^Westberlijners denken net heimwee aan Muur Geestelijk gehandicapten in Sovjetunie volstrekt kansloos Betogers eisen regering zonder 'communisten' [Toekomst AVO nog «ongewis DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB EG laat sancties tegen Zuid-Afrika nog intact UITENLAND QeidteOounant DONDERDAG 14 JUNI 1990 PAGINA 5 Ï[uim honderd agenten p Sri Lanka gedood COLOMBO De regering van Sri Lanka heeft gisteren 3.000 man troepen ter verster king naar de oostkust gestuurd, waar Tamil- opstandelingen militaire kampen hebben aan gevallen. Het regeringsleger en de Tamils ne geerden gisteren een eerder afgesproken s/Staakt-het-vuren. Volgens militaire zegslieden [afhebben de rebellen eerder deze week meer sqdan honderd politiemensen en tientallen bur- vagers gedood. De gevechten begonnen maandag toen de guerrilleros in het oosten van Sri Lan- een tiental politieposten veroverden. Dins- j voerden de Tamiltijgers aanvallen uit op yier legerplaatsen waarbij achttien soldaten om het leven kwamen. De geweldsuitbarsting is de ergste sinds de Indiase vredesmacht zich in maart van dit jaar heeft teruggetrokken. Opnieuw massagraf van Poolse soldaten ontdekt MOSKOU In het westen van de Oekraïne is volgens het dagblad Moskou Nieuws een massagraf van Poolse soldaten ontdekt. Bij de stad Kharkov zouden volgens documenten tij dens de Tweede Wereldoorlog bijna vierdui zend Poolse soldaten zijn doodgeschoten door de Russische geheime dienst NKVD. Volgens de Gazeta Wyborcza, de kran. va 1 Solidari teit, zou het in Charkov gaan om een deel van de ongeveer vijftienduizend Poolse officieren, die in 1939 bij het begin van de Tweede We reldoorlog door de Sovjetunie krijgsgevangen werden gemaakt en vermoord. De meeste van deze soldaten liggen begraven bij Katyn in West-Rusland. De Sovjetunie heeft pas twee maanden geleden toegegeven dat de NKVD, de toenmalige géheime dienst van Stalin, ver antwoordelijk is voor de massamoord. Deense regering wil minder abortussen KOPENHAGEN Denemarken wil het grote aantal abortusingrepen dat daar jaar lijks wordt uitgevoerd terugdringen. De Deense minister van volksgezondheid Ester Larsen wil alle artsen en medische instel lingen aanschrijven met het verzoek om vrouwen nadrukkelijker te wijzen op het gebruik van voorbehoedsmiddelen ais de meest geëigende weg om geen kinderen te krijgen. „Het is een schande dat in een be schaafd land elk jaar meer dan twintigdui zend abortussen worden uitgevoerd", zei de bewindsvrouw in een interview met de krant Jyllands-Posten. In Denemarken kunnen vrouwen zonder psychisch-medi- sche toetsing een door het ziekenfonds ver goede abortus laten verrichten. Moskou gaat plan Ryzjkov aanpassen MOSKOU De Sovjet-regering gaat het aangekondigde economische her vormingsprogramma, dat de consu menten in paniek naar de winkels heeft gedreven, aanpassen. De verho ging van de broodprijs, die over twee weken in zou gaan, is voorlopig uitge steld. Dat is het resultaat van het debat dat gisteren werd gehouden in de Op perste Sovjet, het parlement van de Sovjetunie. Ryzjkov heeft tot septem ber de tijd om voorgestelde wijzigingen uit te werken. Ryzjkov zei achter de aanpassingen te staan, maar waar schuwde dat het moeilijk zal zijn om de nieuwe wetten klaar te hebben voor de herfst. Felle aanval Baker op regering Israël WASHINGTON De Ameri- kaanse minister van buiten landse zaken, James Baker, heeft felle kritiek geleverd op de voorwaarden die de nieuwe uiterst-rechtse Israëlische re gering heeft gesteld aan de on derhandelingen met de Pales- tijnen. Baker zei dat er geen vrede in het Midden-Oosten zou komen, zolang Israël in zijn houding volhardt. Kort voor de verklaring van Baker had de Israëlische premier Shamir de voorwaarden aan gescherpt voor het aanknopen van vredesgesprekken met de Palestijnen. Duitse bedrijf erkent bouw giffabriek Libië MANNHEIM De voormalige directeur van het chemische bedrijf Imhausen, Jürgen Hippenstiel-Imhausen, heeft voor de rechter bekend dat zijn oude firma heeft meegeholpen met de bouw van een gifgasfabriek in Rabta in Libië. Hippen stiel-Imhausen zei dat Imhausen-Chemie produktieplannen en uitrusting voor de fabriek had geleverd. De transactie had een winst van ruim 22 miljoen gulden op geleverd, waarover het bedrijf geen be lasting had betaald. In '88 ontkenden Westduitse autoriteiten aanvankelijk dat er sprake was van enige betrokkenheid van een Westduitse onderneming, maar waren later genoodzaakt te erkennen dat de beschuldigingen uit Amerikaanse ko ker terecht waren. FEESTSTEMMING MAAKT PLAATS VOOR ACHTERDOCHT Me- IVEST-BERLIJN ni iig Westduitser, die bui gen adem raakt door het tempo van de eenwording tussen de Bondsrepubliek n de DDR, vergeet hoe is.diep hij de Berlijnse Muur joit haatte. Er zijn er zelfs ®'lie hèt symbool van de Koude Oorlog zouaen wil- en herbouwen. En dan jd;wee keer zo hoog. Nu de Oostduitsers als hun fs :oncurrenten optreden voor de fyvaak schaarse banen, en zij villen profiteren van de socia- voorzieningen van de e Bondsrepubliek; nu zij en mas- vi ie de winkels afstropen en ctvoor files zorgen in de West- eiduitse en -Berlijnse straten, i/ragen veel Westduitsers zich npf of het ineenstorten van het unisme in Oost-Europa w >er saldo wel zo positief was. ,Man, ik ben woedend", kon nen een Westduitser kort ge- ik eden tegen zijn vrienden ho en zeggen. „Vroeger waren ie Oostduitsers veilig achter whun grens. Ze vielen ons niet lastig. Ik ging nooit naar hen toe, zij kwamen nooit hier. Waarom kan dat nu niet meer? Ik vind dat we de Muur aan de westkant moeten her bouwen, maar dan twee keer zo hoog". Dergelijke gevoelens staan in schril contrast tot de vreugde die de meeste Westduitsers voelden toen de Muur vorig jaar november na 28 jaar open ging. Toen omarmden en kus ten Berlijners uit Oost en West elkaar, terwijl ze gezamenlijk dansten en huilden. Niet leuk meer Acht maanden laten is de sfeer danig verhard. „Er bestaat echt spanning tussen Oost en West. We behandelen elkaar met argwaan en achterdocht. Ik vind het helemaal niet leuk meer om de grens te passe ren", zegt de Westberlijnse kunstenaar Susanne Mahl- meister. Nergens doet het ongenoegen zich beter gevoelen dan in West-Berlijn, dat aan alle kan ten omsloten wordt door de DDR en dat zich in hoog tem po ontwikkelt tot een geliefd inkoopcentrum voor Polen, Roemenen, Tsjechoslowaken en Bulgaren, die als sprinkha nen de stad bevolken. Bussen vol Oosteuropeanen ar riveren dagelijks om voedsel, cassetterecorders en alle moge lijke andere consumptiegoede ren in te sl'aan die ze thuis niet gauw zullen aantreffen. Met name de Polen hebben er een ware kunst Van gemaakt de schappen van koopjeswinkels met armen en winkelwagen tjes vol leeg te schrapen. De gekochte spullen nemen ze met zich mee :n een bonte rij van plastic en leien tassen. De Kantstrasse, een winkel straat in het centrum met veel goedkope winkels, hebben wrevelige Westberlijners om gedoopt in 'Warschau-boule- vard'. Zij kunnen nauwelijks uit de voeten door de mensen en het verkeer. Laat staan dat ze de winkels nog inkomen. Geweld „De mensen zijn boos en ma ken daar geen geheim van. Het is nog niet tot noemens waardig geweld gekomen, maar het is alleen een kwestie van tijd", zegt een café-eige naar. „In theorie ben ik voor een kosmopolitische stad. Maar ik moet toegeven dat ik ook agressie voel. Dat moet ook wel als de straten zo vol zijn", gaat de café-eigenaar verder. Als gevolg van de snelle ver anderingen gaat West-Berlijn op korte termijn ook de voor rechten verliezen die het in de tijd van de Koude Oorlog ge noot. Veertig jaar lang hield de regering in Bonn West-Berlijn drijvende door forse subsidies te geven op verse artikelen, een lager belastingtarief te hanteren en de bewoners vrij te stellen van militaire dienst. Nu heeft een aanzienlijke toe stroom van toeristen en zaken lieden, met daaraan gekoppeld de verwachting dat Berlijn de hoofdstad wordt van een vere nigd Duitsland, de prijzen flink de hoogte in gedreven. „Ik ken niemand in West-Ber lijn die niet, op zijn minst in stilte, zou willen dat de Muur terugkwam. Ze zijn allemaal bang hun speciale status te verliezen", zegt Cheryl Horri- In Berlijn wordt druk gewerkt aan de sloop van de resten van de Berlijnse Muur. Op 1 juli moeten 39 straten die door de Muur werden gescheiden weer open zijn. Het besluit om het resterende deel van de Muur te slopen werd dinsdag genomen tijdens de eerste gezamenlijke zitting van de gemeenteraden van Oost- en West-Berlijn. FOTO: ANP gan, een Amerikaanse muziek- promotor die in West-Berlijn woont en werkt. Nationale trots Omdat de Duitse eenwording een zaak is van de hoogste na tionale trots, hebben politici en de media in de Bondsrepu bliek het niet aangedurfd de steeds negatievere publieke opinie te trotseren. Maar men hoeft slechts een willekeurig café, winkel of woning binnen te lopen om een duidelijke in- hun onprettigste kant", druk te krijgen van de stem- schreef de Oostduitse krant ming onder de Westberlijners. Der Morgen kort geleden. „So- „De dollemansrace (richting ciale wrevel, angst voor en eenheid) heeft de euforie die agressie tegenover buitenlan- we allen voelden snel gedoofd ders zijn slechte voortekenen en toont de Westduitsers van voor de Duitse eenwording". [NEDERLANDSE LEDEN .NAVO-PARLEMENT: WASHINGTON Er ligt in Washington geen blauwdruk jiklaar voor de toekomst van de gNAVO. Tot die conclusie zijn a Nederlandse leden van de 0 Noord Atlantische Assemblée de afgelopen dagen in Was hington gekomen na gesprek ken bij het ministerie van bui tenlandse zaken, het Pentagon en het congres. De Noord At lantische Assemblée is de on officiële parlementaire arm van de NAVO. „Op vragen wat er voor plan nen in de maak zijn hebben wij geen antwoord gekregen," zo zei Ton Frinking gisteren in Washington. Van groot belang is volgens de kamerleden Sari Heemskerk (VVD), Ton Frin king en Thijs van Vlijmen (CDA) wat voor besluiten er op de NAVO-top begin juli in Londen zullen vallen met be trekking tot de toekomst van de organisatie. Als er op de top in Londen geen plannen op tafel komen- voor nieuwe politieke en mili taire doelstellingen 'van de NAVO dan vrezen de kamer leden dat er binnen het bond genootschap chaos zal uitbre ken, en een ieder zijn eigen weg zal gaan. Over de nieuwe doelstellingen van de NAVO zijn de meningen echter ver^ ?deeld. Gisteren nog pleitte de Oostduitse premier Lothar de Mazière voor een verdere de militarisering van de NAVO om zo de Sovjetunie tegemoet te komen in haar bezwaren te gen het NAVO-lidmaatschap van een verenigd Duitsland. LENINGRAD Families met een geestelijk gehan dicapt kind zijn in de Sov jetunie gebrandmerkt. Dit heeft tot gevolg dat dui zenden kinderen met een nauwelijks waarneembare handicap vaak al de dag na hun geboorte door hun ouders verstoten worden en de rest van hun leven in instituten moeten slij ten. Alia Soboleva, onderdirecteur van Kinderinternaat 1, een ziekenhuis voor geestelijk ge handicapte kinderen even bui ten Leningrad, vat het stand punt van het overgrote deel van de bevolking als volgt sa men: „De meeste ouders van geestelijk gehandicapte kinde ren zijn dronkaards en werk schuw. Intelligente mensen hebben zulke kinderen niet". Kinderinternaat 1 is een van de vier speciale instituten in de omgeving van Leningrad voor kinderen met „zware mentale handicaps". Er ver blijven tussen de 120 en 800 kinderen. Buiten de interna ten zijn er in de Sovjetunie geen opvangmogelijkheden voor geestelijk gehandicapte kinderen en families die be reid zijn thuis voor hun kind te zorgen, hoeven geen enkele hulp te verwachten. Veel van de kinderen komen rond hun vierde levensjaar in een internaat terecht en blij ven er tot hun achttiende. Ze ontmoeten hun ouders nooit en krijgen nauwelijks of geen bezoek. Van sociale integratie is dan ook geen sprake en de meerderheid belaqdt uiteinde lijk in een instituut voor ge stoorde volwassenen. Kapsel De medewerkers van Kinde rinternaat 1 zijn zich er van bewust dat zij slechts de minir male verzorging kunnen bie den en doen hun best om de kinderen gelukkig te maken. Maar geestelijke gezondheid heeft een lage prioriteit in de Sovjetunie en er is geen geld om de situatie te verbeteren. Hoewel geprobeerd is het vier honderd bedden tellende zie kenhuis vrolijk en fantasierijk in te richten, slapen de kinde ren in krappe, benauwde ruimtes. Ze hebben geen per soonlijke eigendommen in hun kamer, geen kasten of andere ruimte waar ze hun kleren kunnnen opbergen. De kamers zijn schoon maar grauw. De jongens en meisjes hebben hetzelfde kapsel - voor en achter kort en een pony - en elke groep draagt dezelfde kle ren. De kinderen lijken gelukkig, maar de overgrote meerder heid hoort niet thuis in het in ternaat. De meesten zouden in de westerse wereld worden omschreven als „langzame of moeilijke leerlingen" en zou den gewoon thuis moeten wo nen en normale of speciale scholen moeten bezoeken. Vooruitzichten Soboleva zou graag psycholo gen en psychiaters in dienst nemen, maar zij zegt dat de autoriteiten dit niet toestaan. Ook zou het internaat meer spraaktherapeuten en ver pleegsters kunnen gebruiken. Haar „droom" bestaat uit klei nere afdelingen met twee tot vijf kinderen, waarin tieners een beroepsopleiding kunnen krijgen en zo vooruitzichten hebben op een baan. Maar zo lang geestelijk gehandicapte kinderen gebrandmerkt zijn, is het niet waarschijnlijk dat de internaten meer armslag zul len krijgen. Soboleva: „We vroegen de sociale voorzienin gen om meer geld. „We heb ben niet eens genoeg geld voor gewone kinderen", was het antwoord". JILL SHERMAN (c) The Times, Londen Herdenking landgenoten leggen inwoners van de Litouwse hoofdstad Vilnius bloemen op de rails bij het station dat het vertrekpunt was voor de massale deportaties. Gisteren was het precies vijftig jaar geleden dat bomvolle treinen over deze rails de duizenden slachtoffers het land uit voerden. FOTO: AP DE TERUGKEER VAN PEER DEN SCHUYMER al de eerste pistoolschoten en in het bleke maanlicht flitsen de zwaarden en kromsabels. „Naar de „Helmondt", mannen!" schreeuwt Peer; „wij vormen de achterhoede!" Ja, zo is hij wel; Peer zal het gevecht niet ontwijken en persoonlijk houdt hij dé vijand op een afstand, terwijl zijn mannen een goed heenkomen zoeken. Aha, en daar komt zijn tegenstander: de adjudant van Mohammed Bey. Terwijl het gevecht op de binnenplaats voort duurt, kruisen beiden op de galerij de degens en hèt tweeae- vecht begint. a BRUSSEL De Europese Ge meenschap zal tijdens de top ontmoeting van haar rege ringsleiders later deze maand in Dublin afspreken de sanc ties tegen Zuid-Afrika voorlo pig te handhaven. De voorzit ter van de Gemeenschap, de Ierse premier Charles Haug- hey, zei dit gisteren in Brussel. De Ierse premier maakt mo menteel een rondreis langs de hoofdsteden van de EG-lidsta- ten ter voorbereiding van de top op 25 en 26 juni in Dublin. Volgens hem zullen de rege ringsleiders tijdens deze bij eenkomst wel een boodschap sturen naar de Zuidafrikaanse president De Klerk, waarin zij hun instemming uitspreken over de „moedige" stappen die De Klerk de afgelopen maan den heeft gedaan. Koningin Beatrix ontvangt Nelson Mandela DEN HAAG Tijdens zijn bezoek aan Nederland zaterdag zal de vice-voorzitter van het ANC Nelson Mandela door koningin Beatrix worden ontvangen. Eerder werd al bekendgemaakt dat Mandela zaterdagochtend tijdens een werkontbijt op het Cats- huis besprekingen zal voeren met premier Lubbers, minister van financiën Kok en minister van buitenlandse zaken Van den Broek. Een delegatie uit de Tweede Kamer heeft waarschijnlijk 's middags een onderhoud met de ANC-leider tijdens een lunch die burgemeester Van Thijn van Amsterdam aanbiedt. Aquino verbiedt handel in bruidjes MANILA De Filipijnse president Corazon Aquino heeft giste ren een wet bekrachtigd, waardoor de groeiende handel in zoge naamde 'postorder-bruidjes' wordt verboden. Aquino verklaarde de exploitatie van jonge, vaak slecht geschoolde Filipijnse vrou wen een halt te willen toeroepen. De nieuwe wet verbiedt het werven van vrouwen in 'postorder-blaadjes' en het bestaan van gelegenheden die slechts tot doel hebben buitenlanders en Fili pijnse vrouwen te koppelen. Op overtreding van de nieuwe wet staat een maximumstraf van zes tot acht jaar. (Vervolg van de voorpagina) BUKAREST De rellen braken gistermiddag uit, nadat de politie in de vroege ochtend het Uni versiteitsplein in het cen trum van de stad had ont ruimd. Het plein was 53 dagen lang het toneel van een demonstratie tegen het regerende Front voor Nationale Redding. De demonstranten eisten een nieuwe regering met mensen die geen banden hebben ge had met de vroegere commu nistische machthebbers. Ver der willen zij dat er een wet komt, waarmee het voorma lige communisten onmogelijk wordt gemaakt de komende tien jaar een openbare func tie te vervullen. Zij zijn ook ontevreden over de voort gaande invloed die de rege ring heeft op de televisie en willen een volledig onafhan kelijke tv-omroep. Een paar uur later trokken vier- tot vijfduizend betogers naar hét televisiestation in het noorden van de stad en bestormden het normaliter zwaarbewaakte omroepge- bouw. Ook het ministerie van binnenlandse zaken aan de Boulevard van de Over winning werd, in het begin van de avond, in brand ge stoken. Twee aangrenzende gebouwen vatten eveneens vlam en werden deels ver woest. Om middernacht, nadat de omroepgebouwen op de be zetters waren veroverd, her haalde president Iliescu via radio en televisie zijn oproep om de democratie te redden. Hij zei dat „duistere, fascisti sche krachten" erop uit wa ren om „het land te destabili seren". In de loop van de avond en nacht werden de bezeters ook uit de overige overheids gebouwen verdreven. Daar bij zijn volgens het nationale persbureau Rompress veel arrestaties verricht. Het le ger schoot met scherp op de monstranten. Een vrouwelij ke ooggetuige verklaarde bij het hoofdkwartier van de voormalige geheime dienst, de Securitate, geholpen te hebben met het weghalen van twaalf lichamen, nadat soldaten daar op demon stranten hadden geschoten. Overigens zond de Roemeen se televisie wel gewoon beel den uit van de rellen in de hoofdstad.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5