wachten. :t 'Land Van Ooit', gelegen Drunen (NB) nabij Waal- jk, bestaat sinds vorig Jaar i een theatertuin, waar dag- ireanten continu allerhande peel kunnen bekijken in aalf theaters met benamin- als Baldakijn, Open doek- Rode Oortjes en Manege- eater, in welk laatste hip- erblijf er behendig irdt geacteerd vanaf paar- n. Van Pasen tot voorbij de rfstvakantie vinden er tien- len acteurs emplooi in de ;ie van Oncko Grader en ar ideeën en teksten van re Taminiau en Monique rijbosch. irman van Veen werd aan trokken als adviseur en ;rd te dien einde voor het le- :n benoemd tot baron van =$t „Land van Ooit". Deze op in beurt sloeg met een rid- Irslag Juffrouw Stemband (Annemiek Hoogendijk) tot kasteelvrouwe, zodat in beider naam een artistiek hoogwaar dig toneelprodukt kan worden geleverd. Ontstaan Het 'Land Van Ooit' ontstond uit een gat. Op het 25 ha. om vattende landgoed van de adellijke familie d'Oultremont spleet niet lang geleden de aarde met geweld open. Tot 17 meter hoog rees tot veler ver bazing uit de grond de steven van een schip op. Wetenschap pers stelden na zorgvuldig on derzoek vast, dat dit schip geen ander kon zijn dan de bark, die in 1863 in Nieuw- Zeeland wegdook in het ha- venslib en door het binnenste van de aarde heen zijn weg vond naar Drunen. Men mag dit om meer reden een histori sche plaats noemen. Uit de Vlaamse familie d'Oultremont stamde in de vorige eeuw ene Henriëtte, die de gade werd van koning Willem I. Henriët te stond bekend als een vrouw die met verheffing van stem wist te spreken en daarom bij het volk de naam kreeg van 'Jetje Dondermond'. In haar nog steeds bestaande eigen kasteeltje op dit landgoed kan de bezoeker zijn maaltijd uit- geserveerd krijgen. Om het ontstane gat heen werd op de weilanden en ven nen een historische burcht ge bouwd, waarbinnen kinderen in een enclave hun eigen hun eigen vrije wereld beleven vol speeltuig en theatervertier. Het land kent eigen wetten en voorschriften, een eigen volks lied, een eigen munteenheid, nu op voorspraak van Herman van Veen ook een eigen tv- programma en een eigen Gou verneur, die elke bezoeker met hoofse handgebaren wel kom heet. Troebelen Geen land zonder troebelen en onrust en daarover handelen alle toneelstukken, die de hele dag door in deze theatertuin en nu dus ook op VARA-tv worden opgevoerd, begeleid door muziek op de oude in strumenten van het Barocco- co-ensemble. De vroegere be woners van het landgoed Graaf Wildebras en Gravin Rondalia roddelen en chicane ren bij het leven en brengen de menselijke geest in het on gerede. Zij worden betoverd en moeten hun verdere be staan dolend slijten als zwart- nekzwanen, waarvan er inder daad twee in de vennen dob beren. Op bekijks van kinde ren blijken zij niet gesteld. Dan duiken zij weg in de oeverbegroeiing. Het ridder- paard Kos-met-de-Snor en rid der Graniet-sterker-dan-ik- kan-niet stellen voortdurend orde op zaken in de strijd tus sen de oerkracht van het kwaad en het eeuwige begin sel van de liefde. Edele vrou wen staan daarbij de Gouver neur ten dienste, niet terug deinsend voor de grimmigheid van het kwaad. Ooit zal het goede zegevieren. Directeur/stichter/motor van al deze bedrijvigheid Mare Ta miniau, met voorheen directie functies in de Efteling, de Au- totron en VVV Tilburg: „Ka rakterologisch ziet men in de toneelfiguren een treffende doorsnee van het gemiddelde van de bevolking, maar elke gelijkenis moet aan een mis verstand worden toegeschre- TON OLIEMULLER HILVERSUM Met de gezondheid van de aarde is het niet best gesteld. Van een lichte verkoud heid is al jaren geen spra ke meer. Toch lijken haar bewoners nauwelijks ge ïnteresseerd hun levens bron voor een totale on dergang te behoeden. Op een klein groepje na. Om de mensheid wakker te schudden organiseerden achttien omroepen over de hele wereld eën week durende actie om de na derende crisis nog eens onder de neus van hun kijkers te wrijven. Hoog tepunt vormde 'One World One Voice', een muzikale roep om een ge zonder milieu, waaraan 292 wereldberoemde ar tiesten meewerkten. Nederland liet het weer eens afweten, zelfs aan het als mi lieu-vriendelijk te boek staan de Veronica, in het verleden strijders voor Greenpeace, trok het hele gebeuren geruis loos voorbij. „Nee, het lijkt ons niet interessant", was het com mentaar van de" omroep die zijn jeugd blijft toeroepen „Je bent jong en je wilt wat". Ze worden daar waarschijnlijk pas wakker als de zojuist ver schenen compact disc „One World One Voice" een succes wordt. Gelukkig reikt de kabeltelevi sie ver zodat in het westen van ons land massaal op de BBC en in het oosten van het land op het Duitse WDR kon worden afgestemd. Hierdoor werd de echte liefhebber niets onthou den. 'One World One Voice' is een idee van Kevin Godley. Hij bedacht, op verzoek van de BBC, het concept van een mu zikale kettingbrief. Het idee was simpel: laat een zo groot en divers mogelijk aantal ar tiesten improviseren op een thema, zorg dat de video-ca mera daarbij aanwezig is en je hebt niet alleen een unieke soundtrack, maar ook een boeiend relaas over de be zorgdheid van artiesten over het milieu. Dat daarbij voor muziek werd gekozen, lijkt duidelijk: het is de enige uni versele taal, die bovendien een grotere kracht heeft dan het geschreven woord. Kevin Godley nam zelf de beeldregi stratie voor zijn rekening en vroeg producer Rupert Hine de muziek in goede banen te leiden. Het werd een reis rond de we reld. Hét tweetal legde in tweeënzestig dagen ruim 60.000 kilometer af, via New York, Dublin, Londen en Rio naar Los Angeles, Helsinki, Pariis, Afrika en Leningrad. Godley keerde met honderd vijftig uur documentaire-mate riaal en zestig uur gefilmde ar tiesten terug, terwijl Hine en zijn technicus Stephen W. Tayler in die tijd honderdtien 24-sporenbanden verzamelden, waarop de 292 artiesten waren terug te vinden. Muzikaal palet Het resultaat is een symfonie voor wie van de wereld houdt. Het is een werkstuk waarbij de stem van Lou Reed in Los Angeles wordt ondersteund door de accordeonklanken van Richard Guilliano in Parijs en waarbij de Zulu-muziek van Johnny Clegg, opgenomen in Lille, wordt voorzien van ras pende vocalen van Eddy Grant in Londen. De symfonie is een uiterst rijk, muzikaal palet, dat prachtig is opge bouwd en helemaal aan het einde, met het Leningrad Symphony Orchestra onder leiding van Alexander Dimi- triev, zijn klassieke gezicht toont. Daarvoor is het een komen en gaan van artiesten, die geheel in hun eigen stijl een steen of steentje bijdragen. Sting levert een fikse bijdrage op bas, het zelfde geldt voor het snerpen de, altijd fantasievolle gitaar spel van Steve Stevens (gita rist van Michael Jackson) en voor de vocalen van Peter Ga briel bijvoorbeeld, terwijl het aandeel van zangeres Maria McKee en zanger Terence Trent D'Arby beperkt blijft. Solo-uitstapjes Het internationale karakter van de symfonie blijkt niet al leen uit de grote hoeveelheid talen waarin voor een gezón- der millieu wordt gepleit, maar ook uit de diversiteit aan muziekstijlen die niet alleen rockmuziek omvat, maar rap naadloos laat overvloeien in Ierse volksmuziek (The Chief tains) en reggae verbindt met de gevarieerde stemmen en de uitheemse instrumenten van Oost-Europa. Simpel gezegd worden de „orkestpartijen" telkens doorbroken door solo uitstapjes, waarbij Robbie Ro bertson (ex-Band) met zijn donkere, pakkende stem sterk opent met een verhaal dat al het leven op aarde, als het web van een spin, onverbrekelijk met elkaar is verbonden. Hoe wel je bij een symfonie moei lijk kan praten over hoogte punten verdient een aantal bij dragen een aparte vermelding. Lou Reed, op gitaar, is onge compliceerd indringend in „Everyone Has A Choice", Laurie Anderson is zichzelf en daarmee uiterst herkenbaar in een verhaal over een walvis in een waterbasin, die zich af vraagt of alle oceanen muren hebben. Dave Stewart weet zich ondersteund door vrou wenkoortjes, de Gypsy Kings laten in Helsinki hun flamen co-snaren trillen, terwijl de boodschap voor elke wereld burger duidelijk wordt ge maakt. Verplicht Ook voor wie de toestand van het milieu een worst zal zijn, is „One World One Voice" epn verplichte aanschaf. Zeker in de collectie van muzieklief hebbers mag hij niet ontbre ken. De plaat, waarvan de de opbrengst naar verschillende milieu-organisaties gaat, blijkt een leerzaam vakantiespelle tje. Wat is er leuker dan on derweg naar de vakantiebe stemming te raden wie de in strumenten bespeelt of zijn stem laat klinken. Dat kan nog hele discussies tot gevolg heb ben. Het is overigens niet de bedoeling dat thuis de aange schafte compact disc wordt overgetaped. Hiervoor dient de cassette te worden aange schaft. Zie het maar als een vergoeding voor de milieu vervuiling die de auto veroor zaakt waarmee de vakantie bestemming wordt bereikt. En al ga je met de fiets, dan nog zul je zelf wel iets kunnen ver zinnen, dat jouw (extra) finan ciële bijdrage aan de milieu organisaties, de gehele op brengst van „One world one voice" wordt geschonken aan milieu-organisaties, rechtvaar digt. HANS PIËT Scène uit het VARA-tv-spel het „Land Van Ooit". Baron-voor-het-leven Herman van Veen slaat met een ridderslag Juffrouw Stemband (Annemiek Hoogendijk) tot kasteelvrouw- voor-het-leven. Op de achtergrond slaat de Gouverneur dit tafereel met welgevallen gade.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9