Soincwt Eén miljard extra voor milieubeleid 12 Weerwoord xport aar ïcord- >ogte Iliescu roept aanhangers op Bukarest te belegeren Moskou versoepelt blokkade Litouwen Kamer eist opheldering fraude visvangst 'Dood brandweerlieden noodlottige samenloop van omstandigheden' VANDAAG 7 11 13 14 14 Dagen Gratis CcidócSoiuant Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur GJ. Onvlee. Donderdag 14 juni 1990 81ste jaargang no. 24749 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 Veel bewolking, in de loop van de dag geleidelijk opkla ringen. Droog weer. Mini mumtemperatuur omstreeks 10 graden, middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Zwakke noordelijke wind. Vanaf zon dag middagtemperatuur onge veer 23 graden. Irijfswinst jilips dit ir erg laag IOVEN Philips verwacht dat [toresultaat uit gewone bedrijfs- tning dit jaar erg laag zal uitko- Dp grond van de gang van zaken [maanden april en mei verwacht Irijf dat de resultaten over het kwartaal 1990 aanzienlijk lager zijn dan die in dezelfde periode 9, toen de nettowinst uit gewone fsuitoefening 197 miljoen be- Dit werd vanmorgen voor het an de beurshandel meegedeeld. 7: Tweede rampzalige bericht sultaten Philips Gelaten wachten Amelia Buthelezi zit hulpeloos naast haar bezittingen. De bewoonster van de krottenwijk Thokoza (Zuid-Afrika) kan alleen maar toezien hoe een bulldozer haar woning en die van anderen verwoest. Ondanks de hervormingen van president De Klerk en ondanks de ongekende woningnood in Zuid- Afrika, gaat het opruimen van 'illegale' krottenwijken nog steeds door. FOTO: AFP IN TIEN JAAR 20% OP ENERGIEGEBRUIK BESPAREN 'Bijsluiter' voor elektrische apparaten DEN HAAG De consument moet ener- giebewuster worden gemaakt. Daarom zullen onder meer elektrische huishoude lijke apparaten in de toekomst worden voorzien van een 'bijsluiter', waarop het energieverbruik staat vermeld. Dit is één van maatregelen, die het kabinet wil ne men om het forse energiegebruik terug te dringen. De komende tien jaar zal een energiebesparing gerealiseerd moeten worden van 20 procent. Om dit te berei ken zal jaarlijks 350 miljoen extra, naast het al bestaande bedrag van 650 miljoen, worden uitgetrokken. Dit is 250 miljoen meer dan de 100 miljoen extra die al in het regeerakkoord was afgesproken. In deze kabinetsperiode bedraagt het budget voor energiebesparing zo'n 2,5 miljard. Dat schrijft minister Andriessen van Eco nomische Zaken in zijn vanmorgen ge- spresenteerde Nota Energiebesparing. Ook de bevordering van isolatie van wo ningen neemt hierin een belangrijke plaats in. In de sector verkeer en vervoer vindt 94 procent van het energiegebruik plaats in het wegtransport. Het beleid van minister Andriessen is gericht op het te rugdringen van het brandstofverbruik per kilometer met 20 procent in 2000. Dit zal bereikt moeten worden door nieuwe, zui nigere auto's en via het maken van af spraken met automobielfabrikanten in Europees kader en door beïnvloeding van het rijgedrag. Theunisse niet in Tour de France BRUSSEL Geert-Jan Theu nisse neemt niet deel aan de 77e Tour de France die op za terdag 30 juni met een proloog in Futuroscope begint. De Bra bander, vorig jaar bergkoning in de belangrijkste wielerron de ter wereld, werd gisteren voor zes maanden geschorst voor dopinggebruik in de Waalse Pijl, op 11 april. De ploeg-Post overweegt in beroep te gaan tegen de zware straf. Pagina 14: Juridische stap pen tegen schorsing van Theunisse (DEN HAAG Het kabinet trekt leen miljard gulden meer uit voor '"Nhet milieubeleid: voor het terug dringen van de COruitstoot (100 miljoen), energiebesparing (350 mil joen), het verminderen van de ver zuring (100 miljoen), het terugdrin gen van de afvalberg en aan bo demsanering. De gemeenten krijgen krijgen bijna 100 miljoen extra voor de versterking van hun milieu-ap- jaraat. En er is 120 miljoen gulden jeschikbaar voor milieuvriendelijke investeringen in bedrijven. Nationaal Milieubeleidsplan-Plus (NMP-Plus) is één miljard ruimer van op zet dan het NMP, dat onder het vorige ka binet uitkwam. Ongeveer de helft hiervan komt voor rekening van de overheid, de andere helft wordt opgebracht door de doelgroepen. Minister Alders van milieu- beheer heeft het NMP-Plus vanmorgen naar de Tweede Kamer gestuurd. 'r' Het NMP-Plus betekent geen omwente ling in de strategie ten opzichte van de plannen van vorig jaar, maar wel een ver snelling van de maatregelen, zodat de doelen op de lange termijn eerder in zicht komen. Zo moet de CO.-uitstoot in 1994 niet hoger zijn dan in 1989. In het jaar 2000 moet de groei van deze vervuiling tot staan zijn gebracht en zelfs verminderd met 3 tot 5 procent. De maatregelen die daartoe moeten worden genomen zullen worden betaald uit een C02-heffing op fossiele brandstoffen. De verzuring moet al „enkele jaren voor 2000" zijn beperkt tot 2400 zuureenheden per hectare. In het NMP werd nog uitge gaan van hét streefjaar 2000. De milieubewindsman wil meer gaan werken met financiële prikkels: subsidies en statiegeldregelingen. Alders wil op korte termijn de mogelijkheden onderzoe ken of heffingen mogelijk zijn op niet op nieuw te gebruiken verpakkingen, verf met organische oplosmiddelen, gloeilam pen en wegwerpartikelen. Het geld dat die heffingen oplevert moet terug naar de betaler, zodat de collectieve lastendruk niet wordt verhoogd. Pagina 3: 'Nu met z'n allen de straat op!' I HAAG Het gaat de irlandse export-industrie de wind. De totale uit- zal dit jaar naar verwach- een nieuw record vestigen p 240 miljard gulden uit- :n, zes procent meer dan 189. Dit voorspelt de Ex- «vorderingsdienst (EVD) het ministerie van econo- he zaken op grond van over de eerste twee talen. Volgens de EVD it de terugval in de export aardgas ruimschoots ge- lenseerd door de aantrek- e uitvoer van machines, tronica en vervoersmate- In zijn vandaag gepubli- le jaarverslag constateert VD tevens een betere geo- sche spreiding. De afhan- iheid van Duitsland lt relatief minder, de .ex- naar Zuideuropese landen it daarentegen stormach- (ADVERTENTIE) tet grootste assortiment TUINMEUBELEN met toebehoren en Den Helder en Breda in elke prijsklasse Heereweg 350 (N208) Lisse Tel. 02521-19037. krant ontvangen Bel tussen en 19.00 uur, zaterdags tussen en 15.00 uur, telefoonnr.071- ®n uw krant wordt nog dezelf- >n<j nabezorgd. Pumpido ligt geblesseerd op de grasmat van het stadion in Na- Pumpido voor half jaar uitgeschakeld NAPELS De Argentijnse doelman Nery Pumpido is voor zeker zes maanden uitge schakeld. De 33-jarige interna tional brak gisteravond in de tiende minuut van het duel met de Sovjetunie zowel het scheen- als kuitbeen van zijn rechterbeen. Pumpido werd laat in de avond al geopereerd door teamarts Paolo Ianelli. Wereldkampioen Argentinië won het duel in Napels met 2- 0 zodat de Sovjets vrijwel ze ker na de eerste ronde naar huis moeten. In poule E zorg den Uruguay en Spanje voor de eerste 0-0 van dit WK voet bal. Pagina 16: Maradona ver siert steun van Napolitanen. Betogers proberen aan de militaire politie te ontkomen nadat.ze een politie-auto in brand hebben gestoken. foto: a MOGELIJK TWAALF DODEN BIJ RELLEN IN ROEMENIE BUKAREST Duizen den aanhangers van de Roemeense president Iliescu zijn vandaag uit het hele land naar Buka rest getrokken om rege ringsgebouwen te be schermen tegen nieuwe aanvallen van anti-com munistische betogers. Zij geven hiermee gehoor aan een oproep van Iliescu naar de hoofdstad te komen. Die op roep volgde op een dag en een nacht van hevig geweld tussen leger en politie enerzijds en te genstanders van het bewind- Iliescu anderzijds. Daarbij zijn aan de kant van de betogers zeker vier, maar mogelijk twaalf doden geval len. Het waren de ernstigste onlusten sinds de december- revolutie. President Iliescu sprak gisteren van een poging tot staatsgreep door rechts-ex- tremistische elementen. Poli tieke waarnemers in Bukarest geloven daar niet veel van, omdat geen enkele groepering of politieke partij zich achter de demonstranten heeft ge steld. Vanmorgen kwamen duizen den met knuppels gewapende mijnwerkers in Bukarest aan om „de in december herwon nen democratie, die in mei bij de verkiezingen werd beves tigd, te verdedigen". In de loop van de dag zijn nog meer aanhangers van het Nationaal Front in Bukarest aangeko men. Vanaf het balkon van het regeringshoofdkwartier riep Iliescu hen vanmorgen vroeg op het Universiteitsplein te bezetten. Radu Campeanu, leider van de oppositionele Li berale Partij, veroordeelde de oproep van Iliescu die volgens hem alleen maar tot meer ge weld zal leiden. Pagina 5: Betogers eisen re gering zonder 'communisten' MOSKOU De Sovjet regering is bereid de eco nomische blokkade tegen Litouwen te verzachten die werd ingesteld nadat de Baltische, republiek zich op 11 maart onafhan kelijk had verklaard. Dat heeft de Litouwse premier Kazimiera Prunskiene giste ren gezegd na een gesprek met Sovjet-premier Nikolai Ryzj- kov. Prunskiene zei al over eenstemming te hebben be reikt over de verhoging van de toevoer van aardgas en grondstoffen naar fabrieken in Litouwen. De Litouwse pre mier is er zeker van dat de economische blokkade geheel opgeheven zal worden. Het Witte Huis reageerde ver heugd op de berichten over de versoepeling van de economi sche blokkade. De Amerikaan se president George Bush had eerder op de dag op een pers conferentie het besluit van Gorbatsjov geprezen om over leg te gaan voeren met de drie republieken. DEN HAAG Minister Braks is vanmiddag in de Tweede Kamer stevig aan de tand ge voeld over de controle op toe gestane visvangsten. In het NOS-journaal zijn gisteren zware beschuldigingen geuit over het falen van de AID, de algemene inspectiedienst van het ministerie. De oud-hoofdinspecteur van de AID, A. Besuijen, beschul digde de directie van de dienst in Kerkrade ervan in 1988 re sultaten van de eigen controles te hebben weggemoffeld. Daarbij zou het zijn gegaan om grote hoeveelheden boven de toegestane EG-quota gevangen vis. Besuijen schatte dat er op die manier in bepaalde perio des ongeveer 60 procent van de vangst van 1988 buiten de boeken was gebleven. Voorzitter drs. D.J. Langstraat van het produktschap voor Vis- en Visprodukten vindt dat er een onderzoek moet ko men naar de beschuldigingen. „Als het waar is dat er cijfers zijn weggemoffeld, dan is dat schokkend". Een woordvoerder van het mi nisterie heeft de beschuldigin gen „infaam" genoemd. „Wij willen eerst de bewijzen onder ogen krijgen," aldus de woord voerder. HARDERWIJK Alle wilde straatkat- ten van Harderwijk die geregeld de vis markt en omgeving bezoeken, zijn ge waarschuwd. De ge meente heeft het op hun leven gemunt, omdat de katten pa lingen stelen, vuilnis- Paling lokt katten in de val dan worden ze naar de dierenarts ge bracht, die ze vervol gens een spuitje geeft. zakken open krabbe len en bloemperkjes beschadigen. Om de beesten in de val te lokken zijn nu ver dekt drie kooien op gesteld, waarin een paling is gelegd. Lo pen de katten daarin. Zes Harderwijkers hebben geklaagd bij de dierenbescher ming, maar die heeft begrip voor de kat- tenvangers. Mocht er onverhoeds een kat met een bandje om in de val lopen, dan hoeft de eigenaar zich geen zorgen te ma ken; hij of zij krijgt het huisdier dan net jes thuisbezorgd. Le vend. ONDERZOEKSRAPPORT HUIS TER DUIN KLAAR NOORDWIJK/DEN HAAG Het verongelukken van drie brandweerlieden bij de brand in hotel Huis ter Duin is te wijten aan een toevallige noodlottige samenloop van omstandigheden. Van een verkeerde inzet, het treffen van gebrekkige veilig heidsmaatregelen of een onvoldoende voorbereiding is geen sprake. Dit concludeert de comissie die in opdracht van het mi nisterie van binnenlandse zaken de brand in het hotel en zijn fatale gevolgen heeft onderzocht. Doel van het onderzoek was aanbevelingen te doen om een her haling van dergelijke fatale ongevallen in de toekomst zoveel mogelijk te voorkomen. De commissie heeft ondermeer de brandpreventieve voorzieningen in het hotel, de werkwijze van de Noordwijkse brandweer en de inzet door de bijstand verle nende korpsen onderzocht. Geconcludeerd wordt dat met name de uitzonderlijke weersom standigheden invloed op het verloop van de brand hebben ge had. Ten tijde van de brand, op 25 januari van dit jaar, woedde een orkaan. Een concept van dit onderzoeksrapport lekte weken geleden voortijdig uit en deed toen veel stof opwaaien. Met name vanuit de gemeente Noordwijk, die nalatigheid werd verweten bij de controle van het hotel bij oplevering, en de regionale brandweer kwam veel kritiek op het voorlopige rapport. Niet eerder dan vandaag hebben direct betrokkenen kennis van de resultaten van het onderzoek kunnen nemen. Vuur op tanker laait weer op GALVESTON Het vuur aan boord van de Noorse su pertanker in de Golf van Mexico, voor de kust van de Amerikaanse staat Texas, is opgelaaid. De bergingsploegen waren er gisteren nog in ge slaagd het vuur zo goed als te doven. De lekkage van olie houdt intussen onverminderd aan. Ongeveer 11.000 ton van de lading van ongeveer 140.000 ton Angolese olie zou inmiddels uit het getroffen schip zijn gestroomd. Het grootste deel van de uitge stroomde olie is echter ver brand of verdampt. Acht olie- bestrijdingsvaartuigen trach ten te voorkomen dat de ver vuiling de kust bereikt. Over wogen wordt om de 45 tot 150 ton op het water drijvende olie te gaan bestrijden met speciale bacteriën. 26 PAGINA'S Armoede niet alleen een kwestie van geld Westberlijners hebben heimwee naar de Muur Supermarkten willen afvalproblemen met 'retourshops' te lijf Anitec/llford naar Roomburg Leiden Anjer- en Bernhardfonds vieren feest in Alkemade Tennisser Marcel Vink niet langer heerser in Bollenstreek Vervanging burgemeester Noordwijk niet aan de orde geestelijk leven/opinie2 binnenland 3/4 buitenland5 examenuitslagen 6 economie7 kunst/rtv9 leiden/regio11/12/13/14 sport 14/15/16 rtv programmas17 weer/puzzel/menu17 VOETBAL OP TV VANDAAG Nederland 3, 16.50 uu roun-Roemenië; 19.20 uur: sa menvatting Joegoslavië-Colom- bia; 20.50 uur Italië-Verenigde Staten. MORGEN Nederland 3, 16.50 uur Oosten- rijk-T sjechoslowaki je. Via radio en tv dreigt een vloedgolf van reclame boodschappen over ons te worden uitgestort. Een gevolg van de wijziging van de mediawet. Konsu- menten Kontakt. het orgaan dat altijd klaar staat om de consument te beschermen, wil nu dat er een recht komt op weerwoord. Zodat de reclames, die velen vaak voor zoete koek nemen, ook nog eens flink - als daar tenminste reden toe is - tegenge sproken kunnen worden. Het gaat dan om mislei dende en onbewijsbare aspecten, of om overdrij ving. Heel iets anders dus dan deze opwekking om de Leidse Courant te gaan lezen. Wie onze krant gratis twee weken wil proberen kan immers zelf beslissen of hij/zij abonnee wordt (of wellicht wéér wordt). Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 •>Jaam: Voorl.: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071 -122 244 ow I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. ii EXXX233

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1