Anitec/Ilford naar Roomburg LEI(DS) Verontreiniging bij vuilverbranding zit meters diep :miviMiiam UMClÓCCOttACtTlt r!' STAD OMGEVING/SPORT/RTV Schoonmakers AZL verdrongen door uitzendkrachten ^nden Herengracht aboe voor horeca SP-raadslid botst met wethouder over reinigingsrecht CcidócSowiwnt Fraaie reiswekker J Zf) fa DONDERDAG 14 JUNI 1990 PAGINA 11 idenaars bezoeken emeens kerkfeest DEN Twintig Leide rs zijn gisteren per auto Irokken richting Roemenië trzij op uitnodiging van de its Tirgu Mures het 500-ja- bestaan van de kerk aldaar q vieren. De hervormde en formeerde diaconie in den hebben het initiatief deze reis genomen. Tot ;oe werden vanuit Leiden jn hulpgoederen naar de meense plaats gestuurd. De nodiging voor het kerkfeest tmde de aanleiding om de nsen eens te gaan ontmoe- Aanstaande zaterdag be ien de feestelijkheden. LEIDEN De positie van de 48 met ontslag bedreig de schoonmakers van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) wordt steeds meer ingenomen door uitzendkrachten. Dat zegt de advocaat van de schoonmakers, mr. Veld huis. De schoonmakers, die in dienst zijn van de Ziekenhuis Diensten Groep (ZDG), doen vol gens hem ander werk dan voorheen. Bovendien moeten ze twee keer zo hard werken. „Dat geeft de ZDG ook toe, er is dus wel plaats voor de schoonmakers. Het is raadsel achtig waarom ZDG dan vast houdt aan de ontslagen", zegt Veldhuis. De ZDG vroeg in november 1989 ontslag aan voor zestig, meest Marokkaanse, werkne mers. Reden was dat het AZL de ZDG dwong een bezuini ging door te voeren op schoon maakwerk. Ook zou het AZL liever parttime schoonmakers hebben, omdat het werk dan beter op elkaar kon worden afgestemd. Tegen het ontslag kwam een hevig protest. Op 7 maart vroegen 48 schoonma kers aan de kantonrechter met succes om een herstel van dienstverband. Eind april be paalde deze bovendien na een kort geding dat de schoonma kers aan het werk moesten blijven. De ZDG is inmiddels een ver- zetsprocedure begonnen tegen de uitspraak van de kanton rechter. De ZDG schrijft in de verzetdagvaarding nogmaals dat ze ingaan op de wensen van het AZL. Het ziekenhuis moet bezuinigen en heeft daardoor minder geld beschik baar voor schoonmaakwerk. Ook zou het ziekenhuis liever met parttimekrachten werken omdat die harder werken, vol gens de ZDG. De advocaat van de schoonma kers heeft gisteren in een ver weerschrift naar „verifieerba re bescheiden" van de ZDG gevraagd. „De stellingen van de ZDG zijn totaal niet onder bouwd. De eis van het AZL blijkt nergens uit. Daarom is er gerede twijfel over het feit of het AZL wel over wil stap pen op parttimers", aldus Veldhuis. Hij verwacht dat het nog wel enkele maanden zal duren voordat de kantonrech ter tot een uitspraak komt. NOORMAN NIEUWE DIRECTEUR VAN SOCIALE DIENST LEIDEN S. Noorman-den Uyl (44) wordt de nieuwe di recteur van de gemeentelijke sociale dienst. Ze is door het college van B en W per 15 au gustus benoemd. Noorman was van 1985 tot 1 mei van dit jaar wethouder in Heemstede. Van af 1978 was ze in die gemeente raadslid voor de PvdA. Voor dat Noorman wethouder werd, werkte zij als interieur-archi tect bij verschillende bureaus en bij de Rabo-bank. Noorman is de opvolger van J. Kleijne die nu algemeen directeur is van het psychiatrisch zieken huis Endegeest. Veertig bonnen bij controle LEIDEN Bij een snelheidscontrole vannacht op de Lammenschansweg zijn 40 automobilis ten bekeurd. In to taal passeerden 622 auto's de politie op de invalsweg. De topscore lag op 83 kilometer per uur. Op de de Lammen schansweg is vijftig kilometer de maxi maal toegestane snelheid. Samenwerking instellingen voor thuiszorg LEIDEN Vijf instellingen voor thuis zorg hebben het organisatie- en adviesbu reau Boer en Croon gevraagd na te gaan wat de effecten zijn van verschillende vormen van samenwerking en een even tuele fusie. Het gaat om de Kruisvereni ging Leiden, de Kruisvereniging Hart van Holland, de Stichting Dienstverle ning Aar- en Veenstreek, de Stichting Gezinsverzorging Leiden en de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Mid den-Rijnland. De vijf organisaties voeren al-sinds eind 1989 overleg over samen werking. Daaruit vloeit ook de opdracht aan het onderzoeksbureau. ■EIDEN De gemeente besloten om een mo- umentaal gebouwencom- lex aan de Herengracht behoeden voor gebruik i horecazaak, opslag of amerverhuur. Het voor- ïreidingsbesluit van die rekking is genomen oln ongewenste" verbouwin- ffl te voorkomen. huidige bestemming van tt pand op de huisnummers 128 en 30 dat doorloopt naar Vestestraat 7 wordt voor de komende twee jaar aangepast zodat voor verbouwingen eerst toestemming van de gemeente nodig is. Het gebouw had een „vrije" bestemming omdat er een zalenverhuurcentrum met horecagedeelte in gevestigd .was. Om te voorkomen dat de huidige of een nieuwe eige naar van de panden overweegt er opnieuw een zalencentrum of andere bedrijfsvorm te ves tigen, heeft de gemeente zich nu ingedekt. Als argument voor het besluit wordt gesteld dat de wijk Pancras-Oost zich de laatste jaren volledig als woonwijk heeft ontwikkeld. Een bedrijf zou niet meer in zo'n omgeving passen. .eidse universiteit deelnemer iuropees informaticaproject -EIDEN De Leidse diversiteit neemt deel di een vijfjarig Europees 'formatica-onderzoeks- joject. Het project IMA GINE (Integrated Mulit- 'gent Interactive Envi- onment) heeft een bud- Bt van 23 miljoen gulden )l zijn beschikking. Lei- en mag daarvan 800.000 ulden besteden. computeromgeving. In deze omgeving moeten comnputer- programma's zowel zelfstandig kunnen functioneren als effi ciënt met elkaar kunnen com municeren. Deze computer programma's worden agenten genoemd. Ze kunnen even tueel op verschillende compu ters draaien, maar toch geza menlijk taken uitvoeren. Met behulp van de computeromge ving wordt de samenwerking tussen de programma's verbe terd, met betere resultaten tot gevolg. Zo'n omgeving kan worden gebruikt bij kantoor automatisering, landelijke transportnetwerken en com municatiesystemen. LEIDEN De grond on der de Leidse vuilver branding is tot zes a zeven meter diep verontreinigd. Er zitten met name zware metalen in de grond. Dat is uit een eerste onderzoek gebleken van de gemeen telijke directie milieu. Om te bepalen of sanering no dig is en wat die gaat kos ten is nog nader onder zoek nodig. Wethouder H. de la Mar zei gisteren in de commissie socia le zaken en milieu ervan uit te gaan dat sanering „wel een paar stuivertjes" gaat kosten. Een medewerker van de Ge meenschappelijke Vuilverwer king Leiden en omstreken (Gevulei) verklaarde daar dat er op het terrein onder andere slakken van de vuilverbran ding zijn gestort. Volgens A. van den Berg van de directie milieu van de ge meente is de vervuilde locatie inmiddels bij de provincie aan gemeld. Die bepaalt later of er gesaneerd moet worden. Vol gens het principe van „de ver vuiler betaalt" moet de Gevu lei die eventueel bekostigen. Aanleiding voor het onder zoek .is volgens Van den Berg vontreiniging die eerder in een sloot langs het terrein is aangetroffen. De gemeente werd daar door het hoogheem raadschap op gewezen. De sloot komt uit bij een zuive ringsinstallatie. „Een deel van die verontreiniging was af komstig van een vatenhande- laar die vroeger in de buurt was gevestigd. Maar er zaten ook zware metalen in het slib en die konden niet van dat be drijf afkomstig zijn". Dat was aanleiding voor nader onder zoek. Inmiddels is gebleken dat er sintels en vliegas zijn gebruikt voor het ophogen van het terrein van de vuilver branding. De verwachting is overigens dat het nog wel geruime tijd zal duren voor er zelfs maar een besluit valt over sanering van de grond. Van den Berg verwacht dat het nog ander half tot twee jaar kan duren voor er een vervolgonderzoek komt. Daarna moet de provin cie volgens vastgestelde crite ria aangeven of er gesaneerd moet worden. Van den Berg voorziet niet dat dit snel ge beurt. „Het gaat om stoffen die op zichzelf nogal stabiel zijn en zich niet snel verspreiden. Mo gelijk kan afhankelijk van de situatie volstaan worden met meten en controleren. Boven dien zijn er andere locaties in de binnenstad waarvan sane ring noodzakelijker is en die daar al enige jaren op wach ten". Van den Berg wil geen uitspraken doen over de kos ten. Een extra argument om niet te saneren is bovendien dat het terrein van de vuilverbran ding de komende vier jaar dienst doet als overslagstation. Daarna wordt besloten of het een permanent overslagstation wordt, of dat de hele installa tie wordt afgebroken. Naar verwachting moet in dat geval afhankelijk van het gebruik van het terrein de grond wel worden gësaneerd. LEIDEN Raadslid C. Ver geer (Socialistiese Partij) vindt dat milieuwethouder H. de la Mar misleidend is geweest met zijn uitspraken over de verho ging van de reinigingsrechten om de sluiting van de vuilver branding te bekostigen. Hij sprak gisteravond tijdens een commissievergadering van „Lubberiaanse inpaktactiek". De la Mar (Groen Links) nam dat hoog op. „Eerst wordt een verhoging van honderd gulden voor speld, later blijkt dat dat zestig gulden wordt. En dan wordt gezegd dat het wel mee valt. Dat is een verkeerde voorstel ling van zaken", vond Ver geer. De SP'er had nog meer noten op zijn zang. Vergeer wees de raadsleden erop dat de vuil verbranding 1 juli dicht zou gaan. „Het is nu 1 september geworden. Ik vind dat een vreemde gang van zaken. Er zijn verwachtingen gewekt en nu wordt er met de datum ge schoven. Dat is een slechte zaak", viel hij de wethouder aan. C. Kramp (CDA) nam het op voor de wethouder. „Wilt u soms de vuilverbranding open houden. Eet u dan zelf het vuil op? Ik vind dat hele vreemde opmerkingen van u", sneerde zij. „Denkt u soms dat dat bewust is gebeurd", begon een gepi keerde De la Mar. Vergeer zei dat hij dat niet wist. „Maar u zegt dat", reageerde de wet houder. „Nee, dat constateer ik alleen", draaide de SP'er er omheen. „Dan moet u dat niet beweren", was het nijdige ant woord van De la Mar. „Nog maals, ik noem dat een Lubbe riaanse inpaktactiek", hield Vergeer vol. De la Mar eiste dat Vergeer zijn uitspraken hard maakte. U legt zomaar twee beschuldi gingen op tafel. U beschuldigt mij van het bewust geven van onjuiste informatie". Vergeer handhaafde die beschuldiging: „Het is een verkeerde voor stelling van zaken dat het wel meevalt met de verhoging van de reinigingsrechten". I Postcode/plaats: Telefoon: J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 i Stuur als dank de fraaie reiswekker naar: j Naam: J J Adres:J j Posjcode/plaats:I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haaq |NZ I II Vierdaagse in trek De avondvierdaags die dinsdagavond in Leiden is begonnen, kende gisteravond bij de start aan de Voorschotense- weg 218 deelnemers. Dat zijn er ondanks het matige weer van de laatste dagen en het WK-voetbal op TV toch nog twintig meer dan in 1989. „Dat hadden er nog meer kunnen zijn maar in Leiderdorp en Voorschoten worden op dit moment ook vierdaagsen gehouden", aldus een tevreden P. Groeneschei, een van de organisatoren. Meer dan de helft van de deelnemers is afkomstig van scholen. Zo doet de Ireneschool mee met een groep van 86 leerlingen en de Paus Johanesschool met 40 leerlingen. FOTO: WIM VAN NOORT De Sleutels verhuisd Duo mishandelt eigenaar café LEIDEN Twee mannen van 31 en 36 jaar oud zijn vannacht na een vechtpartij en een achtervolging op de Haagweg aange houden. De twee gingen rpnd sluitingsuur bij de eigenaar van een café in de Doelensteeg om opheldering vragen over een ar beidsconflict. De 31-jarige Leidenaar pakte vervolgens uit zijn auto een stuk ijzer en sloeg daarmee op de eigenaar in en schop te hem diverse malen. Toen de politie arriveerde, maakte het duo zich per auto uit de voeten. Op de Haagweg konden ze wor den klemgereden en ingerekend op verdenking van mishande ling en geweldpleging. De kroegbaas heeft diverse schaafwon den en kneuzingen aan het voorval overgehouden. Woningbouwvereniging De Sleutels heeft gisteren haar nieuwe hoofdkantoor betrokken aan de Gerrit van der Veenstraat 2. De woningbouwvereniging die op 1 januari 1988 ontstond na een fusie van de PCW, De Tuinstadwijk en Ons Belang, was tot nu toe aan de Hyacinthenstraat gevestigd. Daarnaast waren er spreekuren aan de Corellistraat en de Caeciliastraat. Nu zijn alle activiteiten geconcentreerd in het gebouw van de voormalige Centrale Technische Dienst Woningcorporaties. Het pand is ingrijpend verbouwd om het als kantoor te kunnen gebruiken. Zo werd er onder andere een extra verdieping in aangebracht. Het kantoor is vanaf de komende week dagelijks geopend. Huurders kunnen er op maandag tot en met donderdag terecht van negen tot vier uur en op vrijdag van negen uur tot half een. In Leiden-Noord wordt met name voor ouderen een apart spreekuur opgezet. De Sleutels houdt in september een open dag in het nieuwe onderkomen. FOTO: WIM VAN NOORT 1 in Leiden. De studiedag begint om 10.15 uur. Speeltuin Ter gelegeheid van het 45- jarig bestaan van speeltuin vereniging Morschkwartier wordt zaterdag een jeugd voorstelling gehouden. Op het programma staan de clown Toto, een bloemen- show en een optreden van jeugdshowband Concordia. De speeltuin is gevestigd aan de Lage Mors weg 14 in Lei den. Schoolsport De gemeentelijke school- sportcommisie houdt zater dag twee toernooien. Op het terrein van De Voilé Bak in de Leidse Hout begint om tien uur een softbaltoernooi voor middelbare scholieren. Achter de Vijf Meihal doen 72 teams mee aan een hand- baltoernooi voor het basison derwijs. Dit evenement be gint al om negen uur. PvdA De eigen partijcultuur en het college-programma komen morgenavond aan de orde tijdens een algemene leden vergadering vande PvdA. Die begint om 20.00 uur in Aktief' aan de Berlagestraat. LEIDEN Anitec/Il- ford, een leverancier van laser-apparatuur voor de grafische indus trie, vestigt zich nog voor het einde van het jaar op het industrieter rein Roomburg. Het nieuwe Leidse bedrijf telt ongeveer vijftig ar beidsplaatsen. Anitec/Ilford heeft met de gemeente Leiden overeen stemming bereikt over de afname van 3.300 vierkante meter grond. Mogelijk volgt nog eens 600 vierkante me ter. Inmiddels zijn de voor bereidingen voor de bouw al begonnen. Het bedrijf is ontstaan na een fusie van het Delftse Anitec met II- ford Amsterdam. Leiden is uit de bus gekomen als een gunstige centrale plaats voor een nieuwe hoofdves tiging. Aanvankelijk zou het be drijf slechts 2.50Q vierkante meter gaan bezetten. Vol gens R. van Mullem van de afdeling grondzaken van de gemeente bleek de behoefte bij nader inzien groter te zijn dan eerst werd ver wacht. Onderzoeksbureau Van Mullem verwacht dat binnenkort een besluit valt over nog een grote bedrijfs vestiging op Roomburg. Daarbij gaat het om een in stelling die zich bezighoudt met milieu-onderzoek. Die zou belangstelling hebben voor 7.000 vierkante meter. Een groothandel in buiten sport-artikelen is geïnteres seerd in 4.000 vierkante me ter. Daarnaast zijn nog twee bedrijven uit de regio in voor 2.000 en 1.000 vierkan te meter. Eerder werd bekend dat het Japanse JVC zijn Neder landse hoofdkwartier op Roomburg wil vestigen. De Japanners kwamen overeen om 20.000 vierkante meter grond in „eeuwigdurende" erfpacht te nemen. De eer ste bedrijfsvestigingen wa ren bakkerij Van der Krocht en wasserij Ozon. Van Mullem zegt tevreden te zijn over de belangstel ling voor Roomburg dat zes tien hectare telt. „Als alles slaagt, hebben we'in ander half jaar tijd vijf hectare af gezet. Dat is op zich heel be hoorlijk. We hebben altijd gezegd dat het gebied stap voor stap gevuld moet wor den. Het gaat niet alleen om bedrijven uit Leiden, maar ook om anderen. En die gaan ook elders winkelen". Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: begonia 's k band „Pas op voor de he rnia's" treedt vanavond waf 22.30 uur op in De Irote Beer aan het Arse- tölplein. De groep brengt sn sentiment druipende iummers vol van onvervuld erlangen. Studentenorkest Eet studentenorkest van de Universiteit van Amsterdam J Pzn. Sweelinck" geeft rndag een uitvoering in de Leidse Hartebrugkerk. Op iet programma staan wer- ïen van Milhaud, Chausson ei Beethoven. Solist is Joan lerkhemer. Het concert be gint om 20.15 uur in de kerk aan de Haarlemmerstaat 110 in Leiden. Unicefloop We Leidse rotaryclubs ho en zaterdag een bedrag van 5.000 gulden bijeen te krij- en voor Unicef. Daarvoor 'ordt in de Leidse Hout de hicefloop georganiseerd. He leerlingen van lagere cholen zijn voor deze spon- orloop uitgenodigd. Starten San tussen 10.00 en 15.00 uur ip het L ugd un um - terrein lan de Oegstgeesterweg. Studiedag De stichting Rembrandt houdt zaterdag een studie dag over Wat wordt de eco nomische toekomst van Oost-Europa". Een viertal sprekers gaan op dit onder werp in. Plaats van hande ling is het centraal facilitei tengebouw, Cleveringaplein Deze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donker bruin kunstleer, is voor u wan neer u ons een nieuwe abon nee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 cm. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. 50 ARBEIDSPLAATSEN

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11