Helft havo-leerlingen redt het niet op hbo HP Klachten komen na doorbreken rolpatroon uit de weekbladen ELSEVlEf „Referendum maakt democratie breder" Gevarieerd aanbod DE TIJD HN BINNENLAND CeidócScvurcmt DONDERDAG 14 JUNI 1990 PAGl j' li Drie gevallen van nekkramp in Horst HORST Nadat op 5 juni een vier jarig jongetje uit het Noordlimburgse Horst aan nekkramp is overleden, blijkt momenteel bij een vijfjarig, broertje en een vierjarig neefje van het jongetje eveneens nekkramp ge constateerd te zijn. Bovendien is de ziekte ook bij een acht maanden oude baby uit een andere familie in Horst gesignaleerd, zo heeft de directeur van de geneeskundige dienst in Ven- lo meegedeeld. De drie kinderen zijn opgenomen in het ziekenhuis van Venray. Ze zijn niet in levensgevaar. In Papendrecht is bij een zeventien jarige jongen nekkramp geconsta teerd. De jongen is opgenomen in een Dordts ziekenhuis. Minister verbiedt politiekogel DEN HAAG De munitie waar mee vorig jaar juni per ongeluk de gegijzelde kolonel Van der Kieft dodelijk werd geraakt, mag voorlo pig niet worden gebruikt door scherpschutters van de politie. Mi nister Hirsch Ballin (justitie) vindt het nodig dat deze munitie (zoge noemde hollow-point-munitie) na der wordt onderzocht. Hij ant woordt dit op vragen van het Tweede-Kamerlid van Groen Links, Lankhorst. Van der Kieft werd dodelijk getroffen door een kogel, afgevuurd door een scherp schutter van de politie. De bedoe ling was de gijzelnemer, een 34-ja- rige Westduitser, uit te schakelen. Extra studiejaar voor allochtonen AMSTERDAM De Universiteit van Amsterdam wil allochtone studenten twaalf maanden extra de tijd geven voor het behalen van de propaedeuse. Officieel staat er een jaar voor deze eerste fase van de studie. De universiteit hoopt daarmee „de problemen op te lossen die voortvloeien uit het leven in twee culturen", zoals het college van bestuur het voorne men in de beleidsnota 'Etnische minderheden' verwoordt. Al eerder besloot de UvA allochtone studenten voorrang te geven bij opleidingen waarvoor moet wor den geloot: geneeskunde en tand heelkunde. Uniek experiment voor volwassenen onderwijs HEERLEN In Heerlen is onlangs een uniek experiment gestart op het gebied van de educatie voor volwasse nen. Binnen één instelling, het advies- en studiecentrum (AENS), zijn alle leermogelijkheden voor volwassenen, van basiseductie, mavo, havo, vwo tot volksuniversiteit en bedrijfsopleidin gen, samengebracht. Vanwege de hui dige versnipperde situatie hebben verschillende scholen in Heerlen het initiatief genomen tot bundeling bin nen het AENS. De diverse richtingen maken gebruik van geavanceerde leermiddelen en beschikken over een toetsenbank, een mediatheek, een ei gen produktiebedrijf en de faciliteiten van het lokale tweewegkabelnet. Russen willen met cacao schulden betalen DEN HAAG Om de geldnood enigszins te lenigen heeft de Sovjetunie drie schepen met cacao terug naar het westen gestuurd om de vracht te verkopen aan de hoogste bieder. Een woordvoerder van één van de grootste Nederlandse cacaoleveranciers spreekt van een 'unieke situatie'. Door het gebrek aan harde valuta kunnen de Russen hun rekeningen in het westen niet meer betalen. Volgens ingewijden zijn er Franse, Engelse en Nederlandse bedrijven die daar om cacaoleveranties hebben geannuleerd. Deskundigen verwachten niet dat de cho coladefabrieken in Rusland nu plotseling stil komen te liggen. „De Russen beschik ken over een strategische werkvoorraad. Maar de uiteindelijke consumptie zal lager zijn dan geraamd". Appelboom bewoond door familie gaai Drie jonge Vlaamse gaaien. Terwijl één van de drie tevreden uit rust, lijken de andere twee de fotograaf aan te zien voor moeder gaai. Ze sperren hun bekjes wijd open en roepen om het hardst om eten. De vogeltjes wonen in een appelboomgaard in Deil in de Betuwe. foto anp LEIDEN De helft van de leerlingen die met een havo-diploma hoger be roepsonderwijs bezoeken, redt het niet. Dat blijkt uit een onderzoek van het Leidse Interdisciplinair Centrum voor Onderwijs research (Licor). Het Licor heeft het studieren dement berekend aan de hand van gegevens van het CBS. Het is niet zo dat de helft van de havoleerlingen aan het be gin van de studie afhaakt. Een derde doet dat pas na de pro pedeuse. Studievertraging komt aan het begin van de studie net zoveel voor als aan het eind van de studie, zo blijkt uit het onderzoek. Op vallend is ook dat hbo-oplei- dingen waarvan het studieren dement het eerste studiejaar slecht is, soms wel een gunstig eindrendement halen en an dersom. Volgens de onderzoekers ligt het afhaken van de leerlingen niet aan een tekort aan kennis. De wijze waarop met die ken nis wordt omgegaan wordt echter problematisch ge noemd. Een havo-leerling is gauw tevreden, gaat weinig exact met kennis om en is te weinig precies, aldus de onder zoekers. Vooral inzet en be reidheid in de studie te inves teren zijn bepalend voor de studieresultaten. Die bereid heid schijnt volgens het Licor aan het begin van de opleiding ruimschoots aanwezig te zijn. Maar ze ebt snel weg, omdat er aan het begin van het eerste jaar onvoldoende een beroep op wordt gedaan. Het hbo pro beert via onder meer voorlich ting en zomercursussen de ha voleerlingen te stimuleren. Kritiek CDA en PvdA De verkorting van de studie duur in het hoger beroepson derwijs van vier naar drie jaar voor studenten die uit het mbo en het vwo komen, stuit op verzet van CDA en PvdA. Als die maatregel algemeen wordt toegepast zal dat leiden tot een ernstig verlies aan kwaliteit, menen de regeringsfracties. Het kabinet ging vrijdag ak koord met het plan van minis ter Ritzen, dat de kosten in de hand moet helpen houden van de verwachte groei van het. aantal hbo-studenten in de ko mende jaren. Het CDA denkt dat er een ingewikkelde, dub bele structuur in het hbo gaat ontstaan, doordat havo-leerlin gen wel vier jaar mogen blij ven studeren. Ook de afstem ming op het wetenschappelijk onderwijs wordt er niet een voudiger op, aldus de CDA'er Lansink. De PvdA-fractie is van me ning dat mogelijk moet zijn te komen tot een effectiever ge bruik van de studieduur en een verhoging van het rende ment in het hoger onderwijs, die eenzelfde bedrag aan be zuinigingen opleveren. Dat kan vooral door het terugdrin gen van het aantal studenten dat hun studie niet voltooit. PROMOVENDUS OVER ONGEWENSTE INTIMITEITEN: DEN HAAG Bedrijven die de traditionele rolver deling tussen mannen en vrouwen gaan doorbre ken, kunnen de meeste klachten over ongewenste intimiteiten verwachten. Maar dat betekent niet dat ze alles maar bij het oude moeten laten. „In het begin zullen deze be drijven de problemen le vensgroot op tafel krijgen, maar op lange termijn zal het aantal klachten over ongewenste intimiteiten afnemen". Drs. M. Timmerman heeft een beetje pech. Zij promoveert vandaag in Groningen op het grootste onderzoek dat ooit in Nederland is verricht naar on gewenste intimiteiten. En be langrijker, ze is tot andere be vindingen en aanbevelingen gekomen dan haar voorgan gers. Maar laat de AVRO Ne derland nu net hebben verteld Speciale gevangenis voor asielzoekers DEN HAAG Illegalen en asielzoekers die zijn uitgepro cedeerd zouden niet langer in gewone huizen van bewaring moeten worden vastgehouden. Er moeten voor deze vreemde lingen een of meer nieuwe pe nitentiaire inrichtingen met' een „vriendelijk" karakter ko men. Hierin zouden in plaats van reguliere bewakers spe ciaal opgeleide inrichtingswer kers werkzaam moeten zijn. Ook goede juridische en psy chische hulpverlening is be langrijk. Dat adviseert de ambtelijke werkgroep Vreemdelingenop- vang in een rapport aan staats secretaris Kosto van justitie. De werkgroep is ingesteld naar aanleiding van onrust tussen vreemdelingen in ge vangenis de Schutterswei in Alkmaar. méér intimiteit willen op het werk. En ook dat is waar, verzekert onder zoekster I. Weeda. Hoe ver warrend allemaal. Timmer man: „Nee hoor. Wie hoort wat ongewenst is, wil vervol gens weten wat dan wél kan. Dat onderzoek naar gewenste intimiteiten is dus logisch. Al leen mag het de aandacht voor ongewenste intimiteiten niet gaan overschaduwen. Dat de AVRO geen uitgebreide aan dacht besteedt aan mijn onder zoek heeft denk ik alles te ma ken met de boodschap. De boodschap van gewenste inti miteiten is nu eenmaal leuker dan die van ongewenste". Zinloos De boodschap van Timmer man is ronduit vervelend. De Groningse universitair docente vrouwenstudies is na uitge breid onderzoek tot de conclu sie gekomen dat machtsver houdingen tussen mannen en vrouwen de hoofdrol spelen bij ongewenste intimiteiten. „Tot nu toe werd gedacht dat vrouwen in zwakke posities het meeste last hadden van ongewenste intimiteiten. De verklaring werd gezocht bij de vrouwen zelf: hoe weerbaar zijn ze en wat is hun oplei dingsniveau. Nu blijkt dat het probleem veel meer te maken heeft met machtsverschillen", aldus Timmerman. Met machtsverschillen bedoelt zij verschil in vertegenwoordi ging (aantal vrouwen en man nen), functie, maar ook het verschil in beeldvorming en omgang. „Je zou verwachten dat er het meest geklaagd wordt over ongewenste intimi teiten op afdelingen waar de machtsverschillen het grootste zijn. Maar dat is dus niet zo. Juist op de afdelingen waar de machtsverhoudingen nog wel ongelijk zijn maar niet meer zo erg, wordt het meeste ge klaagd". Dat betekent niet dat er op de ouderwetse werk vloer minder vrouwen worden lastig gevallen. „Ongewenste intimiteiten komen wel dege lijk voor, maar door de zeer grote machtsverschillen kan daar niet over worden gepraat. De positie van de mannen is zo sterk, dat ze zich van de grie ven van vrouwen niets hoeven aan te trekken. De vrouwen zelf vinden het probleem bo vendien samengaan met het werk. Aankaarten is zinloos of het kost je baan". De aanstel ling van een contact- of ver- trouwenspersooon in dergelij ke werksituaties heeft volgens Timmerman dan ook weinig zin. „De traditionele taakver deling tussen mannnen en vrouwen moet worden door broken. Gebeurt dat niet, dan hou je de sociale samenhang tussen mannen in stand, ter wijl er juist verdeeldheid moet worden gezaaid in het man- nenbolwerk. Mannen ontlenen een soort superioriteitsgevoel aan hun werk, dat bij voor beeld technisch is of leidingge vend. Zij zijn de gevestigden, vrouwen zijn buitenstaanders. Als je de taakverdeling veran dert, zien mannen dat vrou- Opstaan Bedrijven die de traditionele taakverdeling doorbreken worden beloond met een stroom van klachten over on gewenste intimiteiten. Vrou wen dringen door in hogere functies en in zogenaamde mannenfuncties, er komen meer verschillende meningen en daardoor meer discussie. Maar uiteindelijk zal de eman cipatie zich lonen, weet Tim merman. Uit haar onderzoek blijkt dat op afdelingen waar de machtsverhoudingen tussen de seksen relatief gelijk zijn, het minst geklaagd wordt over ongewenste intimiteiten. Niet in de laatste plaats omdat mannen op deze afdelingen niet langer stilzwijgend in stemmen met vrouwonvrien delijke opmerkingen van col lega's, maar op durven te staan om hun collega's tot de orde te roepen. MONIQUE VAN DE VEN VOC-schepen krijgen kanonnen Voormalig minister Smit Kroes wijst jonge zeerovertjes aan waar het VOC- embleem zit op een oud kanon. Twee van die kanonnen zijn gisteren op de steigers van het Amsterdamse Scheepvaart museum overgedragen 'aan twee stichtingen die bezig zijn met de bouw van replica's van oude VOC-schepen. Smit Kroes overhandigde de twee Indonesische geschenken zodat 'De Batavia' en 'De Amsterdam' volledig kunnen worden nagemaakt. foto anp SUSKE EN WISKE DE KLEINE POSTRUITER AMSTERDAM In navolging van Leiden heeft ook B en W van Amsterdam besloten een referendum te houden. En evenals in Leiden is het onderwerp nog niet bekend, maar de datum wel: maart 1991, tegelijk met de verkiezingen voor Provinciale Staten. Het wordt even wennen, maar Bart Tromp, bijzonder hoogleraar Europese studies aan de Universiteit van Amsterdam en promi nent lid van de Partij van de Arbeid, vindt het een gunstige ont wikkeling. „Het biedt de mogelijkheid de democratie breder te doen plaats vinden dan slechts in de partijlokalen. In het alge meen wordt er in Nederland veel te benauwd gereageerd op de mogelijkheid dat anderen dan politici een stem hebben". Tromp noemt zich zelf een „voorstander van een gematigd, ver standig gebruik van referenda." Het initiatief ervoor moet, zoals dat in de Verenigde Staten gebruikelijk is, vanuit de burgerij komen, vindt hij. „Ik zou het merkwaardig vinden als de ge meenteraad, die talloze besluiten zelf neemt, op een gegeven moment moet beslissen bhdat één van die vele onderwerpen aan de bevolking moet worden voorgelegd". De Groningse hoogleraar staatsrecht D. Elzinga is het daar mee oneens. Hij is „een groot voorstander van referenda als aanvul ling op de gebruikelijke inspraakmogelijkheden", maar meent dat het initiatief moet uitgaan van de bestuurlijke organen. Ze ker zolang de raadpleging zich in een experimenteel stadium be vindt. Elzinga is van mening dat met name onderwerpen op het gebied van de ruimtelijke ordening zich bij uitstek lenen voor referenda. Schade door slecht wegdek makkelijker te verhalen LEIDEN Vanaf 1 janu ari 1992 moeten wegbe- heerders, zoals gemeenten en provincies, 'beter op hun tellen passen. Op die datum treedt het Nieuw Burgerlijk Wetboek (NBW) in werking en wordt het makkelijker voor gedupeerde wegge bruikers om bepaalde schades te verhalen op de wegbeheerders. Centraal Beheer, met tachtig procent van de gemeenten als klant, ziet de bui al hangen en heeft drie studiedagen uitge schreven, om de gemeentelijke wegbeheerders te wijzen op de gevolgen. Onder het motto 'voorkomen is beter dan gene zen' dringt de verzekerings maatschappij tijdens deze da gen vooral aan op het voorko men van achterstallig onder houd aan wegen. Dit is met de uitvoering van werkzaamhe den en baldadigheid namelijk de grootste oorzaak van scha de voor vallen. Voor een weggebruiker is het momenteel erg moeilijk om aan te tonen, dat schade aan een voertuig, of de inleiding van een ongeluk, is veroor zaakt door een slecht wegdek. De weggebruiker moet name lijk voor de rechter kunnen bewijzen dat de wegbeheerder nalatig is geweest, of een on rechtmatige daad heeft ver richt. VNO weigert nieuwe afspraken te maken (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG De werk geversorganisatie VNO weigert volgende week vrijdag in het 'voorjaarso verleg' met kabinet en werknemers nieuwe af spraken te maken over de aanpak van langdurige werkloosheid en arbeids ongeschiktheid. Het VNO wil eerst met de an dere partijen nagaan wat er op deze terreinen terecht is geko men van de afspraken die eind vorig jaar werden gemaakt in het 'gemeenschappelijk be leidskader'. Dat zei een boze VNO-voorzit- ter Van Lede gisteren tijdens een persconferentie. Van Lede is bijzonder ontevreden over het kabinet. Hij laakte drie be langrijke onderdelen van het kabinetsbeleid: het structuur schema verkeer en vervoer (SVV), waarover het kabinet morgen praat, de wir-compen- satie en de „eenzijdige aan pak" van het kabinet bij het vinden van werk voor etni sche minderheden. Het SVV is volgens Van Lede gebouwd op drijfzand en „overdreven bepaald door mi lieumaatregelen Nauwelijks sprake van Oran- jemania in de weekbladen - de (eerste) mislukking kwam net te laat - maar wel de nodige beschouwingen over de PvdA en de VVD die naarstig zoeken naar een weg om uit hun malaise te komen. Voor wie in deze voetbalda- gen na één helft al in de ga ten heeft dat het toch niets wordt, bieden de bladen een gevarieerd aanbod: computer verslaving, een garantiebank voor vrouwelijke onderne mers en de derde generatie Molukkers. En ook een heel klein beetje voetbal. Don Naselli Salvatore organi seert in Palermo dat er dage lijks in diverse talen heilige missen worden gelezen. Aan verslaggever Frans Ooster- wijk van Vrij Nederland vraagt hij of het Nederlandse elftal daaraan ook behoefte zou kunnen hebben. „Ik ant woord ontkennend en vraag hem of hij wel eens van Ted Troost heeft gehoord". De 70- jarige Naselli heeft dat: „Ik heb gehoord dat hij een soort tovenaar is. Iemand met spe ciale psychologische gaven. Maar is het genoeg wat hij doet? Is het niet te eenzijdig?" Wellicht beter om die vragen deze week maar even te laten rusten. Als Troost bij het Ne derlandse team aan de kant wordt geschoven, kan hij al tijd nog terecht bij de PvdA. In die partij wordt met losse flodders geschoten op de mi nisters uit het eigen nest. Heijne den Bak, ooit landelijk secretaris van de sociaalde mocraten, over Wim Kok: „Waar is die man sinds 21 maart? Is hij met vakantie? Hij is er wel, ja, daar in die bunker van het ministerie, die bunker die de dynamiek van een gekookt ei heeft". Binnen het CDA zijn ze ech ter zeer tevreden over de eer ste man van de PvdA. Het kamerlid Mateman vat het bondig samen: „Hij is hun Wim Kok, maar hij is wel onze minister van financiën". De NMB denkt nog steeds niet met vrouwen mee. Anno 1990 stuurt die bank aan vrouwelijke ondernemers nog brieven met de aanhef 'Mijne heren'. Überhaupt staan ban ken volgens de Tijd'nog niet echt te springen om vrouwen financieel te ondersteunen bij hun plannen. Gelukkig helpt Mama Cash, een particulier fonds dat is voortgekomen uit de vrouwenbeweging. „In wezen stellen we dezelfde ei sen als een bank. Het onder nemersplan moet gewoon goed in elkaar zitten en er moet een markt voor het pro- dukt zijn. We hebben wel een veel ruimere blik", aldus be stuurslid Mariken Ligtvoet. Hans Dorrestijn, liedjesschrij ver, dichter en theaterman, wordt vijftig maar voelt zich niet jarig. „Ik word doodon gelukkig op feesten, die zijn zo onwezenlijk, ik ga nog lie ver naar een begrafenis". Ge deprimeerd? „Mijn moeder is ongeveer net zo depri als ik. We kunnen overigens vrese lijk met elkaar lachen - het merkwaardige is dat je juist met depri's verschrikkelijk kunt lachen. Het zal dus wel een erfelijke kwestie zijn". Computerverslaving neemt ook in Nederland toe, maar het aantal echtscheidingen door die 'afwijking' loopt nog niet parallel met cijfers van een onderzoek in Silicon Val ley. Opvallend omdat een ge middelde verslaafde vijfe- neenhalf uur achter het beeldscherm doorbrengt. Ses sies van twaalf uur of langer zijn geen uitzonderingen. „Het verslavende is dat het op een gegeven moment lukt, dat je een soort macht hebt over de computer... Het be angstigende aan het program meren is het idee dat het ap paraat een verlengstuk van je geest is. Dat je hetgéen jij in een seconde verzint gewoon kunt uitwerken in een model, stap voor stap. Je wordt niet tegengewerkt door de dingen van de dagelijkse wereld, zo als de emoties van mensen die jou niet willen geloven. Het is een hele steriele en kil le, en toch ook veilige we reld". Even weer terug naar de har de werkelijkheid: de aanwe zigheid van centrumdemocra ten in gemeenteraden. HP zocht Wim Elsthout (27) in Haarlem op. Racistisch is hij volgens eigen zeggen niet. Tijdens telefoongesprekken na tv-uitzendingen kalmeert hij zelfs aggressieve Neder landers die hun buitenlandse buurman in elkaar willen slaan. „Dan zeggen wij: 'Me neer, doet u dat nou niet, daar schiet u niks mee op. Het is immers de schuld niet van die Turk dat hij hier zit. Als u het beter zou kunnen ki op krijgen in België zou nge gaan. Het is gewoon de|gf tieke situatie, het is de sjst; van de regering'". Maihf doorvragen wordt de s d£ toch in de schoenen v<jge buitenlander geschoven to buitenlanders moeten k; aanpassen of weg. Nededc gaat op deze manier r vi loos ten onder" luidt de or zichtige oplossing van is partijgenoot. in De derde generatie M1 kers is het wachten bi bereidt gewelddadige ai gen voor. De 26-jarige A Kaya in Elsevier: „De i kapers zijn onze idolen, helden. Als het nodig ik hetzelfde als wat zij jaren zeventig hebben daan. Ik ben desnoods 1 persoonlijk de kerncei van Dodewaard op te b Dat kan ieder moment wanneer wij de tiid rijp ten. Over een half uur, gende week, volgend nooit of nu". ft J.L. Heldring, columni ij NRC Handelsblad, is eei e de weinige Nederlander g zich conservatief noem de nieuwe leider var1 VVD, Bolkestein, ziet h^i geestverwant. „Nolens li grote man van de Roomi tholieke Staatspartij, hen, 1918 al gezegd dat de Nhr lander liever als dief be staat dan als conserve Ook Bolkestein vermijd aanduiding als de pest". De dominee van de neemt volgend jaar afs van Het Nationale B'< Rudi van Dantzig (57) n ook in zijn nieuwste ba e 'Herinneringen uit he dergrondse' - de last vj ie hele wereld verwerkt w eenling staat tegenovedi massa, een beeld waariin choreograaf zich herken af wil vreselijk graag dal voor iedereen in de w h beter wordt, terwijl ik ,1 een vreselijke individ n ben, op mijn eentje denk e en werkAltijd weer ik gevoed door mijn li emoties, laat ik de w v niet los". PvdA-econoom prof. Wolfson legt in een vr; sprek met De Groene d< ger op een aantal zere ken. „Het is niet zo dat, dé gemeenten meer crei( teit aanwezig is, maar kale overheden hebben re kansen om zaken op senWe hebben heel een sociale politiek vanuit de gedachte dat monniken gelijke moeten krijgen en konden we niet beoordi de monniken gelijk wai_ kappen moesten wél zijn...Je moet bijvoorbeeld cepteren dat Den Haag® stad met veel groen wijl' en dat Rotterdam zegt: hebben we geen geld Als je daar woont, moet niet gaan zeuren over voorzieningen". Lech Walesa heeft zichd popt tot de ongekroonde) ning van Polen. Onlj: werkte hij een van der ders van het eerste uuiJJ1 Solidariteit, Adam, Micl' naar de zijkant. De GiU beschrijft de immense rr van de man uit Gdansi1 als geen ander weet wat|c straat leeft: „Iedereen djr wil zal het met Wfl moeten doen en is daaU tegelijk de gevangene j J Walesa". Louis Micheels, hoogli psychiatrie aan de univ teit van Yale, overli Auschwitz en schreef ve jaar later het boek 'Dd 117641'. „Iedere morgefl we naar het lab liepen, I ken we erover hoe we w zouden nemen op de ven lende SS-misdadigers. kwam de vraag op w< doen met Mussert. Het was een grote bijeenkom een stadion in Amstei Het stadion was tot de toe vol met mensen en i midden van het veld la grote berg dynamiet me stoel erboven op. Er wa heel lange lont die reik Rotterdam. Mussert gin de stoel en de lont wei Rotterdam aangestoken werd er óver de radio a kondigd: het vuur is n| Den Haag, nu bij Leidl zo naderde het langzaan sterdam. Als het vuur ii stadion was en de boel zou ontploffen, stapte ei jongetje uit het publiel net op tijd het vuur uitt En dan wordt er aangi digd: nu gaan we opnieu' ginnen. En zo eind door... Wij zaten in feiti op een berg dynamiet. J« nooit tot hoever de lont opgebrand". LUCAS BOL 1

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4