Argentijnen even van zorgen verlost Toevlucht tot rekenmachine Frank Rijkaard vindt praten over concept gezeur Renato dreigt te vertrekken Agrarische sector actief tijdens WK Italiallérlei Onrecht in Udine SPORT Ceidóc Qowuvnt DONDERDAG 14 JUNI 1990 PAGINA A Rechter vindt stadion Rome veilig genoeg ROME E^en rechtbank in Rome heeft be paald dat de resterende wedstrijden in het Olympisch Stadion in de Italiaanse hoofd stad normaal kunnen doorgaan. De eis van milieu- en consumentenorganisaties het sta dion te sluiten wegens onvoldoende veilig heidsmaatregelen werd gisteren niet ont vankelijk verklaard. De organisaties scha kelden de rechter in, nadat minister Anto nio Gava van Binnenlandse Zaken had ge weigerd het stadion te sluiten omdat de vei ligheidsmaatregelen tekort schoten. Gava had rapporten van zijn inspecteurs over de gevaarlijke omstandigheden naast zich neer gelegd. De rechtbank in Rome oordeelde na informatie van officials en een provinciale veiligheidscommissie, dat er geen reden was voor direct gevaar voor de toeschouwers. TURIJN Een reserverol is niet iedereen op het lijf geschreven. De Braziliaanse aanvaller Renato heeft bondscoach Lazaroni meegedeeld naar huis te gaan als hij zaterdag in het duel tegen Costa Rica niet bij de selectie van zestien spelers staat vermeld. De speler van Flamengo zat in het eerste duel tegen Zweden op de tribune. „Ik voel er niets voor als toerist in Italië te blijven. Als ik weer op de tribune moet plaatsnemen, pak ik het eerste vliegtuig naar huis", aldus de ontevreden spits. De Braziliaanse coach, die geen commen taar gaf op de kwestie, beschikt over een aantal sterke spitsen. In het eerste duel speelden Care- ca en Muller. PSV'er Romario zat door een schorsing niet bij de selectie. Ook Bebeto staat er bij Lazaroni beter op dan Renato. FIFA gunt Brehme treffer ERBA Rudi Voller moet zijn eerste doelpunt tijdens de wereldtitelstrijd in Italië nog maken. Op basis van een grondige bestudering van de televisiebeelden heeft de FIFA besloten de vier de Westduitse treffer in het duel met Joegoslavië toe te wijzen aan Andreas Brehme. De naam van Vóller, op wiens conto het doel punt aanvankelijk door pers en publiek werd ge schreven, werd uit .de lijst van topscorers ge schrapt. Vóller reageerde gelaten op het besluit van de FIFA. „Die ene treffer loop ik de rest van het toernooi wel in". De Westduitse voetbalbond blijft eigenwijs. Vól ler gaat in de Bondsrepubliek gewoon de boeken in als maker van het vierde doelpunt. Op de „eeuwige" topscorerslijst van Westduitse interna tionals neemt Vóller met 35 doelpunten de vier de plaats in, achter Uwe Seeler (43), Karl-Heinz Rummenigge (45) en Gert Mtlller (68). (Van onze correspondent Aart Heering) ROME In de marge van het WK is de agrarische sector druk bezig het Nederlandse produkt aan de man te brengen. Bij de aan komst van het Nederlandse elftal op het vliegveld van Palermo kreeg zo de meest vermaarde tifoso van Sicilië, de 177 kilo zware Giacomino di Giovanni zijn gewicht uitgekeerd in Nederlandse kaas die vervolgens aan een weeshuis is geschonken. Aanvankelijk was het bedoeling om de populaiure ex-burgemees- ter van Palermo Leoluca Orlando met een kaashulde te vereren, maar daar is vanaf gezien omdat de politiek omstreden Orlando een gezworen vijand is van premier Andreotti. Frans Bruins van de Nederlandse ambassade in Rome hecht aan de akties grote waarde. Italië neemt 11 procent van de Nederlandse agrarische export af, maar het overgrote deel daarvan gaat naar het noorden van het land. In het zuiden dat ook een potentiële markt van belang is, heeft het Nederlandse bedrijfsleven tot nu toe lelijk laten afweten. Bruins hoopt daarom dat de aktiviteiten rond het WK de systematische promotie in Zuid-Italië in zullen luiden. Oostenrijkse bondscoach wil twee scheidsrechters ARTIMINO Bondscoach Josef Hickersbe ger van Oostenrijk heeft gepleit voor het aai stellen van twee scheidsrechters bij elk du tijdens de eindronde van de wereldtitelstri voetbal in 1994. Volgens de Oostenrijker hel ben de eerste dagen van het WK in Ital duidelijk gemaakt hoe moeilijk het voor arbiters is het hedendaagse voetbal in juis banen te leiden. „Het niveau en de snelheid van het spel a de laatste jaren enorm toegenomen. Da; naast zijn er tegenwoordig allerlei technisc hulpmiddelen die de buitenwacht in sta (Q stelt direkt te constateren of de arbiter in i fout is gegaan. Het zwaard van Damoel hangt de scheidsrechters voortdurend bovi het hoofd. Daarom moeten er bij elk du^p twee arbiters de leiding hebben. Net als 1 basketbal", aldus Hickersberger. MARADONA VERSIERT STEUN VAN NAPOLITANEN NAPELS Voor Argen tinië zijn de grootste zor gen, even, voorbij. Op het grondgebied van Diego Maradona werd de Sovjet unie gisteravond vrijwel zeker naar huis gestuurd. Niet met een flitsende show, daarvoor mist de aardsengel van Napels nog steeds de juiste vorm. Maar de overwinning van 2-0 bracht wel de rust in het kamp van de titelver dedigers terug. Voor beide ploegen was het duel in Napels van cruciaal be lang. Maradona gebruikte de liefde-haat-verhouding met de Napolitanen om zijn team aan de niet te verwaarlozen steun van het publiek te helpen. Hij bezorgde de straatarme stad twee landstitels. Burgemeester Lezzi onderkende dat. „Dit is het moment iets voor Marado na terug te doen", hield hij zijn burgers in de spannende dagen voor de wedstrijd voor. De massa trok door een haag van Argentijnse vlaggen naar het stadion. Hun zoon had alle hulp nodig. Maradona begroet te zijn 50.000 fans met opgesto ken vuisten, maar kon hen in 90 minuten nauwelijks beko ren. De blamerende nederlaag te gen Cameroun, voor het oog van vrijwel de gehele wereld, had zijn invloed nog niet hele maal verloren. Argentinië opende, evenals de Sovjetunie, nerveus. Bondscoach Bilardo had na het eerste echec zijn ploeg op vijf plaatsen aange past, maar opnieuw werd dui delijk dat het team slechts op één man leunt. Als Maradona faalt, bewegen ook de andere pionnen als tuinharken over het veld. Van een duidelijke opleving was woensdag dan ook geen sprake. Bilardo had voor het belangrij ke duel doelman Pumpido ge handhaafd. De onzekere sluit post stond na zijn blunder te gen Cameroun onder grote druk, maar kreeg niet de kans de critici de mond te snoeren. Na tien minuten was het toer nooi voor hem afgelopen. Een uitval bracht Zavarov vrij voor het Argentijnse doel. Pumpido stopte de bal, maar liep daarbij een kuit- en scheenbeenbreuk op. Hij is minstens twee maanden uitge schakeld. Bilardo constateerde tevreden dat invaller Goyco- chea zijn werk goed deed. Helpend Het eerste doelpunt, een co- produktie van de nieuwelin gen Olartigochea en Troglio, nam de nervositeit bij de Zuid- amerikanen niet helemaal weg. Kort na rust stak arbiter Fredriksson, die in de tweede helft maar liefst vijf keer een speler op de bon gooide, de wereldkampioenen de helpen de hand toe. Verdediger Besso- nov trok dë sprintende Canig- gia naar de grond. Het bete kende de vierde rode kaart van het toernooi. Trainer Lobanovski, die de ja rige doelman Rinat Dassajev naar de tribune had verban nen, kon zijn ergenis over de strafmaatregel niet voor zich houden. „Fredriksson heeft ons schandalig benadeeld. Eerst laat hij een handsbal van Maradona in het strafschopge- bied passeren, daarna geeft hij rood voor een niet al te zware overtreding. Deze man hoort niet op dit toernooi thuis", was hij duidelijk, en niet alleen, in zijn commentaar. In de slotfase liep de achter stand van de EK-finalist van twee jaar geleden (tegen Oran je) verder op. Na een blunder in de verdediging profiteerde Burruchaga. „De vorm keert langzaam terug", vond Bilardo na de belangrijke overwin ning. „Maradona, Ruggeri en Burruchaga kampten in de voorbereidingsfase met blessu res. Dat heeft zijn weerslag op het hele team gehad. De ko mende weken kan het alleen nog beter gaan". De Sovjetunie kan opnieuw de wonden gaan likken. Vier jaar geleden struikelde de ploeg over België. Twee nederlagen in de groepswedstrijden bete kent haast zeker de uitgescha- keling. Dat de nummer twee van Europa over zijn hoogte punt heen is, bestreed Loba novski gisteravond na de wed strijd. „Deze ploeg is wel min der dan de formatie van '86 en '88, maar nog niet versleten. Dat zullen we tegen Cameroun bewijzen". ROME Bij bijna alle elftallen zijn rekenaars druk doende om te bepa len welke resultaten moeten worden behaald in de tweede wedstrijd van de eerste ronde. Slechts zestien teams kun nen naar de tweede ronde overgaan, voor acht lan den is het WK volgende week al verleden tijd. De twee beste elftallen in de zes groepen gaan automa tisch over, terwijl vier van de zes landen die als der de zijn geëindigd ook nog mee mogen doen. Hoofd stuk XVII, artikel 25 van het WK-reglement van de FIFA stelt vast welke lan den volgende week nog in de running zijn. De twee beste landen in elke groep worden respectievelijk bepaald door het aantal be haalde punten, het doelgemid- delde en het aantal gescoorde doelpunten. Biedt dat alles geen uitkomst, dan beslist het lot. Voor de teams die zich als derde hebben geplaatst geldt ook eerst het aantal behaalde punten en daarna het doelge- middelde, het aantal gescoord doelpunten of uiteindelijk 1 lot. Elk team dat drie punte haalt in de eerste ronde is vrij LH wel zeker van deelname aaiK-0 de tweede ronde. Maar oo io" twee punten kunnen al geno^O zijn om volgende week niet c koffers te hoeven pakken. Een aantal trainers is na i eerste wedstrijd van hun elft^10 al druk aan het rekenen g gen om te kijken welke resi taten er in de twee resterend^/® groepswedstrijden behaal moeten worden. De Zweeds coach Olie Nordin gaat erva 13 uit dat zijn team Costa Rica inv0 maakt en tegen Schotland ten 3 3 minste een punt haalt. Hij ziel*®" in de Schotten echter taaie op ponenten, omdat ze alleen n 7 winst op Zweden, zaterda;R/ nog een kans hebben om ver^ der te komen. Ierland speelde de eerste strijd gelijk tegen Engeland el bevindt zich in een moeilijk ^al groep met Nederland en hezan, verrassend sterke Egypte. D18C Ierse bondstrainer Jackie1 Charlton heeft zijn huiswer inmiddels gemaakt en weet n EC dat zijn team zondag tege one Egypte aan de bak moet. E 1/ weet dan precies welk resu B taat Ierland moet halen, omd de dag daarvoor Engeland t Nederland elkaar ontmoeten du e C2.( Vrouwen De vrouwen van de Belgische internationals Michel Preud- 'homme en Michel de Wolf zijn in Verona betrokken ge weest bij een auto-ongeluk. Het voertuig ban Ingrid en Pa tricia werd enkele uren voor het duel tegen Zuid-Korea aangereden door een vracht wagen. Beide dames kwamen met de schrik vrij. Vermes Het is uiterst onzeker of Peter Vermes, de Amerikaanse spits van Volendam, in actie komt bij het duel van de Verenigde Staten tegen Italië. De aanval ler ondervindt nog veel hinder van een knieblessure die hij tegen Tsjechoslowakije heeft opgelopen. Beklag Manfred Linzmaier en Christi an Keglevits zijn voor de twee resterende groepswedstrijden van Oostenrijk uitschakeld. Beide kampen met blessures. Linzmaier heeft zijn beklag over de medische staf van de Oostenrijkse bond gedaan. Zijn enkelblessure, opgelopen in het duel met Italië, werd niet serieus genomen. Linzmaier liet op eigen initiatief zijn ge kwetste enkel in een zieken huis onderzoeken, waar ver rekte banden en een ontwricht kapsel werden geconstateerd. Dieven De tasjesdieven en auto-inbre kers moeten liefhebbers van voetbal zijn. De politie in Rome en Napels constateert een sterke daling van de „klei ne" delicten tijdens belangrij ke wedstrijden. De mafia daar entegen stoort zich nergens aan. Sinds het begin van het eindtoernooi vielen zeven do den in zwaar criminele krin gen. Een normaal aantal voor de tijd van het jaar. Paus Paus Johannes Paul II heeft een hart voor voetbal. Voor de tweede keer sinds het begin van het toernooi in Italië past de geestelijk leider zijn pro gramma aan om de gelovige voetballiefhebbers tegemoet te komen. De Paus begon van daag in het centrum van Rome een processie eenuur eerder. Het duel tussen Italië en de Verenigde Staten kwam daar door niet in het gedrang. Serieus De spelers van Cameroun wil len na de overwinning op Ar gentinië eindelijk eens serieus worden genomen. „Het wordt tijd dat de mensen begrijpen, dat we geen apen zijn, die aan bomen hangen en bananen eten klaagde Francois Omam Biyik, maker van het doelpunt tegen de titelhouder. UDINE Ruben Sosa, die in Italië bij Lazio in Rome speelt, zal volgend seizoen niet terug behoe ven te komen in het beeldschone stadion van Udine. Door de degradatie van Udinese zal tenminste één jaar geen peper in een pijnlijke wond gestrooid worden. httien minuten voor tijd miste de beste Uruguyaanse speler de strafschop die in het duel met Spanje de wedstrijd een rechtvaardige afloop zou heb ben gegeven. Na de misser bleef er slechts onrecht over, want Spanje verdiende in zijn eerste wedstrijd niets, zeker Ruden Sosa (links) schiet de bal (rechts) uit een strafschop voor Ururguay huizenhoog over, waardoor voor het eerst een wedstrijd van het WK'90 in 0-0 eindigde. FOTO: AP der. Sosa liet de gouden kans van het duel ongebruikt, maar hij is niet de enige die zich ver wijten moet maken. Uruguay kon, in vergelijking tot Spanje, alles beter en zeker ook fat soenlijker, behalve het werk afmaken. Coach Oscar Tabarez, die de schoppers van vier jaar gele den (negen gele en twee rode kaarten in Mexico uit vier wedstrijden zonder één over winning) heeft hervormd tot een correcte ploeg, stond ook niet te lang stil bij de gemiste strafschop. „Wij hebben niet gewonnen omdat wij een aan tal kansen hebben gemist. Wij hebben sterk gespeeld, maar wat telt is de uitslag. Ik denk dat wij tegen België nog beter zullen voetballen en de eerste plaats in de groep kunnen be reiken. Men kan zeggen dat Spanje misschien niet zo goed heeft gevoetbald, maar dat zou ook door onze kracht gekomen kunnen zijn". SANTA FLAVIA Frank Rijkaard zegt geen tijd te hebben, maar ei genlijk heeft hij gewoon geen zin. Hij hangt met John van 't Schip over de balustrade van een van de vele terrassen van Hotel Zagarelle Sea Palace en beantwoordt een voor zichtig verzoek tot een babbeltje met nauwelijks verholen tegenzin. Nadat er even wordt aangedron gen gaat hij overstag en zegt bereid te zijn een paar vragen te beantwoor den. Maar niet te lang, „want hij moet zo ergens anders heen". Waarop het mini-interviewtje wordt afgewikkeld, een foto wordt geschoten en Rijk aard vervolgens wegslen- tert. Om verderop nog op zijn gemak te gaan staan kletsen met de één of an dere bekende. Het kan verkeren met de sterren. Frank Rijkaard staat niet be kend als een gretige prater. Hij laat zijn krullebol tijdens de gebruikelijke persuurtjes zel den zien en het is dan ook een aangename verrassing hem aan te treffen, tot spreken te bewegen en voorts nog te be trappen op een aantal aardige opmerkingen. Die hier en daar zijn gekruid met het vleugje Amsterdamse humor, waarop hoofdstedelingen het patent hebben. En dat bijvoorbeeld bij de afstandelijke Marco van Basten volledig ontbreekt, maar bij Ruud Gullit ook weer aanwezig is. „Ik ben inderdaad niet zo'n prater", geeft Frank Rijkaard toe. „Ik heb niet zo veel te vertellen". Inderdaad, sprook jes 'a la Andersen behoef je van de middenvelder/verdedi ger van AC Milan niet te ver wachten. Eén zinnige en te vens heel opmerkelijke op merking wel. Onzin „Er is", steekt Frank Rijkaard van wal, „de laatste tijd onge Terwijl op een van de lagere terrassen van het spelershotel in Santa Flavia een bruilofsreceptie wordt gehouden en vrolijkheid heerst, tracht ook Frank Rijkaard zich heen te zetten over de decep tie van het eerste WK-duel. looflijk veel gepraat over het EK-concept. Onzin eigenlijk. Hoe het concept, of hoe je het ook moet noemen, ook is, de spelers moeten het gewoon doen. En als dat dan niet lukt, dan zie je wat er gebeurt, zoals tegen Egypte". Met een simpe le constatering veegt Frank Rijkaard dus al het gezever over concepten van tafel. „Je hebt een opstelling nodig", stelt hij simpel. „Dat is alles". Voetbal is voor de import-Mi- lanees een simpel spelletje en daar moet je dus niet al te moeilijk over doen. Zoals hij zich ook nauwelijks druk maakt over de nu al geruime tijd grotendeels buiten hem omgaande discussie of hij nu op het middenveld of in het hart van de defensie moet spe len. „Je moet gewoon je op dracht vervullen", vindt Rijk aard. „Zo simpel is het. Het zal mij worst wezen wat het con cept is als we maar presteren". Off-day De afgang tegen Egypte is vol gens Frank Rijkaard overigens niet in eerste instantie een ge volg van het niet vervullen van opdrachten. „We hadden allemaal een volslagen off day", meent hij. „Zo'n dag be leef je altijd een keer. Het is alleen vervelend dat het nu de eerste wedstrijd al meteen ge beurt. Dan maar liever later? Nee, helemaal niet zo'n dag". Over de oorzaken van de wan prestatie tegen Egypte tast Frank Rijkaard, net als ieder een in het duister. Heeft de aanloop te lang geduurd? „Dat dacht ik niet", reageert Rijk aard. „Er was bij bepaalde spe lers gewoon te weinig vertrou wen, te veel spanning. Naar de redenen kun je slechts gissen. We zijn met vertrouwen aan de wedstrijd tegen Egypte be gonnen, maar toch liep het niet". „Of er", gaat Rijkaard verder, „nu iets moet veranderen in de ploeg? Dat is de taak van de coach. Hij is daar mans genoeg voor. Iedereen heeft toch kun nen zien wat er fout ging? Of ik zelf ideeen over wijzigingen heb? Nee. Als ik ze al zou heb ben zou ik er toch binnenska mers over praten. Ik zie echter nu geen reden waarom ik Beenhakker daarover zou moeten aanschieten". Frank Rijkaard wil vervolgens slechts twee dingen: zo snel mogelijk het gesprekje beëin digen en wat het voetballen betreft overgaan tot de orde van de dag. „We moeten deze wedstrijd zo gauw mogelijk vergeten en ons richten op de volgende, zaterdag tegen En geland. Dat is het enige dat nu telt". /sportuitslagen GROEP B Argentinië - Sovjetunie 2-0 (1-0): Troglio 1-0, 79. Burruchaga 2- Scheidsrechter: Frederikson (Zwi Toeschouwers: 50.759. Rode ka#®85 49. Bessonov (Sov). Gele kaarten: 5 Zigmantovitsj (Sov), 56. Serrizua**1 (Arg), 58. Caniggia (Arg), 70. Maradoom na (Arg), 78. Olarticoechea (Arg). Argentinië: Pumpido (10. Goycochea] 19.i Simon, Monzon (77. Lorenzo), Sent zuela, Olarticoechea; Batista. Burnt NO chaga, Troglio, Maradona, Basualdijen Caniggia. Sovjetunie: Oevarov; Bessonov, Tsj dijatoellin, Koeznetsov, Gorloeko II witsj; Sjalimov, Alejnikov, Zavaro II (85. Ljoeti), Zigmantovitsj; Protae (Litovtsjenko), Dobrovolski. Stand: 1. Roemenië 1-2 (2-0), 2. Cs meroun 1-2 (1-0), 3. Argentinië 2-2 (2- 1), 4. Sovjetunie 2-0 (0-4). GROEP E Uruguay - Spanje 0-0. Scheidsrec» ter: Kohl (Oos). Toeschouwen 35.713. Gele kaart: 11. Perdom (Uru), 24. Jimenez (Spa), 70. Villaroy N (Spa), 81. Francescoll (Uru). Bijzon q_ derheid: Sosa mist in 72ste minuu strafschop. M Uruguay: Alvez; Herrera, Gutierra De Leon, Dominguez; Pereira (6£ Correa), Perdomo, Paz, Francesco! Alzamendi (66. Aguilera), Sosa. Spanje: Zubizarreta; Chendo, Andi> nua, Sanchis, Jimenez; Martin Vai quez, Michel, Roberto, Villaroya Gorriz); Butragueno, Manoio (80. Raft Paz). Stand: 1. België 1-2 (2-0), 2. Span* 1-1 (0-0), 3. Uruguay 1-1 (0-0), Zuid-Korea 1-0 (0-2). PROGRAMMA Groep B (Bari): Cameroun-Roen» nië, 17.00 uur. Groep D (Bologna): Joegoslavlë-Cfr lombia, 17.00 uur. Groep A (Rome): Italië-VS, 21.00 uur Groep A (Florence): Oostenrijk-Tsje choslowakijke, 17.0.0 uur. Groep D (Milaan) Westduitsland-Ver enigde Arabische Emiraten, 21.01 TOPSCORERS 1. Skuhravy (Tsj), Careca (Bra), Mali' hëus (BrD), Lacatus (Roe) 2 5. Klinsmann (BrD), Bilek (Tsj), Hasë (Tsj). Luhovy (Tsj), Schlllaci (Ital Omam Biyik (Cam), Redin (Col), Val derrama (Col), Caligiuri (VSt), Brehmr (BrD), Brolin (Zwe), Jozic (Joe), asso (CRI), Lineker (Eng), SI--. (Ier), Degryse (Bel), De Wolf (Bflfi Kleft (Ned), Abdel-Ghani (Egy), Trn glio (Arg), Burruchaga (Arg) allen 1. KAARTEN Rood: Kana Biyik (Cam), I (Cam, 2x geel), Mynalda (VSt), Besso nov (Sov). Geel: Lacatus (Roe), Senslni (Arg) Serrizuela (Arg), Caniggia (Arg), Ma radona (Arg), Orlaticoechea (Arg) Kadlec (Tsj), Kublk (Tsj), N'DIp (Cam) M'Bouh (Cam), Herzog (Oos), Tsjldlja toelln (Sov), Zigmantovitsj (Sov), Ma ola (VSt). Trlttschuh (VSt), Elssa Afr dulrahman (VAE), Ibrahim Abdulratr man (VAE), Youssef Mohamed (VA0 Brehme (BrD), Mozer (Bra), Brönc: (Bra), Dunga (Bra), Joaklm Nllssc (Zwe), McMahon (Eng), Ahmed Ram: (Egy), Kleft (Ned), Perdomo (Unj Francescoll (Uru), Jimenez (Spa), VI laroya (Spa). Sportprijsvragen DEN HAAG Het winnend; rijtje van toto 23 is: 1 2 2 2 1' 13 13 3 1.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 16