Beenhakker laakt de pseudo-vedetten Granaat ontploft bij Egyptisch restaurant Jan Rab ziet zwakke plekken bij Engeland Ccidóc Qowiant Geen paniek s. v.p. Engelsen hersteld in ia! Arm Menzo gespalkt Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! na PORT DONDERDAG 14 IUNI 1990 PAGINA 15 Omdat ik nog niet klaar ben met spel en resultaat van die droevige vertoning Nederland-Egypte, kom ik er nog even op terug. Hoe is het mogelijk dat een prominent voetballand als Nederland de allergrootste moeite heeft met een stel debutanten uit Afrika, die tot voor kort nog geen deuk in een pond boter konden schoppen? Marokko, Algerije en sedert kort ook Cameroun hebben een zekere allure als voetbalnatie, maar de Egyptenaren behoorden tot 12 juni j.l. tot de honden die wat kruimeltjes mochten oppikken als de echte cracks uitgetafeld waren. Ook hun oefenwedstrijden vermeldden weinig indrukwekkende verrichtingen. Afgezien van een zege van 1-0 op de Tsjechen en een verdienstelijke uit-overwinning op elf in slaap gesukkelde Schotten, was het kommer en kwel: twee ruime nederlagen tegen de Roemenen, een duidelijk verlies contra de DDR plus een verloren partij jegens de Algerijnen, die trouwens stijf en strak volhouden dat zij Noord-Afrika hadden moeten vertegenwoordigen in Italië Afgezien van Hans van Breukelen en Wim Kieft toonde geen enkele Oranjeklant zijn normale vorm. Die constatering houdt zware kritiek op onze ploeg in. Je vraagt je af hoe het mogelijk is, dat tien van de elf basisspelers Kieft was slechts invaller) zo ver beneden hun doordeweekse niveau konden blijven. Overgeconcentreerd? Verkeerde inschatting van de tegenstanders? Hooghartige benadering van deze openingsmatch? Slechte (althans niet ideale) sfeer onder de 22 geselecteerden? Het zal allemaal hebben meegespeeld. Er was bijvoorbeeld een zeer groot verschil tussen de toon van de voorbeschouwingen door de spelers en de commentaren onmiddellijk na afloop. Voor al die voetballers die zich in eigen columns konden uitleven, roerden de trom aanvankelijk geducht. De algemene tendens was: we zijn er klaar voor. Laat die Egyptenaren maar komen. Hans van Breu kelen schreef dat het de hoogste tijd was dat Oranje de wedstrijd wei in mocht, maar toen puntje bij paaltje kwam, bleek Van Breukelen één van de zeer weinigen die er inderdaad klaar voor was. Zonder hem zou er met tenminste twee goals verschil verloren zijn en wie de moeite neemt die strafschop terug te draaien, ziet hoe dicht de PSV'er bij de messcherp ingeschoten bal was. Naar mijn gevoel moet Oranje nu oppassen voor door overdrijving aangedreven paniek. Overdrijving klinkt bijvoorbeeld door in de terminologie van de aanvoerder. Ruud Gullit schijnt gezegd te hebben dat het allemaal even „vreselijk" was geweest en dat hij het liefst op de vlucht zou zijn geslagen. In de emotie van het moment is het moeilijk om de juiste woorden te vinden, maar uit alle respect voor Gullit: dit is geen benadering voor een captain. Als hij ergens voor wil vluchten dan maar voor zijn beide afzwaaiers diep in de tweede helft. En als hij meent dat het Nederlands elftal al twee jaar slecht speelt, dan is daar best veel van waar, maar dan helpt die constatering op dit ogenblik niemand de brug over. En men moet nu op zeer korte termijn over die brug. Door onze verslaggever in Italië I Frank Werkman SANTA FLAVIA In bedekte termen heeft Leo Beenhakker vooral Graeme Rutjes, Ronald Koeman en Adri van Tiggelen gisteren de mantel uitgeveegd. De interim-bondscoach, die er steeds zeer zorgvuldig voor waakt niemand echt op de lange tenen te gaan staan, noemde hun naam niet. „Er waren spelers die bij hun club op een hoog peil spelen, maar dinsdag tegen Egypte fouten maakten die je op dit niveau niet mag maken". De tijdelijk technische baas van Oranje wilde in de aandui ding van de (mede-)schuldi- gen aan de blamage van Pa lermo niet verder gaan dan deze vaag verwoorde kri tiek. Verder, veel verder ging de bondscoach bij het aangeven van mogelijke oor zaken van het mislukken van de eerste etappe van de Ivt-WK-race. Hij gewaagde van r %>elers, die aan hun rol in de •ploeg een verkeerde invul ling geven. Waterdragers en kruimelzuigers, die het op hun heupen krijgen bij het zien van de soms buitenge wone escapades van teamge noten als Van Basten en Gullit en zichzelf ook ster- Na het echec tegen Egypte werd Ruud Gullit gisteren en van daag weer omringd door talloze belangstellenden. FOTO: EPA allures aanmeten. Of op zijn minst taken gaan vervullen, waarvoor ze niet zijn aange nomen. Beenhakker noemde in dat verband pseudo-vedetten als Van Tiggelen, Wouters en in mindere mate Erwin Koe man en ook Rijkaard. Het geen in de optiek van Been hakker niet geldt voor Van Aerle en Rutjes enerzijds en Vanenburg anderzijds. De eerste twee, omdat die zich normaal gesproken houden aan hun taak-omschrijving en Vanenburg vanwege zijn qua talent en karakter speel ser en creatiever vermogen. Dat beide eigenschappen te gen Egypte voor de zoveelste keer tot niets leidden bete kent nu waarschijnlijk dat de PSV'er voor het leven het WK verder wel kan schudden. Konsekwenties Over die konsekwenties wil de Beenhakker gisteren nog niet spreken. „Dat is veel te ver op zaken vooruitlopen", sprak de bondscoach. „Eerst moeten we zo snel mogelijk de naweeën verwerken van de klap tegen Egypte. We moeten proberen de oorza ken voor het falen te achter halen en de dingen die je daarbij in de hand hebt pro beren op te lossen. Er blijven natuurlijk altijd nog factoren een rol spelen, waar je geen invloed op hebt". „Ik denk dat het allemaal oplosbaar is. Te veel spelers hebben dinsdag onder hun kunnen gespeeld. Je gaat als coach altijd uit van de maxi male mogelijkheden van een speler. Maar je wordt dan regelmatig verrast, positief maar ook helaas vaak nega tief". Leo Beenhakker, die tijdens zijn babbel van giste- Fen weer een redelijk relax te indruk maakte, creëert van zijn perconferenties fraaie, soms licht psychologi sche expedities. Zo kwam hij gisteren hardop filosoferend tot meer aardige statements. Leo Beenhakker leidt de training in Altavilla Milicia. „Er is een verschil tussen een speler die goed speelt voor zichzelf en een die goed speelt voor het team. Tegen Egypte was er geen collec tief doordat een aantal spe lers te veel onder spanning stond. Als je een wereldwed strijd speelt heb je minder rekening te houden met be paalde zaken dan als je slecht speelt. Maar je hebt met mensen te maken". Rode draad' De laatste opmerking is de rode draad die door Been hakkers handel en wandel heenloopt. Hoewel de inte rim-bondscoach zich door zijn vaste dienstverband bij Ajax weinig zorgen behoeft te makep over zijn directe toekomst, weegt hij zijn woorden op een goudschaal tje. Het lijkt er op alsof hij iedereen, zeker in deze fase van het toernooi, te vriend wil houden. Als de schijn niet bedriegt komt echter de kunstmatig slapende vul kaan bij de bondscoach nog wel eens tot uitbarsting. Mis schien sneller dan verwacht. Hoewel Rotterdammer Beenhakker toch altijd reke ning zal moeten blijven hou den met wat sommigen de Amsterdamse media-mafia noemen. Vandaar ook dat de tijdelijk bondscoach niet verder wil de gaan dan het signaleren van wat hij noemde „het cir cuit, het randgebeuren". Hij doelde op degenen, die met welke uitlaatklep dan ook bepaalde proefballonnetjes oplaten, geruchten de we reld in helpen en dergelijke. „Er is in Oostenrijk al veel heisa geweest rond een bij eenkomst die we op voorstel van Ruud (Gullit, red.) heb ben gehouden", ging Been hakker verder. „Daar spra ken we over wat er niet goed zat in de groep. Van die bespreking is weinig naar buiten gekomen". Hetgeen aangeeft dat er wel degelijk over meer zaken, interne te genstellingen met name, is gesproken. Ondanks de tegenvallende ioernooi-opening en de in tern waarschijnlijk nu ook weer wat verder oplopende spanningen hoopt Leo Been hakker op een wending ten goede. „Ik weet niet wat de hele WK-sfeer nog aan posi tieve effecten gaat krijgen", hield de bondscoach de moed er maar in. „Er schijnt met Oranje altijd wel wat aan de hand te moeten zijn om te kunnen presteren. Ik zou het wel eens willen ver gelijken: een groot toernooi spelen onder optimale en vooral rustige omstandighe- Dat zal wel een illusie blij ven. Voetbalminnend Ne derland hoopt dat de titel- kansen in Italië dat na zater dag niet zullen zijn. j SANTA FLAVIA On der de meer dan geïnte- resseerde toeschouwers in Stadio La Favorita bevond zich dinsdagavond ook de Engelse bondscoach Bob- Rapport by Robson. weer getuige was van de 1-1 in Palermo. Waardoor het duel Engeland-Nederland van overmorgen van uiterst groot belang is geworden. 1: Hij had met eigen ogen de dra matische voorstelling van zijn volgende opponent, Neder land, kunnen gadeslaan en rond zijn lippen speelde een veelbetekenende glimlach toen hij de ereloges verliet. Een dag eerder had zijn team ook slechts 1-1 kunnen laten aantekenen, maar dan tegen een inmiddels gereputeerde cupfighter als Ierland. De kan sen van Engeland leken op slag een stuk geslonken, maar zie: ook de Europese kampioen kwam niet verder dan dezelf- score, tegen Egypte. Reden voor Robson om gisteren met de nodige tevredenheid terug te reizen rfear het trainings kamp op Sardinië. Leo Been hakker had het niet nodig ge acht zelf poolshoogte te gaan nemen in Cagliari. Hij stuurde assistent Jan Rab, die gisteren, trainingspak, op zijn beurt Een scoutingrapport in ver haalvorm van Jan Rab. „Laat ik voorop stellen dat de om standigheden in Cagliari niet optimaal waren. Er stond een harde wind en later ging het ook nog regenen en onweren.- De wind had ongetwijfeld in vloed, maar aan de regen moeten Britse voetballers toch gewend zijn. Als kijkspel stel de de partij niet veel voor. Het was een typisch duel Brits voetbal. Veel gevechten in de lucht, veel lange trappen naar voren, mede veroorzaakt door de wind". „Wat wel erg opvallend was", gaat Rab verder, „was dat er weinig controle in het spel van de Engelsen zat. Ze gingen op sommige momenten te veel mee in het Ierse spel, waar door er van de stijl van het na tionale team niet veel te be speuren viel. Ik heb Engeland ook een tijdje geleden tegen Denemarken gezien. Toen was er veel meer sprake van ge controleerd voetbal. Nu van een soort kick and rush waar wij in Nederland niet zo van houden". Ook een opvallend feit noemt Jan Rab de rol waarin John Barnes in Cagliari tegen de Ie ren acteerde. „Hij speelde nu niet als tegen Denemarken in de spits naast Lineker, maar weer als linker middenvelder. Ik vind hem verder voorin sterker, van meer waarde voor de ploeg". Meer details Jan Rab stelde nog meer de tails vast, die Bobby Robson door zijn persoonlijke aanwe zigheid in Palermo dinsdag avond zelf ook bij Nederland en Egypte kon constateren. „Ik zag bijvoorbeeld", vertelt Jan Rab, „dat die centrale ver dediger Walker naast Butcher nogal onzeker in zijn spel was. Hii is een jonge iongen en zijn debuut op een WK kan daar mee te maken hebben gehad. Ik zag hem ook tegen Dene marken en toen speelde hij wel goed". Hoe moet Nederland nu voor- FOTO: HARRY TIELMAN in tegen Engeland gaan spe len? Jan Rab denkt dat een be weeglijke spits voorin het tra dationeel nogal statische een trale verdedigingsduo in ver warring kan brengen. „Al met al vind ik Engeland niet een ploeg waarvan je behoeft te verliezen. Je moet wel gecon centreerd spelen, vooral ach terin. De situatie, waaruit die strafschop tegen Egypte voort vloeide is er zo een die we ons tegen Engeland niet kunnen veroorloven. Je moet voortdu rend alert zijn voor zo'n lange bal". FRANK WERKMAN Kans op rentree Engelse clubs GENUA Lennart Johans son blijft zich positief opstellen ten aanzien van de rentree van de Engelse clubs in de Eu ropese bekertoernooien. Toch acht de voorzitter van de UEFA de kans niet groter dan tien procent. Johansson ver klaarde dat het gedrag van ballorige Engelse fans tot dus verre geen invloed op die be slissing hebben gehad. De UEFA en de autoriteiten be slissen pas na de eindronde van het wereldkampioenschap over de terugkeer van de En gelse clubteams. CAGLIARI De verbit tering bij de Engelsen om het gelijke spel tegen Ier land behoort alweer tot het verleden. De tegenstander van Oranje, dat vandaag arriveert in Cagli ari voor het duel in groep F tegen de formatie van Bobby Robson, richt zich nu volledig op komende zaterdag. Enge land heeft zich mentaal her steld van de tegenvaller van maandagavond, toen het tegen de Ieren een kwartier voor tijd toch nog een punt weg diende te geven doordat invaller Mc Mahon door een knullige fout zijn tegenstrever Sheedy in staat stelde te scoren. „Een on begrijpelijke misser", herhaal de Robson nog maar eens in Pula, een buitenwijk van Ca gliari, waar de Engelsen hun trainingen afwerken. Robson: „Maar we moeten verder. De groep is weer fris en vastberaden er tegen Hol land het beste van te maken". „Nederland-Egypte geldt voor ons maar ook voor de Ieren een duidelijke waarschuwing", meende de coach. „Ik denk dat geen van mijn spelers het in zijn hoofd zal halen Egypte te onderschatten. De ploeg heeft mij op aangename wijze verrast. Technisch zijn ze zeer bekwaam zoals Nederland heeft kunnen merken. Vooral het gemak waarmee de Egyp tenaren kansen creëerden heeft mij geïmponeerd. Het is duidelijk dat wij Egypte met volle concentratie tegemoet zullen moeten treden". Het opmerkelijke optreden van Egypte, dat slechts een keer eerder, in 1934, op een WK actief was, had Robson overigens allerminst verbaasd. „Direct na de loting in decem ber heb ik al geroepen dat Egypte als tegenstander abso luut serieus moet worden ge nomen. Ik heb toen ook ge zegd dat de groep waarin wij spelen waarschijnlijk een van de meest moeilijke van het ge hele toernooi is. Dat is dus in middels gebleken. Er valt ei genlijk geen zinnig woord te zeggen over de kansen van de ploegen om de volgende ronde te bereiken". Shilton vestigt zaterdag record CAGLIARI Peter Shilton, de nu al legendarische doel man van EJhgeland, bereikt za terdag in het duel met Neder land in Cagliari een nieuwe mijlpaal in zijn imposante loopbaan. De oudste speler van de wereldtitelstrijd in Italië verovert in het stadion Sant'E- lia zijn 120ste „cap". De 40-jarige Shilton passeert van Pat Jennings, oud-doel man van Noord-Ierland. Shil ton, bezig aan zijn derde we reldkampioenschap, wil nog niet ingaan op de glorieuze ge beurtenis. „Ik wil het geluk niet tarten", verklaarde hij omzichtig. HEERLEN Op straat vóór een Egyptisch restau rant in Heerlen is in de nacht van dinsdag op woensdag een handgra naat tot ontploffing ge bracht. Dit heeft een woordvoerder van de gemeentepolitie van Heerlen gistermiddag meege deeld. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Van de dader ontbreekt elk spoor. Een restauranthouder in Pa lermo is terwijl hij voor de te levisie naar Egypte-Nederland zat te kijken, door een onbe kende gemaskerde man dood geschoten. De dader ontkwam op een motor. Zijn slachtoffer was op slag dood. Stakende ordebewakers zijn gisteravond tijdens de wed strijd Argentinië-Sovjetunie slaags geraakt met de politie. De suppoosten protesteerden tegen de karige beloning voor hun werk. Ze krijgen per wed strijd ongeveer 40 gulden. In andere WK-stadions worden bedragen tot 170 gulden per man betaald. Tijdens rellen tussen voetbal supporters op Corsica zijn in de nacht van dinsdag op woensdag drie Engelsen ge wond geraakt door kogels uit een geweer. De supporters wa ren na afloop van het duel tus sen Engeland en Ierland ook al betrokken bij rellen. Naar aanleiding van die geweldda digheden werden ze Italië uit gezet. Het Franse eiland is per veerboot binnen één uur be reikbaar vanaf Sardinië. Een Engelse voetbalsupporter is gisteren in Cagliari veroor deeld tot zes maanden gevan genisstraf. De negentien-jarige Warren Baines werd schuldig bevonden aan het toebrengen van lichamelijk letsel en het veroorzaken van een vecht partij. In de gevangenis van Cagliari wachten nog veertien Engelse supporters op hun be rechting. Een Italiaanse recht bank heeft gisteren voetbal supporters uit West-Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk in een snelrechtprocedure tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld omdat zij ?ich af gelopen zondag in Milaan schuldig hadden gemaakt aan geweldplegingen. Vier Italianen werden gisteren opgepakt, nadat ze tijdens de overtocht van Sardinië naar Rome op een veerboot twee Engelsen met een bijl bewerkt hadden. Sinds het begin van het WK zijn 46 personen, met name Engelsen en Westduitsers, ge arresteerd in Italië. De autori teiten hebben volgens een woordvoerder van het minis terie van binnenlandse zaken inmiddels 52 mensen het land uitgezet. Palermo, donderdag Het rijden met een van een Nederlandse nummerplaat voorziene automobiel is een heel aparte ervaring in Palermo en omgeving. Niet alleen door het wel heel chaotische verkeer, maar vooral doordat het NL-bordje onvermoede reacties oproept. De eerste ritten kenmerken zich door een lichte verbazing. In het bijna permanente Siciliaanse claxon-concert, je toetert je hier immers een doorgang, valt het aanvankelijk nog niet eens zo op. Tot we ontdekken dat de klaroenstoten ons eigen vehikel betreffen. Van de weersomstuit beantwoorden we de signalen met een opgestoken duim, die eerste dagen. We zijn kennelijk populair in Italië en dat is wel eens anders geweest. Ooit werd de NL-sticker door de één of andere vindingrijke Italiaan vertaald als „Niente Lire", oftewel geen geld. De Nederlander werd in Italië ook al snel herkend als een wat zuinige besteder van de vakantiemunten. Betalen voor goederen of bewezen diensten, dat ging nog net. Maar van een fooitje hadden de laaglanders doorgaans nooit gehoord. Vanaf het moment dat het nietige Egypte het machtige Holland in de boeien sloeg, lijkt de pro-NL-stemming omgeslagen. Er schijnen minder toeters rondom ons op te klinken, hooguit die van haastige Sicilianen, die zich een weg willen banen. Ook de verbale bejegening van passanten is anders geworden na die gedenkwaardige dinsdag. Waar we eerder voortdurend met positieve kreten, Van Baasten", „Goelit", werden bestookt, waren het gisteren in Palermo vrijwel louter schimpscheuten. „Olanda niente, Van Baasten male,, Goellit invisible", waren slechts een paar grepen uit de vocabulaire. De meest hardvochtige reactie kwam van een groepje Egyptische supporters, gisteren ergens op het terras van een pizza- en lasagne-tent in hartje Palermo. „Holland the worst team we saw", (Nederland het slechtste team dat we zagen), wordt ons toegevoegd. We knikken begrijpend. We besluiten de auto even te laten staan. Dan maar even ridder te voet en niet herkenbaar als Nederlander. FRANK WERKMAN SANT'ELIA De arm van Stanley Menzo is gespalkt. Bondsarts Kessel besloot dat te doen, nadat de derde doelman van Oranje opnieuw last kreeg van een oude blessure. Menzo heeft last van een polskneu zing. Op de training speelde de nodig is de doelman van Ajax zaterdag waarschijnlijk wel in zetbaar. De blessure die Ronald Koe man opliep tegen Egypte viel mee. De verdediger botste met zijn hoofd tegen het hoofd van een tegenstander Van de ge vreesde lichte hersenschud ding was geen sprake. Wel had Koeman woensdag nog last van lichte hoofdpijn. Ook de enkelblessure waarmee Erwin Koeman het veld verliet, is niet ernstig. De middenvelder kon gisteren weer licht trai nen. Kessel zei dat hem ceen verzoeken van spelers hadden bereikt voor een behandeling van haptonoom Ted Troost.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15