Amerikaanse 'Thatcher' zet koers naar het Witte Huis VPRO slaat plank mis Egypte: Israël voert spanning op Buma en Stemra op timistisch gestemd BUITENLAND ECONOMIE EcidócSoumtit WOENSDAG 13 JUNI 1990 PAGINaÈO NEW YORK Amerika heeft de afgelopen week een blik kunnen werpen op z'n mogelijke politieke toekomst. Daarin wordt de hoofdrol gespeeld door een vrouw: Dianne Fein- stein, een vroegere burge rmeester van San Francis co, die zomaar uit het niets verscheen en de De mocratische kandidatuur veroverde voor het gou verneurschap van Califor nië. In de Amerikaanse politiek zijn de conclusies snel getrok ken: Feinstein, zo heet het, maakt een goede kans de eer ste vrouwelijke president van de Verenigde Staten te wor den. In de race om de Democrati sche kandidatuur maakte ze haar mannelijke tegenstander volkomen in. En het staat al vast dat haar Republikeinse tegenstander bij de verkiezin gen voor het gouverneurschap in november, Peter Wilson, geen schijn van kans maakt. Feinstein wordt de eerste vrouwelijke gouverneur van Californië. In deze hoedanigheid zal zij de machtigste vrouw van Ameri ka zijn en bijna automatisch deelnemen aan de strijd om de Democratische presidentskan didatuur voor 1992 of 1996. Ronald Reagan gebruikte deze functie twintig jaar geleden ook als springplank voor zijn gooi naar het presidentschap. De Democratische campagne leiders zijn echter niet alleen geïnteresseerd in Feinstein vanwega haar toekomstige in vloedrijke functie als gouver neur van Californië. Wat voor hen minstens zo aantrekkelijk is, is de strategie waarmee ze vorige week de overwinning behaalde. Volgens de deskun digen biedt die de Democraten enige hoop een eind te maken aan de Republikeinse greep op het Witte Huis. Voor doodstraf In haar verkiezingsprogram ma pleitte de 56-jarige Fein stein vóór abortus en vóór de doodstraf. Cynici spreken daarom van de 'dubbele dood- strategie'. Het vooruitzicht deze strategie te gebruiken in de strijd om het Witte Huis, zien veel Democratische stra tegen wel zitten. De laatste vijf presidentskandidaten van de Democratische Partij (Hubert Humphrey, George McGo- vern, Jimmy Carter, Walter Mondale en Michael Dukakis) werden aan de schandpaal ge nageld als slappe 'liberals'. Hun ideeën waren veel te pro gressief voor het kleinsteedse Amerika. Maar zelfs voor de door de wol geverfde publiciteitsagenten van George Bush is het vrijwel onmogelijk om Feinstein af te schilderen als 'soft'. Ten eerste is ze met haar lengte van 1.80 meter al een imposante ver schijning. Verder beschikt ze over stalen zenuwen, een grenzeloze eerzucht en een pragmatische bereidheid om alles te doen wat nodig is om te winnen. Haar wilskracht en 'harder-dan-een-kerel'-menta- liteit doen denken aan de jon ge Margaret Thatcher. Toen ze in de jaren zeventig burgemeester van San Fran cisco was, één van de meest linkse steden van Amerika, presenteerde Feinstein zich als een liberale Democraat. Ze trachtte de gunst te Dianne Feinstein is volgens Amerikaanse waarnemers op weg naar het Witte Huis. FOTO: AP van de grote homofiele ge meenschap in de stad, bewees lippendienst aan de modieuze 'New Age'-waarden en vestig de haar reputatie als een effi ciënt bestuurster. Eerder dit jaar trok ze naar de conservatieve voorsteden van Los Angeles om haar kandi daatstelling voor het gouver neurschap bekend te maken. Tot ieders verbazing bleek ze een complete ommezwaai te hebben gemaakt naar de poli tieke rechtervleugel. Ze trok zich niets meer aan van haar 'liberal' verleden en verklaar de dat een verkiezing „een kwestie van waarden" is, een oud Republikeins gezegde. Pleidooi „De heren politici hebben he lemaal niets gedaan aan de cri minaliteit. Misschien moeten we eens kijken of een vrouw daar iets aan kan veranderen", stelde ze. „Ik geloof in een goed functionerende doodstraf als afschrikmiddel". Dit pleidooi voor de doodstraf bleek een hoogst effectieve uitwerking te hebben in een welvaartstaat, die geteisterd wordt door een enorme angst voor schietpartijen, bende- noorlogen en verkrachters. Feinstein veroverde zo gelei delijk meer terrein op de veel beter bekende Republikein Van de Kamp en versloeg hem tenslotte met tien procent ver schil. De laatste paar dagen van de campagne bewees ze dat ze ook niet vies is van gemene spelletjes, die een wezenlijk deel uitmaken van elke grote politieke verkiezingsstrijd in Amerika. Nadat uit de opinie peilingen naar voren was ge komen dat de twee kandidaten gelijk opliepen, en Van de Kamp haar reputatie aan de kaak stelde, liet Feinstein een televisiespotje uitzenden waar in werd gesuggereerd dat het Van de Kamps schuld was, dat een vrouwenmoordenaar nog steeds op vrije voeten was en waardoor nog meer vrouwen het slachtoffer waren gewor- Het was zonder meer een ge mene streek. Maar effectief was de misleidende spot wel, want Feinstein oogstte daar mee bijval van politieke des kundigen die zo'n houding van „ik wil ten koste van alles winnen" wel kunnen waarde- Seksekloof Dank zij haar keiharde imago slaagde Feinstein er ook in de seksekloof te overbruggen, iets waar vrouwelijke politici in Amerika doorgaans op stuklo pen. De opiniepeilingen tonen aan dat ze onder de mannelij ke kiezers bijna net zoveel stemmen heeft vergaard als onder de vrouwelijke. Feinsteins campagneleider Bill St. Dominicus Savio Mavo Lisse Wendy Aarlman, Ruud Aarts, Stepha nie Berg, Jeroen Blijleve, Silvia van den Braber, Cindy den Butter, Barry de Clippeleir, Elbrich Dijkstra, Barry Elferlng, Sylvia van Gerven, Natasja Gevers, Margriet Glas, Rens Golden- berg, Anton Groot, Annette de Haas, Maarten Hoogkamer. Henri Huizer, Mare Irik, Daniëlle Jongen, Richard Kleijhorst, Dianne Koelewijn, Andrles Kuilboer, Karin Langelaan, Rob Lan- geveld, Sanne Maes, Art Paardekoo- per, Edwin Randsdorp, Onno Rands- dorp, Patrick van Rooijen, Ronald Rovers, Bianca Rozendaal, Anneke van Stijn, Iwan Trompert, Jacqueline Trompert, Don Vintges, Jean-Paul Warmerdam, Wlnny Warmerdam, Bart Wessels, Claudia Wessels, Barry Zoet. „St. Paulus" Hillegom Mechanische techniek Sander Huisman, Vincent Hoogakker, Peter Prins, Sander Koomen, Hubert Turn hout, Pascal Diependaal, Andrè Both, Dennis v.d. Lans, Rob van 'Lierop, Mark Post, Patrick van Rooden, John Ruiter, Dennis van Schaik, Leon Stroombergen, Gilbert Ultendaal, Paul Weijers, Marco van Dijk, Gert- Jan de Joode, Marcel v.d. Klauw, Remco Zeinstra, Dennis Barten, Ri chard den Heijer, Walter van Leeu wen, Dennis Lensen, Perry Meeuwis- sen, Patrick v.d. Reep, Arthur Duiven voorde, Walter Duivenvoorde, Rob Freke, Wout Heijstek, Dennis Kors, Dennis van Nuland, Theo Peters. Marco Steekers, Marcel Zuiderduin, Gerard Warmenhoven, Martin de Bruijn, Richard Eijkelkamp, Maurice Bos, Martin van Leverink. Bouwtechniek Wilfred van Benten, Ronald v.d. Berg, Leon van Denzen, Mario v.d. Hulst. David Kooij, Ronald Peet, Sander Baak, Bob v.d. Berg, Marco van Blitterswljk, Robbert v.d. Dam, Nico Duyndam, Sacha Heijns, André Verhoeve. Motorvoertuigentechniek Erwin Jonker, Jeroen Mense, Rob v.d. Veldt. Roel Pijpers, John Clemens, Renè de Koning, Arjan van Lierop, Frank v.d. Loo, Roland Guarre, Pa trick Rentmeester, Angela Rietveld, Ronald Slootbeek, Arjan Wassenaar, George v.d. Burg, Alex Duivenvoor den, Wim v.d. Niet, Aad Warmenho ven, Dick Witteman, Michiel Wesse- ling, Rick v.d. Meer. Elektrotechniek Marcel Jansen, Paul Klinkenberg, Madjo Takacs, Igno Hulsebosch, Sjors van Marls, Keesjan van Opzeeland, Rlcardo van Buuringen. Mark Schreurs, Dennis Bon, Marco Bouckaert, Martin Brlnksma. Mustafa Elmahdadi, Iman Huisman, Barry Kroszynski, André v.d. Lans. Hans van Roode, Mattljn Onos, Victor Arensman, Irving Kra mer, Richard Meeuwissen, Hans Stam, Patrick Stern, Martijn Beelen, Remco Verhoef, Hans v.d. Staaij, Marco Warmerdam. Tuinbouw Erwin Diependaal, Hans Jonkman, Mare Ruigrok, Kobus Ver schoor, Dennis Mesman, Barry van Dijk, Gert-Jan v.d. Lip, Gijsbert Nieu- wenhuis, Ronny Hoogkamer, Michel Dekker. De Vlietschans, Leiden MAVO Anya Bento da Silva, Julia v.d. Berg, Marcel Betgen, Flory Boom, Diego Deijn, Patricia van Duy- venbode, Willem Jan Freriks, Anne- miek Goerres, Patrick de Groot, Wil lem Peter Hagendijk, Robbert Hoger- vorst, Dennis van Kapel, Jeffrey van Klaveren, Yvonne van Klink, Jeroen Koetsier, Jolanda Krzyszpien, Paco Lim, Marco Plaisier, Max Quandt, Es ther de Romijn, Rowena Sloos, Je roen Spierenburg, Mathieu Tebrugge, Liana van Tol, Jennifer Trel, Angeli- que van Vliet, Marianne Voets, Conny v.d. Wiel, Mascha Zuyderduin. HAVO Martijn Abbenbroek, Martin Bartels, Sander Beets, Natan Bey, Viola Bergsma, Annemarie Borghuis, Roel Claproth, Ilse van Dam, Michiel van Dam, Coen Diergaarde, Robert van Dijk, Viona van Dijk, Marjolein Franse, Jacqueline Goddijn, Natalie Groenhof, Desire Groothuis, Joost van Hemessen, Andrea Hieronymus. Maarten Hornstra, Erik Jozefzoon, Coriena van Kampen, Patrick Kraan, Dennis Kulk, Susan van Leeuwen, Es ther Una, Ferdinand van Loon, An drea Meijer, Jennifer Moolj, Erik Mul der, Marije Noort, Peter Peters, Da nielle Roelfzema, Eddy Ruygrok, Pau line van Schle, Esther Schooneveldt, Perry Snel, Remco Swiers, Cecile Verhoef, Eric Verlooy, Tom Ver schoor, Edwin Weers, Nicolette Wil- lemstein, Nanja Zonneveld. VWO Mark van Bel, Elsbeth v.d. Berg, Nico Beukenholdt, Jan Blom- merde, Niels Brouwer, Shuk Han Cheung, Jeroen Devilee, Sandra De- vilee, Judith Dijkman, Gytha Douma, Myrna van Egmond, Marjolein van Enk, Franck Fielemon, Helene File- mon, Luuc Geeraets, Lubane Glas- houwer, Suzanne de Groen, Paola van Haasteren, Paula Habraken, Yvonne Hoogeveen, Eddy de Jong, Sandra de Jong, Sandra Ju, Bas Klaaijsen, Lisette Knuist, Peter de Laat, Mirjam de Lange, Herman van Marwijk, Jan Bart Masurel, Roger Melet, Jan Pieter Mingelen, Nicole van Nes. Eelke v.d. Ouweelen, Mar- loes Ouwerkerk, Ingrid Paalder, Laura van Rlel, Corlne Schouten, Desiree Smith, Roel Spaargaren, Ellen Stolp, Manoli Toret, Paull Venekamp, Caro- lien Verrips, Arjo Verwelj, Hans Vree burg, Laura de Vries, Aart Vrljen- hoek, llja Wansink, Cees Wouda, Mo nique Zandbergen. Fioretticollege Lisse De Zilk HAVO Angellque van der Vossen. Hillegom Gymnasium A Hade- wych Hazalzet. Gymnasium, B Jiska Caljouw, Bar bare Draijer, Liselore Jansen van der Sllgte, Vanda Kernlzan, Kim Rijnbeek, Karin Westra. Atheneum A Patricia Bijker, Slmo- ne Duwel, Natasha Endema, Nathalie van Hulzen, Lisette Lieverse, Majorle Schmits, Talltha Stijnman, Marlëlle Visser, Johan Vlot, Maaike van Zadel- hoff. Atheneum B Wendy Dieben, Erwin van Dijck, Arno Haarlemmer, Margot Hoofs. Patrick Kerkhof, Ben van Kes- teren, Robèr van der Lans, Mark de Loos, Johan Pelgrim, Claudia van Riet, Ronald van Schie, Arjan van Steijn, Steven van Stijn, Nico van Strlen, Suzan Warmerdam. HAVO Menno Baak, Bart van Bae- kel, Ilse van den Berk, Ilse Bon, Erica Bosch, Marlangela Clemens. Sandra van Dongen, Slmone Drlessen, Mark van der Eist, Leendert de Graaf, San dra Grobbe, Patrick de Jong, Jac queline Jongbloed, Mlrja de Kind, Joke Moes, Peter Neelen, Joerl Pelle, Judith Rabbe, Margret Romijn, Marti- ne de Rooij, Matricia Schëfer, Mark Sloos, Susan Stroombergen, Slmone Weijers, Chantal van der Zande. Lisse Gymnasium A Michiel Hoogkamer, Naomi de Noronha. Gymnasium B Marjan de Beer, Martijn Blijleve. Barbara van Eek, Do- rine Gort, Claudia Klaver, Ingrid Le- ander, Miranda Oosdijk, Jason van Rossen, Irene Steenvoorden, Inge Veenstra, Alexander van Veldhoven. Atheneum A Joris van der Aart, Saskia Atzei, Maaike Bot, Fabian van Drongelen, Miriam van Hilten, Moni que Hul, Annemarie Jansen. Leila Kaddioui, Saskia Keijzer, Erwin Lan gelaan, Chrlsta Licher, Remco Tlele- mans, Ferry Timmer, Detlef Veelen- turf, Robbert van der Wal, Miranda de Winter, Kasia Zarzecna, Dennis van Zeist. Atheneum B Mariëtte Beijk, Pa trick Bergman, Michael van Broekho ven, Joerle de Bruin, Thomas de Bruin, Iris van Denzen, Steven Die pendaal, Jan Dijkhuizen. Martijn Drost, Jan van Elk, Richard Codijn, Paul van de Griendt, Hans ten Hage, Herben Chrètien, Arjan Hoekstra, Marinka van Hunen, Glno de Jeu, Sander Kasbergen, Robin Kramer, Janine Langeveld, Sandra van der Loo, Fulco Ludwig, Ronald Maas, Martijn Minkenberg, Sander Paster kamp, Petra Sesink, Ron Slootbeek, Berry Weijers, Eveline Wesseling. HAVO Milou van den Aardweg. Cynthia d'Ancona, Asjes Kate, Hèlène Beelen, Martine Beijk, Suzanne Bijl, Mike den Boer, Marcel van den Bos, Vivian Buiter, Bianca van Calmthout, Angela Conijn, Jurriaan Costers, San dra van Dijk, Wendy Dorrestijn, An nette Drenth, Carola Ens, Debbie Es- veld, Sandy van Grieken, Martine Heemskerk, Bernadette Kosterman, Menno Kröse, Esther Leunlssen, Isa- belle van Loon, Martijn Maas Ceeste- ranus, Gerard Müller, Martin van Noort, Jeroen Oostdam, Rosemieke Oudkerk, Luanne Quax, Tanja van Rooden, Bastiaan Rooijakkers, Peter van Rooyen, Bart Ruigrok, Jack Schrama, Mark Suurenbroek, Bart Timmer, Dennis Verhaar, Pascal Ver haar; Roger Visser, Slmone van Vliet, Carla Weijers. Lisserbroek Atheneum A Mi randa Le Feber. Atheneum B Linda Clemens, Erwin Hoogervorst. Hoofddorp Atheneum B Mark Erkelens. Nieuw Vennep Gymnasium A: Edwin Tebbens. Atheneum A Ingrid van Es. Mi chelle Meeuwig, Wanda van Schle. HAVO Wendy Roeien, Lanny Tan, Oscar Vermeer. Noordwijkerhout Gymnasium B Wendy Vrijen. HAVO Brigitte Rotteveel. Pijnecker Atheneum B Erik Prins. Saaaenheim Gymnasium B Sander Overgaag. Atheneum A Annemarie van der Atheneum B Auke Dros, Raymond Kerkvliet, Simon van Rijn. HAVO Manon Ebbens, Wilfred Langezaal, Marieke Schlnck, Erie Schuurman. Weteringbrug HAVO Izak-Jan Bos. Bernardus-Mavo, Hillegom Judith Aardenburg, Michael v. Amels- voort, Ellen van Bakel, Raymond van Bakel, Anita van Berkel, Clndy Berk hout, Cynthia Bierman, Jeanette v.d. Burg, Dion Burger, René Burggraeve, Nadla Chahboun, Karin Cornellssen, Patrick Dobbe, Patrick Eenjes, Hans van Egmond, Llesbeth van der Eist, Marco van der Geest, Patrick de Groot, Marco Heemskerk, Nancy Heemskerk, Patricia Heemskerk, Martin Heruer, Francis Huyboom, Marco Jansen, Martijn de Jonge, Ralf Kalkers, Marieke van Kampen, Pa trick van Kampen. Sonja Keljzers, Joyce van Kempen, Onno Koores, Nico Kors, Gaby Kortekaas, Marscha Kreeft, Miranda Krlkke, Sonja Laan, Carrick, een voormalige me dewerker van senator Edward Kennedy, verheugt zich daar om nu al op de strijd tegen Wilson. En als Feinstein de gouverneursverkiezingen wint, is dat een veelbelovend vooruitzicht voor de Democra ten, die wanhopig op zoek zijn naar een serieuze kandidaat voor de presidentsverkiezin gen in 1992. De meeste kanshebbers, zoals gouverneur van New York Mario Cuomo en senator Bill Bradley uit New Jersey, zien het niet zitten om zich in 1992 te meten met George Bush, tenzij de economie een duik vlucht neemt. „Waarom zou den we het opnemen tegen de populairste president in de re cente geschiedenis? Als we wachten tot 1996,maken we een veel grotere kans met Dan Quayle tegenover ons", aldus een Democratische woord voerder. Degene die bij de insiders mo menteel als grote kanshebber wordt aangemerkt voor de De mocratische kandidaatstelling in 1992 is senator Lloyd Ben- tsen uit Texas. Hij gooide in 1988 hoge ogen als 'running mate' van Dukakis. Feinstein zou zijn kandidaat kunnen zijn voor het vice-presidentschap: als opstapje voor haar eigen gang naar de voordeur van het Witte Huis. JOHN CASSIDY (c) The Times, Londen Menno Lengers, Roland van Lierop, Hung Nguyen, Frank Nleuwenhuis, Rick Out, Yvonne Paardekooper, Mei vin Persoon, Wendy Pijpers, Pauline Roozekrans, Debby Ruigrok, Marie- Louise van Schie, Ben Schuit, Marile- na Schuite, Monique Seijsener, Barry Snapper, Bartel Swart, Arnold Teeu- wen, Rado Vleugel, Nicole van der Voorn, Mathijs Warmenhoven, Martijn Warmerdam, Heidi Weijers, Fleur Wil- lems, Laura Willemse, Mandy van der Zeeuw, Marco van Zeist, Dave Zonne- Mavo „Uitermeer", Lisse Jos v.d. Aart, Liesbeth Algera, Patri cia v.d. Berg, Karin Beijk, Angelique Borst, Jeroen Bremmer, Erwin Broos, Daniëlle Damen, Remco Dreijer, Ma- riska van Drunen, Rogier van Eek, Jo landa Eigenbrood, Yvonne Everaarts, Michel Glas, Sandra Goudkade, Mi chel Groen, Iris Groenhart, Alies Haasnoot, Mark Haasnoot, Romano Hagen, Saskia Hagen, Edgar Heijns, Petra Hobo, Alexander Horsman, Martha Horsman, Astrid Huislnga, Erna Hurkmans, Marja de Keizer, Mi chael Knook, Oscar de Koning, Erika de Kooker, Pascale Kraaypoel, Chris- tiaan Kriek, Rieke Lamboo, Marloes van 't Land, Hans Linker, Linda van Luinen, Richard Menting, Erwin Möhl- mann, Michiel Mul, Govert Henk Mijn- ders, Cèline Paardekooper, Ilse Ploeg. Rosalinda Potman. Mariska Pouwelse, Bas Reijerkerk, Miranda Rooda, Marlies Roodenburg, Anne- miek van Rijn, Edwin Scholte, Hanne- ke Sogers, Jorrit van Setten, Arnold van Sinderen, Frank van der Spruit, Sander Stembert, Simone Tukker, Monique Tukker, Marc van Veen, Wil- lemien v.d. Voet, Danny Wesseling, Gert Jan Wortel, Stephan Zeinstra. Gem. Scholengemeenschap Albanianae, Leiden VWO Marco van Amsterdam, Kitty Bach, Ingrid Bardon, Astrid van Beers, Wendy Beltman, Annelies van Berckel, Rene v.d. Berg, Peter Beut- ler, Tanja de Bie, Katinka Bon, Ray- mon Bots, Arjan den Bouw, Marielle v.d. Burg, Saskia Croon, Peter Dijk, Ellen Dobbinga, Olaf Duizendstra, Marcel van Egmond, Aileen Evers, Alexander Gortenmulder, Frans Groen, Michel de Groot, Remco de Groot, Martijn Hassink, Ingvar Hen driks, Paul Herijgers, Michiel Hofman, Anne-Marie Hollebeek, Rutger Hug, Marjan Hulsbergen, Debby Isbrucker, Harold Kerkhof, Veronique Knoben, Laura de Koning, Emile Kool, Matthijs Laan, Robert v.d. Laar, Monique Lammens, Marijn Leeflang, Dennis van Leeuwen, Clide Lieuw-A-Sie, Mel- chert WeijerzuSchloch, Kim v.d. Na gel, Liesbeth Nieuwenburg, Onno van Os, Freddy van Paassen, Annette Plantinga, Remko Rietveld, Erik Roest, Manuela van Roon, Marco Schuit, Theo Simmerman, Carlijn Si mons, Walter Slimmens, Antje Slob, Hans-Peter Spies, Ton Tettero, Je roen Tijsterman, Melanie v.d. Toorn Vrijthoff, Donald Vaessen, Sjon Ver geer, Esther Verweij, Esther de Vrind, Isabelle Weidema, Liesbeth van Wijk, Marielle de Wit. HAVO Tanja Ammerlaan, Mark Bentveld, Hester v.d. Berg, Emmy Berkenbosch. Natascha Blesgraaf, Annemieke Bochove, Edzard Boland, Menno van Boven. Yova Braams, Anoek Braun, Tessa Broekema, Si- grid de Bruijn, Yvette Cabrera-Rodri- gu, Deirdre Carter, Nanette Coert, Mischa Cohenno, Remko Collè, Step hanie Dilweg, Frodo Dirks, Martijn van Dorp, Marcella van Duijn, Esther van Egmond, Mirjam van Es, Gabriel- le Ghijsels, Bas de Goeje, Jan-Peter Goutbeek, Slmone v.d. Graaf. Jasper de Grauw, Merel Groet, Remon Haak, Max van Haastrecht, Angellque van Hagen, Gertjan v.d. Haven, Wleteke van Hecke, Peter Heemskerk, Mi chael Heer, Bianca Hendriksze, Elvira v.d. Hoek, Robbert-Jan 't Hoen, Pa trick Hofhuis, Saskia Hofman, Esther Hölscher, Sander v.d. Hoorn, Marcel v.d. Horn, Erwin Jacobs, Onno Jong- CAIRO Egypte heeft Israël gisteren beschul digd van een terugkeer naar de „logica van de dreiging" en gezegd dat de joodse staat blijkbaar begonnen is met „voorbe reidingen voor agressie en oorlog". De nieuwe rechtse Israëlische regering heeft gezegd meer geld te zullen besteden aan de joodse nederzettingen in de be zette gebieden. Verzoeken van de VS en de Sovjetunie om geen Sovjet-joden in de bezette gebieden te huisvesten, heeft zij naast zich neergelegd. In een verklaring zegt de Egypti sche regering dat ze de wijzi ging van de strategische doel einden van Israël niet kan ne geren. Radio Cairo meldde dat de Egyptische president Hosni Mubarak inmiddels de Ameri kaanse president George Bush heeft gebeld om de huidige ontwikkelingen in het Mid den-Oosten te bespreken. De VS hebben evenwel laten we ten bereid te zijn samen te werken met de nieuwe rege ring. Israëlische kranten lieten zich gisteren kritisch uit over de nieuwe rechtse coalitie. Het onafhankelijke dagblad Haar- etz zei dat de nieuwe politiek van Shamir de internationale isolering van Israël alleen maar zal versterken. De con servatieve Maariv schreef dat geen regering in de geschiede nis van Israël „uit een grotere zonde geboren is" dan deze. Meer ruimte voo'i pers Sovjetunie lister MOSKOU Het Sovjet-pi jetail lement heeft een nieuwe oncu aangenomen die de persce leeld suur in de Sovjetunie i [oor schaft. De oude perswet y ich nog gebaseerd op ee i deen echt van Lenin van 28 oktob 'eur.. 1917. Hij verbood toen „coe tra-revolutionaire" publikAs^° ties. De nieuwe wet verbieB. zl censuur van de massamec^',n®i en maakt het individuen m n gelijk een krant uit te bre ien l gen. De wet biedt de burg ook de mogelijkheid een ,en0] nanciële schadevergoeding |e ze eisen van bladen die hem zijn goede naam en eer hec*ar ben aangetast. De Sovjet-a^. c toriteiten houden nog w3, een drukmiddel over. I rechtbank kan de versch jaat, ning van kranten of uitze |e s dingen verbieden als zij o )rac] roepen tot omverwerpii ,jge van het staatsbestel. flos Z3ÈZ:~ Brand onder controle Zwarte rookwolken stijgen nog steeds op van het geblakerde achterschip van de Noorse olietankj Mega Borg. Maar volgens het Nederlandse bergingsbedrijf Smit Internationale is de brand op 6 tanker, die voor de kust van Texas ligt, nu onder controle. Er is goede hoop dat het schip i breekt. Als dat wel zou gebeuren, is de ramp niet te overzien. De Mega Borg heeft minstens keer zoveel olie aan boord als de Exxon Valdez, de supertanker die in maart 1989 de tot nu toc grootste olieramp in de Amerikaanse geschiedenis veroorzaakte door bij Alaska aan de grond I lopen. FOTO: i mans, Alrik Kalsbeek, Anthonet Kem pen, Eveline Kenters, Menno Kindt, Lavinia van Klink, Manon Klink. Betsy Klompe, Pasha Koek, Sabine Koens, Freddie Koning, Gert van Kooten. Barbara Leber, Brian Lenting, Rene Loomans, Natascha Looijenstein. Pa tricia Maas, Menno Meekel, Jolanda Meerbeek, Hanneke Meihuizen, Paul v.d. Meij, Roger Middendorp, Bauka Milo, Sonja Möllers, James Moon, Frank Neef, Danielle Nieuwelink, Rik- kert Nijsen, Marco Nobel, Eric v.d. Nouland, Astrid Okken, Martijn On derwater, Edgar (Otten, Ad Overbeek, Mark v.d. Plas. Jaco-Arjan Plompen, Natasja Reeuwijk, Ellen Reus, Ar- mand Ruygrok, Diana Sassen, Robin Scheepe, Danielle Schouten, Yolanda Sloothaak, Emil Smit, Emil Spaan, Louise Spanhaak, Anne-Marie v.d. Spek, Maurice van Stijn, Talia Stone, Mini van Swieten, Edwin Tekelen- burg, Marijke v.d. Tier, Laurette Tits- hof, Evelien van Tol, Peggy Tolk, Ar jan Trip, Marjan Tuinder, Marcel Ven- nik, Esther Vogelaar, Ellen Verhoeks, Els Vink, Ernst Vink. Astrid Vogelaar. Edwin Voskuil, llja Werkhoven. Ingrid Wesselingh, Tanja van Wijk, Jurriaan Wittenburg, Jacqueline van Zaal, Car lijn Zweekhorst. MAVO Said Abarni, Rogier Arkes- teijn, Abdelkarim Azaghouagh, Kalika Azaknouni, Jessica Beekink, Mark Benne, Joost van Berckel. Mascha Beulink, Nicolet Beutler, Michel Blom, Ludo de Boer, Wouter Bosman, Bren- da den Braven, Claudia Bruin, Erwin Buitelaar, Arida van Daalen, Rose- Marie Dekkers, Miranda van Dijk, Ma rieke Dijkstra, Tanja van Donk, Pas cal van Eek, Mario van Eijk, Gwyneth van Elburg, Sascha van Es, Ilse van Esch, Yvette Franken, Raymond Geelen, llona de Graaf, Debbie den Haan, Ronny Hagenaar, Natanja van Harskamp, Arno Hartman, Suzanne Harvey, Joost Heljkoop, Sandra v.d. Heuvel, Letteke Holtzer, Edwin Hom- menga, Daniella Hoogendijk, Vincent Huijsdens, Chantal Hundscheid, Ca price Jacob, Gieta Jainath, Marco Jansen, Helen de Jong, Samentha de Jong, Krista van Kempen, Monique Kleindljk, Jimmy Koelewijn, Saskia Kok, Martine van Koppen, Martin Krijnen, Jaco Kuiper, Michelle Kuul- kers, Esther van Lammeren, Nathan Lazrche, Hedwig Lavooij, Bas van Leeuwen, Natasha Lek, Dae-Sun Lon- nee, Robbert Lotz, Auke Maat, Leti- cia Manack, Mercedes Marlin, Sandra v.d. Meeren, Natascha van Meerveld, Cindy Metselaar, Yvonne Mollema, Johnny Nieumeyer, Marco Nieuwen- huizen, Sonja Nijholt, Natalie van Oostveen, Bianca Ouwehand, Cindy Overgaauw. Lisbeth Petersen, Angeli que v.d. Pouw, Sammy Promes, Tina Rau, Edward Regeling, Carola Rijnier- se, Lesley Rook, Richard van Ruiten, Femke Rutten, Remco Sanders, Na tascha Schellingerhout, Ralph Scher- penzeel, Judith Simons. Sandra Sluij- ter, Ben Smith, Bonita Spaan, Roland Speet, Sander Spoorenberg, Anne marie van Staveren, Dennis Straa thof, Martin v.d. Tier.THe Van Tran, Robert v.d. Velde, Pien van Velzen, Andrei Verberg, Gisèle Vermond. Jaco Ververs, Arjen Veuger, Marco Vondeling, Selma Vonk, Sasja Voog- el, Volcmar de Vries, Dennis Wallen burg, Otcar Weekhout, Daniella van Werlngh, Iwan Wiegman, Trevor Wij naar, Zainal Winckler, Arnau Wit kamp. Marieke Wolswijk, Renate Wolswijk. ELKE ZONDAGMORGEN DRIE UUR LANG VOOR DE JEUGD 0 ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA HILVERSUM Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst, zullen de televisie makers van de VPRO hebben gedacht. Want met een uitgebreide serie jeugdprogramma's mikt de omroep ontegenzegge lijk op jeugdige kijkers van alle leeftijdsgroepen. De komende maanden zullen elke zondagmorgen drie uur lang jeugdprogramma's op de buis worden gebracht. Daarbij zijn eigen produkties zoals 'Waar is 't ie dan', 'Blauw- Koe-Miauw', 'Leporello', 'Spring maar achterop' en 'Het Vak'. Maar ook aangekochte series worden gepresenteerd, zoals 'Het oog van het paard', over het vriendelijke monster van Frankstein, 'Bram en Moos' (oorsponkelijk de on deugende Engelse aapjes 'Ban gers Mash') en 26 afleverin gen van de Duitse klei-anima- tieserie over het vertederende pinguïntje Pingu, waarmee ie dere VPRO-zondagochtend begint. De VPRO brengt graag wat nieuws voor de mensen. Ook de jeugd ontkomt daar niet aan. Maar of 'Blauw-Koe- Miauw', een nieuw kleuterpro gramma van Robert Wiering en Marjolein Leemhuis, echt zo leuk is, zal de jongste kijker zelf moeten uitmaken. De op een computer gemaakte serie zou vooral zijn bedoeld voor kinderen die dol zijn op vorm, kleur, beweging en herhaling. Leporello Maar de doelloos door het beeld buitelende Engelse drop jes en schapen lijken voor vol- ak. Ook 'Leporello', een iets ver anderd vervolg van de serie die de omroep vorig jaar uit zond, zal niet ieder kind kun nen boeien. Programmamaker Nobert ter Hall heeft in deze serie geprobeerd om weten schappelijke feiten en encyclo pedische onderwerpen in een populair jasje te steken, door een eenzijdig begaafd, schle mielig typetje (de 35-jarige jon geman H.J., gespeeld door Xander Straat) in een kast de zaken uit de doeken te laten doen. Terwijl de Eiffeltoren, Paaseiland, de pyramides van Cleopatra en de Deltawerken de revue passeren, wordt H.J. en de kijker lastig gevallen door de H.J.'s moeder. Volgens Ter Hall om de kolderieke si tuatie in de kast aan de kaak te stellen, maar de zin hiervan zal niet iedereen duidelijk zijn. En evenmin wordt duidelijk waarom H.J. nu eigenlijk zijn leven in een kast wil door brengen. Mensen die hebben genoten van de speelfilm 'Look who is talking' met Bruce Willis, zul len niet eens kunnen glimla chen om 'Waar is 't ie dan', een serie komische program ma's van Rik Hoogendoorn en Miijam Marks, waarin de ca mera eveneens naast een vol wassen 'baby' in de wieg is ge legd. En voor wie 'Met jouw tanden in mijn nek' van Po- lanski heeft gezien, is de wat grol-achtige Zweede serie 'Frankensteins tante' eveneens een oude bekende. Echt uit de oude doos is de 'De Boefjes', een aantal in de jaren dertig in de vermaarde Holly wood Hal Roach Studio's ge maakte filmpjes, die nu geres taureerd en al, opnieuw in AMSTERDAM De au teursrechtorganisaties Buma en Stemra zijn opti mistisch over de komende jaren. De stijging in in komsten die zich de afge lopen jaren heeft afgete kend zal zich naar alle waarschijnlijkheid voort zetten, zo betoogden de directeuren mr. J. H. Ver hagen en drs. G.P. Wil- lemsen gisteren bij de pre sentatie van het jaarver slag over 1989. Buma, die zich bezighoudt met het exploiteren van het muzie- kauteursrecht op uitvoeringen en uitzendingen van muziek in het openbaar, kreeg vorig jaar 71,8 miljoen gulden aan auteursrechten binnen. In 1988 was dat 67,3 miljoen gulden. Stemra, die het auteursrecht op beeld- en geluidsdragers zo als compact discs, platen, vi- roulatie zijn gebracht. In de jjüe ren vijftig genoot de jeugd vaigei de avonturen van de boeffldit Spanky, Scotty, Alfalfa ede Jackie. Maar hoe denkt dge< jeugd, vijfendertig jaar late^gei over deze door de tijd achtejop haalde boevenstreken die dde VPRO hen in 30 afleveringejbe zal voorschotelen? jon Superbabies Eveneens uit Hollywood koi een aantal oude films waai superbabies en andere kindi sterretjes de hoofdrol spelen VE De films (ondermeer met Shif~" ley Temple, Jackie Coog; Baby Peggy en Jackie Coopei worden in augustus uitgezoijnei den en ingeleid door een pre 3e sentatrice die aan de hand va| Pfj anekdotes, foto's em filmfrafig^ menten, iets zal vertellen ova de de opkomst en ondergang va} Ge de kindsterretjes. September is traditiegetrouw *a de kinderfilmmaand van d w omroep. Hiervoor staan viöpr; speciaal voor kinderen ge 19 maakte internationale produitH£ ties op de agenda, die nauwe" lijks de grote bioscopen heb g6 ben bereikt. 22 Slechts twee VPRO-progranj sti ma's vielen de eer te beurt on het komend zomerseizoen t| worden herhaald. Het zijl ft 'Hamm en Hoppa', de gefilmd ge avonturen van het clownsdu N' Genio de Groot en Harry Pia ijj kema, en 'Achterwerk uit dj 1( kast', een serie miniportrettej ut van kinderen in bijzondere si ze tuaties, waaruit een selectie i j" gemaakt. kJ Zo worden de portretten hei p, haald van Angelica die val 1: het stotteren afwil, van Ian dj 6i later filmster wil worden, vaj Stefanie, die ernstige brand Q wonden heeft en van Remd 4 die gek is op treinen. k HELMA VAN DEN BER(| P 1 deo- en muziekcassettes ei ploiteert, behaalde een oma van 181,3 miljoen aan auteuü rechten (1988: 121,6 miljot gulden). Stemra haalt zo'n hoge omzi omdat zij op Europese scha licenties verleent aan grol platenmaatschappijen hun internationale verkopt en aan het succes van de cd. Na aftrek 'van de kosten ka Stemra over 1989 ruim miljoen gulden aan auteufl rechten verdelen. Dat is ruil 51 procent meer dan vor jaar. Bij Buma kwam ovf 1989 een bedrag vrij van 62 miljoen, 8 procent meer dan i het voorgaande jaar, dat uitb taald kan worden aan comjx nisten, tekstdichters en mi ziekuitgevers.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 8